Μετάβαση σε περιεχόμενο

Βιταμινη D και εγκυμοσυνη


Recommended Posts

Καλημέρα σας και χρόνια πολλά! Ήθελα τη γνώμη σας.Ειμαι στην 24η εβδομάδα κυησης.Περιπου από την 18η παίρνω συμπληρωμα βιταμινης d μετά από πρωτοβουλία δική μου και σύμφωνη γνώμη του γιατρού μου.Ομως αρχές Δεκεμβρίου έπεσε στο 12,5...Ο αιματολογος μου είπε να πάρω δοση 4000 iu..Παίρνετε d και σε τι δόση; Τι σας έχει πει ο γιατρός σας;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Kate56 είπε:

Καλημέρα σας και χρόνια πολλά! Ήθελα τη γνώμη σας.Ειμαι στην 24η εβδομάδα κυησης.Περιπου από την 18η παίρνω συμπληρωμα βιταμινης d μετά από πρωτοβουλία δική μου και σύμφωνη γνώμη του γιατρού μου.Ομως αρχές Δεκεμβρίου έπεσε στο 12,5...Ο αιματολογος μου είπε να πάρω δοση 4000 iu..Παίρνετε d και σε τι δόση; Τι σας έχει πει ο γιατρός σας;

Καλημέρα κορίτσι μου και καλά Χριστούγεννα!? Με το καλό να έρθει το νινακι σου! Νομίζω ότι ο αιματολογος έχει απόλυτο δίκαιο. Είναι αρκετά χαμηλή. Αν την μετράνε σας το δικό μου μικροβιολογικό πρέπει να έχεις σίγουρα πάνω από 30. Έπαιρνα κι εγώ κάτι χάπια των 4000 πριν μείνω έγκυος. Μετά στην εγκυμοσύνη έπαιρνα μια άλλη των 25000 κάθε εβδομάδα αν θυμάμαι καλά. Σε προβληματίζει η δοσολογία ή κάτι άλλο;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

.Ευχαριστώ πολύ!Ναι η δοσολογια με απασχολεί. Είναι τοξικη σε μεγάλες δοσεις; Εσείς τι τιμες είχατε στην εγκυμοσυνη;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 37 λεπτά, ο/η Kate56 είπε:

.Ευχαριστώ πολύ!Ναι η δοσολογια με απασχολεί. Είναι τοξικη σε μεγάλες δοσεις; Εσείς τι τιμες είχατε στην εγκυμοσυνη;

Δεν θα σ' αφήσει έτσι υποθέτω ο γιατρός. Εγώ στο μήνα έκανα επανάληψη. Αν δει ότι ανέβηκε ικανοποιητικά θα σου δώσει μικρότερη δόση για συντήρηση. Αν όχι λογικά θα συνεχίσεις την θεραπεία. Μην αγχώνεσαι δεν είναι τόσο απλό να πάθεις τοξικότητα. Δεν θα σ' αφήσουν έτσι ανεξέλεγκτα να παίρνεις βιταμίνες❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 25/12/2019 at 1:30 ΜΜ, ο/η Kate56 είπε:

Καλημέρα σας και χρόνια πολλά! Ήθελα τη γνώμη σας.Ειμαι στην 24η εβδομάδα κυησης.Περιπου από την 18η παίρνω συμπληρωμα βιταμινης d μετά από πρωτοβουλία δική μου και σύμφωνη γνώμη του γιατρού μου.Ομως αρχές Δεκεμβρίου έπεσε στο 12,5...Ο αιματολογος μου είπε να πάρω δοση 4000 iu..Παίρνετε d και σε τι δόση; Τι σας έχει πει ο γιατρός σας;

Καλησπέρα χρονια πολλα! Και εμενα ετσι χαμηλα ηταν και επαιρνα καθημερινά τις eviol d3 δεν θυμαμαι ποσο ηταν αλλα αν το ψαξεις θα λεει σιγουρα. Παντως δεν ηταν τιποτα μην αγχωνεσαι μετα απο λιγο καιρο ανεβηκε πολυ ευκολα. Με το καλο το μωρακι σου! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα και χρονια πολλα! Εγω τα τελευταια 2 χρονια εντοπισα οτι εχω θεμα με την d.  Είχε πέσει στο 11 ενω πρεπει να ειναι πανω απο 30. Επαιρνα αρχικα d3 καθε μερα σε χαπι νομιζω 2000 μοναδες την μέρα. Δεν ειχε ανεβει πολυ και ο ενδοκρινολογος μου δωσε  εβδομαδιαιες αμπουλες των 24.000 μοναδων (αν θυμαμαι καλα). Στην τελευταια μετρηση ειχα d 37 οποτε μου πε να παιρνω εβδομαδα παρα εβδομαδα την αμπουλα. Δεν μου κοψε εντελως την βιταμινη γιατι αφενος ειναι χειμωνας, αφετερου πεφτει πολυ σε μενα οταν δεν παιρνω. Μην την φοβαστε την d αν εχετε πολυ χαμηλη δυσκολα θα ανεβει τοσο ωστε να γινει επικίνδυνη, θελει απλα παρακολουθηση!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα και χρόνια πολλά! Έχω χρόνια θέμα με τη βιταμίνη D (η οποία ουσιαστικά ορμόνη είναι) όμως ποτέ δεν μου χει δώσει ο ενδοκρινολόγος τόσο μεγάλη δόση, βέβαια ίσως μιλάω εκ του ασφαλούς γιατί δεν υπήρξε μέχρι τώρα εγκυμοσύνη, για την οποία είναι απαραίτητη μια καλή τιμή D. Σου είπε για πόσο χρονικό διάστημα θα παίρνεις τη συγκεκριμένη δόση; Πχ μέχρι να φτάσεις γύρω στο 40-50? θα το παρακολουθείς φαντάζομαι ανα μήνα. Η δόση σου είναι καθημερινή; Εγώ σκέψου ξεκίνησα με  την απαγορευτική τιμή 6 (μου είχε ζητήσει ο ενδοκρινολόγος δεδομένου του ιστορικού μου να αποφύγω να μείνω έγκυος στο επίπεδο αυτό, αλλά το τονίζω με βάση το ιστορικό μου γιατί ταυτόχρονα είχα άλλα 904326740 πράγματα να προσέξω) και πάντα έπαιρνα των 2000. Εγώ βέβαια χρειάστηκα μερικά χρόνια για να φτάσω στο 28 (έχω χασιμότο και δεν βοηθά καθόλου στην απορρόφηση της D), και η τωρινή μου εξέταση έδειξε οτι έχει πέσει πάλι στο 20.. με καθημερινή λήψη χαπιού των 2000 εκτός από τους μήνες Ιούλιο-Σεπτέμβριο. Για την εγκυμοσύνη ο δικός μου ενδοκρινολόγος θέλει τουλάχιστον 30 μονάδες με ιδανικό γύρω στο 40-45 αλλά δεν είναι κι εύκολο. Πάντως επειδή το έχω συζητήσει μαζί του γιατί ήταν ανησυχητικό το οτι δεν ανέβαινε με τίποτα, πάνω από το 90% των εγκύων ξεκινούν με ανεπάρκεια της D. Με μια τέτοιας τάξεως δόση σαν τη δική σου θα ανέβει γρήγορα η τιμή σου να μην ανησυχείς, και με 4000 μονάδες τοξικότητα δεν υφίσταται. Προσπάθησε να τρως και πράσινα χορταρικά , είναι καλή πηγή βιταμίνης Κ που βοηθά πάρα πολύ την απορρόφηση της D :) Με το καλό το μωράκι σου ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Κορίτσια μ δν πρόλαβα ν σας διαβάσω όλες! Ειδα μόνο το μνμ της @Girly και ΚΑΤ ενθουσιάστηκα.    σε ποια μέρα του κύκλου είσαι;;; Πες μου ότι είμαστε κοντά ν δούμε το θετικό σ σε σένα και μετά σε μένα ;;;;; Γιατί έχουμε πει εμείς έτσι θ γίνει!!!!  αντε κορίτσι μου να πιάσει η σπερματέγχυση να πάρουμε και άλλες σειρά!!!! Άιντες 🙏💙😍 ελα και περιμένουμε με την @Mpourmpoulo στη σειρά!!!!   @Παρασκευαιδου ζαιραααααααα μας πες μας ότι μας βλέπεις τη γυάλα σου και τις τρεις να αρχίσουν τα πανηγυρια 🤪🤪🤪🤪🤪🤪
    • @Elk @Raf123 σας ευχαριστώ πολύ!! Αντε να βγουν γρήγορα να φύγει από το κεφάλι μου να ξεμπερδευω!!
    • Κατ μου γλυκια θα προτεινα κι εγω αν κανεις αυριο τεστακι να προμηθευτεις ενα πρωιμης ανιχνευσης απο το φαρμακειο.. νομιζω θα σε βοηθησει καλυτερα να δεις τι γινεται ωστε να μην αγχωνεσαι αδικα..😊
    • Έχεις πολύ καλά αποτελέσματα νομίζω πως δεν υπάρχει λόγος να κάνεις μονο και μονο για την ηλικία.  Οι τιμές σου είναι παρά πολύ καλές. Ενώ μόλις έκανα νιπτ, στη θέση σου δεν θα έκανα. 
    • Αχ κοριτσια μου!!!!!! ❤️🥰❤️🥰❤️🥰❤️ δεν υπαρχουν αυτα τα συναισθηματα σμρ!!!!! φαντασου δλδ να δω θετικη χοριακη, να ακουσω καρδουλα τι εχει να γινει.... (το ξερω το παω πολυ μακρυα και ισως βιαζομαι αλλα σμρ πραγματικα θελω να αφησω λιγο την ευτυχια να με συνεπαρει και να χαρω την πρωτη μας επιτυχια!!!! εχω να νιωσω ετσι απο περυσι που ειχα την πρωτη θετικη χοριακη!!!!) Να ειστε ολες καλα!!! 🙏 Σας ευχαριστω τοοοοσο πολυ για τις ευχες, τη στηριξη και την αγαπη σας!!!!! 🥰 με βοηθησατε ολες παρα πολυ (κι εσυ @Nicol🦩 μου ακομη πιο πολυ που με βοηθουσες σε οοοο,τι χρειαστηκα, οποιαδηποτε ωρα, σ' εχω μεσα στην καρδια μου γτ δεν ειναι μονο η βοηθεια, ειναι αυτη η στηριξη που νιωθεις οτι ειναι καποιος εκει που θα στηριχτεις και που το εχει περασει... το εχει βιωσει οπως εσυ...) Μακαρι να ερθουν σε ολες μας τα παιδακια μας και να ειναι γερα!!!! να φωτισουν τις ζωες μας!!!!
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...