Μετάβαση σε περιεχόμενο

Θρομβοφιλια


Recommended Posts

Κοριτσια καλημερα.Ειμαι στην 5η εβδομαδα κυησης και σκεφτομαι να κανω εξεταση για θρομβοφιλια,ενω ο γιατρος μου ειπε οτι δεν χρειαζεται..εγω αγχωθει γτ το ακουω συχνα γυρω μου,καθως σχετιζεται και με αποβολες.θα μου πειτε γνωμες;ευχαριστω!!

Swiss?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα! Εγώ είμαι στην 27η εβδομάδα και δεν έχω κάνει την εξέταση. Ρώτησα τον γιατρό μου μιας και εμένα με αγχώνει το θέμα με όλα αυτά που ακούγονται. Μου είπε πως δεν πρόκειται για μια εξέταση αλλά μια σειρά πολλών εξετάσεων οι οποίες είναι ακριβές και γενικά δεν τις προτείνουν σε όλες τις γυναίκες παρά μόνο σε αυτές που έχουν σχετικές ενδείξεις πχ προηγούμενο ιστορικό κλπ. Μου κακοφάνηκε κάπως είναι η αλήθεια δηλαδή πρέπει πρώτα να πάθεις κάτι και μετά να το ψάξουν;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η AnaKok είπε:

Καλημέρα! Εγώ είμαι στην 27η εβδομάδα και δεν έχω κάνει την εξέταση. Ρώτησα τον γιατρό μου μιας και εμένα με αγχώνει το θέμα με όλα αυτά που ακούγονται. Μου είπε πως δεν πρόκειται για μια εξέταση αλλά μια σειρά πολλών εξετάσεων οι οποίες είναι ακριβές και γενικά δεν τις προτείνουν σε όλες τις γυναίκες παρά μόνο σε αυτές που έχουν σχετικές ενδείξεις πχ προηγούμενο ιστορικό κλπ. Μου κακοφάνηκε κάπως είναι η αλήθεια δηλαδή πρέπει πρώτα να πάθεις κάτι και μετά να το ψάξουν;

Και σε εμενα ακριβως τα ιδια ειπε και οντως εφυγα προβληματισμενη.επισης θα πρεπει να τις δει μετα γεννετιστης απο οσο γνωριζω....ηθελα να τς κανω να μην αγχωνομαι...αλλα μαλλον θα αρκεστω στα λογια του...ειναι και πανακριβες μ ειπε.....βεβαια τοσες φιλες μ.ειπαν οτι ειναι η πιο σημαντικη εξεταση...πφ..

Swiss?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα,είναι σημαντική εξέταση εμένα προσωπικά ο γιατρός μου τη συστήνει,εγώ ήξερα βέβαια ότι έχω θρομβοφιλια πριν μείνω εγκυος,εγώ τις έκανα όλες πριν 4 χρόνια πλήρωσα 450 ευρώ χωρίς να τις γράψω νομίζω όμως πως μπορείς να μην τις κάνεις ολες,ίσως γράφονται.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η θρομβοφιλια ειναο εξεταση που πρεπει να γινεται δεν υπάρχει ιστορικο και παπαριες κουναμενες που σας τσαμπουνανε θυμωνω ρε θυμωνω γιατι εγω εχασα ενα παιδι και το βρηκα εντελως μονη πανασχετοι γιατροί πως γινετσι μια γυναικα με θρομβοφιλια να εχει ιστορικο οταν εχει επικτητη θρομβοφιλια εεεε γαμωτο ελεος πια γιατι βα χάνει μια γυναικα ενα παιδι εξοργιζομαι θυμωνω ειναι μια εξεταση που πρέπει να γινεται τελος 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Γιαννηςς είπε:

Και σε εμενα ακριβως τα ιδια ειπε και οντως εφυγα προβληματισμενη.επισης θα πρεπει να τις δει μετα γεννετιστης απο οσο γνωριζω....ηθελα να τς κανω να μην αγχωνομαι...αλλα μαλλον θα αρκεστω στα λογια του...ειναι και πανακριβες μ ειπε.....βεβαια τοσες φιλες μ.ειπαν οτι ειναι η πιο σημαντικη εξεταση...πφ..

Swiss?

Καλε τι γενετιστης εεε αιματολογος πρέπει να δει τις εξετάσεις η ρςυματολογος και σιγα τις ακριβες καλε αν ειναι δυνατον καποιες γράφονται απο αυτες 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια να τι κάνετε!!Δεν είναι και τόσο ακριβές!!!και κάποιες γράφονται κιόλας!!!Γύρω ώστε 200 ευρώ εμένα μου είπαν!!!! Δυστυχώς οι περισσότεροι γιατροί περιμένουν να γίνει το κακο και μετά!!!Πρέπει να υπάρχει χουν στον έλεγχο και η θρόμβωφιλια όπως και κυστική ίνωση!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συνήθως τις ζητά ο γιατρός μετά από επαναλαμβανόμενες αποβολές.Γνωμη μου να την κανείς ίσως χρειάζεσαι περισσότερο φιλικό οξύ η τις αντιπικτικες καλό είναι να σε δει και ο αιματολόγος.Εγω είχα πληρώσει γύρω στα 200 βγάζουν προσφορές τα μικροβιολογικά  να κανείς όλες τις μεταλλάξεις.εγω βρέθηκα κάπου θετική και με υψηλή ομοκυστεινη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 ώρες, ο/η Γιαννηςς είπε:

Κοριτσια καλημερα.Ειμαι στην 5η εβδομαδα κυησης και σκεφτομαι να κανω εξεταση για θρομβοφιλια,ενω ο γιατρος μου ειπε οτι δεν χρειαζεται..εγω αγχωθει γτ το ακουω συχνα γυρω μου,καθως σχετιζεται και με αποβολες.θα μου πειτε γνωμες;ευχαριστω!!

Swiss?

Από τη στιγμή που είσαι έγκυος οι απαντήσεις που θα πάρεις θα είναι παραπλανητικες! Δλδ μπορεί να βγουν θετικοί δείκτες ενώ δεν έχεις κάποιο πρόβλημα! Αυτό γτ η εγκυμοσύνη τους επηρεάζει! Ειμαι παθουσα! Αρχές του Νοεμβρίου παλινδρομησε στη 13η βδομάδα (τότε το πήραμε χαμπάρι δλδ δε ξέρω πότε μας είχε αφήσει το νινακι) έπειτα από 15 μέρες έκανα εξετάσεις βρέθηκα με πρωτογενές αντιφωσφολιπιδικο συνδρομο! Με σύμφωνη γνώμη γυναικολόγου ρευματολογου σε επόμενη κύηση οπωσδήποτε αντιπηκτικες! Ωστόσο η ρευματολογος Μ είπε ότι μπορεί να μηνπρουπηρχε το σύνδρομο και να ενεργοποιήθηκε από την εγκυμοσύνη! Για αυτό ζητάμε επανεξέταση σε 3 μήνες κ αν πάλι βρεθούν αντισώματα κ με δεδομένη αποβολή τότε ναι έχω το σύνδρομο αυτό και το παρακολουθώ στενά γτ συνδέεται κ με αλλά αυτοάνοσα! Επίσης Μ είπε ότι αν σε αυτούς τους 3 μήνες μηνών έγκυος η επανεξέταση αναβάλλεται για μετά την εγκυμοσύνη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια εγώ είμαι σε φάση που ετοιμάζομαι για προσπάθειες , δεν έχω υπάρξει έγκυος και θέλω να έχω ελέγξει τα πάντα γιατί είμαι ήδη στα 36 οπότε θέλω να είμαι όσο πιο έτοιμη γίνεται. Έκανα και τις εξετάσεις θρομβοφιλίας (13 παράγοντες) με κόστος 140 ευρώ και έχω κλείσει ραντεβού και για κυστική ίνωση. Δεν υπήρχε περίπτωση να μη δεν τις κάνω παρόλο που κι εμένα ο γυναικολόγος μου είπε οτι δεν υπάρχει λόγος.. Βέβαια από κέντρο σε κέντρο εξετάζουν διαφορετικές μεταλλάξεις, και θέλω να κάνω άλλες 2-3 συμπληρωματικές που εντώπισα μετά από αρκετά διάβασμα. Κρίμα να μην έχουμε καθοδήγηση. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...