Μετάβαση σε περιεχόμενο

Recommended Posts

στις πριν 19 ώρες, ο/η Princess28 είπε:

Ρε παιδιά πώς το κάνετε αυτό που κοιμούνται μες τη μέρα; Εμένα σπάνια να κοιμηθεί μέσα στη μέρα..σήμερα κοιμήθηκε 1-1μιση ώρα κ έκανα πάρτυ..πώς το κάνετε πείτε μου κι εμένα..

Μήπως επειδή κοιμάται πολλές ώρες τη νύχτα δεν κοιμάται μεσα στη μέρα;

Πώς μπορώ να φτιάξω το προγραμμά του να κοιμάται νωρίς το βράδυ και να κοιμάται και μέσα στη μέρα, ενώ θηλάζω;

Καλησπερα!! Εγω εχω παρει μια ηλεκτρική κουνια με το που φαμε την κρεμα μας το πρωι, το μεσημεριανο γεύμα και το απογευματινο καθομαστε εκει με απαλη μουσικη και κοιμομαστε, συνηθως για πανω απο μια ωρα την φορα! Απλα το βραδυ κοιμομαστε λιγο αργα κατα τις 10! Αλλα σε συνολο ολη το 24ωρο κοιμομαστε τουλαχιατον 13 - 15 ωρες! Επειδη θελει να γυρναει συνεχως μπρουμυτα και να παιζει έβγαζε λιγο φαγητο και ακολουθησα αυτο τον τροπο για να χωνεβει το φαγακι του, και μετα οταν ξυπναει τον εχω συνεχως στο πατωμα και κουραζεται πολυ με τα παιχνίδια και προσπαθοντας να μπουσουλησει!! Αυτα.. Δεν ξερω αν σε βοηθησα.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 2.3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις On 20/1/2021 at 10:26 ΠΜ, ο/η Klimentini είπε:

Καλημέρα!

Αυτό που έκανα από την αρχή και με πολύ προσπάθεια κατάφερα και τον έβαλα να κοιμάται, είναι να του φτιάξω πρόγραμμα ύπνου ανάλογα με την ηλικία του. Στο Ίντερνετ έχει αρκετές πληροφορίες σχετικά με το πόσο περίπου πρέπει να κοιμάται ένα βρέφος. 

Έτσι κάθε φορά που ξύπναγε, πχ το πρωί μετά από τον βραδινό ύπνο ήξερα ότι είχα στη διάθεση μου περίπου 1,5 ώρες όταν ήταν 4 μηνών μέχρι να τον βάλω να κοιμηθεί. έτσι τον έπαιρνα, σκοτεινίαζα το δωμάτιο, έβαζα λευκό ήχο και προσπαθούσα να τον κοιμήσω. εάν ξύπναγε στο 10λεπτο, προσπαθούσα ξανά. εάν πάλι δεν ήθελε να κοιμηθεί, τότε άνοιγα τις κουρτίνες και προσπαθούσα ξανά σε μισή με μια ώρα. Αυτό το έκανα μέρες.. μη σου πω εβδομάδες. και τώρα προς το παρόν μου κοιμάται μέσα στην ημέρα. 

δεν ξέρω εάν βοήθησα.. 

να και ένας σύνδεσμος από όπου μπορείς να πάρεις ιδέες για πρόγραμμα ύπνου ανά ηλικία

https://www.healthline.com/health/parenting/baby-sleep-schedule#sleep-tips

 

 

Πάρα πολύ βοηθητικό..σε ευχαριστώ πολύ..

Πολύ σωστό μου φαίνεται έτσι όπως το κάνεις..θα το δοκιμάσω κι εγώ..και θα προσπαθήσω να του φτιάξω ένα πρόγραμμα βάσει των ύπνων που θα πρέπει να κάνει..για να δούμε 🙏

Επίσης το site μου έδωσε μια μικρή ελπίδα, γιατί ο μικρός μου ξυπνάει τις τελευταίες μέρες 2-3 φορές τη νύχτα, ενώ πριν δε ξύπναγε..και γράφει στο site ότι γύρω στους 4 μήνες περνάνε μία φάση που ξυπνάνε τη νύχτα..εμείς τώρα είμαστε 4μιση κοντεύουμε 5..ελπίζω να είναι αυτό!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 20/1/2021 at 3:34 ΜΜ, ο/η Ampempa είπε:

Καλησπερα!! Εγω εχω παρει μια ηλεκτρική κουνια με το που φαμε την κρεμα μας το πρωι, το μεσημεριανο γεύμα και το απογευματινο καθομαστε εκει με απαλη μουσικη και κοιμομαστε, συνηθως για πανω απο μια ωρα την φορα! Απλα το βραδυ κοιμομαστε λιγο αργα κατα τις 10! Αλλα σε συνολο ολη το 24ωρο κοιμομαστε τουλαχιατον 13 - 15 ωρες! Επειδη θελει να γυρναει συνεχως μπρουμυτα και να παιζει έβγαζε λιγο φαγητο και ακολουθησα αυτο τον τροπο για να χωνεβει το φαγακι του, και μετα οταν ξυπναει τον εχω συνεχως στο πατωμα και κουραζεται πολυ με τα παιχνίδια και προσπαθοντας να μπουσουλησει!! Αυτα.. Δεν ξερω αν σε βοηθησα.. 

Σε ευχαριστώ...τώρα που θα μπουν οι στέρεες ίσως κοιμάται καλύτερα μέσα στη μέρα. 

Επίσης πώς το κάνετε και νανουρίζονται μόνα τους; Εγώ που θηλάζω, μέσα στη μέρα κοιμάται μόνο πάνω μου...αν πάω να τον βάλω στην κούνια ξυπνάει..άντε να καταφέρω να τον κοιμήσω χωρίς στήθος...πώς το κάνουν αυτό;;!

Η κούνια σε έχει βοηθήσει;; Εγώ πιστεύω ούτε με κούνια δε θα μου κοιμόταν μόνος του...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Princess28 είπε:

Πάρα πολύ βοηθητικό..σε ευχαριστώ πολύ..

Πολύ σωστό μου φαίνεται έτσι όπως το κάνεις..θα το δοκιμάσω κι εγώ..και θα προσπαθήσω να του φτιάξω ένα πρόγραμμα βάσει των ύπνων που θα πρέπει να κάνει..για να δούμε 🙏

Επίσης το site μου έδωσε μια μικρή ελπίδα, γιατί ο μικρός μου ξυπνάει τις τελευταίες μέρες 2-3 φορές τη νύχτα, ενώ πριν δε ξύπναγε..και γράφει στο site ότι γύρω στους 4 μήνες περνάνε μία φάση που ξυπνάνε τη νύχτα..εμείς τώρα είμαστε 4μιση κοντεύουμε 5..ελπίζω να είναι αυτό!!

είναι το λεγόμενο sleep regression ή στα Ελληνικά το μεταφράζουν ως παλλινδρόμηση ύπνου. Η πρώτη γίνεται γυρω στους 4 μήνες και λένε πως είναι η πιο δύσκολη καθώς οι γονείς την αντιμετωπίζουν για πρώτη φορά. επειτα υπάρχουν κι αλλες μεχρι το παιδί να φτασει 12-13 μηνων. (στους 6, στους 8-9 και στους 12)

εμένα άρχισε να μου ξυπνάει ανά 2 ώρες το βράδυ όταν ήταν περίπου 4 μηνών.ηταν εφιάλτης αυτός ο μήνας. η όλη φάση διήρκησε 1 μήνα. τώρα στον 6ο κάνει σχεδόν τα ίδια τσαλίμια με τη διαφορά ότι τις πρώτες 4 ώρες κοιμάται σερί και μετά ανά 2 ώρες ξυπνάει. 

Όσο για το να νανουρίζεται μόνος του, δες λιγάκι εδώ μερικές συμβουλές. με βοήθησαν πολύ γιατί κι εμένα κοιμόταν μόνο επάνω μου.. 

https://www.scarymommy.com/self-soothing-baby/

 

ειδικά εκεί που λέει να τον αφήνεις να κοιμηθεί όταν είναι γλαρωμένος και όχι τελείως κοιμισμένος, είναι το κλειδί της επιτυχίας.  όσο για το στήθος,, απ'οτι κατάλαβα τον κοιμίζεις ενώ τρώει; εάν δοκίμαζες να βάλεις το γάλα σου σε μπιμπερό για αρχή και όταν τελειώσει η ποσότητα να τραβήξεις το μπιμπερό και να ξεκινήσεις διαδικασίες ρεψιματος, χώνεψης, ύπνου; ίσως καποια κοπέλα που θηλάζει να έχει να πει κάτι παραπάνω σε αυτό. 

α επίσης.. όλα τα άρθρα που έχω διαβάσει λένε για παιδιά που κοιμούνται 1 και 1,5 και 2 ώρες μέσα στην ημέρα σερί. εμένα ο δικός μου πολύ σπάνια να κοιμηθεί 1,5 ώρες. συνήθως είναι μέσα στο 45λεπτο άντε μια ώρα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 19/1/2021 at 7:33 ΜΜ, ο/η Princess28 είπε:

Ρε παιδιά πώς το κάνετε αυτό που κοιμούνται μες τη μέρα; Εμένα σπάνια να κοιμηθεί μέσα στη μέρα..σήμερα κοιμήθηκε 1-1μιση ώρα κ έκανα πάρτυ..πώς το κάνετε πείτε μου κι εμένα..

Μήπως επειδή κοιμάται πολλές ώρες τη νύχτα δεν κοιμάται μεσα στη μέρα;

Πώς μπορώ να φτιάξω το προγραμμά του να κοιμάται νωρίς το βράδυ και να κοιμάται και μέσα στη μέρα, ενώ θηλάζω;

Για να κοιμάται την ημέρα πολλές φορές την βάζω στον μαρσιπο και κάνω δούλειες, όσες μπορώ να κάνω με ένα παιδί πάνω μου. Ακόμα και αν δεν κοιμηθει τουλάχιστον θα έχεις κάνει κάποια πράγματα χωρίς να κρατάς το μωρό στα χέρια. Εάν κοιμάται θηλαζοντας και ξυπνάει μόλις το ακουμπάς στην κούνια έχω δύο κολπάκια 

1. Περιμένεις να το πάρει καλά ο ύπνος. Σηκώνεις το χέρι του και του πέφτει χωρίς να το κρατάει στον αέρα και 

2. Προσέχεις η κούνια /λίκνο που θα το βάλεις να μην έχει διαφορά θερμοκρασίας. Εγώ βάζω πάνω από το σεντόνι μια βελουτέ κουβερτούλα η οποία δεν είναι κρύα οπως το σεντόνι. Και ακουμπάς το μωρο αφήνοντας σιγά σιγά πρώτα τα πόδια μετα τον κορμό και τέλος το κεφάλι. 

Δεν θα πιάνει πάντα αλλά θα σου αυξήσει τις πιθανότητες να μην ξυπνήσει 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τι κάνετε κορίτσια;

Εγώ έκλεισα εισιτήριο να κατέβω Αθήνα 5 Μαρτίου! Θα πάρω και τον μικρό μαζί μου.. σαν ψέμματα μου φαίνεται μετά από 1,5 χρόνο που κατεβαίνω... ελπίζω να τα καταφέρω δηλαδή γιατί από τη μια παράταση στην άλλη πηγαίνουμε..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 29/1/2021 at 9:51 ΠΜ, ο/η Klimentini είπε:

Τι κάνετε κορίτσια;

Εγώ έκλεισα εισιτήριο να κατέβω Αθήνα 5 Μαρτίου! Θα πάρω και τον μικρό μαζί μου.. σαν ψέμματα μου φαίνεται μετά από 1,5 χρόνο που κατεβαίνω... ελπίζω να τα καταφέρω δηλαδή γιατί από τη μια παράταση στην άλλη πηγαίνουμε..

Καλημέρα! Με το καλό να πας Ελλάδα! Κι εγώ ανυπομονώ να κατέβω, αλλά θα περιμένω να δω πώς θα εξελιχτεί η κατάσταση, γιατί κι εδώ Ολλανδία τα μέτρα γίνονται όλο και πιο αυστηρά...Πόσο καιρό λες να μείνεις; Εγώ, ιδανικά, σκέφτομαι να κατέβω για ένα μήνα τουλάχιστον, να προλάβω να ξεκουραστώ, να γεμίσω μπαταρίες πριν επιστρέψω😉

Ερώτηση: Ποια η εμπειρία σου με το άλμα των 6 μηνών; Ο δικός μου είναι τώρα 5μ 2 εβδ και εδώ και μια βδομάδα υποφέρουμε με τον ύπνο, χτες ήταν από τις 11:30 μέχρι τις 2:30 ξύπνιος, δεν ήθελε να κοιμηθεί με τπτ. Επίσης, έχει θέμα πάλι με κολικούς, δεν ξέρω αν είναι από κάτι που έφαγα ή ήπια εγώ και τον επηρέασε ή απλά είναι κι αυτό σύμπτωμα του αναπτυξιακού άλματος. Θα ήθελα να μάθω από εσένα και τι υπόλοιπες κοπέλες που το έχετε περάσει, τις εμπειρίες σας κι αν έχουν ηρεμήσει τα μπεμπουδάκια σας από τον 7ο και μετά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 ώρες, ο/η Karmeliet είπε:

Καλημέρα! Με το καλό να πας Ελλάδα! Κι εγώ ανυπομονώ να κατέβω, αλλά θα περιμένω να δω πώς θα εξελιχτεί η κατάσταση, γιατί κι εδώ Ολλανδία τα μέτρα γίνονται όλο και πιο αυστηρά...Πόσο καιρό λες να μείνεις; Εγώ, ιδανικά, σκέφτομαι να κατέβω για ένα μήνα τουλάχιστον, να προλάβω να ξεκουραστώ, να γεμίσω μπαταρίες πριν επιστρέψω😉

Ερώτηση: Ποια η εμπειρία σου με το άλμα των 6 μηνών; Ο δικός μου είναι τώρα 5μ 2 εβδ και εδώ και μια βδομάδα υποφέρουμε με τον ύπνο, χτες ήταν από τις 11:30 μέχρι τις 2:30 ξύπνιος, δεν ήθελε να κοιμηθεί με τπτ. Επίσης, έχει θέμα πάλι με κολικούς, δεν ξέρω αν είναι από κάτι που έφαγα ή ήπια εγώ και τον επηρέασε ή απλά είναι κι αυτό σύμπτωμα του αναπτυξιακού άλματος. Θα ήθελα να μάθω από εσένα και τι υπόλοιπες κοπέλες που το έχετε περάσει, τις εμπειρίες σας κι αν έχουν ηρεμήσει τα μπεμπουδάκια σας από τον 7ο και μετά.

Καλημέρα καλημέρα :) 

Θα μείνω ένα μήνα και μια εβδομάδα.. είναι ευκαιρία να πάω τώρα που στην ουσία είμαι σε άδεια γονεϊκή η οποία μου τελειώνει το Μάιο. 

Τώρα.. τι σημαίνει άλμα 6 μηνών; γιατί νομίζω πως βρίσκομαι σε ένα συνεχές άλμα από την ώρα που γεννήθηκε. Υπάρχουν μερικές μέρες που κυλάνε οκ, δηλαδή μου κοιμάται καλά και ξυπνάει μόνο μια φορά τη νύχτα για να φάει αλλά μετά αρχίζει πάλι η ανησυχία και ο άστατος ύπνος. 

Τώρα θα μπει στον 7ο.. δεν ξέρω.. ίσως να μας πουν άλλες κοπέλες που έχουν πιο ξεκάθαρη εικόνα; 

Μήπως βγάζει δόντια; τον είδες καθόλου;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 27 λεπτά, ο/η Klimentini είπε:

Τώρα.. τι σημαίνει άλμα 6 μηνών; γιατί νομίζω πως βρίσκομαι σε ένα συνεχές άλμα από την ώρα που γεννήθηκε.

Αυτό ακριβώς!🥴 Κι εγώ έτσι ακριβώς νιώθω, πως περνάμε άλμα κάθε εβδομάδα. Αλλά η αλήθεια είναι πως από τη στιγμή που έκλεισε τον 5ο μήνα, ο ύπνος του χειροτέρεψε, κοιμάται ελαφριά, ξυπνάει συχνά, μπορεί να μείνει και 3 ώρες ξύπνιος, και έχει χαλάσει κι ο ύπνος του στη διάρκεια τη ημέρας. Δόντια, επίσης, λέω βγαίνουν εδώ και 3 μήνες, και η παιδίατρος που τον είδε πριν 2 βδομάδες μου λέει πως δεν φαίνεται να βγαίνουν σύντομα 😅, δεν έχουν ανέβει. Τι να πω, να τον ενοχλούν τόσο πολύ τα ούλα εδώ και τόσο καιρό; Γιατί από σάλια χαμός και 'δαγκώνει' τα πάντα με μανία. Ανυπομονώ να ξεκινήσουμε και στερεές τροφές, να δω πως θα ανταποκριθεί το ταρζανάκι. Φαίνεται πάντως πως θα μπουσουλήσει γρήγορα, ίσως όντως περνάει το άλμα του πιο έντονα....

Καλά θα κάνεις, ευκαιρία είναι, θα κάτσεις μέχρι το Πάσχα; Λογικά Μάιο που πέφτει, θα έχουν χαλαρώσει τα πράγματα, θα έχει και καλό καιρό, τέλεια θα ναι! Τι έγινε με τη δουλειά σου; Βρήκες άκρη;

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η Karmeliet είπε:

Αυτό ακριβώς!🥴 Κι εγώ έτσι ακριβώς νιώθω, πως περνάμε άλμα κάθε εβδομάδα. Αλλά η αλήθεια είναι πως από τη στιγμή που έκλεισε τον 5ο μήνα, ο ύπνος του χειροτέρεψε, κοιμάται ελαφριά, ξυπνάει συχνά, μπορεί να μείνει και 3 ώρες ξύπνιος, και έχει χαλάσει κι ο ύπνος του στη διάρκεια τη ημέρας. Δόντια, επίσης, λέω βγαίνουν εδώ και 3 μήνες, και η παιδίατρος που τον είδε πριν 2 βδομάδες μου λέει πως δεν φαίνεται να βγαίνουν σύντομα 😅, δεν έχουν ανέβει. Τι να πω, να τον ενοχλούν τόσο πολύ τα ούλα εδώ και τόσο καιρό; Γιατί από σάλια χαμός και 'δαγκώνει' τα πάντα με μανία. Ανυπομονώ να ξεκινήσουμε και στερεές τροφές, να δω πως θα ανταποκριθεί το ταρζανάκι. Φαίνεται πάντως πως θα μπουσουλήσει γρήγορα, ίσως όντως περνάει το άλμα του πιο έντονα....

Καλά θα κάνεις, ευκαιρία είναι, θα κάτσεις μέχρι το Πάσχα; Λογικά Μάιο που πέφτει, θα έχουν χαλαρώσει τα πράγματα, θα έχει και καλό καιρό, τέλεια θα ναι! Τι έγινε με τη δουλειά σου; Βρήκες άκρη;

 

Αυτό που έχω καταλάβει γενικά είναι ότι τα μωράκια τον πρώτο χρόνο περνάνε ένα συνεχές άλμα με μικρά διαλείμματα.. έτσι για το τσακίρ κέφι! Κι εμένα κοιμάται ελαφριά πολύ ..

Εμάς ήδη μπουσουλάει (του κάναμε μερικές ασκήσεις ώθησης, stimulation) και την επιασε τη φάση και μπουσουλάει και κουράζεται αρκετά. Eπίσης έχει βγάλει ήδη 2 δόντια. αυτά τα κάτω..  Επίσης τις δυο τελευταίες μέρες μου κάνει και planks. δηλαδη σηκωνεται τεντώνοντας τα χερια του και τα πόδια του και κάθεται εκει μερικά δευτερόλεπτα. χαχα ό,τι να ναι. 

Θα καθίσω μέχρι λίγο πριν το Πάσχα.. ναι έβγαλα άκρη με τη δουλειά και δυστυχώς ήταν νόμιμο αυτό που έκαναν.. Λόγω της κατάστασης μπορούν να απολύσουν γιατί δεν υπάρχει εισόδημα. 

Τώρα πίσω στο μικρό.. τον βάζεις κάτω; κουράζεται καθόλου; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Klimentini είπε:

Αυτό που έχω καταλάβει γενικά είναι ότι τα μωράκια τον πρώτο χρόνο περνάνε ένα συνεχές άλμα με μικρά διαλείμματα.. έτσι για το τσακίρ κέφι! Κι εμένα κοιμάται ελαφριά πολύ ..

Εμάς ήδη μπουσουλάει (του κάναμε μερικές ασκήσεις ώθησης, stimulation) και την επιασε τη φάση και μπουσουλάει και κουράζεται αρκετά. Eπίσης έχει βγάλει ήδη 2 δόντια. αυτά τα κάτω..  Επίσης τις δυο τελευταίες μέρες μου κάνει και planks. δηλαδη σηκωνεται τεντώνοντας τα χερια του και τα πόδια του και κάθεται εκει μερικά δευτερόλεπτα. χαχα ό,τι να ναι. 

Θα καθίσω μέχρι λίγο πριν το Πάσχα.. ναι έβγαλα άκρη με τη δουλειά και δυστυχώς ήταν νόμιμο αυτό που έκαναν.. Λόγω της κατάστασης μπορούν να απολύσουν γιατί δεν υπάρχει εισόδημα. 

Τώρα πίσω στο μικρό.. τον βάζεις κάτω; κουράζεται καθόλου; 

Planks;! Τι πλάκα που έχουν τα ταρζανάκια! Σούπερ ο μικρός σου!!! Ο δικός μου πλέον , είτε με μικρές ωθήσεις, είτε-κυρίως- με βαρελάκια φέρνει βόλτες σιγα σιγα στο σαλόνι, τον έχω σε ένα χαλάκι αρχικά και μετά από λίγο βρίσκεται στο πάτωμα. Γενικά, τον αφήνουμε πολύ κάτω, οπότε, ναι, κουράζεται πολύ στη διάρκεια της ημέρας. Αλλά. ενώ είχε αρχίσει να κοιμάται μόνος του, πλεον μου κάνει πάλι ο,τι και στην αρχή, υπνος μόνο αγκαλιά και ξυπνάει με το που πάω να τον αφήσω, γι' αυτό σκέφτομαι νέο άλμα. Ψάχνω τώρα για καρεκλάκι, να συνηθίζει και καθιστός σιγα σιγά πριν αρχίσουμε στερεές. Κάθεται ο μικρός σου κανονικά, χωρίς στήριξη;

Κρίμα για δουλειά, δυστυχώς πλέον, πολύ κόσμος σε παρόμοια θέση. Κι εγώ, από Σεπτέμβριο λέω να ψαχτώ για δουλειά, τώρα δεν έχει νόημα. Πολύ ρευστά τα πράγματα, οπότε θα κάτσω να χαρώ τον μικρό μέχρι να χρονίσει, και βλέπουμε...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Karmeliet είπε:

Planks;! Τι πλάκα που έχουν τα ταρζανάκια! Σούπερ ο μικρός σου!!! Ο δικός μου πλέον , είτε με μικρές ωθήσεις, είτε-κυρίως- με βαρελάκια φέρνει βόλτες σιγα σιγα στο σαλόνι, τον έχω σε ένα χαλάκι αρχικά και μετά από λίγο βρίσκεται στο πάτωμα. Γενικά, τον αφήνουμε πολύ κάτω, οπότε, ναι, κουράζεται πολύ στη διάρκεια της ημέρας. Αλλά. ενώ είχε αρχίσει να κοιμάται μόνος του, πλεον μου κάνει πάλι ο,τι και στην αρχή, υπνος μόνο αγκαλιά και ξυπνάει με το που πάω να τον αφήσω, γι' αυτό σκέφτομαι νέο άλμα. Ψάχνω τώρα για καρεκλάκι, να συνηθίζει και καθιστός σιγα σιγά πριν αρχίσουμε στερεές. Κάθεται ο μικρός σου κανονικά, χωρίς στήριξη;

Κρίμα για δουλειά, δυστυχώς πλέον, πολύ κόσμος σε παρόμοια θέση. Κι εγώ, από Σεπτέμβριο λέω να ψαχτώ για δουλειά, τώρα δεν έχει νόημα. Πολύ ρευστά τα πράγματα, οπότε θα κάτσω να χαρώ τον μικρό μέχρι να χρονίσει, και βλέπουμε...

Κουράγιο!! είναι μια φάση.. και θα γυρίσει στην πιο ήρεμη του.

Ναι, εμάς κάθεται στο καρεκλάκι του κανονικά και τρώει πλέον πρωινό και μεσημεριανό. 

Με τι θα τον αρχίσεις; εδώ έχουν γραμμή να δίνεις porridge (κρέμα δηλ) του εμπορίου με κεχρί ή φαγόπυρο αρχικά αλλά δεν το επέλεξα γιατι ειδα οτι σε μερικές μαρκες υπηρχε μεσα φοινικέλαιο και σε μερικές άλλες γάλα σε σκόνη μέσα. Και τη φτιάχνω μόνη μου με νερό προσθέτοντας ελαιόλαδο στο τέλος. την τρώει με πουρέ μήλου ή δαμάσκηνου. 😝

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 ώρες, ο/η Klimentini είπε:

Κουράγιο!! είναι μια φάση.. και θα γυρίσει στην πιο ήρεμη του.

Ναι, εμάς κάθεται στο καρεκλάκι του κανονικά και τρώει πλέον πρωινό και μεσημεριανό. 

Με τι θα τον αρχίσεις; εδώ έχουν γραμμή να δίνεις porridge (κρέμα δηλ) του εμπορίου με κεχρί ή φαγόπυρο αρχικά αλλά δεν το επέλεξα γιατι ειδα οτι σε μερικές μαρκες υπηρχε μεσα φοινικέλαιο και σε μερικές άλλες γάλα σε σκόνη μέσα. Και τη φτιάχνω μόνη μου με νερό προσθέτοντας ελαιόλαδο στο τέλος. την τρώει με πουρέ μήλου ή δαμάσκηνου. 😝

Καλά κάνεις και τα φτιάχνεις μόνη σου, έτσι είσαι σίγουρη για το τι προσφέρεις στο μωράκι σου. Κι εγώ τώρα θέλω να αλλάξω τη βιταμίνη D που του έδινα, γιατί έχει βάση το φυστικέλαιο, και προτιμώ να του δίνω κάποια με ελαιόλαδο. Οι γιατροί όταν γράφουν βιταμίνη D θα έπρεπε να προειδοποιούν τους γονείς σχετικά, έτυχε και διάβασα σε ένα φόρουμ εδώ από μια μητέρα με μωρό που είχε θέμα με αλλεργία, και τελικά ήταν από το φυτικό έλαιο της βιταμίνης D που του έδινε. Αναρωτιέμαι αν θεωρητικά έτσι έχει γίνει εισαγωγή του φυστικέλαιου/ ελαιόλαδου, αφού του δίνω τη βιταμίνη καθημερινά, πρέπει να ρωτήσω.

Για την εισαγωγή στερεών τροφών, ο κάθε γιατρός λέει τα δικά του, σε όποια χώρα κι αν βρίσκεσαι., οπότε κι εγώ αποφάσισα να ακολουθήσω τις οδηγίες της ομάδας που σου είχα πει. Θα ξεκινήσω με ζωμό, που λένε πως είναι ιδανικό για το στομαχάκι τους, να το προετοιμάσει για τις στερεές τροφές, μετά κρέας και μετά σταδιακά θα προσθέτω λαχανικά. Προτιμώ να ξεκινήσω πρώτα με λαχανικά, και μετά από τον 7ο να δώσω στο πρωινό φρούτα, απ'τα λαχανικά παίρνουν ό,τι χρειάζονται, χωρίς όμως τα σάκχαρα, και δε θα βιαστώ, να μη συνηθίζει από την αρχή σε πιο γλυκές γεύσεις, και μετά δε δέχεται εύκολα άλλες γεύσεις. Ξηρούς καρπούς λέω να εισάγω στο πρωινό, καθώς και γιαούρτι, από τον 7ο. Επομένως, γι αρχή θα δώσω έμφαση σε κρέας/ψάρι με λαχανικά. Το αυγό, σκέφτομαι στα τέλη του 6ου μήνα να το ξεκινήσω, γιατί θέλει χρόνο, είναι και 2 διαφορετικές εισαγωγές το ασπράδι με τον κρόκο, ώστε αν πάει καλά απο τον 7ο να του το δίνω στο πρωινό. Αμυλούχες τροφές, επίσης, δε θα βιαστώ να δώσω, μετά τον 8ο-9ο μήνα οπότε και το ένζυμο για τη διάσπαση του αμύλου που παράγει ο οργανισμό τους είναι σε καλά επίπεδα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 ώρες, ο/η Karmeliet είπε:

Καλά κάνεις και τα φτιάχνεις μόνη σου, έτσι είσαι σίγουρη για το τι προσφέρεις στο μωράκι σου. Κι εγώ τώρα θέλω να αλλάξω τη βιταμίνη D που του έδινα, γιατί έχει βάση το φυστικέλαιο, και προτιμώ να του δίνω κάποια με ελαιόλαδο. Οι γιατροί όταν γράφουν βιταμίνη D θα έπρεπε να προειδοποιούν τους γονείς σχετικά, έτυχε και διάβασα σε ένα φόρουμ εδώ από μια μητέρα με μωρό που είχε θέμα με αλλεργία, και τελικά ήταν από το φυτικό έλαιο της βιταμίνης D που του έδινε. Αναρωτιέμαι αν θεωρητικά έτσι έχει γίνει εισαγωγή του φυστικέλαιου/ ελαιόλαδου, αφού του δίνω τη βιταμίνη καθημερινά, πρέπει να ρωτήσω.

Για την εισαγωγή στερεών τροφών, ο κάθε γιατρός λέει τα δικά του, σε όποια χώρα κι αν βρίσκεσαι., οπότε κι εγώ αποφάσισα να ακολουθήσω τις οδηγίες της ομάδας που σου είχα πει. Θα ξεκινήσω με ζωμό, που λένε πως είναι ιδανικό για το στομαχάκι τους, να το προετοιμάσει για τις στερεές τροφές, μετά κρέας και μετά σταδιακά θα προσθέτω λαχανικά. Προτιμώ να ξεκινήσω πρώτα με λαχανικά, και μετά από τον 7ο να δώσω στο πρωινό φρούτα, απ'τα λαχανικά παίρνουν ό,τι χρειάζονται, χωρίς όμως τα σάκχαρα, και δε θα βιαστώ, να μη συνηθίζει από την αρχή σε πιο γλυκές γεύσεις, και μετά δε δέχεται εύκολα άλλες γεύσεις. Ξηρούς καρπούς λέω να εισάγω στο πρωινό, καθώς και γιαούρτι, από τον 7ο. Επομένως, γι αρχή θα δώσω έμφαση σε κρέας/ψάρι με λαχανικά. Το αυγό, σκέφτομαι στα τέλη του 6ου μήνα να το ξεκινήσω, γιατί θέλει χρόνο, είναι και 2 διαφορετικές εισαγωγές το ασπράδι με τον κρόκο, ώστε αν πάει καλά απο τον 7ο να του το δίνω στο πρωινό. Αμυλούχες τροφές, επίσης, δε θα βιαστώ να δώσω, μετά τον 8ο-9ο μήνα οπότε και το ένζυμο για τη διάσπαση του αμύλου που παράγει ο οργανισμό τους είναι σε καλά επίπεδα. 

Ωραία!! καλή επιτυχία εύχομαι :) 

Αυγό έχω δώσει ολόκληρο μέσα σε φαγητό όταν πάτησε τον 6ο. Μια χαρά το δέχτηκε.. πάντως όντως ο κάθε γιατρός λέει τα δικά του.. 

Ποιους ξηρούς καρπούς σκέφτεσαι; σε μια εβδομάδα γίνεται 7 μηνών και σκέφτηκα μήπως εισάγω στην πρωινή του κ΄ρέμα μερικούς ξηρούς.. Όσο για τη βιταμίνη η δικιά μας έχει βάση το λάδι καρύδας και δεν έχει δημιουργήσει πρόβλημα. Εφόσον εσάς το φυστικέλαιο είναι οκ, γιατί θες να το αλλάξεις; 

όταν λες αμυλούχες εννοείς ζυμαρικά; γιατί πατάτα μπορείς να δώσεις, είναι εύπεπτη αλλά θέλει προσοχή να μην το παρακάνεις και πάθει δυσκοιλιότητα. 

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 ώρες, ο/η Klimentini είπε:

Ωραία!! καλή επιτυχία εύχομαι :) 

Αυγό έχω δώσει ολόκληρο μέσα σε φαγητό όταν πάτησε τον 6ο. Μια χαρά το δέχτηκε.. πάντως όντως ο κάθε γιατρός λέει τα δικά του.. 

Ποιους ξηρούς καρπούς σκέφτεσαι; σε μια εβδομάδα γίνεται 7 μηνών και σκέφτηκα μήπως εισάγω στην πρωινή του κ΄ρέμα μερικούς ξηρούς.. Όσο για τη βιταμίνη η δικιά μας έχει βάση το λάδι καρύδας και δεν έχει δημιουργήσει πρόβλημα. Εφόσον εσάς το φυστικέλαιο είναι οκ, γιατί θες να το αλλάξεις; 

όταν λες αμυλούχες εννοείς ζυμαρικά; γιατί πατάτα μπορείς να δώσεις, είναι εύπεπτη αλλά θέλει προσοχή να μην το παρακάνεις και πάθει δυσκοιλιότητα. 

 

 

Καλημέρα! Α υπάρχει και με λάδι καρύδας; Δεν το ήξερα, θα το ελέγξω. Θέλω να αλλάξω γιατί βιταμίνη D θα παίρνει μέχρι να κλείσει τα 4, και θέλω να αποφύγω τροφές πλούσιες σε ω6 όπως τα φυτικά έλαια, κάτι που προσπαθω έτσι κι αλλιώς να κάνω κι εγώ με τη διατροφή μου, λόγω του προβλήματος που έχω με ενδομητρίωση.

Ξηρούς καρπούς/ σπόρους σκέφτομαι να είσαγω όσο το δυνατόν περισσότερους πριν κλείσει το έτος, επειδή είναι αλλεργιογόνοι. Γι' αρχή σκέφτομαι να ξεκινήσω με φυστικοβούτυρο καθαρό, ταχίνι, σπόρους chia, πούδρα καρύδι,αμύγδαλο για να βάζω στο γιαούρτι και κάπως έτσι να συνεχίσω και με τα υπόλοιπα.

Αμυλούχες τροφές, συμπεριλαμβανομένων των οσπρίων, θα καθυστερήσω να κάνω εισαγωγή. Άσχετα όμως με την αμυλάση, ψωμί, μακαρόνια, πατάτες, ρύζι δε θέλω να εισάγω πριν κάνω εισαγωγή πρώτα όσο το δυνατόν περισσότερα λαχανικά, γιατί έχουν ουδέτερη γεύση, κι αν συνηθίσουν μετά δε δέχονται εύκολα άλλες γεύσεις. Έχω ακούσει από πολλούς γονείς να έχουν θέμα με φαγητό και να τρώνε τα μικρά τους μόνο ψωμί, πατάτες, μακαρόνια, λόγω υφής/γεύσης και να απεχθάνονται τα λαχανικά, και αν μπορώ θα ήθελα να το αποφύγω γι αρχή, όσο είναι πολύ μικρός ακόμη κι έχω εγώ τον έλεγχο του φαγητού του 😉

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια τι κάνετε; Τι νέα;

Εμείς έχουμε ξεκινήσει στέρεες και τρώει με πολύ όρεξη..από την πρώτη μέρα το άδειασε το πιάτο!! Τρώει φρουτόκρεμα δεκατιανό και απογευματινό κρέμα κεχρί, σε λίγες μέρες βάζουμε και λαχανικά μεσημεριανό!! Και θηλάζω κι όλας!! Είναι φαγάνας!!

Κάτι που παρατήρησα είναι ότι απόταν αρχίσαμε στέρεες μου κοιμάται μετά από κάθε γεύμα..ενώ πριν δεν κοιμόταν και πολύ μέσα στη μέρα..μόνο πάνω μου την ώρα που θήλαζε και αν πήγαινα να τον ξαπλώσω ξύπναγε...παρατηρήσατε κι εσείς κάτι παρόμοιο ή όχι;

Ελπίζω να είστε όλες καλά και τα μωράκια σας!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 22/1/2021 at 11:10 ΠΜ, ο/η Angel mommy είπε:

Για να κοιμάται την ημέρα πολλές φορές την βάζω στον μαρσιπο και κάνω δούλειες, όσες μπορώ να κάνω με ένα παιδί πάνω μου. Ακόμα και αν δεν κοιμηθει τουλάχιστον θα έχεις κάνει κάποια πράγματα χωρίς να κρατάς το μωρό στα χέρια. Εάν κοιμάται θηλαζοντας και ξυπνάει μόλις το ακουμπάς στην κούνια έχω δύο κολπάκια 

1. Περιμένεις να το πάρει καλά ο ύπνος. Σηκώνεις το χέρι του και του πέφτει χωρίς να το κρατάει στον αέρα και 

2. Προσέχεις η κούνια /λίκνο που θα το βάλεις να μην έχει διαφορά θερμοκρασίας. Εγώ βάζω πάνω από το σεντόνι μια βελουτέ κουβερτούλα η οποία δεν είναι κρύα οπως το σεντόνι. Και ακουμπάς το μωρο αφήνοντας σιγά σιγά πρώτα τα πόδια μετα τον κορμό και τέλος το κεφάλι. 

Δεν θα πιάνει πάντα αλλά θα σου αυξήσει τις πιθανότητες να μην ξυπνήσει 

Σ ευχαριστώ για τις συμβουλές!! Τώρα με τις στέρεες παρατήρησα ότι κοιμάται μέσα στη μέρα!! Και για τη νύχτα αγοράσαμε υπνόσακο μήπως βοηθήσει!! Γιατί δε θέλει με τίποτα να σκεπάζεται...εντάξει 1-2 φορές τη νύχτα ξυπνάει τελευταία κ αυτό μόνο για να φάει κ ξανακοιμάται, αλλά προτιμώ να μην το κάνει ούτε αυτό, είχα καλομάθει που μου κοιμόταν σερί τόσους μήνες 😄

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 22/1/2021 at 10:04 ΠΜ, ο/η Klimentini είπε:

είναι το λεγόμενο sleep regression ή στα Ελληνικά το μεταφράζουν ως παλλινδρόμηση ύπνου. Η πρώτη γίνεται γυρω στους 4 μήνες και λένε πως είναι η πιο δύσκολη καθώς οι γονείς την αντιμετωπίζουν για πρώτη φορά. επειτα υπάρχουν κι αλλες μεχρι το παιδί να φτασει 12-13 μηνων. (στους 6, στους 8-9 και στους 12)

εμένα άρχισε να μου ξυπνάει ανά 2 ώρες το βράδυ όταν ήταν περίπου 4 μηνών.ηταν εφιάλτης αυτός ο μήνας. η όλη φάση διήρκησε 1 μήνα. τώρα στον 6ο κάνει σχεδόν τα ίδια τσαλίμια με τη διαφορά ότι τις πρώτες 4 ώρες κοιμάται σερί και μετά ανά 2 ώρες ξυπνάει. 

Όσο για το να νανουρίζεται μόνος του, δες λιγάκι εδώ μερικές συμβουλές. με βοήθησαν πολύ γιατί κι εμένα κοιμόταν μόνο επάνω μου.. 

https://www.scarymommy.com/self-soothing-baby/

 

ειδικά εκεί που λέει να τον αφήνεις να κοιμηθεί όταν είναι γλαρωμένος και όχι τελείως κοιμισμένος, είναι το κλειδί της επιτυχίας.  όσο για το στήθος,, απ'οτι κατάλαβα τον κοιμίζεις ενώ τρώει; εάν δοκίμαζες να βάλεις το γάλα σου σε μπιμπερό για αρχή και όταν τελειώσει η ποσότητα να τραβήξεις το μπιμπερό και να ξεκινήσεις διαδικασίες ρεψιματος, χώνεψης, ύπνου; ίσως καποια κοπέλα που θηλάζει να έχει να πει κάτι παραπάνω σε αυτό. 

α επίσης.. όλα τα άρθρα που έχω διαβάσει λένε για παιδιά που κοιμούνται 1 και 1,5 και 2 ώρες μέσα στην ημέρα σερί. εμένα ο δικός μου πολύ σπάνια να κοιμηθεί 1,5 ώρες. συνήθως είναι μέσα στο 45λεπτο άντε μια ώρα. 

Τι έχουμε να τραβήξουμε!! Κάθε μήνα και κάποιο άλμα ή φάση θα περνάνε απότι κατάλαβα...χαχα...μην πω για τα δόντια 😆 ευτυχώς μέχρι στιγμής έχει περάσει όλες τις φάσεις ήρεμα ο δικός μας, να δούμε μετά..αν και δε με πειράζει λογικό είναι και να ξενυχτήσουμε κανα βράδυ κ να γκρινιάζουν καμια μέρα κλπ...έχουν κι αυτά τα δικά τους ❤️❤️

Τον κοιμίζω ενώ τρώει στο στήθος συνήθως, αλλά τώρα δοκίμασα αυτό που λες με το μπουκάλι για βράδυ, και κοιμάται πλέον είτε έτσι είτε στο στήθος...και μες τη μέρα τον κοιμίζω ή στο στήθος ή τον κάνω βόλτα με το καρότσι..ευτυχώς τώρα με τις στέρεες κοιμάται κι εμένα κανα 2ωρο συνολικά μέσα στη μέρα ☺️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 29/1/2021 at 10:51 ΠΜ, ο/η Klimentini είπε:

Τι κάνετε κορίτσια;

Εγώ έκλεισα εισιτήριο να κατέβω Αθήνα 5 Μαρτίου! Θα πάρω και τον μικρό μαζί μου.. σαν ψέμματα μου φαίνεται μετά από 1,5 χρόνο που κατεβαίνω... ελπίζω να τα καταφέρω δηλαδή γιατί από τη μια παράταση στην άλλη πηγαίνουμε..

Τι ωραία με το καλό να έρθεις, θα κάτσεις και πολύ καιρό είδα ☺️ Θα είναι ωραία!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Princess28 είπε:

Τι ωραία με το καλό να έρθεις, θα κάτσεις και πολύ καιρό είδα ☺️ Θα είναι ωραία!!

έχεις δίκιο... εσύ σκέφτεσαι να κατέβεις καθόλου; και εάν ναι, πότε; που θα μείνετε; εγώ δυστυχώς θα νοικιασω..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια τι κάνουν τα μωράκια σας; Πώς περνάτε;

Εμείς κλείσαμε 27/1 τον έβδομο και έχουμε ζωηρεψει στο φουλ!!!Πλέον στέκεται όρθια στο τραπεζάκι του σαλονιού και παλεύει όλη μέρα εκεί προσπαθώντας να κάνει βήματακια!

Συν ότι τρώει πολύ μα πάρα πολύ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Mariaira είπε:

Κορίτσια τι κάνουν τα μωράκια σας; Πώς περνάτε;

Εμείς κλείσαμε 27/1 τον έβδομο και έχουμε ζωηρεψει στο φουλ!!!Πλέον στέκεται όρθια στο τραπεζάκι του σαλονιού και παλεύει όλη μέρα εκεί προσπαθώντας να κάνει βήματακια!

Συν ότι τρώει πολύ μα πάρα πολύ!!!

πωπωωωωω τι καλά :) 

εμάς δεν στέκεται ακόμα αλλά έχει ζωηρεψει πολύ :P από φαΐ πως πάμε; τα τρώει όλα;  από κιλά ποσό είναι; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια!! Συγγνώμη που έχω χαθεί. Η μικρή δε λέει να ξεκολλήσει και να με αφησει να κάνω το οτιδήποτε.... Τώρα έφυγε κι ο άντρας μου με τη δουλειά του και είμαστε όλη μέρα αγκαλιά...

7 μηνών σήμερα η μικρή, τεμπελα αρκετά. Δε ρολαρει, δεν κάθεται 100% στον ποπό της, δε βαβιζει, μόνο "αααα" και "πρρρ" με σάλια...

Από φαγητο, τρώει πολύ και κλαίει όταν τελειώνει.

Τώρα ετοιμάζονται από μέρα σε μέρα τα δύο κάνω δόντια και έχει γκρινια, δεν ξέρει τι θέλει, δεν κοιμάται καλά ... 

Εσείς;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 51 λεπτά, ο/η Klimentini είπε:

πωπωωωωω τι καλά :) 

εμάς δεν στέκεται ακόμα αλλά έχει ζωηρεψει πολύ :P από φαΐ πως πάμε; τα τρώει όλα;  από κιλά ποσό είναι; 

Το πρωί γάλα,μετά φρουτάκια,μεσημεριανό ,απόγευμα γιαουρτακι η τραχανά και το βράδυ πάλι γάλα,αλλά πολλές φορές ενδιάμεσα στα γεύματα πεινάει πάλι οπότε δίνω γαλατάκι πάλι!

Τα πάντα τρώει εκτός ψάρι και αβγο,21/1 ήμασταν 7800 και 71 εκατοστά,τώρα θα ξαναπάμε τον Μάρτιο στον παιδιατρο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Mariaira είπε:

Το πρωί γάλα,μετά φρουτάκια,μεσημεριανό ,απόγευμα γιαουρτακι η τραχανά και το βράδυ πάλι γάλα,αλλά πολλές φορές ενδιάμεσα στα γεύματα πεινάει πάλι οπότε δίνω γαλατάκι πάλι!

Τα πάντα τρώει εκτός ψάρι και αβγο,21/1 ήμασταν 7800 και 71 εκατοστά,τώρα θα ξαναπάμε τον Μάρτιο στον παιδιατρο

τέλεια μπράβο! ψάρι και αυγό έχω δώσει και το αυγό το τρώει με ευχαρίστηση μόνο όταν το κάνω scrambled eggs είτε με λάδι είτε με ανάλατο καθαρό βούτυρο.

της έκανες κάποιες ασκήσεις ώθησης και πιάνει έπιπλα κλπ; θέλω να πω ασκήσεις  stimulation. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Καλημέρα κορίτσι μου, δε μπορείς να ανεβάσεις φωτο γιατί είσαι δοκιμαστικό μέλος. Για τον ίδιο λόγο αργούν να ανέβουν οι αναρτήσεις σου. Μόλις συμπληρώσεις τις 20 αναρτήσεις θα φαίνονται κατευθείαν κ θα μπορείς να ανεβάσεις κ φωτο. Τί δείχνει το τεστάκι σου;
    • Ναι είναι κουραστικό και αυτό μωρέ τοση ώρα εκεί δεν σε αφηνουν να πας βόλτα για να μην επηρεάσει το αποτέλεσμα  Εσενα σου ειπα ποτε να την κανείς; Εμένα μου είπε μετά το Πάσχα 
    • Καλώς ήρθες αργούν να εμφανιστούν όπως είπες και katiana 1987 γιατί είσαι νέο μέλος οσο  σου επιτρέπει να γράφεις ώστε να φταστείς τα 20 μνμ για να εμφανίζονται αμέσως 😊
    • Καλημέρα και καλώς ήρθες στην παρέα με το καλό το μωρακι σας 😊 επειδη εισαι καινούργιο μέλος αργούν λίγο τα μνμ σου αλλά μόλις τα βλέπουμε θα σας απαντάμε  εμενα είναι το δεύτερο παιδάκι θα σου πω εγω τι έκανα γιατί κάθε κοπέλα θέλει και χρειάζεται διαφορετικά πράγματα  Στο ιδιωτικό που γέννησα εγω στο Ιασώ στο μαιευτήριο θα πάρεις ένα φορμάκι με το οποίο θα φύγει το μωρο από εκεί.. εγω την είχα βάλει κοντομάνικο φορμάκι και γέννησα τέλη Αυγούστου έχει πολύ ζεστη αλλά είχα μαζί μου άλλο ένα μακρυμάνικο καβάτζα το οποίο δεν χρειάστηκε..  εγω είχα πάρει νούμερο 1 το 0 είναι πολύ μικρό και γέννησα 3280γρ 49cm ήταν φαρδύ το ηθελα να είναι άνετο όλα τα είχα πάρει κοντομάνικα τα μωρά   θέλουν ελαφρυ ντύσιμο ειδικά το καλοκαίρι άσε που μεγαλωνουν πολύ γρήγορα.. από orchestra είχα πάρει  ήταν καλά γενικα τα πιο πολλά ρούχα ακόμα και τώρα που είναι 1,5 χρόνων ψωνίζω από εκεί  εγω είχα ένα μπιμπερό και μια πιπιλα κανονικά λένε η πιπιλα μπαίνει μετά που σαραντίσει το μωρο όχι νωρίτερα όποτε μάλλον η πιπιλα είναι άχρηστη στην αρχή αφού δεν επιτρέπεται αν θηλαζεις το παιδί για να μην πάθει σύγχυση θηλων.. εδώ να πω ότι εμένα πιπιλα το παιδί δεν πήρε ποτε..  τωρα ότι άλλο θες και μπορω να βοηθησω πες μου 😊
    • Καλημέρα και καλώς ήρθες κορίτσι μου. Κι εγώ τα σκέφτομαι αυτά. Αλλά όλες οι ήδη μανούλες μου είπαν να μην πάρω πολλά για αρχή και να το δω στην πορεία! Δηλαδή... 5-6 ζιπουνάκια, 5-6 φορμάκια κ.ο.κ. Το νούμερο θα το δούμε ανάλογα με τα κιλά του μωρού που θα έχει περίπου στο τέλος του 7ου φαντάζομαι! Δεν ξέρω αν λέω κάτι λάθος. Απλά κι εμένα ως πρώτο μωράκι, πάω ψάχνοντας!
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...