Μετάβαση σε περιεχόμενο

Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια. @Sotiria2004, ήθελα να μοιραστώ τη συμβουλή της συμβούλου υγείας σχετικά με τα ξυπνήματα τη νύχτα. Προσπάθησε να ταΐζεις τη μικρή σου περισσότερο με πρωτεΐνη και υδατάνθρακες πριν τον ύπνο. Τυρί μαζί με λίγη πατάτα, ψωμάκι με αβοκάντο, μπισκότο με βρώμη και χουρμάδες ή μπανάνα κοκ. Έτσι δεν θα χωνεύει τόσο γρήγορα όσο χωνεύει το γάλα και λογικά δεν θα σου ξυπνάει για να φάει. 

Ελπίζω να βοήθησα. Επίσης,, πως είναι να γυρνάς δουλειά ; είσαι πτώμα; όλα καλά;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 2.3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις On 29/4/2021 at 8:59 ΜΜ, ο/η Klimentini είπε:

Καλησπέρα κορίτσια. @Sotiria2004, ήθελα να μοιραστώ τη συμβουλή της συμβούλου υγείας σχετικά με τα ξυπνήματα τη νύχτα. Προσπάθησε να ταΐζεις τη μικρή σου περισσότερο με πρωτεΐνη και υδατάνθρακες πριν τον ύπνο. Τυρί μαζί με λίγη πατάτα, ψωμάκι με αβοκάντο, μπισκότο με βρώμη και χουρμάδες ή μπανάνα κοκ. Έτσι δεν θα χωνεύει τόσο γρήγορα όσο χωνεύει το γάλα και λογικά δεν θα σου ξυπνάει για να φάει. 

Ελπίζω να βοήθησα. Επίσης,, πως είναι να γυρνάς δουλειά ; είσαι πτώμα; όλα καλά;

Καλησπέρα, χρόνια πολλά και Χριστός ανέστη 

Τώρα το είδα το μηνυμα σου, ευχαριστώ για την συμβουλή θα το προσπαθήσω, κορίτσια όχι απλά πτώμα δεν μπορείτε να φανταστείτε.. Η αρχή είναι πολύ δύσκολη την πρώτη εβδομάδα τα έπαιξα μετά λίγο καλύτερα, όλες οι μαμάδες τα κατάφεραν θα τα καταφέρω και εγώ... Τα ρούχα είναι στιβες, τα μπαλκόνια χάλια, μόνο μέσα καθαρίζω για το μωρό, ότι μπορώ δλδ δουλεύω και 6 μέρες την εβδομάδα και είναι ακόμα πιο δύσκολο καλά που ο άντρας μου κάνει καμία δουλειά αλλιώς κλάμα.. Εσείς πότε γυρνάτε; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 26/4/2021 at 2:35 ΜΜ, ο/η Mariaira είπε:

Καλησπέρα κορίτσια και καλή Μεγάλη εβδομάδα να έχουμε! Κλεισαμε ημερομηνία βάφτισης για τη μικρή στις 5/6 και θα ήθελα να μου πείτε όσες βαφτισατε τα μωράκια σας τι παπουτσάκια πήρατε; Αγκαλιας η περπάτηματος;

Αχ τι ώραια... Εγώ βάπτισα την μικρή μου 2 μηνών η νονά της μου πήρε ένα αγκαλιάς που έβαλε εκείνη την ημέρα και μια μπαλαρίνα που την φοράμε τώρα, στην θέση σου θα επέλεγα περπατήματος όμως, με το καλό να γίνει... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Sotiria2004 είπε:

Καλησπέρα, χρόνια πολλά και Χριστός ανέστη 

Τώρα το είδα το μηνυμα σου, ευχαριστώ για την συμβουλή θα το προσπαθήσω, κορίτσια όχι απλά πτώμα δεν μπορείτε να φανταστείτε.. Η αρχή είναι πολύ δύσκολη την πρώτη εβδομάδα τα έπαιξα μετά λίγο καλύτερα, όλες οι μαμάδες τα κατάφεραν θα τα καταφέρω και εγώ... Τα ρούχα είναι στιβες, τα μπαλκόνια χάλια, μόνο μέσα καθαρίζω για το μωρό, ότι μπορώ δλδ δουλεύω και 6 μέρες την εβδομάδα και είναι ακόμα πιο δύσκολο καλά που ο άντρας μου κάνει καμία δουλειά αλλιώς κλάμα.. Εσείς πότε γυρνάτε; 

Κουράγιο εύχομαι και καλή δύναμη,

Εμένα με απέλυσαν λόγω κοβιντ, δούλευα σε μια εταιρεία τουρισμού εδώ στην Κοπεγχάγη. Πήραν όμως άλλο προσωπικό έμαθα πρόσφατα. Τι να πεις.. ποτέ δεν ήταν φιλικό το περιβάλλον εκεί προς τις μητέρες και βρήκαν καλή ευκαιρία να μας ξεφορτωθούν. Τεσπα. ξεφεύγω από το θέμα. είμαι σε αναζήτησή δουλειάς. χθες είχα μια συνέντευξη και να δούμε πως θα πάει. είναι δύσκολο γιατί και ο άντρας μου είναι άνεργος και γενικά η κατάσταση είναι για κλάμματα. 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Sotiria2004 είπε:

Αχ τι ώραια... Εγώ βάπτισα την μικρή μου 2 μηνών η νονά της μου πήρε ένα αγκαλιάς που έβαλε εκείνη την ημέρα και μια μπαλαρίνα που την φοράμε τώρα, στην θέση σου θα επέλεγα περπατήματος όμως, με το καλό να γίνει... 

Καλημέρα, Χριστός Ανέστη!!

Τελικά πήραμε με τη νονά πεδιλακια περπάτηματος.. Πήραμε και σταυρό,βέβαια μας βγήκε η ψυχή,γιατί ο παπάς είπε ότι πρέπει να έχει τον εσταυρωμένο πανω,οπότε μας περιόρισε πολύ στις επιλογές...

Έχω παραγγείλει και το βαπτιστικό πακέτο και τώρα λείπουν τα υλικά για τις μπομπονιέρες!!! Και φυσικά να βρει ρούχα και η μανούλα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 3 weeks later...

Καλημέρα κορίτσια!

Τι κάνετε, πως είστε; πως πάτε με τα μωράκια σας;

Μιας γνωστής μου το μωράκι ήδη περπάτησε και είναι 10 μηνών! εμάς ακόμα πιάνεται από τα έπιπλα και κάνει βηματάκια αλλά όχι χωρίς στήριξη. Εσάς;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα!! Εμάς άρχισε δειλά δειλά να κάνει τα πρώτα της βήματακια!! Έχει στρώσει κ ο ύπνος της,κοιμάται σερί ένα δέκαωρο το βράδυ και κάνα δυωρο η τρίωρο για μεσημέρι,προχθές πήγαμε παιδίατρο,είναι 8500 κιλά και 75 cm ύψος.

Άρχισα σήμερα πρώτη μέρα την εισαγωγή του αβγου.

Λίγο η όρεξη της μειώθηκε από τότε που άρχισαν οι ζέστες,πιο πολύ το βράδυ ζητάει να φάει,κατά τα άλλα ζωηρευουμε ανεβοκατεβαίνει σε καναπέδες και τραπέζια,τσιριζει μελωδικά😄😄 και μας λέει και " άντε"!!! Σιγά σιγά ετοιμαζόμαστε και για την βάφτιση της είναι σε δέκα μέρες,σήμερα κλεισαμε και φωτογράφο!

Ουφ,αυτά τα νέα μας βρε κορίτσια!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 25/5/2021 at 1:48 ΜΜ, ο/η Mariaira είπε:

Καλησπέρα!! Εμάς άρχισε δειλά δειλά να κάνει τα πρώτα της βήματακια!! Έχει στρώσει κ ο ύπνος της,κοιμάται σερί ένα δέκαωρο το βράδυ και κάνα δυωρο η τρίωρο για μεσημέρι,προχθές πήγαμε παιδίατρο,είναι 8500 κιλά και 75 cm ύψος.

Άρχισα σήμερα πρώτη μέρα την εισαγωγή του αβγου.

Λίγο η όρεξη της μειώθηκε από τότε που άρχισαν οι ζέστες,πιο πολύ το βράδυ ζητάει να φάει,κατά τα άλλα ζωηρευουμε ανεβοκατεβαίνει σε καναπέδες και τραπέζια,τσιριζει μελωδικά😄😄 και μας λέει και " άντε"!!! Σιγά σιγά ετοιμαζόμαστε και για την βάφτιση της είναι σε δέκα μέρες,σήμερα κλεισαμε και φωτογράφο!

Ουφ,αυτά τα νέα μας βρε κορίτσια!!

τι καλά!! πολύ ωραία νέα ακούω και καλά να βαφτίσετε και να περάσετε όμορφα και να μην σας ταλαιπωρηθεί η μικρούλα πολύ. ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 25/5/2021 at 6:56 ΠΜ, ο/η Klimentini είπε:

Καλημέρα κορίτσια!

Τι κάνετε, πως είστε; πως πάτε με τα μωράκια σας;

Μιας γνωστής μου το μωράκι ήδη περπάτησε και είναι 10 μηνών! εμάς ακόμα πιάνεται από τα έπιπλα και κάνει βηματάκια αλλά όχι χωρίς στήριξη. Εσάς;

Καλό απόγευμα κι από εμένα. Ο δικός μου 9 μηνών, ταρζανάκι, βγάζει στο άσχετο κραυγές (για λεξούλες ούτε καν, δεν τον βλέπω να βιάζεται χιχι), σηκώνεται όρθιος, κρατιέται με το ένα χέρι και με το άλλο μόνιμα κραταέι/μασουλάει κάτι, με φυσικό επακόλουθο φαντασμαγορικές τούμπες, καρούμπαλα, μελανίτσες κοκ. Από δόντια ακόμα τπτ, περιμένω τώρα να βγουν 4 μάλλον μαζεμένα, οπότε καταλαβαίνεις γκρίνια, χαμός!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια!! 
 

Τι κάνετε πώς είστε;

Εμείς καλά, μεγαλώνουμε..8μιση μηνών ο μπέμπης, κοντεύει 9...Έχει βγάλει 8 δοντάκια, 4 πάνω και 4 κάτω..είναι φαγανός(αν και αδύνατος) και πολυλογάς λέει συνέχεια λεξούλες είτε δικές του είτε μαμά, μπαμπά, παππού, μαμ και τέτοια...και σιγά σιγά προσπαθεί και τα πρώτα του βηματάκια χωρίς να κρατιέται💜

Την άλλη εβδομάδα έχουμε τη βάφτιση, στις 6/6, και ανυπομονώ!! Το θέμα μας είναι lion king, μιας και είναι λέων ο μπαμπάς οπότε το γιο τον λέμε σιμπα από όταν γεννήθηκε! 😄🦁 Είμαι πολύ ενθουσιασμένη και ελπίζω να πάνε όλα καλά!!!

Εσείς τι κάνετε; Τα μωράκια σας;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ κορίτσια μου σας εύχομαι τα καλύτερα.. 

Εμένα κοντεύει 11 μηνών η μικρή μου, ξεκίνησα δουλειά και τα έχω παίξει... Δεν ηρεμεί ούτε ένα λεπτό.. Από ζημιά σε ζημιά είναι.. 

Περπάτησε από 9 μηνών αλλά έφαγε τούμπα και μετά σταμάτησε το περπάτημα, τώρα μόνο σκαρφαλώνει παντού και από τα έπιπλα βέβαια πάει σε όλο το σπίτι.. 

Μήπως βρήκατε πουθενά κανένα τρίγωνο αναρρίχησης σε καλή τιμή; η έστω κάτι που θα με βοηθήσει  να μην σκαρφαλώνει σε καρέκλες και καναπέδες.. Χελπ

Ααα 4 δόντια και εμείς και τρώμε φρούτα πλέον κανονικά, δεν αλέθουμε.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

 Καλημέρα στη παρέα :) 

Χαίρομαι όταν λαμβάνω νέα σας! είναι και μια παρέα εδώ για μένα μη νομίζετε :P :P 

Ο μικρός έχει 8 δόντια (!) και αλεσμένα δεν έχω δώσει από τον 8ο. Είναι και φαγανός ο άτιμος και σε λίγο θα μειώσουμε και το γάλα καθώς πίνει πρωί μεσημέρι και βράδυ πριν τους ύπνους του. 

Με τον ύπνο δεν μπορώ να πω πως μας κοιμάται σερί.. ξυπνάει και στριφογυρνάει σαν τρελός!

όσο για βάφτιση μάλλον του χρόνου κορίτσια.. δυστυχώς δεν είναι εύκολο τώρα με τη κατάσταση να ταξιδέψουμε πάλι και να βαφτίσουμε..:( 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μόνο ο δικός μου δεν έχει ακόμα δόντια; Χαχαχαχαχ. Είναι απίστευτο όμως το τι μπορούν να μασήσουν μόνο με τα ούλα τους. Εγώ ακολούθησα από την αρχή την μέθοδο BLW, και πραγματικά εντυπωσιάζομαι με αυτα που κατεβάζει, φαγανό μωρό και αυτός 🙂

@Sotiria2004 Το τρίγωνο αναρρίχησης ομολογώ δεν το είχα ακούσει, θα το τσεκάρω κι εγώ, μπορεί να αποδειχτεί η λύση που έψαχνα! Γιατι δε δημιουργείς ένα καινούριο ποστ να ρωτήσεις μήπως έχει κάποια κοπέλα που δεν το χρειάζεται πια και το δίνει σε καλή τιμή; 

Καλημέρα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 4 weeks later...

Γειά σας κορίτσια, 3 του μηνός γινόμαστε ένα χρόνων και ετοιμάζουμε τρελό πάρτυ στην αυλή μας... 

Ερώτηση κρίσης, τα παιδάκια σας θα τα δώσετε να φάνε τούρτα; είμαι σε δίλημμα, ζάχαρη δεν έχει φάει ακόμα η μικρή και μας είπε η παιδίατρος όσο πιο αργά μπορούμε.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 ώρες, ο/η Sotiria2004 είπε:

Γειά σας κορίτσια, 3 του μηνός γινόμαστε ένα χρόνων και ετοιμάζουμε τρελό πάρτυ στην αυλή μας... 

Ερώτηση κρίσης, τα παιδάκια σας θα τα δώσετε να φάνε τούρτα; είμαι σε δίλημμα, ζάχαρη δεν έχει φάει ακόμα η μικρή και μας είπε η παιδίατρος όσο πιο αργά μπορούμε.. 

Καλησπέρα!!!

Και εμείς χρονιζουμε την Κυριακή, και έχω αυτήν την απορία και εγώ,βασικά θα στείλω στον παιδίατρο,πιο πολύ φοβάμαι για την σοκολάτα ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η βάφτιση μας κορίτσια ήταν επεισοδιακή...όλη την εβδομάδα πριν η μικρή μου,τώρα πια Αντωνία,ήταν κρυωμενη με βήχα μυξουλες και πυρετό και σαν να μην έφτανε αυτό την προηγούμενη της βάφτισης, πέφτει στη μπαλκόνοπορτα και ανοίγει το μέτωπο της..

Ευτυχώς μέχρι να την πάρει  ο παπάς στα χέρια του ήταν ευδιάθετη,έστελνε φιλάκια,φώναζε μαμ στο μικρόφωνο και έφτυνε την νονά της🤣...μετά ξεκίνησε η καράμουζα και συνεχίστηκε για την επόμενη μέρα...απλά της έμεινε φοβία και μόλις δει ότι γεμίζω την μπανιέρα της για να την κάνω μπάνιο αρχίζει και κλαίει..

Κατά τα άλλα δεν έχουμε υσηχια,όλη μέρα τρέχει ανέβαινει σε καναπέδες,τρέχει φωνάζει,ταλαιπωρεί το σκυλάκι μας..γέμισε το σπίτι με την πιο γλυκιά φασαρια😍

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 20/6/2021 at 11:04 ΜΜ, ο/η Sotiria2004 είπε:

Γειά σας κορίτσια, 3 του μηνός γινόμαστε ένα χρόνων και ετοιμάζουμε τρελό πάρτυ στην αυλή μας... 

Ερώτηση κρίσης, τα παιδάκια σας θα τα δώσετε να φάνε τούρτα; είμαι σε δίλημμα, ζάχαρη δεν έχει φάει ακόμα η μικρή και μας είπε η παιδίατρος όσο πιο αργά μπορούμε.. 

Πω, πόσο γρήγορα περνάει ο καιρός!!! Χρονίζουν τα μπεμπουδακια μας! ❤️

Εγώ προσωπικά, και όσο περνάει απ'το χέρι μου, δεν θα δώσω ζάχαρη στον μικρό για όσο το δυνατόν μεγαλύτερο χρονικό διάστημα. 

Εάν έχει και παιδάκια το πάρτυ, μπορείς να έχεις μια συμβατική τούρτα για τους μεγάλους, και φτιαξε μια τύπου τούρτα με φρούτα για τα παιδάκια, βολεύει για κάτι τέτοιο η εποχή, με τόσα και νόστιμα φρούτα που υπάρχουν τώρα διαθέσιμα. Και μπορείς συνοδευτικα να φτιάξεις επίσης γρανίτες/παγωτα από φρούτα, έχει θηκουλες για τέτοια χρηση, θα έχει και ζέστη, θα είναι ιδανικό, και θα αρέσει πολύ και στα ζουζούνια 🥳 Έχει πολλές συνταγές το ίντερνετ, δες κι απ' την ομάδα Παιδική- Βρεφική διατροφή  στο FB να πάρεις ιδέες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 22/6/2021 at 2:56 ΜΜ, ο/η Karmeliet είπε:

Πω, πόσο γρήγορα περνάει ο καιρός!!! Χρονίζουν τα μπεμπουδακια μας! ❤️

Εγώ προσωπικά, και όσο περνάει απ'το χέρι μου, δεν θα δώσω ζάχαρη στον μικρό για όσο το δυνατόν μεγαλύτερο χρονικό διάστημα. 

Εάν έχει και παιδάκια το πάρτυ, μπορείς να έχεις μια συμβατική τούρτα για τους μεγάλους, και φτιαξε μια τύπου τούρτα με φρούτα για τα παιδάκια, βολεύει για κάτι τέτοιο η εποχή, με τόσα και νόστιμα φρούτα που υπάρχουν τώρα διαθέσιμα. Και μπορείς συνοδευτικα να φτιάξεις επίσης γρανίτες/παγωτα από φρούτα, έχει θηκουλες για τέτοια χρηση, θα έχει και ζέστη, θα είναι ιδανικό, και θα αρέσει πολύ και στα ζουζούνια 🥳 Έχει πολλές συνταγές το ίντερνετ, δες κι απ' την ομάδα Παιδική- Βρεφική διατροφή  στο FB να πάρεις ιδέες

Άσε.. Για το πως πέρασε ο καιρός χαμπάρι δεν πήρα... 

Καλά θα ήταν να είχα χρόνο να τα κάνω όλα αυτά αλλά δουλεύω και το Σάββατο θα σχολασω 3,δεν υπάρχει χρόνος για να κάνω τίποτα... Η γειτονισσες θα μου ψήσουν και τα πράγματα του μπουφέ.. 

Είναι πολύ πιο δύσκολο το μωρό με την δουλειά από όσο φανταζόμουν, σχολαω και πρέπει να την πάρω από την πεθερά μου αμέσως και εχω  μαγείρεμα, καθάρισμα και η μικρή θέλει και βόλτα κλάμα η κατάσταση  

Υγ δουλεύω 6ημερο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Sotiria2004 είπε:

Άσε.. Για το πως πέρασε ο καιρός χαμπάρι δεν πήρα... 

Καλά θα ήταν να είχα χρόνο να τα κάνω όλα αυτά αλλά δουλεύω και το Σάββατο θα σχολασω 3,δεν υπάρχει χρόνος για να κάνω τίποτα... Η γειτονισσες θα μου ψήσουν και τα πράγματα του μπουφέ.. 

Είναι πολύ πιο δύσκολο το μωρό με την δουλειά από όσο φανταζόμουν, σχολαω και πρέπει να την πάρω από την πεθερά μου αμέσως και εχω  μαγείρεμα, καθάρισμα και η μικρή θέλει και βόλτα κλάμα η κατάσταση  

Υγ δουλεύω 6ημερο

Πω εξαήμερο, δύσκολο πολύ...Κοιμάται τουλάχιστον καλά η μικρή το βράδυ; Ξεκουράζεσαι;

Μην το σκέφτεσαι καθόλου τότε, δεν υπάρχει λόγος για άγχος, το θέμα είναι να χαρείς τα πρώτα γενέθλια της ζουζούνας σου. Αν δε σου ζητήσει η ίδια, δε χρειάζεται να της προσφέρεις, θα σβήσει κεράκια, θα κόψεις τούρτα, θα κεράσεις τους καλεσμένους, τέλος, η μικρή θα ασχολείται με κάτι άλλο. Αν πάλι ζηλέψει, και ζητήσει, δεν έγινε και τπτ να δοκιμάσει λίγο, πρώτα γενέθλια είναι αυτά!😍

Πίνει με καλαμάκι; Έφτιαξα για εμένα, με μπανάνα και κεράσια που ήταν παγωμένα στην κατάψυξη, νοστιμότατο smoothie με γάλα καρύδας, έριξα και λίγους σπόρους απο chia, γιατί είχε πολλή ζέστη εδώ την προηγούμενη βδομάδα, είδα τον μικρό που ζήλεψε και του έδωσα να παίξει με το καλαμάκι, και το τσάκισε-που μέχρι τότε δεν είχε ξαναπιει με καλαμάκι! Αν έχεις φρούτα παγωμένα ήδη, κομμένα στην κατάψυξη (αυτά που αρέσουν στη μικρή), με ένα μπλέντερ έχεις κάτι τέτοιο έτοιμο στο λεπτό. Παιδικά κυπελάκια και φαντασμαγορικά καλαμάκια, και είσαι έτοιμη για τους μικρούς καλεσμένους (και τους μεγάλους μη σου πω)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα σε όλες κορίτσια!

είχα καιρό να μπω να διαβάσω νέα σας. Γίνεται και ο δικός μας ενός έτους το Σάββατο και πόσα συναισθήματα με πλημμυρίζουν! Θα κάνω ένα μικρό παρτάκι με τούρτα αλλά για εμάς τους μεγάλους. @Sotiria2004΄Όσο περνάει από το χέρι μου δεν θα του δώσω ζάχαρη, δεν προσφέρει διατροφικά τίποτα εξάλλου.  Αγόρασα όμως μέλι άθερμο και ίσως του δώσω σε λίγο καιρό στο ψωμάκι που του δίνω για πρωινό. Πως πήγε το πάρτυ σας;

@Mariairaτι σας συμβούλεψε ο παιδίατρος για τη σοκολάτα; ξέρω πως καλό είναι να αποφεύγεται λόγω του ότι λειτουργεί ως υπερδιεργετικό.

Μας κάνει και βηματάκια. Εσάς πως πάνε τα μικρά σας; Θα χαρώ να μάθω νέα!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να τον χαίρεσαι κορίτσι μου τον μικρούλη σου,καλότυχος με υγεία να είναι!

Αυτό με την σοκολάτα το ξέρω και εγώ ,ότι προκαλεί υπερδιέγερση,αλλά ο παιδίατρος μου έχει πει όσο μπορώ να αποφεύγω τη ζάχαρη...

Αν και δε ζήτησε τούρτα στα γενέθλια της ,ενώ όλοι τρώγαμε δεν έδωσε σημασία...

Σήμερα είχαμε εμβόλιο,ψήλωσε κατά τρεις πόντους,φτάσαμε 78 εκατοστά αλλά από κιλά είμαστε 8800, στα φυσιολογικά μεν αδύνατη δε,θα της σταματήσω τη σκονη- γάλα και θα ξεκινήσουμε το φρέσκο,μέλι ,ξηρούς καρπούς και μαλάκια μετά τους 16 μήνες θα της δώσω...

Μου έδωσε και παραπεμπτικό για τις πρώτες αιματολογικές που θα κάνουμε...

Πριν μέρες πήραμε μαγιουδακι,σωσίβιο και όλα τα σχετικά της παραλίας και ανυπομονώ να κάνει το πρώτο της μπάνιο!!!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Mariaira είπε:

Να τον χαίρεσαι κορίτσι μου τον μικρούλη σου,καλότυχος με υγεία να είναι!

Αυτό με την σοκολάτα το ξέρω και εγώ ,ότι προκαλεί υπερδιέγερση,αλλά ο παιδίατρος μου έχει πει όσο μπορώ να αποφεύγω τη ζάχαρη...

Αν και δε ζήτησε τούρτα στα γενέθλια της ,ενώ όλοι τρώγαμε δεν έδωσε σημασία...

Σήμερα είχαμε εμβόλιο,ψήλωσε κατά τρεις πόντους,φτάσαμε 78 εκατοστά αλλά από κιλά είμαστε 8800, στα φυσιολογικά μεν αδύνατη δε,θα της σταματήσω τη σκονη- γάλα και θα ξεκινήσουμε το φρέσκο,μέλι ,ξηρούς καρπούς και μαλάκια μετά τους 16 μήνες θα της δώσω...

Μου έδωσε και παραπεμπτικό για τις πρώτες αιματολογικές που θα κάνουμε...

Πριν μέρες πήραμε μαγιουδακι,σωσίβιο και όλα τα σχετικά της παραλίας και ανυπομονώ να κάνει το πρώτο της μπάνιο!!!

 

να το χαίρεσαι κι εσύ το παιδάκι σου! γερό και καλότυχο εύχομαι!! 

 

είδα για το γάλα.. θα κάνεις μετάβαση από σκόνη σε φρέσκο; πως;; 

εμείς είμαστε 78 εκατοστά και 10.5 κιλά! τον λες και μπαμπότσικο χαχαχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναι θα ξεκινήσει φρέσκο,εγώ εν τω μεταξύ πήρα προχθές  σκόνη γάλα ,το frisogrow,που είναι μετά τον πρώτο χρόνο αλλά μου είπε όταν τελειώσει αυτό να τις δίνω ότι πίνουμε και εμείς...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Klimentini είπε:

Καλημέρα σε όλες κορίτσια!

είχα καιρό να μπω να διαβάσω νέα σας. Γίνεται και ο δικός μας ενός έτους το Σάββατο και πόσα συναισθήματα με πλημμυρίζουν! Θα κάνω ένα μικρό παρτάκι με τούρτα αλλά για εμάς τους μεγάλους. @Sotiria2004΄Όσο περνάει από το χέρι μου δεν θα του δώσω ζάχαρη, δεν προσφέρει διατροφικά τίποτα εξάλλου.  Αγόρασα όμως μέλι άθερμο και ίσως του δώσω σε λίγο καιρό στο ψωμάκι που του δίνω για πρωινό. Πως πήγε το πάρτυ σας;

@Mariairaτι σας συμβούλεψε ο παιδίατρος για τη σοκολάτα; ξέρω πως καλό είναι να αποφεύγεται λόγω του ότι λειτουργεί ως υπερδιεργετικό.

Μας κάνει και βηματάκια. Εσάς πως πάνε τα μικρά σας; Θα χαρώ να μάθω 

Καλησπέρα κοριτσακι μου.. να χαίρεσαι το ζουζουνακι σου γερός και καλοτυχος να ναι..να τον δεις όπως εσύ επιθυμείς...

Εμείς αύριο πάμε 11 μηνων..πριν ένα μήνα είχαμε πάει για το εμβόλιο είμαστε 76 πόντους και 8 κιλα.. κάνει βηματάκια αλλά πέφτει,από φαγητα καμμια φορά τρωει από τα δικά μας.εχουμε 5 δοντάκια και όταν λέει μαμα μου με τρελενει.. ζωή να χει ο μπεμπακος μου είναι λίγο ζωηρουλι..εσεις;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια... 

Εμεις περάσαμε σούπερ στο πάρτυ, η μικρή τρελάθηκε με τα παιχνίδια και έπαιζε με τα παιδάκια.. Τούρτα δεν έδωσα τελικά, δεν ζήτησε καν, οπότε μια χαρά 

Περπατάμε εδώ κσι 2 μήνες, βασικά τρέχουμε. Γάλα μας είπε μέχρι 15 μηνών καλό θα ήταν να της δώσω το frisomel και μετά κανονικό αγελαδινό, μέλι της έδωσα εχθές (ο άντρας μου έχει Μελίσσια οπότε ξέρω τι θα της δώσω) βέβαια ελάχιστο και κάθε μέρα λίγο περισσότερο, έτσι ώστε να καταφέρω να της κάνω συνταγές με μέλι αντί για ζάχαρη όταν μεγαλώσει και άλλο. 

78 εκ 10 κιλά 

Μέχρι την Δευτέρα πίστευα ότι είχαμε 6 δόντια αλλά η παιδίατρος μας έδειξε και 4 τραπεζίτες που βγήκαν και δεν πήραμε χαμπάρι, που να τα δούμε εκεί πίσω, νόμιζα πως τα δόντια έβγαιναν με την σειρά βασικα 🤣🤣🤣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...