Μετάβαση σε περιεχόμενο

Ανακοίνωση εγκυμοσύνης σε γονείς καί αρνητική αντίδραση


Recommended Posts

Καλησπέρα τί κάνετε; Είπα στους γονείς μου ότι είμαι έγκυος και δεν χάρηκαν αντιθέτως είπαν ότι τους ντροπιασα καί δεν θέλουν να μου ξαναμιλήσουν επειδή δεν εγκρίνουν την σχέση μου με κάποιον από άλλη χώρα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ κορίτσι μου θυμάμαι που είχες ξανά γράψει εδώ τις ανησυχίες σου. Θυμάμαι όμως ότι είπες πως το αγόρι σου σε αγαπάει πολύ.. κουράγιο και να μην στεναχωριέσαι πολύ. Θα το χωνέψουν,που θα πάει. Η αγάπη πάνω απ' όλα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το θυμάμαι κ γω οτι δεν ήξερες πως να το πεις... σημασία έχει πως αισθάνεστε εσείς! Μακάρι όλοι οι γονείς να ήξεραν πως να φερθούν κ να στηρίξουν τα παιδιά τους, όμως δε συμβαίνει πάντα. Βάλε στο μυαλό σου οτι δεν χρειάζεσαι την αποδοχή τους για να ζήσεις. Κάνεις τις.δικές σου επιλογές κ δεν χρειάζεσαι έγκριση, παμε πάλι : δε χρειάζεσαι έγκριση! Το πρόβλημα είναι δικό τους οχι δικό σου. Από ότι θυμάμαι έχεις δουλειά, είσαι σε ηλικία που δεν τους έχεις ανάγκη κ έχεις υποστηρικτικό σύντροφο. Κρίμα να μην έχεις κ τους γονείς αλλά ειλικρινά αυτοί χάνουν...

Πιο σημαντικό είναι να κάνεις νομικές κινήσεις (πχ σύμφωνο) ώστε να εξασφαλιστεί μια εννομη σχεση με το σύντροφο, ειδικά εφόσον είναι ξένος. Θα προστατεύσεις κ αυτόν κ εσένα κ πάνω απο όλα το παιδί! Με το καλό! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστώ να σαι καλά!θα κάνουμε σίγουρα σύμφωνο συμβίωσης το χουμε σκεφτεί .θα ήθελα οι γονείς μου να χαρούν με την χαρά μου γιατί είναι ευτυχία να έχεις μωρό αλλά δεν πειράζει εγώ είμαι ευτυχισμένη με τον σύντροφό μου .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσι μου,θυμάμαι την ιστορία σου,εσύ προχωράς με το σύντροφο κ το μωράκι σου κ όποιος θέλει ,θα είναι δίπλα σου!είμαι σίγουρη ότι μετά το πρώτο σοκ,θα αλλαξουν γνωμη.Οπως κ να έχει ,τίποτα δεν είναι ιδανικό,αλλά πάρε κουράγιο από αυτό το θαύμα που σου συμβαίνει κ προχώρα!Σου εύχομαι ο,τι καλύτερο κ ένα υγιές μωράκι!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Ifigeneua είπε:

Καλησπέρα τί κάνετε; Είπα στους γονείς μου ότι είμαι έγκυος και δεν χάρηκαν αντιθέτως είπαν ότι τους ντροπιασα καί δεν θέλουν να μου ξαναμιλήσουν επειδή δεν εγκρίνουν την σχέση μου με κάποιον από άλλη χώρα.

Πραγματικά στεναχωριέμαι που διαβάζω τέτοια πράγματα. Ντροπή;;; Από πότε είναι ντροπή να αγαπάς έναν άνθρωπο; Από πότε είναι ντροπή να φέρνεις ένα παιδί στον κόσμο; Δηλαδή αν ήταν Έλληνας θα είχες εξασφαλίσει την ευτυχία; Βάζουν τον εγωισμό τους πάνω από το παιδι τους; Δυστυχώς όμως υπάρχουν ακόμα άνθρωποι με τέτοιες αντιλήψεις. Εύχομαι να σε καταλάβουν και να κοιτάξουν λίγο τι συμβαίνει γύρω τους. Πόσοι άνθρωποι δυστυχουν στο γάμο τους... πόσοι αντιμετωπίζουν προβλήματα υγείας και να ευχαριστήσουν το θεό που το παιδί τους είναι γερό και ευτυχισμένο. Είναι μικρή η ζωή για να την σπαταλάμε σε τέτοια. Ελπίζω να καταλάβουν το λάθος τους...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Παράθεση

Καλησπέρα Ιφιγενεια μου! Καταρχήν η χαρα του παιδιου που περιμενεις είναι πανω από όλα...Δυστυχως καποιοι γονεις πιο παλαιων αρχω να το πω εχουν ένα προτυπο ευτυχιας για το παιδι τους στο μυαλο τους που αν παρεκλινει από αυτό που φανταζονται τους ταραζει… Σημασια εχει τωρα το παιδακι σου κι ο σύντροφος σου που θα ναι διπλα σου και θα φτιαξετε μια οικογενεια...Σαφως συναισθηματικα το ιδιανικο είναι οι γονεις σου να χαρουν με την ευτυχια σου,αλλα από τη στιγμη που διάλεξες έναν ανθρωπο που εισαι ευτυχισμενη,αυτο αφορα εσενα κι είναι πανω από όλα...Και καποια στιγμη θα το σεβαστουν κι εκεινοι...Ντροπη να φερνεις ένα παιδι στον κοσμο με τον ανθρωπο που αγαπας..?Δεν νομιζω! Καποια στιγμη όταν ο εγωισμος περασει θα το δουν και να σαι σιγουρη ότι κατά βαθος παιδι τους εισαι και το εγγονακι 2 φορες παιδι τους...Θα λυγισουν...

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...