Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μανουλες Σεπτεμβρίου 2020


Recommended Posts

Καλώς να ορίσετε μικρουλια!!! (ΠΗΤ)

@Princess28 ==> 2/9 💗 👶 αγόρι!

@Mammatobe ==>3/9💗 👶αγόρι!

@Tina92 ==> 15/9 💗👶 κορίτσι! 

@Roula2410==>16/9💗👶κορίτσι!

@Efi30 ==> 20/9 💗 👶 αγόρι!

@whatever ==> 22/9 💗👶 αγόρι!

@@nn@ ==> 25/9 💗 👶 αγόρι!

@Dimitra91 ==>25/9💗👶κορίτσι!

@Xrita ==> 27/9 💗 👶 αγόρι!

@Κορτας ==> 29/9 💗 👶 κορίτσι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η whatever είπε:

Σχεδόν ολα! Πήραμε φορά και προχωρήσαμε! Μου έμεινε μόνο η κουρτίνα που θα την παραγγείλω αύριο και κάνα δυο φορμακια καλοκαιρινά που ανέφερε και η Δήμητρα αλλά εκείνα θα τα αφήσω προς το τέλος. Βέβαια αποφασίσαμε τελικά να αλλάξουμε τα κουφώματα στα δύο υπνοδωμάτια οπότε ανοίξαμε άλλες δουλειές όμως μας είπαν μέχρι 15αυγουστο θα έχουν μπει και αυτά. Νομίζω μια δουλειά κλείνω δέκα ανοίγω!!!!

Και για εμένα έμεινε μόνο μια νυχτικια ακόμα και τέλος!

Η ουρά μας έμεινε κορίτσι μου... Υπομονή θα κάνουμε. Τώρα το σώμα μας ζοριζεται πολύ. Και γω ξαπλώνω συχνά μέσα στη μέρα πλέον και το μεσημέρι κοιμάμαι γιατί το βράδυ δεν...

Πολύ ενδιαφέρων ακούγεται αυτο με το νερό. Δεν ήξερα ότι βοηθάει στην πράξη με τους πόνους

Δοκίμασε το ίσως σε βολεψει!

Η ασφάλεια του μωρού και η δική σου είναι το σημαντικότερο κορίτσι μου. Μην σκέφτεσαι ότι δεν θα γίνει φυσιολογικός τοκετός. Να σκέφτεσαι ότι θα γίνει με τον ασφαλέστερο τρόπο για να είστε και οι δύο καλά. Όλα καλά θα πάνε!

Εννοείς αυτή τη κλασική που κουβαλάμε πάνες αλλαξιες και τέτοια; Εμένα ειχε το καρότσι μαζι. Οχι πολύ μεγάλη αλλά νομίζω για χειμώνα που δεν θα πολύ κινηθούμε κιόλας είναι μια χαρά. Από άνοιξη με μετά σκοπεύω να πάρω μια πλάτης που έχουν πολύ χώρο

Και γω πολύ τον φοβάμαι τον τοκετό.... Βέβαια μου λένε μην αγχώνεσαι είσαι με γιατρούς, μαιες, σε παρακολουθούν συνέχεια αλλά και πάλι τον φοβάμαι. Ευτυχώς τον έχω αποθησει τελείως από το μυαλό μου και δεν θα ασχοληθώ μέχρι να μπω στον μηνα μου

Εγώ πάλι δεν το σκέφτομαι καν χωρίς επισκληριδιο. Δεν φοβάμαι τόσο τους πόνους από τις συσπάσεις, μάλλον λόγω αγνοιας, αλλά φοβάμαι πολύ τον πόνο αν χρειαστεί περινεοτομη ή βγει ατσαλα το μωρό και με σκίσει. 

Και κάπου εδώ σταματάω πάλι να σκέφτομαι τον τοκετό...

Απλά να ξέρετε όλους  όσους  έχω ρωτήσει για την περινεοτομη μου έχουν πει ότι είναι το πιο ανώδυνο από όλη την διαδικασία της γεννάς καθώς είσαι τόσο μουδιασμένη εκεί κάτω που δεν καταλαβαίνεις τίποτα ούτε το σκίσιμο ούτε τα ράμματα μετά από κάποια ώρα μόνο νιώθεις ένα τσούξιμο,τώρα τι να πω θα δούμε!!!  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 ώρες, ο/η whatever είπε:

Σχεδόν ολα! Πήραμε φορά και προχωρήσαμε! Μου έμεινε μόνο η κουρτίνα που θα την παραγγείλω αύριο και κάνα δυο φορμακια καλοκαιρινά που ανέφερε και η Δήμητρα αλλά εκείνα θα τα αφήσω προς το τέλος. Βέβαια αποφασίσαμε τελικά να αλλάξουμε τα κουφώματα στα δύο υπνοδωμάτια οπότε ανοίξαμε άλλες δουλειές όμως μας είπαν μέχρι 15αυγουστο θα έχουν μπει και αυτά. Νομίζω μια δουλειά κλείνω δέκα ανοίγω!!!!

Και για εμένα έμεινε μόνο μια νυχτικια ακόμα και τέλος!

Η ουρά μας έμεινε κορίτσι μου... Υπομονή θα κάνουμε. Τώρα το σώμα μας ζοριζεται πολύ. Και γω ξαπλώνω συχνά μέσα στη μέρα πλέον και το μεσημέρι κοιμάμαι γιατί το βράδυ δεν...

Πολύ ενδιαφέρων ακούγεται αυτο με το νερό. Δεν ήξερα ότι βοηθάει στην πράξη με τους πόνους

Δοκίμασε το ίσως σε βολεψει!

Η ασφάλεια του μωρού και η δική σου είναι το σημαντικότερο κορίτσι μου. Μην σκέφτεσαι ότι δεν θα γίνει φυσιολογικός τοκετός. Να σκέφτεσαι ότι θα γίνει με τον ασφαλέστερο τρόπο για να είστε και οι δύο καλά. Όλα καλά θα πάνε!

Εννοείς αυτή τη κλασική που κουβαλάμε πάνες αλλαξιες και τέτοια; Εμένα ειχε το καρότσι μαζι. Οχι πολύ μεγάλη αλλά νομίζω για χειμώνα που δεν θα πολύ κινηθούμε κιόλας είναι μια χαρά. Από άνοιξη με μετά σκοπεύω να πάρω μια πλάτης που έχουν πολύ χώρο

Και γω πολύ τον φοβάμαι τον τοκετό.... Βέβαια μου λένε μην αγχώνεσαι είσαι με γιατρούς, μαιες, σε παρακολουθούν συνέχεια αλλά και πάλι τον φοβάμαι. Ευτυχώς τον έχω αποθησει τελείως από το μυαλό μου και δεν θα ασχοληθώ μέχρι να μπω στον μηνα μου

Εγώ πάλι δεν το σκέφτομαι καν χωρίς επισκληριδιο. Δεν φοβάμαι τόσο τους πόνους από τις συσπάσεις, μάλλον λόγω αγνοιας, αλλά φοβάμαι πολύ τον πόνο αν χρειαστεί περινεοτομη ή βγει ατσαλα το μωρό και με σκίσει. 

Και κάπου εδώ σταματάω πάλι να σκέφτομαι τον τοκετό...

Εχεις δίκιο, η ασφάλεια του μωρου πάνω από όλα!!! Όσο για τις δουλειές αφου θα έχετε τελειώσει μέχρι 15,μια χαρά έχεις χρόνο! και εμείς όλο κάνουμε κάτι κ μετα βγαίνει κάτι άλλο... Οχι χοντρές, αλλά βγαίνουν... Δεν έχω και βοήθεια περαν του άντρα μου κ μου φαίνονται δυσκολα, αλλά δεν πςιραζει... Καλά κανεις κ δε σκέφτεσαι τον τοκετο.. Και εγώ όταν σκέφτομαι την καισαρική προσπαθω να το βγάλω από το μυαλό μου γιατί με αγχωνει πιο πολυ να πανε ολα καλα όσον αφορά το μωρό... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 31/7/2020 at 3:19 ΜΜ, ο/η Xrita είπε:

Μπορει κ να μη χρειαστει να κάνεις περινεοτομη.... Μια φίλη μου παντως αδυνατη με μεγάλο μωρό γέννησε στις 40 +3 μια χαρά φυσιολογικά κ γρήγορα με προκληση...και μια άλλη φίλη μου ακόμα πιο αδυνατη 46 κιλά εβγαλε μωρο 4 κιλά φυσιολογικά (για τομή δε θυμάμαι) κ ευκολα!!!Στο λέω για να ξεαγχωθεις... Βέβαια κάθε περίπτωση διαφέρει.. Εμένα τα ράμματα με τρομάζουν στην καισαρική και η Επισκληριδιος, μακάρι να μπορουσα φυσιολογικα, βέβαια κ εκει θα φοβόμουν το σπρώξιμο που λες κ εσυ.... Και εγώ φοβάμαι το σπάσιμο των νερών... Ποτε δεν ξέρεις... Ακουω τελευταία ότι πολλες πανε με προκληση κ μετα γεννάνε φυσιολογικά... 

Καλησπέρα Ριτάκι!!

Εμένα μου το είπε σαν δεδομένο αυτός ότι θα μου κάνει, γι’αυτό με άγχωσε περισσότερο γιατί αυτό είναι που φοβάμαι πιο πολύ απόλα...(και η στιγμή που θα σπάσουν τα νερά ή θα αρχισουν οι πόνοι ξαφνικά εκεί που δε θα το περιμένω) 😆

Ράμματα έχει και στην περινεοτομή, γι’αυτό το φοβάμαι, και για το κόψιμο προφανώς...η καισαρική έχω ακούσει πονάει λίγο μετά, αλλά βοηθάει να περπατάς απ’την αρχή όσο μπορείς!!

Ουφ όσο πλησιάζει ο καιρός φοβάμαι όλο κ περισσότερο!!

Σήμερα έχεις γιατρό ε; Κι εγώ έχω σε 2 ώρες!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 31/7/2020 at 5:19 ΜΜ, ο/η Tina92 είπε:

Όχι καλε εδώ έχει για για 4 ημέρες 500€ όποτε συμφέρει το μονόκλινο

Πωπω ναι συμφέρει!! Καλύτερα να είναι κ μαζί σου κ να μπορεί να κοιμάται κ μέσα..εγώ δε θέλω να φεύγει το βράδυ αλλά τι να κάνω..🙁

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 31/7/2020 at 5:28 ΜΜ, ο/η Tina92 είπε:

Κορίτσια εγώ πάντως δεν αγχώνομαι  τόσο για την γεννά οσο για μετά με την Μπέμπα να τα κάνω όλα σωστά 🙈

παντως η αλήθεια είναι ότι εγώ γιαυτο δεν θέλω με  τίποτα επισκληριδιο γιατί την ώρα π πρέπει να σπρώξεις δεν καταλαβαίνεις τις συσπάσεις και ζορίζεσαι περισσότερο και εσυ και το μωρό,βέβαια καταλαβαίνω και όσες μανούλες το κάνουν γιατί δεν αντέχουν όλοι τους πόνους,τεσπα σημασία έχει να γεννήσουμε όλες καλά κ να είμαστε καλά τα μωρακια μας και εμεις με οποιονδήποτε τρόπο και να πρέπει να γεννήσουμε🥰

Εγώ απόταν μου είπε σα δεδομένο ότι θα κάνει περινεοτομή το έχω σίγουρο ότι θα κάνω επισκληρίδιο..πιο πριν το σκεφτόμουν

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 31/7/2020 at 8:58 ΜΜ, ο/η whatever είπε:

Αχ τι ωραία!!! Όμορφες αναμνήσεις μου ξύπνησες!

Ήδη σκέφτομαι τις επόμενες διακοπές με τον μικρό μας μαζί!!!

Ναιι..του χρόνου θα’μαστε όλοι μαζί 😍😍

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 31/7/2020 at 9:30 ΜΜ, ο/η whatever είπε:

Σχεδόν ολα! Πήραμε φορά και προχωρήσαμε! Μου έμεινε μόνο η κουρτίνα που θα την παραγγείλω αύριο και κάνα δυο φορμακια καλοκαιρινά που ανέφερε και η Δήμητρα αλλά εκείνα θα τα αφήσω προς το τέλος. Βέβαια αποφασίσαμε τελικά να αλλάξουμε τα κουφώματα στα δύο υπνοδωμάτια οπότε ανοίξαμε άλλες δουλειές όμως μας είπαν μέχρι 15αυγουστο θα έχουν μπει και αυτά. Νομίζω μια δουλειά κλείνω δέκα ανοίγω!!!!

Και για εμένα έμεινε μόνο μια νυχτικια ακόμα και τέλος!

Η ουρά μας έμεινε κορίτσι μου... Υπομονή θα κάνουμε. Τώρα το σώμα μας ζοριζεται πολύ. Και γω ξαπλώνω συχνά μέσα στη μέρα πλέον και το μεσημέρι κοιμάμαι γιατί το βράδυ δεν...

Πολύ ενδιαφέρων ακούγεται αυτο με το νερό. Δεν ήξερα ότι βοηθάει στην πράξη με τους πόνους

Δοκίμασε το ίσως σε βολεψει!

Η ασφάλεια του μωρού και η δική σου είναι το σημαντικότερο κορίτσι μου. Μην σκέφτεσαι ότι δεν θα γίνει φυσιολογικός τοκετός. Να σκέφτεσαι ότι θα γίνει με τον ασφαλέστερο τρόπο για να είστε και οι δύο καλά. Όλα καλά θα πάνε!

Εννοείς αυτή τη κλασική που κουβαλάμε πάνες αλλαξιες και τέτοια; Εμένα ειχε το καρότσι μαζι. Οχι πολύ μεγάλη αλλά νομίζω για χειμώνα που δεν θα πολύ κινηθούμε κιόλας είναι μια χαρά. Από άνοιξη με μετά σκοπεύω να πάρω μια πλάτης που έχουν πολύ χώρο

Και γω πολύ τον φοβάμαι τον τοκετό.... Βέβαια μου λένε μην αγχώνεσαι είσαι με γιατρούς, μαιες, σε παρακολουθούν συνέχεια αλλά και πάλι τον φοβάμαι. Ευτυχώς τον έχω αποθησει τελείως από το μυαλό μου και δεν θα ασχοληθώ μέχρι να μπω στον μηνα μου

Εγώ πάλι δεν το σκέφτομαι καν χωρίς επισκληριδιο. Δεν φοβάμαι τόσο τους πόνους από τις συσπάσεις, μάλλον λόγω αγνοιας, αλλά φοβάμαι πολύ τον πόνο αν χρειαστεί περινεοτομη ή βγει ατσαλα το μωρό και με σκίσει. 

Και κάπου εδώ σταματάω πάλι να σκέφτομαι τον τοκετό...

Κι εγώ τα ίδια αγάπη για την επισκληρίδιο και την περινεοτομή!! Κ για το φόβο του τοκετού..ουφ !! Προσπαθώ να μην το σκέφτομαι αλλά πλησιάζει ο καιρός κ αγχώνομαι..πιο πολύ για τη στιγμή που θα αρχίσει ξαφνικά χαχα

Αλλά μη στα λέω καλά κάνεις κ δεν τ σκέφτεσαι εσύ!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 31/7/2020 at 11:38 ΜΜ, ο/η Tina92 είπε:

Απλά να ξέρετε όλους  όσους  έχω ρωτήσει για την περινεοτομη μου έχουν πει ότι είναι το πιο ανώδυνο από όλη την διαδικασία της γεννάς καθώς είσαι τόσο μουδιασμένη εκεί κάτω που δεν καταλαβαίνεις τίποτα ούτε το σκίσιμο ούτε τα ράμματα μετά από κάποια ώρα μόνο νιώθεις ένα τσούξιμο,τώρα τι να πω θα δούμε!!!  

Μωρε δεν καταλαβαίνεις, αλλά η αδερφή μου αυτό το χρατς που την έκοψαν το άκουσε κ ήταν πολύ ανατριχιαστικό μ λέει..βέβαια δεν πρέπει να ακούω γτ επηρεάζομαι χαχα..κ επίσης πονάνε μετά τα ράμματα νομίζω τσούζει δε μπορείς να πας τουαλέτα εύκολα δε ξέρω αν ισχύουν όλαυτα αλλά έτσι τ σκέφτομαι τώρα 😛

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 1/8/2020 at 8:48 ΜΜ, ο/η Xrita είπε:

Εχεις δίκιο, η ασφάλεια του μωρου πάνω από όλα!!! Όσο για τις δουλειές αφου θα έχετε τελειώσει μέχρι 15,μια χαρά έχεις χρόνο! και εμείς όλο κάνουμε κάτι κ μετα βγαίνει κάτι άλλο... Οχι χοντρές, αλλά βγαίνουν... Δεν έχω και βοήθεια περαν του άντρα μου κ μου φαίνονται δυσκολα, αλλά δεν πςιραζει... Καλά κανεις κ δε σκέφτεσαι τον τοκετο.. Και εγώ όταν σκέφτομαι την καισαρική προσπαθω να το βγάλω από το μυαλό μου γιατί με αγχωνει πιο πολυ να πανε ολα καλα όσον αφορά το μωρό... 

Θα πάνε!! Τόσες γυναίκες γεννάνε με καισαρική κ θα πάρεις κ το μωράκι σ κατευθείαν αγκαλιά μετά κ θα τ ξεχάσεις όλα 😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 42 λεπτά, ο/η Princess28 είπε:

Εγώ απόταν μου είπε σα δεδομένο ότι θα κάνει περινεοτομή το έχω σίγουρο ότι θα κάνω επισκληρίδιο..πιο πριν το σκεφτόμουν

Βρε κοριτσια επειδη σας βλεπω να συζητάτε για την γεννά και πλησιάζουν οι μερες..... Τελικα σκέφτεστε για επισκλιριδιο η οχι??? Εγω ελεγα να μην κανω αλλα απο την αλλη σκεφτομαι αυτο που λετε μην σκιστω και θελει ράμματα και ποναει... Και απο την αλλη ακουω διαφορα για την επισκλιριδιο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 42 λεπτά, ο/η Roula2410 είπε:

Βρε κοριτσια επειδη σας βλεπω να συζητάτε για την γεννά και πλησιάζουν οι μερες..... Τελικα σκέφτεστε για επισκλιριδιο η οχι??? Εγω ελεγα να μην κανω αλλα απο την αλλη σκεφτομαι αυτο που λετε μην σκιστω και θελει ράμματα και ποναει... Και απο την αλλη ακουω διαφορα για την επισκλιριδιο

Κ εγώ στην ίδια κατάσταση με σένα είμαι..αλλά μάλλον θα κάνω..αν κ έχω ακούσει κ εγώ διάφορα, πιο πολύ φοβάμαι μη σκιστώ νομίζω κ θέλει ράμματα κ πονάει..σκέφτομαι ότι πολλοί κάνουν επισκληρίδιο κ δεν έχει πάθει κανείς τπτ χτύπα ξύλο . Τι εβδομάδα είσαι;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Princess28 είπε:

Εγώ απόταν μου είπε σα δεδομένο ότι θα κάνει περινεοτομή το έχω σίγουρο ότι θα κάνω επισκληρίδιο..πιο πριν το σκεφτόμουν

Παντος αυτό δεν το καταλαβαίνω γιατί να σου κάνει περινεοτομη αν δεν χρειαστεί αυτό το κάνουν όταν το παιδί δεν βγαίνει το κεφάλι γιατί δεν χωράει,επισης έχει μεγάλη διαφορά στον πόνο αν σκιστεί μόνο του και αν σε κόψει,η φίλη μ και η αδερφή μ μου έχουν πει ότι όταν σκίστηκε μόνο του δεν το κατάλαβαν καθόλου,πάντως είναι κρίμα να κόψεις κάποιον χωρίς να το χρειαστεί....καλό είναι να του το πεις αυτό 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Roula2410 είπε:

Βρε κοριτσια επειδη σας βλεπω να συζητάτε για την γεννά και πλησιάζουν οι μερες..... Τελικα σκέφτεστε για επισκλιριδιο η οχι??? Εγω ελεγα να μην κανω αλλα απο την αλλη σκεφτομαι αυτο που λετε μην σκιστω και θελει ράμματα και ποναει... Και απο την αλλη ακουω διαφορα για την επισκλιριδιο

Κοιτα εγώ δεν θα κάνω γιατί η γιατρός μ και η μαία μου με ενημέρωσαν σχετικά με την επισκληριδιο τα υπέρ και τα κατά και βασικά το μόνο υπέρ είναι απλά ότι δεν πονάς,τώρα η κάθε μανούλα κάνει αυτό που πιστεύει ότι είναι το καλύτερο ,αν αντέχεις πάντως τον πόνο και αν έχεις προετοιμαστεί σωστά με μαθήματα ανώδυνου τοκετού θα σου έλεγα να μην κανείς,στην τελική να κανείς αυτό όμως που θα σε κάνει να νιώσεις εσυ καλύτερα!!😊 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Princess28 είπε:

Πωπω ναι συμφέρει!! Καλύτερα να είναι κ μαζί σου κ να μπορεί να κοιμάται κ μέσα..εγώ δε θέλω να φεύγει το βράδυ αλλά τι να κάνω..🙁

Κορίτσι μην αγχώνεσαι τουλάχιστον θα τον έχεις δίπλα σου όλη μέρα τώρα για έναν ύπνο δεν πειράζει!!!🌸

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Princess28 είπε:

Κ εγώ στην ίδια κατάσταση με σένα είμαι..αλλά μάλλον θα κάνω..αν κ έχω ακούσει κ εγώ διάφορα, πιο πολύ φοβάμαι μη σκιστώ νομίζω κ θέλει ράμματα κ πονάει..σκέφτομαι ότι πολλοί κάνουν επισκληρίδιο κ δεν έχει πάθει κανείς τπτ χτύπα ξύλο . Τι εβδομάδα είσαι;

34εβδομαδα...... Και εμενα αυτο μου λενε ολοι οτι δεν εχουν πάθει τιποτα... Τωρα για το σκίσιμο που γράφεται κοριτσια δεν γινεται ο γιατρός να σου πει οτι θα σε σκίσει ούτως η αλλως... Αυτο η σκίζεται μονο τ η αν ειναι μεγαλο..... Εμενα ο γιατρός μ μου λεει να κανω απο την στιγμη που θα γενννησω σε ιδιωτική κλινική και εχω την δυνατότητα... Αλλα ακομα το σκεφτομαι... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 58 λεπτά, ο/η Roula2410 είπε:

34εβδομαδα...... Και εμενα αυτο μου λενε ολοι οτι δεν εχουν πάθει τιποτα... Τωρα για το σκίσιμο που γράφεται κοριτσια δεν γινεται ο γιατρός να σου πει οτι θα σε σκίσει ούτως η αλλως... Αυτο η σκίζεται μονο τ η αν ειναι μεγαλο..... Εμενα ο γιατρός μ μου λεει να κανω απο την στιγμη που θα γενννησω σε ιδιωτική κλινική και εχω την δυνατότητα... Αλλα ακομα το σκεφτομαι... 

Δε σε σκίζει ο γιατρός...σε κόβει με το ψαλίδι κ σου κάνει ράμματα μετά..

Εγώ είμαι 36εβδ τώρα θα μπω 37..άντε να πάνε όλα καλά για όλες μας

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Tina92 είπε:

Παντος αυτό δεν το καταλαβαίνω γιατί να σου κάνει περινεοτομη αν δεν χρειαστεί αυτό το κάνουν όταν το παιδί δεν βγαίνει το κεφάλι γιατί δεν χωράει,επισης έχει μεγάλη διαφορά στον πόνο αν σκιστεί μόνο του και αν σε κόψει,η φίλη μ και η αδερφή μ μου έχουν πει ότι όταν σκίστηκε μόνο του δεν το κατάλαβαν καθόλου,πάντως είναι κρίμα να κόψεις κάποιον χωρίς να το χρειαστεί....καλό είναι να του το πεις αυτό 

Ξαναρώτησα σήμερα που πήγα τη μαία, και μου είπε τελικά ότι αν χρειαστεί θα κάνει, δεν είναι σίγουρο..κ μου είπε ότι αν σκιστεί από μόνο του είναι πολύ χειρότερα κ δεν επανέρχεται ποτέ, οπότε αν δουν ότι μπορεί να σκιστείς σε κόβει ώστε να είναι ελεγχόμενο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Princess28 είπε:

Καλησπέρα Ριτάκι!!

Εμένα μου το είπε σαν δεδομένο αυτός ότι θα μου κάνει, γι’αυτό με άγχωσε περισσότερο γιατί αυτό είναι που φοβάμαι πιο πολύ απόλα...(και η στιγμή που θα σπάσουν τα νερά ή θα αρχισουν οι πόνοι ξαφνικά εκεί που δε θα το περιμένω) 😆

Ράμματα έχει και στην περινεοτομή, γι’αυτό το φοβάμαι, και για το κόψιμο προφανώς...η καισαρική έχω ακούσει πονάει λίγο μετά, αλλά βοηθάει να περπατάς απ’την αρχή όσο μπορείς!!

Ουφ όσο πλησιάζει ο καιρός φοβάμαι όλο κ περισσότερο!!

Σήμερα έχεις γιατρό ε; Κι εγώ έχω σε 2 ώρες!!

Το έχω ακουσει για τα ράμματα ότι πονανε αλλά είναι κ ανάλογα τον οργανισμό!!Πάντως γενικά ξέρουν οι γιατροί(τουλάχιστον έτσι θέλω να πιστευω)!!! Μπορει να το κάνει για να μη ζοριστεί το μωρό κ εσυ! Ναι, είχα σήμερα.... Ολα καλα μας ειπε.εσεις;;;Κ μετα σε 3 εβδομάδες παλι, αλλά ενδιάμεσα έχω επαναληπτικό doopler για ασφάλεια, λόγω ζαχαρου... Και εγώ το φοβάμαι το ξαφνικό! Ο, τι είναι να γίνει όμως θα γίνει... Και οι δυο φίλες μου φοβόντουσαν τα νερά που θα σπάσουν, αλλά πηγαν και οι δυο κε προκληση!! Τσάμπα αγχωνοντουσαν! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια!!

Τι κάνετε πώς είστε;

Πήγαμε σήμερα στο γιατρό, όλα καλά μας είπε!!

35+5 και είναι 2700 τώρα, έχει πάρει θέση με το κεφάλι κάτω και είναι χαμηλά κι όλας στη λεκάνη..όλα καλά ευτυχώς..θα με δει πάλι την άλλη εβδομάδα τώρα να δούμε πώς πάει!!

Ξέχασα να σας πω στο προηγούμενο ραντεβού που είχα πάει όταν ήμουν 34εβδ μας είχε πει ότι έχουν κατέβει οι όρχεις του, τους είδαμε κι όλας καθαρά 😄 και επίσης μας έδειξε και τα ούρα του, θα κατουρούσε σε λίγο χαχα

@Dimitra91 @whatever @Tina92 @Xrita @Efi30 @Roula2410

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Xrita είπε:

Το έχω ακουσει για τα ράμματα ότι πονανε αλλά είναι κ ανάλογα τον οργανισμό!!Πάντως γενικά ξέρουν οι γιατροί(τουλάχιστον έτσι θέλω να πιστευω)!!! Μπορει να το κάνει για να μη ζοριστεί το μωρό κ εσυ! Ναι, είχα σήμερα.... Ολα καλα μας ειπε.εσεις;;;Κ μετα σε 3 εβδομάδες παλι, αλλά ενδιάμεσα έχω επαναληπτικό doopler για ασφάλεια, λόγω ζαχαρου... Και εγώ το φοβάμαι το ξαφνικό! Ο, τι είναι να γίνει όμως θα γίνει... Και οι δυο φίλες μου φοβόντουσαν τα νερά που θα σπάσουν, αλλά πηγαν και οι δυο κε προκληση!! Τσάμπα αγχωνοντουσαν! 

Μια χαρά κι εμάς 😊 2700 είναι τώρα!!

Θα με ξαναδεί την άλλη εβδομάδα τώρα..το πρώτο doppler σου πώς ήταν;

Μωρέ εμένα δε θα μου κάνει πρόκληση οπότε γι’αυτό αγχώνομαι..θα γίνουν όλα φυσικά χαχα...εκτός αν περάσω τις 40εβδ τότε θα μου κάνει πρόκληση λογικά. Εσύ που θα πας με καισαρική δε θα χεις αυτό το άγχος του ξαφνικού λογικά ε; Αφού με ραντεβού θα πας λογικά..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Princess28 είπε:

Μια χαρά κι εμάς 😊 2700 είναι τώρα!!

Θα με ξαναδεί την άλλη εβδομάδα τώρα..το πρώτο doppler σου πώς ήταν;

Μωρέ εμένα δε θα μου κάνει πρόκληση οπότε γι’αυτό αγχώνομαι..θα γίνουν όλα φυσικά χαχα...εκτός αν περάσω τις 40εβδ τότε θα μου κάνει πρόκληση λογικά. Εσύ που θα πας με καισαρική δε θα χεις αυτό το άγχος του ξαφνικού λογικά ε; Αφού με ραντεβού θα πας λογικά..

Το πρώτο ντοπλερ μου είπε ο έμβρυολόγος ότι ήταν καλό, απλά να κάνουμε ένα επαναληπτικό για σίγουρια όταν θα είμαι 34η, το έκανα 31 και 1 το πρώτο... Το έχω το άγχος... Μη νομίζεις... Αφου λένε ότι απαξ κ μπεις στο μήνα σου μπορεί να σπάσουν τα νερά οποιαδήποτε ώρα.... Κ εμένα μπορεί να σπάσουν, απλά δε θα γεννήσω φυσιολογικά😭😭😭.. Όποτε έχω το άγχος μη σπάσουν κ είμαι μόνη, επειδή θα δουλευει ο άντρας μου.... Όσο για την προκληση που λες, έτσι λέγανε κ οι φίλες μου ότι πανε φυσιολογικά κ ότι φοβουνται ότι θα σπάσουν τα νερά κ τελικά τα νερά δεν εσπαγαν κ πηγαν με προκληση η μια 40+3 και η άλλη 39 και κάτι, δε θυμάμαι ακριβώς, αλλά ήταν τον πρωτο της κ ήταν 38 ετων κ φοβόταν ο γιατρός.  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 λεπτά, ο/η Xrita είπε:

Το πρώτο ντοπλερ μου είπε ο έμβρυολόγος ότι ήταν καλό, απλά να κάνουμε ένα επαναληπτικό για σίγουρια όταν θα είμαι 34η, το έκανα 31 και 1 το πρώτο... Το έχω το άγχος... Μη νομίζεις... Αφου λένε ότι απαξ κ μπεις στο μήνα σου μπορεί να σπάσουν τα νερά οποιαδήποτε ώρα.... Κ εμένα μπορεί να σπάσουν, απλά δε θα γεννήσω φυσιολογικά😭😭😭.. Όποτε έχω το άγχος μη σπάσουν κ είμαι μόνη, επειδή θα δουλευει ο άντρας μου.... Όσο για την προκληση που λες, έτσι λέγανε κ οι φίλες μου ότι πανε φυσιολογικά κ ότι φοβουνται ότι θα σπάσουν τα νερά κ τελικά τα νερά δεν εσπαγαν κ πηγαν με προκληση η μια 40+3 και η άλλη 39 και κάτι, δε θυμάμαι ακριβώς, αλλά ήταν τον πρωτο της κ ήταν 38 ετων κ φοβόταν ο γιατρός.  

Καλημέρα!!

Ε νταξει μωρε..πόσο νωρίτερα να σπάσουν τα νερά; Πότε θα πας με καισαρική σου έχει πει;

Ο άντρας σου θα του πεις κ θα έρθει αν γίνει κάτι τέτοιο μη φοβάσαι! Έχουμε ώρες απ’το να αρχίσει ο τοκετός μέχρι να γεννήσουμε.

Εντωμεταξύ λέμε για τα νερά σνχ, μπορεί να μη σπάσουν κ ποτέ τα νερά...μπορεί απλά να αρχίσουν οι πόνοι..αλλά το άγχος της έναρξης του τοκετού είναι ένα όπως κ να χει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 ώρες, ο/η Princess28 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!!

Τι κάνετε πώς είστε;

Πήγαμε σήμερα στο γιατρό, όλα καλά μας είπε!!

35+5 και είναι 2700 τώρα, έχει πάρει θέση με το κεφάλι κάτω και είναι χαμηλά κι όλας στη λεκάνη..όλα καλά ευτυχώς..θα με δει πάλι την άλλη εβδομάδα τώρα να δούμε πώς πάει!!

Ξέχασα να σας πω στο προηγούμενο ραντεβού που είχα πάει όταν ήμουν 34εβδ μας είχε πει ότι έχουν κατέβει οι όρχεις του, τους είδαμε κι όλας καθαρά 😄 και επίσης μας έδειξε και τα ούρα του, θα κατουρούσε σε λίγο χαχα

@Dimitra91 @whatever @Tina92 @Xrita @Efi30 @Roula2410

Μπραβο κοριτσάκι μ! Ολα πανε πολυ καλά και μου φαινεται φυσιολογικοτατος ο μπεμπακος σου σε βάρος! Λιγο εμεινε! ❤❤❤

Εγω ακόμα δεν εχω αρχισει να αγχώνομαι για τον τοκετό.... Στις 11.8 έχω ραντεβού με τη γιατρό μου, εχω λιγη αγωνια να δω ποσο βαρος πηρε η μπουμπου μου σε 1.5 εβδομαδα αλλα θα δουμε! Επισης, επιτελους τωρα που σταματησα τη δουλειά κανουμε τις τελευταιες εργασιες στο σπιτι (και το δωματιο της μικρης) πριν την αφιξη της και ανυπομονώ να μπουν ολα στη θεση τους! Και περιμενω και το καροτσι αυτην ή την αλλη εβδομαδα και κλεισαμε!

Οσο για την επισκληριδιο που συζητάτε @Roula2410, εμενα και η ιδια η γιατρος μου μου το ειπε πριν καν της το ζητήσω. Θεωρητικά παω για φυσιολογικο τοκετο με επισκληριδιο εκτος απροοπτου φυσικα! Δεν είναι τίποτα, ουτε αναπηρη μενεις ουτε αποκτας ψυχολογικά προβληματα (το εχω ακουσει και αυτο), αλλα φυσικά η καθε γυναικα επιλεγει αυτο που θεωρει καλυτερο!

Ευχομαι ολα να πανε καλα για ολες μας !!!!🙏🙏🙏❤❤❤

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 4/8/2020 at 12:01 ΠΜ, ο/η Princess28 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!!

Τι κάνετε πώς είστε;

Πήγαμε σήμερα στο γιατρό, όλα καλά μας είπε!!

35+5 και είναι 2700 τώρα, έχει πάρει θέση με το κεφάλι κάτω και είναι χαμηλά κι όλας στη λεκάνη..όλα καλά ευτυχώς..θα με δει πάλι την άλλη εβδομάδα τώρα να δούμε πώς πάει!!

Ξέχασα να σας πω στο προηγούμενο ραντεβού που είχα πάει όταν ήμουν 34εβδ μας είχε πει ότι έχουν κατέβει οι όρχεις του, τους είδαμε κι όλας καθαρά 😄 και επίσης μας έδειξε και τα ούρα του, θα κατουρούσε σε λίγο χαχα

@Dimitra91 @whatever @Tina92 @Xrita @Efi30 @Roula2410

Τελεια κορίτσι μου!!!δεν έχεις πολύ ακόμα  ούτε ένας μήνας δεν έμεινε 🥰🥰

εγω έχω ραντεβού την άλλη  Τετάρτη  θα είμαι 35+1 και τώρα αρχίζω να έχω και εγώ αγωνία με την καλή έννοια 
😍

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...