Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μανουλες Σεπτεμβρίου 2020


Recommended Posts

στις πριν 18 ώρες, ο/η Tina92 είπε:

Καλησπερα 🌸

Καλά ήμαστε δόξα τον θεό,

αααα πλησιάζει το ραντεβού σας,εμεις έχουμε στις 15/7,σήμερα μπήκαμε στην 30η εβδομάδα,κ εμένα η Μπέμπα είναι αρκετά δραστήρια τις τελευταίες μέρες,τα πράγματα για το μαιευτήριο τα έχω έτοιμα απλά δεν τα έχω βάλει στην τσάντα τα έχω στο ντουλάπι, κ εμαις για την Μπέμπα μόνο ρούχα εξόδου θελουμε αλλά θα πάρω άλλη αλλαξιά γιατί μας είπαν ότι στο μαιευτήριο έχουν ένα δωμάτιο που το έχουν φωτογραφείο κ οποίος θέλει μπορεί να πάει να βγάλει επαγγελματικές φωτό νεογέννητου κ σκεφτηκα ότι είναι τελεια ιδέα να έχεις απο το μωράκι που είναι τόσο μικρό μια όμορφη επαγγελματική φωτό🥰🥰🥰

ναι άρχισε σιγά σιγά να ετοιμάζεις τα πραγματάκια του μπέμπη  γιατί πλησιάζει ο καιρός και καλύτερα αυτά να τα έχεις πισο σου!!!

έχει πολύ πλάκα όταν έχουν λόξιγκα ,η μικρή μας έχει σχεδόν κάθε μέρα!!

μπήκαμε στον Ιούλη πλησιάζει ο καιρός🙏🏻

Καλημέρααα

Ναι πλησιάζει κ ανυπομονώ!! Ακόμη κ η 1 εβδομάδα μου φαίνεται μακριά χαχα.. α τα έχεις έτοιμα από τώρα εσύ;; Νωρίς νωρίς!! Πωπω τέλεια που έχετε και φωτογράφιση..μακάρι να είχαν κι εδώ θα το έκανα χωρίς δεύτερη σκέψη..πόσο τέλειο να έχεις επαγγελματικές φωτογραφίες από το νεογέννητο!!! 😍❤️🥰

Θα αρχίσω ναι!! Αρχίζω σιγά σιγά να κοιτάω τι έχω, μετά θα τα πλύνω, μετά θα δω τι θέλω για το μαιευτήριο για μένα κ για το μωρό κ θα τα πλύνω κ αυτά κ θα αγοράσω ό,τι χρειάζεται, κ όταν μπω στο μήνα μου θα τα βάλω βαλίτσα να’ναι έτοιμα!

Άσε τι άλλο μου κάνει εμένα τελευταία, μου δίνει συνέχεια κλωτσιές στην ουρήθρα, πάει λέω θα μου φύγουν 😂 2-3 απανωτές μετά σταματάει...μετά πάλι τα ίδια 😆😂

Ναι πλάκα έχει! Ιούλη ε ναι..μόλις φύγει κ ο Ιούλης μπαίνω στο μήνα μου!! Θα περάσω έναν Αύγουστο τρέλα θα περιμένω πότε θα γεννήσω χαχα..κ να μου τη σκάσει κ να γεννηθεί με το που μπει ο Σεπτέμβρης κ να μην πάω διακοπές τζάμπα..ααχχχ...γι’αυτό θα πάω Ιούλιο τουλάχιστον, να μην σκέφτομαι ότι τις έχασα όλες 😄😄

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 44 λεπτά, ο/η Princess28 είπε:

Καλημέρααα

Ναι πλησιάζει κ ανυπομονώ!! Ακόμη κ η 1 εβδομάδα μου φαίνεται μακριά χαχα.. α τα έχεις έτοιμα από τώρα εσύ;; Νωρίς νωρίς!! Πωπω τέλεια που έχετε και φωτογράφιση..μακάρι να είχαν κι εδώ θα το έκανα χωρίς δεύτερη σκέψη..πόσο τέλειο να έχεις επαγγελματικές φωτογραφίες από το νεογέννητο!!! 😍❤️🥰

Θα αρχίσω ναι!! Αρχίζω σιγά σιγά να κοιτάω τι έχω, μετά θα τα πλύνω, μετά θα δω τι θέλω για το μαιευτήριο για μένα κ για το μωρό κ θα τα πλύνω κ αυτά κ θα αγοράσω ό,τι χρειάζεται, κ όταν μπω στο μήνα μου θα τα βάλω βαλίτσα να’ναι έτοιμα!

Άσε τι άλλο μου κάνει εμένα τελευταία, μου δίνει συνέχεια κλωτσιές στην ουρήθρα, πάει λέω θα μου φύγουν 😂 2-3 απανωτές μετά σταματάει...μετά πάλι τα ίδια 😆😂

Ναι πλάκα έχει! Ιούλη ε ναι..μόλις φύγει κ ο Ιούλης μπαίνω στο μήνα μου!! Θα περάσω έναν Αύγουστο τρέλα θα περιμένω πότε θα γεννήσω χαχα..κ να μου τη σκάσει κ να γεννηθεί με το που μπει ο Σεπτέμβρης κ να μην πάω διακοπές τζάμπα..ααχχχ...γι’αυτό θα πάω Ιούλιο τουλάχιστον, να μην σκέφτομαι ότι τις έχασα όλες 😄😄

Καλημέρα και καλό μήνα!!!

τι να πω και εγώ που έχω 2 εβδομάδες μέχρι το ραντεβού ατέλειωτες μ φαίνονται και εμένα 🙈🙈🙈

τα έκανα απλά δεν τα έβαλα στην τσάντα ακόμα, ποτέ δεν ξερεις λέω ας είναι εκεί έτοιμα ,αν κ κάθε μέρα λέω στην Μπέμπα μέχρι της 15 Αυγούστου που μπαίνω στον μήνα μ δεν έχεις να πας πουθενά μετά έχεις το ελεύθερο να βγεις όποτε θες 🥰😂 

Εσυ στον μήνα σου μπαίνεις αρχές Αυγούστου;;;

αυτο με την ουρήθρα είναι όντως λίγο ενοχλητικό ,είναι κ ψηλός ο δικός σου και τα πατουσακια του θα φτάνουν μέχρι κάτω ο γλυκούλης 🥰

καλύτερα που θα πάτε τώρα διακοπές γιατί αν μπεις στον μήνα σου πρέπει να είσαι standby....που θα πάτε με το καλό τελικά;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου τι κάνετε; Πάλι χάθηκα αυτές τις μέρες. Ήμουν λίγο στις μαύρες μου που λείπει ο άντρας μου για δουλειά και είχαμε αρκετές μέρες να βρεθούμε. Έχει δύο μέρες τώρα που ήρθα να τον δω και θα μείνω μέχρι την Παρασκευή. Έκανα και τρία μπανάκια! Πολύ το ευχαριστηθηκα. Μου έκαναν όμως ανάκλησης της άδειας χθες και έχω σκάσει. Ψάχνω να βρω τι θα κάνω μέχρι να ξεκινήσει η άδεια τοκετού ώστε να μην πάω. 

στις On 22/6/2020 at 7:37 ΜΜ, ο/η Princess28 είπε:

Τέλεια!! Σε λίγο θα τ χετε σπίτι σας 😁😁

Καλύτερα που δε χρειάζεται πια να οδηγάς..μετά από αυτό που έπαθα αγχώνομαι πολύ με την οδήγηση!!

Εγώ το αντίθετο, πριν την εγκυμοσύνη με μια σειρά σοκολάτα μπούχτιζα και τώρα έτρωγα άνετα..αλλά πάει τώρα κόπηκαν όλα 😅 τον καφέ τον έπινα πολύ γλυκό, πάει τώρα. Βάζω στεβια εντάξει συνηθίζεται! Απ’το καθόλου..εντωμεταξύ δεν την έχω ρωτήσει για τ στεβια, αλλά φαντάζομαι επιτρέπεται..

Μωρέ εγώ δεν έχω πρόβλημα, και σε νησί ασφάλεια νιώθω..πόσο άτυχη να μαι να συμβεί κάτι στον 8ο, και στις 5 μέρες πχ που θα πάω διακοπές; Αλλά ο άντρας μου φοβάται..θα δούμε θα βρούμε τη μέση λύση 😊 δε με πειράζει κ τόσο κ κάπου με αμάξι να πάμε για να’χουμε περισσότερη ασφάλεια, αρκεί να θυμίζει διακοπές, να χει θάλασσα τουρισμό μαγαζάκια..😁

Έχει πάει ήδη δηλαδή; Πωπω ναι θα δουλεύει σίγουρα μέχρι να γεννήσεις..πότε είσαι; Τέλη Σεπτέμβρη ή μέσα; Πλάκα πλάκα φαντάσου να σε πιάσει κ να’ναι στη δουλειά να μαγειρεύει...😂 ελπίζω να χεις καμια προειδοποίηση πιο πριν να προετοιμαστεί ο άνθρωπος 😂😂 να ‘χει έναν αντικαταστάτη έστω 😅

Και γω αγχωνομουν πριν και μετά το δικό σου περιστατικό με έπιασε ακόμη περισσότερο. Να πάτε και να περάσετε τέλεια! Ναι έχει φύγει πλέον κανονικά εδώ και καιρό ενώ δούλευε ΠΣΚ. 22/9 έχω αλλα για κάποιο λόγο πιστεύω πολύ τις 18/9!!! Για να δούμε θα το πετύχω;;; Χαχαχαχαχα άσε ΠΣΚ να μην είναι μου λέει και οπότε θέλει ας έρθει! 

στις On 22/6/2020 at 7:54 ΜΜ, ο/η Princess28 είπε:

Ναι έφτασα!! Η κοιλιά μου εντωμεταξύ δε ξέρω αν μοιάζει για 8ο 😂 φαίνεται βέβαια κανονικά, και μοιάζει ότι έχει αγόρι πάντως, προχθές με ρώτησε μια κυρία αν έχω αγόρι, γιατί φαίνεται απ’την κοιλιά μου λέει είναι μυτερή 😅😅 

Η πρώτη είμαι απ’την ομάδα ναι!! Αλλά για να δούμε θα γεννήσω πρώτη ή θα με προλάβει κάποια άλλη; 😋 Πίστευα αφού έχω 2 Σεπτέμβρη ΠΗΤ μπορεί να γεννήσω κ τέλη Αυγούστου, αλλά δε ξέρω τώρα γιατί τα πρώτα μωρά παίρνουν όλο τον καιρό(στην πλειοψηφία τους)..8ο πάντως ναι!! Νιώθω ότι τελειώνει πλέον με πιάνει πού κ πού μια ανυπομονησία να γεννήσω να δω το μωράκι μου, ενώ πριν δε με έπιανε αυτό, ήθελα να μείνω για πάντα έγκυος που είναι πιο ανέμελη περίοδος..😆 κι εγώ νιώθω ότι πλέον περνάει πολύ γρήγορα ο καιρός, ενώ στην αρχή όπως λες όχι!

3,5-4;; Καλέ εσύ δεν έχεις πάρει τίποτα, έχεις χάσει μη σου πω 😁😁 έχω διαβάσει ότι όσα παραπάνω είσαι πριν μείνεις έγκυος, τόσο λιγότερα πρέπει να πάρεις στην εγκυμοσύνη, και το αντίθετο..οπότε μια χαρά είσαι!! Μέχρι 12 ναι είναι καλά!! Κ γω πιστεύω ότι αυτά που λένε θα τα πάρουμε σίγουρα μέχρι το τέλος ακριβώς γι’αυτό!! Μόνο το μωρό θα ναι συν 2 σίγουρα!! Συν όλα τ άλλα, το 4-5αρι το έχουμε στο τσεπάκι μας 😅

Είχα βρει κ μια εφαρμογή στο ίντερνετ που βάζεις το βάρος που ήσουν πριν μείνεις έγκυος, το ύψος σου και την εβδομάδα που είσαι, και σου βγάζει το ιδανικό βάρος για την εβδομάδα σου, και το μέγιστο βάρος μέχρι το τέλος της εγκυμοσύνης!! Αν θέλετε μπορώ να σας το στείλω

Και 10 μέρες που πέρασαν μέχρι να απαντήσω εγώ τις έφαγες άλλες δύο βδομάδες!!! Τελική ευθεία!!! Και γω πέρα από το να είναι γερό, εννοείται αυτό, αναρωτιέμαι συνέχεια και πως θα είναι. Θα είναι μελαχρινός, θα είναι ανοιχτόχρωμος σαν εμένα, θα πάρει το λακακι του μπαμπά του που τόσο μου αρέσει!!!??? Ανυπομονησία!!!!

Δευτέρα έχει πάλι ζύγισμα οπότε θα δούμε!!! Ακριβώς επειδή ξεκίνησα με αρκετά παραπανισια προσπαθώ να μην ξεφύγω και όσο ζεσταίνει ο καιρός προσπαθώ να μη ξεφύγω για να μη ζοριστω στην πορεια. Έχουμε όλο το καλοκαίρι μπροστά μας ακόμη. 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 22/6/2020 at 8:11 ΜΜ, ο/η Dimitra91 είπε:

Όχι, δεν καλύπτονται τα χρήματα που δίνεις στο μαιευτήριο. Παίρνεις μόνο του ΙΚΑ τα χρήματα εφόσον πληροίς τις προϋποθέσεις!

Όσο για την κοιλίτσα σου, όντως λένε ότι είναι μυτερή στα αγόρια και πιο γεμάτη κια στρογγυλή στα κορίτσια! Εμένα όλοι με ρωτάνε αν είναι αγόρι γιατί έχω κι εχω μυτερή κοιλιά παρ όλο που είναι μπέμπα! Τους λέω ότι θα βγει δυναμική γυναίκα σαν την μαμά της χαχαχαχαχαχα

Πέρα από την πλάκα έχει να κάνει με το σώμα αλλά και με το μωρό!

Και μενα αν και αγοράκι η κοιλιά μου είναι ακόμη στρογγυλή, οπότε μάλλον δεν ισχύει σίγουρα αυτό!

στις On 23/6/2020 at 6:18 ΜΜ, ο/η Xrita είπε:

Καλησπερα κορίτσια

Πριν κανα δίωρο γυρισα απο το γιατρό... Ο μπεμπακος είναι 1025,ειμαι 26 και 1 και ο γιατρός μου είπε ότι θα με δει σε 3 εβδομάδες.... Μου φαίνεται μεγάλος,αλλα ο γιατρός όταν τον ρώτησα αν είναι εντάξει οι μετρησεις για την εβδομάδα που ειμαι, ειπε όλα καλά! Και σε εσάς άλλαξε το ραντεβου του μήνα σε 3 εβδομαδες;;Επισης είμαι τα ίδια κιλά με τον τρίτο 😥😥😥. Δεν καταλαβαίνω πως γίνεται αλλά το μωρό παιρνει βάρος...... 

Μια χαρά ο μικρούλης σας! Αφού αυτός μεγαλώνει φυσιολογικά μην σε απασχολούν τα δικά σου κιλά! Και γω κολλήσει εδώ και καιρό στα 3,5, τελευταίο ζύγισμα την Παρασκευή που μας πέρασε αλλά ο μικρούλης ήταν μια χαρά στο βάρος του αν και γω δεν έπαιρνα! Δευτέρα έχω ραντεβού παλι, σίγουρα δεν θα έχω μείνει στα 3,5 βέβαια και ελπίζω να μην έχω ξεφύγει επίσης αλλά πιστεύω μια χαρά θα έχει μεγαλώσει ο μπέμπης!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 23/6/2020 at 10:42 ΜΜ, ο/η Princess28 είπε:

Ανυπομονώ να ερθει 🥰 Δεν το έχουμε στολίσει ακόμη, απλά το στήσαμε 😄 Το βάλαμε ανοιχτό ήδη για να ενώνεται με το κρεβάτι μας 🥰

AA50E77F-451E-4693-A373-A69E23E78254.jpeg

Με γεια!!!!! Να το χαρεί το μικρουλι σας και να κάνει υπνους ονειρεμένους!!!

στις On 24/6/2020 at 8:43 ΜΜ, ο/η Tina92 είπε:

@Dimitra91έχω ακριβώς το ίδιο θέμα με τους εμετούς σιχαίνομαι κ φοβάμαι να κάνω,μπορεί να υποφέρω και να μην κάνω ποτέ 🤣🤣🤣🤣🙈

κοριτσια εγώ έχω από εχθες τρομερές καούρες τρώω κάτι και με πιάνει νιώθω ότι τα έντερα μ ανεβαίνουν στον λαιμό,η τσίχλα και το νερό με τζίντζερ με βοηθανε  μόνο...εντωμεταξύ δεν σας ειπα ότι η Γιατρός την περασμένη εβδομάδα π είχα ραντεβού μ ειπαι ότι η Μπέμπα έχει γυρίσει με το κεφάλι προς τα κάτω πήρε θέση από τώρα δηλαδή μου ειπαι ότι αυτό είναι πολύ καλό...εσας σε τι θέση είναι;;;

Μπράβο στην μπέμπα σου ! Εμένα μέχρι τώρα δεν έχει αναφέρει κάτι αλλά νομίζω ακόμη στριφογυρίζει πάρα πολύ. Τουλάχιστον αυτό καταλαβαίνω από τα χτυπήματα του!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 25/6/2020 at 1:47 ΜΜ, ο/η Dimitra91 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!!!!

Κι εγώ σήμερα έτρεχα απο το πρώι! Κατέβηκα κέντρο πήγα στη γιατρό Η μπουμπου μας είναι 1 κιλό, την είδαμε κάπως σήμερα, η γιατρός είπε ότι είναι πολύ όμορφο μωρό με μαγουλάκια! Είπε επίσης πως μου μοιάζει (καμάρι εγώ, χαχαχαχα)!! Όλα τα βρήκε καλά οπότε προχωράμε! Επόμενο ραντεβού έχω 16/7 και μετά 30 έχω το dopler!

Μετά έτρεχα σε κάτι τράπεζες, πήρα ένα δωράκι για ένα μωράκι και πήρα και τα πρώτα μου σουτιεν θηλασμου να δοκιμάσω. Η κοπέλα μου είπε ότι απο τώρα θα πρέπει να φοράω σουτιέν χωρις μπανέλα! Αυτό με σκότωσε λίγο γιατι έχω στήθος και όταν φοράω σουτιέν χωρίς μπανέλα νιώθω ανασφάλεια!Εσας σας έχουν πει οι γιατροί σας τι σουτιεν να φορατε;;

Ήρθα σπίτι πριν λίγο, έφτιαξα λίγο το χάος εδω πέρα, έκανα την εγγραφή της μικρής μου αδερφής στο Λύκειο 🤣🤣🤣, μίλησα με τον λογιστή μου για κάτι θέματα, πήρα τηλεφωνο στο μαγαζί που παραγγειλα την κούνια γιατί δεν έχει έρθει ακόμα και τωρα μαγειρεύω! Θα κάνω ντουζ και 3 παρα τέταρτο πάω δουλειά!

Γενικά, χαλαρά πράγματα κάνουμε όλες βλέπω! χαχαχα

Διαβάζοντας το κείμενο σου ένιωθα ότι και την ώρα που το έγραφες ετρεχες!!! 

Μια χαρά η μπουμπού!!! Μπράβο σας!!! Εννοείται να φουσκώνεις από περηφάνια!!!

Ντοπλερ θα κάνετε στον εμβρυολογο; Εμένα μου είπε ο γιατρός ότι θα μου κάνει ο ίδιος ντοπλερ και σε περίπτωση που δει το οτιδήποτε θα με στείλει στον εμβρυολογο. Βέβαια μου είπε αν το θέλω να κλείσω έτσι κι αλλιώς στον εμβρυολογο. Και η αιματολογος απλά μου ζήτησε αν κάνω ντοπλερ να κάνω πριν το ραντεβού μας για να εχω τα αποτελέσματα. Δεν ξέρω τι να κάνω τελικά. 

στις On 26/6/2020 at 11:11 ΠΜ, ο/η Dimitra91 είπε:

Καλημερα! 

@Tina92 ωραια φαίνονται αυτά που πήρες! Εχθές δοκιμασα κι εγω αυτα που πηρα απο Mothercare! Ισως ειναι και απο τα καλύτερα σουτιεν που εχω βαλει ποτε,  μαλακα σταθερά ακομα και για μεγάλο στήθος! Παίρνω πίσω ότι είπα για τα σουτιέν χωρις μπανελα 🤣🤣

Εγω πηρα αυτά https://www.mothercare.gr/royha-esoroyha-egkymosynis/esoroyha-axesoyar-egkymosynis/soytien/soytien-thilasmoy/soytien-3 

Αυτά ακριβώς σκοπεύω να πάρω και γω. Σε βολεψαν τελικά;

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 26 λεπτά, ο/η whatever είπε:

Διαβάζοντας το κείμενο σου ένιωθα ότι και την ώρα που το έγραφες ετρεχες!!! 

Μια χαρά η μπουμπού!!! Μπράβο σας!!! Εννοείται να φουσκώνεις από περηφάνια!!!

Ντοπλερ θα κάνετε στον εμβρυολογο; Εμένα μου είπε ο γιατρός ότι θα μου κάνει ο ίδιος ντοπλερ και σε περίπτωση που δει το οτιδήποτε θα με στείλει στον εμβρυολογο. Βέβαια μου είπε αν το θέλω να κλείσω έτσι κι αλλιώς στον εμβρυολογο. Και η αιματολογος απλά μου ζήτησε αν κάνω ντοπλερ να κάνω πριν το ραντεβού μας για να εχω τα αποτελέσματα. Δεν ξέρω τι να κάνω τελικά. 

Αυτά ακριβώς σκοπεύω να πάρω και γω. Σε βολεψαν τελικά;

 

Καλησπέρα🌸

για το doppler που λες και εμένα η γιατρός μ ειπαι ότι θα μ το κάνει αυτή και αν δει κάτι ύποπτο θα με στείλει σε εμβρυολογο,όποτε κ εγώ εκεί θα την κάνω ασε που την εμπιστεύομαι πολύ γιατί ετσι και αλλιώς τα ξεψαχνίζει όλα,όποτε και εσυ αν νιώθεις ασφάλεια μεγάλη στον γιατρό σου αστον  να στο κάνει αυτός!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 40 λεπτά, ο/η Tina92 είπε:

Καλησπέρα🌸

για το doppler που λες και εμένα η γιατρός μ ειπαι ότι θα μ το κάνει αυτή και αν δει κάτι ύποπτο θα με στείλει σε εμβρυολογο,όποτε κ εγώ εκεί θα την κάνω ασε που την εμπιστεύομαι πολύ γιατί ετσι και αλλιώς τα ξεψαχνίζει όλα,όποτε και εσυ αν νιώθεις ασφάλεια μεγάλη στον γιατρό σου αστον  να στο κάνει αυτός!!!

Τον εμπιστεύομαι παρά πολύ απλά δεν ξέρω γενικώς τι συνηθίζεται σχετικά με αυτήν την εξέταση. Αν γενικώς την κάνουν οι γιατροί δηλαδή και αν δουν κάτι να σε παραπεμψουν στον εμβρυολογο. Την είχα στο μυαλό σαν την αυχενική ή τη β επιπέδου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 25 λεπτά, ο/η whatever είπε:

Τον εμπιστεύομαι παρά πολύ απλά δεν ξέρω γενικώς τι συνηθίζεται σχετικά με αυτήν την εξέταση. Αν γενικώς την κάνουν οι γιατροί δηλαδή και αν δουν κάτι να σε παραπεμψουν στον εμβρυολογο. Την είχα στο μυαλό σαν την αυχενική ή τη β επιπέδου

Κοιτά εμένα σκέψου ένα μικρό ντόπλερ μ το κάνει πάντα,στο ντοπλερ στην ουσία βλέπουν την κυκλοφορία του αίματος στον ομφάλιο λώρο,στην μήτρα ,αν το παιδί τρέφεται σωστά,τον πλακούντα τον τράχηλο και την ανάπτυξη αναλυτικά,εμένα αυτό μ το κάνει πάντα λίγο κάθε φορά π πάω απλά στο ντοπλερ θα το κάνει πιο αναλυτικά...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Tina92 είπε:

Κοιτά εμένα σκέψου ένα μικρό ντόπλερ μ το κάνει πάντα,στο ντοπλερ στην ουσία βλέπουν την κυκλοφορία του αίματος στον ομφάλιο λώρο,στην μήτρα ,αν το παιδί τρέφεται σωστά,τον πλακούντα τον τράχηλο και την ανάπτυξη αναλυτικά,εμένα αυτό μ το κάνει πάντα λίγο κάθε φορά π πάω απλά στο ντοπλερ θα το κάνει πιο αναλυτικά...

Να σου πω την αλήθεια δεν ξέρω αν τα βλέπει και σε μένα αυτα γιατί δεν τα ανεφερε πέρα από τον τραχηλο. Την Δευτέρα έχω το δεύτερο ραντεβού με το γιατρό μου μετά τη β επιπέδου οπότε θα τον ρωτήσω αν αυτά τα τσεκαρουμε ούτως η άλλως. Ντοπλερ αναλυτικό που λες και συ θα μου κάνει στο επόμενο ραντεβού στην 32η-33η εβδομάδα. Τωρα που θα παω θα είμαι τελευταία μέρα της 29ης.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η whatever είπε:

Διαβάζοντας το κείμενο σου ένιωθα ότι και την ώρα που το έγραφες ετρεχες!!! 

Μια χαρά η μπουμπού!!! Μπράβο σας!!! Εννοείται να φουσκώνεις από περηφάνια!!!

Ντοπλερ θα κάνετε στον εμβρυολογο; Εμένα μου είπε ο γιατρός ότι θα μου κάνει ο ίδιος ντοπλερ και σε περίπτωση που δει το οτιδήποτε θα με στείλει στον εμβρυολογο. Βέβαια μου είπε αν το θέλω να κλείσω έτσι κι αλλιώς στον εμβρυολογο. Και η αιματολογος απλά μου ζήτησε αν κάνω ντοπλερ να κάνω πριν το ραντεβού μας για να εχω τα αποτελέσματα. Δεν ξέρω τι να κάνω τελικά.

Καλημέρα!!!!

Ναι έτρεχα όντως! Καλά το κατάλαβες χαχαχαχα

Το ντόπλερ θα το κάνω στο εμβρυολόγο όπως και τους 2 προηγούμενους μεγάλους υπερήχους! Ξέρω ότι το ντόπλερ δεν είναι "υποχρεωτικό",ίσως γι αυτό είπε ότι θα στο κάνει η γιατρός σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 31 λεπτά, ο/η whatever είπε:

Να σου πω την αλήθεια δεν ξέρω αν τα βλέπει και σε μένα αυτα γιατί δεν τα ανεφερε πέρα από τον τραχηλο. Την Δευτέρα έχω το δεύτερο ραντεβού με το γιατρό μου μετά τη β επιπέδου οπότε θα τον ρωτήσω αν αυτά τα τσεκαρουμε ούτως η άλλως. Ντοπλερ αναλυτικό που λες και συ θα μου κάνει στο επόμενο ραντεβού στην 32η-33η εβδομάδα. Τωρα που θα παω θα είμαι τελευταία μέρα της 29ης.

Ναι κ εγώ το επόμενο ραντεβού το έχω όταν θα είμαι 32 εβδομάδων που θα μ κάνει το ντοπλερ τότε γίνετε...εγώ απλά σκέφτομαι ότι αφού ξέρει να το κάνει κ αυτή είναι καλό και αν δει κάτι περίεργο θα με στείλει σε εμβυολογο που ελπιζω να μην δει κ να είναι όλα καλά...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kαλημέρα κορίτσια!! Τι κάνετε;;;

@Princess28

Στέλνω να σας πω ότι στο σκρούτζ βγήκε το Iglesina trilogy σε προσφορα!

Αν και εγώ τελικά θα πάρω μάλλον το Aptica γιατί είναι πιο στιβαρό και απο άτομο που είναι μέσα στην εταιρεία έμαθα ότι είναι καλύτερο ποιοτικά!

Πάντως και τα 2 είναι σε έκπτωση!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Tina92 είπε:

Ναι κ εγώ το επόμενο ραντεβού το έχω όταν θα είμαι 32 εβδομάδων που θα μ κάνει το ντοπλερ τότε γίνετε...εγώ απλά σκέφτομαι ότι αφού ξέρει να το κάνει κ αυτή είναι καλό και αν δει κάτι περίεργο θα με στείλει σε εμβυολογο που ελπιζω να μην δει κ να είναι όλα καλά...

Και γω αυτό θα κάνω τελικά. Θα το κάνω στον γιατρό μου και αν με παραπέμψει στον εμβρυολογο μετά θα πάω και κει.

στις πριν 3 ώρες, ο/η Dimitra91 είπε:

Καλημέρα!!!!

Ναι έτρεχα όντως! Καλά το κατάλαβες χαχαχαχα

Το ντόπλερ θα το κάνω στο εμβρυολόγο όπως και τους 2 προηγούμενους μεγάλους υπερήχους! Ξέρω ότι το ντόπλερ δεν είναι "υποχρεωτικό",ίσως γι αυτό είπε ότι θα στο κάνει η γιατρός σου!

Χαχαχαχα μα φαινόταν σου λέω!!!!! 🤣 

Και γω κάτι τέτοιο φαντάζομαι

στις πριν 17 λεπτά, ο/η Dimitra91 είπε:

Kαλημέρα κορίτσια!! Τι κάνετε;;;

@Princess28

Στέλνω να σας πω ότι στο σκρούτζ βγήκε το Iglesina trilogy σε προσφορα!

Αν και εγώ τελικά θα πάρω μάλλον το Aptica γιατί είναι πιο στιβαρό και απο άτομο που είναι μέσα στην εταιρεία έμαθα ότι είναι καλύτερο ποιοτικά!

Πάντως και τα 2 είναι σε έκπτωση!!!!

Άντε καλές αγορές σε όλες!!! Νομίζω περιμενανε και άλλα κορίτσια για το trilogy!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Dimitra91 είπε:

Kαλημέρα κορίτσια!! Τι κάνετε;;;

@Princess28

Στέλνω να σας πω ότι στο σκρούτζ βγήκε το Iglesina trilogy σε προσφορα!

Αν και εγώ τελικά θα πάρω μάλλον το Aptica γιατί είναι πιο στιβαρό και απο άτομο που είναι μέσα στην εταιρεία έμαθα ότι είναι καλύτερο ποιοτικά!

Πάντως και τα 2 είναι σε έκπτωση!!!!

Αααα, σε ευχαριστουμε! Θα τα κοιτάξουμε! Κορίτσια πηγα και εγώ για καροτσια και δεν έχω βρει κάτι ακόμα.... Μόνο το  Vicenza μου άρεσε και ένα στιβαρό κ ταυτοχρονα παναλαφρο της grαko  evo  αλλά το έχει μονο σε μαυρο κ κόκκινο.... Το inglesina ήταν το μόνο που δεν είδα επειδή ξεφευγει λίγο από τη τιμήν που έχουμε στο νου μας... Βλακεία έκανα που δεν τους είπα ν α μου το δείξουν....  Εμένα μου φαίνονταν όλα πολυ βαριά... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια να σας ρωτησω και κάτι άλλο... 

Εχω διαβάσει ότι είναι καλό να έχουμε προμηθευτει δυο με τρία μπιμπερό πριν γεννήσουμε.... Θα παρετε εσείς και αν ναι ποιο;;;Είδαμε το sauvinex που είναι για κολικους και έχει μέσα στο μπιμπερό κάτι σα πλαστικο- σακουλακι και βοηθάει  το μητρικό θηλασμό(σε περιπτωση που χρειάζεται να βγει το γάλα με θηλαστρο), γιατί δεν τρέχει μόνο του το γάλα, οπως σε όλα τα κλασικά μπιμπερο αλλά λειτουργεί περιπου, όπως όταν τον μωρό πίνει γάλα από τη θηλή.. Επίσης μου είπαν και για το μπιμπερο μαντέλα  που παλι "ακολουθει"/ταιριαζει με τον θηλασμο.... Δεν εχω ρωτήσει τη μαία ακόμα και ελεγα μήπως ξέρετε... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Xrita είπε:

Κορίτσια να σας ρωτησω και κάτι άλλο... 

Εχω διαβάσει ότι είναι καλό να έχουμε προμηθευτει δυο με τρία μπιμπερό πριν γεννήσουμε.... Θα παρετε εσείς και αν ναι ποιο;;;Είδαμε το sauvinex που είναι για κολικους και έχει μέσα στο μπιμπερό κάτι σα πλαστικο- σακουλακι και βοηθάει  το μητρικό θηλασμό(σε περιπτωση που χρειάζεται να βγει το γάλα με θηλαστρο), γιατί δεν τρέχει μόνο του το γάλα, οπως σε όλα τα κλασικά μπιμπερο αλλά λειτουργεί περιπου, όπως όταν τον μωρό πίνει γάλα από τη θηλή.. Επίσης μου είπαν και για το μπιμπερο μαντέλα  που παλι "ακολουθει"/ταιριαζει με τον θηλασμο.... Δεν εχω ρωτήσει τη μαία ακόμα και ελεγα μήπως ξέρετε... 

Καλησπεραααα

το ντοπλερ και εγώ το έχω στην 31 η εβδομάδα γίνεται από την 30η μέχρι την 33η εβδομάδα όποτε μια χαρά στο έβαλε κ εσένα....

οσο για τα μπιμπερό εμένα η μαία μ μου πρότεινε τα avent της Philips και πήρα από αυτήν αν και  θα θηλάσω ,το πήρα μόνο κ μόνο σε περίπτωση που χρειαστεί να αφήσω το μωρό για λίγο και πρέπει να φάει....είχα βρει μια προσφορά της avent σας στέλνω φωτό τα έχει μέσα ...

DC8E27AF-5D8B-47DC-ABE7-5F38E240188A.jpeg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Xrita είπε:

Κορίτσια να σας ρωτησω και κάτι άλλο... 

Εχω διαβάσει ότι είναι καλό να έχουμε προμηθευτει δυο με τρία μπιμπερό πριν γεννήσουμε.... Θα παρετε εσείς και αν ναι ποιο;;;Είδαμε το sauvinex που είναι για κολικους και έχει μέσα στο μπιμπερό κάτι σα πλαστικο- σακουλακι και βοηθάει  το μητρικό θηλασμό(σε περιπτωση που χρειάζεται να βγει το γάλα με θηλαστρο), γιατί δεν τρέχει μόνο του το γάλα, οπως σε όλα τα κλασικά μπιμπερο αλλά λειτουργεί περιπου, όπως όταν τον μωρό πίνει γάλα από τη θηλή.. Επίσης μου είπαν και για το μπιμπερο μαντέλα  που παλι "ακολουθει"/ταιριαζει με τον θηλασμο.... Δεν εχω ρωτήσει τη μαία ακόμα και ελεγα μήπως ξέρετε... 

Κι εγώ έχω πάρει ένα οικονομικό της Nuk που είναι σαν να θηλάζει το μωρό αλλά θα πάρω και ακόμα κάνα δυό της avent ! Madela για εμένα δεν αξίζει διότι κάνει 20ευρώ το ένα μικρό μπουκάλι ενώ αντίστοιχα πολύ καλό είναι και της avent με μισή τιμή!

Όσο για το ντόπλερ εγώ θα είμαι 31 εβδομάδων!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Tina92 είπε:

Καλησπεραααα

το ντοπλερ και εγώ το έχω στην 31 η εβδομάδα γίνεται από την 30η μέχρι την 33η εβδομάδα όποτε μια χαρά στο έβαλε κ εσένα....

οσο για τα μπιμπερό εμένα η μαία μ μου πρότεινε τα avent της Philips και πήρα από αυτήν αν και  θα θηλάσω ,το πήρα μόνο κ μόνο σε περίπτωση που χρειαστεί να αφήσω το μωρό για λίγο και πρέπει να φάει....είχα βρει μια προσφορά της avent σας στέλνω φωτό τα έχει μέσα ...

DC8E27AF-5D8B-47DC-ABE7-5F38E240188A.jpeg

Καταλαβααα....Ναι το διάβασα ότι είναι απο 30 εβδομαδα...πρωτα ο θεός θα είμαι 30 και 1...Καλά κ εγώ θηλασμό θέλω αλλά τα παίρνω για αυτό που λες μήπως στην αρχή δεν βγαίνει ευκολα το γάλα, μήπως χρειαστεί να το βγάλω κ να το ταΐσει ο άντρας μου.... Μου τα προτειναν κ εμένα στο κατάστημα της avent τα μπιμπερο.. Είναι για κολικους της avent; Δεν θυμάμαι.. 😘😘

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Dimitra91 είπε:

Κι εγώ έχω πάρει ένα οικονομικό της Nuk που είναι σαν να θηλάζει το μωρό αλλά θα πάρω και ακόμα κάνα δυό της avent ! Madela για εμένα δεν αξίζει διότι κάνει 20ευρώ το ένα μικρό μπουκάλι ενώ αντίστοιχα πολύ καλό είναι και της avent με μισή τιμή!

Όσο για το ντόπλερ εγώ θα είμαι 31 εβδομάδων!

Κατάλαβα... Θα κοιτάξω και της nuk  και της avent.... Ευχαριστωω😘

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Xrita είπε:

Καταλαβααα....Ναι το διάβασα ότι είναι απο 30 εβδομαδα...πρωτα ο θεός θα είμαι 30 και 1...Καλά κ εγώ θηλασμό θέλω αλλά τα παίρνω για αυτό που λες μήπως στην αρχή δεν βγαίνει ευκολα το γάλα, μήπως χρειαστεί να το βγάλω κ να το ταΐσει ο άντρας μου.... Μου τα προτειναν κ εμένα στο κατάστημα της avent τα μπιμπερο.. Είναι για κολικους της avent; Δεν θυμάμαι.. 😘😘

Ναι έχει και για κολικούς,απλά γενικά επειδή ένα άγχος μ είναι οι κολικοι και ο λόγος δεν μπορώ να βλέπω τα μωράκια να ταλαιπωρούνται και να κλαίνε είχα ρωτήσει αν πραγματικά βοηθούν τα μπουκάλια π είναι ειδικά για κολικούς κ η μαία μ μου ειπαι ότι ρόλο δεν παίζει το μπουκάλι αλλά η πιπίλα του μπουκαλιού δεν πρέπει να είναι μεγάλη η τρυπούλα  για να μην πέφτει πολύ γάλα ,όπως και το ποσο λαίμαργα τρώει το μωρό...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 ώρες, ο/η Dimitra91 είπε:

Kαλημέρα κορίτσια!! Τι κάνετε;;;

@Princess28

Στέλνω να σας πω ότι στο σκρούτζ βγήκε το Iglesina trilogy σε προσφορα!

Αν και εγώ τελικά θα πάρω μάλλον το Aptica γιατί είναι πιο στιβαρό και απο άτομο που είναι μέσα στην εταιρεία έμαθα ότι είναι καλύτερο ποιοτικά!

Πάντως και τα 2 είναι σε έκπτωση!!!!

Καλημέρα τέλειαααα σ ευχαριστώ!!

Μπορείς να μου στείλεις το λινκ;; Γιατί μπαίνω στο σκρουτζ και μου λέει ακόμα 719€!!

Να σου πω την αλήθεια ωραίο και το aptica δεν το είχα δει!! Και λέει βάρος 12 κιλά ενώ το trilogy 9 κιλά, οπότε πρέπει να’ναι πιο γερό όντως. Αλλά και αυτό μου γράφει 899€, μπορείς να μου στείλεις το λινκ και για τα δύο;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 1/7/2020 at 9:19 ΜΜ, ο/η whatever είπε:

Κορίτσια μου τι κάνετε; Πάλι χάθηκα αυτές τις μέρες. Ήμουν λίγο στις μαύρες μου που λείπει ο άντρας μου για δουλειά και είχαμε αρκετές μέρες να βρεθούμε. Έχει δύο μέρες τώρα που ήρθα να τον δω και θα μείνω μέχρι την Παρασκευή. Έκανα και τρία μπανάκια! Πολύ το ευχαριστηθηκα. Μου έκαναν όμως ανάκλησης της άδειας χθες και έχω σκάσει. Ψάχνω να βρω τι θα κάνω μέχρι να ξεκινήσει η άδεια τοκετού ώστε να μην πάω. 

Και γω αγχωνομουν πριν και μετά το δικό σου περιστατικό με έπιασε ακόμη περισσότερο. Να πάτε και να περάσετε τέλεια! Ναι έχει φύγει πλέον κανονικά εδώ και καιρό ενώ δούλευε ΠΣΚ. 22/9 έχω αλλα για κάποιο λόγο πιστεύω πολύ τις 18/9!!! Για να δούμε θα το πετύχω;;; Χαχαχαχαχα άσε ΠΣΚ να μην είναι μου λέει και οπότε θέλει ας έρθει! 

Και 10 μέρες που πέρασαν μέχρι να απαντήσω εγώ τις έφαγες άλλες δύο βδομάδες!!! Τελική ευθεία!!! Και γω πέρα από το να είναι γερό, εννοείται αυτό, αναρωτιέμαι συνέχεια και πως θα είναι. Θα είναι μελαχρινός, θα είναι ανοιχτόχρωμος σαν εμένα, θα πάρει το λακακι του μπαμπά του που τόσο μου αρέσει!!!??? Ανυπομονησία!!!!

Δευτέρα έχει πάλι ζύγισμα οπότε θα δούμε!!! Ακριβώς επειδή ξεκίνησα με αρκετά παραπανισια προσπαθώ να μην ξεφύγω και όσο ζεσταίνει ο καιρός προσπαθώ να μη ξεφύγω για να μη ζοριστω στην πορεια. Έχουμε όλο το καλοκαίρι μπροστά μας ακόμη. 

 

Καλημέρα κορίτσι!! 

Λογικό να είσαι στις μαύρες σου κι εγώ θα ήμουν!! Ελπίζω τώρα που είσαι εκεί να σου’φτιαξε η διάθεση 😄😄

Δε μπορείς να πεις στο γιατρό σου να σου γράψει αναρρωτική; Πότε είναι να βγεις σε άδεια;

Χαχα α ναι 22/09 έχεις ΠΗΤ!! 18 λες ε; Για να δούμε αν θα το πετύχεις!! Εγώ δεν έχω κάποια πρόβλεψη για μένα 😄 ΠΣΚ γιατί να μην είναι; Δε βολεύει με τη δουλειά; 😆

Σε έχει πιάσει ανυπομονησία ε; 😍 Εμένα ένα άγχος να σ πω την αλήθεια, γιατί έκανα τη βλακεία κ διάβασα κάποια άσχημα πράγματα κ τώρα έχω τρομάξει..τόσο καιρό δε διάβαζα ακριβώς γι’αυτό, τι το θελα τώρα!νόμιζα ότι δε θα αγχωθώ.

Εγώ δε ξεκίνησα με παραπάνω κιλά, αν και ήθελα να χάσω λίγα, γιατί ξεκίνησα με 55, ενώ πάντα ήμουν 48-50, οπότε μου κακοφαινόταν! Τώρα έχω πάρει κάπου στα 7-8 αλλά φαίνεται μόνο κοιλιά κ όχι πολύ μεγάλη,δε με πιστεύουν ότι είμαι 8ο😆 άλλοι 2 μήνες είναι για να δούμε πόσα θα πάρω ακόμη!! Διάβασα ότι τις τελευταίες 10 εβδομάδες παίρνεις μισό κιλό το μήνα 😳 απ’τη μία ελπίζω να μην πάρω άλλα τόσα, απ’την άλλη εντάξει άλλα 5 κιλά είναι δεν είναι κ τόσα πολλά...αν κ ελπίζω ότι με τη ζάχαρη που έκοψα και τις ανακατωσούρες που έχω δε θα πάρω πολλά ακόμη..ήδη έχω μείνει τις τελευταίες εβδομάδες στα 7-8 κ δεν έχω πάρει άλλα, μπορεί να είναι που έκοψα τη ζάχαρη😛 

32η εβδομάδα είμαι τώρα, κ γω έχω την άλλη βδομάδα το ντοπλερ, ακριβώς την τελευταία μέρα της 32ης εβδομάδας!! Για να δούμε!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...