Μετάβαση σε περιεχόμενο

Recommended Posts

στις πριν 8 ώρες, ο/η Angel mommy είπε:

Δεν μπορεί να το χειριστεί ακόμα καλά και είναι λογικό, θέλει υπομονή. Εάν θες δοκίμασε διαφορετικά ποτηράκια που τρέχουν μόνα τους μόλις τα γυρίσεις και δεν θέλουν πολύ προσπάθεια από το μωρο εάν αγχώνεσαι που δεν πίνει. 

 

Λοιπόν η μπέμπα εδώ και 2 μέρες ανοίγει από μόνη της το στόμα για να φάει. Ηθελε τον χρόνο της μάλλον. Σήμερα μου έκανε και ήχους με το στόμα όταν με είδε που έκοβα τα φρούτα. Δεν τρώει τρελή ποσότητα αλλά ικανοποιητική συγκριτικά με τις προηγούμενες μέρες. 

Το μπουκάλι που του δίνω είναι το ίδιο που έπινε και το αντλημένο το δικό μου και δεν το πίνει...γι’αυτό προβληματίζομαι. Έχεις κάποιο καλό ποτηράκι να μου προτείνεις; 

Είδα ένα της μαμ, αλλά δε ξέρω αν είναι καλό!

Είδες, σιγά σιγά θα τρώει όλο και περισσότερο!! 😊😀

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 2.3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 8 ώρες, ο/η Angel mommy είπε:

Το συγκεκριμένο εμβόλιο δεν συμπεριλαμβάνεται στον υποχρεωτικό εμβολιασμό οπότε και ο παιδίατρος δεν μπορεί να σε αναγκάσει να το κάνεις, μόνο κάνει σύσταση. Στον μεγάλο μου γιο εγώ είχα ρωτήσει τον γιατρό δεν μου το είχε πει από μόνος του και το κάναμε 7ο-8ο μήνα. Είχε πρηστεί λίγο το χέρι του και είχε λίγο γκρίνια. Είναι όντως λίγο βαρύ οπότε και ο πυρετός είναι φυσιολογικός μην σε παραξενεύει. Ο παιδίατρος μου έχει πει αντιπυρετικο να δίνω μετά το 38.5 στον πυρετό γιατί τα μωρά ανεβάζουν εύκολα θερμοκρασία. Έχει τύχει να μου κάνει πυρετό και από δόντια. 

Επίσης εάν το μωρο κάνει το εμβόλιο πριν τα 2 έτη νομίζω πως κάνει 3 δόσεις. Εάν το κάνει μετά τότε κάνει μόνο 2 δόσεις. Βέβαια ο παιδίατρος μου είχε πει πως σύμφωνα με έρευνες και οι 2 δόσεις πριν τα 2 χρόνια δημιουργούν ανοσία και είναι αρκετές. 

Ελπίζω να βοήθησα 

Ναι σωστά, δεν είναι υποχρεωτικό οπότε μπορεί μόνο να το προτείνει ο παιδίατρος!

Ναι σωστά τα λες, και αν το κάνει από νεογέννητο κάνεις 4 δόσεις!!

Εμείς θα το κάνουμε στους 8 μήνες, ώστε να έχει κάποια απόσταση από το τελευταίο των 6 μηνών! Και επίσης θα κάνουμε τώρα τις δύο δόσεις(8 κ 10 μηνών) και την τρίτη θα την κάνουμε 2 χρονών 😉

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 15/2/2021 at 11:03 ΠΜ, ο/η Angel mommy είπε:

Το συγκεκριμένο εμβόλιο δεν συμπεριλαμβάνεται στον υποχρεωτικό εμβολιασμό οπότε και ο παιδίατρος δεν μπορεί να σε αναγκάσει να το κάνεις, μόνο κάνει σύσταση. Στον μεγάλο μου γιο εγώ είχα ρωτήσει τον γιατρό δεν μου το είχε πει από μόνος του και το κάναμε 7ο-8ο μήνα. Είχε πρηστεί λίγο το χέρι του και είχε λίγο γκρίνια. Είναι όντως λίγο βαρύ οπότε και ο πυρετός είναι φυσιολογικός μην σε παραξενεύει. Ο παιδίατρος μου έχει πει αντιπυρετικο να δίνω μετά το 38.5 στον πυρετό γιατί τα μωρά ανεβάζουν εύκολα θερμοκρασία. Έχει τύχει να μου κάνει πυρετό και από δόντια. 

Επίσης εάν το μωρο κάνει το εμβόλιο πριν τα 2 έτη νομίζω πως κάνει 3 δόσεις. Εάν το κάνει μετά τότε κάνει μόνο 2 δόσεις. Βέβαια ο παιδίατρος μου είχε πει πως σύμφωνα με έρευνες και οι 2 δόσεις πριν τα 2 χρόνια δημιουργούν ανοσία και είναι αρκετές. 

Ελπίζω να βοήθησα 

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ κορίτσι μου! Φυσικά και με βοηθήσες 💗 να είσαι καλά! Ακόμα το σκέφτομαι..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 15/2/2021 at 12:31 ΠΜ, ο/η Princess28 είπε:

Ναι καταλαβαίνω! 

Εμάς ανέβασε στο εμβόλιο που κάναμε στους 5 μήνες 37.9...μία φορά..δεν είχε ξανανεβάσει ποτέ θερμοκρασία...και μέχρι να στείλουμε στη γιατρό και να μας πει τι να κάνουμε, έπεσε μόνο του στο 37.2 και μετά 36.7...χωρίς να δώσουμε ούτε ντεπόν ούτε κάτι άλλο...

Νομίζω είναι φυσιολογικό να κάνουν λίγο πυρετό, δεν είναι κάτι μη σε αγχώνει 😊

Ναι το ξέρω..αλλά τώρα είχαμε αλλά κ τρεχαμε  δν θέλω κ αυτό να συμβεί...εννοώ με τον πυρετό...🥺

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 14/2/2021 at 9:35 ΠΜ, ο/η Tzortzina123 είπε:

Όχι για αυτο μου φάνηκε παράξενο, ο μπέμπης ποτέ δεν μου έκανε πυρετό σε όσα εμβόλια έκανε..Αλλά μου είπε ο παιδίατρος ότι είναι βαρύ εμβόλιο και να μην ανησυχώ. Μια μέρα κράτησε ο πυρετός και ούτε..Τώρα που τον μέτρησα δεν έχει τίποτα!!!Μην φοβάσαι ειναι για καλό δεν είναι τίποτα!

Σε ευχαριστώ πολύ ❤️ κ για το κουράγιο κ για όλα γλυκουλα μου ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπέρα κορίτσια :) :) 

κάτι άσχετο, για να περνάει και η ώρα. με τα κιλά της εγκυμοσύνης πως τα πάτε; τα χάσατε; 😆

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 18/2/2021 at 6:13 ΜΜ, ο/η Klimentini είπε:

καλησπέρα κορίτσια :) :) 

κάτι άσχετο, για να περνάει και η ώρα. με τα κιλά της εγκυμοσύνης πως τα πάτε; τα χάσατε; 😆

Αχ ιστορία μου αμαρτία μου... 

25 είχα βάλει και έχω τα 10..

Ολη μέρα θέλω να κλαίω.. Μόνο αυτό σου λέω.. 17 Απριλίου γυρίζω στην δουλειά.. Ελπίζω να τα χάσω τότε.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η Sotiria2004 είπε:

Αχ ιστορία μου αμαρτία μου... 

25 είχα βάλει και έχω τα 10..

Ολη μέρα θέλω να κλαίω.. Μόνο αυτό σου λέω.. 17 Απριλίου γυρίζω στην δουλειά.. Ελπίζω να τα χάσω τότε.. 

κουράγιο.. 25 ρε θηρίο!!! πωωωω... είχα βάλει 12, τα έχασα και τώρα έβαλα 2 ... και δεν έχω και τη δικαιολογία ότι είναι τα κιλά της εγκυμοσύνης... 😬

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 18/2/2021 at 6:13 ΜΜ, ο/η Klimentini είπε:

καλησπέρα κορίτσια :) :) 

κάτι άσχετο, για να περνάει και η ώρα. με τα κιλά της εγκυμοσύνης πως τα πάτε; τα χάσατε; 😆

Καλησπερα κοριτσια!!! Εγω δραμα πηρα 17! Εχασα τα 8 και τα ξαναπηρα!!! Τωρα εχω χασει 7 και συνεχιζω!!! Αλλα πολυ δυσκολο!!! Πολυ τυρανιεμαι! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Klimentini είπε:

κουράγιο.. 25 ρε θηρίο!!! πωωωω... είχα βάλει 12, τα έχασα και τώρα έβαλα 2 ... και δεν έχω και τη δικαιολογία ότι είναι τα κιλά της εγκυμοσύνης... 😬

Ήμουν πολύ αδύνατη βέβαια και τώρα μοιάζω κανονική... Αλλά πρέπει να τα χάσω.. Δεν μπορώ να βάλω τα ρούχα μου.. Κλάμα σου λέω.. Η ντουλάπα γεμάτη και εγώ μόνο φόρμες φοράω και κολάν.. 

Η μικρή μου σήμερα σηκώθηκε όρθια.. Έχω πολύ χαρά.. 7,5 μηνών είμαστε. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 18/2/2021 at 6:13 ΜΜ, ο/η Klimentini είπε:

καλησπέρα κορίτσια :) :) 

κάτι άσχετο, για να περνάει και η ώρα. με τα κιλά της εγκυμοσύνης πως τα πάτε; τα χάσατε; 😆

Καλησπέρα!! Εγώ είχα πάρει 9-10 μου έχουν μείνει 1-2 αλλά ελπίζω ότι είναι επειδή δε μου έχει έρθει περίοδος ακόμη και είμαι πρησμένη..εκτός αν τα έχασα και τα ξαναπήρα στην καραντίνα και δεν το κατάλαβα 🤣 ήμουν κι εγώ πολύ αδύνατη οπότε τώρα είμαι κανονική..αλλά όπως λέει κ η Σωτηρία δε χωράω στα ρούχα μου άσε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Sotiria2004 είπε:

Ήμουν πολύ αδύνατη βέβαια και τώρα μοιάζω κανονική... Αλλά πρέπει να τα χάσω.. Δεν μπορώ να βάλω τα ρούχα μου.. Κλάμα σου λέω.. Η ντουλάπα γεμάτη και εγώ μόνο φόρμες φοράω και κολάν.. 

Η μικρή μου σήμερα σηκώθηκε όρθια.. Έχω πολύ χαρά.. 7,5 μηνών είμαστε. 

Αχχ τέλειαα συμμερίζομαι τη χαρά σου κι εμάς την Τρίτη πιάστηκε στο πάρκο και σηκώθηκε (του έχουμε βάλει χειρολαβές) !! Ενθουσιάστηκα κι εγώ πολύ κι έστελνα βίντεο σε όλους τους φίλους και την οικογένεια μου!!! Από τότε το κάνει συνέχεια 5μιση μηνών ο δικός μου

Τι τέλειο συναίσθημα που είναι όταν κάνουν κάτι καινούργιο πόση χαρά έχουμε 😍

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ, κορίτσια.... Πονεμένη ιστορία.... Σωτηρία, πόσο συμβαδίζουμε;;; Είχα πάρει 11,5 στην εγκυμοσύνη, στις 10 μέρες μετά τον τοκετό δεν είχα κανένα και τώρα με την καραντίνα από το Νοέμβριο έχω πάρει 3 σχεδον. Από χθες ξεκίνησα δίαιτα μόνη μου, να δούμε πόσο θα αντέξω. Το πρόβλημα με μένα είναι ότι ήμουν ήδη +10 από το φυσιολογικό.... έχω πολύ δρόμο μπροστά μου.... 

Εμάς η μικρή είναι τεμπέλα... Χαίρομαι με τα δικά σας παιδάκια που σηκώνονται κλπ. Εμάς μόνο στα δόντια είναι μπροστά... Έχει ήδη από την προηγούμενη εβδομάδα (7 μηνών) τα 2 πάνω... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια, πως είστε? 

Γιατί πιάνουνε κουβέντα για τα κιλά? Τα κιλά της εγκυμοσύνης τώρα τα έχασα σε ένα μήνα. Τώρα μένουν να χάσω τα επιπλέον από την πρώτη εγκυμοσύνη που είχα πάρει (πάνω από 20 κιλά και είχα χάσει τα 10) συν κάτι επιπλέον που ειχα πάρει πριν μείνω έγκυος 😅

 

Στείλτε βοήθεια, η μικρή έχει απίστευτη γκρίνια και 3 μέρες τώρα είναι μόνο στα χέρια. Μπορεί να την έχω αγκαλιά και να κλαίει και για το αποκορύφωμα μου έκανε και πυρετό. Ούτε νεογεννητο δεν ήταν έτσι 😵

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Angel mommy είπε:

Καλημέρα κορίτσια, πως είστε? 

Γιατί πιάνουνε κουβέντα για τα κιλά? Τα κιλά της εγκυμοσύνης τώρα τα έχασα σε ένα μήνα. Τώρα μένουν να χάσω τα επιπλέον από την πρώτη εγκυμοσύνη που είχα πάρει (πάνω από 20 κιλά και είχα χάσει τα 10) συν κάτι επιπλέον που ειχα πάρει πριν μείνω έγκυος 😅

 

Στείλτε βοήθεια, η μικρή έχει απίστευτη γκρίνια και 3 μέρες τώρα είναι μόνο στα χέρια. Μπορεί να την έχω αγκαλιά και να κλαίει και για το αποκορύφωμα μου έκανε και πυρετό. Ούτε νεογεννητο δεν ήταν έτσι 😵

καλημέρα! παίζει να περνάει άλλο ένα άλμα; (ο πυρετός δεν συμπεριλαμβάνεται στα άλματα) και να ξυπνάει συνέχεια; ξέρω πως γύρω στους 7-8 μήνες ξαναχτυπάει.. 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια!

πως τα πάτε με τις στέρεες; εγώ ξεκίνησα να τον μαθαίνω να τρώει με τα χέρια του μόνος του αλλά δεν πετυχαίνει πάντα καθώς δεν έχει πλήρη έλεγχο των χεριών του. 

Πόσα γεύματα κάνουν την ημέρα; εγώ προς το παρόν και μέχρι να πάει 8 μηνών σκέφτομαι να κρατήσω το 1,5 γεύματα την ημέρα. Πρωινό (λίγο) + γάλα , μεσημεριανό + νερό, απογευματινό, βραδινό και νυχτερινό γάλα. 

Εσείς τι κάνετε; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kαλησπέρα κορίτσια! Τι κάνετε; Σας παρακολουθώ αρκετά συχνά αλλά έχοντας επιστρέψει στη δουλειά συνήθως δεν έχω χρόνο να γράψω. @Klimentini Όσον αφορά τα γεύματα,  πίνει πρωί-βράδυ γάλα κ κάνουμε 3 γεύματα μέσα στην ημέρα. Φρούτα το πρωί, μεσημεριανό κ το απόγευμα κρέμα δημητριακών. Είναι 7 μηνών η μικρή μου. 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 ώρες, ο/η Angelina85 είπε:

Kαλησπέρα κορίτσια! Τι κάνετε; Σας παρακολουθώ αρκετά συχνά αλλά έχοντας επιστρέψει στη δουλειά συνήθως δεν έχω χρόνο να γράψω. @Klimentini Όσον αφορά τα γεύματα,  πίνει πρωί-βράδυ γάλα κ κάνουμε 3 γεύματα μέσα στην ημέρα. Φρούτα το πρωί, μεσημεριανό κ το απόγευμα κρέμα δημητριακών. Είναι 7 μηνών η μικρή μου. 

 

νύχτα δεν ξυπνάει για να φάει;

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Klimentini είπε:

νύχτα δεν ξυπνάει για να φάει;

 

Όχι,  δε ξυπνάει. Το τελευταίο της γεύμα είναι στις 10 το βράδυ κ κοιμάται συνεχόμενα μέχρι τις 8 συνήθως.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 3 weeks later...

Κορίτσια μου θέλω τα φώτα σας... 

Καλησπέρα, θέλω να μάθω.. 

Τώρα που δίνουμε στο μωράκι νερό από φίλτρο όταν δίνουμε γάλα το νερό το βράζουμε πάλι η απλά το ζεστενουμε; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 16/3/2021 at 12:18 ΜΜ, ο/η Sotiria2004 είπε:

Κορίτσια μου θέλω τα φώτα σας... 

Καλησπέρα, θέλω να μάθω.. 

Τώρα που δίνουμε στο μωράκι νερό από φίλτρο όταν δίνουμε γάλα το νερό το βράζουμε πάλι η απλά το ζεστενουμε; 

Καλησπέρα @Sotiria2004

Tην ίδια ερώτηση έκανα προ ημερών στην παιδίατρο. Μου είπε ότι συνεχίζουμε με βράσιμο του νερού,  λόγω των αλάτων.  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 3 weeks later...

καλησπερα κοριτσια!!ελπιζω να ειστε ολες καλα. ηθελα να ρωτησω απο περιεργεια ποτε τα μαλλια των μωρων περνουν το τελικο τουσ χρωμα, Ειμαστε 8 μηνων και δεν εχουμε πολλα μαλλια και ειναι ακομη καστανοξανθα ενω ειμστε μελαχρινοι. ευχαριστωωω ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια! έχω καιρό να γράψω.. ήμουν Αθήνα για ένα μήνα και ξεκουράστηκα σχετικά! Πως είστε; @evi1996 τα μαλλάκια τους θα αλλάζουν χρώμα καθώς μεγαλώνουν! ούτε εμάς έχει πολλά μαλάκια και είναι καστανόξανθα. 

Η απορία μου είναι για τα μάτια βέβαια.. πότε άραγε θα πάρουν το τελικό τους χρώμα; Επίσης πως τα πάτε με το φαγητό; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 7/4/2021 at 10:30 ΠΜ, ο/η Klimentini είπε:

Καλημέρα κορίτσια! έχω καιρό να γράψω.. ήμουν Αθήνα για ένα μήνα και ξεκουράστηκα σχετικά! Πως είστε; @evi1996 τα μαλλάκια τους θα αλλάζουν χρώμα καθώς μεγαλώνουν! ούτε εμάς έχει πολλά μαλάκια και είναι καστανόξανθα. 

Η απορία μου είναι για τα μάτια βέβαια.. πότε άραγε θα πάρουν το τελικό τους χρώμα; Επίσης πως τα πάτε με το φαγητό; 

Καλησπερα @Klimentini!! εμεισ ειμαστε 8 μηνων και νομιζω πωσ τα ματια μασ ειναι καστανα και λογικα αυτο ειναι το χρωμα του. Εσασ φαινονται ακομη??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...