Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μανουλες Σεπτεμβρίου 2020


Recommended Posts

στις πριν 1 ώρα, ο/η Tina92 είπε:

Όλα καλά θα είναι μην αγχώνεσαι αν ήταν κάτι θα το έλεγαν, ρωτά εσυ στον επαναληπτικό για να ηρεμήσεις, και εγώ   φοβάμαι αλλά σκέψου και πάλι αυτό π σου ειπα αν είναι κάτι το λένε εγώ ετσι σκέφτομαι και μετά μ φεύγει το άγχος 😊😊

κοριτσια να ρωτήσω με τα πονάκια πως τα πάτε εγώ έχω μέσα στην εβδομάδα κάτι πονάκια περιόδου που με πιάνουν συνήθως πρωινές ώρες .....άλλες μέρες νιώθω σαν να μην είμαι έγκυος γεμάτη ενέργεια και άλλες νιώθω ότι τώρα θα γεννήσω....

Καλημέρα, εμένα μη με ρωτάς γιατί έχω αρκετά συχνά αυτούς τους πόνους χαμηλά στην κοιλιά, κ προχθες το βράδυ πόναγα τόσο πολύ που δε μπορούσα να κοιμηθώ όλο το βράδυ..

Επίσης εδώ κ 4-5 μέρες με έχει πιάσει πόνος στη μέση, δε μπορώ να περπατήσω γιατί όταν πατάω το αριστερό πόδι πεθαίνω...ούτε να αλλάξω στάση στο κρεβάτι κλπ με δυσκολία...αφού για να περπατάω με κρατάει ο άντρας μου φαντάσου..σα γιαγιά νιώθω 😞

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια!!

Μόλις γύρισα απ’το γιατρό, όλα καλά, ο τράχηλος έχει μαλακώσει, δε γεννάμε ακόμα πάντως! Το μωρό είναι με το κεφάλι κάτω και χαμηλά στη λεκάνη, αλλά ψηλά για τοκετό, πρέπει το μωρό με το κεφάλι του να αρχίσει να πιέζει τον τράχηλο δηλαδή για να τον εξαλείψει κ να αρχίσει ο τοκετός, που δεν το έχει κάνει ακόμα! Οπότε αυτές τις μέρες μου είπε δε γεννάμε! Θα ξαναπάω την άλλη εβδομάδα να δούμε σε τι φάση είμαστε! Όλα καλά πάντως και να περπατάω μου είπε ! 😄 (πώς θα το κάνω με τη μέση να δούμε)

Τι κάνετε εσείς;

Είχε καμια κοπέλα γιατρό αυτές τις μέρες;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 λεπτά, ο/η Princess28 είπε:

Καλημέρα κορίτσια!!

Μόλις γύρισα απ’το γιατρό, όλα καλά, ο τράχηλος έχει μαλακώσει, δε γεννάμε ακόμα πάντως! Το μωρό είναι με το κεφάλι κάτω και χαμηλά στη λεκάνη, αλλά ψηλά για τοκετό, πρέπει το μωρό με το κεφάλι του να αρχίσει να πιέζει τον τράχηλο δηλαδή για να τον εξαλείψει κ να αρχίσει ο τοκετός, που δεν το έχει κάνει ακόμα! Οπότε αυτές τις μέρες μου είπε δε γεννάμε! Θα ξαναπάω την άλλη εβδομάδα να δούμε σε τι φάση είμαστε! Όλα καλά πάντως και να περπατάω μου είπε ! 😄 (πώς θα το κάνω με τη μέση να δούμε)

Τι κάνετε εσείς;

Είχε καμια κοπέλα γιατρό αυτές τις μέρες;

Μπράβο κορίτσι.  Όλα καλά... Άρα έχουμε ακόμα... το ξέρω είναι δύσκολο το περπάτημα.. όσο μπορείς προσπάθησε..

Εγώ είχα γιατρό γύρισα και εγώ πριν λίγο.. έκανα καρδιοτοκογράφημα. Συσπάσεις δεν είχα αλλά η καρδιά του είχε 2 επιβραδύνεις οι οποίες δεν άρεσαν στην γιατρό. Μου είπε να παρακολουθώ τις κινήσεις του μωρού κάθε μέρα και να ξανά πάω την Δευτέρα για να κάνουμε καρδιοτοκογράφημα να δούμε πως θα είναι η καρδιά και θα πράξουμε ανάλογα..αν έχουμε πάλι τα ίδια μπορεί να με βάλει και για γέννα ή να μου κάνει εισαγωγή μέχρι την Τετάρτη γιατί λέει θέλει να κλείσω 37 βδομάδες που κλείνω την Τετάρτη.. αλλά μπορεί και να είναι οκ και να μην χρειαστεί και τίποτα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Princess28 είπε:

Καλημέρα κορίτσια!!

Μόλις γύρισα απ’το γιατρό, όλα καλά, ο τράχηλος έχει μαλακώσει, δε γεννάμε ακόμα πάντως! Το μωρό είναι με το κεφάλι κάτω και χαμηλά στη λεκάνη, αλλά ψηλά για τοκετό, πρέπει το μωρό με το κεφάλι του να αρχίσει να πιέζει τον τράχηλο δηλαδή για να τον εξαλείψει κ να αρχίσει ο τοκετός, που δεν το έχει κάνει ακόμα! Οπότε αυτές τις μέρες μου είπε δε γεννάμε! Θα ξαναπάω την άλλη εβδομάδα να δούμε σε τι φάση είμαστε! Όλα καλά πάντως και να περπατάω μου είπε ! 😄 (πώς θα το κάνω με τη μέση να δούμε)

Τι κάνετε εσείς;

Είχε καμια κοπέλα γιατρό αυτές τις μέρες;

Τελειααααα μια χαρουλα όλα!!!!🥰🥰🥰

και εγώ μόλις γύρισα από τον γιατρό και εμάς δόξα τον θεό όλα καλά η μπέμπα είναι 2780 και 49εκ,γυρισμένη με το κεφάλι κάτω αλλά κ εμάς ακόμα όλα κλειστά ,στο υπέρηχο η σουσου έγλυφε την πατούσα της 🤣🤣🤣🤣

εκανα και το τεστ για στρεπτόκοκκο β το οποίο θα βγει σε δυο ημέρες και καρδιοτοκογραφο....το επόμενο ραντεβού είναι 27/8 και μετά μ ειπαι θα με βλέπει κάθε εβδομάδα 🥰🥰🥰🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η ΚατεριναΣκ είπε:

Μπράβο κορίτσι.  Όλα καλά... Άρα έχουμε ακόμα... το ξέρω είναι δύσκολο το περπάτημα.. όσο μπορείς προσπάθησε..

Εγώ είχα γιατρό γύρισα και εγώ πριν λίγο.. έκανα καρδιοτοκογράφημα. Συσπάσεις δεν είχα αλλά η καρδιά του είχε 2 επιβραδύνεις οι οποίες δεν άρεσαν στην γιατρό. Μου είπε να παρακολουθώ τις κινήσεις του μωρού κάθε μέρα και να ξανά πάω την Δευτέρα για να κάνουμε καρδιοτοκογράφημα να δούμε πως θα είναι η καρδιά και θα πράξουμε ανάλογα..αν έχουμε πάλι τα ίδια μπορεί να με βάλει και για γέννα ή να μου κάνει εισαγωγή μέχρι την Τετάρτη γιατί λέει θέλει να κλείσω 37 βδομάδες που κλείνω την Τετάρτη.. αλλά μπορεί και να είναι οκ και να μην χρειαστεί και τίποτα...

Αγάπη τελεια γενικά...οσο για τον καρδιοτοκογραφο ολα καλά θα πάνε και να γεννήσεις στην 37 εβδομάδα είναι μια χαρά δεν είναι πρόωρα όποτε μην αγχώνεσαι...τι εννοείς όμως επιβράδυνση;;;εμένα ήταν από 130 μέχρι 150  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η ΚατεριναΣκ είπε:

Μπράβο κορίτσι.  Όλα καλά... Άρα έχουμε ακόμα... το ξέρω είναι δύσκολο το περπάτημα.. όσο μπορείς προσπάθησε..

Εγώ είχα γιατρό γύρισα και εγώ πριν λίγο.. έκανα καρδιοτοκογράφημα. Συσπάσεις δεν είχα αλλά η καρδιά του είχε 2 επιβραδύνεις οι οποίες δεν άρεσαν στην γιατρό. Μου είπε να παρακολουθώ τις κινήσεις του μωρού κάθε μέρα και να ξανά πάω την Δευτέρα για να κάνουμε καρδιοτοκογράφημα να δούμε πως θα είναι η καρδιά και θα πράξουμε ανάλογα..αν έχουμε πάλι τα ίδια μπορεί να με βάλει και για γέννα ή να μου κάνει εισαγωγή μέχρι την Τετάρτη γιατί λέει θέλει να κλείσω 37 βδομάδες που κλείνω την Τετάρτη.. αλλά μπορεί και να είναι οκ και να μην χρειαστεί και τίποτα...

Μωρέ κι εγώ θέλω να περπατάω αλλά δε μπορώ καθόλου να πατήσω πλέον το πόδι μου...σου λέω με κρατάει ο άντρας μου για να περπατήσω...μου είπε ο γιατρός να παίρνω ντεπόν μήπως βοηθάει κ να περπατάω, γιατί στον πόνο στη μέση κάνει καλό η άσκηση, οπότε αν τα καταφέρω θα’ναι καλό.

Ναι τις επόμενες 2-3 4-5 μέρες μου είπε δε γεννάω...μετά θα με ξαναδεί οπότε βλέπουμε..αλλά ποτέ δε ξέρεις μου είπε

Άχου μωρέ. Εντάξει μπορεί να πας τη Δευτέρα κ να είναι όλα καλά. Η γιατρός ξέρει θα κάνει αυτό που είναι καλύτερο για το μωράκι σου. Κ στις 37εβδ να γεννηθεί δεν θα’χει πρόβλημα, μη σε στεναχωρεί

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 28 λεπτά, ο/η Tina92 είπε:

Τελειααααα μια χαρουλα όλα!!!!🥰🥰🥰

και εγώ μόλις γύρισα από τον γιατρό και εμάς δόξα τον θεό όλα καλά η μπέμπα είναι 2780 και 49εκ,γυρισμένη με το κεφάλι κάτω αλλά κ εμάς ακόμα όλα κλειστά ,στο υπέρηχο η σουσου έγλυφε την πατούσα της 🤣🤣🤣🤣

εκανα και το τεστ για στρεπτόκοκκο β το οποίο θα βγει σε δυο ημέρες και καρδιοτοκογραφο....το επόμενο ραντεβού είναι 27/8 και μετά μ ειπαι θα με βλέπει κάθε εβδομάδα 🥰🥰🥰🥰

Μια χαράα, ψήλωσε το κορίτσι 😊😊 

Εμένα δε μου είπε βάρος τώρα γιατί με είδε στο μαιευτήριο απλά για να δει πώς πάμε ξέρεις μη γεννάω χαχα

Λογικό να είναι κλειστά τώρα εσένα βρε αλλιώς θα ήταν πρόβλημα 😆

Χαχαχα σοβαρά;;; Το κάνω εικόνα πρέπει να ήταν γλύκα!! 😍☺️

Εγώ ρώτησα για την εξέταση αυτή για το στρεπτόκοκκο γτ αγχώθηκα λίγο που δε θα μου την κάνει τώρα, αλλά μου είπε ότι και εκεί στο μαιευτήριο που θα την κάνω, αν βρουν κάτι θα μου δώσουν μια αντιβίωση κ θα γεννήσω κανονικά..οπότε οκ ξέρει αυτός φαντάζομαι..!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια! Τι κάνετε;

στις On 8/8/2020 at 4:19 ΜΜ, ο/η Tina92 είπε:

Ετσι μου είπαν τώρα την Τετάρτη θα δούμε ελπιζω να είναι κάτι που θα γίνει γρήγορα δεν θέλω να το σκέφτομαι 

Έκανες την εξέταση; Ελπίζω να ξεμπερδεψες γρήγορα!

στις On 9/8/2020 at 3:00 ΜΜ, ο/η Princess28 είπε:

Ευχαριστώ ρε αγάπη..!!

Ουφφ...😞 και ότι κοντοζυγώνω είναι καλύτερα;; Με έπιασε χθες ένας τρόμος ότι μόλις γεννηθεί το μωρό θα με εγκλωβίσει..γιατί ήδη είμαι σπίτι όλη μέρα μόνη μου, είναι και καλοκαίρι τώρα και λείπουν όλοι..αν γεννηθεί το μωρό σκέφτηκα δε θα μπορώ να πάω πουθενά..γιατί το αμάξι μου πάει, του άντρα μου είναι διθέσιο και δεν το έχει πουλήσει ακόμη..το έχει βάλει αλλά είναι δύσκολο γιατί είναι ακριβό,κ τον έχουν πάρει μόνο για κάτι ανταλλαγές...και το μωρό θα με θέλει σνχ εκεί για να το θηλάζω...και τι θα κάνω για πόσο καιρό δε θα βγω απ’το σπίτι; 😢 δεν είμαι κ άνθρωπος που μπορώ να κάτσω πολύ μέσα, ήδη τώρα έχω φρικάρει..κ τώρα βγαίνουμε κ με τον άντρα μου, με το μωρό κ το διθέσιο πού θα πάμε;; Τώρα ξέρω θα με βρίσετε αλλά έτσι νιώθω ώρες ώρες, τα σκέφτομαι όλα κ με πιάνει ένας τρόμος 🙁😔

Σήμερα με πονάει λιγότερο η μέση όταν πατάω το πόδι κ μπορώ να περπατήσω λίγο καλύτερα..ελπίζω να περνάει 💙

Πώς είσαι εσύ;

Κανένας δεν θα σε βρίσει καλέ! Νομίζεις δεν περνάνε αυτές οι σκέψεις από όλες μας; Είναι πρωτόγνωρο όλο αυτο, δεν ξέρουμε τι θα αντιμετωπίσουμε και είναι λογικό να φρικαρουμε! Και δω ακολουθώ επίσης τη γνωστή τακτική όσο γίνεται! Το απωθω όσο μπορώ! Και μένα στο τέλος να είμαι εντελώς απροετοίμαστη και να φρικαρω όσο δεν πάει!!! 🤣 

Μπορεί να έχετε θέμα στην αρχή λόγω του αυτοκινήτου αλλά δεν χρειάζεται να μείνεις κλεισμένη. Το μωρό στο καρότσι και βουρ για βόλτες! Θα πέσει πολύ περπάτημα γενικώς! Εγώ τουλάχιστον έτσι το έχω στο μυαλό μου αν και φυσικά εξαρτάται και από το μωρό! Αν είναι μονίμως πάνω στο στήθος δυσκολεύουν τα πράγματα.... 

στις On 9/8/2020 at 3:33 ΜΜ, ο/η Princess28 είπε:

Καλησπέρα!!

Χαχα ισχύει!! Τι ζώδιο είσαι;

Πωπω άγχος κ αυτό..νταξει πιστεύω αν τα σταματήσεις μόλις μπεις στο μήνα σου θα είσαι οκ. Αν περάσει κ 1 εβδομάδα θα σ φύγει κ το άγχος.

Κι εγώ ανυπομονώ να ξεκινήσουν τα γεννητούρια για όλες μας,και να συζητάμε μετά για αυτά!! ☺️

Όχι τελείως δε σταμάτησαν σε καμία φάση της εγκυμοσύνης..πάντα είχα κ εμετούς κ ανακατωσούρες..😕

Πώς είσαι εσύ;;

Κι εγώ έτσι με την κοιλιά!! Αφού σου είπε ο γιατρός σ οκ πάλι καλά, γιατί το σκεφτόμουν λίγο μήπως είναι κάτι.. 😆 αλλά έλεγα οκ αφού τεντώνεται το δέρμα λογικά φυσιολογικό θα’ναι.

Το ξύδι κάνει; Ή ενοχλεί η μυρωδιά; Dettol έχω κ εγώ αλλά δε ξέρω αν κάνει. Ήθελα να καθαρίσω κ τα ντουλάπια που θα μπουν τα ρούχα του μωρού, κ αυτά δε ξέρω με τι.

Ναι θα τα ετοιμάσω να τα έχω όλα συγκεντρωμένα, δε ξέρω αν θα τα βάλω στη βαλίτσα γιατί και να πιάσουν οι πόνοι προλαβαίνεις κ μπάνιο να κάνεις κ βαλίτσα να ετοιμάσεις. Αν έχω φτάσει 39εβδ βέβαια οκ θα τα βάλω κ βαλίτσα. Έχεις δίκιο για τα χαρτιά τα είχα ξεχάσει. Κ αυτά είναι που δεν προλαβαίνεις τελευταία στιγμή πρέπει να τα’χουμε από πριν

Ταύρος με ωροσκόπο παρθένο, αν και δεν ξέρω πολλά από ζώδια! 

Καλά είμαι αλλά έχω παρατηρήσει ότι τώρα που είμαι στον 8ο με ενοχλούν οι μυρωδιές πολύ περισσότερο απ' ότι στην αρχή... Τι στο καλό;;; Ευτυχώς χωρίς αναγουλες και τέτοια

Ναι είναι φυσιολογικό απο το δέρμα που τεντώνει. Να σου πω την αλήθεια πίστευα ότι τσούζει τόσο γιατί θα εσκαγε το δέρμα και θα έκανα και ραγαδες, έχω σε άλλα σημεία και θυμάμαι πόσο ετσουζε, αλλά ευτυχώς στην κοιλιά τις έχω γλυτώσει προς το παρών. 

Το λευκό ξύδι, απ' ότι διάβασα σε άλλα θέματα, το χρησιμοποιούν πάρα πολύ διαλυμένο σε μεγαλύτερη ποσότητα νερού. Θεωρείται πολύ καλό φυσικό απολυμαντικό. Δεν έχεις άδικο για την μυρωδιά βέβαια. Δεν έχω αποφασίσει ακόμη αν θα το δοκιμάσω

Αααα θα κάνεις και μπάνιο??? Εγώ πάλι όπου φύγει, φύγει!!!

στις On 9/8/2020 at 3:36 ΜΜ, ο/η Princess28 είπε:

Εγώ αγάπη δεν έχω κάνει καρδιοτοκογράφο κ μπαίνω 37η σε λίγες μέρες.. Έχω ραντεβού Τετάρτη Πέμπτη για να δούμε θα μου κάνει;

Αυτή η καλλιέργεια κολπικού υγρού είναι για τον στρεπτόκοκκο!! Κ για άλλα μικρόβια κλπ που μπορεί να υπάρχουν..εμένα ούτε αυτή θα μου κάνουν, γιατί την κάνουν κ στο μαιευτήριο λέει

Τουλάχιστον δεν είμαι η μόνη! Να μην ανησυχώ! Τελικά είχες ραντεβού σήμερα ή θα πας αυτοί; Α δεν το ήξερα αυτό. Φαντάζομαι εκεί θα το αντιμετωπίσουν και πιο γρήγορα με ενδοφλέβια αντιβίωση

στις On 9/8/2020 at 4:07 ΜΜ, ο/η Xrita είπε:

Κορίτσια, 

Το ντετολ το σκέφτηκα κ εγώ αλλά το θεωρώ  βαρυ... 

Πολλές καθαρίζουν το συρτάρι με καθαρό οινόπνευμα... 

Ο άντρας Μου βρήκε ένα sprey baby planet στο σουπερ χωρίς χλώριο, ασφαλές για μωρά κ καθαρισμα επιφανειών... Λέω να κάνω με αυτό το συρτάρι... 

Τώρα, για το καρότσι κ εγώ δεν έχω καταλήξει πως θα το κάνω... 

Έπισης, έχουμε έναν μικρό ατμοκαθαριστη από τα lidl(δεν τον έχω χρησιμοποιησει κ ποτε) και λέω αν δεν είναι πλενομενα τα υφάσματα στο καρότσι να το κάνουμε με αυτό... 

Για τα συρτάρια εγώ χρησιμοποίησα baby planet απορρυπαντικό και τα σαπουνισα όλα δύο φορές, μια όταν στήσαμε το δωμάτιο και μια πριν αρχίσω να τα γεμίζω. Αυτό το baby planet δεν το ήξερα, μάλλον θα το τιμήσω! Ο ατμοκαθαριστης νομίζω είναι η πιο καλή επιλογή!

στις On 9/8/2020 at 5:08 ΜΜ, ο/η Tina92 είπε:

Για φορμάκια Εξόδου κοριτσια έχει τελεια και το ζαρα εγώ της μπέμπας από εκεί της πήρα ένα ολόσωμο φλοραλ και πλεκτά παπουτσάκια σαν εσπαντρίγιες και ένα τουρμπανακι για το κεφάλι 

Μοντελακι θα βγει η μπέμπα από την κλινική! 💗 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Princess28 είπε:

Μια χαράα, ψήλωσε το κορίτσι 😊😊 

Εμένα δε μου είπε βάρος τώρα γιατί με είδε στο μαιευτήριο απλά για να δει πώς πάμε ξέρεις μη γεννάω χαχα

Λογικό να είναι κλειστά τώρα εσένα βρε αλλιώς θα ήταν πρόβλημα 😆

Χαχαχα σοβαρά;;; Το κάνω εικόνα πρέπει να ήταν γλύκα!! 😍☺️

Εγώ ρώτησα για την εξέταση αυτή για το στρεπτόκοκκο γτ αγχώθηκα λίγο που δε θα μου την κάνει τώρα, αλλά μου είπε ότι και εκεί στο μαιευτήριο που θα την κάνω, αν βρουν κάτι θα μου δώσουν μια αντιβίωση κ θα γεννήσω κανονικά..οπότε οκ ξέρει αυτός φαντάζομαι..!

Ναι αυτό μου είπε  και εμένα ότι στο μαιευτήριο θα μ την ξανακάνουν απλά την έκανε και αυτή σε περίπτωση που θα έχω θα κάνουμε νωρίτερα την θεραπεία με την αντιβίωση...

ναι εχθες μπήκα στην 36η εβδομάδα όποτε όντως θα ήταν πρόβλημα αν δεν ήμουν κλειστή  αλλά ποτέ δεν ξερεις.....μου είπε  ότι από την επόμενη εβδομάδα και μετά αν γεννηθεί δεν θεωρείτε πρόωρο ούτε θέμα θα έχει 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 10/8/2020 at 10:49 ΜΜ, ο/η Princess28 είπε:

Πωπω εγώ τώρα σκέφτομαι αν τ κάνω στο μαιευτήριο κ έχω κάτι κ εγώ θα μου πουν να κάνω καισαρική γι αυτό;; Καλύτερα να το έκανα από πριν να έπαιρνα την αντιβίωση να γεννήσω κανονικά..

Τουλάχιστον εσένα στο βρήκε σου έκανε τη θεραπεία κ είσαι μια χαρά, οπότε μην αγχώνεσαι

Δε νομίζω να σε παν για καισαρική μόνο και μόνο για αυτό. Ίσως με κάποια ενδοφλέβια αντιβίωση να μπορούν να το καταπολεμήσουν κατευθείαν. Μπορεί να λέω και βλακείες αλλά δε νομίζω να το αφηναν για τελευταία στιγμή αν δεν αντιμετωπίζεται εκείνη την ώρα, από τη στιγμή που μπορεις με ποια απλή εξέταση να το κάνουν νωρίτερα και να κάνεις θεραπεία αν χρειάζεται πριν γεννήσεις

στις On 11/8/2020 at 1:39 ΜΜ, ο/η Tina92 είπε:

Κοριτσια εμενα στην εβδομάδα 32 έλεγε grade 0 αυτό είναι φυσιολογικό;;;;η γιατρός δεν μ ειπαι κάτι απλ δεν ξέρω λογικά τώρα θα έχει ανεβεί κ εμένα 

Και μένα στην 32η που έκανα το ντοπλερ έλεγε grade 0, και ο γιατρός ανέφερε ότι είναι όλα καλά, οπότε φανταζομαι ότι είναι φυσιολογικό. 

στις πριν 18 ώρες, ο/η Xrita είπε:

 Αχ κορίτσια... 

Κοίταζα το Ντόπλερ για να το στείλω στο διαβητολογο που μου το ζήτησε και ειδικότερα η τιμή FL ( μηριαιο οστό) είναι πανω απο το ανώτερο φυσιολογικό... 64.0 και αγχωθηκα... Και κοίταξα κ τη Β επιπέδου κ παλι ήταν πανω από το φυσιολογικό όριο, βεβαια αυτός που μου έκανε το Ντόπλερ δεν είπε κάτι.... 

Ξέρετε εσείς;;;😓😥😥

Φαντάζομαι ότι αν υπήρχε κάτι ανησυχητικό θα στο είχαν πει. Μάλλον πας για ψηλό μωράκι! Γενικώς και το βάρος του δείχνει ότι θα είναι μεγάλο! 

στις πριν 16 ώρες, ο/η Princess28 είπε:

1 πιστεύω είναι οκ..βέβαια πάει άναλογα κ τι εβδομάδα είσαι. 1-2 τι είναι όμως; Κ το 0 δε ξέρω αν είναι τέλειο για 32 εβδομάδες, μήπως το 1 είναι το τέλειο;; Ούτε εγώ ρώτησα τους γιατρούς, ρώτησα αν ειναι όλα εντάξει κ μου είπαν ναι..δε μου είπαν λεπτομέρειες..φαντάζομαι στον πλακούντα τους νοιάζει μόνο αν είναι «γερασμένος», δλδ 2 ή 3, ανάλογα την εβδομάδα..αλλά το 1-2 είναι 1 ή 2; Αυτό δε ξέρω. Αλλά μου είχαν πει όλα οκ φαντάζομαι αν ήταν κάτι θα μου το έλεγαν..

Εμένα δε λέει κάτι ρε γαμώτο στο αμνιακό ούτε δίπλα, μόνο φυσιολογικό σκέτο

Και γω αυτό σκέφτηκα για το 0. Μήπως στις 32 εβδομάδες θα έπρεπε να πάει έστω στο 1 και για να έχει μείνει στο 0 πάλι δείχνει κάποιο θέμα? Αλλά ο γιατρός μου είπε όλα είναι καλά και φυσιολογικά, οπότε αυτό με καλύπτει! 

στις πριν 9 ώρες, ο/η Tina92 είπε:

Όλα καλά θα είναι μην αγχώνεσαι αν ήταν κάτι θα το έλεγαν, ρωτά εσυ στον επαναληπτικό για να ηρεμήσεις, και εγώ   φοβάμαι αλλά σκέψου και πάλι αυτό π σου ειπα αν είναι κάτι το λένε εγώ ετσι σκέφτομαι και μετά μ φεύγει το άγχος 😊😊

κοριτσια να ρωτήσω με τα πονάκια πως τα πάτε εγώ έχω μέσα στην εβδομάδα κάτι πονάκια περιόδου που με πιάνουν συνήθως πρωινές ώρες .....άλλες μέρες νιώθω σαν να μην είμαι έγκυος γεμάτη ενέργεια και άλλες νιώθω ότι τώρα θα γεννήσω....

Και γω έχω κάποιες μέρες πονακια περιόδου αλλά ευτυχώς όχι έντονα και όχι συνέχεια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Princess28 είπε:

Καλημέρα, εμένα μη με ρωτάς γιατί έχω αρκετά συχνά αυτούς τους πόνους χαμηλά στην κοιλιά, κ προχθες το βράδυ πόναγα τόσο πολύ που δε μπορούσα να κοιμηθώ όλο το βράδυ..

Επίσης εδώ κ 4-5 μέρες με έχει πιάσει πόνος στη μέση, δε μπορώ να περπατήσω γιατί όταν πατάω το αριστερό πόδι πεθαίνω...ούτε να αλλάξω στάση στο κρεβάτι κλπ με δυσκολία...αφού για να περπατάω με κρατάει ο άντρας μου φαντάσου..σα γιαγιά νιώθω 😞

Τόσο πολύ βρε αγάπη με τη μέση σου; Υπάρχει κάτι που σε ανακουφίζει τουλάχιστον; Υπομονή, δυστυχώς δεν έχω να σου προτείνω κάτι άλλο...

στις πριν 4 ώρες, ο/η Princess28 είπε:

Καλημέρα κορίτσια!!

Μόλις γύρισα απ’το γιατρό, όλα καλά, ο τράχηλος έχει μαλακώσει, δε γεννάμε ακόμα πάντως! Το μωρό είναι με το κεφάλι κάτω και χαμηλά στη λεκάνη, αλλά ψηλά για τοκετό, πρέπει το μωρό με το κεφάλι του να αρχίσει να πιέζει τον τράχηλο δηλαδή για να τον εξαλείψει κ να αρχίσει ο τοκετός, που δεν το έχει κάνει ακόμα! Οπότε αυτές τις μέρες μου είπε δε γεννάμε! Θα ξαναπάω την άλλη εβδομάδα να δούμε σε τι φάση είμαστε! Όλα καλά πάντως και να περπατάω μου είπε ! 😄 (πώς θα το κάνω με τη μέση να δούμε)

Τι κάνετε εσείς;

Είχε καμια κοπέλα γιατρό αυτές τις μέρες;

Τελικά πηγές σήμερα! Μπράβο όλα πολύ καλά!!!! Μήπως επειδή κατέβηκε στη λεκάνη σε πονάει η μέση και το πόδι; Όσο μπορείς και αντέχεις! Δοκίμασε το πέρα δώθε μέσα στο σπίτι ώστε αν κουραστεις να καθήσεις άμεσα! Εγώ έχω σε μια βδομάδα...

στις πριν 3 ώρες, ο/η ΚατεριναΣκ είπε:

Μπράβο κορίτσι.  Όλα καλά... Άρα έχουμε ακόμα... το ξέρω είναι δύσκολο το περπάτημα.. όσο μπορείς προσπάθησε..

Εγώ είχα γιατρό γύρισα και εγώ πριν λίγο.. έκανα καρδιοτοκογράφημα. Συσπάσεις δεν είχα αλλά η καρδιά του είχε 2 επιβραδύνεις οι οποίες δεν άρεσαν στην γιατρό. Μου είπε να παρακολουθώ τις κινήσεις του μωρού κάθε μέρα και να ξανά πάω την Δευτέρα για να κάνουμε καρδιοτοκογράφημα να δούμε πως θα είναι η καρδιά και θα πράξουμε ανάλογα..αν έχουμε πάλι τα ίδια μπορεί να με βάλει και για γέννα ή να μου κάνει εισαγωγή μέχρι την Τετάρτη γιατί λέει θέλει να κλείσω 37 βδομάδες που κλείνω την Τετάρτη.. αλλά μπορεί και να είναι οκ και να μην χρειαστεί και τίποτα...

Τι ακριβώς σημαίνει αυτό; Λιγότερους παλμούς; Σου εύχομαι να είναι όλα καλά και να μη χρειαστεί τίποτα αλλά 37 εβδομάδων θα είναι μια χαρά το μωράκι και να γεννηθεί. 

στις πριν 1 ώρα, ο/η Tina92 είπε:

Τελειααααα μια χαρουλα όλα!!!!🥰🥰🥰

και εγώ μόλις γύρισα από τον γιατρό και εμάς δόξα τον θεό όλα καλά η μπέμπα είναι 2780 και 49εκ,γυρισμένη με το κεφάλι κάτω αλλά κ εμάς ακόμα όλα κλειστά ,στο υπέρηχο η σουσου έγλυφε την πατούσα της 🤣🤣🤣🤣

εκανα και το τεστ για στρεπτόκοκκο β το οποίο θα βγει σε δυο ημέρες και καρδιοτοκογραφο....το επόμενο ραντεβού είναι 27/8 και μετά μ ειπαι θα με βλέπει κάθε εβδομάδα 🥰🥰🥰🥰

Χαχαχαχα η γλυκούλα!!!! Τέλεια και η ανάπτυξη της!!! Ανυπομονώ να ξεκινήσουν τα εβδομαδιαία ραντεβού αν και ο γιατρός μου τα κάνει κάθε 10 μέρες και όχι εβδομάδα αλλά θα αντέξω τρεις μέρες παραπάνω!

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η whatever είπε:

Τόσο πολύ βρε αγάπη με τη μέση σου; Υπάρχει κάτι που σε ανακουφίζει τουλάχιστον; Υπομονή, δυστυχώς δεν έχω να σου προτείνω κάτι άλλο...

Τελικά πηγές σήμερα! Μπράβο όλα πολύ καλά!!!! Μήπως επειδή κατέβηκε στη λεκάνη σε πονάει η μέση και το πόδι; Όσο μπορείς και αντέχεις! Δοκίμασε το πέρα δώθε μέσα στο σπίτι ώστε αν κουραστεις να καθήσεις άμεσα! Εγώ έχω σε μια βδομάδα...

Τι ακριβώς σημαίνει αυτό; Λιγότερους παλμούς; Σου εύχομαι να είναι όλα καλά και να μη χρειαστεί τίποτα αλλά 37 εβδομάδων θα είναι μια χαρά το μωράκι και να γεννηθεί. 

Χαχαχαχα η γλυκούλα!!!! Τέλεια και η ανάπτυξη της!!! Ανυπομονώ να ξεκινήσουν τα εβδομαδιαία ραντεβού αν και ο γιατρός μου τα κάνει κάθε 10 μέρες και όχι εβδομάδα αλλά θα αντέξω τρεις μέρες παραπάνω!

 

 

Ναι μια χαρά η Μπέμπα μας...εσυ ποτέ έχεις ραντεβού στον γιατρό;;;

ναι και εγώ ανυπομονώ για τα εβδομαδιαία 🥰🥰

τελικα η εξέταση για τον στρεπτόκοκκο ήταν μόνο με κολπικά υγρά...ευτυχώς...

εμενα με κλοτσάει πολύ στα πλευρά και πονάνε πλέον η κλοτσιές και οι κινήσεις

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 33 λεπτά, ο/η Tina92 είπε:

Ναι μια χαρά η Μπέμπα μας...εσυ ποτέ έχεις ραντεβού στον γιατρό;;;

ναι και εγώ ανυπομονώ για τα εβδομαδιαία 🥰🥰

τελικα η εξέταση για τον στρεπτόκοκκο ήταν μόνο με κολπικά υγρά...ευτυχώς...

εμενα με κλοτσάει πολύ στα πλευρά και πονάνε πλέον η κλοτσιές και οι κινήσεις

 

Στις 20/8 έχω, στις 22 μπαίνω στον μήνα μου και θα ξεκινήσω από το επόμενο ραντεβού να πηγαίνω ανά 10 μέρες!!!!

Ευτυχώς δε λες τίποτα! Καλά αποτελέσματα!

Ευτυχώς εμένα γενικώς δεν με πονάει ιδιαίτερα, μόνο όταν ήταν από την πλευρά που πατάει τα ινωμυωματα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Tina92 είπε:

Όλα καλά θα είναι μην αγχώνεσαι αν ήταν κάτι θα το έλεγαν, ρωτά εσυ στον επαναληπτικό για να ηρεμήσεις, και εγώ   φοβάμαι αλλά σκέψου και πάλι αυτό π σου ειπα αν είναι κάτι το λένε εγώ ετσι σκέφτομαι και μετά μ φεύγει το άγχος 😊😊

κοριτσια να ρωτήσω με τα πονάκια πως τα πάτε εγώ έχω μέσα στην εβδομάδα κάτι πονάκια περιόδου που με πιάνουν συνήθως πρωινές ώρες .....άλλες μέρες νιώθω σαν να μην είμαι έγκυος γεμάτη ενέργεια και άλλες νιώθω ότι τώρα θα γεννήσω....

Σε ευχαριστώ κορίτσι! 

Έχεις δίκιο, έτσι πρέπει να σκέφτομαι!! 

Εγώ πονακια περιοδου  δεν έχω... Αντε να με πιασει μια φορά το μήνα... Νιώθω βάρος χαμηλά όμως συνέχεια κ κάθε μέρα... Κ κάτι ενοχλήσεις σαν πετρωματα κοιλιάς αλλά δεν ανησυχώ γιατί παιρνω 2 μαγνήσιο το πρωί και 1 μαγνήσιο το βράδυ, καθώς εδώ και 1.5 μήνα έχω φοβερές κράμπες στα ποδια σε σημείο να θέλω να ουρλιάξω από τον πονο κ να βάλω τα κλαματα... Κορίτσια ειλικρινά δεν ήξερα πριν την εγκυμοσυνη τι σημαίνει κράμπα... Μιλάμε για πονο, οχι αστεία να ξυπνάω από τον υπνο κ να με πιανουν στη σειρά δυο κράμπες μια στον αστραγαλο κ μια στο πελμα από την πανω μεριά.... 

 

Πάντως νομίζω είναι φυσιολογικά τα πονακια... Ειδικά τώρα που πλησιαζουμε... Εγώ είχα μέχρι και τον 4ο μηνα πονακια περιοδου κ ο γιατρός ήταν καθησυχαστικός.... Επίσης, λογικό να μην έχεις ενέργεια, έτσι είμαι κ εγώ Κάποιες μερες λογικά κ τα αλλά κορίτσια... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 ώρες, ο/η Princess28 είπε:

Καλέ μην αγχώνεσαι!! Πάνω από την εβδομάδα σου εννοείς; Εμένα όλες οι μετρήσεις είναι πάνω ή κάτω από την εβδομάδα μου, καμία δεν είναι ακριβώς!! Αφού όλα τα μωρά αναπτύσσονται αλλιώς, άλλο έχει πιο μακριά πόδια άλλο πιο κοντά, άλλο πιο μεγάλη κοιλιά άλλα πιο μικρή, άλλα πιο μεγάλο κεφάλι άλλα πιο μικρό..εξάλλου κ αυτές οι μετρήσεις έχουν απόκλιση δεν είναι ακριβείς

Μμμ, δίκιο έχεις απλά είμαι φοβητσιαρα.... Εννοώ ότι η κόκκινη κουκκιδα δεν ήταν στο κέντρο αλλά ουτε μέσα στα πλαισια των δυο γραμμών για τα φυσιολογικά ορια,ηταν πανω απο τη γραμμή που δείχνει το ανώτερο φυσιολογικό όριο... Τες πα... 

Έχεις. Δίκιο και για τις αποκλίσεις!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Princess28 είπε:

Καλημέρα κορίτσια!!

Μόλις γύρισα απ’το γιατρό, όλα καλά, ο τράχηλος έχει μαλακώσει, δε γεννάμε ακόμα πάντως! Το μωρό είναι με το κεφάλι κάτω και χαμηλά στη λεκάνη, αλλά ψηλά για τοκετό, πρέπει το μωρό με το κεφάλι του να αρχίσει να πιέζει τον τράχηλο δηλαδή για να τον εξαλείψει κ να αρχίσει ο τοκετός, που δεν το έχει κάνει ακόμα! Οπότε αυτές τις μέρες μου είπε δε γεννάμε! Θα ξαναπάω την άλλη εβδομάδα να δούμε σε τι φάση είμαστε! Όλα καλά πάντως και να περπατάω μου είπε ! 😄 (πώς θα το κάνω με τη μέση να δούμε)

Τι κάνετε εσείς;

Είχε καμια κοπέλα γιατρό αυτές τις μέρες;

Αντε μια χαρά!!! Ετοιμάζεται σιγά σιγά!!! Μπορεί να σε βοηθήσει κιόλας λίγο το περπατημα με τη μέση(μπορεί να λέω κ βλακείες). Πάντως μια φίλη με προβλημα στη μέση από το γυμναστήριο περπάταγε γιατί της ειχε πει ο γιατρος ότι θα τη βοηθάγε πολυ... Βέβαια εσυ έχεις κ την κοιλιτσα να κουβαλάς  τώρα στο περπατημα... Ξεκινά λίγο περοατημα βλέπεις κ αυξάνεις 10 λεπτά τη βόλτα ανά δυο μερες πχ  .. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Tina92 είπε:

Τελειααααα μια χαρουλα όλα!!!!🥰🥰🥰

και εγώ μόλις γύρισα από τον γιατρό και εμάς δόξα τον θεό όλα καλά η μπέμπα είναι 2780 και 49εκ,γυρισμένη με το κεφάλι κάτω αλλά κ εμάς ακόμα όλα κλειστά ,στο υπέρηχο η σουσου έγλυφε την πατούσα της 🤣🤣🤣🤣

εκανα και το τεστ για στρεπτόκοκκο β το οποίο θα βγει σε δυο ημέρες και καρδιοτοκογραφο....το επόμενο ραντεβού είναι 27/8 και μετά μ ειπαι θα με βλέπει κάθε εβδομάδα 🥰🥰🥰🥰

Τελειααααααα!!!!! Καλά αυτό με την πατουσα πρέπει να ήταν όλα τα λεφτά!!! 🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η ΚατεριναΣκ είπε:

Μπράβο κορίτσι.  Όλα καλά... Άρα έχουμε ακόμα... το ξέρω είναι δύσκολο το περπάτημα.. όσο μπορείς προσπάθησε..

Εγώ είχα γιατρό γύρισα και εγώ πριν λίγο.. έκανα καρδιοτοκογράφημα. Συσπάσεις δεν είχα αλλά η καρδιά του είχε 2 επιβραδύνεις οι οποίες δεν άρεσαν στην γιατρό. Μου είπε να παρακολουθώ τις κινήσεις του μωρού κάθε μέρα και να ξανά πάω την Δευτέρα για να κάνουμε καρδιοτοκογράφημα να δούμε πως θα είναι η καρδιά και θα πράξουμε ανάλογα..αν έχουμε πάλι τα ίδια μπορεί να με βάλει και για γέννα ή να μου κάνει εισαγωγή μέχρι την Τετάρτη γιατί λέει θέλει να κλείσω 37 βδομάδες που κλείνω την Τετάρτη.. αλλά μπορεί και να είναι οκ και να μην χρειαστεί και τίποτα...

Μπορει να ήταν κ τυχαίο δηλαδή.... Όλα καλά να πάνε!!! Θα δεις, τίποτα δεν θα είναι!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Tina92 είπε:

Τελειααααα μια χαρουλα όλα!!!!🥰🥰🥰

και εγώ μόλις γύρισα από τον γιατρό και εμάς δόξα τον θεό όλα καλά η μπέμπα είναι 2780 και 49εκ,γυρισμένη με το κεφάλι κάτω αλλά κ εμάς ακόμα όλα κλειστά ,στο υπέρηχο η σουσου έγλυφε την πατούσα της 🤣🤣🤣🤣

εκανα και το τεστ για στρεπτόκοκκο β το οποίο θα βγει σε δυο ημέρες και καρδιοτοκογραφο....το επόμενο ραντεβού είναι 27/8 και μετά μ ειπαι θα με βλέπει κάθε εβδομάδα 🥰🥰🥰🥰

Πότε έχεις τελική ημερομηνία είπαμε??μπράβο μια χαρά είναι στα κιλά.. χαχαχ εγλυφε πατούσα ε?? Πλάκα έχουν.. καλά αποτελέσματα να έχεις.. 

 

στις πριν 3 ώρες, ο/η Tina92 είπε:

Αγάπη τελεια γενικά...οσο για τον καρδιοτοκογραφο ολα καλά θα πάνε και να γεννήσεις στην 37 εβδομάδα είναι μια χαρά δεν είναι πρόωρα όποτε μην αγχώνεσαι...τι εννοείς όμως επιβράδυνση;;;εμένα ήταν από 130 μέχρι 150  

Εμένα είχε 145 παλμούς συνήθως αλλά έκανε 2 φορές επιβράδυνση κάπου στο 120. Επιβράδυνση λέει είναι όταν κατεβαίνει χαμηλά και κρατάει για 5 δευτερόλεπτα και πάνω.. δεν έχει να κάνει και με τις συσπάσεις λέγεται μεταβλητή επιβράδυνση..

 

στις πριν 2 ώρες, ο/η Princess28 είπε:

Μωρέ κι εγώ θέλω να περπατάω αλλά δε μπορώ καθόλου να πατήσω πλέον το πόδι μου...σου λέω με κρατάει ο άντρας μου για να περπατήσω...μου είπε ο γιατρός να παίρνω ντεπόν μήπως βοηθάει κ να περπατάω, γιατί στον πόνο στη μέση κάνει καλό η άσκηση, οπότε αν τα καταφέρω θα’ναι καλό.

Ναι τις επόμενες 2-3 4-5 μέρες μου είπε δε γεννάω...μετά θα με ξαναδεί οπότε βλέπουμε..αλλά ποτέ δε ξέρεις μου είπε

Άχου μωρέ. Εντάξει μπορεί να πας τη Δευτέρα κ να είναι όλα καλά. Η γιατρός ξέρει θα κάνει αυτό που είναι καλύτερο για το μωράκι σου. Κ στις 37εβδ να γεννηθεί δεν θα’χει πρόβλημα, μη σε στεναχωρεί

Ναι γι'αυτό θέλει να φτάσουμε ως εκεί και μετά ας γεννηθεί..  

Τόσο πολύ πονάς στο περπάτημα?? Πω πω κουράγιο...

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η whatever είπε:

Στις 20/8 έχω, στις 22 μπαίνω στον μήνα μου και θα ξεκινήσω από το επόμενο ραντεβού να πηγαίνω ανά 10 μέρες!!!!

Ευτυχώς δε λες τίποτα! Καλά αποτελέσματα!

Ευτυχώς εμένα γενικώς δεν με πονάει ιδιαίτερα, μόνο όταν ήταν από την πλευρά που πατάει τα ινωμυωματα.

Τελεια κορίτσι με το καλό και εσυ να μπεις στον μήνα σου!!!!

ναι είναι λίγο επώδυνο αλλά παλεύετε,το χειρότερο μ είναι ο ύπνος το βράδυ που δεν βολεύομαι αλλά προσπαθώ να μην τα σκέφτομαι αλλο αυτά γιατί σε λίγο θα περάσουν όλα όποτε κάνω υπομονή 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Xrita είπε:

Σε ευχαριστώ κορίτσι! 

Έχεις δίκιο, έτσι πρέπει να σκέφτομαι!! 

Εγώ πονακια περιοδου  δεν έχω... Αντε να με πιασει μια φορά το μήνα... Νιώθω βάρος χαμηλά όμως συνέχεια κ κάθε μέρα... Κ κάτι ενοχλήσεις σαν πετρωματα κοιλιάς αλλά δεν ανησυχώ γιατί παιρνω 2 μαγνήσιο το πρωί και 1 μαγνήσιο το βράδυ, καθώς εδώ και 1.5 μήνα έχω φοβερές κράμπες στα ποδια σε σημείο να θέλω να ουρλιάξω από τον πονο κ να βάλω τα κλαματα... Κορίτσια ειλικρινά δεν ήξερα πριν την εγκυμοσυνη τι σημαίνει κράμπα... Μιλάμε για πονο, οχι αστεία να ξυπνάω από τον υπνο κ να με πιανουν στη σειρά δυο κράμπες μια στον αστραγαλο κ μια στο πελμα από την πανω μεριά.... 

 

Πάντως νομίζω είναι φυσιολογικά τα πονακια... Ειδικά τώρα που πλησιαζουμε... Εγώ είχα μέχρι και τον 4ο μηνα πονακια περιοδου κ ο γιατρός ήταν καθησυχαστικός.... Επίσης, λογικό να μην έχεις ενέργεια, έτσι είμαι κ εγώ Κάποιες μερες λογικά κ τα αλλά κορίτσια... 

Πωπω οι κράμπες πονάνε όντως πολύ και το έχουν πολλές εγκυουλες εγώ ευτυχώς δεν το έχω,με πιάνει  μόνο όταν τεντώνομαι και ποναει  πολύ

και η γιατρός σήμερα αυτό μ ειπαι ότι τα πονάκια από εδώ κ πέρα θα τα έχω όλο κ πιο έντονα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 44 λεπτά, ο/η ΚατεριναΣκ είπε:

Πότε έχεις τελική ημερομηνία είπαμε??μπράβο μια χαρά είναι στα κιλά.. χαχαχ εγλυφε πατούσα ε?? Πλάκα έχουν.. καλά αποτελέσματα να έχεις.. 

 

Εμένα είχε 145 παλμούς συνήθως αλλά έκανε 2 φορές επιβράδυνση κάπου στο 120. Επιβράδυνση λέει είναι όταν κατεβαίνει χαμηλά και κρατάει για 5 δευτερόλεπτα και πάνω.. δεν έχει να κάνει και με τις συσπάσεις λέγεται μεταβλητή επιβράδυνση..

 

Ναι γι'αυτό θέλει να φτάσουμε ως εκεί και μετά ας γεννηθεί..  

Τόσο πολύ πονάς στο περπάτημα?? Πω πω κουράγιο...

 

Ευχαριστώ αγάπη 🥰🥰Η ΠΗΤ μ είναι 15/9....ευχομαι και εσυ την Δευτέρα που θα ξαναπάς να είναι όλα τελεια που θα είναι 😘😘

ναι είχε πλάκα με την πατούσα γιατί έβλεπες και τα χείλια της να κάνουν την κίνηση🙈

εμενα ξερεις τι γίνετε κάθε φορά που κάνω καρδιοτοκογραφο επειδή κινείται όλη την ώρα το μηχάνημα την χάνει και μετά την ξαναβρίσκει όποτε όταν γίνετε αυτή η παύση κ ξεκινάει μπορεί να δείξει 120 και μετά να πάει κατευθείαν 130 η να ξεκινάει με 150 και να πηγαίνει σταθερά 135 αλλά η γιατρός ειπαι ότι αυτό δεν είναι κάτι γενικά η καρδούλα της ήταν μια χαρά

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 12/8/2020 at 4:24 ΜΜ, ο/η whatever είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Τι κάνετε;

Έκανες την εξέταση; Ελπίζω να ξεμπερδεψες γρήγορα!

Κανένας δεν θα σε βρίσει καλέ! Νομίζεις δεν περνάνε αυτές οι σκέψεις από όλες μας; Είναι πρωτόγνωρο όλο αυτο, δεν ξέρουμε τι θα αντιμετωπίσουμε και είναι λογικό να φρικαρουμε! Και δω ακολουθώ επίσης τη γνωστή τακτική όσο γίνεται! Το απωθω όσο μπορώ! Και μένα στο τέλος να είμαι εντελώς απροετοίμαστη και να φρικαρω όσο δεν πάει!!! 🤣 

Μπορεί να έχετε θέμα στην αρχή λόγω του αυτοκινήτου αλλά δεν χρειάζεται να μείνεις κλεισμένη. Το μωρό στο καρότσι και βουρ για βόλτες! Θα πέσει πολύ περπάτημα γενικώς! Εγώ τουλάχιστον έτσι το έχω στο μυαλό μου αν και φυσικά εξαρτάται και από το μωρό! Αν είναι μονίμως πάνω στο στήθος δυσκολεύουν τα πράγματα.... 

Ταύρος με ωροσκόπο παρθένο, αν και δεν ξέρω πολλά από ζώδια! 

Καλά είμαι αλλά έχω παρατηρήσει ότι τώρα που είμαι στον 8ο με ενοχλούν οι μυρωδιές πολύ περισσότερο απ' ότι στην αρχή... Τι στο καλό;;; Ευτυχώς χωρίς αναγουλες και τέτοια

Ναι είναι φυσιολογικό απο το δέρμα που τεντώνει. Να σου πω την αλήθεια πίστευα ότι τσούζει τόσο γιατί θα εσκαγε το δέρμα και θα έκανα και ραγαδες, έχω σε άλλα σημεία και θυμάμαι πόσο ετσουζε, αλλά ευτυχώς στην κοιλιά τις έχω γλυτώσει προς το παρών. 

Το λευκό ξύδι, απ' ότι διάβασα σε άλλα θέματα, το χρησιμοποιούν πάρα πολύ διαλυμένο σε μεγαλύτερη ποσότητα νερού. Θεωρείται πολύ καλό φυσικό απολυμαντικό. Δεν έχεις άδικο για την μυρωδιά βέβαια. Δεν έχω αποφασίσει ακόμη αν θα το δοκιμάσω

Αααα θα κάνεις και μπάνιο??? Εγώ πάλι όπου φύγει, φύγει!!!

Τουλάχιστον δεν είμαι η μόνη! Να μην ανησυχώ! Τελικά είχες ραντεβού σήμερα ή θα πας αυτοί; Α δεν το ήξερα αυτό. Φαντάζομαι εκεί θα το αντιμετωπίσουν και πιο γρήγορα με ενδοφλέβια αντιβίωση

Για τα συρτάρια εγώ χρησιμοποίησα baby planet απορρυπαντικό και τα σαπουνισα όλα δύο φορές, μια όταν στήσαμε το δωμάτιο και μια πριν αρχίσω να τα γεμίζω. Αυτό το baby planet δεν το ήξερα, μάλλον θα το τιμήσω! Ο ατμοκαθαριστης νομίζω είναι η πιο καλή επιλογή!

Μοντελακι θα βγει η μπέμπα από την κλινική! 💗 

Με τα πόδια ναι μωρέ, αλλά να πάμε κ πιο μακριά... θα δούμε!

Ναι είναι όλα καινούργια..προσπαθώ να σκεφτώ πώς θα είναι με ένα μωρό στο σπίτι κ δε μπορώ...μου φαίνεται πολύ περίεργο..και ο καιρός πλησιάζει!!

Εγώ έκανα εμετό 2 φορές την προηγούμενη εβδομάδα..στον 9ο φαντάσου 😆 μάλλον δεν τα γλιτώνουμε αυτά σε κανένα τρίμηνο 😆

Είχα ραντεβού την Τετάρτη, όλα καλά αλλά δε γεννάμε ακόμα!!Αυτές τις μέρες δηλαδή!! Θα ξαναπάω την άλλη εβδομάδα να δούμε πώς πάει!!

Επίσης μου είπε ότι αν βρουν κάτι στην κολπική εξέταση προλαβαίνουν εκείνη τη στιγμή και το αντιμετωπίζουν!! Οπότε οκ..για να το λέει!

Πώς είσαι εσύ; Πότε θα πας πάλι στο γιατρό;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 12/8/2020 at 4:26 ΜΜ, ο/η Tina92 είπε:

Ναι αυτό μου είπε  και εμένα ότι στο μαιευτήριο θα μ την ξανακάνουν απλά την έκανε και αυτή σε περίπτωση που θα έχω θα κάνουμε νωρίτερα την θεραπεία με την αντιβίωση...

ναι εχθες μπήκα στην 36η εβδομάδα όποτε όντως θα ήταν πρόβλημα αν δεν ήμουν κλειστή  αλλά ποτέ δεν ξερεις.....μου είπε  ότι από την επόμενη εβδομάδα και μετά αν γεννηθεί δεν θεωρείτε πρόωρο ούτε θέμα θα έχει 

Ναι μετά τη 37 εβδ όποτε γεννηθεί δεν το σταματάνε! Εγώ είμαι 38η προς το παρόν δε γεννάω..να δούμε την άλλη εβδομάδα 😄 από βδομάδα σε βδομάδα θα με πηγαίνει τώρα χαχα...δεν έχει και πολλές ακόμη, αυτή την άλλη την παράλλη πρέπει να βγει 😆

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 12/8/2020 at 4:51 ΜΜ, ο/η whatever είπε:

Δε νομίζω να σε παν για καισαρική μόνο και μόνο για αυτό. Ίσως με κάποια ενδοφλέβια αντιβίωση να μπορούν να το καταπολεμήσουν κατευθείαν. Μπορεί να λέω και βλακείες αλλά δε νομίζω να το αφηναν για τελευταία στιγμή αν δεν αντιμετωπίζεται εκείνη την ώρα, από τη στιγμή που μπορεις με ποια απλή εξέταση να το κάνουν νωρίτερα και να κάνεις θεραπεία αν χρειάζεται πριν γεννήσεις

Και μένα στην 32η που έκανα το ντοπλερ έλεγε grade 0, και ο γιατρός ανέφερε ότι είναι όλα καλά, οπότε φανταζομαι ότι είναι φυσιολογικό. 

Φαντάζομαι ότι αν υπήρχε κάτι ανησυχητικό θα στο είχαν πει. Μάλλον πας για ψηλό μωράκι! Γενικώς και το βάρος του δείχνει ότι θα είναι μεγάλο! 

Και γω αυτό σκέφτηκα για το 0. Μήπως στις 32 εβδομάδες θα έπρεπε να πάει έστω στο 1 και για να έχει μείνει στο 0 πάλι δείχνει κάποιο θέμα? Αλλά ο γιατρός μου είπε όλα είναι καλά και φυσιολογικά, οπότε αυτό με καλύπτει! 

Και γω έχω κάποιες μέρες πονακια περιόδου αλλά ευτυχώς όχι έντονα και όχι συνέχεια

Αν ήταν κάτι με τον πλακούντα θα στο έλεγαν οπότε μια χαρά είναι πιστεύω!! Ρώτα κ το γιατρό σ αν θες..φαντάζομαι θα τους πείραζε αν ήταν 2 η 3 που θα δειχνε «γερασμένος» οπότε μετά από λίγες εβδομάδες θα είχε πρόβλημα ίσως να τραφεί το μωρό κ θα πρεπε ίσως να το βγάλουν νωρίτερα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Ωορρηξία ξέρεις πότε έκανες όμως ακριβώς πότε εμφυτεύτηκε δεν το γνωριζεις. Εδώ σε εξωσωματική δεν το ξέρουμε. Εδώ με υπερήχους και στο πρώτο μου παιδί μετά την β επιπέδου καταλάβαμε ότι ήταν μεγαλύτερος 1 εβδ.  Κάνε λιγάκι υπομονή . Ξέρω πως νιώθεις αλλά σκέψου τίποτα δεν μπορείς να αλλάξεις παρά μόνο να οπλιστείτε με υπομονή
    • Αχ σαν νερό παίρνει ο καιρός.. ο χρόνος . Αχ και αυτός ο χρόνος. Όταν θηλαζω συνήθως έχω πιο ελευθερία 🤫🤫 όχι με τίποτα 3 , ξεκίνησα αντισυλληπτικά χάπια. Ο μικρός αποδεικνύεται θηρίο και εγώ μεγάλωσα για 3 😅 ο δε πρώτος έχει την ζήλια του λογικο αλλά τρελαίνεται για τον αδελφό του.  Εσύ πώς είσαι κοριτσάκι μου. Ξεχνάς τα δικά σου στηρίγματα.. εκεί βράχος δίπλα μου 
    • Ναι βρε συ... εννοειται δν επιλεγουμε εμεις...😊 απλα φευγαμε χθες απο τους κουμπαρους μας κ λεγαμε γ τα κουκουνια μας (εχουμε ξετρελαθει κ λογικο ειναι...) κ του ανεφερα οτι σκεφτομαι κι αυτο π παλευει να εξελιχθει κ του πηρε παραπανω χρονο. Κ γνκ ο αντρας μου αν δει εναν ανθρωπο πιο "αδυναμο" η "ντροπαλο" παντα τον στηριζει, ειναι ετσι σαν ανθρωπος, κ πανω εκει το ειπε..  Οσο γ την ετ, ναι μπορει να αναθαρρυσαμε κ να αφεθηκαμε, αλλα σιγουρα δν εχουμε "δεσει" κατι... ισα ισα, μεχρι τωρα νομιζαμε οτι εχουμε θεμα στη συλληψη (γτ περυσι ειχα παλινδρομη με κενο σακο π σημαινει οτι το εμβρυακι "διαλυθηκε" σε πολυ πρωιμο σταδιο) κ λογω του οτι δν ξερουμε τι φταιει τοσα χρονια π προσπαθουμε, φοβαμαι ολα τα σταδια... Ακομα κ θετικη χοριακη ν δω θα τρεμω.. γτ κ περυσι η χοριακη μου υπερδιπλασιαζοταν σε 48 ωρες κ δν ειδαμε ποτε λεκιθικο ασκο κ εμβρυικα στοιχεια στον 1ο υπερηχο....😢 (6+1 ημουν) Σε ευχαριστω πολυ. ❤️🥰 Μιλαμε τοσο καιρο κ ξερω οτι μου τα λες γ να ειμαι προετοιμασμενη για ολα!! Αλλωστε το εχουμε πει πολλες φορες οτι μετριες βλαστοκυστες εχουν δωσει υγιη μωρακια κ αριστες δυστυχως δν εχουν προχωρησει σε κυηση... Ειναι κι αυτο μια ενδειξη! Ας ελπισουμε οτι θα ειναι υπερ μας! 🙏
    • Ευχαριστω Γιαννα μου!!! ❤️ Να το χαιρεσαι το αντρακι σου!!! Να ειναι γερο κ καλοτυχο!!🙏💙🥰
    • Σώπα ρε!!!! Τι λες τώρα!!! Πάει ένας χρόνος.. Φτου φτου φτου φτου το παιδάκι!!! Μπράβο!! Πως πέρασε έτσι ο καιρός;;! Έλα βρε αγάπη, μπράβο!! Να τον χαίρεσαι!! Να τους χαίρεστε και τους δύο βασικά, υγιεστατους πάνω από όλα στη ζωή τους πάντα!!!  Δεν θες ένα ακόμα καλέ;; Μπορεί να έρθει και η κόρη επιτέλους;! 😝🤣🤣🤣 Όχι, πέρα από τη πλάκα, το ξέρω και μπράβο που συνεχίζεις να στηρίζεις τα κορίτσια! Απορώ που βρίσκεις το χρόνο βέβαια..!!! 😄😄  
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...