Μετάβαση σε περιεχόμενο

Recommended Posts

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Tzortzina123 είπε:

Αχαχαχχα Α μωρέ  νταξ πρέπει να Ναι για πολλά πολλά δαγκωματακια 😁

Άστα όλοι όσοι την βλέπουν τρελαίνονται. Πάντως το τι βάρος θα πάρει το μωρο νομίζω είναι γονιδιακό γιατί και το πρώτο μου παιδί ήταν τόσο μεγάλο (πάνω από τις ανώτερες καμπύλες ανάπτυξης από την γέννηση) και έκανε μικτη διατροφή μέχρι 5 μηνών ενώ τώρα θηλάζω αποκλειστικά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 2.3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Angel mommy είπε:

Άστα όλοι όσοι την βλέπουν τρελαίνονται. Πάντως το τι βάρος θα πάρει το μωρο νομίζω είναι γονιδιακό γιατί και το πρώτο μου παιδί ήταν τόσο μεγάλο (πάνω από τις ανώτερες καμπύλες ανάπτυξης από την γέννηση) και έκανε μικτη διατροφή μέχρι 5 μηνών ενώ τώρα θηλάζω αποκλειστικά.

Καλά ναι κ γω έτσι πιστεύω ότι είναι γονιδιακό... εγώ είχα το άγχος να διπλασιάσει Τ κιλά του κ παλι καλά τα διπλασίασε γιατί γεννήθηκε μινιον. Άσχετο αλλά πως καταλαβαίνουμε αν Τ παιδί είναι έτοιμο Για στερεα;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Tzortzina123 το παιδί είναι λένε έτοιμο για στερεά τροφή όταν 

1. δείχνει ενδιαφέρον όταν τρώνε οι μεγάλοι

2. Μπορεί και στηρίζει σχετικά καλά το κεφάλι του

3. Αρχίζει και χάνει τη προώθηση της γλώσσας προς τα έξω

4. δέχεται το κουταλάκι που του δίνεις

 

το νούμερο ένα είναι φυσικά σχετικό γιατί τα μωρά ήδη από την υλικά των 4 μηνών δείχνουν ενδιαφέρον για οτιδήποτε κινείται μιας και η όραση τους έχει βελτιωθεί αισθητά. 

Εγώ τον μικρό τον ξεκίνησα με ένα κουταλάκι χωρίς τίποτα μέσα, απλά έκανα την κίνηση να δω πως θα το πάρει για περίπου 3-4 μέρες όταν έκλεισε τον 4ο μήνα. Έπειτα ξεκίνησα με μισό κουταλάκι του γλυκού βρασμένο μήλο την ημέρα και έβαζα κι αλλά φρούτα όπως το αχλάδι και τη μπανάνα καθώς και καρότο, παστινάκι, γλυκοπατάτα για όλο τον 4ο μήνα στην ποσότητα που προανέφερα. Στον 5ο πια μήνα αύξανα σταδιακά τις ποσότητες και έβαλα και δημητριακά σε μορφή κρέμας καθώς και αλλά λαχανικά όπως τον αρακά, το μπρόκολο και το κουνουπίδι. Γενικά πολύ αργά και με προσοχή γιατί υπάρχουν μερικά τρόφιμα όπως η μπανάνα που προκαλούν δυσκοιλιότητα. 

Φυσικά αντενδείκνυται να ξεκινήσουν τα μωρά στερεά τροφή πριν τον 4ο μήνα ενώ εάν θηλάζεις προτείνεται αποκλειστικός θηλασμός μέχρι τον 6ο.

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Klimentini είπε:

Λοιπόν.. είναι 8 κιλά! πολύ δεν είναι; χααχααχ και είναι 68 εκατοστά. εσένα;

εφόσον είναι μαλακή δεν έχει κίνδυνο για πνιγμό.. και θα προσπαθήσω να δω πως θα τη μασήσει. την υπόλοιπη θα την φάω εγώ! χαχαχ

επίσης θέλω να του φτιάξω αυγό βραστό λιωμένο με το πιρούνι σαν πουρές. πως σου φαίνεται;

Ειναι 8,5κιλα 70 ποντους!!! Μπεμπαρος!!! Το αυγο δωσε πρωτα ασπραδι λιγο και μετα κροκο!! Να δεις για αλλεργια ειναι καλυτερα λιγο λιγο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η Ampempa είπε:

Ειναι 8,5κιλα 70 ποντους!!! Μπεμπαρος!!! Το αυγο δωσε πρωτα ασπραδι λιγο και μετα κροκο!! Να δεις για αλλεργια ειναι καλυτερα λιγο λιγο

σε ευχαριστώ! όντως το φοβάμαι το αυγό ρε γαμώτο.. αλλά οκ πρέπει να δοκιμαστεί!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Klimentini είπε:

@Tzortzina123 το παιδί είναι λένε έτοιμο για στερεά τροφή όταν 

1. δείχνει ενδιαφέρον όταν τρώνε οι μεγάλοι

2. Μπορεί και στηρίζει σχετικά καλά το κεφάλι του

3. Αρχίζει και χάνει τη προώθηση της γλώσσας προς τα έξω

4. δέχεται το κουταλάκι που του δίνεις

 

το νούμερο ένα είναι φυσικά σχετικό γιατί τα μωρά ήδη από την υλικά των 4 μηνών δείχνουν ενδιαφέρον για οτιδήποτε κινείται μιας και η όραση τους έχει βελτιωθεί αισθητά. 

Εγώ τον μικρό τον ξεκίνησα με ένα κουταλάκι χωρίς τίποτα μέσα, απλά έκανα την κίνηση να δω πως θα το πάρει για περίπου 3-4 μέρες όταν έκλεισε τον 4ο μήνα. Έπειτα ξεκίνησα με μισό κουταλάκι του γλυκού βρασμένο μήλο την ημέρα και έβαζα κι αλλά φρούτα όπως το αχλάδι και τη μπανάνα καθώς και καρότο, παστινάκι, γλυκοπατάτα για όλο τον 4ο μήνα στην ποσότητα που προανέφερα. Στον 5ο πια μήνα αύξανα σταδιακά τις ποσότητες και έβαλα και δημητριακά σε μορφή κρέμας καθώς και αλλά λαχανικά όπως τον αρακά, το μπρόκολο και το κουνουπίδι. Γενικά πολύ αργά και με προσοχή γιατί υπάρχουν μερικά τρόφιμα όπως η μπανάνα που προκαλούν δυσκοιλιότητα. 

Φυσικά αντενδείκνυται να ξεκινήσουν τα μωρά στερεά τροφή πριν τον 4ο μήνα ενώ εάν θηλάζεις προτείνεται αποκλειστικός θηλασμός μέχρι τον 6ο.

 

 

Αααα κατάλαβα. Σε ευχαριστω πάρα πολύ μου έλυσες  όλες μου τις απορίες...εμάς μας κοιτάει οταν τρώμε και σήμερα που έτρωγα μπροστά τού με κοίταγε στο στόμα και σαν να διαμαρτυρόταν και είπε μαμ κοριτσια τρελάθηκα...Ο παιδίατρος μου είχε πει τις προάλλες ότι στηρίζει πολύ καλά Τ κεφάλι Του!θα δοκιμάσω το κουταλάκι να δω πως θα το πάρει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου Καλημέρα..Καλή χρονιά με υγεία να έχουμε και ευτυχία..να χαιρόμαστε τα παιδάκια μας..❤❤

Κορίτσια ποια είναι τα συμπτώματα  οδοντοφυιας; εμένα ο μπέμπης σε 6 μέρες γίνεται 5 μηνών.απο 2μιση μηνών πάρα πολλά σάλια και τώρα επιδεινώθηκε πολλά πολλά σάλια .συνέχεια αλλάζουμε σαλιαρες στο μανίκι απ τν μπλούζα σαλια  τον κρατάμε όρθιο τρέχουν Τ σάλια. Χέρι μεσα συνέχεια στο στόμα η μπουνιά η βάζει 2 3 δάχτυλα σαν να τα μασάει. Τα ούλα άσπρα και πρησμένα και είναι εδώ και 4 με.5.μέρες που τραβάει το αυτάκι του.το πειράζει .του το έπιασα κ του Τ έκλεισα λιγο με το χέρι να δω εάν πονάει και δεν τον πονάει. Κάποιες φορές Τ βράδυ εκεί που κοιμάται τσιρίζει.οχι πάντα όμως!! Λέτε να είναι προετοιμασία και 6 -7 μηνών να δούμε δοντι;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 2/1/2021 at 8:50 ΠΜ, ο/η Tzortzina123 είπε:

Κορίτσια μου Καλημέρα..Καλή χρονιά με υγεία να έχουμε και ευτυχία..να χαιρόμαστε τα παιδάκια μας..❤❤

Κορίτσια ποια είναι τα συμπτώματα  οδοντοφυιας; εμένα ο μπέμπης σε 6 μέρες γίνεται 5 μηνών.απο 2μιση μηνών πάρα πολλά σάλια και τώρα επιδεινώθηκε πολλά πολλά σάλια .συνέχεια αλλάζουμε σαλιαρες στο μανίκι απ τν μπλούζα σαλια  τον κρατάμε όρθιο τρέχουν Τ σάλια. Χέρι μεσα συνέχεια στο στόμα η μπουνιά η βάζει 2 3 δάχτυλα σαν να τα μασάει. Τα ούλα άσπρα και πρησμένα και είναι εδώ και 4 με.5.μέρες που τραβάει το αυτάκι του.το πειράζει .του το έπιασα κ του Τ έκλεισα λιγο με το χέρι να δω εάν πονάει και δεν τον πονάει. Κάποιες φορές Τ βράδυ εκεί που κοιμάται τσιρίζει.οχι πάντα όμως!! Λέτε να είναι προετοιμασία και 6 -7 μηνών να δούμε δοντι;

καλή σου μέρα και καλή χρονιά :) 

σημάδια οδοντοφυίας :

1. μάσημα χεριών/άλλων αντικειμένων

2. κόκκινα μάγουλα

3. πολλά σάλια 

4. εκνευρισμός και άστατος ύπνος 

5. πρησμένα ούλα

 

εμάς αρχίζει και βγάζει.. φαίνεται ένα άσπρο σαν ρυζάκι χαχ  

καλή υπομονή :P :P 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η Klimentini είπε:

καλή σου μέρα και καλή χρονιά :) 

σημάδια οδοντοφυίας :

1. μάσημα χεριών/άλλων αντικειμένων

2. κόκκινα μάγουλα

3. πολλά σάλια 

4. εκνευρισμός και άστατος ύπνος 

5. πρησμένα ούλα

 

εμάς αρχίζει και βγάζει.. φαίνεται ένα άσπρο σαν ρυζάκι χαχ  

καλή υπομονή :P :P 

Καλημέρα 😃 λοιπόν όλα τα έχουμε αυτά πολλές φορές ενώ είναι αλλαγμένος ταισμενος γκρινιάζει. Και σηκώνεται  το βράδυ  2 3 φορές κλαίει του κανω γάλα γιατί νομίζω ότι πειναει με το ζόρι 60 μλ το βράδυ. Σήμερα ξεκίνησε να μν μου τρώει καλά είχε να φάει 4 ώρες κ εφαγε μονο 100 μλ.  Αχαχαχα άντε με το καλό 😍

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Tzortzina123 είπε:

Καλημέρα 😃 λοιπόν όλα τα έχουμε αυτά πολλές φορές ενώ είναι αλλαγμένος ταισμενος γκρινιάζει. Και σηκώνεται  το βράδυ  2 3 φορές κλαίει του κανω γάλα γιατί νομίζω ότι πειναει με το ζόρι 60 μλ το βράδυ. Σήμερα ξεκίνησε να μν μου τρώει καλά είχε να φάει 4 ώρες κ εφαγε μονο 100 μλ.  Αχαχαχα άντε με το καλό 😍

στερεα του δίνεις;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Klimentini είπε:

στερεα του δίνεις;

Ακόμη πίνουμε γάλα.τωρα στις 15 θα ξεκινήσουμε κρέμα βανίλια. Είχε φάει με ζόρι 60 μλ 4 το πρωί μετά 7 μιση ήπιε κυριολεκτικά 2 τζούρες κ μετά απ 4 ώρες 100 μλ. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Tzortzina123 είπε:

Ακόμη πίνουμε γάλα.τωρα στις 15 θα ξεκινήσουμε κρέμα βανίλια. Είχε φάει με ζόρι 60 μλ 4 το πρωί μετά 7 μιση ήπιε κυριολεκτικά 2 τζούρες κ μετά απ 4 ώρες 100 μλ. 

Επίσης τωρα έχουμε ξεκινήσει κάτι καινούργιο όταν του βάζω Τ μπουκάλι να πιει αντιστέκεται με την γλωσσα .βγάζει έξω την γλωσσα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα σε όλες σας!

Θα ήθελα τα φώτα σας :) 😛 Δεδομένου ότι οι αποθήκες σιδήρου πέφτουν αισθητά οταν τα μωρά γίνονται 6 μηνών, προτείνεται και επιβάλλεται να λαμβάνουν 8mg σίδηρο την ημέρα. Μηπως καμία κοπέλα έχει πίνακα τροφίμων με αντιστοιχία γραμμάρια και είδος φαγητού σε σίδηρο;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 31 λεπτά, ο/η Klimentini είπε:

Καλημέρα σε όλες σας!

Θα ήθελα τα φώτα σας :) 😛 Δεδομένου ότι οι αποθήκες σιδήρου πέφτουν αισθητά οταν τα μωρά γίνονται 6 μηνών, προτείνεται και επιβάλλεται να λαμβάνουν 8mg σίδηρο την ημέρα. Μηπως καμία κοπέλα έχει πίνακα τροφίμων με αντιστοιχία γραμμάρια και είδος φαγητού σε σίδηρο;

Καλημερα!!! Το ξενο γαλα που δινεις νομιζω εχει το σιδηρο που χρειαζεται!! Θα ρωτησω και εγω το γιατρο μου απο εβδομαδα που θα παω και θα σου πω! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Ampempa είπε:

Καλημερα!!! Το ξενο γαλα που δινεις νομιζω εχει το σιδηρο που χρειαζεται!! Θα ρωτησω και εγω το γιατρο μου απο εβδομαδα που θα παω και θα σου πω! 

https://www.doctorvasiliadis.gr/foods-rich-in-iron.html μπες εδω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 26 λεπτά, ο/η Ampempa είπε:

Καλημερα!!! Το ξενο γαλα που δινεις νομιζω εχει το σιδηρο που χρειαζεται!! Θα ρωτησω και εγω το γιατρο μου απο εβδομαδα που θα παω και θα σου πω! 

Καλημέρα και πάλι! ναι έχει αλλά λένε ότι θα πρέπει να αγοράσω το 2 και όχι το 1 που παίρνω. πιστεύω πως είναι υπερβολή .. και σκέφτηκα να το Καλυψώ με φαγητό το υπόλοιπο! άσε που το πολύ σίδηρο κάνει δυσκοιλιότητα.. 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλή χρονιά με υγεία και ευτυχία!

Κορίτσια όσες δινετε στα μωράκια σας νεράκι με το μπιμπερο πίνουν;

Ακόμα δε της έχω δώσει της μικρής μου γιατί δε ξέρω πως,με το μπιμπερο που πίνουν γάλα η με αυτό με τα χερούλια;αν και πιστεύω δε θα μπορεί να πιει με αυτό μόνη της...

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 45 λεπτά, ο/η Klimentini είπε:

Καλημέρα και πάλι! ναι έχει αλλά λένε ότι θα πρέπει να αγοράσω το 2 και όχι το 1 που παίρνω. πιστεύω πως είναι υπερβολή .. και σκέφτηκα να το Καλυψώ με φαγητό το υπόλοιπο! άσε που το πολύ σίδηρο κάνει δυσκοιλιότητα.. 

 

Εννοεις το νούμερο 2 γαλα?? Γιατι είναι υπερβολή?? Ισα ισα είναι καινπιο φτηνο το 2 σε ολα τα γαλατα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 24 λεπτά, ο/η Ampempa είπε:

Εννοεις το νούμερο 2 γαλα?? Γιατι είναι υπερβολή?? Ισα ισα είναι καινπιο φτηνο το 2 σε ολα τα γαλατα

ναι, εννοώ το γάλα 2 το οποίο είναι ενισχυμενο με επιπλέον σίδηρο και είναι ελαφρώς πιο ακριβό. το θεωρώ υπερβολή να πίνει ένα μωρό ενισχυμένο γαλα χωρις ιδιαίτερο λόγο (έλλειψη σιδήρου πχ)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Mariaira είπε:

Καλή χρονιά με υγεία και ευτυχία!

Κορίτσια όσες δινετε στα μωράκια σας νεράκι με το μπιμπερο πίνουν;

Ακόμα δε της έχω δώσει της μικρής μου γιατί δε ξέρω πως,με το μπιμπερο που πίνουν γάλα η με αυτό με τα χερούλια;αν και πιστεύω δε θα μπορεί να πιει με αυτό μόνη της...

 

γεια σου! εγώ του δίνω λίγο με το ποτήρι! δεν θέλω να χρησιμοποιήσω αυτό που πίνει γάλα για να τον συνηθίσω και στην ιδέα του ποτήριού. Επίσης έχω παραγγείλει αυτό με το χερούλι και μόλις είναι έτοιμος θα αρχίσω και με αυτό. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 ώρες, ο/η Klimentini είπε:

γεια σου! εγώ του δίνω λίγο με το ποτήρι! δεν θέλω να χρησιμοποιήσω αυτό που πίνει γάλα για να τον συνηθίσω και στην ιδέα του ποτήριού. Επίσης έχω παραγγείλει αυτό με το χερούλι και μόλις είναι έτοιμος θα αρχίσω και με αυτό. 

Καλή Χρονιά

Εγω από την αρχή έδινα με αυτό με το χερούλι... Είναι πολύ διαφορετικό από το μπιμπερό και πίστεψε με καταλαβαίνει την διαφορά... Βέβαια εμένα πίνει πάρα πολύ νερό... Αν την αφήσω δεν σταματάει... Οπότε κάθε φορά που την δίνω μετά έχουμε κλάματα.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 5/1/2021 at 9:47 ΠΜ, ο/η Sotiria2004 είπε:

Καλή Χρονιά

Εγω από την αρχή έδινα με αυτό με το χερούλι... Είναι πολύ διαφορετικό από το μπιμπερό και πίστεψε με καταλαβαίνει την διαφορά... Βέβαια εμένα πίνει πάρα πολύ νερό... Αν την αφήσω δεν σταματάει... Οπότε κάθε φορά που την δίνω μετά έχουμε κλάματα.. 

Καλημέρα και καλή χρονιά και σε σένα!

Σοβαρά; χαχαχα τι πλάκα που έχει! περιμένω να μου έρθει κι εμένα αυτό με το χερούλι. το βάζει στο στόμα με τα δικά της χεράκια; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 ώρες, ο/η Klimentini είπε:

Καλημέρα και καλή χρονιά και σε σένα!

Σοβαρά; χαχαχα τι πλάκα που έχει! περιμένω να μου έρθει κι εμένα αυτό με το χερούλι. το βάζει στο στόμα με τα δικά της χεράκια; 

Καλημέρα, 

Ναι το κρατάει μόνη της ευτυχώς έχω ένα της nuk που όταν δεν ρουφάει δεν τρέχει και δεν γίνετε μούσκεμα... Στο φαρμακείο το βρήκα.. Σκέφτομαι πολύ σοβαρά να της δίνω και γάλα εκεί να πίνει μόνη της.. Αν και πλέον έχουμε αρχίσει κανονικά το φαγητό και πίνουμε γάλα μόνο πρωί βράδυ και νύχτα όταν ξυπναει(σχεδόν κάθε μέρα, μην νομίζεις) 

Εσείς τι κάνετε; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 37 λεπτά, ο/η Sotiria2004 είπε:

Καλημέρα, 

Ναι το κρατάει μόνη της ευτυχώς έχω ένα της nuk που όταν δεν ρουφάει δεν τρέχει και δεν γίνετε μούσκεμα... Στο φαρμακείο το βρήκα.. Σκέφτομαι πολύ σοβαρά να της δίνω και γάλα εκεί να πίνει μόνη της.. Αν και πλέον έχουμε αρχίσει κανονικά το φαγητό και πίνουμε γάλα μόνο πρωί βράδυ και νύχτα όταν ξυπναει(σχεδόν κάθε μέρα, μην νομίζεις) 

Εσείς τι κάνετε; 

πλάκα κάνεις!! πολύ μπροστά το μωράκι σου!! μπράβο :) :) :)

Εμάς τρώει συμπληρωματικά στερεά.. δηλαδή έτσι μου έχουν πει. Και γάλα κανονικά (κάθε 3 ώρες και 1 φορά το βράδυ) αλλά λιγότερη ποσότητα.

Η παιδίατρος τι σου έχει πει; έχω μεγάλη απορία στο πότε να αντικαταστήσω πλήρως το γάλα με φαγητό...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Klimentini είπε:

πλάκα κάνεις!! πολύ μπροστά το μωράκι σου!! μπράβο :) :) :)

Εμάς τρώει συμπληρωματικά στερεά.. δηλαδή έτσι μου έχουν πει. Και γάλα κανονικά (κάθε 3 ώρες και 1 φορά το βράδυ) αλλά λιγότερη ποσότητα.

Η παιδίατρος τι σου έχει πει; έχω μεγάλη απορία στο πότε να αντικαταστήσω πλήρως το γάλα με φαγητό...

Εμένα η μπέμπα τρεις του μηνός έγινε 6μηνων.. Κσι τρώει φρούτα στις 12 μετά 3 λαχανικά και απόγευμα βρώμη η γιαούρτι... Δεν μου έχει πει κάτι παραπάνω.. Βέβαια με είχε πει ότι θα τρώει 200γρ φαγητο και αν πίναει ακόμα θα την δίνω γάλα αλλά εμένα μια χαρά είναι η μικρή.. Ίσως στο φρούτο να πεινάσει λίγο πιο νωρίς αλλά και πάλι μην φανταστείς... 

Σήμερα φάγαμε πατάτα καρότο κολοκύθι.. Και σκέφτομαι αύριο να μην την βάλω κρέας που μου είπε η γιατρός αλλά να μην βάλω μπρόκολο για δύο μερες και μετά μοσχάρι.. Για να έχω εναλλακτικές να τις κάνω το κρέας... Εσύ τι λες; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Ωορρηξία ξέρεις πότε έκανες όμως ακριβώς πότε εμφυτεύτηκε δεν το γνωριζεις. Εδώ σε εξωσωματική δεν το ξέρουμε. Εδώ με υπερήχους και στο πρώτο μου παιδί μετά την β επιπέδου καταλάβαμε ότι ήταν μεγαλύτερος 1 εβδ.  Κάνε λιγάκι υπομονή . Ξέρω πως νιώθεις αλλά σκέψου τίποτα δεν μπορείς να αλλάξεις παρά μόνο να οπλιστείτε με υπομονή
    • Αχ σαν νερό παίρνει ο καιρός.. ο χρόνος . Αχ και αυτός ο χρόνος. Όταν θηλαζω συνήθως έχω πιο ελευθερία 🤫🤫 όχι με τίποτα 3 , ξεκίνησα αντισυλληπτικά χάπια. Ο μικρός αποδεικνύεται θηρίο και εγώ μεγάλωσα για 3 😅 ο δε πρώτος έχει την ζήλια του λογικο αλλά τρελαίνεται για τον αδελφό του.  Εσύ πώς είσαι κοριτσάκι μου. Ξεχνάς τα δικά σου στηρίγματα.. εκεί βράχος δίπλα μου 
    • Ναι βρε συ... εννοειται δν επιλεγουμε εμεις...😊 απλα φευγαμε χθες απο τους κουμπαρους μας κ λεγαμε γ τα κουκουνια μας (εχουμε ξετρελαθει κ λογικο ειναι...) κ του ανεφερα οτι σκεφτομαι κι αυτο π παλευει να εξελιχθει κ του πηρε παραπανω χρονο. Κ γνκ ο αντρας μου αν δει εναν ανθρωπο πιο "αδυναμο" η "ντροπαλο" παντα τον στηριζει, ειναι ετσι σαν ανθρωπος, κ πανω εκει το ειπε..  Οσο γ την ετ, ναι μπορει να αναθαρρυσαμε κ να αφεθηκαμε, αλλα σιγουρα δν εχουμε "δεσει" κατι... ισα ισα, μεχρι τωρα νομιζαμε οτι εχουμε θεμα στη συλληψη (γτ περυσι ειχα παλινδρομη με κενο σακο π σημαινει οτι το εμβρυακι "διαλυθηκε" σε πολυ πρωιμο σταδιο) κ λογω του οτι δν ξερουμε τι φταιει τοσα χρονια π προσπαθουμε, φοβαμαι ολα τα σταδια... Ακομα κ θετικη χοριακη ν δω θα τρεμω.. γτ κ περυσι η χοριακη μου υπερδιπλασιαζοταν σε 48 ωρες κ δν ειδαμε ποτε λεκιθικο ασκο κ εμβρυικα στοιχεια στον 1ο υπερηχο....😢 (6+1 ημουν) Σε ευχαριστω πολυ. ❤️🥰 Μιλαμε τοσο καιρο κ ξερω οτι μου τα λες γ να ειμαι προετοιμασμενη για ολα!! Αλλωστε το εχουμε πει πολλες φορες οτι μετριες βλαστοκυστες εχουν δωσει υγιη μωρακια κ αριστες δυστυχως δν εχουν προχωρησει σε κυηση... Ειναι κι αυτο μια ενδειξη! Ας ελπισουμε οτι θα ειναι υπερ μας! 🙏
    • Ευχαριστω Γιαννα μου!!! ❤️ Να το χαιρεσαι το αντρακι σου!!! Να ειναι γερο κ καλοτυχο!!🙏💙🥰
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...