Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μανουλες Σεπτεμβρίου 2020


Recommended Posts

Κορίτσια καλημέρα!!!

εχω καιρό να γράψω γιατί τον τελευταίο καιρό τρέχω λίγο,αλλά διάβασα τις συζητήσεις,από ότι καταλαβα όλες είμαστε στις τελευταίες προετοιμασίες για τα μπεμπέ μας,πέρασε ο καιρός, ευχομαι σε όλες καλά ψώνια κ με το καλό τα μπεμπέ μας ,με γεια και στις μανούλες π πήραν τα καρότσια τους!!!

εγω την Τετάρτη πήγα για το ντοπλερ και ήταν όλα καλά ,είμαι 32 εβδομάδων και η Μπέμπα ήταν 2 κιλά και 43 εκ και με το κεφαλάκι προς τα κάτω ,είδαμε και καθαρό προσωπάκι έχει κάτι μαγουλακια και χειλάκια για φίλημα,έχω πάρει 9 κιλά μέχρι τωρα ελπιζω μέχρι τελους να μην ξεπεράσω τα 12,το επόμενο  ραντεβού το έχω στις 29/7 σε δυο εβδομάδες και 30/7 έχω το ραντεβού στο μαιευτήριο,την Τετάρτη ήρθε και εμάς το καρότσι🥰🥰

γενικα τα έχουμε όλα έτοιμα έναν υπνόσακο θέλω να αγοράσω ακόμα..

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

16 Σεπτεμβρίου..... Κοριτσακι περιμενω....προχθες μπήκα στον 8.....ηθελα να ρωτησω αν γνωριζει καποια κοπελα αν τα λεφτα της κλινικής παιρνεις καποια πισω απο το ικα....

στις πριν 1 ώρα, ο/η Princess28 είπε:

Καλημέρα Ρούλα! Με το καλό το μωράκι σου! Αγοράκι ή κοριτσάκι; 

Εγώ θα γεννήσω στο Ρέα..τι εννοείς κλινική; Ρώτα με ό,τι θες!

Πότε έχεις ΠΗΤ;

16 Σεπτεμβρίου... Κοριτσακι περιμενω..... Θα γεννήσω στα χανια..... Ακουσα οτι πλέον δεν ισχυει οτι παίρνεις καποια λεφτα της κλινικής απο το ικα... Και ηθελα να δω αν γνωριζει καποια κοπελα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 11/7/2020 at 8:53 ΠΜ, ο/η Efi30 είπε:

Καλημέρα κοριτσια σε ολες σας!!!

Σας διαβαζω κάθε μερα και βλεπω οτι ειστε ολες πολυ καλα!!! Εχω τοσο τρεξιμο που αρχιζω πλεον και απελπιζομαι!! Εχω κουραστει και με τη δουλεια γιατι ειμαι στο αεροδρομιο και με τη μασκα αρχιζω να απελπιζομαι απλά κανω υπομονη μεχρι τις 25 που βγαινω σε αδεια!! Μπορω να φυγω και νωριτερα αλλα δεν θελω να τους κρεμασω...ειμαι πολλα χρονια στην εταιρια και ειναι και λιγο το συναισθηματικο!! 

Επεσα απο τη σκαλα την προηγουμενη βδομαδα αλλα ευτυχως ολα καλα με τον μπεμπη ουτε που το καταλαβε βεβαια εγω τρομαξα πολυ!!

Κατα τα αλλα ειναι μια χαρα εχει παει 1400 γραμμαρια ειναι με το κεφαλι προς τα κατω ετοιμος αν και μπορει να αλλαξει αυτο μου ειπε!!!

Εγω ευτυχως κουνια καροτσι λικνο τα εχω απο την μικρη αρα μονο ρουχα χρειαζομαι που τα ετοιμαζω σιγα σιγα!! 

Κατα τα αλλα ηρεμα, ανυπομονω για το ντοπλερ μπας και τον δω παλι 3d αν μας κανει τη χαρη!! 

Κατι ευχαριστο που εμαθα ειναι οτι τελικα μπορει ο αντρας μου να μπει στη γεννα αρκει να κανει το τεστ για τον covid19 (εμενα θα μου το κανουν ετσι και αλλιως)! Κατι ειναι και αυτο!

Λίγες μέρες έμειναν και για τη δική σου άδεια!!! Υπομονή και να προσέχεις όσο μπορείς στη δουλειά!!!

Διάβασα για την πτώση σου και τρόμαξα ομολογώ.... Ευτυχώς είστε καλά και οι δύο!!!! 

στις On 11/7/2020 at 8:57 ΠΜ, ο/η Efi30 είπε:

Γενικοτερα αποψη μου ειναι καλο να υπαρχουν 1-2 μπιμπερο και ενα κουτι γαλα γιατι ποτε δεν ξερεις πως μπορει να παει και τι μπορει να συμβει ειδικα μεσα στην νυχτα! Το πολυ πολυ να μην τα χρησιμοποιησεις ποτε και να χασεις 30€ μικρο το κακο! 

Αυτό σκέφτομαι και γω! Βέβαια δεν έχω ιδέα τη γάλα να πάρω να βρίσκεται.... Λέω να ρωτήσω στην κλινική πριν βγούμε αν τελικά χρειαστεί να δώσουν στο μωρό να πάρω το ίδιο να βρίσκεται. 

στις On 14/7/2020 at 12:18 ΠΜ, ο/η Princess28 είπε:

Ευχαριστούμε! 🥰☺️ Μαντηλάκια στήθους ναι..για να καθαρίζεις το στήθος μετά το θηλασμό..ούτε εγώ τα είχα σκεφτεί, τα είδα σήμερα και μου φάνηκαν καλή ιδέα γιατί σίγουρα θα χρειάζεται να τα καθαρίσουμε λίγο πριν βάλουμε τα ρούχα από πάνω..της chicco πήρα έχει 72 νομίζω μέσα..και επιθέματα της chicco πήρα μιας χρήσεως για αρχή, και το βλέπουμε μετά.. Είδαμε και τα ρούχα σήμερα με τον άντρα μου, έχουμε αρκετά γενικά, αλλά χρειαζόμαστε φορμάκια και ζιπουνάκια γιατί δεν έχουμε πολλά! Οπότε θα πάρουμε τώρα στις εκπτώσεις γιατί χρειάζονται αρκετά . Πώς πάτε εσείς από ψώνια;

Εγώ τελευταία δεν έχω ψωνίσει τίποτα... Δεν ξερω... Σα να έχω μπλοκάρει λίγο με το τι να πάρω.... Δεν έχω σχεδόν καθόλου λευκά είδη.... Δύο σεντονακια και μια πικέ για το Πορτ μπεμπέ και μια πετσετα-μπουρνουζι.... καθόλου σεντόνια και κουβέρτες... Φτιάχνει η μαμά μου μια τέλεια κουβερτουλα λίγο πιο χοντρή από πικέ αλλά μάλλον όχι για το καταχείμωνο. Και σίγουρα χρειάζομαι δυο τρία λεπτά φορμακια για τους πρώτους μήνες

Έχω πάρει και γω το σετ της αβεντις και απορρυπαντικό το planet baby

Έχω πάρει και ενα ρηλαξ κούνια, το μπανιέρο και μάρσιπο!  Ευτυχώς όλα αυτά τα είχα πάρει από τον Μάρτη.

Αύριο έρχεται ο άντρας μου με ρεπό οπότε μας βλέπω για μαραθώνιο στα καταστήματα!!! 

στις On 14/7/2020 at 12:30 ΠΜ, ο/η Princess28 είπε:

Κι εμείς σήμερα είδαμε όλα τα ρούχα,σεντόνια, πετσέτες κλπ με τον άντρα μου και του είπα κι εγώ να τα πλύνουμε και λέει είναι νωρίς..αλλά σκέφτομαι ένας μήνας είναι ουσιαστικά, γιατί δε ξέρεις και πότε θα έρθει ο μπέμπης...πιστεύω είναι καλό να τα πλύνουμε τώρα να τα’χουμε έτοιμα.. 

Αυτό της avent που πήρα έχει και λίμες(3) και νυχοκόπτη και ψαλιδάκι για μωρά..και εκτός από αυτά έχει βούρτσα, χτένα, θερμόμετρο, βρεφική οδοντόβουρτσα και ρινικό πουάρ..και όλα μέσα σε μία ωραία θήκη..οπότε μου φάνηκε καλή λύση τα’χει όλα!!

Ρινικό πουαρ ε;;;; Και αναρωτιομουν τι στο καλό είναι!!!! 😂 

στις On 14/7/2020 at 10:57 ΠΜ, ο/η Xrita είπε:

Εσυ εισαι και η "πρωτη" Πιθανόν Της παρεας, άρα καλά σκέφτεσαιι να τα ετοιμάζεις... Εγώ είμαι 29 και 1 εβδομάδες, είμαι πιο πίσω από σένα, βέβαια ποτε δεν ξέρεις ποτε έρχεται.... Ίσως τα πλυνω και αφου τα σιδερωσω τα βάλω σε σεντόνι μέσα στο συρτάρι.... Από προίκα μωρου, νομίζω είμαστε εντάξει, 2-3 πετσετες-καπες θα αγοράσω ακόμα μόνο.. Όλα τα αλλά τ α πήραμε.... Και από ρουχα λίγα ζιπουνακια και φορμακια ακόμα... Όσο για τα ψιλολόγια, έχουν μείνει κάποια, όπως μπιμπερό που δεν πηρα ακόμα, αποστείρωτη, εχω βρει έναν της avent που είναι σε έκπτωση στ α prenatal, νυχτικα θηλασμου, σερβιέτες... Και περιμενω λίκνο, καρότσι, κουνια- relax και κάτι ψιλολόγια.... 

Να σας ρωτησω φωλιά θα παρετε για τον καναπέ;;;;;Λέτε να χρησιμοποιώ το port bebe του καροτσιου και να είναι περιττη η φωλιά;;;

Να αυτά όλα για την κλινική εγώ τα είχα ξεχάσει τελείως.... Νομίζω ήρθε η ώρα να παραγγείλω αλλά με προβληματίζει μήπως μέχρι να γεννήσω δεν με χωράνε τελικά.... Δεν με ενθουσιάζει καθόλου η ιδέα της νυχτικιας, δεν φοράω γενικώς αλλά θα πάρω δύο για τις πρώτες μέρες.

Εγώ φωλιά δεν θα πάρω, θα χρησιμοποιώ κυρίως το Πορτ μπεμπέ και το ριλαξ έτσι για αλλαγή. Ωραίες οι φωλιές αλλά τελικά μαζεύονται τόσα πράγματα και αναρωτιέμαι πού θα τα βάλουμε μετά όλα αυτά!!!! 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

16 Σεπτεμβρίου..... Κοριτσακι περιμενω....προχθες μπήκα στον 8.....ηθελα να ρωτησω αν γνωριζει καποια κοπελα αν τα λεφτα της κλινικής παιρνεις καποια πισω απο το ικα....

στις πριν 2 ώρες, ο/η Princess28 είπε:

Καλημέρα Ρούλα! Με το καλό το μωράκι σου! Αγοράκι ή κοριτσάκι; 

Εγώ θα γεννήσω στο Ρέα..τι εννοείς κλινική; Ρώτα με ό,τι θες!

Πότε έχεις ΠΗΤ;

16 Σεπτεμβρίου... Κοριτσακι περιμενω..... Θα γεννήσω στα χανια..... Ακουσα οτι πλέον δεν ισχυει οτι παίρνεις καποια λεφτα της κλινικής απο το ικα... Και ηθελα να δω αν γνωριζει καποια κοπελα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Roula2410 είπε:

16 Σεπτεμβρίου..... Κοριτσακι περιμενω....προχθες μπήκα στον 8.....ηθελα να ρωτησω αν γνωριζει καποια κοπελα αν τα λεφτα της κλινικής παιρνεις καποια πισω απο το ικα....

16 Σεπτεμβρίου... Κοριτσακι περιμενω..... Θα γεννήσω στα χανια..... Ακουσα οτι πλέον δεν ισχυει οτι παίρνεις καποια λεφτα της κλινικής απο το ικα... Και ηθελα να δω αν γνωριζει καποια κοπελα

Αααα εμεις ήμαστε πολύ κοντά εγώ 15/9 είναι να γεννήσω και εγώ κοριτσάκι με το καλό...για αυτό π ρωτάς εγώ δεν μπορώ να βοηθήσω γιατί μένω στο εξωτερικό αλλά τα κορίτσια εδώ από ότι ξέρω όλες σε ιδιωτικά θα γεννήσουν αν εννοείς αυτό κλινική όποτε σίγουρα θα ξέρουν...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η Roula2410 είπε:

Ναι αυτο εννοω σε ιδιωτική κλινική... Αν γνωριζει καποια κοπελα... Το πρωτο σου είναι? 

Ναι το πρώτο ,εσένα;;;

Απο Κρήτη είσαι;;;έχουμε άλλες δυο μανούλες από Κρήτη...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 15/7/2020 at 10:06 ΠΜ, ο/η Efi30 είπε:

Και εγω το ιδιο ευχομαι αν και ετσι και αλλιως εχω το προαισθημα οτι εκει θα μεινει! Ειναι και μεγαλος ο μπεμπης μου αρα ελπιζω εκει να μεινει! 30 εβδομαδων ημουν οταν πηγα! 1400 γραμ και μεγαλο κεφαλι μου ειπε οτι εχει οπως την κορη μου και αυτος κεφαλας θα ειναι!! 😁😁😁

Χαχαχαχαχαχα και γω κεφαλα τον είπα τον γλυκούλη μου όταν μας είπε ο γιατρός ότι είναι μεγάλος! Βέβαια εννοούσε ότι είναι ομοιόμορφα μεγάλος αλλά εγώ το κεφάλι συγκρατησα!!!! 

στις On 17/7/2020 at 12:36 ΠΜ, ο/η Xrita είπε:

Και εγώ για αυτό σας ρώτησα για φωλιά...Μαλλον περιττη είναι αφου θα έχουμε το  port bebe και το ριλαξ..Πατα νά δεις φωτο στο ιντερνετ τις  always discreet που είχε πει η Τινα... Εγώ δεν κατέληξε ακόμα αν θα παρω πανες ή λοχειας σερβιέτες με εσώρουχα μιας χρήσης... 

Καρότσι παραγγειλαμε το Vicenza kikkaboo και κουνια ριλαξ της cangaroo swing... Μας έκανε μια προσφορα το μαγαζί που πηγαμε για αυτά κ για το λικνο.... 

Όσο για την προσφρορα που λες φαίνεται καλό το πακέτο με το καρότσι κ τα υπόλοιπα, για το καρότσι δεν εχω ακουσει κάτι... 

Με γεια το όχημα σας!!! Καλές βόλτες!!! 

Εγώ νομίζω θα πάρω και από τα δύο γιατί δεν ξέρω τι θα με βολεψει και η κλινική που θα γεννήσω δεν δίνει κάτι 

στις On 17/7/2020 at 5:32 ΜΜ, ο/η Dimitra91 είπε:

Πήγα σε ένα μαγαζί εδώ που μένω (μέσω γνωστού) και μου έκαναν καλύτερη τιμή (κανονικά, η εταιρία δίνει δωροεπιταγή 20% απ όσο ξέρω, δεν χαμηλώνουν τιμή στο aptica). Στο σκρουτζ το Iglesina Trilogy (κάποια χρώματα) τα έχει κατεβάσει λίγο, δες https://www.skroutz.gr/s/16695216/Inglesina-Trilogy-Quattro-Mykonos-Titanium-Slate.html?from=sku_color_variations  ! Δεν ξέρω αν το κατεβάσουν κι άλλο! Πάντως εγώ πήγα σήμερα και παράγγειλα το aptica γιατί θα κάνουν τελευταία παραγγελία στις 20/7 και θα το έχω αρχές Αυγούστου (μετά θα πήγαινε Σεπτέμβριο λόγο του ότι κλείνουν τα εργοστάσια τον Αύγουστο) και δεν ήθελα να αγχωθώ! Μήπως κι εσύ που γεννάς νωρίτερα, να πας στα μαγαζια στην πόλη σου ; Να δεις, μπορεί να κάνουν κάποια έκπτωση στα Iglesina (αν θέλετε αυτη τη μαρκα) ή να βρεις κάτι αλλο που να  σας αρεσει!

Μπράβο πολύ χαίρομαι που είστε καλά!!!!!! Τι ωραία!!!!

Έχω στις 30/7 το dopler και 11/8 ραντεβού με τη γιατρό μου!

Με το καλό να δεις τον μπέμπη σου!!!

Ναι και άλλο όχημα!!! Με γεια και σε σας!!! Καλές βόλτες!!! 

στις πριν 3 ώρες, ο/η Princess28 είπε:

Καλημέρααα!!

Πήγαμε πάλι χθες και βρήκαμε το aptica στο silk grey ετοιμοπαράδοτο, οπότε δεν το συζητήσαμε καν το πήραμε και φύγαμε!! Χαχαχ!! Και είμαι πολύ ευτυχισμένη έχω ενθουσιαστεί 😍 Νομίζω πήραμε το πιο ωραίο καρότσι!! Και το έχω ήδη σπίτι μου οπότε μας έφυγε αυτό το άγχος!! 😀😀😀 Περιμένουμε το μωράκι μας τώρα ελπίζω σε κανα μήνα να έρθει κι αυτό 💙💙💙🍼🍼🍼

Και ακόμη ένα όχημα!!!! Με γεια σας!!! Καλές βόλτες!!! 

Κορίτσια είμαστε έτοιμες να αλωνισουμε με τα οχήματα μας!!!!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Roula2410 είπε:

16 Σεπτεμβρίου..... Κοριτσακι περιμενω....προχθες μπήκα στον 8.....ηθελα να ρωτησω αν γνωριζει καποια κοπελα αν τα λεφτα της κλινικής παιρνεις καποια πισω απο το ικα....

16 Σεπτεμβρίου... Κοριτσακι περιμενω..... Θα γεννήσω στα χανια..... Ακουσα οτι πλέον δεν ισχυει οτι παίρνεις καποια λεφτα της κλινικής απο το ικα... Και ηθελα να δω αν γνωριζει καποια κοπελα

Με το καλο να υποδεχθείτε το κοριτσάκι σας! 

Όχι δεν παίρνεις χρήματα πλέον πίσω. Στις τιμές των κλινικών υπάρχει ξεχωριστός τιμοκατάλογος για τους ασφαλισμένους στο ΙΚΑ όπου έχει ήδη αφαιρεθεί ένα ποσό λόγω ασφάλειας. Ρώτησε στην κλινική που σε ενδιαφέρει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια με το θέμα του παιδιάτρου έχετε κάνει κάτι; Φαντάζομαι εφόσον θα το δει παιδιατρος τις πρώτες μέρες βγαίνοντας από την κλινική θα πρέπει ήδη να έχουμε καταλήξει σε κάποιον και να έχουμε επικοινωνήσει μαζί του ε;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 34 λεπτά, ο/η Tina92 είπε:

Ναι το πρώτο ,εσένα;;;

Απο Κρήτη είσαι;;;έχουμε άλλες δυο μανούλες από Κρήτη...

Ναι απο χανια..... Ναι το πρωτο.... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Roula2410 είπε:

16 Σεπτεμβρίου..... Κοριτσακι περιμενω....προχθες μπήκα στον 8.....ηθελα να ρωτησω αν γνωριζει καποια κοπελα αν τα λεφτα της κλινικής παιρνεις καποια πισω απο το ικα....

16 Σεπτεμβρίου... Κοριτσακι περιμενω..... Θα γεννήσω στα χανια..... Ακουσα οτι πλέον δεν ισχυει οτι παίρνεις καποια λεφτα της κλινικής απο το ικα... Και ηθελα να δω αν γνωριζει καποια κοπελα

Με το καλό!! Το είχα κι εγώ αυτό απορία, αλλά μου είπαν οι κοπέλες εδώ ότι δεν παίρνεις κάτι πίσω...μόνο τα επιδόματα κύησης και λοχείας αν τα δικαιούσαι..και τα 2000 που δίνουν τώρα..πάντως κάνε αν θες μια ερώτηση στο ΙΚΑ ή στο μαιευτήριο που θα γεννήσεις...και αν μάθεις κάτι πες μου κι εμένα, θα σου πω κι εγώ αν μάθω! Μάλλον δεν παίρνεις πάντως..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η whatever είπε:

Λίγες μέρες έμειναν και για τη δική σου άδεια!!! Υπομονή και να προσέχεις όσο μπορείς στη δουλειά!!!

Διάβασα για την πτώση σου και τρόμαξα ομολογώ.... Ευτυχώς είστε καλά και οι δύο!!!! 

Αυτό σκέφτομαι και γω! Βέβαια δεν έχω ιδέα τη γάλα να πάρω να βρίσκεται.... Λέω να ρωτήσω στην κλινική πριν βγούμε αν τελικά χρειαστεί να δώσουν στο μωρό να πάρω το ίδιο να βρίσκεται. 

Εγώ τελευταία δεν έχω ψωνίσει τίποτα... Δεν ξερω... Σα να έχω μπλοκάρει λίγο με το τι να πάρω.... Δεν έχω σχεδόν καθόλου λευκά είδη.... Δύο σεντονακια και μια πικέ για το Πορτ μπεμπέ και μια πετσετα-μπουρνουζι.... καθόλου σεντόνια και κουβέρτες... Φτιάχνει η μαμά μου μια τέλεια κουβερτουλα λίγο πιο χοντρή από πικέ αλλά μάλλον όχι για το καταχείμωνο. Και σίγουρα χρειάζομαι δυο τρία λεπτά φορμακια για τους πρώτους μήνες

Έχω πάρει και γω το σετ της αβεντις και απορρυπαντικό το planet baby

Έχω πάρει και ενα ρηλαξ κούνια, το μπανιέρο και μάρσιπο!  Ευτυχώς όλα αυτά τα είχα πάρει από τον Μάρτη.

Αύριο έρχεται ο άντρας μου με ρεπό οπότε μας βλέπω για μαραθώνιο στα καταστήματα!!! 

Ρινικό πουαρ ε;;;; Και αναρωτιομουν τι στο καλό είναι!!!! 😂 

Να αυτά όλα για την κλινική εγώ τα είχα ξεχάσει τελείως.... Νομίζω ήρθε η ώρα να παραγγείλω αλλά με προβληματίζει μήπως μέχρι να γεννήσω δεν με χωράνε τελικά.... Δεν με ενθουσιάζει καθόλου η ιδέα της νυχτικιας, δεν φοράω γενικώς αλλά θα πάρω δύο για τις πρώτες μέρες.

Εγώ φωλιά δεν θα πάρω, θα χρησιμοποιώ κυρίως το Πορτ μπεμπέ και το ριλαξ έτσι για αλλαγή. Ωραίες οι φωλιές αλλά τελικά μαζεύονται τόσα πράγματα και αναρωτιέμαι πού θα τα βάλουμε μετά όλα αυτά!!!! 

 

Πάρε σεντονάκια για το λίκνο ή την κούνια..πάπλωμα επίσης θες...πετσέτα-μπουρνούζι πάρε καναδυο ακόμα...επίσης πάνες ρεψίματος δε ξέρω πώς ακριβώς λέγονται θες σίγουρα αρκετές γιατί θα τις λερώνει αμέσως...και κουβερτούλες πιο λεπτές κ πιο χοντρές, καθώς κ αυτά τα μεγάλα σαν κουβερτούλες-σεντονάκια που είναι για να παίρνεις το μωρό αγκαλιά...δε ξέρω πώς λέγονται όλαυτα 😆 επίσης θες καλτσάκια και καπελάκια-σκουφάκια, πέρα από φορμάκια που θες κ από αυτά αρκετά..αα και σαλιάρες..δε θυμάμαι τι άλλο τώρα, ας μας πει κ καμιά άλλη κοπέλα αν ξέρει 😄

Ναι αποφρακτήρας μύτης 😄

Απορρυπαντικό ποιο planet baby έχεις πάρει;; Μυρίζει ωραία;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Tina92 είπε:

Κορίτσια καλημέρα!!!

εχω καιρό να γράψω γιατί τον τελευταίο καιρό τρέχω λίγο,αλλά διάβασα τις συζητήσεις,από ότι καταλαβα όλες είμαστε στις τελευταίες προετοιμασίες για τα μπεμπέ μας,πέρασε ο καιρός, ευχομαι σε όλες καλά ψώνια κ με το καλό τα μπεμπέ μας ,με γεια και στις μανούλες π πήραν τα καρότσια τους!!!

εγω την Τετάρτη πήγα για το ντοπλερ και ήταν όλα καλά ,είμαι 32 εβδομάδων και η Μπέμπα ήταν 2 κιλά και 43 εκ και με το κεφαλάκι προς τα κάτω ,είδαμε και καθαρό προσωπάκι έχει κάτι μαγουλακια και χειλάκια για φίλημα,έχω πάρει 9 κιλά μέχρι τωρα ελπιζω μέχρι τελους να μην ξεπεράσω τα 12,το επόμενο  ραντεβού το έχω στις 29/7 σε δυο εβδομάδες και 30/7 έχω το ραντεβού στο μαιευτήριο,την Τετάρτη ήρθε και εμάς το καρότσι🥰🥰

γενικα τα έχουμε όλα έτοιμα έναν υπνόσακο θέλω να αγοράσω ακόμα..

 

Καλησπέρα Τινάκι!!

Όντως έχεις χαθεί τις τελευταίες μέρες ! Κάνουμε τα τελευταία ψώνια ναι!! Εμείς νομίζω τα έχουμε σχεδόν όλα πλέον, μόνο 2 νυχτικές και μερικά φορμάκια θέλω να πάρω 😊

Μια χαρά η μικρή σου ε! Μεγαλούτσικη! Εγώ μεθαύριο Τετάρτη θα πάω στο γιατρό μου θα σας πω νέα ☺️ 

Ε αφού πήρες 9 μέχρι τώρα δε νομίζω να ξεπεράσεις τα 12 σε 8 εβδομάδες! Εγώ είμαι ακόμη στα 7-8 οπότε πλέον ελπίζω να μην πάω πάνω από 10 μέσα σε 5 περίπου εβδομάδες που έχω ακόμη.

Υπνόσακο γιατί θα πάρεις; Είναι χρήσιμο λες; Το είδα κι εγώ αλλά δε μπορώ να σκεφτώ πού θα χρησιμεύσει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η Princess28 είπε:

Καλησπέρα Τινάκι!!

Όντως έχεις χαθεί τις τελευταίες μέρες ! Κάνουμε τα τελευταία ψώνια ναι!! Εμείς νομίζω τα έχουμε σχεδόν όλα πλέον, μόνο 2 νυχτικές και μερικά φορμάκια θέλω να πάρω 😊

Μια χαρά η μικρή σου ε! Μεγαλούτσικη! Εγώ μεθαύριο Τετάρτη θα πάω στο γιατρό μου θα σας πω νέα ☺️ 

Ε αφού πήρες 9 μέχρι τώρα δε νομίζω να ξεπεράσεις τα 12 σε 8 εβδομάδες! Εγώ είμαι ακόμη στα 7-8 οπότε πλέον ελπίζω να μην πάω πάνω από 10 μέσα σε 5 περίπου εβδομάδες που έχω ακόμη.

Υπνόσακο γιατί θα πάρεις; Είναι χρήσιμο λες; Το είδα κι εγώ αλλά δε μπορώ να σκεφτώ πού θα χρησιμεύσει

Ναι είναι λίγο μπουμπουκα η μικρή μας🙈

αααα πως πέρασαν οι μέρες κ θα πας πάλι στον γιατρό ,να μας πεις τα νέα σου,εγώ την επόμενη Τετάρτη έχω ραντεβού τώρα μας βλέπουν ανά δυο εβδομάδες όποτε περνάνε γρήγορα...με τον λοξιγγα πως τα πάει ο δικό σου εμένα συνεχίζει να έχει κάθε μέρα ρώτησα κ την γιατρό κ μ ειπαι ότι δεν πρέπει να ανυσηχω πολλά μωρακια το έχουν...

υπνοσακο θα πάρω για την ώρα που θα κοιμάται γιατί μ είπε η μαία ότι όταν είναι μικρά καλό είναι να μην τα σκεπάζουμε με παπλώματα και κουβέρτες ειδικά το βράδυ που δεν θα τα βλέπουμε όλη την ώρα μπορεί να παει στο προσωπάκι τους κ επειδή δεν μπορούν να κινηθούν ώστε να την βγάλουν δεν θα περνούν καλή αναπνοή όποτε με τον υπνόσακο και ζεστά θα είναι και κίνδυνος δεν υπάρχει ,επισης μ τόνισε ο χώρος που θα κοιματα λίκνο κούνια να είναι άδειος να μην υπάρχουν μέσα κουκλάκια,παπλώματα,αλυσίδα πιπίλας ακόμα και αυτό το προστατευτικό για τα κάγκελα τον πρώτο καιρό....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Princess28 είπε:

Πάρε σεντονάκια για το λίκνο ή την κούνια..πάπλωμα επίσης θες...πετσέτα-μπουρνούζι πάρε καναδυο ακόμα...επίσης πάνες ρεψίματος δε ξέρω πώς ακριβώς λέγονται θες σίγουρα αρκετές γιατί θα τις λερώνει αμέσως...και κουβερτούλες πιο λεπτές κ πιο χοντρές, καθώς κ αυτά τα μεγάλα σαν κουβερτούλες-σεντονάκια που είναι για να παίρνεις το μωρό αγκαλιά...δε ξέρω πώς λέγονται όλαυτα 😆 επίσης θες καλτσάκια και καπελάκια-σκουφάκια, πέρα από φορμάκια που θες κ από αυτά αρκετά..αα και σαλιάρες..δε θυμάμαι τι άλλο τώρα, ας μας πει κ καμιά άλλη κοπέλα αν ξέρει 😄

Ναι αποφρακτήρας μύτης 😄

Απορρυπαντικό ποιο planet baby έχεις πάρει;; Μυρίζει ωραία;

Καλέ ευχαριστώ που καθησες και τα έγραψες όλα αυτά! Το βράδυ θα ετοιμάσω λίστα και αύριο αρχίζω τα τελευταία ψώνια! 

Απλά ξέρω ότι στην αρχή δεν επιτρέπεται το πάπλωμα γιατί μπορεί να σκεπαστεί καταλάθος στον ύπνο του και να μη μπορεί να αναπνεύσει. 

Γι' αυτό και προτείνουν τον υπνοσακο που έγραψε και η Τίνα. Θα μας κάνουν δώρο έναν αλλά σκέφτομαι να τον χρησιμοποιώ μόνο το βράδυ, οπότε θα παω αύριο για κουβερτουλες!

Ξέχασα να σου πω για τις διακοπές. Να πάτε στο εστιατόριο Ράχη. Είναι στο χωριό Εξάνθεια και βρίσκεται σε καταπληκτική τοποθεσία. Ειδικά την ώρα του ηλιοβασιλέματος η θέα είναι μαγεία. Εμείς ήμασταν τυχεροί και βρήκαμε τραπέζι στην άκρη και ήταν πολύ ωραία!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η whatever είπε:

Καλέ ευχαριστώ που καθησες και τα έγραψες όλα αυτά! Το βράδυ θα ετοιμάσω λίστα και αύριο αρχίζω τα τελευταία ψώνια! 

Απλά ξέρω ότι στην αρχή δεν επιτρέπεται το πάπλωμα γιατί μπορεί να σκεπαστεί καταλάθος στον ύπνο του και να μη μπορεί να αναπνεύσει. 

Γι' αυτό και προτείνουν τον υπνοσακο που έγραψε και η Τίνα. Θα μας κάνουν δώρο έναν αλλά σκέφτομαι να τον χρησιμοποιώ μόνο το βράδυ, οπότε θα παω αύριο για κουβερτουλες!

Ξέχασα να σου πω για τις διακοπές. Να πάτε στο εστιατόριο Ράχη. Είναι στο χωριό Εξάνθεια και βρίσκεται σε καταπληκτική τοποθεσία. Ειδικά την ώρα του ηλιοβασιλέματος η θέα είναι μαγεία. Εμείς ήμασταν τυχεροί και βρήκαμε τραπέζι στην άκρη και ήταν πολύ ωραία!

Κορίτσι καλησπερα κ από εμένα,

οτι γράφει η @Princess28 θα τα χρειαστείς όποτε πάρε μπόλικα ειδικά πανακια ρεψιματος τώρα για το πάπλωμα και εγώ π πήρα  δεν θα το χρισημοποιησω οποτε πάρε μόνο καμία κουβερτούλα για όταν θα το έχεις μαζί σου την ημέρα ,πολύ καλές είναι οι πικε που δεν είναι ούτε πολύ ζεστές αλλά το μωρό δεν κρυώνει κιολας,νομίζω ότι ο υπνόσακος τελικά είναι το πιο Must που πρέπει να έχουμε όλες...

αχχχχ το χωριό Εξανθεια και ειδικά η ράχη είναι μαγευτικά όποτε πάμε Λευκάδα πάντα πηγαίνουμε εκεί έχει τέλειο φαγητό και φυσικά το ηλιοβασίλεμα είναι τέλειο αρκεί να βρεις να κάτσεις!!!!τι μου θύμησες @whatever .....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Princess28 είπε:

Καλημέρααα!!

Πήγαμε πάλι χθες και βρήκαμε το aptica στο silk grey ετοιμοπαράδοτο, οπότε δεν το συζητήσαμε καν το πήραμε και φύγαμε!! Χαχαχ!! Και είμαι πολύ ευτυχισμένη έχω ενθουσιαστεί 😍 Νομίζω πήραμε το πιο ωραίο καρότσι!! Και το έχω ήδη σπίτι μου οπότε μας έφυγε αυτό το άγχος!! 😀😀😀 Περιμένουμε το μωράκι μας τώρα ελπίζω σε κανα μήνα να έρθει κι αυτό 💙💙💙🍼🍼🍼

Ναι είναι όντως το πιο όμορφο καρότσι! Κι εγώ ενθουσιάστηκα όταν το είδα και περιμένω να μου το φέρουν!!!!! Άντε με το καλό να το χαρείτε!!! Καλορίζικο!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η whatever είπε:

Κορίτσια με το θέμα του παιδιάτρου έχετε κάνει κάτι; Φαντάζομαι εφόσον θα το δει παιδιατρος τις πρώτες μέρες βγαίνοντας από την κλινική θα πρέπει ήδη να έχουμε καταλήξει σε κάποιον και να έχουμε επικοινωνήσει μαζί του ε;

Εγώ πήρα τηλέφωνο έναν πολύ καλό παιδίατρο που τυγχάνει να είναι και κοντά στο σπίτι μου και έκλεισα ραντεβού να τον γνωρίσουμε να δούμε αν μας ¨κάνει¨! Ναι καλό θα είναι να έχουμε κάποιον υπόψιν γιατί στις 10 μέρες πάμε τα μωρά στον παιδίατρο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 ώρες, ο/η Roula2410 είπε:

Καλησπερα κοριτσια.... Γενναω και εγω τελος αυγουστου.. Ηθελα να ρωτησω υπάρχει καποια κοπελα που θα γεννήσει σε κλινική να ρωτησω κατι? 

Καλησπέρα! Στο Ασκληπιείο θα γεννήσω εγώ στο Ηράκλειο.... είμαι ασφαλισμένη στο ΙΚΑ, δεν παίρνεις τα χρήματα πίσω γιατί οι τιμές του μαιευτηρίου είναι πιο χαμηλές όταν είσαι ασφαλισμένη. Το μόνο που δικαιούσαι είναι το επίδομα μητρότητας του ΙΚΑ (υπό προϋποθέσεις) και τα 2000 που δίνει ο Μητσοτάκης για κάθε παιδί που γεννιέται.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Dimitra91 είπε:

Ναι είναι όντως το πιο όμορφο καρότσι! Κι εγώ ενθουσιάστηκα όταν το είδα και περιμένω να μου το φέρουν!!!!! Άντε με το καλό να το χαρείτε!!! Καλορίζικο!!!!

Ευχαριστούμε 😍 Αγόρασα και την ασορτί τσάντα και κάλυμμα για τη βροχή!! Και θα πάρω και τον υπνόσακο αν είναι απαραίτητος όπως λένε, αλλά θα το δω πρώτα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η whatever είπε:

Κορίτσια με το θέμα του παιδιάτρου έχετε κάνει κάτι; Φαντάζομαι εφόσον θα το δει παιδιατρος τις πρώτες μέρες βγαίνοντας από την κλινική θα πρέπει ήδη να έχουμε καταλήξει σε κάποιον και να έχουμε επικοινωνήσει μαζί του ε;

Δίκιο έχεις δεν το είχα σκεφτεί! Και δεν έχω ψάξει κανέναν μέχρι στιγμής, θα το δω εκείνη την ώρα ή θα κάνω και μια έρευνα από τώρα αν είναι 😉 Εσύ έχεις βρει;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Tina92 είπε:

Ναι είναι λίγο μπουμπουκα η μικρή μας🙈

αααα πως πέρασαν οι μέρες κ θα πας πάλι στον γιατρό ,να μας πεις τα νέα σου,εγώ την επόμενη Τετάρτη έχω ραντεβού τώρα μας βλέπουν ανά δυο εβδομάδες όποτε περνάνε γρήγορα...με τον λοξιγγα πως τα πάει ο δικό σου εμένα συνεχίζει να έχει κάθε μέρα ρώτησα κ την γιατρό κ μ ειπαι ότι δεν πρέπει να ανυσηχω πολλά μωρακια το έχουν...

υπνοσακο θα πάρω για την ώρα που θα κοιμάται γιατί μ είπε η μαία ότι όταν είναι μικρά καλό είναι να μην τα σκεπάζουμε με παπλώματα και κουβέρτες ειδικά το βράδυ που δεν θα τα βλέπουμε όλη την ώρα μπορεί να παει στο προσωπάκι τους κ επειδή δεν μπορούν να κινηθούν ώστε να την βγάλουν δεν θα περνούν καλή αναπνοή όποτε με τον υπνόσακο και ζεστά θα είναι και κίνδυνος δεν υπάρχει ,επισης μ τόνισε ο χώρος που θα κοιματα λίκνο κούνια να είναι άδειος να μην υπάρχουν μέσα κουκλάκια,παπλώματα,αλυσίδα πιπίλας ακόμα και αυτό το προστατευτικό για τα κάγκελα τον πρώτο καιρό....

Ναι πέρασαν ευτυχώς και θα πάω πάλι 😍 Άντε να δω τι θα μου πει . Καλά με το λόξυγγα κάθε μέρα έχει αρκετές φορές, με ανακατεύει και λίγο να σου πω έτσι όπως κουνιέται η κοιλιά μου, αλλά έχω διαβάσει ότι είναι φυσιολογικό να έχουν λόξυγγα γιατί εξασκούνται στην αναπνοή κλπ οπότε χαλάλι του άστον εκεί να κάνει τα δικά του 😅

Υπνόσακο όμως ρε συ μέσα στο Σεπτέμβριο δε θα σκάσει το μωρό; Είναι χειμερινοί αυτοί. Αυτό σκέφτομαι μόνο. Σου είπε ότι κάνει και με ζέστη ο υπνόσακος;

Κάτσε δηλαδή μόνο ένα σκέτο σεντόνι στο λίκνο και τίποτε άλλο; Και αυτό το γύρω γύρω στα κάγκελα σου είπε να το βγάλουμε; Γιατί; Μην ακουμπάει στα ξύλα μετά

Πες μας γιατί δεν τα ξέρω κι εγώ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η whatever είπε:

Καλέ ευχαριστώ που καθησες και τα έγραψες όλα αυτά! Το βράδυ θα ετοιμάσω λίστα και αύριο αρχίζω τα τελευταία ψώνια! 

Απλά ξέρω ότι στην αρχή δεν επιτρέπεται το πάπλωμα γιατί μπορεί να σκεπαστεί καταλάθος στον ύπνο του και να μη μπορεί να αναπνεύσει. 

Γι' αυτό και προτείνουν τον υπνοσακο που έγραψε και η Τίνα. Θα μας κάνουν δώρο έναν αλλά σκέφτομαι να τον χρησιμοποιώ μόνο το βράδυ, οπότε θα παω αύριο για κουβερτουλες!

Ξέχασα να σου πω για τις διακοπές. Να πάτε στο εστιατόριο Ράχη. Είναι στο χωριό Εξάνθεια και βρίσκεται σε καταπληκτική τοποθεσία. Ειδικά την ώρα του ηλιοβασιλέματος η θέα είναι μαγεία. Εμείς ήμασταν τυχεροί και βρήκαμε τραπέζι στην άκρη και ήταν πολύ ωραία!

Χαχαχαχ τίποτα 😄

Δεν το ήξερα αυτό για τον υπνόσακο, αλλά όπως είπα και στην Τίνα αυτοί είναι χειμερινοί και φοβάμαι μη σκάσει το μωράκι μου. Δε ξέρω αν κάνει με τη ζέστη;

Καλά που μου το είπες σ ευχαριστώ! Θα πάμε οπωσδήποτε 😊😊😃

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Ωχ ακόμη ταλαιπώρησε κορίτσι Μ; Δύσκολο με τα δόντια στην εγκυμοσύνη. Γιατί δεν ρωτάς να βρεις εναν οδοντίατρο που θα σε αναλάβει και έχει και εμπειρία στις έγκυες; Ισως Νιώσεις και πιο ασφαλής έτσι. Κορίτσια εγώ έχω την λίστα που μου εδωσαν από την κλινική. Αλλά δεν την έχω  ετοιμάσει. Λέω να ξεκινήσω από την άλλη βδομάδα να την ετοιμάζω σιγά σιγά.  Θα ξεκινήσω να παραγγέλνω και πανες, σαμπουάν κτλ.  Όντως πως πέρασε ο καιρός. Πότε ειχαμε άγχος για το αν θα ακούσουμε την καρδούλα τους, για την αυχενική... Και τώρα γραφω και με κλωτσαει 🥹 λίγοι μήνες έμειναν κορίτσια και θα τα έχουμε στην αγκαλιά μας επιτέλους 💙
    • Οι Kegel ασκήσεις κορίτσι μου είναι για τους μυς του κόλπου! Επιτρέπονται γενικά και βοηθούν στην ενδυνάμωση τους για την ώρα των εξωθήσεων!  Στο ιντερνετ μπορείς να διαβάσεις για αυτές ναι. Μάλλον με γυμνάστρια θα τα κάνω τα μαθήματα αλλά δεν έχω αποφασίσει ακόμα.
    • Με το καλό να έρθει η μπουμπού σου!! Μια χαρά είναι τα 6 κιλά! αχ εγώ 15αυγουστο που γεννάω θα είναι όλοι υπ' ατμον να φύγουν.. τεσπά δε θα το σκέφτομαι, δεν το κανα επίτηδες να γεννάω τότε! Με μαία θα κάνεις τα μαθήματα; Ασκήσεις kegel λες να βρω από ytube? Επίσης ρώτησες τον γιατρό σου αν σου επιτρέπει να τις κάνεις ή είναι κάτι εντελώς απλό και εύκολο; Είμαι λίγο άσχετη επίτου θέματος 😶
    • Αναστασία καλησπέρα! Είμαστε στην ίδια κατάσταση! Εγώ ξεκίνησα με ένσημα από 1η Απριλίου. Μέχρι πέρυσι τέλος Ιουνίου ήμουν αναπληρώτρια, αλλά λόγω της ειδικότητας που είχα κ το ότι ήμουν καθημερινά στο δρόμο και έκανα 180 χιλιόμετρα τη μέρα δεν άξιζε να το συνεχίσω. Όλα τα λεφτά στο δρόμο και στο αυτοκίνητο. Έτσι έψαξα τι δικαιούμαι. Για να μπορέσεις να πάρεις το επίδομα κύησης και λοχείας που βγαίνεις 56 μέρες πριν από την πιθανή ημερομηνία τοκετού κ 63 μέρες μετά πρέπει να έχεις 200 ένσημα τα τελευταία δύο χρόνια. Δηλαδή εγώ που έχω πιθανή 19 Σεπτεμβρίου έπρεπε από τον Ιούλιο του 2022 να έχω συμπληρώσει τα 200 ένσημα, όμως επειδή ήμουν άνεργη κι ενώ τα είχα συμπληρωμένα τα ένσημα δε θα μπορούσα να πάρω το επίδομα αυτό αν δεν ήμουν μισθωτή λόγω ασφαλείας στο ΙΚΑ. Και ξεκίνησα δουλειά για 3 μέρες 4ωρα ώστε να είμαι μισθωτή και να μπορέσω να το πάρω..τώρα πόσα λεφτά θα πάρω δε γνωρίζω. Μετά από αυτό θα γίνει η αίτηση στη ΔΥΠΑ για το επίδομα μητρότητας που έγινε 9μηνο. Στο πρώτο επίδομα κάνεις την αίτηση την 57η μέρα πριν από τον τοκετό ηλεκτρονικά στη σελίδα του ΕΦΚΑ (γι'αυτό και σου έγραψα ότι έπρεπε να έχω τα ένσημα από τον Ιούλιο του 2022).  Όσο για τη β επιπέδου να μην αγχώνεσαι!!! Όλα θα είναι τέλεια με τη μικρούλα σου!!!💞💞💞
    • Καλησπέρα κορίτσια μου. Πριν λίγο έκανα κι εγώ τη Β' επιπέδου. Όλα καλά! Κοριτσάκι 487γρ. @Raf123τράχηλος 38χιλ. με μέτρηση απο την κοιλιά. (αυχενική 35χιλ με ενδοκολπική μέτρηση)
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...