Μετάβαση σε περιεχόμενο

Προσπαθώ 12 μηνες


Recommended Posts

στις πριν 14 ώρες, ο/η I want a baby είπε:

Σ'ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου που με ενθαρρύνεις!
Μόλις γύρισα και απο έναν άλλο γυναικολόγο που είχαμε δώσει ραντεβού, είναι ειδικός υποβοηθούμενης αναπαραγωγής. Μας είπε οι εξετάσεις σας είναι τέλειες αλλά δεν μας είπε να συνεχίσουμε, είπε να κλείσουμε για σπερματέγχυση και να περάσουμε επιτροπή για να καλυφθούν τα φάρμακα.
Με μπέρδεψε λιγάκι. Ο άλλος που πήγαινα είπε προσπαθήστε όσο θέλετε ακόμη και ένα εξάμηνο ίσως πιάσετε.
Και αυτός κατάλαβε το άγχος μου και μου είπε αν πιάσεις με υποβοηθούμενη μέθοδο το πρώτο μετά θα κάνετε 3-4 παιδιά που θα ξεαγχωθείτε.
Να'σαι καλά κοπέλα μου, ξέρω ότι προσπαθούνε κοπέλες χρόνια και έχουν περάσει και πολύ άσχημες καταστάσεις. Με κατακλύζουν κι εμένα σκέψεις ότι θα περάσω κι εγώ χρόνια προσπαθώντας και δεν θα τα καταφέρνω. Καμία φορά λες να υπάρχει κάποιο θέμα έτσι ώστε να ξέρεις που εστιάζεις και τι πρέπει να κοιτάξεις. Όταν δεν υπάρχει κάποιο θέμα και σου λένε όλοι οι γιατροί οι εξετάσεις σας είναι τέλειες αλλά εδώ και 13 μήνες δεν πιάνουμε, αυτό με τρελαίνει περισσότερο!
Χαίρομαι να βλέπω κορίτσια εδώ μέσα να τα καταφέρνουν, να παίρνω κι εγώ κουράγιο!
Είσαι κι εσύ μια απο αυτές που τα κατάφερες απ'οτι θυμάμαι!

Γεια σας κι από εμένα και καλή χρονιά! Το άγχος σίγουρα δε βοηθάει γιατί έχω διαβάσει πως τότε το σώμα θα δώσει προτεραιότητα στις ορμόνες του στρες εις βάρος των ορμονών γονιμότητας, κάτι που φυσικά επηρρεάζει αρνητικά τις προσπάθειες σύλληψης. Γιόγκα έχεις δοκιμάσει; Ή κάποια άλλη δραστηριότητα να σε βοηθήσει με το άγχος; Επίσης, έχεις τσεκάρει τον θυροειδή σου; Έχω διαβάσει πως ιδανικά η TSH πρέπει να είναι κοντα στο 2.5, και πως πολλές γυναίκες είχαν τελικά πρόβλημα με θυροειδή και δεν μπορούσαν να συλλάβουν. Επίσης, βιταμίνη D, αν είναι χαμηλή επίσης δε βοηθάει, κάνε μια εξέταση να δεις κι αν είναι χαμηλά πάρε συμπλήρωμα. Είσαι ακόμα μικρή για να πας για υποβοηθούμενη, δώσε λίγο ακόμα χρόνο, φρόντιζε το σώμα σου κι έχε εμπιστοσύνη σε αυτό, αφού όλες οι εξετάσεις σας είναι καλές. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 8/1/2020 at 9:53 ΜΜ, ο/η I want a baby είπε:

Σ'ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου που με ενθαρρύνεις!
Μόλις γύρισα και απο έναν άλλο γυναικολόγο που είχαμε δώσει ραντεβού, είναι ειδικός υποβοηθούμενης αναπαραγωγής. Μας είπε οι εξετάσεις σας είναι τέλειες αλλά δεν μας είπε να συνεχίσουμε, είπε να κλείσουμε για σπερματέγχυση και να περάσουμε επιτροπή για να καλυφθούν τα φάρμακα.
Με μπέρδεψε λιγάκι. Ο άλλος που πήγαινα είπε προσπαθήστε όσο θέλετε ακόμη και ένα εξάμηνο ίσως πιάσετε.
Και αυτός κατάλαβε το άγχος μου και μου είπε αν πιάσεις με υποβοηθούμενη μέθοδο το πρώτο μετά θα κάνετε 3-4 παιδιά που θα ξεαγχωθείτε.
Να'σαι καλά κοπέλα μου, ξέρω ότι προσπαθούνε κοπέλες χρόνια και έχουν περάσει και πολύ άσχημες καταστάσεις. Με κατακλύζουν κι εμένα σκέψεις ότι θα περάσω κι εγώ χρόνια προσπαθώντας και δεν θα τα καταφέρνω. Καμία φορά λες να υπάρχει κάποιο θέμα έτσι ώστε να ξέρεις που εστιάζεις και τι πρέπει να κοιτάξεις. Όταν δεν υπάρχει κάποιο θέμα και σου λένε όλοι οι γιατροί οι εξετάσεις σας είναι τέλειες αλλά εδώ και 13 μήνες δεν πιάνουμε, αυτό με τρελαίνει περισσότερο!
Χαίρομαι να βλέπω κορίτσια εδώ μέσα να τα καταφέρνουν, να παίρνω κι εγώ κουράγιο!
Είσαι κι εσύ μια απο αυτές που τα κατάφερες απ'οτι θυμάμαι!

Καλημέρα! Από τον Αύγουστο 2017 ξεκινήσαμε προσπάθειες για δεύτερο μωράκι, τον Νοέμβριο 2017 έμεινα έγκυος αλλά παλινδρόμησε τον Ιανουάριο 2018... Ξεκινήσαμε πάλι προσπάθειες τον Μάιο του 2018 και τα καταφέραμε ύστερα από 15 μήνες. Αυτή τη στιγμή διανύω την 29η εβδομάδα. Έχω και μια κορούλα 5 χρονών. Ελπίζω να πάνε όλα καλά και να κρατήσω το αγοράκι μου γερό τέλη Μαρτίου! 

Πολλοί παράγοντες παίζουν ρόλο και λίγο πολύ η σύλληψη είναι θέμα τύχης. Για τη σπερματέγχυση γενικά δεν έχω διαβάσει πολλές επιτυχίες δυστυχώς, δεν ξέρω γιατί συμβαίνει αυτό. Εάν όμως σε ξεαγχώνει, να την κάνεις, χωρίς όμως να σταματήσεις και τις ελεύθερες επαφές. Γνώμη μου πάντα. Σου εύχομαι πολύ καλή επιτυχία και πολύ σύντομα εγκυούλα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 9/1/2020 at 12:43 ΜΜ, ο/η Karmeliet είπε:

Γεια σας κι από εμένα και καλή χρονιά! Το άγχος σίγουρα δε βοηθάει γιατί έχω διαβάσει πως τότε το σώμα θα δώσει προτεραιότητα στις ορμόνες του στρες εις βάρος των ορμονών γονιμότητας, κάτι που φυσικά επηρρεάζει αρνητικά τις προσπάθειες σύλληψης. Γιόγκα έχεις δοκιμάσει; Ή κάποια άλλη δραστηριότητα να σε βοηθήσει με το άγχος; Επίσης, έχεις τσεκάρει τον θυροειδή σου; Έχω διαβάσει πως ιδανικά η TSH πρέπει να είναι κοντα στο 2.5, και πως πολλές γυναίκες είχαν τελικά πρόβλημα με θυροειδή και δεν μπορούσαν να συλλάβουν. Επίσης, βιταμίνη D, αν είναι χαμηλή επίσης δε βοηθάει, κάνε μια εξέταση να δεις κι αν είναι χαμηλά πάρε συμπλήρωμα. Είσαι ακόμα μικρή για να πας για υποβοηθούμενη, δώσε λίγο ακόμα χρόνο, φρόντιζε το σώμα σου κι έχε εμπιστοσύνη σε αυτό, αφού όλες οι εξετάσεις σας είναι καλές. 

Καλή χρονιά και συγγνώμη για την καθυστερημένη απάντηση, χάθηκα με τις ειδοποιήσεις.
Δεν έχω δοκιμάσει γιόγκα και δεν με ενθουσιάζει η ιδέα. Προτιμώ για να χαλαρώσω να κάνω έναν περίπατο κάπου ήρεμα στη φύση σε ένα άλσος πχ αυτό με ηρεμεί.
Όσο για την TSH είναι 1,63. Επειδή πήγα ήδη σε 3 γυναικολόγους και είδαν τις εξετάσεις μου είναι φυσιολογικές όλες οι εξετάσεις. Όλοι έριξαν την ευθύνη στην ατυχία.
Βιταμίνη D με φυλλικό οξύ έχω δύο βδομάδες που ξεκίνησα. Ο πρώτος γιατρός που πήγαινα δεν μου είπε ποτέ να πάρω, το ξέχασε; Δε ξέρω, ξέχασα κι εγώ να ρωτήσω. Αν και η βιταμίνη μου D είναι φυσιολογική, δεν έχω δλδ έλλειψη, αλλά παίρνω κανονικά τις βιταμίνες. 
Η αλήθεια είναι ότι με τα ποσοστά που μου είπε ο γιατρός γιατί πήγα και σε άλλον χθες, 12-15% πιθανότητα εγκυμοσύνης με σπερματέγχυση. Δεν είναι ικανοποιητικά τα ποσοστά και μου είπε πως αν συνεχίσω για ένα χρόνο φυσιολογικά θα έχω μεγαλύτερες πιθανότητες να πιάσω απ'ότι αν έκανα σπερματέγχυση 3-4 φορές. 
Δεν ξέρω τώρα που το βλέπω λίγο πιο ήρεμα, λέω να δώσω λίγο χρόνο. Αν είχα ένα 25%-30% επιτυχίας θα έκανα.
Σ'έυχαριστώ πολύ κοπέλα μου και σε σένα αν προσπαθείς σου εύχομαι σύντομα με τα ευχάριστα!
 

στις On 14/1/2020 at 11:27 ΠΜ, ο/η LOULOUdaki! είπε:

Καλημέρα! Από τον Αύγουστο 2017 ξεκινήσαμε προσπάθειες για δεύτερο μωράκι, τον Νοέμβριο 2017 έμεινα έγκυος αλλά παλινδρόμησε τον Ιανουάριο 2018... Ξεκινήσαμε πάλι προσπάθειες τον Μάιο του 2018 και τα καταφέραμε ύστερα από 15 μήνες. Αυτή τη στιγμή διανύω την 29η εβδομάδα. Έχω και μια κορούλα 5 χρονών. Ελπίζω να πάνε όλα καλά και να κρατήσω το αγοράκι μου γερό τέλη Μαρτίου! 

Πολλοί παράγοντες παίζουν ρόλο και λίγο πολύ η σύλληψη είναι θέμα τύχης. Για τη σπερματέγχυση γενικά δεν έχω διαβάσει πολλές επιτυχίες δυστυχώς, δεν ξέρω γιατί συμβαίνει αυτό. Εάν όμως σε ξεαγχώνει, να την κάνεις, χωρίς όμως να σταματήσεις και τις ελεύθερες επαφές. Γνώμη μου πάντα. Σου εύχομαι πολύ καλή επιτυχία και πολύ σύντομα εγκυούλα!

Καλησπέρα!
Αυτό με την τύχη μας το είπε ένας άλλος γιατρός που είδαμε χθες. Δηλαδή τη πρώτη φορά έπιασες σε 3 μήνες και τη δεύτερη προσπαθούσες 15! Τύχη πραγματικά. Ειδικά όταν έχεις ένα παιδάκι ξέρεις ότι τουλάχιστον μπορείς να κάνεις παιδιά και να στραβώσει στο δεύτερο, είσαι ήδη μανούλα. 
Χθες πήγαμε σε κέντρο εξωσωματικής και μίλησα με γυναικολόγο-εμβρυολόγο για σπερματέγχυση. Πραγματικά απογοητεύτηκα που μου είπε ότι τα ποσοστά επιτυχίας είναι 12-15% και ότι αν προσπαθήσω για άλλον ένα χρόνο θα έχω περισσότερες πιθανότητες για εγκυμοσύνη! Μου είπε πως άνδρες με 5.000.000 μπορεί να πιάσουν τον πρώτο μήνα, και με 60 ανα ml να επιμένουν δύο χρόνια και να πάνε σε εξωσωματική, και έχει λέει αρκετές τέτοιες περιπτώσεις υπογονιμότητας ανεξήγητης. Ατυχία, γκαντεμιά, όπως θέλεις πες το. Μάλλον αυτό συμβαίνει με εμάς. 
Θα με ξεάγχωνε η σπερματέγχυση αν δεν άκουγα αυτό το 12% επιτυχία! Τώρα πραγματικά το σκέφτομαι και λέω να το πάω λίγο πίσω. Ο προηγούμενος γιατρός που πήγα μου είπε 25%! Πραγματικά ο καθένας λέει ότι θέλει; Πάντως κι εγώ πολλές σπερματεγχύσεις διαπίστωσα πως δεν πετυχαίνουν ειδικά με την πρώτη.
Σ'ευχαριστώ πολύ, εύχομαι και σ'εσένα να έχεις μια τέλεια πορεία στην εγκυμοσύνη σου και μόνο χαρές και ευτυχισμένες στιγμές απο δω και πέρα για όλες μας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 ώρες, ο/η I want a baby είπε:

Θα με ξεάγχωνε η σπερματέγχυση αν δεν άκουγα αυτό το 12% επιτυχία! Τώρα πραγματικά το σκέφτομαι και λέω να το πάω λίγο πίσω. Ο προηγούμενος γιατρός που πήγα μου είπε 25%! Πραγματικά ο καθένας λέει ότι θέλει; Πάντως κι εγώ πολλές σπερματεγχύσεις διαπίστωσα πως δεν πετυχαίνουν ειδικά με την πρώτη.
Σ'ευχαριστώ πολύ, εύχομαι και σ'εσένα να έχεις μια τέλεια πορεία στην εγκυμοσύνη σου και μόνο χαρές και ευτυχισμένες στιγμές απο δω και πέρα για όλες μας!

Η επιτυχία της σπερματεγχυσης κυμαίνεται ανάλογα κ με την ηλικία! κ εμείς το σκεφτόμασταν λόγω ανεξήγητης αλλά κ μένα ο γιατρός μου για 12-15% μου μίλησε και τελικά δεν το κάναμε ποτέ! Είναι μικρές γενικά οι πιθανότητες επιτυχίας και δυστυχώς ελάχιστες κοπέλες έχω ακούσει να τα κατάφεραν με τη μέθοδο αυτή. Θα συμφωνήσω μάλλον με την εμβρυολόγο... 

Δες και αυτό https://www.iatronet.gr/ygeia/maieftiki-egkymosyni/article/38749/spermategxysi-oi-paragontes-poy-krinoyn-tin-epityxia.html  όπου αναφέρεται το παρακάτω: "Το ποσοστό επιτυχίας κυμαίνεται από 10-25%, δηλαδή είναι υψηλό εάν σκεφτεί κανείς ότι με τη φυσική διαδικασία της σεξουαλικής επαφής οι πιθανότητες εγκυμοσύνης είναι περίπου 18% τον συγκεκριμένο μήνα"

 
 
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η LOULOUdaki! είπε:

@I want a baby γιατί δεν δοκιμάζεις και την παρακολούθηση ωορρηξίας στο γιατρό; 

Έτσι ξεκίνησα τον περασμένο μήνα και έπρεπε παρα μέρα να βγαίνω στο κέντρο να περιμένω στην ουρά για την παρακολούθηση, έχανα τα απογεύματα, και ταυτόχρονα πολύτιμο χρόνο που θα μπορούσα να βρίσκομαι σπίτι και να προσπαθώ. Με άγχωνε και αυτή η διαδικασία και με κούρασε εκτός απο τα 20άρικα που ήθελα την κάθε φορά. Δεν το συνέχισα 2ο μήνα και τον επόμενο πήρα τεστ ωορρηξίας. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα, περάσαμε και σε σπερματέγχυση φυσικά με 3 προσπάθειες max αλλά δεν τα καταφέραμε. Τώρα ολοκληρώσαμε την πρώτη μας εξωσωματική και περιμένουμε...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 9/1/2020 at 12:43 ΜΜ, ο/η Karmeliet είπε:

Γεια σας κι από εμένα και καλή χρονιά! Το άγχος σίγουρα δε βοηθάει γιατί έχω διαβάσει πως τότε το σώμα θα δώσει προτεραιότητα στις ορμόνες του στρες εις βάρος των ορμονών γονιμότητας, κάτι που φυσικά επηρρεάζει αρνητικά τις προσπάθειες σύλληψης. Γιόγκα έχεις δοκιμάσει; Ή κάποια άλλη δραστηριότητα να σε βοηθήσει με το άγχος; Επίσης, έχεις τσεκάρει τον θυροειδή σου; Έχω διαβάσει πως ιδανικά η TSH πρέπει να είναι κοντα στο 2.5, και πως πολλές γυναίκες είχαν τελικά πρόβλημα με θυροειδή και δεν μπορούσαν να συλλάβουν. Επίσης, βιταμίνη D, αν είναι χαμηλή επίσης δε βοηθάει, κάνε μια εξέταση να δεις κι αν είναι χαμηλά πάρε συμπλήρωμα. Είσαι ακόμα μικρή για να πας για υποβοηθούμενη, δώσε λίγο ακόμα χρόνο, φρόντιζε το σώμα σου κι έχε εμπιστοσύνη σε αυτό, αφού όλες οι εξετάσεις σας είναι καλές. 

Κορίτσι καλησπέρα. Είχες δίκαιο. Ο τέταρτος γιατρός που πήγα με έστειλε να κάνω τη D3 που δεν μου την είχε δώσει κανείς μέχει τώρα να τη κάνω. Νόμιζα ότι μέσα στις τόσες εξετάσεις με τη Β12 το φυλλικό κλπ ήταν και η D αλλά τελικά δεν ήταν κι εγώ νόμιζα ότι την είχα κάνει γιατί δεν τις ξανα κοίταξα εκτός απο τη πρώτη φορά που μου είπαν ότι είναι φυσιολογικές οι τιμές. Ήδη παίρνω iofolen και τη Δευτέρα θα πάω στο γιατρό να δω τι θα μου δώσει για να ξεκινήσω να την αυξήσω. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 24/1/2020 at 12:59 ΜΜ, ο/η MaryPop είπε:

Καλημέρα, περάσαμε και σε σπερματέγχυση φυσικά με 3 προσπάθειες max αλλά δεν τα καταφέραμε. Τώρα ολοκληρώσαμε την πρώτη μας εξωσωματική και περιμένουμε...

Καλησπέρα. Να αυτά με απογοητεύουν και όσες κοπέλες ξέρω που έκαναν σπερματέγχυση απέτυχαν. :(

Όπως γράφω και παραπάνω, σήμερα πήρα στα χέρια μου μοα βασική εξέταση που νόμιζα ότι είχα κάνει αλλά κανένας γιατρός τόσους μήνες δεν το σκςφτηκε. Έχω έλλειψη βιταμίνης D3 είναι στο 7 με φυσιολογικό πάνω απο 25. Νιώθω ότι κάναμε τσάμπα προσπάθειες 13 μήνες κι εγώ δεν είχα μια βασική βιταμίνη που βοηθάει στη σύλληψη. :(

 

Σου εύχομαι να έχεις σύντομα ευχάριστα νέα με την εξωσωματική μια τελειόμηνη εγκυμοσύνη και ένα υγιές μωράκι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 ώρες, ο/η I want a baby είπε:

Κορίτσι καλησπέρα. Είχες δίκαιο. Ο τέταρτος γιατρός που πήγα με έστειλε να κάνω τη D3 που δεν μου την είχε δώσει κανείς μέχει τώρα να τη κάνω. Νόμιζα ότι μέσα στις τόσες εξετάσεις με τη Β12 το φυλλικό κλπ ήταν και η D αλλά τελικά δεν ήταν κι εγώ νόμιζα ότι την είχα κάνει γιατί δεν τις ξανα κοίταξα εκτός απο τη πρώτη φορά που μου είπαν ότι είναι φυσιολογικές οι τιμές. Ήδη παίρνω iofolen και τη Δευτέρα θα πάω στο γιατρό να δω τι θα μου δώσει για να ξεκινήσω να την αυξήσω. 

Χαίρομαι που επέμεινες και πήγες και σε τέταρτο γιατρό. Η αλήθεια είναι πως ο κάθε γιατρός χειρίζεται την όποια περίπτωση βασισμένος στις δικές του εμπειρίες, και δυστυχώς σχεδόν κανείς δεν θα αποφασίσει να το δει ολιστικά, ο ένας θα δώσει σημασία στις ορμονικές, άλλος στον θυροειδή κλπ. Κι εκεί αρχίζει ο γολγοθάς για όλες τις γυναίκες που βασει εξέτασεων δεν φαίνεται να έχουν κάποιο πρόβλημα, άρα ανεξήγητη υπογονιμότητα. Πέρα λοιπόν από το άγχος που είναι ανασταλτικός παράγοντας λοιπόν, γνώμη μου είναι να ενημερωνόμαστε όσο το δυνατόν περισσότερο, να ακούμε το σώμα μας και να σπρώχνουμε τους γιατρούς προς μια κατευθυνση, ακόμα και όταν είναι δύσπιστοι. Εγώ για παράδειγμα επέμενα χρόνια πως δεν νιώθω καλά και έχω θέμα με θυροειδή, αλλά η TSH μου ήταν πάντα εντός ορίων, αλλά πάντα υψηλή εντός ορίων. Και φυσικά οταν κάποια στιγμή η TSH ανέβηκε στο 7, πείστηκαν να τσεκάρουν και για αντισώματα, και η εξέταση ήταν θετική, που σημαίνει κάποιο αυτοάνοσο, πιθανότατα Χασιμότο. Μετανιώνω που δεν επέμεινα να εξεταστώ για αντισώματα, γιατί μπορούν να δείξουν πρόβλημα πολύ νωρίτερα, κι ας φαίνονται φυσιολογικές οι τιμές της ΤSH ( ειχα συμπτώματα, όπως κούραση μόνιμα, πολύ χαμλή βιταμίνη D-μόνιμα κάτω από 20, το ρεκόρ μου 6!, υψηλή χοληστερίνη ανεξήγητα) αλλά κανείς δεν μπήκε στην διαδικασία να το ψάξει πιο διεξοδικά. Μόνο ένας γιατρός ανέφερε την πιθανότητα Χασιμότο αλλά κι αυτός δε ζήτησε ποτέ επιπλέον εξετάσεις.

Σου μιλάει λοιπόν κάποια που μόλις έκλεισε τα 40, με πρόβλημα θυροειδή που το ανακάλυψε πριν λίγους μήνες, με σοβαρή ενδομητρίωση (2 χειρουργεία, το ένα στα 20, το 2ο πριν ενα χρόνο-όλα τα όργανά μου ήταν κολλημένα μεταξύ τους, είχα εστίες στην ουρήθρα, κοντά στο έντερο, κύστες στις ωοθήκες, χαμός...). Το μεγάλο μου άγχος λοιπόν ήταν αν με τετοιο βαθμό ενδομητρίωσης υπάρχει περίπτωση να μέινω έγκυος, φοβόμουν για το πόσο μπορεί να έχουν πειραχτεί οι ωοθήκες μου, και η χειρούργος, ειδικευμένη στην ενδομητρίωση μου είπε πως έχουν καθαρίσει τα πάντα προσεχτικά και πως εξαρτάται κατά κύριο λόγο από την ηλικία μου, και άρα την ποιότητα των ωαρίων μου. Αποφάσισα τότε να μη μπω σε λίστα για υποβοηθούμενη, κι ας μου είπαν πως μπορεί να πάρει ακόμα κι ένα χρόνο μέχρι να ξεκινήσει η θεραπεία-βρίσκομαι στο εξωτερικό- και να δω τι αλλαγές μπορώ να κάνω εγώ που μπορούν να βελτιώσουν την ποιότητα των ωαρίων μου. Είδα λοιπόν να αναφέρεται πως χρειάζονται 3-4 μήνες μέχρι να ωριμάσει ένα ωάριο, κι αυτό είναι το διάστημα στο οποίο πρέπει να κάνεις αλλαγές πριν προσπαθήσεις να μείνεις έγκυος. Σου παραθέτω πιο κάτω 2 κανάλια στο youtube, από 2 ομοιοπαθητικούς ειδικές σε γονιμοποίηση, των οποίων τα βιντεάκια βρήκα απίστευτα ενημερωτικά, και με βοήθησαν και με το άγχος. Φυσικά δεν έκανα όλα όσα αναφέρουν, έκανα αλλαγές που έκρινα πως είναι εφικτό να γίνουν, και βήμα βήμα μεχρι να δούμε τ θα γίνει. Ξεκίνησα λοιπόν τον Σεπτέμβριο (τότε η ΑΜΗ στο 0.16, θρηνούσα τα χαμένα μου ωάρια για 2 μέρες, τέλη Νοεμβρίου είχε ανέβει στο 0.48, πάλι χαμηλή αλλά εμένα με έκανε να αισθανθώ πως είμαι στον σωστό δρόμο). Αυτή τη στιγμή που σου μιλάω είμαι έγκυος στην 9η εβδομάδα, φυσικά μέσα στο άγχος με το ιστορικό μου μέχρι να κλείσω τρίμηνο, να γίνουν οι εξετάσεις και να δω πως όλα καλά με το έμβρυο, γι αυτό ακόμα δεν πετώ στα σύννεφα, αλλά κράτα από την ιστορία μου πως εγώ, με όλα αυτά τα προβλήματα υγείας, στα 40 μου κατάφερα να συλλάβω φυσιολογικά.

Σου εύχομαι ολόψυχα -και σε όλες όσες προσπαθούν- σύντομα με ένα θετικό τεστάκι! 🙂

 

Charlene Lincoln, Licensed Acupuncturist πχ 

Fertility Homeopath πχ 

Έχουν ανεβάσει διάφορα βιντάκια, τσέκαρε εσύ όσα σε ενδιαφέρουν, δεν χρειάζεται συνδρομή δηλ. Θα ξεκινούσα με τη δεύτερη μιας και η πρώτη μιλάει κυρίως για εγκυμοσύνη στα 40+, αλλά έχει πχ ένα ωραίο βιντάκι για fertility massage.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ με 27 μέρες κύκλο ο γιατρός μου είπε επαφές την 7η μέρα του κύκλου, την 10η, την 12η,την 14η.καλη επιτυχία κορίτσι μου. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Karmeliet Συμφωνώ σε όλα όσα γράφεις σχετικά με τους γιατρούς και τις εμπειρίες τους. Τελικά δεν υπάρχει αυτός που θα έχει την εμπειρία σε όλα τα θέματα, αλλά απο την άλλη δε γίνεται να ξέρει ότι προσπαθείς ένα χρόνο, είχα κάνει προγεννητικό έλεγχο πριν 3 χρόνια σ'αυτόν, με έστειλε για ένα σωρό εξετάσεις και υστεροσαλπιγγογραφία και να μην μου είπε να δει την D-3. 
Σήμερα ξεκίνησα την D3 και μου είπε ο γιατρός ότι σε έναν με δύο μήνες το πολύ θα έχω φτάσει σε φυσιολογικά επίπεδα.
Δε ξέρω, σκέφτομαι πως ίσως για κάποιο λόγο να γίνονται για να παίρνω κουράγιο, γιια να δούμε που θα με βγάλει όλο αυτό. Μου λέει ο άντρας μου σήμερα, ότι ίσως για κάποιο λόγο δεν πιάναμε 13 μήνες τώρα, λόγω σοβαρής έλλειψης D μπορεί να είχαμε αποβολή, ή προβλήματα στην υγεία του παιδιού. Πραγματικά σήμερα που μου ήρθε περίοδος ήταν η πρώτη φορά μετά απο μήνες που δεν έκλαιγα και δεν έπεσα στα πατώματα. 

Πόσα πέρασες κι εσύ και να που είσαι στην 9η και σου εύχομαι να φτάσεις στην τελευταία βδομάδα κρατώντας ένα υγιές μωράκι στην αγκαλιά σου!
Θα τσεκάρω τα βιντεάκια μες την πρώτη ευκαιρία. Σ'ευχαριστώ πολύ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η Stefania15 είπε:

Εγώ με 27 μέρες κύκλο ο γιατρός μου είπε επαφές την 7η μέρα του κύκλου, την 10η, την 12η,την 14η.καλη επιτυχία κορίτσι μου. 

Καλημέρα Στεφανία! καλή επιτυχία εύχομαι στις προσπάθειες σας.. Δεν ξέρω τι σου είπε ο γιατρός σου, αλλά ως ομοιοπαθούσα, ειμαι 42 προσπαθώ 3 χρόνια για δεύτερο παιδί, το πρώτο είναι 4 ετών και ήρθε εύκολα στα 38 μου με φυσική σύλληψη και μετά είχα μία βιοχημική σύλληψη πάλι φυσιολογικά και μία παλίνδρομη, 9,5 εβδομάδων από εξωσωματική πριν από 1 μήνα περίπου.
Δεν θέλω να το παίξω γιατρός αλλά είναι λίγες οι επαφές που σου είπε. 
Έχω κάνει τα πάντα όπως καταλαβαίνεις, επαφές με τεστ ωορρηξίας, χωρίς τεστ ωορρηξίας, παρακολούθηση κύκλου με υπέρηχο, 2 σπερματέγχυσεις, εξωσωματική κανονική και επειδή δεν είχα ανταπόκριση στα φάρμακα,  μετά συνέχισα σε εξωσωματική σε φυσικό κύκλο.  Κατάφερα σε 8  ωοληψίες να μαζέψω 2 έμβρυα, τα οποία έβαλα τον Νοέμβρη, έμεινα έγκυος και το ένα που έπιασε  παλλινδρόμησε 9,5 εβδομάδων!
Ο γιατρός μου που είναι εξωσωματικός και ειδικός στην υπογονιμότητα μου είπε το μέρα παρά μέρα είναι λίγο! (να σημειώσω πως ο γυναικολόγος που είχα παλιά, που με ξεγέννησε κιόλας, εξαιρετικός γιατρός, μου είχε προτείνει μέρα παρά μέρα, αλλά ο εξωσωματικός μου είπε πως είναι λίγο) Ειδικά στην ηλικία μας..θέλει κάθε μέρα στις γόνιμες.. Επίσης μπορεί να έχεις κύκλο σταθερό στις 27, (και εγώ περίπου εκει είμαι 26-28 μέρες) αλλά καταλάβαμε με την παρακολούθηση και με τους φυσικούς κύκλους πως ωορρηξία κάνω μία την 13η μερα μία την 14η μέρα και μπορεί να πάει και 15η ή 16η  και πάλι να μου έρθει περίοδος στις 28 μερες (12 μέρες ωχρινική φάση, ή αλλιώς 12 μέρες δεύτερη φάση κύκλου ειναι πολυ φυσιολιγικό) Η ωορρηξία της γυναίκας στα 40 είναι απρόβλεπτη μπορεί να δώσει μία και να μεγαλώσει απότομα το ωάριο και να κάνεις την 12η μέρα ή μπορεί να πηγαίνει τα ζώα μου αργά και να κάνεις την 16η..
 Είναι κρίμα να χάνετε τις γόνιμες γιατί σταματάτε επαφές την 14η μέρα..
 Το μέρα παρά μέρα επίσης απαιτεί και σούπερ ντούπερ σπέρμα το οποίο θα περιμένει ολόκληρα 24ωρα  να σπάσει το ωάριο.. Δύσκολο!
Επίσης αυτά που λένε πως αδυνατίζει το σπέρμα με τις επαφές κάθε μέρα μου είπε ο γιατρός να μην δίνω σημασία..
Γνώμη μου είναι καταρχάς χαλαρά μιας και έχεις ήδη δυο παιδάκια... Ξεκινήστε επαφές είτε με τεστ ωορρηξίας (συνιστώ τα clearblue με τη φατσούλα για να μην ερμηνεύεις γραμμούλες.. θα τα βρεις πιο φτηνά στο skroutz) και μόλις θετικοποιηθεί θελει την ίδια μέρα, και τις 2 επόμενες, δηλαδή 3 μέρες στο σύνολο επαφές..
Αλλιώς αν θέλεις να το πας χύμα, τότε ξεκίνα 8η-10η αλλά από 12η και μετά θέλει κάθε μέρα.. 12η-13η-14η-15η-16η...  Ξέρω ακούγεται πολύ, αυτό είχα πει και στον γιατρό μου τότε και μου απάντησε "τι να κάνουμε, έτσι γίνονται τα παιδιά"... 

Και αν έχεις όρεξη πάρτε και καμία βιταμινούλα, εσύ για ποιότητα ωαρίων και ο σύζυγος για το σπέρμα.. Κακό δεν θα κάνει..

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 15/12/2019 at 11:36 ΠΜ, ο/η I want a baby είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Εγώ είμαι 32 χρονών προσπαθώ 12 μήνες τώρα με όλες τις εξετάσεις άριστες. Υστεροσαλπιγγογραφία απόλυτα φυσιολογική, ορμονικές κλπ κλπ. Σύζυγος σπερμοδιάγραμμα φυσιολογικό, καθώς και ορμονικές συζύγου άριστες.
Κάνω τα πάντα, παρα μέρα επαφή τη βδομάδα των γόνιμων ημερών αλλά τίποτα! Κάθομαι ξαπλωμένη μετά για καμια ώρα μπορεί και περισσότερο.
Δε μπορώ να καταλάβω τι γίνεται. Κάθε φορά που μου έρχεται περίοδος βάζω τα κλάματα. Ο άντρας μου με παρηγορεί ότι θα έρθει κάποια στιγμή αλλά ίσως να μην είμαστε τόσο τυχεροί στις ημέρες. 
Θέλω απλά κουράγιο δε ξέρω τι άλλο να κάνω. Ο γυναικολόγος μας είπε να προσπαθήσουμε άλλους 6 μήνες μέχρι το καλοκαίρι, δεν ξέρω κατα πόσο θα το αντέξω. Γιατί δεν έρχεται; Τι συμβαίνει; Μας είπε ότι μπορεί να είμαι έγκυος τον άλλο μήνα μπορεί και σε ένα χρόνο! Δεν υπάρχει πρόβλημα αλλά είναι μια ανεξήγητη κατάσταση.
Μας είπε ότι αν δεν πιάσω σε λίγους μήνες και βιάζομαι να κάνω σπερματέγχυση αλλά και αυτή λέει έχει 20% επιτυχία τη φορά.
Φανταστείτε ότι νιώθω κάθε μήνα τον πόνο της ωορρηξίας και υποτίθεται ότι είμαι απο τις τυχερές, τρομάρα μου.

Έχεις τσεκάρει την ωορρηξία σου πότε ειναι (τα πονάκια που νιώθεις δεν μετράνε) με τεστ ωορρηξίας  ή με υπέρηχο και μετά να δεις ότι η δεύτερη φάση του κύκλου (μετά την περίοδο δηλαδή) είναι από 11-12 μέρες και πάνω? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 26/1/2020 at 2:02 ΜΜ, ο/η Karmeliet είπε:

 Αποφάσισα τότε να μη μπω σε λίστα για υποβοηθούμενη, κι ας μου είπαν πως μπορεί να πάρει ακόμα κι ένα χρόνο μέχρι να ξεκινήσει η θεραπεία-βρίσκομαι στο εξωτερικό- και να δω τι αλλαγές μπορώ να κάνω εγώ που μπορούν να βελτιώσουν την ποιότητα των ωαρίων μου. Είδα λοιπόν να αναφέρεται πως χρειάζονται 3-4 μήνες μέχρι να ωριμάσει ένα ωάριο, κι αυτό είναι το διάστημα στο οποίο πρέπει να κάνεις αλλαγές πριν προσπαθήσεις να μείνεις έγκυος. Σου παραθέτω πιο κάτω 2 κανάλια στο youtube, από 2 ομοιοπαθητικούς ειδικές σε γονιμοποίηση, των οποίων τα βιντεάκια βρήκα απίστευτα ενημερωτικά, και με βοήθησαν και με το άγχος. Φυσικά δεν έκανα όλα όσα αναφέρουν, έκανα αλλαγές που έκρινα πως είναι εφικτό να γίνουν, και βήμα βήμα μεχρι να δούμε τ θα γίνει. Ξεκίνησα λοιπόν τον Σεπτέμβριο (τότε η ΑΜΗ στο 0.16, θρηνούσα τα χαμένα μου ωάρια για 2 μέρες, τέλη Νοεμβρίου είχε ανέβει στο 0.48, πάλι χαμηλή αλλά εμένα με έκανε να αισθανθώ πως είμαι στον σωστό δρόμο). Αυτή τη στιγμή που σου μιλάω είμαι έγκυος στην 9η εβδομάδα, φυσικά μέσα στο άγχος με το ιστορικό μου μέχρι να κλείσω τρίμηνο, να γίνουν οι εξετάσεις και να δω πως όλα καλά με το έμβρυο, γι αυτό ακόμα δεν πετώ στα σύννεφα, αλλά κράτα από την ιστορία μου πως εγώ, με όλα αυτά τα προβλήματα υγείας, στα 40 μου κατάφερα να συλλάβω φυσιολογικά.

Καλημέρα! εγώ προσπαθούσα από τα 36 περίπου και μιας και δεν είχα την υπομονή σου το πήρα απόφαση να μπω στην εξωσωματική (είμαι πια 38). Ήθελα όμως να πω ότι έχεις δίκιο... γίνονται πράγματα να βελτιωθεί η κατάσταση! Κ εγω έχω χαμηλή ΑΜΗ κ φοβόμου ότι δεν θα ανταποκριθώ στα φάρμακα, όμως έδωσα τελικά πολλά ωάρια. Το πρόβλημα ήταν στην ποιότητα όπου από 9 ωαρια αποκτήσαμε μόλις 2 καλά έμβρυα 3 ημερών... πριν προχωρήσω παρακάτω πήρα βιταμίνες για 3 μήνες και έκανα κ βελονισμό... μπορεί να ήταν κ μια τρύπα στο νερό όμως ειπα ας τα δοκιμάσω όλα! Προχώρησα σε νέα ωοληψία κ παρά την ΑΜΗ (0,4) έδωσα 14 ωάρια (11 ώριμα) από τα οποία προέκυψαν 5 βλαστοκύστες! τα ωάρια μου ήταν πολύ καλύτερα και το ίδιο και τα έμβρυα! Καμιά σχέση πραγματικά. Οπότε όντως είτε στη φυσική είτε στην εξωσωματική πράγματα να γίνουν υπάρχουν οπότε κορίτσια δοκιμάστε... ποτέ δεν ξέρετε τι θα γίνει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Lisaki 80 είπε:

Έχεις τσεκάρει την ωορρηξία σου πότε ειναι (τα πονάκια που νιώθεις δεν μετράνε) με τεστ ωορρηξίας  ή με υπέρηχο και μετά να δεις ότι η δεύτερη φάση του κύκλου (μετά την περίοδο δηλαδή) είναι από 11-12 μέρες και πάνω? 

Ναι το έχω τσεκάρει και παλαιότερα και με κολπικό υπέρηχο μου είχε πει ο γιατρός, 14 ημέρες μετά την ωορρηξία. Πχ όταν έχω κύκλο 30 ημερών, έχω ωορρηξία την 16η μέρα. 
Βασικά δεν ξέρω αν διάβασες τα τελευταία μηνύματά μου, μετά απο 13 μήνες πήγα και σε τέταρτο γιατρό και έκανα μια εξέταση που κανείς δεν μου ζήτησε και είναι απο τις βασικές. Έχω υπερβολικά χαμηλή D3 και το ανακάλυψα πριν λίγες ημέρες. Πανω απο 25 το φυσιολογικό και έχω 7. Παίρνω ήδη βιταμίνες να την αυξήσω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...
στις On 16/12/2019 at 6:26 ΜΜ, ο/η I want a baby είπε:

Όχι γιατί μου είχε πει ο γυναικολόγος ότι θα με μπερδέψουν χειρότερα, μάλλον για να με πείσει να τον πληρώνω και να κάνω εκεί κολπικούς υπερήχους. Παρήγγειλα όμως απο το hometest και τις περιμένω αύριο. Το καλό με εμένα είναι ότι καταλαβαίνω την ωορρηξία καθώς έχω πόνο κάθε μήνα στην ανάλογη μεριά.
 

 

Σ'ευχαριστώ πάρα πολύ! Την παρακολουθώ, βασικά έχω πολύ σταθερό κύκλο και πόνο κάθε μήνα στην ωορρηξία μου που βοηθάει πολύ, τώρα βέβαια παρήγγειλα και τεστ ωορρηξίας.
Ο σύζυγος έκανε ολοκληρωμένες εξετάσεις σε ουρολόγο ανδρολόγο, καμία κιρσοκήλη, έκανε υπέρηχο πρόσφατα. Ορμονικές του είπε να κάνει, άριστες, σπερμοδιάγραμμα φυσιολογικό. 
Προσπαθώ να το βγάλω απο το μυαλό μου, μακάρι να πατούσα ένα κουμπάκι και να σταματήσω να αγχώνομαι!

 

Σ'ευχαριστώ κορίτσι μου για το μκουράγιο που μου δίνεις. Ναι τώρα το είδα το θέμα με δεντράκια και φωτάκια!
Τώρα θα τα ξεκινήσω τα τεστ ωορρηξίας, με είχε αποτρέψει ο γυναικολόγος μου καθώς είχε πει ότι θα με μπερδεύουν και θα με αγχώνουν χειρότερα, αλλλά τελικά τα παρήγγειλα!
Ελπίζω να μου φέρετε γούρι!
 

 

Κι εμένα αυτό με τρελαίνει. Όλα φυσιολογικά αλλά μωρό πουθενά!
ΚΙ εγώ απ'ότι φαίνεται δεν θα αντέξω, αν δεν έχω πιάσει μέχρι την άνοιξη σκέφτομαι να πάω για σπερματέγχυση αρχικά. Δεν ξέρω πόσο κουράγιο έχω ακόμη να προσπαθώ.
Πάντα στις γόνιμες μέρα παρα μέρα ερχόμαστε σε επαφή για να πιάσουμε την ωορρηξία.
Αυτό με το τεστ ωορρηξία έπρεπε να το κάνω νωρίτερα, με απέτρεψε ο γυναικλόγος μου ότι θα με μπέρδευαν και θα με άγχωναν χειρότερα. Τώρα όμως παρήγγειλα για να κάνω.
Ευχαριστώ πολύ κορίτσι!

 

Σ'ευχαριστώ πολύ και εσένα κορίτσι μου για το κουράγιο!
ΠΟλύ χαίρομαι που είχε και σε σένα καλό τέλος η ιστορία. Πέντε χρόνια; Εγώ στον χρόνο και πλαντάζω στο κλάμα όποτε βλέπω αίμα περιόδου.
Να σου ζήσουν τα διδυμμάκια σου να τα βλέπεις να μεγαλώνουν με υγεία!

 

 

στις On 15/12/2019 at 11:36 ΠΜ, ο/η I want a baby είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Εγώ είμαι 32 χρονών προσπαθώ 12 μήνες τώρα με όλες τις εξετάσεις άριστες. Υστεροσαλπιγγογραφία απόλυτα φυσιολογική, ορμονικές κλπ κλπ. Σύζυγος σπερμοδιάγραμμα φυσιολογικό, καθώς και ορμονικές συζύγου άριστες.
Κάνω τα πάντα, παρα μέρα επαφή τη βδομάδα των γόνιμων ημερών αλλά τίποτα! Κάθομαι ξαπλωμένη μετά για καμια ώρα μπορεί και περισσότερο.
Δε μπορώ να καταλάβω τι γίνεται. Κάθε φορά που μου έρχεται περίοδος βάζω τα κλάματα. Ο άντρας μου με παρηγορεί ότι θα έρθει κάποια στιγμή αλλά ίσως να μην είμαστε τόσο τυχεροί στις ημέρες. 
Θέλω απλά κουράγιο δε ξέρω τι άλλο να κάνω. Ο γυναικολόγος μας είπε να προσπαθήσουμε άλλους 6 μήνες μέχρι το καλοκαίρι, δεν ξέρω κατα πόσο θα το αντέξω. Γιατί δεν έρχεται; Τι συμβαίνει; Μας είπε ότι μπορεί να είμαι έγκυος τον άλλο μήνα μπορεί και σε ένα χρόνο! Δεν υπάρχει πρόβλημα αλλά είναι μια ανεξήγητη κατάσταση.
Μας είπε ότι αν δεν πιάσω σε λίγους μήνες και βιάζομαι να κάνω σπερματέγχυση αλλά και αυτή λέει έχει 20% επιτυχία τη φορά.
Φανταστείτε ότι νιώθω κάθε μήνα τον πόνο της ωορρηξίας και υποτίθεται ότι είμαι απο τις τυχερές, τρομάρα μου.

Ακριβώς το ίδιο θέμα έχω κ εγώ 31 χρονών εγώ.η διαφορά με εμένα είναι ότι απλά τον τελευταίο χρόνο δεν έχω σταθερό κύκλο ο γιατρός Μ λέει ότι αυτό προέκυψε από άγχος.κ συμφωνώ γτ τα τελευταία δύο χρόνια ήμουν φουλ στο άγχος κ λογικά ξέσπασε εκεί.με αποτέλεσμα να μην ξέρω για την ωορρηξία παίρνω τα χάπια κ κάνω την ένεση απλά πάω σε αυτόν για υπερήχους.κ δεν Μ παίρνει κ λεφτά να σου πω την αληθεια.αλλα με τα τεστ πιστεύω θα μπερδεύτεις.ευχομαι να έχουμε νέα όλες μας όσες δυσκολευόμαστε .που θα πάει θα μας ερθει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η Νανά σκου είπε:

 

Ακριβώς το ίδιο θέμα έχω κ εγώ 31 χρονών εγώ.η διαφορά με εμένα είναι ότι απλά τον τελευταίο χρόνο δεν έχω σταθερό κύκλο ο γιατρός Μ λέει ότι αυτό προέκυψε από άγχος.κ συμφωνώ γτ τα τελευταία δύο χρόνια ήμουν φουλ στο άγχος κ λογικά ξέσπασε εκεί.με αποτέλεσμα να μην ξέρω για την ωορρηξία παίρνω τα χάπια κ κάνω την ένεση απλά πάω σε αυτόν για υπερήχους.κ δεν Μ παίρνει κ λεφτά να σου πω την αληθεια.αλλα με τα τεστ πιστεύω θα μπερδεύτεις.ευχομαι να έχουμε νέα όλες μας όσες δυσκολευόμαστε .που θα πάει θα μας ερθει

Δεν ξέρω κορίτσι δεν έχω βρει γυναικολόγο ακόμη και συμβεβλημένο με ΕΟΠΥΥ που να μην μου παίρνει λεφτά για τον υπέρηχο και την παρακολούθηση.
Πάντως επειδή εγώ έχω σταθερό κύκλο γενικά, υπολογίζω τις ημέρες της ωορρηξίας μου και ερχόμαστε εκείνες τις 3-4 μέρες σε επαφή καθημερινά. Εως τώρα τις έχω πιάσει και χωρίς τα τεστ. 
Μακάρι να είμαστε τυχερές τι να πω, γιατί μάλλον για τύχη πρόκειται απ'οτι κατάλαβα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...