Μετάβαση σε περιεχόμενο

Recommended Posts

στις πριν 12 ώρες, ο/η konstantinaVE είπε:

Γεια σας κορίτσια!! Συγγνώμη που έχω χαθεί. Η μικρή δε λέει να ξεκολλήσει και να με αφησει να κάνω το οτιδήποτε.... Τώρα έφυγε κι ο άντρας μου με τη δουλειά του και είμαστε όλη μέρα αγκαλιά...

7 μηνών σήμερα η μικρή, τεμπελα αρκετά. Δε ρολαρει, δεν κάθεται 100% στον ποπό της, δε βαβιζει, μόνο "αααα" και "πρρρ" με σάλια...

Από φαγητο, τρώει πολύ και κλαίει όταν τελειώνει.

Τώρα ετοιμάζονται από μέρα σε μέρα τα δύο κάνω δόντια και έχει γκρινια, δεν ξέρει τι θέλει, δεν κοιμάται καλά ... 

Εσείς;

Γεια σου!! 

Αυτό με τα δόντια είναι όντως ζόρι.. όσο για τις κινητικές ικανότητες, του κάνω μερικές ασκησούλες για να ξεκουνιεται και είναι και ζωηρός από μόνος του και κάπως τα καταφέρνε αλλά δεν μου κάθεται όρθιος πχ όπως της @Mariaira 😕 😕 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 2.3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 4 ώρες, ο/η Klimentini είπε:

τέλεια μπράβο! ψάρι και αυγό έχω δώσει και το αυγό το τρώει με ευχαρίστηση μόνο όταν το κάνω scrambled eggs είτε με λάδι είτε με ανάλατο καθαρό βούτυρο.

της έκανες κάποιες ασκήσεις ώθησης και πιάνει έπιπλα κλπ; θέλω να πω ασκήσεις  stimulation. 

Όχι όχι τπτ δε της έκανα..απλά εκεί που μπουσουλουσε μια μέρα πήγε στο τραπεζάκι πιάστηκε και σηκωθηκε!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 4/2/2021 at 10:28 ΠΜ, ο/η Klimentini είπε:

έχεις δίκιο... εσύ σκέφτεσαι να κατέβεις καθόλου; και εάν ναι, πότε; που θα μείνετε; εγώ δυστυχώς θα νοικιασω..

Εγώ μένω Ελλάδα! Έχω άδεια μητρότητας από τη δουλειά μου στην Αγγλία, αλλά δε νομίζω να επιστρέψω γιατί ο άντρας μου είναι εδώ και δουλεύει εδώ.. Οπότε νοικιάζουμε σπίτι εδώ.. Με κέρδισε η πατρίδα (ο έρωτας βασικά!! 🤪)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Mariaira είπε:

Όχι όχι τπτ δε της έκανα..απλά εκεί που μπουσουλουσε μια μέρα πήγε στο τραπεζάκι πιάστηκε και σηκωθηκε!!

καλά μιλαμε φοβερή!!! χαχαχα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Mariaira είπε:

Θηρίο ανήμερο!!

Εσείς πως είστε;

Από κιλά δεν ξέρω γιατί δεν τον έχω ζυγίσει και η επόμενη επίσκεψη μας είναι τον Απρίλιο. αλλά γενικά είναι πολύ ζωηρός και τώρα έχει και γκρίνια γιατί μάλλον βγαίνουν τα υπόλοιπα δόντια σιγά σιγά.. χωριά του ότι ακόμα μου ξυπνάει τη νύχτα για να φάει.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Klimentini είπε:

Από κιλά δεν ξέρω γιατί δεν τον έχω ζυγίσει και η επόμενη επίσκεψη μας είναι τον Απρίλιο. αλλά γενικά είναι πολύ ζωηρός και τώρα έχει και γκρίνια γιατί μάλλον βγαίνουν τα υπόλοιπα δόντια σιγά σιγά.. χωριά του ότι ακόμα μου ξυπνάει τη νύχτα για να φάει.. 

Γκρίνια έχουμε και εμείς πολύ...είναι δόντια,άλμα; Όλα μαζί;

Δυσκολεύεται και στον ύπνο πολύ...ενώ κοιμάται όρθια με το που ξαπλώσουμε μαζί κλαίει..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια.. 

Εμεις 7+ μηνων σήμερα πήγαμε στην γιατρό 8, 5 κιλα και 70εκ. Μεγαλώσαμε... 

Ρώτησα σήμερα να δώσω κανέλα και ξηρούς καρπούς και μου είπε από τον χρόνο και μετά, τι κάνατε εσείς; 

Επισης, έχει κάποια κοπελα συνταγή για μπισκότα; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Sotiria2004 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια.. 

Εμεις 7+ μηνων σήμερα πήγαμε στην γιατρό 8, 5 κιλα και 70εκ. Μεγαλώσαμε... 

Ρώτησα σήμερα να δώσω κανέλα και ξηρούς καρπούς και μου είπε από τον χρόνο και μετά, τι κάνατε εσείς; 

Επισης, έχει κάποια κοπελα συνταγή για μπισκότα; 

Καλημέρα και να την χαίρεσαι!! Πόσο γρήγορα μεγαλώνουν!! 

Όσο για τους ξηρούς καρπούς, έχω δώσει ήδη αμύγδαλο και Κάσιους και σε κανένα μήνα θα δώσω και φυστίκι. Γιατί σας είπε από τον χρόνο και μετά.; ξέρω πως έρευνες δείχνουν ότι δεν χρειάζεται να περιμένεις τόσο. 

Ακολουθώ μια ομάδα στο Facebook όπου προωθείται η υγιεινή διατροφή των μωρώ, μου τη συνέστησε εάν δεν κάνω λάθος η @Karmeliet. Έχει πάρα πολλές συνταγές για όλες τις ηλικίες των μωρών/παιδιών βασισμένες σε καλά υλικά και επιστημονικές έρευνες από τον ΠΟΥ. Εάν θες μπαίνεις και κοιτάς, λέγεται Παιδική- Βρεφική Διατροφή 

https://www.facebook.com/groups/baby.nutrition

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η Mariaira είπε:

Γκρίνια έχουμε και εμείς πολύ...είναι δόντια,άλμα; Όλα μαζί;

Δυσκολεύεται και στον ύπνο πολύ...ενώ κοιμάται όρθια με το που ξαπλώσουμε μαζί κλαίει..

εγώ πάντως είδα τα μπροστινά του ούλα χθες και ήταν τούμπανο!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια! Φτάσαμε 6 μηνών και ξεκίνησα την εισαγωγή τροφής δειλά δειλά από 5,5 μηνών αλλά δεν τα πάμε ιδιαίτερα καλά. Δοκίμασα να δώσω ρυζάλευρο με μητρικό γάλα αλλά δεν το έτρωγε. Μετά ξεκίνησα τα φρούτα και τώρα ζήτημα είναι να μου φάει 4-5 κουταλάκια με μεγάλη προσπάθεια από μεριάς μου. Μετά από λίγη ώρα πεισμωνει και σφραγίζει το στόμα της. Ο πρώτος ήταν και παραμένει καλοφαγος, λέτε το δεύτερο να μου βγει ανάποδο? 

Θα δοκιμάσω από βδομάδα τα λαχανικά μήπως αυτά τα προτιμάει, τι να πω. Ουφ τα είπα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 λεπτά, ο/η Angel mommy είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Φτάσαμε 6 μηνών και ξεκίνησα την εισαγωγή τροφής δειλά δειλά από 5,5 μηνών αλλά δεν τα πάμε ιδιαίτερα καλά. Δοκίμασα να δώσω ρυζάλευρο με μητρικό γάλα αλλά δεν το έτρωγε. Μετά ξεκίνησα τα φρούτα και τώρα ζήτημα είναι να μου φάει 4-5 κουταλάκια με μεγάλη προσπάθεια από μεριάς μου. Μετά από λίγη ώρα πεισμωνει και σφραγίζει το στόμα της. Ο πρώτος ήταν και παραμένει καλοφαγος, λέτε το δεύτερο να μου βγει ανάποδο? 

Θα δοκιμάσω από βδομάδα τα λαχανικά μήπως αυτά τα προτιμάει, τι να πω. Ουφ τα είπα! 

Καλημέρα και καλή επιτυχία!! δεν θα έδινα ρυζάλευρο στη θέση σου.. το ξέρω ότι το προτείνουνε πολλοί παιδίατροι αλλά έχει ενοχοποιηθεί για τη παρουσία αρσενικού. Όποτε και να μην το τρώει, δεν είναι κάτι τρομερό, αντιθέτως. Εάν θες κάνε λίγη έρευνα και δες το.. δες και αυτό το άρθρο, εάν θες. 

https://childinfantnutrition.info/pes-oxi-sto-rizalevro-kai-ta-dimitriaka/

εμείς του τα μαγειρεύανε τα φρούτα στον ατμό, τα αλέθαμε και του τα δίναμε. ίσως αυτό βοηθήσει; :)

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η Klimentini είπε:

Καλημέρα και καλή επιτυχία!! δεν θα έδινα ρυζάλευρο στη θέση σου.. το ξέρω ότι το προτείνουνε πολλοί παιδίατροι αλλά έχει ενοχοποιηθεί για τη παρουσία αρσενικού. Όποτε και να μην το τρώει, δεν είναι κάτι τρομερό, αντιθέτως. Εάν θες κάνε λίγη έρευνα και δες το.. δες και αυτό το άρθρο, εάν θες. 

https://childinfantnutrition.info/pes-oxi-sto-rizalevro-kai-ta-dimitriaka/

εμείς του τα μαγειρεύανε τα φρούτα στον ατμό, τα αλέθαμε και του τα δίναμε. ίσως αυτό βοηθήσει; :)

 

Το γνωρίζω για το αρσενικό, πιο πολύ ο άντρας μου είχε λυσσάξει να φάει ρυζάλευρο για να μάθει το μωρο να τρώει με το κουτάλι. Κατάλαβε πως δεν ισχύει κάτι τέτοιο εμπράκτως 

Έχω δοκιμάσει να της βράσω πρώτα το μήλο και μετά να το αλεσω αλλά δεν είδα διαφορά. Δοκίμασα και όπως είναι βρασμένο και μαλακό να της το δώσω σε κομμάτια, πάλι καμία διαφορά. 

Το θέμα είναι πως όταν τρώμε κάτι μας κοιτάζει στο στόμα και ξερογλυφεται κατά τ'αλλα δεν τη ενδιαφέρει ότι έχει στο πιάτο της 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η Angel mommy είπε:

Το γνωρίζω για το αρσενικό, πιο πολύ ο άντρας μου είχε λυσσάξει να φάει ρυζάλευρο για να μάθει το μωρο να τρώει με το κουτάλι. Κατάλαβε πως δεν ισχύει κάτι τέτοιο εμπράκτως 

Έχω δοκιμάσει να της βράσω πρώτα το μήλο και μετά να το αλεσω αλλά δεν είδα διαφορά. Δοκίμασα και όπως είναι βρασμένο και μαλακό να της το δώσω σε κομμάτια, πάλι καμία διαφορά. 

Το θέμα είναι πως όταν τρώμε κάτι μας κοιτάζει στο στόμα και ξερογλυφεται κατά τ'αλλα δεν τη ενδιαφέρει ότι έχει στο πιάτο της 

φαντάζομαι θα θέλει το χρόνο της μωρέ η γλυκούλα χαχα 

παίζει και να μην πεινάει και πολύ όταν της το δίνετε; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια παραθέτω εδώ εγκύκλιο του Υπουργείου υγείας σχετικά με την εισαγωγή των στέρεων τροφών στα μωρά κατα τη διάρκεια του πρώτου έτους ζωής τους. Ελπίζω να σας φανεί χρήσιμο!

 

https://www.moh.gov.gr/articles/health/dieythynsh-dhmosias-ygieinhs/metadotika-kai-mh-metadotika-noshmata/c388-egkyklioi/5750-systaseis-gia-thn-eisagwgh-sterewn-trofwn-ston-1o-xrono-ths-zwhs?fbclid=IwAR0DA4MqpvqjTBjJz7R5io130mZ5YCq-vxmOR2BZ5QaT3zD134LpzcCA0Tw

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Angel mommy είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Φτάσαμε 6 μηνών και ξεκίνησα την εισαγωγή τροφής δειλά δειλά από 5,5 μηνών αλλά δεν τα πάμε ιδιαίτερα καλά. Δοκίμασα να δώσω ρυζάλευρο με μητρικό γάλα αλλά δεν το έτρωγε. Μετά ξεκίνησα τα φρούτα και τώρα ζήτημα είναι να μου φάει 4-5 κουταλάκια με μεγάλη προσπάθεια από μεριάς μου. Μετά από λίγη ώρα πεισμωνει και σφραγίζει το στόμα της. Ο πρώτος ήταν και παραμένει καλοφαγος, λέτε το δεύτερο να μου βγει ανάποδο? 

Θα δοκιμάσω από βδομάδα τα λαχανικά μήπως αυτά τα προτιμάει, τι να πω. Ουφ τα είπα! 

Καλημέρα!!

Εμείς είμαστε 5μιση μηνών και τρώμε πλέον τα πάντα στις στέρεες! Πώς μεγαλώνουν!!

Ξεκινήσαμε με φρουτόκρεμα(αχλάδι) και κρέμα κεχρί. Το κεχρί μου είπε η παιδίατρος εφόσον θηλάζω δε χρειάζεται να το δίνω, αλλά να θηλάζω αντ’ αυτού γιατί ο θηλασμός είναι πολύ καλύτερος! Όσο για τα φρούτα, ανα 3 μέρες προσθέταμε φρούτο και μετά βάλαμε λαχανικά, όπου ξεκινήσαμε με γλυκοπατάτα και προσθέταμε καινούργιο λαχανικό ανά 2 μέρες. 

Πλέον τρώμε δεκατιανό φρουτόκρεμα με αχλάδι μήλο μπανάνα αβοκάντο μάνγκο βανίλια(σε συνδυασμούς 3-4 κάθε φορά), μεσημεριανό λαχανικά γλυκοπατάτα πατάτα καρότο μπρόκολο κολοκύθι σελινόριζα(πάλι συνδυασμούς 3-4) με λίγο λαδάκι..τώρα θα βάλω και κολοκύθα. Και απογευματινό κεχρί με νερό και φρούτο, που όπως σου είπα δεν το δίνω πολύ συχνά.

Τώρα στον 6ο θα βάλουμε και κοτόπουλο-κρέας, και τον 7ο εσπεριδοειδή.

Ευτυχώς είναι αυτό που λες καλόφαγο παιδί, από την πρώτη μέρα με το αχλάδι άδειασε όλο το πιάτο. Και σε κάθε γεύμα μέχρι τώρα αδειάζει όλο το πιάτο και τρώει με όρεξη!!

Κάποιες φορές που τον βλέπω λίγο αφηρημένο, προσπαθώ να του τραβήξω το ενδιαφέρον με παιδικά τραγουδάκια που βάζω(όχι να βλέπει φυσικά, μόνο να ακούει) ή με κάποιο παιχνιδάκι που έχω μπροστά του και το βάζω να παίζει. Αυτό πιάνει πάντα και έτσι τρώει. Το έχεις δοκιμάσει;

Επίσης καμιά φορά όταν έχει κόσμο αποσπάται η προσοχή του, οπότε προσπαθώ να είμαστε μόνοι μας ή να έχει έστω ησυχία.

Άσχετο με το νεράκι πώς τα πάτε; Εμένα δεν πίνει πολύ ρε γαμώτο..

Ελπίζω να βοήθησα..💕

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 58 λεπτά, ο/η Klimentini είπε:

Κορίτσια παραθέτω εδώ εγκύκλιο του Υπουργείου υγείας σχετικά με την εισαγωγή των στέρεων τροφών στα μωρά κατα τη διάρκεια του πρώτου έτους ζωής τους. Ελπίζω να σας φανεί χρήσιμο!

 

https://www.moh.gov.gr/articles/health/dieythynsh-dhmosias-ygieinhs/metadotika-kai-mh-metadotika-noshmata/c388-egkyklioi/5750-systaseis-gia-thn-eisagwgh-sterewn-trofwn-ston-1o-xrono-ths-zwhs?fbclid=IwAR0DA4MqpvqjTBjJz7R5io130mZ5YCq-vxmOR2BZ5QaT3zD134LpzcCA0Tw

Καλησπέρα κορίτσι μου, πολύ χρήσιμο αυτό που μας έστειλες!! Και διαβάζω και εδώ ότι ο θηλασμός μέχρι τα 2 χρόνια συνισταται και προβληματίζομαι...🤔έλεγα μέχρι το χρόνο να θηλάσω.

Να σε ρωτήσω κάτι, επειδή είπες ότι έδωσες ξηρούς καρπούς..σε τι μορφή τους έδωσες; Και πότε;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Princess28 είπε:

Καλημέρα!!

Εμείς είμαστε 5μιση μηνών και τρώμε πλέον τα πάντα στις στέρεες! Πώς μεγαλώνουν!!

Ξεκινήσαμε με φρουτόκρεμα(αχλάδι) και κρέμα κεχρί. Το κεχρί μου είπε η παιδίατρος εφόσον θηλάζω δε χρειάζεται να το δίνω, αλλά να θηλάζω αντ’ αυτού γιατί ο θηλασμός είναι πολύ καλύτερος! Όσο για τα φρούτα, ανα 3 μέρες προσθέταμε φρούτο και μετά βάλαμε λαχανικά, όπου ξεκινήσαμε με γλυκοπατάτα και προσθέταμε καινούργιο λαχανικό ανά 2 μέρες. 

Πλέον τρώμε δεκατιανό φρουτόκρεμα με αχλάδι μήλο μπανάνα αβοκάντο μάνγκο βανίλια(σε συνδυασμούς 3-4 κάθε φορά), μεσημεριανό λαχανικά γλυκοπατάτα πατάτα καρότο μπρόκολο κολοκύθι σελινόριζα(πάλι συνδυασμούς 3-4) με λίγο λαδάκι..τώρα θα βάλω και κολοκύθα. Και απογευματινό κεχρί με νερό και φρούτο, που όπως σου είπα δεν το δίνω πολύ συχνά.

Τώρα στον 6ο θα βάλουμε και κοτόπουλο-κρέας, και τον 7ο εσπεριδοειδή.

Ευτυχώς είναι αυτό που λες καλόφαγο παιδί, από την πρώτη μέρα με το αχλάδι άδειασε όλο το πιάτο. Και σε κάθε γεύμα μέχρι τώρα αδειάζει όλο το πιάτο και τρώει με όρεξη!!

Κάποιες φορές που τον βλέπω λίγο αφηρημένο, προσπαθώ να του τραβήξω το ενδιαφέρον με παιδικά τραγουδάκια που βάζω(όχι να βλέπει φυσικά, μόνο να ακούει) ή με κάποιο παιχνιδάκι που έχω μπροστά του και το βάζω να παίζει. Αυτό πιάνει πάντα και έτσι τρώει. Το έχεις δοκιμάσει;

Επίσης καμιά φορά όταν έχει κόσμο αποσπάται η προσοχή του, οπότε προσπαθώ να είμαστε μόνοι μας ή να έχει έστω ησυχία.

Άσχετο με το νεράκι πώς τα πάτε; Εμένα δεν πίνει πολύ ρε γαμώτο..

Ελπίζω να βοήθησα..💕

Ακόμα και τα 3-4 κουταλάκια που θα φάει θα το κάνει καθώς κάνω χαζομάρες (τραγουδάω, κάνω πως μασάω, κάνω γκριμάτσες). Της είχα παιχνίδια αλλά τα έβαζε στο στόμα και έφευγε αλλού η προσοχή της. Την έχω ταισει καθώς τρώω και εγώ, τζίφος πάλι. Έχει και έντονο το αντανακλαστικο της γλώσσας, με το που μπει κάτι στο στόμα το φτύνει και παίρνει μια γκριμάτσα αηδίας 🤮 

Υποθέτω πως θέλει τον χρόνο της όπως είπε και η @Klimentini

Μπορεί να την ταΐζω και άκυρες ώρες γι αυτήν που δεν πεινάει. Θα δοκιμάσω να την ταισω πεινασμένη αλλά φοβάμαι πως τότε δεν θα συνεργάζεται. 

Ποτηράκι της πήρα το 360 ωστόσο δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα γιατί δεν τρώει ικανοποιητική ποσότητα για να πιει και νερό. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Angel mommy είπε:

Ακόμα και τα 3-4 κουταλάκια που θα φάει θα το κάνει καθώς κάνω χαζομάρες (τραγουδάω, κάνω πως μασάω, κάνω γκριμάτσες). Της είχα παιχνίδια αλλά τα έβαζε στο στόμα και έφευγε αλλού η προσοχή της. Την έχω ταισει καθώς τρώω και εγώ, τζίφος πάλι. Έχει και έντονο το αντανακλαστικο της γλώσσας, με το που μπει κάτι στο στόμα το φτύνει και παίρνει μια γκριμάτσα αηδίας 🤮 

Υποθέτω πως θέλει τον χρόνο της όπως είπε και η @Klimentini

Μπορεί να την ταΐζω και άκυρες ώρες γι αυτήν που δεν πεινάει. Θα δοκιμάσω να την ταισω πεινασμένη αλλά φοβάμαι πως τότε δεν θα συνεργάζεται. 

Ποτηράκι της πήρα το 360 ωστόσο δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα γιατί δεν τρώει ικανοποιητική ποσότητα για να πιει και νερό. 

Δοκίμασε να την ταίσεις όταν έχει αρχίσει να πεινάει, αλλά όχι όταν πεινάει πολύ κ κλαίει πχ, γιατί εκεί δε νομίζω να έχει την υπομονή να κάτσει να φάει...να την πετύχεις σε καλή διάθεση δηλαδή!

Επίσης αν έχει ακόμη το αντανακλαστικό της γλώσσας, ίσως δεν είναι τελείως έτοιμη ακόμα..σιγά σιγά και χωρίς πίεση..όσο θέλει..ούτως ή άλλως θηλάζεις εσύ κι όλας αν θυμάμαι καλά ε; Τη βασική τροφή που είναι το γάλα την παίρνει 😊
 

Είσαι και έμπειρη εσύ, οπότε ξέρεις τα κολπάκια για να φάει😄😁 σιγά σιγά και όσο θέλει!

Ναι λογικό αυτό που λες για το νερό, εμένα που δεν το πολυθέλει δε ξέρω τι να κάνω για να αρχίσει να το πίνει..να δώσω με κουτάλι;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η Princess28 είπε:

Ναι λογικό αυτό που λες για το νερό, εμένα που δεν το πολυθέλει δε ξέρω τι να κάνω για να αρχίσει να το πίνει..να δώσω με κουτάλι;

Θηλάζω οπότε ξέρω πως ότι χρειάζεται το παίρνει μέχρι στιγμής. Βέβαια τώρα ξεκινάνε και τα σχόλια τύπου "μα καλά ακόμα γάλα πίνει μόνο?" "πρέπει να φάει, το γάλα σου δεν προσφέρει πλέον πολλά πράγματα" και πάει λέγοντας 🙄

Δοκίμασε να δώσεις 2-3 κουταλάκια νερό και μετά να δώσεις το ποτηράκι για να δοκιμάσει να πιει από εκεί. Εάν θυμάμαι καλά έχεις 2 διαφορετικά, σωστά? Τα έχεις δώσει και τα δύο? Πίνε και εσύ νερό όταν τρώει για να σε βλέπει. Τα μωρά λειτουργούν πολύ με την μίμηση. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Princess28 είπε:

Καλησπέρα κορίτσι μου, πολύ χρήσιμο αυτό που μας έστειλες!! Και διαβάζω και εδώ ότι ο θηλασμός μέχρι τα 2 χρόνια συνισταται και προβληματίζομαι...🤔έλεγα μέχρι το χρόνο να θηλάσω.

Να σε ρωτήσω κάτι, επειδή είπες ότι έδωσες ξηρούς καρπούς..σε τι μορφή τους έδωσες; Και πότε;

Κι εγώ έχω διαβάσει κάτι αντίστοιχο για το θηλασμό. δΗΛΑΔΉ ότι σίγουρα έως 6 μηνών με ένα χρόνο αλλά και γιατί όχι μέχρι 2 ετών. Βέβαια από τον χρόνο και έπειτα η κύρια του τροφή είναι η στέρεα και όχι το γάλα.

Όσο για τον ξηρό καρπό, έδωσα αμύγδαλο ανάλατο αποφλυωμένο πάνω στην πρωινή του κρέμα που του ετοιμάζω. το έτριψα στον τρίφτη καφέ (coffee grinder). εβαλα ελάχιστη ποσότητα στην αρχή και συνέχισα να του δίνω έως και μισό κουταλάκι του γλυκού για 3 μέρες ή 4 δεν θυμάμαι. 

Το αμύγδαλο το έδωσα όταν ήταν 6.5 μηνών και το Κάσιους περίπου δυό εβδομάδες αργότερα :) :) 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσάκια μου τι κάνετε;έχω να μπω πάρα πολύ καιρό κ σας έχασα! Ο μικρός μου είναι 6.5 μηνων και θηλάζουμε ακόμα! Δύσκολο ταξίδι αλλά είναι ταυτόχρονα και τόσο όμορφο! Θα ήθελα λίγο τα φώτα σας...γιατί οι απόψεις διίστανται επί του θέματος! Μας σημείωσε η παιδίατρος να κάνουμε το εμβόλιο bexsero ! Το έκανε καμιά σας; εάν ναι ,τι επιδράσεις είχε στο μωρό;θα ήθελα πάρα πολύ την γνώμη σας...θα με βοηθουσατε αρκετα! ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βρε κορίτσια εσείς δίνετε στα μωράκια σας κρεμουλες; εννοώ τις έτοιμες ,φαρίν λακτε,μπισκότο κρέμα...;

Όχι ότι θέλω να δώσω αλλά δε μου ανέφερε καν ο παιδίατρος να προσθέσω στο μενού μας..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Lila P. είπε:

Κοριτσάκια μου τι κάνετε;έχω να μπω πάρα πολύ καιρό κ σας έχασα! Ο μικρός μου είναι 6.5 μηνων και θηλάζουμε ακόμα! Δύσκολο ταξίδι αλλά είναι ταυτόχρονα και τόσο όμορφο! Θα ήθελα λίγο τα φώτα σας...γιατί οι απόψεις διίστανται επί του θέματος! Μας σημείωσε η παιδίατρος να κάνουμε το εμβόλιο bexsero ! Το έκανε καμιά σας; εάν ναι ,τι επιδράσεις είχε στο μωρό;θα ήθελα πάρα πολύ την γνώμη σας...θα με βοηθουσατε αρκετα! ❤️

Καλησπέρα κορίτσι μού!!να τον χαίρεσαι τον μικρό σού..εμένα ο γιος μού είναι 6 μηνών κ 5 ημερών...λοιπόν μόλις σήμερα κάναμε το bexsero..μου είπε εμένα ο παιδίατρος μου ότι ίσως ανεβάσει λιγο πυρετό αλλά προληπτικά μου είπε να Του δωσω depon..Του έδωσα σήμερα το βράδυ και αύριο παλι...τον ρώτησα τι αλλες παρενέργειες μπορει να κάνει αυτό το εμβόλιο μου είπε μπορεί λίγο πυρετό μπορεί κ καθόλου είναι ανάλογα το παιδάκι.. Η επόμενη δόση του παιδιού είναι τον Μάη τώρα! Και όσο για αυτο που λες οι απόψεις διίστανται έχεις δικιο διότι η παιδίατρος της αδερφής μου της έλεγε να μην το κάνει το εμβόλιο αυτό από 6 μηνών γιατι είναι βαρύ.. Ο κάθε παιδίατρος λειτουργεί διαφορετικά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Mariaira είπε:

Βρε κορίτσια εσείς δίνετε στα μωράκια σας κρεμουλες; εννοώ τις έτοιμες ,φαρίν λακτε,μπισκότο κρέμα...;

Όχι ότι θέλω να δώσω αλλά δε μου ανέφερε καν ο παιδίατρος να προσθέσω στο μενού μας..

Καλησπέρα κοπελα μου! Πόσο ειναι το μωράκι σου; εμείς ξεκινήσαμε κρέμα βανίλια 5 μηνών και τώρα 6 μηνών κ 5 ημερών  θα ξεκινήσουμε κ φαριν λακτε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...