Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μανουλες Σεπτεμβρίου 2020


Recommended Posts

στις πριν 6 ώρες, ο/η Tina92 είπε:

Κορίτσι καλησπερα κ από εμένα,

οτι γράφει η @Princess28 θα τα χρειαστείς όποτε πάρε μπόλικα ειδικά πανακια ρεψιματος τώρα για το πάπλωμα και εγώ π πήρα  δεν θα το χρισημοποιησω οποτε πάρε μόνο καμία κουβερτούλα για όταν θα το έχεις μαζί σου την ημέρα ,πολύ καλές είναι οι πικε που δεν είναι ούτε πολύ ζεστές αλλά το μωρό δεν κρυώνει κιολας,νομίζω ότι ο υπνόσακος τελικά είναι το πιο Must που πρέπει να έχουμε όλες...

αχχχχ το χωριό Εξανθεια και ειδικά η ράχη είναι μαγευτικά όποτε πάμε Λευκάδα πάντα πηγαίνουμε εκεί έχει τέλειο φαγητό και φυσικά το ηλιοβασίλεμα είναι τέλειο αρκεί να βρεις να κάτσεις!!!!τι μου θύμησες @whatever .....

Πωπω κορίτσια με βάλατε σε mood διακοπών τώρα ανυπομονώ να φύγουμε 😍😍🏄‍♀️🌅

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Princess28 είπε:

Ναι πέρασαν ευτυχώς και θα πάω πάλι 😍 Άντε να δω τι θα μου πει . Καλά με το λόξυγγα κάθε μέρα έχει αρκετές φορές, με ανακατεύει και λίγο να σου πω έτσι όπως κουνιέται η κοιλιά μου, αλλά έχω διαβάσει ότι είναι φυσιολογικό να έχουν λόξυγγα γιατί εξασκούνται στην αναπνοή κλπ οπότε χαλάλι του άστον εκεί να κάνει τα δικά του 😅

Υπνόσακο όμως ρε συ μέσα στο Σεπτέμβριο δε θα σκάσει το μωρό; Είναι χειμερινοί αυτοί. Αυτό σκέφτομαι μόνο. Σου είπε ότι κάνει και με ζέστη ο υπνόσακος;

Κάτσε δηλαδή μόνο ένα σκέτο σεντόνι στο λίκνο και τίποτε άλλο; Και αυτό το γύρω γύρω στα κάγκελα σου είπε να το βγάλουμε; Γιατί; Μην ακουμπάει στα ξύλα μετά

Πες μας γιατί δεν τα ξέρω κι εγώ

Καλημέρα,

ωραια με καθησύχασες με τον λοξιγγα ☺️
υπαρχουν υπνόσακοι που είναι για όλον τον χρόνο,υπνόσακοι καλοκαιρινοί και υπνόσακοι χειμερινοί εγώ θα πάρω αυτόν για όλο χρόνο,εμένα η μαία μ ειπαι τους πρώτους μήνες το βράδι όταν κοιμάται μόνο ένα σεντόνι και τον υπνόσακο τίποτα αλλο για να αερίζατε σωστά το κρεβατάκι....εντωμεταξύ αυτούς π βρηκα είναι λίγο ακριβοί κάτω από 60€ δεν έχω βρει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Tina92 είπε:

Καλημέρα,

ωραια με καθησύχασες με τον λοξιγγα ☺️
υπαρχουν υπνόσακοι που είναι για όλον τον χρόνο,υπνόσακοι καλοκαιρινοί και υπνόσακοι χειμερινοί εγώ θα πάρω αυτόν για όλο χρόνο,εμένα η μαία μ ειπαι τους πρώτους μήνες το βράδι όταν κοιμάται μόνο ένα σεντόνι και τον υπνόσακο τίποτα αλλο για να αερίζατε σωστά το κρεβατάκι....εντωμεταξύ αυτούς π βρηκα είναι λίγο ακριβοί κάτω από 60€ δεν έχω βρει

Καλημερα και από μένα κορίτσια, 

Το ειχα διαβάσει αυτό ότι πολλοι θέλουν υπνοσακο για το μωρό γιατί παπλωμα δεν επιτρέπεται στα νεογέννητα αλλά υπέθεσα ότι ήταν για χειμώνα και ότι τώρα θα χρειάζεται μια Πικέ κουβερτουλα μόνο... Δεν ήξερα ότι υπάρχει υπνοσακος καλοκαιρινός!!! 

Επίσης να σας ρωτησω.... Είχαμε ξαναμιλήσει για τα φορμακια... Μεσα με τέλη Σεπτέμβρη δεν πρεπει το μωρό να φορά ολόσωμο φορμακι λεπτό με τα πατουσακια μέσα;;Σήμερα η μια μαια στο ιατρείο μου είπε ότι θέλει κοντομανικο φορμακι και ότι θα ζεσταίνεται με το μακρυμάνικο.... Εσείς τι λέτε;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Xrita είπε:

Καλημερα και από μένα κορίτσια, 

Το ειχα διαβάσει αυτό ότι πολλοι θέλουν υπνοσακο για το μωρό γιατί παπλωμα δεν επιτρέπεται στα νεογέννητα αλλά υπέθεσα ότι ήταν για χειμώνα και ότι τώρα θα χρειάζεται μια Πικέ κουβερτουλα μόνο... Δεν ήξερα ότι υπάρχει υπνοσακος καλοκαιρινός!!! 

Επίσης να σας ρωτησω.... Είχαμε ξαναμιλήσει για τα φορμακια... Μεσα με τέλη Σεπτέμβρη δεν πρεπει το μωρό να φορά ολόσωμο φορμακι λεπτό με τα πατουσακια μέσα;;Σήμερα η μια μαια στο ιατρείο μου είπε ότι θέλει κοντομανικο φορμακι και ότι θα ζεσταίνεται με το μακρυμάνικο.... Εσείς τι λέτε;;;

Καλημέρα κορίτσι,

Ούτε εγώ το ήξερα ότι υπάρχουν διάφοροι τύποι υπνοσακων η μαία μ μ το ειπαι ....

κοιτα εμένα που είναι να γεννήσω μέχρι 15/9 που μπορεί να έρθει και αρχές Σεπτεμβρίου μου είπε η μαία μ ότι θέλει μακρυμάνικο με πατουσακια έξω που αν κρυώνει μπορείς να βάλεις καλτσακι ,γενικά όμως μ ειπαι έναν τρόπο για να ξέρω πάντα πως να ντύνω το μωρό σωστά πάντα να βάζω ένα ρούχο παραπάνω στο μωρό  από αυτό που φοράω εγώ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 29 λεπτά, ο/η Tina92 είπε:

Καλημέρα κορίτσι,

Ούτε εγώ το ήξερα ότι υπάρχουν διάφοροι τύποι υπνοσακων η μαία μ μ το ειπαι ....

κοιτα εμένα που είναι να γεννήσω μέχρι 15/9 που μπορεί να έρθει και αρχές Σεπτεμβρίου μου είπε η μαία μ ότι θέλει μακρυμάνικο με πατουσακια έξω που αν κρυώνει μπορείς να βάλεις καλτσακι ,γενικά όμως μ ειπαι έναν τρόπο για να ξέρω πάντα πως να ντύνω το μωρό σωστά πάντα να βάζω ένα ρούχο παραπάνω στο μωρό  από αυτό που φοράω εγώ

Κατάλαβα.... Και εγώ ξέρω ότι με το που γεννιουνται κρυωνουν.... Θα ρωτησω τη μαία που έχει ο ιατρός μόνο στο μαιευτήριο, γιατί αυτή που ρώτησα σήμερα είναι στο ιατρείο κ δεν είμαι σίγουρη ότι είναι μαία κ ξέρει... Μπορεί απλά να βοηθά τον ιατρό... Ωραία  αυτή η συμβουλή που σου είπε η μαία σου!!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Xrita είπε:

Κατάλαβα.... Και εγώ ξέρω ότι με το που γεννιουνται κρυωνουν.... Θα ρωτησω τη μαία που έχει ο ιατρός μόνο στο μαιευτήριο, γιατί αυτή που ρώτησα σήμερα είναι στο ιατρείο κ δεν είμαι σίγουρη ότι είναι μαία κ ξέρει... Μπορεί απλά να βοηθά τον ιατρό... Ωραία  αυτή η συμβουλή που σου είπε η μαία σου!!!! 

Ρώτα και πες μας τι σου είπε  κ εσένα...

εμενα το μεγαλύτερο άγχος είναι πως θα κοιμάται δηλ να κοιμάται καλά και να μην κρυώνει η να  ζεστάνετε όπως και να μην πεινάει ,να χορταίνει 🙈😬🤪 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 15/7/2020 at 3:43 ΜΜ, ο/η Princess28 είπε:

Καλό φαίνεται το μωράκι σου, κανονικό όχι μεγάλο..😄 Μεγάλο κεφάλι ε; Χαχαχα το σκατούλι!! Θα μοιάζουν τα αδερφάκια δηλαδή 💙💙 άντε μωρέ να τα δούμε από κοντά, μη μας τα λένε οι γιατροί 😍 κι εμένα μου είπε την άλλη φορά η γιατρός ότι είναι ίδιο με μένα και ότι τα μάτια κ τα μάγουλα είναι ίδια με τα δικά μου κ λέω πού τα βλέπει;; Θέλω κι εγώ να τα δω 😍 χαχα 🥰

Στο 3d φαινεται να μοιαζει σε μενα και συνηθως λενε τα αγορακια οτι μοιαζουν στη μαμα τους!! Παντως η κορη μου ειναι ιδια ο αντρας μου και εμφανησιακα και στον χαρακτηρα!! Αφου της λεω εγω σε κουβαλουσα 9 μηνες τιποτα δεν μου πηρες! Για να δουμε τωρα τα αγορακια μας τι θα λενε!! 💙💙💙

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα σε ολα τα κοριτσια!!!

@Princess28 και @Dimitra91 καλοριζικα τα καροτσια σας!!! Να τα χαρειτε και να βγειτε πολλες βολτες με τα μπεμπακια σας!!! 

Βλεπω ολα τα μωρα μας μεγαλωνουν σουπερ και εχουν μπει στην τελικα ευθεια!!! 

Το Σαββατο σταματαω και εγω επιτελους τη δουλεια και απο Δευτερα θα παω να καταθεσω τα χαρτια μου στο ΙΚΑ για να παρω το πρωτο επιδομα μητροτητας! Αλλο τρεξιμο και αυτο αλλα τι να κανεις! 

Κατα τα αλλα ολα ηρεμα ο μπεμπης ολη μερα κουναει και μου πιεζει την ουρηθρα και πηγαινοερχομαι στην τουλετα και απο την αλλη μου πιεζει το στομαχι με τα ποδια και εχω τρελαθει στην καουρα!!! 

Ετοιμαζω και εγω τα ρουχαλακια σιγα σιγα!! Μου εδωσε η νυφη μου και η κουμπαρα μου παρα πολλα που γεννησαν προσφατα αγορακια αρα λιγα ειναι αυτα που χρειαζομαι πιο πολυ για το καλο για να του παρω και κατι καινουριο να εχει ο καημενος!! Και οι γιαγιαδες εχουν αναλαβει τα κουβερτακια του!! Εχουν παρει οι βελονες φωτια!! 😅😅😅

Προς το παρον ειμαι στην αναζητηση μηχανοκινητου αυτοκινητου για την κορη μου γιατι της ειπαμε να διαλεξει τι θα της φερει ο μπεμπης μολις γεννηθει σαν δωρο και αυτη διαλεξε ενα αυτοκινητο να μπαινει μεσα να το οδηγαει μονη της! Ειναι και τα γενεθλια της τον Σεπτεμβρη άρα δεν θελουμε να της χαλασουμε το χατιρι!! Αφηστε που απο τωρα αρχιζει και λεει οτι δεν αγαπατε εμενα τωρα και θα αγαπατε μονο το μπεμπη και αγχωνομαι λιγο και γενικα πως θα αντιδρασει με το μωρο γιατι καλως ή κακως εχει ολη την προσοχη πανω της απο ολους!! Αυτα τα δικα μου νεα!! 💖💖💖

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 ώρες, ο/η Tina92 είπε:

Καλημέρα κορίτσι,

Ούτε εγώ το ήξερα ότι υπάρχουν διάφοροι τύποι υπνοσακων η μαία μ μ το ειπαι ....

κοιτα εμένα που είναι να γεννήσω μέχρι 15/9 που μπορεί να έρθει και αρχές Σεπτεμβρίου μου είπε η μαία μ ότι θέλει μακρυμάνικο με πατουσακια έξω που αν κρυώνει μπορείς να βάλεις καλτσακι ,γενικά όμως μ ειπαι έναν τρόπο για να ξέρω πάντα πως να ντύνω το μωρό σωστά πάντα να βάζω ένα ρούχο παραπάνω στο μωρό  από αυτό που φοράω εγώ

Ετσι τα ξερω και εγω...ενα ρουχο παραπανω απο εμας χρειαζονται! Την κορη μου που την γεννησα 19 σεπτεμβρη της εβαζα ολοσωμα φορμακια τα λεπτα με πατουσακια μεσα και με τετοιο βγηκαμε και απο το μαιευτηριο! Τα πρωινα στο σπιτι πολλες φορες την ειχα και με σκετο ζιμπουνακι και καλτσακια απο κατω γιατι τοτε ειχε τρελους καυσωνες και ειδικα εδω στην κρητη που μενω εγω εχουμε καλοκαιρι μεχρι και τον οκτωβριο! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 ώρες, ο/η Xrita είπε:

Καλημερα και από μένα κορίτσια, 

Το ειχα διαβάσει αυτό ότι πολλοι θέλουν υπνοσακο για το μωρό γιατί παπλωμα δεν επιτρέπεται στα νεογέννητα αλλά υπέθεσα ότι ήταν για χειμώνα και ότι τώρα θα χρειάζεται μια Πικέ κουβερτουλα μόνο... Δεν ήξερα ότι υπάρχει υπνοσακος καλοκαιρινός!!! 

Επίσης να σας ρωτησω.... Είχαμε ξαναμιλήσει για τα φορμακια... Μεσα με τέλη Σεπτέμβρη δεν πρεπει το μωρό να φορά ολόσωμο φορμακι λεπτό με τα πατουσακια μέσα;;Σήμερα η μια μαια στο ιατρείο μου είπε ότι θέλει κοντομανικο φορμακι και ότι θα ζεσταίνεται με το μακρυμάνικο.... Εσείς τι λέτε;;;

Στην κορη μου που γεννηθηκε 19 σεπτεμβρη της ειχα λεπτα ολοσωμα φορμακια με πατουσακια μεσα αλλα οπως ειπα και στο προηγουμενο μηνυμα τα πρωινα στο σπιτι πολλες φορες την ειχα μονο με ζιμπουνακι μακρυμανικο και καλτσακια γιατι ειχε πολυ ζεστη ειδικα εδω Κρητη! Το βραδυ της φορουσα φορμακι βεβαια και λεπτη κουβερτουλα που την σκεπαζα απο τη μεση και κατω αν και στην αρχη τα νεογεννητα δεν μπορουν να κουνηθουν για να κουκουλωθουν!! Μετα τους 2-3 μηνες αρχιζουν και κουνιουνται, εκει που θα θελουμε χοντρες κουβερτες και παπλωμα και εκει ειναι επιφοβο πιο πολυ αρα ο υπνοσακος απο τα χριστουγεννα και μετα χρειαζεται! 

Εμπειρικα μιλωντας παντα για το λογο οτι εχω ξαναγεννησει ιδια εποχη!! 😊😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κοριτσια.... Υπαρχει καποια κοπελα που να κατέθεσε για την αδεια μητρότητας να μου πει ποια ειναι η υπεύθυνη δηλωση που συμπληρώνει ο εργοδότης? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 20/7/2020 at 2:27 ΜΜ, ο/η Roula2410 είπε:

Ναι αυτο εννοω σε ιδιωτική κλινική... Αν γνωριζει καποια κοπελα... Το πρωτο σου είναι? 

Καλημερα και με το καλο να υποδεχτεις το μπεμπακι σου και εσυ!! 

Και εγω απο Κρητη ειμαι απο Ηρακλειο και μεχρι 20/9 θα γεννησω το δευτερο παιδακι μου! 

Να σου πω τι γινεται με τα επιδοματα μιας που τα εχω ξανακανει και τα φρεσκαρα παλι μιας που τα ετοιμαζω σιγα σιγα!

Αν εχεις 200 ενσημα απο τον προηγουμενο χρονο τοτε δικαιουσαι το επιδομα μητροτητας και λοχειας! Για το επιδομα μητροτητας καταθετεις τα χαρτια σου 56 ημερες πριν την ΠΗΤ και το επιδομα λοχειας 63 ημερες μερα την ΠΗΤ! Ποσά δεν μπορω να σου πω γιατι εξαρταται απο το μισθο που επαιρνες απο την δουλεια σου! 

Τωρα αν εισαι σε ενεργη σχεση με τον εργοδοτη σου θα λαβεις ενα συμπληρωματικο επιδομα απο τον ΟΑΕΔ το οποιο ουσιαστικα θα συμπληρωνει τα χρηματα που θα εβγαζες αν θα δουλευες αυτες τις 119 ημερες! ( προσοχη στις προθεσμιες γιατι εχεις χρονικο περιθωριο)! Αφου λοιπον περασουν οι 63 ημερες μετα την ΠΗΤ καταθετεις τα χαρτια σου στον ΟΑΕΔ για να ξεκινησει το 6αμηνο σου στο οποιο περνεις περιπου 560€ το μηνα αν ομως μονο εισαι σε ενεργη σχεση με τον εργοδοτη σου!

Κατι εξτρα ειναι τα 2000€ που δινει ο Μητσοτακης αλλα αυτο ειναι κατι καινουριο που δεν ξερω λεπτομερειες!! 😀😀

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η Roula2410 είπε:

Καλημέρα κοριτσια.... Υπαρχει καποια κοπελα που να κατέθεσε για την αδεια μητρότητας να μου πει ποια ειναι η υπεύθυνη δηλωση που συμπληρώνει ο 

Καλημερα!!! 

Πας απο το ΙΚΑ και στην δινουν οπως και μια υπευθυνη δηλωση που θα συμπληρωσεις εσυ!

Επισης μου ειπαν οτι φετος θα χρειαστουν και μια υπευθυνη δηλωση απο τον εργοδοτη που θα δηλωνει οτι δεν ειμαι σε αναστολη και ουτε βρισκομαι σε αδεια ειδικου σκοπου!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Efi30 είπε:

Καλημερα και με το καλο να υποδεχτεις το μπεμπακι σου και εσυ!! 

Και εγω απο Κρητη ειμαι απο Ηρακλειο και μεχρι 20/9 θα γεννησω το δευτερο παιδακι μου! 

Να σου πω τι γινεται με τα επιδοματα μιας που τα εχω ξανακανει και τα φρεσκαρα παλι μιας που τα ετοιμαζω σιγα σιγα!

Αν εχεις 200 ενσημα απο τον προηγουμενο χρονο τοτε δικαιουσαι το επιδομα μητροτητας και λοχειας! Για το επιδομα μητροτητας καταθετεις τα χαρτια σου 56 ημερες πριν την ΠΗΤ και το επιδομα λοχειας 63 ημερες μερα την ΠΗΤ! Ποσά δεν μπορω να σου πω γιατι εξαρταται απο το μισθο που επαιρνες απο την δουλεια σου! 

Τωρα αν εισαι σε ενεργη σχεση με τον εργοδοτη σου θα λαβεις ενα συμπληρωματικο επιδομα απο τον ΟΑΕΔ το οποιο ουσιαστικα θα συμπληρωνει τα χρηματα που θα εβγαζες αν θα δουλευες αυτες τις 119 ημερες! ( προσοχη στις προθεσμιες γιατι εχεις χρονικο περιθωριο)! Αφου λοιπον περασουν οι 63 ημερες μετα την ΠΗΤ καταθετεις τα χαρτια σου στον ΟΑΕΔ για να ξεκινησει το 6αμηνο σου στο οποιο περνεις περιπου 560€ το μηνα αν ομως μονο εισαι σε ενεργη σχεση με τον εργοδοτη σου!

Κατι εξτρα ειναι τα 2000€ που δινει ο Μητσοτακης αλλα αυτο ειναι κατι καινουριο που δεν ξερω λεπτομερειες!! 😀😀

Με το καλο κοπελα μ..... Ναι τα γνωριζω αυτα απλα μου είπαν οτι πλεον καταργησανε οτι αν γεννάς σε ιδιωτική κλινική παιρνεις καποια λεφτα πισω απο το ικα.... Να σε ρωτησω μηπως ξερεις ποια ειναι η υπεύθυνη δηλωση που συμπληρώνει ο εργοδότης για το επίδομα μητρότητας??? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Roula2410 είπε:

Με το καλο κοπελα μ..... Ναι τα γνωριζω αυτα απλα μου είπαν οτι πλεον καταργησανε οτι αν γεννάς σε ιδιωτική κλινική παιρνεις καποια λεφτα πισω απο το ικα.... Να σε ρωτησω μηπως ξερεις ποια ειναι η υπεύθυνη δηλωση που συμπληρώνει ο εργοδότης για το επίδομα μητρότητας??? 

Ναι πας απο το ΙΚΑ και στη δινουν! Δεν την απαντηση που εγραψα στο προηγουμενο ποστ σου!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 37 λεπτά, ο/η Efi30 είπε:

Στην κορη μου που γεννηθηκε 19 σεπτεμβρη της ειχα λεπτα ολοσωμα φορμακια με πατουσακια μεσα αλλα οπως ειπα και στο προηγουμενο μηνυμα τα πρωινα στο σπιτι πολλες φορες την ειχα μονο με ζιμπουνακι μακρυμανικο και καλτσακια γιατι ειχε πολυ ζεστη ειδικα εδω Κρητη! Το βραδυ της φορουσα φορμακι βεβαια και λεπτη κουβερτουλα που την σκεπαζα απο τη μεση και κατω αν και στην αρχη τα νεογεννητα δεν μπορουν να κουνηθουν για να κουκουλωθουν!! Μετα τους 2-3 μηνες αρχιζουν και κουνιουνται, εκει που θα θελουμε χοντρες κουβερτες και παπλωμα και εκει ειναι επιφοβο πιο πολυ αρα ο υπνοσακος απο τα χριστουγεννα και μετα χρειαζεται! 

Εμπειρικα μιλωντας παντα για το λογο οτι εχω ξαναγεννησει ιδια εποχη!! 😊😊

@Efi30 καλημέρα,

και σήμερα είχα σκοπό να γράψω και να ρωτήσω τι πιστεύεις εσυ για υπνόσακο επειδή έχεις παιδάκι,αυτό που λες έχει λογική όντως δεν κουνιούνται τόσο μικρά...απλά ξερεις τι έχω πάθει τώρα μου τον έβαλε σας φόβων η μαία και αν δεν το κάνω δεν πρόκειται να κοιμάμαι το βράδυ🙈🙈

να σε ρωτήσω κάτι αλλο εσυ την κορούλα σου σε τι στάση την έβαζες για ύπνο οι απόψεις διίστανται και έχω μπερδευτεί πολύ με αυτό το θέμα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η Tina92 είπε:

@Efi30 καλημέρα,

και σήμερα είχα σκοπό να γράψω και να ρωτήσω τι πιστεύεις εσυ για υπνόσακο επειδή έχεις παιδάκι,αυτό που λες έχει λογική όντως δεν κουνιούνται τόσο μικρά...απλά ξερεις τι έχω πάθει τώρα μου τον έβαλε σας φόβων η μαία και αν δεν το κάνω δεν πρόκειται να κοιμάμαι το βράδυ🙈🙈

να σε ρωτήσω κάτι αλλο εσυ την κορούλα σου σε τι στάση την έβαζες για ύπνο οι απόψεις διίστανται και έχω μπερδευτεί πολύ με αυτό το θέμα...

Για το διαστημα αυτο που θα γεννησουμε Σεπτεμβριο δεν νομιζω οτι χρειαζεται υπνοσακος! Εγω τουλαχιστων δεν θα του παρω...απο Δεκεμβρη και μετα καλο ειναι να εχουμε ειδικα αν ειναι ζωηρα στον υπνο και κουνιουνται πολυ!

Τωρα για τον υπνο να σου πω τι εκανα βαση οδηγιων παιδιατρου, την εβαζα ανασκελα και το κεφαλακι της το γυριζα εγω μια απο τα δεξια μια απο τα αριστερα πρωτον αν θελουν να κανουν γουλιτσα να μπορουν να την βγαλουν και δευτετον ειναι τοσο μαλακο το κεφαλακι τους που αν κοιμουνται μονο απο τη μια πλευρα μπορει να τους αλλαξει το σχημα! 

Εγω προσωπικα επειδει καποια φαση μου εβγαζε πολυ γαλα και φοβομουν την εβαζα και ελαφρα στο πλαι ολο της το σωμα γιατι φοβομουν μην πνιγει!

Σιγουρα απαγορευεται μπρουμυτα οπως μου ειχε πει ο γιατρος!

Μετα τον τριτο μηνα ξεχνατα αυτα οπως και να τα βαλεις εσυ οτι θελουν θα κανουν αυτααα 😃😃😃

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 ώρες, ο/η Tina92 είπε:

Ρώτα και πες μας τι σου είπε  κ εσένα...

εμενα το μεγαλύτερο άγχος είναι πως θα κοιμάται δηλ να κοιμάται καλά και να μην κρυώνει η να  ζεστάνετε όπως και να μην πεινάει ,να χορταίνει 🙈😬🤪 

Καλημερα, 

Η μαία του Ιασω στο προγεννητικο σεμινάριο σήμερα μας είπε τη συμβουλή πως ότι φοράμε εμείς να υπολογίζουμε για το μωρό ένα παραπανω... Ιδια συμβουλή με τη δική σου μαία...Όποτε θέλει λεπτό ολόσωμο φορμακι μακρυμάνικο με πατουσακια μέσα... Για τον υπνοσακο τον καλοκαιρινό μας είπε ότι μέχρι 3/4 μηνών επειδή θα τα αλλαζουμε συχνά δε θα μας βολέψει ο υπνοσακος, όποτε θα βάζουμε μια πικε μέχρι κατω απο τα χερακια... Σίγουρα υπνοσακο το χειμώνα... Αυτές ήταν οι συμβουλές της.... Αχ και εγώ έχω το άγχος με το φαγητό που περιγραφεις κ οχι μονο..... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Efi30 είπε:

Στην κορη μου που γεννηθηκε 19 σεπτεμβρη της ειχα λεπτα ολοσωμα φορμακια με πατουσακια μεσα αλλα οπως ειπα και στο προηγουμενο μηνυμα τα πρωινα στο σπιτι πολλες φορες την ειχα μονο με ζιμπουνακι μακρυμανικο και καλτσακια γιατι ειχε πολυ ζεστη ειδικα εδω Κρητη! Το βραδυ της φορουσα φορμακι βεβαια και λεπτη κουβερτουλα που την σκεπαζα απο τη μεση και κατω αν και στην αρχη τα νεογεννητα δεν μπορουν να κουνηθουν για να κουκουλωθουν!! Μετα τους 2-3 μηνες αρχιζουν και κουνιουνται, εκει που θα θελουμε χοντρες κουβερτες και παπλωμα και εκει ειναι επιφοβο πιο πολυ αρα ο υπνοσακος απο τα χριστουγεννα και μετα χρειαζεται! 

Εμπειρικα μιλωντας παντα για το λογο οτι εχω ξαναγεννησει ιδια εποχη!! 😊😊

Σε ευχαριστούμε Έφη! Έχεις δίκιο για τη ζέστη στο σπίτι!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Efi30 είπε:

Για το διαστημα αυτο που θα γεννησουμε Σεπτεμβριο δεν νομιζω οτι χρειαζεται υπνοσακος! Εγω τουλαχιστων δεν θα του παρω...απο Δεκεμβρη και μετα καλο ειναι να εχουμε ειδικα αν ειναι ζωηρα στον υπνο και κουνιουνται πολυ!

Τωρα για τον υπνο να σου πω τι εκανα βαση οδηγιων παιδιατρου, την εβαζα ανασκελα και το κεφαλακι της το γυριζα εγω μια απο τα δεξια μια απο τα αριστερα πρωτον αν θελουν να κανουν γουλιτσα να μπορουν να την βγαλουν και δευτετον ειναι τοσο μαλακο το κεφαλακι τους που αν κοιμουνται μονο απο τη μια πλευρα μπορει να τους αλλαξει το σχημα! 

Εγω προσωπικα επειδει καποια φαση μου εβγαζε πολυ γαλα και φοβομουν την εβαζα και ελαφρα στο πλαι ολο της το σωμα γιατι φοβομουν μην πνιγει!

Σιγουρα απαγορευεται μπρουμυτα οπως μου ειχε πει ο γιατρος!

Μετα τον τριτο μηνα ξεχνατα αυτα οπως και να τα βαλεις εσυ οτι θελουν θα κανουν αυτααα 😃😃😃

Για τον ύπνο και εγώ αυτό έχω σκοπό να κάνω ανάσκελα με το κεφαλάκι στο πλάι αυτό μ ειπαι κ η μαία απλά πολύ λένε κ στο πλάι όλο το σώμα, μπρούμυτα σίγουρα...μετά φαντάζομαι όταν  θα κάνουν τούμπες στο ύπνο 🙈🙈

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Xrita είπε:

Καλημερα, 

Η μαία του Ιασω στο προγεννητικο σεμινάριο σήμερα μας είπε τη συμβουλή πως ότι φοράμε εμείς να υπολογίζουμε για το μωρό ένα παραπανω... Ιδια συμβουλή με τη δική σου μαία...Όποτε θέλει λεπτό ολόσωμο φορμακι μακρυμάνικο με πατουσακια μέσα... Για τον υπνοσακο τον καλοκαιρινό μας είπε ότι μέχρι 3/4 μηνών επειδή θα τα αλλαζουμε συχνά δε θα μας βολέψει ο υπνοσακος, όποτε θα βάζουμε μια πικε μέχρι κατω απο τα χερακια... Σίγουρα υπνοσακο το χειμώνα... Αυτές ήταν οι συμβουλές της.... Αχ και εγώ έχω το άγχος με το φαγητό που περιγραφεις κ οχι μονο..... 

Ειναι και αυτό με το αλλάγμα και τον υπνόσακο ότι δεν βολεύει,αχ δεν ξέρω τι να κάνω θα δοκιμάσω και τα δυο μου φαίνεται κ υπνόσακο και κουβερτούλα πικε και θα δω τι βολεύει και την Μπέμπα με τι θα αισθάνεται εκείνη πιο άνετα είναι και το αλλο π μπορούμε να κάνουμε το φασκιώμα που στην ουσία τα κρατάει κ κάπως ακίνητα και αρέσει στα περισσότερα νεογέννητα,θα τα δοκιμάσω όλα....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 20/7/2020 at 7:38 ΜΜ, ο/η Tina92 είπε:

Κορίτσι καλησπερα κ από εμένα,

οτι γράφει η @Princess28 θα τα χρειαστείς όποτε πάρε μπόλικα ειδικά πανακια ρεψιματος τώρα για το πάπλωμα και εγώ π πήρα  δεν θα το χρισημοποιησω οποτε πάρε μόνο καμία κουβερτούλα για όταν θα το έχεις μαζί σου την ημέρα ,πολύ καλές είναι οι πικε που δεν είναι ούτε πολύ ζεστές αλλά το μωρό δεν κρυώνει κιολας,νομίζω ότι ο υπνόσακος τελικά είναι το πιο Must που πρέπει να έχουμε όλες...

αχχχχ το χωριό Εξανθεια και ειδικά η ράχη είναι μαγευτικά όποτε πάμε Λευκάδα πάντα πηγαίνουμε εκεί έχει τέλειο φαγητό και φυσικά το ηλιοβασίλεμα είναι τέλειο αρκεί να βρεις να κάτσεις!!!!τι μου θύμησες @whatever .....

Ωραιες στιγμές ε; Ελπίζω μόνο να μη σε έκανα να τις νοσταλγήσεις και σε στεναχωρησα. Να υποθέσω είστε από την τριγύρω περιοχή και πηγαίνετε συχνά ε; Είναι πραγματικά τέλειο! Εμείς ήμασταν πολύ τυχεροί και βρήκαμε τραπέζι μπροστά μπροστά! 

στις On 20/7/2020 at 9:16 ΜΜ, ο/η Dimitra91 είπε:

Εγώ πήρα τηλέφωνο έναν πολύ καλό παιδίατρο που τυγχάνει να είναι και κοντά στο σπίτι μου και έκλεισα ραντεβού να τον γνωρίσουμε να δούμε αν μας ¨κάνει¨! Ναι καλό θα είναι να έχουμε κάποιον υπόψιν γιατί στις 10 μέρες πάμε τα μωρά στον παιδίατρο!

@Princess28 Μου έχουν συστήσει μια παιδίατρο και επειδή ξέρω τι άτομο είναι η φίλη που τη συνέστησε πιστεύω ότι θα μου ταιριάξει και μένα. Και μένα είναι κοντά στο σπίτι μου, κάτι που το θέλω ώστε να μπορώ και με τα πόδια να πηγαίνω και να μην έχω μετακινήσεις με αυτοκίνητο. Οπότε θα επικοινωνήσω μαζί της για αρχή και βλέπουμε πως θα πάει! 

στις On 21/7/2020 at 1:53 ΠΜ, ο/η Princess28 είπε:

Ναι πέρασαν ευτυχώς και θα πάω πάλι 😍 Άντε να δω τι θα μου πει . Καλά με το λόξυγγα κάθε μέρα έχει αρκετές φορές, με ανακατεύει και λίγο να σου πω έτσι όπως κουνιέται η κοιλιά μου, αλλά έχω διαβάσει ότι είναι φυσιολογικό να έχουν λόξυγγα γιατί εξασκούνται στην αναπνοή κλπ οπότε χαλάλι του άστον εκεί να κάνει τα δικά του 😅

Υπνόσακο όμως ρε συ μέσα στο Σεπτέμβριο δε θα σκάσει το μωρό; Είναι χειμερινοί αυτοί. Αυτό σκέφτομαι μόνο. Σου είπε ότι κάνει και με ζέστη ο υπνόσακος;

Κάτσε δηλαδή μόνο ένα σκέτο σεντόνι στο λίκνο και τίποτε άλλο; Και αυτό το γύρω γύρω στα κάγκελα σου είπε να το βγάλουμε; Γιατί; Μην ακουμπάει στα ξύλα μετά

Πες μας γιατί δεν τα ξέρω κι εγώ

Είναι πολύ να έχουν λόξυγκα! Σημαίνει ότι το νευρικό τους σύστημα αναπτύσεται πολύ καλά. Εμένα βέβαια δεν μπορώ να πω ότι έχει πολύ αλλά θα το συζητήσω με τον γιατρό.

Υπνοσακοι υπάρχουν για  όλες τις εποχές. Τους μετράνε σε tog και ανεβαίνει ο αριθμός όσο πιο χοντρός είναι. Δε νομιζω και γω ότι για Σεπτέμβρη είναι απαραίτητος. Σεντονακι και λεπτή κουβερτουλα θα έχω για αρχή. Αυτός που θα μου φέρουν θα είναι για τον χειμώνα. Βολεύει πολύ όταν αρχίζει να κινείται πολύ το μωρό ώστε να μη ξεσκεπάζεται και κρυώνει μέσα στη νύχτα

στις On 21/7/2020 at 1:55 ΠΜ, ο/η Princess28 είπε:

Χαχαχαχ τίποτα 😄

Δεν το ήξερα αυτό για τον υπνόσακο, αλλά όπως είπα και στην Τίνα αυτοί είναι χειμερινοί και φοβάμαι μη σκάσει το μωράκι μου. Δε ξέρω αν κάνει με τη ζέστη;

Καλά που μου το είπες σ ευχαριστώ! Θα πάμε οπωσδήποτε 😊😊😃

Να πάτε για ρομαντζαδα!!! 💗 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...