Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μανουλες Σεπτεμβρίου 2020


Recommended Posts

στις On 21/7/2020 at 1:58 ΠΜ, ο/η Princess28 είπε:

Πωπω κορίτσια με βάλατε σε mood διακοπών τώρα ανυπομονώ να φύγουμε 😍😍🏄‍♀️🌅

Σήμερα έχεις ραντεβού και αύριο φεύγετε αν θυμάμαι καλά;;;

στις On 21/7/2020 at 2:14 ΜΜ, ο/η Xrita είπε:

Καλημερα και από μένα κορίτσια, 

Το ειχα διαβάσει αυτό ότι πολλοι θέλουν υπνοσακο για το μωρό γιατί παπλωμα δεν επιτρέπεται στα νεογέννητα αλλά υπέθεσα ότι ήταν για χειμώνα και ότι τώρα θα χρειάζεται μια Πικέ κουβερτουλα μόνο... Δεν ήξερα ότι υπάρχει υπνοσακος καλοκαιρινός!!! 

Επίσης να σας ρωτησω.... Είχαμε ξαναμιλήσει για τα φορμακια... Μεσα με τέλη Σεπτέμβρη δεν πρεπει το μωρό να φορά ολόσωμο φορμακι λεπτό με τα πατουσακια μέσα;;Σήμερα η μια μαια στο ιατρείο μου είπε ότι θέλει κοντομανικο φορμακι και ότι θα ζεσταίνεται με το μακρυμάνικο.... Εσείς τι λέτε;;;

Εγώ για αρχή έχω υπολογίσει κοντομανικα εσωτερικά και μακριμανικα λεπτά εξωτερικά αλλά αρχίζω και αναρωτιέμαι αν θα έπρεπε να πάρω και κάνα εξωτερικό φορμακια με κοντό μανίκι και πόδι. Σκέφτομαι ότι ίσως τραβήξουν οι ζέστες μετά καθώς αν και τελειώνει και ο Ιούλιος δεν μπορώ να πω ότι ο καιρός εδώ ήταν ιδιαίτερα καλοκαιρινός εκτός από μερικές μέρες

στις πριν 5 ώρες, ο/η Efi30 είπε:

Καλημέρα σε ολα τα κοριτσια!!!

@Princess28 και @Dimitra91 καλοριζικα τα καροτσια σας!!! Να τα χαρειτε και να βγειτε πολλες βολτες με τα μπεμπακια σας!!! 

Βλεπω ολα τα μωρα μας μεγαλωνουν σουπερ και εχουν μπει στην τελικα ευθεια!!! 

Το Σαββατο σταματαω και εγω επιτελους τη δουλεια και απο Δευτερα θα παω να καταθεσω τα χαρτια μου στο ΙΚΑ για να παρω το πρωτο επιδομα μητροτητας! Αλλο τρεξιμο και αυτο αλλα τι να κανεις! 

Κατα τα αλλα ολα ηρεμα ο μπεμπης ολη μερα κουναει και μου πιεζει την ουρηθρα και πηγαινοερχομαι στην τουλετα και απο την αλλη μου πιεζει το στομαχι με τα ποδια και εχω τρελαθει στην καουρα!!! 

Ετοιμαζω και εγω τα ρουχαλακια σιγα σιγα!! Μου εδωσε η νυφη μου και η κουμπαρα μου παρα πολλα που γεννησαν προσφατα αγορακια αρα λιγα ειναι αυτα που χρειαζομαι πιο πολυ για το καλο για να του παρω και κατι καινουριο να εχει ο καημενος!! Και οι γιαγιαδες εχουν αναλαβει τα κουβερτακια του!! Εχουν παρει οι βελονες φωτια!! 😅😅😅

Προς το παρον ειμαι στην αναζητηση μηχανοκινητου αυτοκινητου για την κορη μου γιατι της ειπαμε να διαλεξει τι θα της φερει ο μπεμπης μολις γεννηθει σαν δωρο και αυτη διαλεξε ενα αυτοκινητο να μπαινει μεσα να το οδηγαει μονη της! Ειναι και τα γενεθλια της τον Σεπτεμβρη άρα δεν θελουμε να της χαλασουμε το χατιρι!! Αφηστε που απο τωρα αρχιζει και λεει οτι δεν αγαπατε εμενα τωρα και θα αγαπατε μονο το μπεμπη και αγχωνομαι λιγο και γενικα πως θα αντιδρασει με το μωρο γιατι καλως ή κακως εχει ολη την προσοχη πανω της απο ολους!! Αυτα τα δικα μου νεα!! 💖💖💖

Έλα μωρέ το μικρακι σου... Σίγουρα δεν θα είναι το καλύτερο της στην αρχή αλλά έτσι γίνεται συνήθως με τα πρώτα. Είναι σοκ για αυτά. Πιστεύω όμως το νέο της αυτοκίνητο θα βοηθήσει την κατάσταση! 

 

στις πριν 4 ώρες, ο/η Efi30 είπε:

Καλημερα και με το καλο να υποδεχτεις το μπεμπακι σου και εσυ!! 

Και εγω απο Κρητη ειμαι απο Ηρακλειο και μεχρι 20/9 θα γεννησω το δευτερο παιδακι μου! 

Να σου πω τι γινεται με τα επιδοματα μιας που τα εχω ξανακανει και τα φρεσκαρα παλι μιας που τα ετοιμαζω σιγα σιγα!

Αν εχεις 200 ενσημα απο τον προηγουμενο χρονο τοτε δικαιουσαι το επιδομα μητροτητας και λοχειας! Για το επιδομα μητροτητας καταθετεις τα χαρτια σου 56 ημερες πριν την ΠΗΤ και το επιδομα λοχειας 63 ημερες μερα την ΠΗΤ! Ποσά δεν μπορω να σου πω γιατι εξαρταται απο το μισθο που επαιρνες απο την δουλεια σου! 

Τωρα αν εισαι σε ενεργη σχεση με τον εργοδοτη σου θα λαβεις ενα συμπληρωματικο επιδομα απο τον ΟΑΕΔ το οποιο ουσιαστικα θα συμπληρωνει τα χρηματα που θα εβγαζες αν θα δουλευες αυτες τις 119 ημερες! ( προσοχη στις προθεσμιες γιατι εχεις χρονικο περιθωριο)! Αφου λοιπον περασουν οι 63 ημερες μετα την ΠΗΤ καταθετεις τα χαρτια σου στον ΟΑΕΔ για να ξεκινησει το 6αμηνο σου στο οποιο περνεις περιπου 560€ το μηνα αν ομως μονο εισαι σε ενεργη σχεση με τον εργοδοτη σου!

Κατι εξτρα ειναι τα 2000€ που δινει ο Μητσοτακης αλλα αυτο ειναι κατι καινουριο που δεν ξερω λεπτομερειες!! 😀😀

Να σαι ρωτήσω γιατί φαίνεται τα γνωρίζεις αυτά! Το συμπληρωματικό επίδομα του ΟΑΕΔ το δικαιουσαι αν είσαι σε ενεργή εργασιακή σχέση ακόμη και αν δεν έχεις τα 200 τον προηγούμενο χρόνο; Αν και είμαι λίγο περίεργη περιπτωση γιατί δουλεύω στο δημόσιο μεν αλλά σαν ιδιώτης με σύμβαση δε. Με στέλνουν από υπηρεσία σε υπηρεσία και ακόμη άκρη δεν έχω βγάλει....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τελικά πήγα και γω για ψώνια χθες και πήρα τα περισσότερα από αυτά που μου προτείνατε @Princess28 @Tina92. Έμειναν κάτι λίγα ακόμη και ελπίζω μέχρι τέλος της άλλης εβδομάδας να έχω ξεμπερδεψει με όλα και να αρχίσω τα πλυντήρια! Να μοσχοβολησει και το σπίτι! 

Επίσης σχεδόν τελειώσαμε και με το δωμάτιο του μπέμπη χθες! Μόνο η κουρτίνα έμεινε! Βέβαια το μωρό θα είναι στην κρεβατοκάμαρα στην αρχή αλλά ήθελα να έχει από τώρα το δωμάτιο του και να μην παιδευομαστε μετά να το φτιάξουμε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η whatever είπε:

Ωραιες στιγμές ε; Ελπίζω μόνο να μη σε έκανα να τις νοσταλγήσεις και σε στεναχωρησα. Να υποθέσω είστε από την τριγύρω περιοχή και πηγαίνετε συχνά ε; Είναι πραγματικά τέλειο! Εμείς ήμασταν πολύ τυχεροί και βρήκαμε τραπέζι μπροστά μπροστά! 

@Princess28 Μου έχουν συστήσει μια παιδίατρο και επειδή ξέρω τι άτομο είναι η φίλη που τη συνέστησε πιστεύω ότι θα μου ταιριάξει και μένα. Και μένα είναι κοντά στο σπίτι μου, κάτι που το θέλω ώστε να μπορώ και με τα πόδια να πηγαίνω και να μην έχω μετακινήσεις με αυτοκίνητο. Οπότε θα επικοινωνήσω μαζί της για αρχή και βλέπουμε πως θα πάει! 

Είναι πολύ να έχουν λόξυγκα! Σημαίνει ότι το νευρικό τους σύστημα αναπτύσεται πολύ καλά. Εμένα βέβαια δεν μπορώ να πω ότι έχει πολύ αλλά θα το συζητήσω με τον γιατρό.

Υπνοσακοι υπάρχουν για  όλες τις εποχές. Τους μετράνε σε tog και ανεβαίνει ο αριθμός όσο πιο χοντρός είναι. Δε νομιζω και γω ότι για Σεπτέμβρη είναι απαραίτητος. Σεντονακι και λεπτή κουβερτουλα θα έχω για αρχή. Αυτός που θα μου φέρουν θα είναι για τον χειμώνα. Βολεύει πολύ όταν αρχίζει να κινείται πολύ το μωρό ώστε να μη ξεσκεπάζεται και κρυώνει μέσα στη νύχτα

Να πάτε για ρομαντζαδα!!! 💗 

@whatever Ναι η καταγωγή μας είναι από Μεσολόγγι όποτε πηγαίνουμε πολύ συχνά ,καλε όχι δεν με στεναχώρησες ίσα ίσα μ θύμησες ωραίες στιγμές του χρόνου πάλι πρώτα ο θεός με την Μπέμπα μας🥰 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η whatever είπε:

Εγώ για αρχή έχω υπολογίσει κοντομανικα εσωτερικά και μακριμανικα λεπτά εξωτερικά αλλά αρχίζω και αναρωτιέμαι αν θα έπρεπε να πάρω και κάνα εξωτερικό φορμακια με κοντό μανίκι και πόδι. Σκέφτομαι ότι ίσως τραβήξουν οι ζέστες μετά καθώς αν και τελειώνει και ο Ιούλιος δεν μπορώ να πω ότι ο καιρός εδώ ήταν ιδιαίτερα καλοκαιρινός εκτός από μερικές μέρες

Aυτό το "πρόβλημα" έχω κι εγω....την Παρασκευή που θα πάω στον παιδίατρο θα τον ρωτήσω, που αν είναι να πάρω μερικά κοντά για εξωτερικά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσιααααααααα τι κάνετε πως είστε;;;;χαθήκαμε!!!!

@Princess28γύρισες από τις διακοπές;;;

πήγε καμία σας στον γιατρό;;;;

εγω πήγα σήμερα και είδα την Μπέμπα μας δόξα τον θεό όλα καλά ,έχει πάει 2360 κιλά και 47 εκατοστά ,ίδια ο μπαμπάς της,είμαστε 33+1. Αύριο θα πάω και στο μαιευτήρια για να δηλώσω την γεννά,αχ κορίτσια μετράμε αντίστροφα,δεν έμεινε πολύ!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η Tina92 είπε:

Κοριτσιααααααααα τι κάνετε πως είστε;;;;χαθήκαμε!!!!

@Princess28γύρισες από τις διακοπές;;;

πήγε καμία σας στον γιατρό;;;;

εγω πήγα σήμερα και είδα την Μπέμπα μας δόξα τον θεό όλα καλά ,έχει πάει 2360 κιλά και 47 εκατοστά ,ίδια ο μπαμπάς της,είμαστε 33+1. Αύριο θα πάω και στο μαιευτήρια για να δηλώσω την γεννά,αχ κορίτσια μετράμε αντίστροφα,δεν έμεινε πολύ!!! 

Καλημέρα αγάπη!! Γύρισα χθες βράδυ!! Περάσαμε πολύ ωραία 😍 Πήγα και στη ράχη που μου είπατε ήταν τέλεια 🥰

Είχα πάει στο γιατρό την προηγούμενη εβδομάδα πριν φύγουμε διακοπές..όλα καλά! Τώρα θα πάω πάλι αυτή τη Δευτέρα!!

Είμαι 36η εβδ τώρα, όντως δεν έμεινε πολύ!! Κ τώρα που έχει μεγαλώσει με ενοχλεί πολύ. Μια με πιέζει κάτω στην ουρήθρα κ κατουριέμαι(συνέχεια), μια πάνω στο διάφραγμα κ πονάω, μια τρώω κ δε μπορώ να χωνέψω με τπτ όλο μου ρχεται να κάνω εμετό, μια με ανακατεύει με το λόξυγκα, συνέχεια κλωτσάει πέρα δώθε και τεντώνεται πάνω κάτω, δε χωράει μωρέ το καημένο.

Τι κάνεις εσύ πώς περνάς;;

Πότε έχεις ξανά γιατρό; 😊 Στο κάνει κάθε 2 εβδομάδες τώρα τελικά;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 22/7/2020 at 11:18 ΠΜ, ο/η Efi30 είπε:

Καλημέρα σε ολα τα κοριτσια!!!

@Princess28 και @Dimitra91 καλοριζικα τα καροτσια σας!!! Να τα χαρειτε και να βγειτε πολλες βολτες με τα μπεμπακια σας!!! 

Βλεπω ολα τα μωρα μας μεγαλωνουν σουπερ και εχουν μπει στην τελικα ευθεια!!! 

Το Σαββατο σταματαω και εγω επιτελους τη δουλεια και απο Δευτερα θα παω να καταθεσω τα χαρτια μου στο ΙΚΑ για να παρω το πρωτο επιδομα μητροτητας! Αλλο τρεξιμο και αυτο αλλα τι να κανεις! 

Κατα τα αλλα ολα ηρεμα ο μπεμπης ολη μερα κουναει και μου πιεζει την ουρηθρα και πηγαινοερχομαι στην τουλετα και απο την αλλη μου πιεζει το στομαχι με τα ποδια και εχω τρελαθει στην καουρα!!! 

Ετοιμαζω και εγω τα ρουχαλακια σιγα σιγα!! Μου εδωσε η νυφη μου και η κουμπαρα μου παρα πολλα που γεννησαν προσφατα αγορακια αρα λιγα ειναι αυτα που χρειαζομαι πιο πολυ για το καλο για να του παρω και κατι καινουριο να εχει ο καημενος!! Και οι γιαγιαδες εχουν αναλαβει τα κουβερτακια του!! Εχουν παρει οι βελονες φωτια!! 😅😅😅

Προς το παρον ειμαι στην αναζητηση μηχανοκινητου αυτοκινητου για την κορη μου γιατι της ειπαμε να διαλεξει τι θα της φερει ο μπεμπης μολις γεννηθει σαν δωρο και αυτη διαλεξε ενα αυτοκινητο να μπαινει μεσα να το οδηγαει μονη της! Ειναι και τα γενεθλια της τον Σεπτεμβρη άρα δεν θελουμε να της χαλασουμε το χατιρι!! Αφηστε που απο τωρα αρχιζει και λεει οτι δεν αγαπατε εμενα τωρα και θα αγαπατε μονο το μπεμπη και αγχωνομαι λιγο και γενικα πως θα αντιδρασει με το μωρο γιατι καλως ή κακως εχει ολη την προσοχη πανω της απο ολους!! Αυτα τα δικα μου νεα!! 💖💖💖

Ευχαριστούμε αγάπη!!

Αυτό το πρόβλημα με την ουρήθρα κ το στομάχι θα το έχεις και θα μεγαλώνει...εμένα μου πιέζει την ουρήθρα εδώ κ 5-6 εβδομάδες κ όλο κατουριέμαι, αλλά όσο πάει γίνεται χειρότερο 🙁 είναι πολύ ενοχλητικό το ξέρω.

Μωρέ η γλυκούλα 💗💗 ζηλεύουν πολλές φορές τα παιδάκια όταν έρχεται το αδερφάκι αλλά εντάξει, μόλις το δει κ αν κρατήσετε μια ισορροπία πιστεύω θα της περάσει 🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 22/7/2020 at 11:33 ΠΜ, ο/η Efi30 είπε:

Στην κορη μου που γεννηθηκε 19 σεπτεμβρη της ειχα λεπτα ολοσωμα φορμακια με πατουσακια μεσα αλλα οπως ειπα και στο προηγουμενο μηνυμα τα πρωινα στο σπιτι πολλες φορες την ειχα μονο με ζιμπουνακι μακρυμανικο και καλτσακια γιατι ειχε πολυ ζεστη ειδικα εδω Κρητη! Το βραδυ της φορουσα φορμακι βεβαια και λεπτη κουβερτουλα που την σκεπαζα απο τη μεση και κατω αν και στην αρχη τα νεογεννητα δεν μπορουν να κουνηθουν για να κουκουλωθουν!! Μετα τους 2-3 μηνες αρχιζουν και κουνιουνται, εκει που θα θελουμε χοντρες κουβερτες και παπλωμα και εκει ειναι επιφοβο πιο πολυ αρα ο υπνοσακος απο τα χριστουγεννα και μετα χρειαζεται! 

Εμπειρικα μιλωντας παντα για το λογο οτι εχω ξαναγεννησει ιδια εποχη!! 😊😊

Πες μας εσύ που ξέρεις, γιατί κ εγώ έχω μπερδευτεί!! Τελικά θέλει υπνόσακο ή δε θέλει;; 😅 Δηλαδή λες με μια κουβερτούλα λεπτή ή ένα σεντονάκι είναι οκ;

Εντωμεταξύ εμένα η μαία μου είπε ότι εγώ που θα γεννήσω τέλη Αυγούστου με αρχές Σεπτέμβρη θέλει κοντομάνικο φορμάκι το μωρό..κ εδώ έχει πολλές ζέστες αλλά σκέφτομαι δε θα κρυώνει; Αφού δεν έχουν την ίδια θερμοκρασία με μας. Λέω να πάρω κ τα 2 να δω αναλόγως τον καιρό..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η Tina92 είπε:

Κοριτσιααααααααα τι κάνετε πως είστε;;;;χαθήκαμε!!!!

@Princess28γύρισες από τις διακοπές;;;

πήγε καμία σας στον γιατρό;;;;

εγω πήγα σήμερα και είδα την Μπέμπα μας δόξα τον θεό όλα καλά ,έχει πάει 2360 κιλά και 47 εκατοστά ,ίδια ο μπαμπάς της,είμαστε 33+1. Αύριο θα πάω και στο μαιευτήρια για να δηλώσω την γεννά,αχ κορίτσια μετράμε αντίστροφα,δεν έμεινε πολύ!!! 

Καλημερα!!! 

Τέλεια η μπεμπα! 

Εγώ Δευτέρα έχω ραντεβου!! Κοντευουμε αλλά εμένα μου φαίνεται πολυ ακόμα... Δεν ξέρω γιατί... Ειμαι και δυο εβδομάδες περιπου πιο πισω... Ίσως για αυτό... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 42 λεπτά, ο/η Princess28 είπε:

Καλημέρα αγάπη!! Γύρισα χθες βράδυ!! Περάσαμε πολύ ωραία 😍 Πήγα και στη ράχη που μου είπατε ήταν τέλεια 🥰

Είχα πάει στο γιατρό την προηγούμενη εβδομάδα πριν φύγουμε διακοπές..όλα καλά! Τώρα θα πάω πάλι αυτή τη Δευτέρα!!

Είμαι 36η εβδ τώρα, όντως δεν έμεινε πολύ!! Κ τώρα που έχει μεγαλώσει με ενοχλεί πολύ. Μια με πιέζει κάτω στην ουρήθρα κ κατουριέμαι(συνέχεια), μια πάνω στο διάφραγμα κ πονάω, μια τρώω κ δε μπορώ να χωνέψω με τπτ όλο μου ρχεται να κάνω εμετό, μια με ανακατεύει με το λόξυγκα, συνέχεια κλωτσάει πέρα δώθε και τεντώνεται πάνω κάτω, δε χωράει μωρέ το καημένο.

Τι κάνεις εσύ πώς περνάς;;

Πότε έχεις ξανά γιατρό; 😊 Στο κάνει κάθε 2 εβδομάδες τώρα τελικά;

Καλώς ήρθες κορίτσι! 😀😘

Αντε, είσαι πολυ κοντά!!!! 

Αυτό με την τουαλέτα είναι ενοχλητικό, αλλά τι να κάνουμε, δεν πειραζει! Σημασία έχει που όλη την ώρα νιώθεις το μπεμπέ... Εμένα είναι λίγο πιο χαλαρός τις τρεις τελευταίες μερες κ λίγο με έχει αγχώσει, αλλά είχε τυχει για 3 μέρες να είναι παλι λιγότερο κινητικός πριν δυο εβδομάδες... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 22/7/2020 at 6:30 ΜΜ, ο/η Tina92 είπε:

@whatever Ναι η καταγωγή μας είναι από Μεσολόγγι όποτε πηγαίνουμε πολύ συχνά ,καλε όχι δεν με στεναχώρησες ίσα ίσα μ θύμησες ωραίες στιγμές του χρόνου πάλι πρώτα ο θεός με την Μπέμπα μας🥰 

Τέλεια θα είναι του χρόνου με τη μπέμπα να τριγυρνάτε σε γνώριμα και αγαπημένα μέρη!!! Και γω φέτος πηγαίνω θάλασσα με τα ανήψια μου και σκέφτομαι ότι του χρόνου θα έχουμε και τον μπέμπη μαζί μας!!! 

στις On 22/7/2020 at 7:31 ΜΜ, ο/η Dimitra91 είπε:

Aυτό το "πρόβλημα" έχω κι εγω....την Παρασκευή που θα πάω στον παιδίατρο θα τον ρωτήσω, που αν είναι να πάρω μερικά κοντά για εξωτερικά!

Τι σου είπε κορίτσι μου ο γιατρός; Εγώ θα επικοινωνήσω αύριο πρώτη φορά με τη γιατρό που μας σύστησαν. Πρέπει να σημειώσω όσα θέλω να ρωτήσω

Ξεκίνησα να απαντάω και καλημέρα δεν είπα!!!

Καλημέρα κορίτσια!!! Τι κάνετε;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πφφφφ έγραψα ολόκληρη έκθεση αλλά το κινητό μου δεν συνεργάζεται οπότε τα ξαναγράφω.

στις πριν 15 ώρες, ο/η Tina92 είπε:

Κοριτσιααααααααα τι κάνετε πως είστε;;;;χαθήκαμε!!!!

@Princess28γύρισες από τις διακοπές;;;

πήγε καμία σας στον γιατρό;;;;

εγω πήγα σήμερα και είδα την Μπέμπα μας δόξα τον θεό όλα καλά ,έχει πάει 2360 κιλά και 47 εκατοστά ,ίδια ο μπαμπάς της,είμαστε 33+1. Αύριο θα πάω και στο μαιευτήρια για να δηλώσω την γεννά,αχ κορίτσια μετράμε αντίστροφα,δεν έμεινε πολύ!!! 

Τέλεια είναι η μπέμπα!!! Μεγάλωσε πολύ!!! Και είναι και ψηλή !!! Φτου φτου γερή να είναι!!!

Εγώ πήγα προχθες. Ακριβώς 32 εβδομαδων 1900 γρ. Μου φάνηκε λίγο μικρούλης αλλά ο γιατρός είπε ότι είναι μια χαρά για τις εβδομάδες του. Απλά σε αυτές τις 3 εβδομάδες πήρε λιγότερο απ' ότι τις προηγούμενες τρεις εβδομάδες και μου κακοφανηκε. Φυσιολογικό είναι είπε ο γιατρός. Και αυτά κάνουν άλματα και άλλοτε παίρνουν λιγότερο άλλοτε περισσότερο βάρος.

Έκανα και ντοπλερ. Όλα πολύ καλά όπως επίσης και ο πλακούντας, το αμνιακό και όλα τα υπόλοιπα. Το μόνο κακό ότι έχω δύο ινωμυωματα στο εξωτερικό τοίχωμα της μήτρας και ο πωπος του μπέμπη έχει καθήσει πάνω στο μεγαλύτερο και με πιέζει και πονάω αλλά δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι τώρα. Μόνο υπομονή. Επίσης είναι με το κεφάλι κάτω και πλέον πολύ δύσκολο το να γυρίσει και να αλλάξει θέση πάνω κάτω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 39 λεπτά, ο/η Princess28 είπε:

Καλημέρα αγάπη!! Γύρισα χθες βράδυ!! Περάσαμε πολύ ωραία 😍 Πήγα και στη ράχη που μου είπατε ήταν τέλεια 🥰

Είχα πάει στο γιατρό την προηγούμενη εβδομάδα πριν φύγουμε διακοπές..όλα καλά! Τώρα θα πάω πάλι αυτή τη Δευτέρα!!

Είμαι 36η εβδ τώρα, όντως δεν έμεινε πολύ!! Κ τώρα που έχει μεγαλώσει με ενοχλεί πολύ. Μια με πιέζει κάτω στην ουρήθρα κ κατουριέμαι(συνέχεια), μια πάνω στο διάφραγμα κ πονάω, μια τρώω κ δε μπορώ να χωνέψω με τπτ όλο μου ρχεται να κάνω εμετό, μια με ανακατεύει με το λόξυγκα, συνέχεια κλωτσάει πέρα δώθε και τεντώνεται πάνω κάτω, δε χωράει μωρέ το καημένο.

Τι κάνεις εσύ πώς περνάς;;

Πότε έχεις ξανά γιατρό; 😊 Στο κάνει κάθε 2 εβδομάδες τώρα τελικά;

Τελειαααααα γεμίσατε τις μπαταρίες σας!!!

Υπομονή κορίτσι δεν έμεινε πολύ!!!και εγώ μια από τα ίδια....ναι ανά δυο εβδομάδες έχω ραντεβού το επόμενο είναι στις 12/08

εγω το βράδυ δεν κοιμάμαι καθόλου έχω καούρες και δεν βολεύομαι 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 36 λεπτά, ο/η whatever είπε:

Τι σου είπε κορίτσι μου ο γιατρός; Εγώ θα επικοινωνήσω αύριο πρώτη φορά με τη γιατρό που μας σύστησαν. Πρέπει να σημειώσω όσα θέλω να ρωτήσω

Ξεκίνησα να απαντάω και καλημέρα δεν είπα!!!

Καλημέρα κορίτσια!!! Τι κάνετε;

Kαλημέρα!!!!

Μου είπε να πάρω και κοντά εξωτερικά φορμάκια οπωσδήποτε για να είμαι καλυμμένη! Επίσης μου έδωσε ένα βιβλίο που έχει γράψει ο ίδιος και απαντάει σε όλες τις απορίες που μπορεί να έχει ένας νέος γονιός και πριν γεννηθεί το μωρό αλλά και μετά! Λέει και για τον θηλασμο, είναι πολύ κατατοπιστικό! Ναι να τα σημειώσεις που να μην ξεχάσεις τίποτα!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα σε όλες!!!!!! Πως είστε;;; :D

Εμένα σήμερα είναι η τελευταία μου μέρα στη δουλειά!!! Από αύριο βγαίνω σε άδεια!!!🤗

Αύριο θα είμαι 32εβδομάδων και σήμερα έκανα το ντόπλερ! Όλα είναι πολύ καλά, ο πλακούντας μου είναι πολύ ψηλά  οπότε μου επιβεβαίωσε ότι εκτός απροόπτου πάω για φυσιολογικό τοκετό. Η ανάπτυξη του μωρού είναι καλή και είναι 2 κιλά τώρα! Μου είπε ότι κάθε εβδομάδα θα παίρνει 200 με 300 γραμμάρια κατά τη διάρκεια του 8ου μήνα. Με ρώτησε και πόσα κιλά γεννήθηκα γιατί λέει παίζει ρόλο!  Επίσης, έχει πάρει θέση με το κεφαλάκι της κάτω και το είχα καταλάβει η αλήθεια είναι γιατί εκτος του ότι πιέζει αρκετά την ουρήθρα, ώρες ώρες νιώθω και μία ενόχληση ελαφριά σαν τσούξιμο που πριν δεν το είχα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Xrita είπε:

Καλημερα!!! 

Τέλεια η μπεμπα! 

Εγώ Δευτέρα έχω ραντεβου!! Κοντευουμε αλλά εμένα μου φαίνεται πολυ ακόμα... Δεν ξέρω γιατί... Ειμαι και δυο εβδομάδες περιπου πιο πισω... Ίσως για αυτό... 

Καλημέρα !!!!

να μας πεις και εσυ τα νέα του μπέμπη την Δευτέρα,η αλήθεια είναι ότι έχουμε 1 μήνα φουλ αλλά περνάει ο καιρός γρήγορα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Xrita είπε:

Καλώς ήρθες κορίτσι! 😀😘

Αντε, είσαι πολυ κοντά!!!! 

Αυτό με την τουαλέτα είναι ενοχλητικό, αλλά τι να κάνουμε, δεν πειραζει! Σημασία έχει που όλη την ώρα νιώθεις το μπεμπέ... Εμένα είναι λίγο πιο χαλαρός τις τρεις τελευταίες μερες κ λίγο με έχει αγχώσει, αλλά είχε τυχει για 3 μέρες να είναι παλι λιγότερο κινητικός πριν δυο εβδομάδες... 

Αγάπη μην αγχώνεσαι γενικά με την κινητικότητα οσο μεγαλώνουν δεν έχουν και πολύ χώρο και εκτός αυτού ούτε την ίδια ενέργεια έχουν κάθε μέρα...μόνο αν δεν το ακούσεις για πολλές ώρες πρέπει να κινητοποιηθείς ετσι μ ειπαι εμένα η γιατρός...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 λεπτά, ο/η whatever είπε:

Πφφφφ έγραψα ολόκληρη έκθεση αλλά το κινητό μου δεν συνεργάζεται οπότε τα ξαναγράφω.

Τέλεια είναι η μπέμπα!!! Μεγάλωσε πολύ!!! Και είναι και ψηλή !!! Φτου φτου γερή να είναι!!!

Εγώ πήγα προχθες. Ακριβώς 32 εβδομαδων 1900 γρ. Μου φάνηκε λίγο μικρούλης αλλά ο γιατρός είπε ότι είναι μια χαρά για τις εβδομάδες του. Απλά σε αυτές τις 3 εβδομάδες πήρε λιγότερο απ' ότι τις προηγούμενες τρεις εβδομάδες και μου κακοφανηκε. Φυσιολογικό είναι είπε ο γιατρός. Και αυτά κάνουν άλματα και άλλοτε παίρνουν λιγότερο άλλοτε περισσότερο βάρος.

Έκανα και ντοπλερ. Όλα πολύ καλά όπως επίσης και ο πλακούντας, το αμνιακό και όλα τα υπόλοιπα. Το μόνο κακό ότι έχω δύο ινωμυωματα στο εξωτερικό τοίχωμα της μήτρας και ο πωπος του μπέμπη έχει καθήσει πάνω στο μεγαλύτερο και με πιέζει και πονάω αλλά δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι τώρα. Μόνο υπομονή. Επίσης είναι με το κεφάλι κάτω και πλέον πολύ δύσκολο το να γυρίσει και να αλλάξει θέση πάνω κάτω.

Μπράβο κορίτσι μια χαρά ο μπόμπιρας, αυτό με τα κιλά αλλά μωρακια παίρνουν   στην αρχή αλλά αργότερα έχει να κάνει με το παιδί κ εμένα μπορεί στον τελευταίο μήνα να μην πάρει πολύ!!!αχχχ νομίζω οι δυο τελευταίοι μήνες είναι οι πιο δύσκολοι από θέμα πόνων τι να κάνουνε λίγο έμεινε και μετά θα τα ξεχάσουμε όλα!!!!🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Tina92 είπε:

Αγάπη μην αγχώνεσαι γενικά με την κινητικότητα οσο μεγαλώνουν δεν έχουν και πολύ χώρο και εκτός αυτού ούτε την ίδια ενέργεια έχουν κάθε μέρα...μόνο αν δεν το ακούσεις για πολλές ώρες πρέπει να κινητοποιηθείς ετσι μ ειπαι εμένα η γιατρός...

Ευχαριστώ αγάπη! 

Οχι, το νιώθω απλά πριν τρεις μερες με τρελαίνε στις κλωτσιές, στριφογυρισματα και τώρα είναι πιο λίγα αισθητά και "ποιοτικα"... Και ο γιατρός μου το είχε πει πριν δυο εβδομάδες ότι μειώνεται ο χώρος... Μαλλον έχεις δίκιο ότι δεν έχουν την ίδια ενέργεια!!! Κάτι τέτοιο πρεπει να παιζει!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Xrita είπε:

Ευχαριστώ αγάπη! 

Οχι, το νιώθω απλά πριν τρεις μερες με τρελαίνε στις κλωτσιές, στριφογυρισματα και τώρα είναι πιο λίγα αισθητά και "ποιοτικα"... Και ο γιατρός μου το είχε πει πριν δυο εβδομάδες ότι μειώνεται ο χώρος... Μαλλον έχεις δίκιο ότι δεν έχουν την ίδια ενέργεια!!! Κάτι τέτοιο πρεπει να παιζει!!! 

Ναι κι εγω αγχωνόμουν που τώρα είναι λίγο πιο "ήσυχη" αλλά σήμερα ο γιατρός μου είπε κάτι που με ξεάγχωσε, ότι το φυσιολογικό τώρα είναι να "ακούω" το μωρό περίπου 10 φορές μέσα στην ημέρα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 35 λεπτά, ο/η Dimitra91 είπε:

Ναι κι εγω αγχωνόμουν που τώρα είναι λίγο πιο "ήσυχη" αλλά σήμερα ο γιατρός μου είπε κάτι που με ξεάγχωσε, ότι το φυσιολογικό τώρα είναι να "ακούω" το μωρό περίπου 10 φορές μέσα στην ημέρα!

Καλο αυτό! Κ εμένα με ξεαγχωσε όταν μου είπε ότι δεν έχει χωρο πλεον, αλλά μετά ξανάρχισε τα τρέλα γυρίσματα κ τωρα παλι Χαλαρα.... Πάντως μάλλον παιζει ρόλο η θέση που παιρνει κ κάθε φορά ίσως έχει διαφορετικό χώρο!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Tina92 είπε:

Τελειαααααα γεμίσατε τις μπαταρίες σας!!!

Υπομονή κορίτσι δεν έμεινε πολύ!!!και εγώ μια από τα ίδια....ναι ανά δυο εβδομάδες έχω ραντεβού το επόμενο είναι στις 12/08

εγω το βράδυ δεν κοιμάμαι καθόλου έχω καούρες και δεν βολεύομαι 

Και εγώ δε βολευομαι με τιποτα, μια γυρνάω δεξιά κ μια αριστερά... Αλλάζω το μαξιλάρι στα ποδια... Καουρες έχω μέσα στη μέρα, οχι ακόμα στον υπνο... Ασε που όταν κοιμάμαι δεξια, ποναω στο πλευρο και κάτω δεξιά από το στήθος στο κόκκαλο περιπου...το ειχα κ παλια, μου έφυγε κ τωρα το ξανάεχω.... 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Princess28 είπε:

Καλημέρα αγάπη!! Γύρισα χθες βράδυ!! Περάσαμε πολύ ωραία 😍 Πήγα και στη ράχη που μου είπατε ήταν τέλεια 🥰

Είχα πάει στο γιατρό την προηγούμενη εβδομάδα πριν φύγουμε διακοπές..όλα καλά! Τώρα θα πάω πάλι αυτή τη Δευτέρα!!

Είμαι 36η εβδ τώρα, όντως δεν έμεινε πολύ!! Κ τώρα που έχει μεγαλώσει με ενοχλεί πολύ. Μια με πιέζει κάτω στην ουρήθρα κ κατουριέμαι(συνέχεια), μια πάνω στο διάφραγμα κ πονάω, μια τρώω κ δε μπορώ να χωνέψω με τπτ όλο μου ρχεται να κάνω εμετό, μια με ανακατεύει με το λόξυγκα, συνέχεια κλωτσάει πέρα δώθε και τεντώνεται πάνω κάτω, δε χωράει μωρέ το καημένο.

Τι κάνεις εσύ πώς περνάς;;

Πότε έχεις ξανά γιατρό; 😊 Στο κάνει κάθε 2 εβδομάδες τώρα τελικά;

Γεμίσατε μπαταρίες!!! Μπήκες στο μήνα σου ε; Άντε ξεκινάει η κατηφόρα τωρα!!! Με το καλό!!! 

Υπομονή θέλει τωρα. Και ο ύπνος δύσκολος είναι και τα μωρά αρχίζουν και στριμώχνονται και μας πιέζουν παντού.... Έχει και πολυ ζέστη αυτές τις μέρες....

στις πριν 2 ώρες, ο/η Xrita είπε:

Καλημερα!!! 

Τέλεια η μπεμπα! 

Εγώ Δευτέρα έχω ραντεβου!! Κοντευουμε αλλά εμένα μου φαίνεται πολυ ακόμα... Δεν ξέρω γιατί... Ειμαι και δυο εβδομάδες περιπου πιο πισω... Ίσως για αυτό... 

Ζοριζομαστε πολύ τώρα για αυτό και μας φαίνεται μεγάλο το διάστημα. Τουλάχιστον αυτό καταλαβαίνω εγώ από τον εαυτό μου

στις πριν 1 ώρα, ο/η Dimitra91 είπε:

Kαλημέρα!!!!

Μου είπε να πάρω και κοντά εξωτερικά φορμάκια οπωσδήποτε για να είμαι καλυμμένη! Επίσης μου έδωσε ένα βιβλίο που έχει γράψει ο ίδιος και απαντάει σε όλες τις απορίες που μπορεί να έχει ένας νέος γονιός και πριν γεννηθεί το μωρό αλλά και μετά! Λέει και για τον θηλασμο, είναι πολύ κατατοπιστικό! Ναι να τα σημειώσεις που να μην ξεχάσεις τίποτα!!!!

Οπότε και γω λέω να πάρω κάνα δυο κοντά αλλά να τα αφήσω προς το τέλος. Και είχα δει κάτι πολύ όμορφα και ήθελα να τα πάρω αλλά δεν ήξερα αν θα τα χρειαζομουν! 

Πολύ καλό αυτό με το βιβλίο και κυρίως που είναι δικό του γιατί βλέπεις ακριβώς και τις απόψεις του γιατρού σου 

στις πριν 1 ώρα, ο/η Dimitra91 είπε:

Καλησπέρα σε όλες!!!!!! Πως είστε;;; :D

Εμένα σήμερα είναι η τελευταία μου μέρα στη δουλειά!!! Από αύριο βγαίνω σε άδεια!!!🤗

Αύριο θα είμαι 32εβδομάδων και σήμερα έκανα το ντόπλερ! Όλα είναι πολύ καλά, ο πλακούντας μου είναι πολύ ψηλά  οπότε μου επιβεβαίωσε ότι εκτός απροόπτου πάω για φυσιολογικό τοκετό. Η ανάπτυξη του μωρού είναι καλή και είναι 2 κιλά τώρα! Μου είπε ότι κάθε εβδομάδα θα παίρνει 200 με 300 γραμμάρια κατά τη διάρκεια του 8ου μήνα. Με ρώτησε και πόσα κιλά γεννήθηκα γιατί λέει παίζει ρόλο!  Επίσης, έχει πάρει θέση με το κεφαλάκι της κάτω και το είχα καταλάβει η αλήθεια είναι γιατί εκτος του ότι πιέζει αρκετά την ουρήθρα, ώρες ώρες νιώθω και μία ενόχληση ελαφριά σαν τσούξιμο που πριν δεν το είχα!

Μπράβο όλα πολύ καλά!!! Ευκαιρία τώρα να χαλαρώσεις στην άδεια και να ξεκουραστείς!!!

στις πριν 1 ώρα, ο/η Tina92 είπε:

Αγάπη μην αγχώνεσαι γενικά με την κινητικότητα οσο μεγαλώνουν δεν έχουν και πολύ χώρο και εκτός αυτού ούτε την ίδια ενέργεια έχουν κάθε μέρα...μόνο αν δεν το ακούσεις για πολλές ώρες πρέπει να κινητοποιηθείς ετσι μ ειπαι εμένα η γιατρός...

Το ίδιο είπε και σε μένα ο γιατρός. Και πλέον θα το νιώθουμε διαφορετικά λόγω στενότητας χώρου

στις πριν 1 ώρα, ο/η Tina92 είπε:

Μπράβο κορίτσι μια χαρά ο μπόμπιρας, αυτό με τα κιλά αλλά μωρακια παίρνουν   στην αρχή αλλά αργότερα έχει να κάνει με το παιδί κ εμένα μπορεί στον τελευταίο μήνα να μην πάρει πολύ!!!αχχχ νομίζω οι δυο τελευταίοι μήνες είναι οι πιο δύσκολοι από θέμα πόνων τι να κάνουνε λίγο έμεινε και μετά θα τα ξεχάσουμε όλα!!!!🥰

Ναι ισχύει... Υπομονή και όταν τα πάρουμε στην αγκαλιά μας θα τα ξεχάσουμε όλα! Ανυπομονώ να τον δω! Τώρα έχω ξανά ραντεβού σε 20 μέρες και μετά κάθε 10! Έτσι μου φαίνεται μικρό το διάστημα!!!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 34 λεπτά, ο/η Xrita είπε:

Και εγώ δε βολευομαι με τιποτα, μια γυρνάω δεξιά κ μια αριστερά... Αλλάζω το μαξιλάρι στα ποδια... Καουρες έχω μέσα στη μέρα, οχι ακόμα στον υπνο... Ασε που όταν κοιμάμαι δεξια, ποναω στο πλευρο και κάτω δεξιά από το στήθος στο κόκκαλο περιπου...το ειχα κ παλια, μου έφυγε κ τωρα το ξανάεχω.... 

 

Και γω δεν βολευομαι καθόλου. Και όταν κοιμάμαι από τα δεξιά πιέζεται ακόμη περισσότερο το ινωμυομα και πονάω. Αλλά όταν προσπαθώ να γυρίσω εχω πολύ πλάκα! Κρατάω το μαξιλάρι ανάμεσα στα πόδια και απλά κάνω βαρελάκι στο πλάι!!! Γυμναστικές επιδείξεις σου λέω!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 22/7/2020 at 4:52 ΜΜ, ο/η whatever είπε:

Σήμερα έχεις ραντεβού και αύριο φεύγετε αν θυμάμαι καλά;;;

Εγώ για αρχή έχω υπολογίσει κοντομανικα εσωτερικά και μακριμανικα λεπτά εξωτερικά αλλά αρχίζω και αναρωτιέμαι αν θα έπρεπε να πάρω και κάνα εξωτερικό φορμακια με κοντό μανίκι και πόδι. Σκέφτομαι ότι ίσως τραβήξουν οι ζέστες μετά καθώς αν και τελειώνει και ο Ιούλιος δεν μπορώ να πω ότι ο καιρός εδώ ήταν ιδιαίτερα καλοκαιρινός εκτός από μερικές μέρες

Έλα μωρέ το μικρακι σου... Σίγουρα δεν θα είναι το καλύτερο της στην αρχή αλλά έτσι γίνεται συνήθως με τα πρώτα. Είναι σοκ για αυτά. Πιστεύω όμως το νέο της αυτοκίνητο θα βοηθήσει την κατάσταση! 

 

Να σαι ρωτήσω γιατί φαίνεται τα γνωρίζεις αυτά! Το συμπληρωματικό επίδομα του ΟΑΕΔ το δικαιουσαι αν είσαι σε ενεργή εργασιακή σχέση ακόμη και αν δεν έχεις τα 200 τον προηγούμενο χρόνο; Αν και είμαι λίγο περίεργη περιπτωση γιατί δουλεύω στο δημόσιο μεν αλλά σαν ιδιώτης με σύμβαση δε. Με στέλνουν από υπηρεσία σε υπηρεσία και ακόμη άκρη δεν έχω βγάλει....

Αγάπη ναι καλά τα θυμόσουν 😄 πήγαμε κ στο ραντεβού κ Λευκάδα, τη Δευτέρα έχω πάλι ραντεβού με το γιατρό!!

Πήγαμε και στη Ράχη που μου είπες, έβγαλα και μια φωτό να ταξιδέψετε κι εσείς ☺️

8B6DE180-7C71-4DAF-8EA5-5820E5B2B0F8.jpeg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...