Μετάβαση σε περιεχόμενο

Recommended Posts

στις πριν 16 λεπτά, ο/η Angelina85 είπε:

Κορίτσια κ εμένα πλέον μένει αρκετές ώρες ξύπνια μέσα στην ημέρα Κ τη Δευτέρα που το ανέφερα στην παιδίατρο μου είπε ότι είναι φυσιολογικό. Φυσιολογικό μεν, δύσκολο για εμάς δε. Σήμερα έμεινε πολλές ώρες ξύπνια. Με το που έκανα να φύγω από το δωμάτιο εκλαιγε.  Ήρθε η ώρα για το επόμενο γεύμα της κ εγώ δεν είχα αποστείρωσει ακόμα τα μπιμπερό.  Περιττό να σας πω ότι μας άκουσε όλο το οικοδομικό τετραγωνο....

Καλό κουράγιο και εσυ.. Στα ίδια είμαστε.. 🤪

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 2.3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Η αλήθεια είναι ότι έχω χρόνο για το σπίτι μη φανταστείς ότι είναι όπως πριν αλλά σε γενικές γραμμές ήμαστε σημαδεμένοι!

Σήμερα κάναμε την τεταρτη φυσιοθεραπεία,δεν έχει καμία τρελή εξέλιξη,μπορεί να πάρει και ένα χρόνο για να επανέλθουν τα νεύρα του χεριού,στην ουσία έχει πάρεση βραχίονα ☹️☹️☹️...ευελπιστώ να διορθωθεί...

Όχι καμία παρενέργεια δεν είχαμε από το εμβόλιο αν κ πήρα σιρόπι ντεπον να έχω σε περίπτωση που εκανε πυρετό αλλά δε χρειάστηκε...Αχ κ εγώ δε ξέρω τι να κάνω με τη βάφτιση με όσα γίνονται..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Mariaira είπε:

Η αλήθεια είναι ότι έχω χρόνο για το σπίτι μη φανταστείς ότι είναι όπως πριν αλλά σε γενικές γραμμές ήμαστε σημαδεμένοι!

Σήμερα κάναμε την τεταρτη φυσιοθεραπεία,δεν έχει καμία τρελή εξέλιξη,μπορεί να πάρει και ένα χρόνο για να επανέλθουν τα νεύρα του χεριού,στην ουσία έχει πάρεση βραχίονα ☹️☹️☹️...ευελπιστώ να διορθωθεί...

Όχι καμία παρενέργεια δεν είχαμε από το εμβόλιο αν κ πήρα σιρόπι ντεπον να έχω σε περίπτωση που εκανε πυρετό αλλά δε χρειάστηκε...Αχ κ εγώ δε ξέρω τι να κάνω με τη βάφτιση με όσα γίνονται..

Ναι τώρα που το λες να πάω να πάρω και εγώ ένα ντεπον να έχω... Αχρείαστο να είναι βέβαια... 

Μπορεί να είναι και η πρώτη φορά που θέλω να πετάξω τα λεφτά μου χαχαχαχα εννοώ να μην χρειαστεί το ντεπον και να το πετάξω.. 

Όσο για την βάπτιση όλοι μου λένε βιάζομαι και βλακιεςς αλλά μόλις ανοίξουν τα σχολεία νομίζω θα τα κλείσουν όλα... Οπότε θα την κάνω και μια χαρά 50 άτομα βέβαια αλλά όλοι καταλαβαίνουν την κατάσταση.. Κανείς δεν παρεξηγεί και αν στραβώσει κάνεις ούτε που με νοιάζει... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλά θα κάνεις κ θα τη βαφτίσεις τώρα οι κοντινοί φίλοι και συγγενείς μια χαρά είναι!! Ξέρεις πού κολλάω εγώ; Στο ότι μετά τη βάφτιση θα πρέπει να κοινωνήσει η μικρή κ φοβάμαι να το ρισκάρω από τη μια μη γίνει καμιά στραβή κ κολλήσει τπτ  και από την αλλη μήπως είναι αμαρτία αν δεν κοινωνήσει;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Mariaira είπε:

Καλά θα κάνεις κ θα τη βαφτίσεις τώρα οι κοντινοί φίλοι και συγγενείς μια χαρά είναι!! Ξέρεις πού κολλάω εγώ; Στο ότι μετά τη βάφτιση θα πρέπει να κοινωνήσει η μικρή κ φοβάμαι να το ρισκάρω από τη μια μη γίνει καμιά στραβή κ κολλήσει τπτ  και από την αλλη μήπως είναι αμαρτία αν δεν κοινωνήσει;

Ναι έχει δίκαιο σε αυτό που λες.. Εγώ θα πάω μπροστά, μπροστά με το μωρό και εύχομαι να με βάλει πρώτη.. Θα του το πω και όλας. 

Όμως πιστεύεις ότι το καλοκαίρι του χρόνου δεν θα υπάρχει ο κορονοιο και πως θα κάνεις κανονική βάφτιση; μακάρι να πάνε όλα καλά αλλά πιστεύω για δύο χρόνια ακόμα θα μας πριζουν

Υγ. μένω σε χωριο

Επεξεργάστηκε από Sotiria2004
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δε νομίζω να αλλάξει η κατάσταση,χειρότερα σίγουρα καλύτερα αποκλείεται....

Στην αρχή σκεφτόμουν την βάφτιση για Μάιο,μετά Ιανουάριο στη γιορτή της,του Αγίου Αντωνίου, τώρα με έβαλες σε σκέψεις να γίνει πριν βγει η χρόνια...θέλει να το συζητήσουμε με τον άντρα μου κ την νονα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 ώρες, ο/η Angel mommy είπε:

Καλησπέρα κορίτσια, διαβάζω τα μηνύματα σας με τους προβληματισμούς και τις δυσκολίες σας και σας καταλαβαίνω απόλυτα. 

Ειδικά τον πρώτο καιρό το μωρο είναι προέκταση του εαυτου σας, ένας μάρσιπος θα σας σώσει. Μάρσιπος και περπάτημα βοηθάει και το πιο δύσκολο μωράκι να κοιμηθεί. 

Εγώ για να καταφέρω να κάνω μπάνιο με το νεογεννητο και τον τρίχρονο γιο μου πρέπει να έχω κάποιον άνθρωπο στο σπίτι γιατί όταν αποφασίσω να πάω στο μπάνιο τότε ξεσηκωνονται και τα δύο τους. Κουράγιο και πάλι κουράγιο, η αρχή είναι δύσκολη μετά καλυτερεύει και εμείς συνηθίζουμε στην έλλειψη ύπνου. 

 

έχω μαρσιπο και όντως τον πήρα βόλτα και κοιμήθηκε. όμως δεν βολεύει,, έχει φτάσει πλέον τα 4.900 και με κουραζει πολύ. άσε που έρχεται χειμώνας εδώ στη Δανία με αέρα και κρύο και δεν ξέρω τι θα κάνω.  είμαι και μόνη μου με βοήθεια 0. :((( 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα σε όλες τις μανουλες... 

Να σας ρωτησω βρε κορίτσια όσες Γεννησατε με Καισαρική... 

Στην ανάνηψη σου δίνουν το μωρό ή λίγο μόνο για θηλασμό;;;

Επίσης στην ανάνηψη ο συζυγος δεν επιτρέπεται να είναι ε;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Xrita είπε:

Καλημέρα σε όλες τις μανουλες... 

Να σας ρωτησω βρε κορίτσια όσες Γεννησατε με Καισαρική... 

Στην ανάνηψη σου δίνουν το μωρό ή λίγο μόνο για θηλασμό;;;

Επίσης στην ανάνηψη ο συζυγος δεν επιτρέπεται να είναι ε;

Καλημερα!!! Στο δίνουν για λιγο το μωρο αλλα μετα το ξαναπερνουν να το ετοιμασουν! Οχι δυστυχως ο αντρας σου δεν θα ειναι!! Αλλα δεν θα κατσεις και παρα πολυ μην νομιζεις! Που γεννας κοριτσι μου? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 2/9/2020 at 10:45 ΜΜ, ο/η Mariaira είπε:

Καλά θα κάνεις κ θα τη βαφτίσεις τώρα οι κοντινοί φίλοι και συγγενείς μια χαρά είναι!! Ξέρεις πού κολλάω εγώ; Στο ότι μετά τη βάφτιση θα πρέπει να κοινωνήσει η μικρή κ φοβάμαι να το ρισκάρω από τη μια μη γίνει καμιά στραβή κ κολλήσει τπτ  και από την αλλη μήπως είναι αμαρτία αν δεν κοινωνήσει

Καταρχην το κρασί έχει αντισυπτικη ιδιότητα   επίσης όταν ο παπας βουταει το κουτάλι στη θεία κοινωνία εκείνο απολυμαινετε αμέσως γιατί είναι μεταλλικό σε αντίθεση με τα πλαστικα που θελουν να μας κοτσαρουν  δεν γίνετε σωστή αντισσυψια. Αν σκέφτεσαι ότι θα κολλήσει το παιδι σου τότε δεν έχεις εμπιστοσυνη στο Θεό σου και για μένα καλυτερα να μην το βαφτίσεις.  Δεν είμαι καθόλου θρησκόληπτη όλα αυτά που σου λέω τα έχω συζητήσει με χημικό δεν τα βγάζω από το μυαλό μου.. Για μένα μην μπαινεις σ αυτη τη διαδικασία παντως  κάνε το σταυρό σου και προσοχη όσο μπορείς. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η Ampempa είπε:

Καλημερα!!! Στο δίνουν για λιγο το μωρο αλλα μετα το ξαναπερνουν να το ετοιμασουν! Οχι δυστυχως ο αντρας σου δεν θα ειναι!! Αλλα δεν θα κατσεις και παρα πολυ μην νομιζεις! Που γεννας κοριτσι μου? 

Στο Ιασώ... Σε ευχαριστώ πολυ πολυ για τις πληροφοριες... Το μωρό δηλαδή το φέρνουν μετά στο δωμάτιο;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 4/9/2020 at 10:11 ΠΜ, ο/η Σταυρι είπε:

Καταρχην το κρασί έχει αντισυπτικη ιδιότητα   επίσης όταν ο παπας βουταει το κουτάλι στη θεία κοινωνία εκείνο απολυμαινετε αμέσως γιατί είναι μεταλλικό σε αντίθεση με τα πλαστικα που θελουν να μας κοτσαρουν  δεν γίνετε σωστή αντισσυψια. Αν σκέφτεσαι ότι θα κολλήσει το παιδι σου τότε δεν έχεις εμπιστοσυνη στο Θεό σου και για μένα καλυτερα να μην το βαφτίσεις.  Δεν είμαι καθόλου θρησκόληπτη όλα αυτά που σου λέω τα έχω συζητήσει με χημικό δεν τα βγάζω από το μυαλό μου.. Για μένα μην μπαινεις σ αυτη τη διαδικασία παντως  κάνε το σταυρό σου και προσοχη όσο μπορείς. 

θέλει μεγάλη προσοχή και δεν έχει σχέση με το πόση εμπισοσυνη έχουμε στο Θεό. ο Θεός δεν θα σε προστατέψει από ιούς και καλό θα ήταν τα μωρά μας να τα προστατεύουμε. εάν αυτό σημαίνει το μωρό να μην κοινωνήσει, τότε ας μη κοινωνήσει. το κουτάλι δεν απολυμαίνεται με το κρασί γιατί το κρασί δεν έχει υψηή περιεκτικότητα σε αλκοόλ και δεν είναι αντισηπτικό. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 4/9/2020 at 11:11 ΠΜ, ο/η Σταυρι είπε:

Καταρχην το κρασί έχει αντισυπτικη ιδιότητα   επίσης όταν ο παπας βουταει το κουτάλι στη θεία κοινωνία εκείνο απολυμαινετε αμέσως γιατί είναι μεταλλικό σε αντίθεση με τα πλαστικα που θελουν να μας κοτσαρουν  δεν γίνετε σωστή αντισσυψια. Αν σκέφτεσαι ότι θα κολλήσει το παιδι σου τότε δεν έχεις εμπιστοσυνη στο Θεό σου και για μένα καλυτερα να μην το βαφτίσεις.  Δεν είμαι καθόλου θρησκόληπτη όλα αυτά που σου λέω τα έχω συζητήσει με χημικό δεν τα βγάζω από το μυαλό μου.. Για μένα μην μπαινεις σ αυτη τη διαδικασία παντως  κάνε το σταυρό σου και προσοχη όσο μπορείς. 

Το πρόβλημα δεν είναι το κουτάλι αλλά ο κόσμος που είναι στην ουρά για την κοινωνία... Σπρώχνουν και κολλάν ο ένας στον άλλον... Τουλάχιστον εδώ στο χωριό... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Sotiria2004 είπε:

Το πρόβλημα δεν είναι το κουτάλι αλλά ο κόσμος που είναι στην ουρά για την κοινωνία... Σπρώχνουν και κολλάν ο ένας στον άλλον... Τουλάχιστον εδώ στο χωριό... 

Σωτηρία εγώ δεν θα το ρίσκαρα. εμείς θα καθυστερήσουμε βάφτιση για αυτό το λόγο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 35 λεπτά, ο/η Klimentini είπε:

θέλει μεγάλη προσοχή και δεν έχει σχέση με το πόση εμπισοσυνη έχουμε στο Θεό. ο Θεός δεν θα σε προστατέψει από ιούς και καλό θα ήταν τα μωρά μας να τα προστατεύουμε. εάν αυτό σημαίνει το μωρό να μην κοινωνήσει, τότε ας μη κοινωνήσει. το κουτάλι δεν απολυμαίνεται με το κρασί γιατί το κρασί δεν έχει υψηή περιεκτικότητα σε αλκοόλ και δεν είναι αντισηπτικό. 

Συν Αθήνα και χείρα κοινή δεν λένε;; ο θεος μας έδωσε μυαλό να σκεφτουμε μόνοι μας τι να κανουμε για ν αποφυγουμε τον ιό.. Τώρα παλι εγώ χημικός δεν είμαι αλλά έσυ μάλλον θα ξέρεις κάτι παραπάνω για να το λες..  Πάντως βάφτιση χωρίς θεία κοινωνία δεν γίνετε τώρα αν υπάρχει παπας που το κάνει αυτό τότε είναι εγκληματικός. Οποία φοβάται τώρα καλυτερα να μην βαφτίζετε τα παιδια . 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 λεπτά, ο/η Σταυρι είπε:

Συν Αθήνα και χείρα κοινή δεν λένε;; ο θεος μας έδωσε μυαλό να σκεφτουμε μόνοι μας τι να κανουμε για ν αποφυγουμε τον ιό.. Τώρα παλι εγώ χημικός δεν είμαι αλλά έσυ μάλλον θα ξέρεις κάτι παραπάνω για να το λες..  Πάντως βάφτιση χωρίς θεία κοινωνία δεν γίνετε τώρα αν υπάρχει παπας που το κάνει αυτό τότε είναι εγκληματικός. Οποία φοβάται τώρα καλυτερα να μην βαφτίζετε τα παιδια . 

Ο ιός δεν κοιτάει ούτε θρησκείες ούτε εάν είσαι καλός χριστιανός, βουδιστής, μουσουλμάνος κ.ο.κ. Το συν Αθήνα και χείρα κίνει δεν σχετίζεται με την αγία κοινωνία και το Θεό. Θέλει μεγάλη προσοχή, επαναλαμβάνω, τα παιδιά είναι στα χέρια μας και οφείλουμε να τα προστατέψουμε δίχως να βάζουμε μπροστά της θρησκείες. Ας ακούμε τους επιστήμονες και ας κρατάμε αποστάσεις και όλα καλά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η Klimentini είπε:

Ο ιός δεν κοιτάει ούτε θρησκείες ούτε εάν είσαι καλός χριστιανός, βουδιστής, μουσουλμάνος κ.ο.κ. Το συν Αθήνα και χείρα κίνει δεν σχετίζεται με την αγία κοινωνία και το Θεό. Θέλει μεγάλη προσοχή, επαναλαμβάνω, τα παιδιά είναι στα χέρια μας και οφείλουμε να τα προστατέψουμε δίχως να βάζουμε μπροστά της θρησκείες. Ας ακούμε τους επιστήμονες και ας κρατάμε αποστάσεις και όλα καλά.

Συμφωνω απόλυτα μαζί σου και εγώ προσεχω παρα πολυ αλλά αυτό δεν μ έχει σταματήσει στο να κοινωναω παντα με προσοχη.. Δεν είμαι θρησκόληπτη αλλά πιστευω στο Θεό μου και εχω εμπιστοσυνη σε εκείνον παντα όμως με προσοχη το τονίζω τωρα όσο για τη βάφτιση να ξέρετε ότι εγώ που πιστευω  όταν έγινα νονα επέβαλα στο παπά να βάλει πρωτο το παιδι ναν κοινωνησει. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 4/9/2020 at 11:21 ΠΜ, ο/η Xrita είπε:

Στο Ιασώ... Σε ευχαριστώ πολυ πολυ για τις πληροφοριες... Το μωρό δηλαδή το φέρνουν μετά στο δωμάτιο;;

Εννοειται!!!  Συνέχεια αν θες!!! Να το ζητησεις!!!! Rooming in αν θελεις να το εχεις συνεχεια μαζι σου, αν πονας θα στο φερνουν συνεχως να το ταηζεις!!! Να ζητησεις κατευθειαν βοηθεια και σωστη κατευθηνση για τον θηλασμο!!! Να μην ντραπεις ολα να τα ρωτας και να ζητας τα παντα!!! Και παυσιπονα οταν πονας!! Σου ευχομαι τα καλύτερα!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Ampempa είπε:

Εννοειται!!!  Συνέχεια αν θες!!! Να το ζητησεις!!!! Rooming in αν θελεις να το εχεις συνεχεια μαζι σου, αν πονας θα στο φερνουν συνεχως να το ταηζεις!!! Να ζητησεις κατευθειαν βοηθεια και σωστη κατευθηνση για τον θηλασμο!!! Να μην ντραπεις ολα να τα ρωτας και να ζητας τα παντα!!! Και παυσιπονα οταν πονας!! Σου ευχομαι τα καλύτερα!!! 

Rooming in σκέφτομαι, αλλά ολοι μου λένε ότι δε θα μπορώ λόγω καισαρικής... Όποτε θα το προσπαθήσω κ βλέποντας κ κάνοντας...... Εσυ έκανες rooming in;  άντεχες με καισαρική;Σε ευχαριστώ πολυ πολυ για τις πληροφοριες... Τα καλυτερα και σε εσάς.... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Σταυρι είπε:

Συμφωνω απόλυτα μαζί σου και εγώ προσεχω παρα πολυ αλλά αυτό δεν μ έχει σταματήσει στο να κοινωναω παντα με προσοχη.. Δεν είμαι θρησκόληπτη αλλά πιστευω στο Θεό μου και εχω εμπιστοσυνη σε εκείνον παντα όμως με προσοχη το τονίζω τωρα όσο για τη βάφτιση να ξέρετε ότι εγώ που πιστευω  όταν έγινα νονα επέβαλα στο παπά να βάλει πρωτο το παιδι ναν κοινωνησει. 

Άρα το ίδιο λέμε... Το πρόβλημα μου δεν είναι η κοινωνία αλλά ο συνοστησμος που έχει για να πάω να κοινωνησω το μωρό.. Σκέψου ότι είναι 2 μηνών και ακόμα δεν έχει κάνει καν εμβόλιο... Και δεν σου μιλάω για τον κορονοιο που δεν τον φοβάμαι γιατί θεωρώ ότι είναι απλά μια ιωση αλλά και για όλες τις υπόλοιπες που υπάρχουν.. Θα πάω κανονικά να κοινωνησω το παιδί απλά θα μπω μπροστά για να μην περιμένω μέσα στον κόσμο.. Αυτό.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Xrita είπε:

Rooming in σκέφτομαι, αλλά ολοι μου λένε ότι δε θα μπορώ λόγω καισαρικής... Όποτε θα το προσπαθήσω κ βλέποντας κ κάνοντας...... Εσυ έκανες rooming in;  άντεχες με καισαρική;Σε ευχαριστώ πολυ πολυ για τις πληροφοριες... Τα καλυτερα και σε εσάς.... 

Αν θες και την δική μου γνώμη εγώ την πρώτη μέρα την έδωσα και μου την έφερναν για να φάει και τις επόμενες μέρες την είχα μαζί μου... Απλά θα σου τι κατάλαβα από όσες ειμασταν μαζί στην κλινική.. Εγώ που πήρα φουλ παυσίπονα και ζητούσα συνέχεια σηκώθηκα κατευθείαν και περπατούσα συνέχεια επανήλθα πολύ γρήγορα οι άλλες κοπέλες με λέγαν υπερβολική για τα παυσίπονα και ανεχοντουσαν τον πόνο αλλά ήταν ξάπλα. Με το μωρό αγκαλιά έκανα βόλτες και οι μαιες γελούσαν... Βέβαια θα υπάρχουν και κοπέλες φαντάζομαι που θα είχαν διαφορετικές γέννες... Καινά φανταστείς έκανα ολική νάρκωση που θα έπρεπε να επανέλθω πιο αργά.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Xrita είπε:

Rooming in σκέφτομαι, αλλά ολοι μου λένε ότι δε θα μπορώ λόγω καισαρικής... Όποτε θα το προσπαθήσω κ βλέποντας κ κάνοντας...... Εσυ έκανες rooming in;  άντεχες με καισαρική;Σε ευχαριστώ πολυ πολυ για τις πληροφοριες... Τα καλυτερα και σε εσάς....

Δεν εκανα rooming in αλλα τον ειχα πανω απο 15 ωρες την μερα, το βραδυ τον επερναν να ξεκουραστω! Ποναγα πολυ και εκανα 2.-3 ενεσεις και φυσικα τα παυσιπονα χωρις αυτα δεν παλεύετε... Σηκωθηκα και εγω στο 5ωρο με δυσκολια αλλα τα καταφερα!!! Οι πρωτες 10 μερες να περασουν και μετα θα εισαι καλυτερα!! Μην ντραπεις για τιποτα στο νοαοκομειο, να ρωτας τα παντα!! Με το καλο κορίτσι μου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια..τι κάνετε; Ελπίζω να είστε καλά κι εσείς κ τα μωράκια σας!!

Γέννησα κι εγώ, λίγο αργοπορημένα βέβαια αφού περάσαμε τις 40 εβδομάδες..!!

Τώρα έχω έναν κούκλο και είμαι ευτυχισμένη, αλλά έχω πρόβλημα με το θηλασμό, έχουν ερεθιστεί πολύ οι θηλές μου έχουν ματώσει και υποφέρω με δυσκολία θηλάζω. Πήρα λανολίνη, ξέρετε πόσο καιρό θέλει να δράσει; Πήρα και ψευδοθηλή και χρησιμοποιώ τώρα, ο πόνος είναι σχεδόν ίδιος αλλά τουλάχιστον σκέφτομαι ότι δεν ακουμπάει το στήθος το μωρό για να το πληγώσει πολύ ακόμη..δε ξέρω τι να κάνω για να περάσει, έχετε καμια ιδέα; Το έχει περάσει καμία;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Sotiria2004 είπε:

Αν θες και την δική μου γνώμη εγώ την πρώτη μέρα την έδωσα και μου την έφερναν για να φάει και τις επόμενες μέρες την είχα μαζί μου... Απλά θα σου τι κατάλαβα από όσες ειμασταν μαζί στην κλινική.. Εγώ που πήρα φουλ παυσίπονα και ζητούσα συνέχεια σηκώθηκα κατευθείαν και περπατούσα συνέχεια επανήλθα πολύ γρήγορα οι άλλες κοπέλες με λέγαν υπερβολική για τα παυσίπονα και ανεχοντουσαν τον πόνο αλλά ήταν ξάπλα. Με το μωρό αγκαλιά έκανα βόλτες και οι μαιες γελούσαν... Βέβαια θα υπάρχουν και κοπέλες φαντάζομαι που θα είχαν διαφορετικές γέννες... Καινά φανταστείς έκανα ολική νάρκωση που θα έπρεπε να επανέλθω πιο αργά.. 

Σε ευχαριστώ πολυ πολυ για τις συμβουλές! Το έχω ακουσει για τα παυσίπονα... Με ολική ε;;;Μπράβο βρε κορίτσι!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Ampempa είπε:

Δεν εκανα rooming in αλλα τον ειχα πανω απο 15 ωρες την μερα, το βραδυ τον επερναν να ξεκουραστω! Ποναγα πολυ και εκανα 2.-3 ενεσεις και φυσικα τα παυσιπονα χωρις αυτα δεν παλεύετε... Σηκωθηκα και εγω στο 5ωρο με δυσκολια αλλα τα καταφερα!!! Οι πρωτες 10 μερες να περασουν και μετα θα εισαι καλυτερα!! Μην ντραπεις για τιποτα στο νοαοκομειο, να ρωτας τα παντα!! Με το καλο κορίτσι μου

Καταλαβαα.... Στο 5ωρο ε;;;;Πολυ γρήγορα μου φαίνεται.... (Ειμαι κ τέρμα φοβητσιαρα)Μπράβο... Σε ευχαριστώ και παλι!!!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Καλημέρα κορίτσια....μόλις παρέλαβα τα τέστ ωορρηξία!!  Δυστυχώς πήγα κ εχθές για υπέρηχο και δεν εντοπίσαμε τίποτα...δεν δείχνει να θέλει να κάνει ωορρηξία αυτός ο κύκλος! 😢 Να σημειώσω ότι είναι ο πρώτος κύκλος που παρακολουθούμε!  Είπα στη γυναικολόγο να ξεκινήσω τέστ σπίτι κ όταν εντοπίσω ότι κάτι πάει να γίνει να την πάρω να πάω να κάνουμε υπέρηχο για επιβεβαίωση!! Τελικά άδικα τόσα χρόνια προσπαθώ...γτ μάλλον δεν έκανα στοχευμένα και ίσως να μην γινόταν ωορρηξία όπως πίστευα!!  Θέλω μια βοήθεια με τα τεστακια παρακαλώ 🙏🙏🙏 ποτέ πρέπει να τα κάνω ς; Έχει ώρες συγκεκριμένα;; Και πόσο συχνά;; Ευχαριστώ πολύ πολύ ❤️ 
    • Υπομονή κορίτσι μου🙏 τι τραβαμεεεεε μετράμε τις μέρες σαν τους φαντάρους🤪 εγώ μετράω τις μέρες για να γυρισει ο σύντροφος από την δουλειά και να φανταστείς χθες εφυγε 😩 επίσης δεν ξερω και ποτέ θα αδιαθετησω λόγω απόξεση α και είμαι στην τσίτα ! Εύχομαι την μεγάλη Παρασκευή να μας πεις τα ευχαριστα κορίτσι μου❤️
    • Κορίτσι μου για να θεωρηθεί ΣΠΩ πρέπει όπως σου είπε να έχεις υπερυχογραφικη εικόνα πολυκυστικών, ακανόνιστο κύκλο και οι ορμονολογικές να μην φυσιολογικές ! Όμως πρόσεξε τα ανδρογονα μπορεί είτε είναι αυξημένα είτε είναι χαμηλά ( εμένα ας πούμε έπεσαν το τελευταίο διάστημα ενώ ήταν στα φυσιολογικά ) και επίσης πρέπει να κανεις και καμπύλη ζαχαρου και ινσουλίνης ! Εμένα η καμπύλη ινσουλίνης δεν ήταν πολύ καλή καθώς είναι στο όριο για υπερινσουλιναιμια ! Δεν ξερω εν τις έχετε κάνει αυτές τις εξετάσεις ! Αν όχι καλό θα ήταν να τις κανεις γτ επηρεάζουν στη συληψη και την ποιότητα της ωορρηξιας! Εμένα λόγω του οτι έπεσαν τα ανδρογονα από πυι κατάλαβα θα μπυ δώσει κάποια αγωγη δεν ξερω ακόμη τι θα μου πει μετά το πασχα που έχω ραντεβού μαζί του! Τώρα δεν ήθελε να μου δώσει ακόμη λόγω του ότι οι ορμόνες είναι επηρεασμένες από την εγκυμοσυνη! Ααα επίσης έχω και αυξημένη ΑΜΗ λόγω ΣΠΩ !
    • Σήμερα ξύπνησα ήρεμη πάντως και προσπαθώ να τον αποφύγω όσο μπορώ! Όντως ο καιρός θα δείξει. Σ' ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου!
    • Καλημέρα Αντωνία μου εγώ άλλαξα Γιατρό και τώρα περιμένω την περίοδο Μαϊου για να κάνουμε την διέγερση με προεμφυτευτικό για χρωμοσωμικές και βλέπουμε .Όχι πολύ αισιόδοξα τα πράγματα και λόγω της ηλικίας μου γιατί από ότι μου είπε ο νέος γιατρός ρισκάρουμε να μην βρούμε και κανένα να μεταφέρουμε .  
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...