Μετάβαση σε περιεχόμενο

Recommended Posts

στις On 4/1/2020 at 7:36 ΜΜ, ο/η Thenia είπε:

Ευχαριστούμε πάρα πολύ! Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι παρόλο που ξεκίνησα το μαγνήσιο με σκοπό να περάσουν τα πονακια αυτά επιμενουν απλώς δεν είναι όλη μέρα αλλά ανά διαστήματα και πιο ήπια. Το έχετε κ εσείς ?

εισαι πιο καλα τωρα?ολα ειναι καλα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 2.3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις On 4/1/2020 at 10:43 ΜΜ, ο/η kalina είπε:

καλησπερα και καλη χρονια και απο μενα. εγω με βαση την τελευταια περιοδο μου μπηκα σημερα στην 12η εβδομαδα με πητ 18/7.αυχαινικη εχω κλεισει 17/1 και εχω λιγο αγχος. τις τελευταιες μερες εχω λιγα ποναλακια κοιλιτσα χαμηλα σαν ψιλοπεριοδος και μεση...κατα αλλα πολυ νυστα,εναλλαγες ψυχολογιας αρα γενικα σουπερ

 

Με το καλο να πανε ολα καλα κ με την αυχενικη!εγω 24/1 εχω ραντεβου για αυχενικη!μου ειπε ο γιατρος οτι κανεις κ εξεταση αιματος papp-a μια εβδομαδα πριν γτ αργουν να βγουν λιγο τα αποτελεσματα!αλλες κοπελες μου εχουν πει οτι την ιδια μερα κανεις κ την εξεταση αιματος!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια, καλησπέρα! Μόλις πήρα τα αποτελέσματα του papp-A. Είναι πολύ καλά ως προς τα σύνδρομα, αλλά έχω αυξημένο κίνδυνο προεκλαμψίας. Δε σας το κρύβω ότι "ξενέρωσα". Όλο κάποιο εμπόδιο να βρίσκεται...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 ώρες, ο/η konstantinaVE είπε:

Κοριός, καλησπέρα! Μόλις πήρα τα αποτελέσματα του papp-A. Είναι πολύ καλά ως προς τα σύνδρομα, αλλά έχω αυξημένο κίνδυνο προεκλαμψίας. Δε σας το κρύβω ότι "ξενέρωσα". Όλο κάποιο εμπόδιο να βρίσκεται...

ελα ολα καλα θα πανε...θα αρχισουμε πλεον να στεναχωριομαστε και μηπως παθουμε κατι?οσο δεν εχεις πιεση να μην στεναχωριεσαι και να μην ανχωνεσαι...να μετρας την πιεση σου συνεχια να προσεχεις και το βαρος σου...μην το παρακανεις και ολα καλα θα πανε!!!περιμενω ευχαριστα νεα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλη χρονια κοριτσια!!

Σημερα πηρα το τελικο αποτελεσμα της αυχενικης κ του papp-a.Ποσοστο για συνδρομο down μου δινει 1:530.Την Δευτερα εχω ραντεβου με τη γιατρο κ παω να σκασω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θεωρείται κακό το ποσοστό αυτό;; 

@Sotiria2004 δυστυχώς ανεβάζω ήδη πίεση και υποφέρω από κεφαλαλγίες με.εμετο... για αυτό σκάω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 9/1/2020 at 2:38 ΜΜ, ο/η konstantinaVE είπε:

Θεωρείται κακό το ποσοστό αυτό;; 

@Sotiria2004 δυστυχώς ανεβάζω ήδη πίεση και υποφέρω από κεφαλαλγίες με.εμετο... για αυτό σκάω...

ποσο μηνων εισαι?ο γιατρος τι λεει?μην εισαι αρνητικη...αισιοδοξη σε θελω... 🙂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 8/1/2020 at 1:36 ΜΜ, ο/η Sotiria2004 είπε:

εισαι πιο καλα τωρα?ολα ειναι καλα?

Καλησπέρα! Μιλησα με τη γιατρό μου ξεκίνησα προγεστερόνη και μαγνήσιο πλέον πρωί βράδυ και δεν νιώθω τίποτα από ενοχλήσεις. εσείς πώς πάτε ?? 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Sotiria2004 είπε:

ποσο μηνων εισαι?ο γιατρος τι λεει?μην εισαι αρνητικη...αισιοδοξη σε θελω... 🙂

Την Παρασκευή μπαίνω στον 4ο. Αχ, ενώ ξεκίνησα αισιόδοξη αυτήν την εγκυμοσύνη με κατακλύζουν αρνητικές σκέψεις και άγχη....

@Thenia κι εγώ έχω πονακια, ειδικά όταν κουραστω με οδήγηση η ορθοστασία. Στην περσινή μου εγκυμοσύνη επαιρνα πρωί απόγευμα μαγνήσιο 300mg. Τώρα δεν το "άντεξα" στη γεύση και παίρνω 3 χάπια των 60mg. Είναι λιγότερο, αλλά τουλάχιστον το αντεχω.

@Sotiria2004 εσύ πώς πας; Αυχενική έκανες;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η konstantinaVE είπε:

Την Παρασκευή μπαίνω στον 4ο. Αχ, ενώ ξεκίνησα αισιόδοξη αυτήν την εγκυμοσύνη με κατακλύζουν αρνητικές σκέψεις και άγχη....

@Thenia κι εγώ έχω πονακια, ειδικά όταν κουραστω με οδήγηση η ορθοστασία. Στην περσινή μου εγκυμοσύνη επαιρνα πρωί απόγευμα μαγνήσιο 300mg. Τώρα δεν το "άντεξα" στη γεύση και παίρνω 3 χάπια των 60mg. Είναι λιγότερο, αλλά τουλάχιστον το αντεχω.

@Sotiria2004 εσύ πώς πας; Αυχενική έκανες;

εγω ειμαι 12+5 και επαιρνα μαγνησιο σε χαπι 130μγ πρωι βραδυ και τωρα μονο βραδυ,πονακια εχω και εγω και νομιζα οτι ειναι φυσιολογικο και ολες εχουμε ,κανω λαθος?να το ψαξω?

αυχενικη θα κανω την τριτη στις 14 οι αναγουλες ειναι πιο λιγες και νοιωθω πια καλα απο το χαλι που ημουν.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα κοριτσια.κοντευω να σκασω. απο χθες το πρωι εχω αιμα(12η εβδομαδα με βαση την τελευταια περιοδο) και με οδηγιες ιατρου στο κρεβατι τουλαχιστον 15 μερες ακινησια. φοβαμαι πολυ.ολα πηγαιναν σουπερ ολες αυτες τις εβδομαδες. τι εκανα λαθος προσπαθω να σκεφτω...απελπισια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η kalina είπε:

καλημερα κοριτσια.κοντευω να σκασω. απο χθες το πρωι εχω αιμα(12η εβδομαδα με βαση την τελευταια περιοδο) και με οδηγιες ιατρου στο κρεβατι τουλαχιστον 15 μερες ακινησια. φοβαμαι πολυ.ολα πηγαιναν σουπερ ολες αυτες τις εβδομαδες. τι εκανα λαθος προσπαθω να σκεφτω...απελπισια.

καλημερα...οχι και απελπισια...μπορει να μην ειναι και τιποτα,μην κανεις χειροτερα τα πραγματα με την ασχημη διαθεση.φανταζομαι εκανες υπερηχο εχθες και ειναι ολα καλα...ποτε εχεις αυχενικη?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Sotiria2004 είπε:

καλημερα...οχι και απελπισια...μπορει να μην ειναι και τιποτα,μην κανεις χειροτερα τα πραγματα με την ασχημη διαθεση.φανταζομαι εκανες υπερηχο εχθες και ειναι ολα καλα...ποτε εχεις αυχενικη?

την ερχομενη παρασκευη εχω αυχενικη, η γιατρος ειπε ι δεν υπαρχει λογος να κανω υπερηχο και να ταλαιπωρηθω στην μετακινηση μιας και σε λιγες μερες εχω ετσι κ αλλιως την αυχενικη. μου εδωσε μαγνησιο κ ultogestan και πληρης ακινησια εκτος για τουαλετα. ευτυχως δεν εχω πολυ αιμα μονο οταν παω τουαλετα.  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 λεπτά, ο/η kalina είπε:

καλημερα κοριτσια.κοντευω να σκασω. απο χθες το πρωι εχω αιμα(12η εβδομαδα με βαση την τελευταια περιοδο) και με οδηγιες ιατρου στο κρεβατι τουλαχιστον 15 μερες ακινησια. φοβαμαι πολυ.ολα πηγαιναν σουπερ ολες αυτες τις εβδομαδες. τι εκανα λαθος προσπαθω να σκεφτω...απελπισια.

Προσπάθησε να μην στεναχωριέσαι. Σίγουρα σε τρομάζει αλλά σκέψου ότι είναι πολύ συνηθισμένο. Πάρα πολλές γυναίκες κάποια στιγμή βλέπουν αίμα που τελικά δεν είναι τίποτα. Πιθανότατα είναι καμιά μικρή αποκόλληση η κάτι ορμονικό. Επίσης έμαθα πρόσφατα,δεν ξέρω βέβαια αν ισχύει, ότι κάποιες γυναίκες έχουν λίγο αιματακι τις ημέρες που θα περίμεναν την περίοδο τους. Κάνε ότι σου είπε ο γιατρός σου και όλα θα πάνε τέλεια!💗 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Ευάγγελοςτ είπε:

Προσπάθησε να μην στεναχωριέσαι. Σίγουρα σε τρομάζει αλλά σκέψου ότι είναι πολύ συνηθισμένο. Πάρα πολλές γυναίκες κάποια στιγμή βλέπουν αίμα που τελικά δεν είναι τίποτα. Πιθανότατα είναι καμιά μικρή αποκόλληση η κάτι ορμονικό. Επίσης έμαθα πρόσφατα,δεν ξέρω βέβαια αν ισχύει, ότι κάποιες γυναίκες έχουν λίγο αιματακι τις ημέρες που θα περίμεναν την περίοδο τους. Κάνε ότι σου είπε ο γιατρός σου και όλα θα πάνε τέλεια!💗 

μακαρι να ειναι ολα καλα,προσπαθω να ειμαι ηρεμη.  ευχαριστω πολυ για τις θετικες σκεψεις,βοηθαει πολυ!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια, ούτε το αιματακι ούτε τα πονακια είναι κάτι εφόσον δεν ειναι σε τραγικό βαθμό. Ξεκούραση, όχι άγχος (και το λέω εγώ το άγχος με πόδια 🤪). Και εγώ καταβάλλω μεγάλη προσπάθεια να μην πανικοβάλλομαι. Τώρα πχ θα πάω σε 2 εβδομάδες στο γιατρό κι αναρωτιέμαι τι να γίνεται εκεί μέσα... 😜😔

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 11/1/2020 at 9:54 ΠΜ, ο/η kalina είπε:

καλημερα κοριτσια.κοντευω να σκασω. απο χθες το πρωι εχω αιμα(12η εβδομαδα με βαση την τελευταια περιοδο) και με οδηγιες ιατρου στο κρεβατι τουλαχιστον 15 μερες ακινησια. φοβαμαι πολυ.ολα πηγαιναν σουπερ ολες αυτες τις εβδομαδες. τι εκανα λαθος προσπαθω να σκεφτω...απελπισια.

τελικα ηταν αυτο που φοβομουν. χθες το εχασα το σπορακι μου. ειναι περιεργο το πως νιωθω. βασικα δεν ξερω τι νιωθω. σε 3μηνες μου ειπαν μπορω να ξεκινησω παλι. ευχομαι σε 3 μηνες να μπορω να σας δωσω ευχαριστα νεα.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η kalina είπε:

τελικα ηταν αυτο που φοβομουν. χθες το εχασα το σπορακι μου. ειναι περιεργο το πως νιωθω. βασικα δεν ξερω τι νιωθω. σε 3μηνες μου ειπαν μπορω να ξεκινησω παλι. ευχομαι σε 3 μηνες να μπορω να σας δωσω ευχαριστα νεα.

 

Αχ κορίτσι μου γλυκό πόσο στεναχωρέθηκα που διάβασα το μήνυμα σου. Επειδή το πέρασα κι εγώ θέλω μόνο να σου πω να είσαι δυνατή. Προσπάθησε να μην σε πάρει από κάτω. Θα προσπαθήσεις πάλι και όλα θα πάνε τέλεια την επόμενη φορά. Όμως τι ακριβώς έγινε; Τι σου είπε ο γιατρός; Συγνώμη που σε ρωτάω αν θέλεις μου απαντάς φυσικά

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 50 λεπτά, ο/η Ευάγγελοςτ είπε:

Αχ κορίτσι μου γλυκό πόσο στεναχωρέθηκα που διάβασα το μήνυμα σου. Επειδή το πέρασα κι εγώ θέλω μόνο να σου πω να είσαι δυνατή. Προσπάθησε να μην σε πάρει από κάτω. Θα προσπαθήσεις πάλι και όλα θα πάνε τέλεια την επόμενη φορά. Όμως τι ακριβώς έγινε; Τι σου είπε ο γιατρός; Συγνώμη που σε ρωτάω αν θέλεις μου απαντάς φυσικά

Από την Παρασκευή είχα αίμα το οποίο χθες το βράδυ εξελίχθηκε σε αιμορραγία με δυνατούς πόνους. Μετά από επικοινωνία με την γιατρό μου πήγα στο Έλενα και εκεί με τον υπέρηχο ανακαλύψαμε ότι δεν υπήρχε εμβυικος ιστός.ειχα αποβάλει.χωρις εμβρυϊκό ιστό δεν μπορούν να εξακριβωθεί η αιτία. Μπορεί να έφταιγε κάποια λάθος κίνηση που έκανα την Πέμπτη,μπορεί να υπήρξε κάποιο θέμα με το έμβρυο και ο οργανισμός μου να το απέβαλε. Δεν ξέρω. Περιμένω και τα αποτελέσματα του προγεννητικού ελέγχου αυτή την εβδομάδα.Το μόνο που ξέρω είναι ότι όλα άλλαξαν. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η kalina είπε:

Από την Παρασκευή είχα αίμα το οποίο χθες το βράδυ εξελίχθηκε σε αιμορραγία με δυνατούς πόνους. Μετά από επικοινωνία με την γιατρό μου πήγα στο Έλενα και εκεί με τον υπέρηχο ανακαλύψαμε ότι δεν υπήρχε εμβυικος ιστός.ειχα αποβάλει.χωρις εμβρυϊκό ιστό δεν μπορούν να εξακριβωθεί η αιτία. Μπορεί να έφταιγε κάποια λάθος κίνηση που έκανα την Πέμπτη,μπορεί να υπήρξε κάποιο θέμα με το έμβρυο και ο οργανισμός μου να το απέβαλε. Δεν ξέρω. Περιμένω και τα αποτελέσματα του προγεννητικού ελέγχου αυτή την εβδομάδα.Το μόνο που ξέρω είναι ότι όλα άλλαξαν. 

Από εχθές το βράδυ κλαίω δεν ξέρω τι πρέπει να πω και τι να κάνω... Ώρες ώρες σκέφτομαι πως ότι είναι γραφτό να γίνει θα γίνει και άλλες πάλι αναρωτιέμαι γιατί; είμαι 12+6 και προσπαθώ να είμαι ψυχρεμη και να σκέφτομαι θετικά...προσπαθησε να μην σε πάρει από κάτω... Μάθε τα αποτελέσματα και πράξε αναλόγως... Η μητέρα μου πάντα μου έλεγε πως στο τέλος όλα θα πάνε καλά και αν δεν πάνε καλά δεν είναι το τέλος... 😢

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Sotiria2004 είπε:

Από εχθές το βράδυ κλαίω δεν ξέρω τι πρέπει να πω και τι να κάνω... Ώρες ώρες σκέφτομαι πως ότι είναι γραφτό να γίνει θα γίνει και άλλες πάλι αναρωτιέμαι γιατί; είμαι 12+6 και προσπαθώ να είμαι ψυχρεμη και να σκέφτομαι θετικά...προσπαθησε να μην σε πάρει από κάτω... Μάθε τα αποτελέσματα και πράξε αναλόγως... Η μητέρα μου πάντα μου έλεγε πως στο τέλος όλα θα πάνε καλά και αν δεν πάνε καλά δεν είναι το τέλος... 😢

Σε ευχαριστώ πολύ. Καλά κάνεις και σκέφτεσαι θετικά. Όλα για κάποιο λόγο γίνονται. Με το καλό το μωράκι σου και μια ήρεμη εγκυμοσύνη σου εύχομαι. Εγώ θα το ξεπεράσω σιγά σιγά και εύχομαι μετά τους 3 μήνες να είμαι πάλι εδώ με χαρούμενα αυτή την φορά νέα . Δεν το βάζω κάτω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λοιπόν κορίτσια η αυχενικη μου μου είπαν βγήκε καλή αλλά στα σχόλια από κάτω γράφει πολύ μεγάλη πιθανότητα πρώιμης πεοεκλαμψιας χορήγηση σαλοσπιρ 160μγ. Οι εξετάσεις αίματος βασικά δείχνουν κατεβασμένη την προθρομβηνη και μου είπε ότι θα πάρω σαλοσπιρ και μετά θα κάνω ενέσεις στην κοιλιά... Επίσης έχω MCV IgG 1088 ενώ το όριο είναι έως 15 περιμένω πιο αναλητικες εξετάσεις,τα αποτελέσματα δλδ, να αρχίσω να τρομάζω; έχασα τον ύπνο μου δυο μέρες.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Sotiria2004 είπε:

Λοιπόν κορίτσια η αυχενικη μου μου είπαν βγήκε καλή αλλά στα σχόλια από κάτω γράφει πολύ μεγάλη πιθανότητα πρώιμης πεοεκλαμψιας χορήγηση σαλοσπιρ 160μγ. Οι εξετάσεις αίματος βασικά δείχνουν κατεβασμένη την προθρομβηνη και μου είπε ότι θα πάρω σαλοσπιρ και μετά θα κάνω ενέσεις στην κοιλιά... Επίσης έχω MCV IgG 1088 ενώ το όριο είναι έως 15 περιμένω πιο αναλητικες εξετάσεις,τα αποτελέσματα δλδ, να αρχίσω να τρομάζω; έχασα τον ύπνο μου δυο μέρες.. 

Καλησπέρα!!! Θα κάνω και εγώ αύριο το πρωί!!! Εχω πολύ αγωνία!! Τα αποτελέσματα βγαίνουν κατευθείαν!!??? Να μην τρομάζεις!!! Όλα καλά θα πανε❤️❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 28 λεπτά, ο/η Ampempa είπε:

Καλησπέρα!!! Θα κάνω και εγώ αύριο το πρωί!!! Εχω πολύ αγωνία!! Τα αποτελέσματα βγαίνουν κατευθείαν!!??? Να μην τρομάζεις!!! Όλα καλά θα πανε❤️❤️

αναλογως τον γιατρο και το μικροβιολογικο που συνεργαζετε ο δικος μου στο κεντρο της θεσσαλονικης μου τα εστειλε στο μειλ μου σε δυο ωρες...τις φιλεναδας μου σε δυο μερες την ειπαν!!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...