Μετάβαση σε περιεχόμενο

Κλαίει στο τέλος του γεύματος


Recommended Posts

Καλησπέρα σας, έχω έναν μπέμπη 3ων μηνών αρκετά φαγανό από νεογέννητο. Στην ανάπτυξη του είναι όλα πολύ φυσιολογικά.  Του δίνω φόρμουλα Frisolac 1. Έχω παρατηρήσει εδώ και 2-3 ημέρες ότι ενώ τα πρώτα 100-120ml τα πίνει κανονικά κ ευχάριστα  (κάπου εκεί σταματάμε για να ρευτεί) όταν συνεχίζω το τάισμα γκρινιάζει και καταλήγουμε να κλαίει σπαρακτικά και να ηρεμεί μόνο όταν τον βάζω στον ώμο δλδ να ακουμπάει η κοιλιτσα επάνω μου και λίγο μετά παίρνει πιπίλα κ σταματάει εντελώς το κλάμα . Από πιο έμπειρες μανούλες τι μπορεί να φταίει ; Τι μπορεί να τον ενοχλεί; Έχουμε παιδίατρο την Δευτέρα και προς το παρόν καταγράφω τις αντιδράσεις του μωρού για να του πω ακριβώς τι γίνεται . 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 14/12/2019 at 7:01 ΜΜ, ο/η melita29 είπε:

Καλησπέρα σας, έχω έναν μπέμπη 3ων μηνών αρκετά φαγανό από νεογέννητο. Στην ανάπτυξη του είναι όλα πολύ φυσιολογικά.  Του δίνω φόρμουλα Frisolac 1. Έχω παρατηρήσει εδώ και 2-3 ημέρες ότι ενώ τα πρώτα 100-120ml τα πίνει κανονικά κ ευχάριστα  (κάπου εκεί σταματάμε για να ρευτεί) όταν συνεχίζω το τάισμα γκρινιάζει και καταλήγουμε να κλαίει σπαρακτικά και να ηρεμεί μόνο όταν τον βάζω στον ώμο δλδ να ακουμπάει η κοιλιτσα επάνω μου και λίγο μετά παίρνει πιπίλα κ σταματάει εντελώς το κλάμα . Από πιο έμπειρες μανούλες τι μπορεί να φταίει ; Τι μπορεί να τον ενοχλεί; Έχουμε παιδίατρο την Δευτέρα και προς το παρόν καταγράφω τις αντιδράσεις του μωρού για να του πω ακριβώς τι γίνεται . 

 Απο αυτά που καταλαβαίνω είναι η κοιλιτσα του Εχετε κολικους κοριτσάκι μου η ακόμη αυτό που μπορω να φανταστώ είναι να μην θέλει αυτό το γάλα πλεον η ακόμα να μην τον πιάνει με καταλαβαίνεις μπορεί να θέλει άλλο λέω εγώ τωρα εμένα έτσι κανει αλλά εμείς έχουμε κολικους αγάπη οποτε δεν ξέρω τι άλλο να είναι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 27 λεπτά, ο/η Penny89 είπε:

 Απο αυτά που καταλαβαίνω είναι η κοιλιτσα του Εχετε κολικους κοριτσάκι μου η ακόμη αυτό που μπορω να φανταστώ είναι να μην θέλει αυτό το γάλα πλεον η ακόμα να μην τον πιάνει με καταλαβαίνεις μπορεί να θέλει άλλο λέω εγώ τωρα εμένα έτσι κανει αλλά εμείς έχουμε κολικους αγάπη οποτε δεν ξέρω τι άλλο να είναι

Σ ευχαριστώ πολύ για την απάντηση :) τον βλέπω ότι τον ενοχλεί η κοιλιτσα του έχει κ αρκετά αέρια ο καημενουλης. Απόγευμα έχουμε παιδίατρο κ θα δούμε τι θα μας πει ! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η melita29 είπε:

Σ ευχαριστώ πολύ για την απάντηση :) τον βλέπω ότι τον ενοχλεί η κοιλιτσα του έχει κ αρκετά αέρια ο καημενουλης. Απόγευμα έχουμε παιδίατρο κ θα δούμε τι θα μας πει ! 

Α αμα έχει αέρια άστο είναι η κοιλια του αγάπη αλλά ρώτα και τον παιδίατρο σου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κολικοι είναι! Το έκανε ο μεγάλος μου κ σπαραζε! Μια μέρα απλά σταμάτησαν κ τώρα μας κάνει γελάκια :) σωτήρια για τα αέρια είναι να τα βάζεις μπρούμυτα! Τουλάχιστον δύο ώρες μετά το φαΐ κ πριν φάνε! Εγώ τους βάζω κ τώρα μπρούμυτα για 5 λεπτά τρεις φορές τη μέρα κ εκτός του ότι δυναμώνει η πλάτη κ ο λαιμός τους, κάνουν αέρια πολλά και βγάζουν το περίσσευμα από το στομάχι! Χτύπα τον ελαφρά στον ποπο όσο είναι μπρούμυτα!! Όλα καλά θα πάνε, κάνε υπομονή! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βρε κορίτσια έχω πελαγώσει :( οκ παθαίνει κρίσεις με τους κολικούς και σφίγγεται κ κοκκινίζει κλπ αυτό το καταλαβαίνω κ προσπαθώ να τον ηρεμήσω κ να τον παρηγορήσω. Η παιδίατρος μου είπε να του κάνω χαμομηλογαλα το βράδυ δλδ στο γαλα που του φτιάχνω να βουτάω 3-4 φορές κ ένα φακελάκι χαμομήλι γιατί ηρεμεί τα εντερακια τους  . Το ήπιε μια χαρά αλλά και πάλι έχει μειώσει τις ποσότητες . Πριν 15 ημέρες έπινε 200 ml και τώρα με το ζόρι πίνει 130-140 :( η παιδίατρος δεν μου είπε να αλλάξουμε γαλα γενικά δεν πιστεύει ότι φταίει αυτό. Εγώ ρωτώ εσάς εμπειρικά μήπως όντως παίζει η πιθανότητα να μην του αρέσει πια; Να το βαρέθηκε ; Παίζει ρόλο κ ότι πονάει ; Του άλλαξα και μπιμπερό πήρα ένα της dr Browns να δοκιμάσουμε μήπως και τον βοηθήσει . Αν δεν δω ότι βγάζω άκρη με την γιατρό ίσως ψάξω και για άλλον δεν ξέρω ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...