Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μανουλες Σεπτεμβρίου 2020


Recommended Posts

στις On 12/6/2020 at 5:21 ΜΜ, ο/η Tina92 είπε:

Εμένα σήμερα βγήκαν τα αποτελέσματα από την καμπύλη δόξα τον θεό τα αποτελέσματα είναι μια χαρά,όποτε μ έφυγε και αυτό το άγχος αν και καλά να μην βγουν διορθώνονται δεν είναι κάτι, πολλές εγκυουλες έχουν και δεν υπάρχει λόγος για άγχος,εγώ έχω μόνο εδώ και μια εβδομάδα υπνηλία νύσταζω όλη την ώρα 🙈🙈🙈

Μπράβο κοπέλα μου!! Πέρασε κ αυτό..πάμε στην τελική ευθεία για το μωράκι τώρα 😊😊 εγώ δεν έχω πολύ υπνηλία απλά κουράζομαι εύκολα! Πχ σκουπίζω μετά κουράζομαι με πιάνει ζαλάδα πονάει η κοιλιά μ πρέπει να ξαπλώσω να κάτσω πόση ώρα κ μετά να ξανασηκωθώ να σφουγγαρίσω..ή αν περπατάω λίγη ώρα πάλι το ίδιο αρχίζω ζαλίζομαι θέλω να κάτσω κλπ..γενικά μόνο όταν είμαι ξαπλωμένη δε ζαλίζομαι, έλα όμως που δε μπορώ να κάθομαι κ πολύ εγώ..τώρα με το ατύχημα αναγκαστικά έκατσα 3-4 μέρες γιατί μου το είπε ο γιατρός κ μ έδωσε κ μαγνήσιο για λίγες μέρες για να περάσει το σοκ στο μωρό κ τη μήτρα κ να χαλαρώσουν όλα..κοιμάσαι παραπάνω τώρα δηλαδή ή νιώθεις αυτή τη νύστα όλη μέρα;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 12/6/2020 at 7:12 ΜΜ, ο/η Dimitra91 είπε:

Xαχχα ναι λογικό είναι!!!!!! Ας είναι γερά τα μωρά μας και λεφτά θα μαζέψουμε κάποια στιγμή (χαχαχα)

Όλα καλά να σου πάνε εύχομαι!!!! Είναι αυτό που είπες αν υπάρχει "θεματάκι" θα το ρυθμίσεις με τον ενδοκρινολόγο μην αγχώνεσαι! 

Εγώ την έκανα σήμερα την καμπύλη αλλά δεν μου έστειλαν τα αποτελέσματα. Οπότε δυστυχώς πρέπει να περιμένω μέχρι Δευτέρα! Είχα επιλογή στο υγρό που θα πιω, το 1 ήταν καθαρή γλυκόζη και το άλλο ήταν σαν τύπου ΒΙΟΧΗΜ πορτοκαλάδα, επέλεξα το 2ο. Γενικά δεν ήταν τόσο αηδία ούτε ανακατεύτηκα ούτε ζαλίστηκα. Η αναμονή των 2 ορών με εξάντλησε!

Άσε τα λεφτά τι βάσανο γαμώτο..δε φτάνει που είχαμε όλο το σπίτι μας που φτιάχνουμε απ’την αρχή κ έπρεπε να τα αγοράσουμε όλα, δε φτάνει που έχουμε τη γέννα τους γιατρούς τις εξετάσεις άλλα πόσα, τώρα έχουμε κ το αμάξι μου που διαλύθηκε κ θέλει πόσα λεφτά να φτιαχτεί..δηλαδή ούτε διακοπές κόβω να πηγαίνουμε ούτε να έχουμε να φάμε..😂

Σου έστειλαν τα αποτελέσματα από την καμπύλη ζαχάρου; 2 ώρες περίμενες εσύ; Δεν έκανες την 3ωρη;

Εγώ ήπια ένα που ήταν σαν λευκή σκόνη ή δε ξέρω τι και το ανακάτεψε με νερό..νταξει σα νερό με ζάχαρη ήταν δεν ήταν τόσο αηδία..κ εγώ αμέσως το ήπια μονορούφι..δε πήγα να κάνω εμετό..απλά μετά με έπιασε ζαλάδα κάποια στιγμή ευτυχώς ήταν κ ο άντρας μου μαζί..αλλιώς αυτή η αναμονή είναι όντως το χειρότερο δεν περνάει η ώρα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 12/6/2020 at 7:14 ΜΜ, ο/η Dimitra91 είπε:

Πωπω έπαθα σοκ μόλις το διάβασα!!!!! Και μη χειρότερα κορίτσι μου! Δόξα το Θεό που είστε και οι 2 καλα!!!!!!!!! Αυτό έχει μόνο σημασία!

Πραγματικά αυτό μόνο..όταν κλείνω τα μάτια μου μου’ρχεται η εικόνα από τη στιγμή εκείνη κ δε μπορώ να ηρεμήσω..πραγματικά είχαμε άγιο..δε θέλω ούτε να σκέφτομαι τι θα μπορούσε να είχε γίνει ήταν πολύ άσχημο τρακάρισμα στην Εθνική με φορτηγό..δε θυμάμαι τίποτα μόνο τη στιγμή του χτυπήματος..τέλοσπαντων τέλος καλό όλα καλά..να προσέχετε κι εσείς πάρα πολύ κορίτσια!!! Έχουμε κ τα μωράκια μας μαζί μας θέλει διπλή προσοχή..❤️ Για να τα έχουμε στην αγκαλίτσα μας σε λίγο καιρό..❤️🤱

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 12/6/2020 at 11:12 ΜΜ, ο/η Xrita είπε:

Αχ κορίτσι, ευτυχώς ειναι ολα καλα! Να σκέφτεσαι μόνο ότι είστε καλά κ οι δυο και όλα τα άλλα φτιάχνονται! Να ξεκουραστείς! Δόξα τω θεω που όλα είναι καλά! 

Δόξα τω Θεώ πραγματικά..αυτό μου είπε κάποιος τα αμάξια φτιάχνονται οι άνθρωποι όχι..Πόσο σωστό..! Τώρα ξεκούραση ναι..❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 13/6/2020 at 10:25 ΠΜ, ο/η whatever είπε:

Φαντάζομαι θα τρόμαξες παρά πολύ...  Ευτυχώς είστε καλά! Αυτό να σκέφτεσαι να προσπαθήσεις να ηρεμήσεις γιατί φαντάζομαι τώρα σε περιτριγυρίζουν οι σκέψεις τι θα μπορούσε να είχε γινει. Δόξα τω Θεώ εσείς είστε κακά. Όλα τα άλλα γίνονται.  

Ναι πάρα πολύ..εκείνη την ώρα που έβλεπα τι γίνεται νόμιζα ότι θα πεθάνω..ευτυχώς όλα καλά ❤️ Ναι τώρα έχω όλο σκέψεις κ εικόνες στο μυαλό μ όπως τ λες..προσπαθώ να ηρεμήσω κ να ξεχαστώ..ευτυχώς έχω τον άντρα μου δίπλα μου κ νιώθω καλύτερα όλη μέρα αλλιώς δε θα μπορούσα ούτε να κοιμηθώ το βράδυ.. θα το ξαναπώ να προσέχετε πολύ κορίτσια..κ για σας κ για τα μωράκια σας κ για την οικογένειά σας ❤️❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 13/6/2020 at 10:43 ΠΜ, ο/η whatever είπε:

Το είχαμε παραγγείλει 29/2 και μας είχαν πει 1-1 1/2 μήνα γιατί δεν το είχε σε στοκ ούτε η εταιρεία εισαγωγής. Στο μεταξύ έκλεισαν τα εργοστάσια της peg perego στην Ιταλία λόγω κορωνοιου και έχουν 3 βδομάδες που άνοιξαν πάλι. Λογικα μέχρι χθες θα έπρεπε να το παραλάβει η εταιρεία εισαγωγής και από βδομάδα να έρθει στο κατάστημα για να το παραλάβουμε και μεις. Έτσι μου είπαν στη τελευταία επικοινωνία μας. 

Εεεε νομιζω το trilogy myconos κερδίζει πολλούς πόντους!!!!

Λοιπόν πήγε ο άντρας μου στο τοπικο υποκατάστημα του ΙΚΑ. Από δικά μου χαρτιά είχε μια υπεύθυνη δήλωση ότι δεν ήμουν άλλου ασφαλισμένη, την ταυτότητα μου και τους αριθμούς ΑΜΚΑ και αμα. Επιπλέον είχε την ταυτότητα του, τη ληξιαρχικη πράξη γάμου και ένα εκκαθάριστικο. Κατέθεσε τα χαρτιά και απευθείας έγινε και η ασφάλιση μου. Σε τι σας δυσκολεύουν εσάς;

Σε ιδιωτική θα γεννήσω οπότε τη θεωρώ δεδομένη την επισκληριδιο. Μίλησα και με τον γιατρό μου προχθές και μου είπε ότι είναι πολύ υπέρ του φυσιολογικού, πάμε εννοείται για φυσιολογικό και μόνο αν υπάρχει λόγος κάνουμε καισαρική. 

 

 

Ήρθε τελικά το καρότσι σας; Ευτυχώς το παραγγείλατε εγκαίρως οπότε όσο καιρό και να κάνει θα το έχετε στην ώρα σας χωρίς άγχος!

Χαχαχα ε ναι!! Ελπίζω να κάνουν καμιά καλή προσφορά στις εκπτώσεις!! Ή κ νωρίτερα μήπως το πάρουμε από πριν μην τ πάρουμε τελευταία στιγμή..

Εμάς μας δυσκόλεψε ότι πέσαμε μέσα στην καραντίνα γιατί παντρευτήκαμε κ στην καραντίνα, οπότε όταν πήγαμε στο ΙΚΑ μας είπαν ότι δε δέχονται από κοντά κ πρέπει να το κάνουμε ηλεκτρονικά..κ καταλαβαίνεις τι γίνεται όταν στέλνεις μαιλ ή παίρνεις τηλ σε αυτές τις υπηρεσίες..δε μας απάνταγε κανείς, δε βρίσκαμε άκρη..έπρεπε να βρούμε μόνοι μας πού να στείλουμε, τα στείλαμε όλα τα χαρτιά κ πάλι δεν απαντούσαν κλπ..ευτυχώς μετά από 3 μήνες κ δικιά μου πίεση στα μαιλ κ στα τηλ που τους έλεγα ότι είμαι έγκυος κ είναι λίγο επείγον (γιατί λέω θα γεννήσω στο τέλος κ θα μαι ανασφάλιστη δε γίνεται) μου έστειλαν τώρα ότι με ασφάλισαν..

Έτσι κ εγώ σκέφτομαι! Φυσιολογικά εκτός αν για κάποιο λόγο χρειαστεί καισαρική..όμως δεν το έχω συζητήσει με το γιατρό μου να δω την άποψή του σχετικά με φυσιολογικό, πρόκληση κλπ. Κ σε ιδιωτικό αν δε θες επισκληρίδιο δεν κάνεις νομίζω..έτσι δεν είναι ή κάνω λάθος; Πάντως κ εγώ θέλω σίγουρα! Οι πόνοι της γέννας ίσως αντέχονται αλλά αυτό το κόψιμο-ράψιμο δε θα το αντέξω 😆 Αθήνα μένεις εσύ ή εκτός; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 13/6/2020 at 11:15 ΠΜ, ο/η whatever είπε:

Χαχαχαχαχα άσε και γω έκανα κάτι τέτοιες σκέψεις αλλά δεν πάω στο δημόσιο. Θέλω τον γιατρό μου! Στην κλινική μου είπαν 980 για φυσιολογικό και 1300 για καισαρική το τρίκλινο + αναισθησιολογο 200€ + 100€ το τεστ για τον κορωνοιου. Βέβαια μέχρι τώρα λόγω τις κατάστασης κάναν τα δωμάτια δίκλινα με τη χρέωση του τρικλινου οπότε δεν σκέφτομαι να ζητήσω να δίκλινο. Θα δω τι θα ισχύει τότε. 

Μίλησες με τον ενδοκρινολόγο; Αυτά είναι πράγματα που διορθώνονται οπότε θα σε κατατοπίσει τι να κάνεις ακριβώς!

 

Στα δικά μου νέα, πήγα την Πέμπτη στον γιατρό. 820 γρ. το παλικάρι μου και πολύ κινητικο! Όλα πολύ καλά! Δευτέρα θα πάω και γω για καμπύλη και γενικώς τις εξετάσεις του μήνα! Αυτή τη βάφλα ή τα πανκεικς με Μερέντα δεν φαντάζεστε πόσο τα λιγουρευομαι!!!!

 

Χαχαχα ε μα.... Καλή τιμή έχει το δικό σας μαιευτήριο! Πάλι καλά.. Ωραίο αυτό με το δίκλινο, ελπίζω να το κάνουν κ σε μας.. μια φίλη μου που γέννησε τώρα πριν 20 μέρες κ πλήρωσε 3κλινο, την έβαλαν μόνη της φαντάσου ούτε καν με 2ο άτομο μαζί..απλά η βλακεία είναι ότι δε δέχονται επισκέψεις..ελπίζω να αλλάξει αυτό σε μας, γιατί θέλω να’ρθει κόσμος στο μαιευτήριο. Έχεις ακούσει αν θα χαλαρώσουν καθόλου τα μέτρα στα μαιευτήρια;

Έκλεισα ραντεβού με την ενδοκρινολόγο αύριο..μετά από αυτό που πέρασα, κ εγώ πιστεύω πλέον ότι όλα τα άλλα διορθώνονται..θα πάω αύριο κ ό,τι μου πει θα κάνω..! 

Άντε μωρέ μεγαλώνει το αγοράκι σου για δεες..πότε ήταν ένα χιλιοστό χωρίς βάρος κ πότε φτάνουν το ένα κιλό κοντά κ είναι ολόκληρα ανθρωπάκια φαντάσου 😍🥰

Εγώ έχω αύριο ενδοκρινολόγο κ μεθαύριο στις 17 γυναικολόγο να πάω να δω το μωράκι μου!! Πήγα κ την προηγούμενη εβδομάδα έκτακτα με αυτό που έγινε, είχε τα χεράκια κ τα ποδαράκια στο πρόσωπο χαχα, αλλά τώρα θα πάω να τ δούμε κ λεπτομερώς..❤️

Πήγες σήμερα για την καμπύλη εσύ;;

Εε φάε κ αυτή τη βάφλα αφού τη λιγουρεύεσαι σιγά..🤣 εγώ δε μπορώ να κρατηθώ όταν θέλω να φάω κάτι 😇

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 13/6/2020 at 11:22 ΠΜ, ο/η Dimitra91 είπε:

Αχ τι ωραία με το μπεμπακι σου! Εγω ξαναπαω στις 25 και ανυπομονώ!  Εχθες που ήπια το υγρο για την καμπυλη η δικη μου τρελάθηκε!  Μου επαιξε κατι κλωτσιες που φαινοταν ξεκαθαρα απο την κοιλια μου 😂😂😂😂

Πολυ οικονομικο ειναι το μαιευτηριο σου! Μακρι να ηταν κι εδω ετσι! Και αυτο που λες με την κατασταση, εχεις δικιο κι εγω ειχα απορησει! Αλλα δεν ρωτησα.... κανονικα ολα δικλινα επρεπε να ειναι και εδω με τιμη 3κλινου.... Οταν ρρθει η ωρα θα ξαναρωτησω!

Αχαχα τι εννοείς φαινόταν πατουσάκι στην κοιλιά;; 😍😍

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Princess28 είπε:

Μπράβο κοπέλα μου!! Πέρασε κ αυτό..πάμε στην τελική ευθεία για το μωράκι τώρα 😊😊 εγώ δεν έχω πολύ υπνηλία απλά κουράζομαι εύκολα! Πχ σκουπίζω μετά κουράζομαι με πιάνει ζαλάδα πονάει η κοιλιά μ πρέπει να ξαπλώσω να κάτσω πόση ώρα κ μετά να ξανασηκωθώ να σφουγγαρίσω..ή αν περπατάω λίγη ώρα πάλι το ίδιο αρχίζω ζαλίζομαι θέλω να κάτσω κλπ..γενικά μόνο όταν είμαι ξαπλωμένη δε ζαλίζομαι, έλα όμως που δε μπορώ να κάθομαι κ πολύ εγώ..τώρα με το ατύχημα αναγκαστικά έκατσα 3-4 μέρες γιατί μου το είπε ο γιατρός κ μ έδωσε κ μαγνήσιο για λίγες μέρες για να περάσει το σοκ στο μωρό κ τη μήτρα κ να χαλαρώσουν όλα..κοιμάσαι παραπάνω τώρα δηλαδή ή νιώθεις αυτή τη νύστα όλη μέρα;

Καλημεραααα κορίτσι μ,

αχ όπως το λες μπήκαμε στην τελική ευθεία πρώτα ο θεός 1,5 μήνας έμεινε μέχρι να μπω στον μήνα μου.

την Τετάρτη έχω πάλι ραντεβού στην γιατρό και περιμένω πως και πως 🤪

Ααα καλά και εγώ κουράζομαι πολύ εύκολα κ με ποναει η κοιλιά μ πετρώνει και η μέση και μερικές φορές ζαλίζομαι αστα όλα μαζί αλλά είναι φυσιολογικό γιατί τα μπεμπέ μεγαλώνουν και βαραίνουν,όσο για τον ύπνο είναι μερικές μέρες που με πιάνει περισσότερο υπνηλία και άλλες όχι τόσο αλλά γενικά νύσταζα πιο πολύ από  πριν!!!!🙈🙈🙈🙈

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Tina92 είπε:

Καλημεραααα κορίτσι μ,

αχ όπως το λες μπήκαμε στην τελική ευθεία πρώτα ο θεός 1,5 μήνας έμεινε μέχρι να μπω στον μήνα μου.

την Τετάρτη έχω πάλι ραντεβού στην γιατρό και περιμένω πως και πως 🤪

Ααα καλά και εγώ κουράζομαι πολύ εύκολα κ με ποναει η κοιλιά μ πετρώνει και η μέση και μερικές φορές ζαλίζομαι αστα όλα μαζί αλλά είναι φυσιολογικό γιατί τα μπεμπέ μεγαλώνουν και βαραίνουν,όσο για τον ύπνο είναι μερικές μέρες που με πιάνει περισσότερο υπνηλία και άλλες όχι τόσο αλλά γενικά νύσταζα πιο πολύ από  πριν!!!!🙈🙈🙈🙈

Πωπω πραγματικά κ εγώ σε 1μιση μήνα μπαίνω στο μήνα μου..αλλά πότε έχεις πιθανή ημερομηνία εσύ; Νόμιζα ότι είσαι μετά από μένα!

Κι εγώ Τετάρτη έχω ραντεβού τέλεια να πούμε μετά τα νέα μας !! 😍😍

Αχ μεγαλώνουν..για να δούμε πόσο θα’χουν πάει τώρα!😄😃

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 31 λεπτά, ο/η Princess28 είπε:

Πωπω πραγματικά κ εγώ σε 1μιση μήνα μπαίνω στο μήνα μου..αλλά πότε έχεις πιθανή ημερομηνία εσύ; Νόμιζα ότι είσαι μετά από μένα!

Κι εγώ Τετάρτη έχω ραντεβού τέλεια να πούμε μετά τα νέα μας !! 😍😍

Αχ μεγαλώνουν..για να δούμε πόσο θα’χουν πάει τώρα!😄😃

Εγώ 15 Αυγούστου μπαίνω σε δυο μήνες απλά αυτόν τον μήνα δεν τον υπολογίζω πλέον🙈🙈🙈 15 Σεπτεμβρίου κλείνω 40 εβδομάδες 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Tina92 είπε:

Εγώ 15 Αυγούστου μπαίνω σε δυο μήνες απλά αυτόν τον μήνα δεν τον υπολογίζω πλέον🙈🙈🙈 15 Σεπτεμβρίου κλείνω 40 εβδομάδες 

Οπότε σε 2 μήνες ακριβώς σήμερα μπαίνεις στο μήνα σου ε;; Εγώ 2 Σεπτέμβρη κλείνω 40 εβδομάδες για να δούμε θα βγει Αύγουστο ή Σεπτέμβρη ο μικρούλης;; 😅 Διακοπές είχα υπολογίσει να πάω Ιούλιο πάντως που θα είμαι στον 8ο ακόμα, αν έχουμε λεφτά κ είμαστε καλά πρώτα ο Θεός..ο άντρας μου βέβαια έλεγε να πάμε κάπου με αμάξι για να μαστε σίγουροι μη γίνει τπτ κ χρειαστεί να γυρίσουμε, αλλά εγώ θέλω νησί κ σκέφτομαι αν είμαι στον 8ο πόσο πρόωρα μπορεί να γεννήσω πχ..ρώτησα κ τη μαία αν μπορώ να πάω Ιούλιο κ μου είπε αν είναι όλα καλά μπορώ θα μου πουν αυτοί! Εσύ θα πας διακοπές; Μένεις και Γερμανία εσύ βέβαια οπότε εδώ δύσκολο να ρθεις..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η Princess28 είπε:

Άσε τα λεφτά τι βάσανο γαμώτο..δε φτάνει που είχαμε όλο το σπίτι μας που φτιάχνουμε απ’την αρχή κ έπρεπε να τα αγοράσουμε όλα, δε φτάνει που έχουμε τη γέννα τους γιατρούς τις εξετάσεις άλλα πόσα, τώρα έχουμε κ το αμάξι μου που διαλύθηκε κ θέλει πόσα λεφτά να φτιαχτεί..δηλαδή ούτε διακοπές κόβω να πηγαίνουμε ούτε να έχουμε να φάμε..😂

Σου έστειλαν τα αποτελέσματα από την καμπύλη ζαχάρου; 2 ώρες περίμενες εσύ; Δεν έκανες την 3ωρη;

Εγώ ήπια ένα που ήταν σαν λευκή σκόνη ή δε ξέρω τι και το ανακάτεψε με νερό..νταξει σα νερό με ζάχαρη ήταν δεν ήταν τόσο αηδία..κ εγώ αμέσως το ήπια μονορούφι..δε πήγα να κάνω εμετό..απλά μετά με έπιασε ζαλάδα κάποια στιγμή ευτυχώς ήταν κ ο άντρας μου μαζί..αλλιώς αυτή η αναμονή είναι όντως το χειρότερο δεν περνάει η ώρα

Ναι είναι βάσανο αναπόφευκτο εκτός βέβαια κι αν κάποιος είναι από εύπορη οικογένεια! Δόξα τον Θεό, δεν μας λείπει τίποτα όλα τα έχουμε κι ας μην είμαστε πλούσιοι 😂 Την υγειά μας μόνο!!!!!!

Την 2ωρη έκανα και όχι την 3ωρη γιατί το ζάχαρο μου είναι φυσιολογικό γενικά, γύρω στο 0,85 κάθε μήνα! Κι εμένα γι αυτό η γιατρός μου είπε να μην πάω μόνη μου σε περίπτωση που πάθω υπογλυκαιμία αλλά μια χαρά, τίποτα δεν έπαθα, ηταν μαζί η μάνα μου αλλά και πάλι 2ώρες πρωί πρωί είναι too much χαχαχααχ. Εσύ ήπιες την απλή γλυκόζη μάλλον!

Μου τα έστειλαν σήμερα και είναι πολύ καλά! Νηστική 0,86, στα 60' 110 και στα 120' 105. Ο αιματοκρίτης μου έπεσε λίγο βέβαια από 36,5 πήγε 34,5 αλλά μου είπε είναι φυσιολογικό. Τωρα θα πάω στη γιατρό στις 25/6 να δούμε τη μικρή!

Καλέ σας λέω από όταν ήπια αυτό το πράγμα, σαν να ξύπνησε και κλωτσάει ΟΛΗ μέρα!!! Είναι τέλειο χαχαχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 λεπτά, ο/η Princess28 είπε:

Οπότε σε 2 μήνες ακριβώς σήμερα μπαίνεις στο μήνα σου ε;; Εγώ 2 Σεπτέμβρη κλείνω 40 εβδομάδες για να δούμε θα βγει Αύγουστο ή Σεπτέμβρη ο μικρούλης;; 😅 Διακοπές είχα υπολογίσει να πάω Ιούλιο πάντως που θα είμαι στον 8ο ακόμα, αν έχουμε λεφτά κ είμαστε καλά πρώτα ο Θεός..ο άντρας μου βέβαια έλεγε να πάμε κάπου με αμάξι για να μαστε σίγουροι μη γίνει τπτ κ χρειαστεί να γυρίσουμε, αλλά εγώ θέλω νησί κ σκέφτομαι αν είμαι στον 8ο πόσο πρόωρα μπορεί να γεννήσω πχ..ρώτησα κ τη μαία αν μπορώ να πάω Ιούλιο κ μου είπε αν είναι όλα καλά μπορώ θα μου πουν αυτοί! Εσύ θα πας διακοπές; Μένεις και Γερμανία εσύ βέβαια οπότε εδώ δύσκολο να ρθεις..

Ναι κάθε 15 αλλάζω μήνα...

εγω φέτος από την ώρα που έμαθα ότι είμαι έγκυος τις διακοπές τις διέγραψα γιατί σε αεροπλάνο δεν το ρισκάρω να μπω  έγκυος, φαντάσου τον Φεβρουάριο είχαμε κλείσει εισιτήρια γι να κατέβουμε και όταν μάθαμε ότι είμαι  έγκυος τα ακυρώσαμε,πρώτα ο θεός τον Νοέμβρη θα κατέβουμε γιατί θα γίνω νονά θα βαφτίσω την Μπέμπα της φίλης μου όποτε θα είναι και το πρώτο ταξίδι μαζί με την δικιά μας την Μπέμπα...μπορείς να πας σε κανένα νησάκι κοντά...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 13/6/2020 at 12:40 ΜΜ, ο/η Xrita είπε:

Κοριτσι αυτά τα χαρτιά για το ΙΚα είναι για κάποιο επίδομα;;Γενικά ξέρετε να δικαίουμαστε επίδομα τώρα;Θέλω να πάω στον ΟΑΕΔ και να ρωτήσω, αλλά περιμενω χαρτιά από την εργοδοτρια μου, γιατί έληξε η συμβαση εργασίας μου και θέλω να μου τα δώσει για να τα καταθεσω.... 

Επειδή τώρα το ψάχνω κι εγώ, το επίδομα του ΙΚΑ το παίρνουμε έτσι κι αλλιώς(είτε έχει λήξει η σύμβασή σου είτε οχι) εφόσον έχεις 200 ένσημα τα τελευταία 2 χρόνια (νομίζω). Επίσης δικαιούμαστε το επίδομα απο τον ΟΠΕΚΑ των 2000ευρώ (η αίτηση γίνεται ονλαιν αλλά δεν ξέρω πότε). Και από τον ΟΑΕΔ δικαιούμαστε ένα 6 μηνο επίδομα περίπου 586ευρώ τον μήνα, προστασίας μητρότητας αλλά πρέπει να είσαι σε άμεση εργασιακή σχέση, κοινώς να σε ασφαλίζει ο εργοδότης σου και ξεκινάει μετά την λήξη της άδειας 119 ημερών του ΙΚΑ. Κι εμένα λήγει η σύμβασή μου λίγο μετά που παίρνω την άδεια μητρότητας, αλλά μάλλον θα συνεχίσει να με ασφαλίζει για να μην χάσω αυτό το επίδομα του ΟΑΕΔ γιατί φέτος δεν μπαίνω στο ταμείο. Εγώ ρώτησα τον λογιστή μου γιατί με τον ΟΑΕΔ εδώ δεν βγάζεις άκρη.

Ελπίζω να μη σε μπέρδεψα!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια εμένα η καμπύλη δε βγήκε πολυ καλη... Στα 60 λεπτά ήταν 177 με όριο 170 στα άλλα πολυ νορμαλ... εντωμεταξυ με πηρε ο γιατρός κ δεν είχα το τηλ μαζί... Μετά είχε φυγει απο το ιατρείο.... Λέτε να είναι μεγάλο προβλημα;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 ώρες, ο/η Xrita είπε:

Κορίτσια εμένα η καμπύλη δε βγήκε πολυ καλη... Στα 60 λεπτά ήταν 177 με όριο 170 στα άλλα πολυ νορμαλ... εντωμεταξυ με πηρε ο γιατρός κ δεν είχα το τηλ μαζί... Μετά είχε φυγει απο το ιατρείο.... Λέτε να είναι μεγάλο προβλημα;;;

Κορίτσι μου μέσα στα όρια είσαι εγώ διάβασα ότι στις εγκύους στα 60 λεπτά μέχρι 180 είναι το όριο! Και στις εξετάσεις μου ενώ οι γενικές τιμές είναι μέχρι 170 έχει κάτω υποσημείωση τις αναμενόμενες τιμές εγκύου, και στα 60’ είναι μέχρι 180. Θα σου πει ο γιατρός σου όμως που ξέρει καλύτερα! Οι άλλες τιμές πόσο ήταν;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 ώρες, ο/η Dimitra91 είπε:

Ναι είναι βάσανο αναπόφευκτο εκτός βέβαια κι αν κάποιος είναι από εύπορη οικογένεια! Δόξα τον Θεό, δεν μας λείπει τίποτα όλα τα έχουμε κι ας μην είμαστε πλούσιοι 😂 Την υγειά μας μόνο!!!!!!

Την 2ωρη έκανα και όχι την 3ωρη γιατί το ζάχαρο μου είναι φυσιολογικό γενικά, γύρω στο 0,85 κάθε μήνα! Κι εμένα γι αυτό η γιατρός μου είπε να μην πάω μόνη μου σε περίπτωση που πάθω υπογλυκαιμία αλλά μια χαρά, τίποτα δεν έπαθα, ηταν μαζί η μάνα μου αλλά και πάλι 2ώρες πρωί πρωί είναι too much χαχαχααχ. Εσύ ήπιες την απλή γλυκόζη μάλλον!

Μου τα έστειλαν σήμερα και είναι πολύ καλά! Νηστική 0,86, στα 60' 110 και στα 120' 105. Ο αιματοκρίτης μου έπεσε λίγο βέβαια από 36,5 πήγε 34,5 αλλά μου είπε είναι φυσιολογικό. Τωρα θα πάω στη γιατρό στις 25/6 να δούμε τη μικρή!

Καλέ σας λέω από όταν ήπια αυτό το πράγμα, σαν να ξύπνησε και κλωτσάει ΟΛΗ μέρα!!! Είναι τέλειο χαχαχα

Αυτό όπως τα λες!!!

Νόμιζα ότι την 3ωρη κάνουν πάντα οι έγκυες, κ βάσει όσων είχα διαβάσει...κ εμένα ήταν χαμηλό κάθε μήνα γύρω στο 75, αλλά την 3ωρη μου έδωσε..μάλλον ο κάθε γιατρός το κάνει αλλιώς!

Μπράβο!! Κ στον αιματοκρίτη μια χαρά είναι τα νούμερά σου! Σε τέτοιο μήνα να’χεις 34,5 αιματοκρίτη είναι τέλειο! Στις εγκύους να ξέρεις αλλάζουν τα όρια στον αιματοκρίτη είσαι μια χαρά. Μακάρι να είχα κ εγώ τόσο 😅 

Χαχαχα και είναι μια ανακούφιση να το νιώθεις δεν είναι; Τώρα σιγά σιγά θα το νιώθεις συνέχεια όλη μέρα ούτως ή άλλως, θα δεις! Σε μερικές εβδομάδες θα ηρεμήσει πάλι που θα μεγαλώσει 😄

Άντε την άλλη εβδομάδα είναι κ το ραντεβού στο γιατρό κοντεύεις ❤️❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 ώρες, ο/η Tina92 είπε:

Ναι κάθε 15 αλλάζω μήνα...

εγω φέτος από την ώρα που έμαθα ότι είμαι έγκυος τις διακοπές τις διέγραψα γιατί σε αεροπλάνο δεν το ρισκάρω να μπω  έγκυος, φαντάσου τον Φεβρουάριο είχαμε κλείσει εισιτήρια γι να κατέβουμε και όταν μάθαμε ότι είμαι  έγκυος τα ακυρώσαμε,πρώτα ο θεός τον Νοέμβρη θα κατέβουμε γιατί θα γίνω νονά θα βαφτίσω την Μπέμπα της φίλης μου όποτε θα είναι και το πρώτο ταξίδι μαζί με την δικιά μας την Μπέμπα...μπορείς να πας σε κανένα νησάκι κοντά...

Γιατί καλέ;; Επιτρέπεται να ταξιδεύεις κανονικά μέχρι την 28η εβδομάδα, και μέχρι την 36η με χαρτί γιατρού..κ μετά τ απαγορεύουν μόνο για να μη γεννήσεις μέσα στο αεροπλάνο 😅 Εγώ ταξίδευα κανονικά μέχρι το τέλος του 4ου, γιατί έμενα Λονδίνο, κ αν δεν ερχόμουν εδώ Αθήνα από το Μάρτιο λόγω καραντίνας, θα έμενα μέχρι τον 7ο Λονδίνο που θα παιρνα την άδεια μητρότητας απ’την δουλειά μου κ θα ερχόμουν τώρα τον Ιούνιο..κ θα πηγαινοερχόμουν για εξετάσεις κλπ..τι φοβάσαι στο αεροπλάνο; Κ μία φίλη μου που γέννησε τώρα τέλη Μαίου κ μένει κ αυτή Λονδίνο πηγαινοερχόταν κανονικά όλους τους μήνες για τις εξετάσεις, και ήρθε 1 μήνα πριν τη γέννα Αθήνα γιατί θα γεννούσε εδώ..κ αν δε φοβόταν μη ξεμείνει Λονδίνο με τη καραντίνα, θα ερχόταν Αθήνα 2 εβδομάδες πριν γεννήσει 😅 είναι και αεροσυνοδός αυτή..αν υπήρχε κάποιος κίνδυνος σίγουρα δε θα ταξίδευε..

Θα δούμε γιατί τα νησάκια που θέλω είναι ψιλομακρινά, αλλά αν μου πει ο γιατρός ότι είναι όλα οκ και μπορώ να πάω δε βρίσκω λόγο να μην πάμε..! 

Φαντάζομαι θα ανυπομονείς για το ταξιδάκι με τη μπέμπα το Νοέμβριο ε 😄

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κοριτσάκια μ!!

Πήγα στην ενδοκρινολόγο σήμερα κορίτσια για την καμπύλη ζαχάρου..φαίνεται ότι έχω υπερευαισθησία στη γλυκόζη μου είπε..η καμπύλη μου δεν ανεβαίνει καθόλου και μετά πέφτει απότομα..φαίνεται ότι κ να τρώω γλυκά η γλυκόζη μου δεν ανεβαίνει, κ ίσως να απορροφάει όλη τη γλυκόζη το μωράκι μου είπε, που είναι πρόβλημα αυτό..οπότε πρέπει να κόψω όλα τα γλυκά μου είπε και ό,τι έχει ζάχαρη..γιατί είναι κακό για την υγεία του μωρού.. θα το κάνω εννοείται, μόνο για τον καφέ με πειράζει..είναι κ καλοκαίρι τι θα πίνω..

Αύριο έχουμε κ το ραντεβού στο γυναικολόγο..ας δω κ το μωράκι μου ότι είναι καλά κ δε με νοιάζει ούτε ο καφές ούτε τπτ άλλο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Princess28 είπε:

Κορίτσι μου μέσα στα όρια είσαι εγώ διάβασα ότι στις εγκύους στα 60 λεπτά μέχρι 180 είναι το όριο! Και στις εξετάσεις μου ενώ οι γενικές τιμές είναι μέχρι 170 έχει κάτω υποσημείωση τις αναμενόμενες τιμές εγκύου, και στα 60’ είναι μέχρι 180. Θα σου πει ο γιατρός σου όμως που ξέρει καλύτερα! Οι άλλες τιμες είναι 87 νηστείας και 88 στα 120'.εσυ μίλησες/πηγες τελικά σε ενδοκρινολογο;

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 59 λεπτά, ο/η Princess28 είπε:

Καλησπέρα κοριτσάκια μ!!

Πήγα στην ενδοκρινολόγο σήμερα κορίτσια για την καμπύλη ζαχάρου..φαίνεται ότι έχω υπερευαισθησία στη γλυκόζη μου είπε..η καμπύλη μου δεν ανεβαίνει καθόλου και μετά πέφτει απότομα..φαίνεται ότι κ να τρώω γλυκά η γλυκόζη μου δεν ανεβαίνει, κ ίσως να απορροφάει όλη τη γλυκόζη το μωράκι μου είπε, που είναι πρόβλημα αυτό..οπότε πρέπει να κόψω όλα τα γλυκά μου είπε και ό,τι έχει ζάχαρη..γιατί είναι κακό για την υγεία του μωρού.. θα το κάνω εννοείται, μόνο για τον καφέ με πειράζει..είναι κ καλοκαίρι τι θα πίνω..

Αύριο έχουμε κ το ραντεβού στο γυναικολόγο..ας δω κ το μωράκι μου ότι είναι καλά κ δε με νοιάζει ούτε ο καφές ούτε τπτ άλλο

Α τώρα διάβασα το μήνυμά σου... Υπομονή!!! Μια χαρά θα τα καταφέρεις, αφου θα σκέφτεσαι το μπαμπάκι σου🥰🥰🥰... Με τον καφέ θα συνηθίσεις στις 3 εβδομάδες! Έπινα δυο τη μέρα κ τον έκοψα στο πρωτο τρίμηνο γιατί μου έφερνε εμετό!!!! Τον 4ο μήνα τον ξεκινησα τον καφέ κ με βλέπω να τον κόβω παλι κ εγώ.... Σου είπε να μετριεσαι με μηχανάκι;Σου ειπε ποσο πρεπει να είναι η τιμή με το μηχανάκι μια ώρα μετά το φαγητό;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 42 λεπτά, ο/η Xrita είπε:

 

Μια χαρά οι τιμές σου, απλά ανέβηκε αρκετά στη 1 ώρα αλλά πάλι μέσα στα όρια..επειδή πήρες τη γλυκόζη 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Princess28 είπε:

Γιατί καλέ;; Επιτρέπεται να ταξιδεύεις κανονικά μέχρι την 28η εβδομάδα, και μέχρι την 36η με χαρτί γιατρού..κ μετά τ απαγορεύουν μόνο για να μη γεννήσεις μέσα στο αεροπλάνο 😅 Εγώ ταξίδευα κανονικά μέχρι το τέλος του 4ου, γιατί έμενα Λονδίνο, κ αν δεν ερχόμουν εδώ Αθήνα από το Μάρτιο λόγω καραντίνας, θα έμενα μέχρι τον 7ο Λονδίνο που θα παιρνα την άδεια μητρότητας απ’την δουλειά μου κ θα ερχόμουν τώρα τον Ιούνιο..κ θα πηγαινοερχόμουν για εξετάσεις κλπ..τι φοβάσαι στο αεροπλάνο; Κ μία φίλη μου που γέννησε τώρα τέλη Μαίου κ μένει κ αυτή Λονδίνο πηγαινοερχόταν κανονικά όλους τους μήνες για τις εξετάσεις, και ήρθε 1 μήνα πριν τη γέννα Αθήνα γιατί θα γεννούσε εδώ..κ αν δε φοβόταν μη ξεμείνει Λονδίνο με τη καραντίνα, θα ερχόταν Αθήνα 2 εβδομάδες πριν γεννήσει 😅 είναι και αεροσυνοδός αυτή..αν υπήρχε κάποιος κίνδυνος σίγουρα δε θα ταξίδευε..

Θα δούμε γιατί τα νησάκια που θέλω είναι ψιλομακρινά, αλλά αν μου πει ο γιατρός ότι είναι όλα οκ και μπορώ να πάω δε βρίσκω λόγο να μην πάμε..! 

Φαντάζομαι θα ανυπομονείς για το ταξιδάκι με τη μπέμπα το Νοέμβριο ε 😄

Δεν υπάρχει θέμα να ταξιδέψεις γενικά αυτό το ξέρω αλλά εγώ στην 8η εβδομάδα είχα την αιμορραγία το αιμάτωμα και φοβήθηκα όποτε ειπα να μην το ρισκάρω 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 33 λεπτά, ο/η Xrita είπε:

Α τώρα διάβασα το μήνυμά σου... Υπομονή!!! Μια χαρά θα τα καταφέρεις, αφου θα σκέφτεσαι το μπαμπάκι σου🥰🥰🥰... Με τον καφέ θα συνηθίσεις στις 3 εβδομάδες! Έπινα δυο τη μέρα κ τον έκοψα στο πρωτο τρίμηνο γιατί μου έφερνε εμετό!!!! Τον 4ο μήνα τον ξεκινησα τον καφέ κ με βλέπω να τον κόβω παλι κ εγώ.... Σου είπε να μετριεσαι με μηχανάκι;Σου ειπε ποσο πρεπει να είναι η τιμή με το μηχανάκι μια ώρα μετά το φαγητό;;;

Ναι 🥰🥰 ελπίζω γιατί όταν σου απαγορεύουν κάτι το θες κ εγώ τώρα θέλω γλυκό χαχαχ αλλά κρατιέμαι 🤐 θα το συνηθίσω! Με τον καφέ δεν έπινα κ εγώ καθόλου μέχρι τον 5ο γιατί δε μπορούσα και μόνο που το μύριζα μου ερχόταν εμετός, τώρα όμως που θέλω να πίνω δε μπορώ χαχα..θα ρωτήσω αν μπορώ να πίνω με στεβια ή κάτι τέτοιο..αν κ δεν έχει πολύ ωραία γεύση..ελπίζω να πει ναι 😋 Δε μου είπε να μετριέμαι! Να κόψω τα γλυκά κ να δούμε . Βρήκες το γιατρό σου;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...