Μετάβαση σε περιεχόμενο

Recommended Posts

στις πριν 16 ώρες, ο/η Lila P. είπε:

Κορίτσια μου 💋💋

Τι κάνετε;; Γέννησα 30/07 τον μπέμπη μου 💗💗 κ σας έχασα! Πως είστε;;;

Να σου ζήσει κοπέλα μου, πάντα γερό και καλότυχο να είναι το αγοράκι σου! ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 2.3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

@Angelina85 όλες οι μανάδες τα ίδια κάνουν... κι εμενα όλα τα αναλύει, σε όλα υποδείξεις... έφυγε ευτυχώς εδώ κι 20 μέρες... Τι να πεις... Πιστεύω ότι σε 2-3 μήνες θα τα σκεφτόμαστε και θα λέμε "Πώς έκανα έτσι. Πέρασε ο καιρός κι όλα καλά", αλλά αυτή τη στιγμή είναι too much όλα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@konstantinaVE @Angelina85 Μήπως πρόκειται για άλματα ανάπτυξης και είναι ανήσυχα τα μωράκια σας; Τις πρώτες εβδομάδες έχω διαβάσει έχει αρκετά. Και σίγουρα η ζέστη δεν τα βοηθάει....

@konstantinaVEΟι κολικοί, δυστυχώς, από τη στιγμή που δε θηλάζουν είναι αναμενόμενοι, συζήτησέ το με τον παιδίατρο, μήπως δοκιμάσεις κι άλλα γάλατα να δεις σε ποιο αντιδρά καλύτερα η μπέμπα; Έχεις πάντως απόλυτο δίκιο σχετικά με την ψυχολογία της μαμάς, τα μωρά νιώθουν τη στενοχώρια σου και το άγχος/νεύρα κλπ και αντιδρούν ανάλογα. Όλες πάντως οι μανούλες που ξέρω αυτό μου έχουν πει, πως οι πρώτοι 3-6 μήνες είναι πολύ δύσκολοι, και θέλει τρελή υπομονή. Αλλά ξέρεις τι προσπαθώ να σκέφτομαι, ήδη κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης, και θα προσπαθήσω και μετά τη γέννα για να ηρεμώ; Το πόσο τυχερές είμαστε κάποιες που τελικά αποκτήσαμε/θα αποκτήσουμε παιδάκια παρά τα προβλήματα, κόντρα σε όλα τα προγνωστικά. Εμένα λόγω ηλικίας/σοβαρής ενδομητρίωσης το θεωρούσαν σχεδόν βέβαιο πως θα καταφύγω σε εξωσωματική, κι όμως έμεινα έγκυος φυσιολογικά, και σε λίγες μέρες θα έχω το αγοράκι μου αγκαλιά-ελπίζω δηλ. να πάνε όλα καλά! Όταν σε πιάνει απελπισία, να σκέφτεσαι που βρισκόσουν 1-2 χρόνια πριν, την εγκυμοσύνη που έπρεπε να τερματίσεις, την ψυχοφθόρο διαδικασία της εξωσωματικής, και πως όλα πήγαν καλά τελικά και κρατάς το θαυματάκι σου αγκαλιά, να παίρνεις κουράγιο. Και μη ξεχνάς, οι άντρες δεν μπορούν να καταλάβουν τι παίζει με τις ορμόνες μας πριν και μετά τη γέννα, δεν μπορούν να νιώσουν όσο κι αν προσπαθούν. Νομίζω για καλό σου είπε καλή η ιδέα να πας σε ψυχολόγο, και όντως είναι καλή ιδέα αν πιστεύεις οτι δεν είναι απλά θέμα υπερκόπωσης. Άκου τι σου λέει το σώμα σου και αποφάσισε ανάλογα. Και σύντομα η δύσκολη περίοδος θα περάσει και θα αρχίσει η περίοδος μέλλιτος με το μωράκι σου, που δεν θα τη χορταίνεις!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η konstantinaVE είπε:

Η αλήθεια είναι ότι για τους κολικούς αφενός δεν υπάρχει θεραπεία, αφετέρου παίζει σημαντικό ρόλο η ψυχολογία μας. 
Εγώ βλέπω όταν την κρατάει αγκαλιά η αδερφή μου για παράδειγμα, που είναι πιο έμπειρη και πιο ήρεμη, το παιδί κλαίει πιο ήπια. 
Όταν εγώ είμαι μες στα νεύρα ή στη στενοχώρια σπαράζει κι αυτό... 
Άσε, η ψυχολογία μας μεγάλο κεφαλαιο. Εμένα όλοι εδώ με αντιμετωπίζουν με ένα "Ελα μωρε, όλα θα γίνουν", έχω επιφορτιστεί το σπίτι, τα ψώνια, το μωρό, ο γιατρός μου μου κρούει τον κώδωνα του κινδύνου για κατάθλιψη καιρό τώρα και μου είπε πως αν δε ζητήσω έστω και τώρα βοήθεια, θα πρέπει να ζητήσω από ψυχολόγο. Και ξέρεις ποια ήταν η απάντηση του άντρα μου; "Α, έλα! Πού είναι να πάμε;" 
Αντί να πει να με βοηθήσει ουσιαστικά και συνειδητά, να πάω εγώ στον ψυχολόγο... Λες και αυτός δε θα μου πει "Μοίρασε αρμοδιότητες και ζήτα βοήθεια από συγγενείς";;; 
 

Αχ ρε αγάπη . Κ αυτοί οι άντρες δε μπορούν να μας καταλάβουν πάντα. Το βλέπω κ εγώ. Έχουμε κ εμείς τις ορμόνες μας..προχθές αγοράζαμε νυχτικές κ μου λέει μετά «πετάξαμε τόσα λεφτά σε άχρηστα πράγματα»,γτ κ καλά οι νυχτικές δε χρειάζονται λέει κ μπορούσα να φοράω κ πυτζάμες με σορτσάκι στο μαιευτήριο, κ τι ήθελε να το πει αυτό με πιασαν και μένα τα κλάματα και του έλεγα εγώ θα πονάω, θα έχω γεννήσει, οι γιατροί θα θέλουν να με βλέπουν από κάτω, δε θα μπορώ να πάω ούτε τουαλέτα κ εσύ μου λες είναι άχρηστες, δεν έχεις συνειδητοποιήσει καν μάλλον τι γίνεται κ ότι σε λίγες μέρες θα γεννήσω...κ αυτός είχε σαστίσει μου έλεγε γιατί κλαις ηρέμησε κ συγγνώμη κ τέτοια...έχουμε κ εμείς τις ορμόνες κ τους φόβους μας(με έχει πιάσει πολύ φόβος τώρα με τη γέννα), είναι κ αυτοί που δε μπορούν να μας καταλάβουν πάντα.. Του έχεις ζητήσει εσύ βοήθεια; Μην τα κάνεις όλα μόνη σου γιατί θα τα φτύσεις. Εκείνος γιατί δε σε βοηθάει; Δουλεύει; Η μαμά σου έστω με τις δουλειές του σπιτιού κ το μαγείρεμα καλό θα ήταν να σε βοηθάει αν γινόταν, για να έχεις εσύ όλο το χρόνο με το μωρό...κ ο άντρας σου φυσικά όσο μπορεί, πες του πώς νιώθεις κ ότι τον χρειάζεσαι ειδικά τώρα που είναι αρχή κ έχουν πέσει όλα πάνω σου συν το άγχος με το μωρό κυρίως κ όλα που είναι καινούργια κ δε ξέρεις πώς να τ αντιμετωπίσεις. Το έχεις συζητήσει μαζί του; Η αρχή με το μωρό είναι δύσκολη, οι περισσότερες γυναίκες αυτό λένε. Και ο άντρας σου σίγουρα θέλει να είσαι καλά απλά ίσως δεν έχει καταλάβει πώς νιώθεις

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Karmeliet είπε:

Καλημέρα κοπέλα μου και σ'ευχαριστώ αλλά δεν έχω γεννήσει ακόμα, στο περίμενε είμαι. Μπερδεύτηκες🙂 

38 ακριβώς σήμερα, την Τρίτη ραντεβού με τον γυναικολόγο να με εξετάσει και να κανονίσουμε ημερομηνία για πρόκληση. Αγχώνομαι για τη γέννα, παρακολουθω και τις συζητήσεις σας σχετικά με θηλασμό και τάισμα γενικά, κι αγχώνομαι και γι'αυτό. Υπομονή κοπέλα μου μέχρι να βρείτε τον ρυθμό σας! 

Την Τρίτη θα κανονίσετε την πρόκληση ε;; Άντε ρε αγάπη με το καλό!! Να μας πεις τι σου είπε την Τρίτη

Κι εγώ τ ίδιο με σένα αγχώνομαι με τη γέννα, τους πόνους, το θηλασμό, το μετά με το μωρό πώς θα είναι όλα περίεργα κ καινούργια κ πώς θα τα καταφέρω...άσε. Τώρα βλέπω κ τις κοπέλες εδώ που δυσκολεύονται με το θηλασμό κ λέω αν δεν τα καταφέρω; Κ απέκτησα κ άλλο άγχος. Μέχρι στιγμής αγχωνόμουν με τη στιγμή της γέννας, κ όπως λες δε βοηθάει το μωράκι μας το άγχος! Αλλά είναι όλα τόσο καινούργια κ πρωτόγνωρα, δε μπορώ να φανταστώ ούτε πώς θα είμαστε με ένα μωρό μες το σπίτι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Princess28 είπε:

Αχ ρε αγάπη . Κ αυτοί οι άντρες δε μπορούν να μας καταλάβουν πάντα. Το βλέπω κ εγώ. Έχουμε κ εμείς τις ορμόνες μας..προχθές αγοράζαμε νυχτικές κ μου λέει μετά «πετάξαμε τόσα λεφτά σε άχρηστα πράγματα»,γτ κ καλά οι νυχτικές δε χρειάζονται λέει κ μπορούσα να φοράω κ πυτζάμες με σορτσάκι στο μαιευτήριο, κ τι ήθελε να το πει αυτό με πιασαν και μένα τα κλάματα και του έλεγα εγώ θα πονάω, θα έχω γεννήσει, οι γιατροί θα θέλουν να με βλέπουν από κάτω, δε θα μπορώ να πάω ούτε τουαλέτα κ εσύ μου λες είναι άχρηστες, δεν έχεις συνειδητοποιήσει καν μάλλον τι γίνεται κ ότι σε λίγες μέρες θα γεννήσω...κ αυτός είχε σαστίσει μου έλεγε γιατί κλαις ηρέμησε κ συγγνώμη κ τέτοια...έχουμε κ εμείς τις ορμόνες κ τους φόβους μας(με έχει πιάσει πολύ φόβος τώρα με τη γέννα), είναι κ αυτοί που δε μπορούν να μας καταλάβουν πάντα.. Του έχεις ζητήσει εσύ βοήθεια; Μην τα κάνεις όλα μόνη σου γιατί θα τα φτύσεις. Εκείνος γιατί δε σε βοηθάει; Δουλεύει; Η μαμά σου έστω με τις δουλειές του σπιτιού κ το μαγείρεμα καλό θα ήταν να σε βοηθάει αν γινόταν, για να έχεις εσύ όλο το χρόνο να ασχοληθείς με το μωρό...κ ο άντρας σου φυσικά όσο μπορεί, πες του πώς νιώθεις κ ότι τον χρειάζεσαι ειδικά τώρα που είναι αρχή κ έχουν πέσει όλα πάνω σου συν το άγχος με το μωρό κυρίως κ όλα που είναι καινούργια κ δε ξέρεις πώς να τ αντιμετωπίσεις. Το έχεις συζητήσει μαζί του; Η αρχή με το μωρό είναι δύσκολη, οι περισσότερες γυναίκες αυτό λένε. Και ο άντρας σου Σίγουρα θα θέλει να είσαι καλά απλά ίσως δεν έχει καταλάβει πώς νιώθεις

Επειδή είχα και εγώ τα ίδια με τον δικό μου άντρα θέλω να σας πω πως και αυτοί είναι μέσα στο άγχος απλά για άλλους λόγους... Εμένα ήθελε να μην ψωνίσω τίποτα πριν την γεννα για να έχει όλα τα λεφτά επάνω του σε περίπτωση που γίνει κάτι να είναι σε ετοιμότητα... Βέβαια δεν του έκανα την χάρη να τρέχω τελευταία στιγμή κια μααλωναμε συνέχεια.. Αλλά η αλήθεια είναι ότι τον καταλάβαινα και αυτόν άσχετα που έκανα το δικό μου... Χιχιχι

Όσο για τώρα έχω την μαμά μου τιςερες που δουλεύει για να ξεκουραζεται και όταν δεν δουλεύει οι δύο μας... Τον είπα ότι θα τον έχω χαλαρό για να είναι ένταξη στην δουλειά του αλλά όταν δεν δουλεύει θα με βοηθάει.. Και τα πάμε καλά μέχρι τώρα.. Για πόσο θα δούμε... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Princess28 είπε:

Την Τρίτη θα κανονίσετε την πρόκληση ε;; Άντε ρε αγάπη με το καλό!! Να μας πεις τι σου είπε την Τρίτη

Κι εγώ τ ίδιο με σένα αγχώνομαι με τη γέννα, τους πόνους, το θηλασμό, το μετά με το μωρό πώς θα είναι όλα περίεργα κ καινούργια κ πώς θα τα καταφέρω...άσε. Τώρα βλέπω κ τις κοπέλες εδώ που δυσκολεύονται με το θηλασμό κ λέω αν δεν τα καταφέρω; Κ απέκτησα κ άλλο άγχος. Μέχρι στιγμής αγχωνόμουν με τη στιγμή της γέννας, κ όπως λες δε βοηθάει το μωράκι μας το άγχος! Αλλά είναι όλα τόσο καινούργια κ πρωτόγνωρα, δε μπορώ να φανταστώ ούτε πώς θα είμαστε με ένα μωρό μες το σπίτι

Άγχος είχα και εγώ αλλά τελικά κατάλαβα ότι μόνο λαθη έκανα από το άγχος και άρχισα να σκέφτομαι πιο ψυχρεμα και να σκέφτομαι και εμένα βασικά, το πιο σημαντικο. 

Όταν γεννήσεις στην κλινική δεν θα μπορεί να έρθει κόσμος... Πίστεψε με είναι ότι καλύτερο μας έχει συμβεί από τον κορονοιο... Ρωτα στις μαιες όσα πιο πολλά μπορείς, να σου δείξουν ακόμα και τα πιο γελια όλη μέρα να ρωτάς... Και γράφε από τώρα απορίες και σημειώνει τα.. Μπορεί να σου φανεί αστείο τώρα αλλά θα σε βοηθήσει πάρα πολυ... Ειδικά στον θηλασμο... Βαλ τες να σου δείξουν πολλές στάσεις θηλασμού σωστές... Και γενικά πάρε ότι μπορείς από αυτές... Και ξεκουρασου... 

Ελπίζω να βοηθάω, ότι θα ήθελα να μου έχουν πει εμένα προσπαθώ να σας τα πω... 

Με το καλο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Έχω τη μικρή με γκρίνια (κλασικά) και δεν μπόρεσα να διαβάσω τις απαντήσεις σας. 

Ο άντρας μου βοηθάει άμα του πεις, αλλά είτε θα το κοπανησει με τον Τρόπο του ("πω πω, δεν κοιμηθηκα") είτε θα κάνει τον Κινέζο.

Για παράδειγμα, όταν δούλευε πρωινή βάρδια το παιδί ήταν σχεδόν όλο το 24ωρο.επανω μου. Το βράδυ για να κοιμηθεί αυτός, το πρωί, γιατί δούλευε, το μεσημέρι για να ξανακοιμηθει αυτός, το απόγευμα γιατί έλειπε σε κάποιες υποχρεώσεις... 

Η μαμά μου έπρεπε να φύγει γιατί έχει θέματα υγείας κι έπρεπε να πάει στις γιατρούς της κι η πεθερά έρχεται για λίγο, λέει τα δικά της και φεύγει. Στην καλύτερη, όπως σήμερα, κρατάει τη μικρή να πάω εγώ φαρμακείο κλπ και μέχρι εκεί.

Το αν εγώ έχω φάει, έχω πλυθεί, έχω ανάγκη ξεκούρασης τους αφήνει αδιάφορους και θεωρούν ότι εφόσον ήρθαν οι δικοί μου διακοπές να με.αναλαβουν αυτοί. 

Το ότι όλο το χρόνο εγώ τρέχω για αυτούς δε λέει τίποτα σε κανέναν. Και τώρα που θέλω βοήθεια κάνουν την πάπια και σχολιάζουν κι από πάνω. 

Τιποτα, έχω ξενερώσει με τον άντρα μου πρωτίστως. Τι μου φταίει η πεθερά άμα ήδη από αυτόν βρωμάει η δουλειά;;; Και η απάντηση του είναι ότι "τρέχει και θα πέσει κάτω". 

Προσπαθώ να εστιάσω στον εαυτό μου και στο παιδί και να πάνε να πνιγούν. Κάνω υπομονή να ξεπεταχτεί η μπέμπα να την παίρνω μαζί μου να μην τους έχω ανάγκη.

Όσο για τον ψυχολόγο, επειδή χθες μιλούσα με γνωστή μου που πήγε με επιλοχειο, κι αυτός της είπε να αναθέσει αρμοδιότητες και να μην το παίζει δυνατή που θα τα καταφέρει μόνη της. Χαίρω πολύ... Το θέμα είναι που απευθύνεσαι... Άμα είναι ντουβαρια, άστο να πάει...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 λεπτά, ο/η Sotiria2004 είπε:

Άγχος είχα και εγώ αλλά τελικά κατάλαβα ότι μόνο λαθη έκανα από το άγχος και άρχισα να σκέφτομαι πιο ψυχρεμα και να σκέφτομαι και εμένα βασικά, το πιο σημαντικο. 

Όταν γεννήσεις στην κλινική δεν θα μπορεί να έρθει κόσμος... Πίστεψε με είναι ότι καλύτερο μας έχει συμβεί από τον κορονοιο... Ρωτα στις μαιες όσα πιο πολλά μπορείς, να σου δείξουν ακόμα και τα πιο γελια όλη μέρα να ρωτάς... Και γράφε από τώρα απορίες και σημειώνει τα.. Μπορεί να σου φανεί αστείο τώρα αλλά θα σε βοηθήσει πάρα πολυ... Ειδικά στον θηλασμο... Βαλ τες να σου δείξουν πολλές στάσεις θηλασμού σωστές... Και γενικά πάρε ότι μπορείς από αυτές... Και ξεκουρασου... 

Ελπίζω να βοηθάω, ότι θα ήθελα να μου έχουν πει εμένα προσπαθώ να σας τα πω... 

Με το καλο

 

στις πριν 32 λεπτά, ο/η Princess28 είπε:

Την Τρίτη θα κανονίσετε την πρόκληση ε;; Άντε ρε αγάπη με το καλό!! Να μας πεις τι σου είπε την Τρίτη

Κι εγώ τ ίδιο με σένα αγχώνομαι με τη γέννα, τους πόνους, το θηλασμό, το μετά με το μωρό πώς θα είναι όλα περίεργα κ καινούργια κ πώς θα τα καταφέρω...άσε. Τώρα βλέπω κ τις κοπέλες εδώ που δυσκολεύονται με το θηλασμό κ λέω αν δεν τα καταφέρω; Κ απέκτησα κ άλλο άγχος. Μέχρι στιγμής αγχωνόμουν με τη στιγμή της γέννας, κ όπως λες δε βοηθάει το μωράκι μας το άγχος! Αλλά είναι όλα τόσο καινούργια κ πρωτόγνωρα, δε μπορώ να φανταστώ ούτε πώς θα είμαστε με ένα μωρό μες το σπίτι

Την Τρίτη επιτέλους θα με δει γυναικολόγος, να δούμε σε τι στάδιο βρίσκομαι. Αγχώνομαι που τον τελευταίο μήνα δεν έχω κάνει υπέρηχο-καλά για ντόπλερ/καρδιοτοκογράφημα ούτε καν που διαβάζω ότι σας κάνουν-και το κύριο άγχος είναι αυτό προς το παρόν, να είναι καλά το μωράκι, μη γίνει τπτ και δεν πάρω χαμπάρι.

Για το μετά, υπάρχει κάποιο άγχος, και πραγματικά ελπίζω να δουλέψει ο θηλασμός, ελπίζω να έχω την υπομονή να ξεπεράσω τις δυσκολίες των πρώτων εβδομάδων, μέχρι να καθιερωθεί, για να μην μπλέξω μ μπουκάλια και αποστειρωτές. Για τα υπόλοιπα, το έχω πάρει απόφαση πως δεν θα είναι ιδανικά-λόγω κοροναιού δεν θα μπορέσει να έρθει κανείς από τις οικογένειές μας να βοηθήσει, άρα από δουλειές θα γίνονται μόνο τα βασικά, και κυρίως ό,τι έχει να κάνει με το μωρό, και τα υπόλοιπα θα περάσουν σε 2η μοίρα, και βλέπουμε....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η konstantinaVE είπε:

Προσπαθώ να εστιάσω στον εαυτό μου και στο παιδί και να πάνε να πνιγούν. Κάνω υπομονή να ξεπεταχτεί η μπέμπα να την παίρνω μαζί μου να μην τους έχω ανάγκη.

 

Αυτό ακριβώς θα κάνεις! 

Θα εστιάσεις σ'εσένα και το μωρό, από δουλειές μόνο αυτά που αφορούν το μωρό, και τα υπόλοιπα θα περάσουν σε 2η μοίρα. Αν έχεις τουλάχιστον φαγητό από την πεθερά-εχεις;-τότε είσαι οκ, και στα υπόλοιπα ας βοηθάει λίγο και ο σύζυγος, μια σκούπα μπορεί να βάλει. Κι εγώ ολομόναχη θα είμαι, αναγκαστικά εδώ που βρίσκομαι, και πρέπει να το πάρω απόφαση πως οι δουλειές ή δε θα γίνονται ή θα γίνονται τσαπατσούλικα (όσο μπορεί θα βοηθάει και ο σύζυγος το Σ/Κ που δε θα δουλεύει), και για φαγητό, ας είναι καλά το delivery, αναγκαστικά αν δεν γίνεται αλλιώς.

Κουράγιο κοριτσάκι μου! Θα έρθουν καλύτερες μέρες🙂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 40 λεπτά, ο/η Karmeliet είπε:

Αυτό ακριβώς θα κάνεις! 

Θα εστιάσεις σ'εσένα και το μωρό, από δουλειές μόνο αυτά που αφορούν το μωρό, και τα υπόλοιπα θα περάσουν σε 2η μοίρα. Αν έχεις τουλάχιστον φαγητό από την πεθερά-εχεις;-τότε είσαι οκ, και στα υπόλοιπα ας βοηθάει λίγο και ο σύζυγος, μια σκούπα μπορεί να βάλει. Κι εγώ ολομόναχη θα είμαι, αναγκαστικά εδώ που βρίσκομαι, και πρέπει να το πάρω απόφαση πως οι δουλειές ή δε θα γίνονται ή θα γίνονται τσαπατσούλικα (όσο μπορεί θα βοηθάει και ο σύζυγος το Σ/Κ που δε θα δουλεύει), και για φαγητό, ας είναι καλά το delivery, αναγκαστικά αν δεν γίνεται αλλιώς.

Κουράγιο κοριτσάκι μου! Θα έρθουν καλύτερες μέρες🙂

Με μάρσιπο τις κάνω τις δουλειές του σπιτιού η έχω την καλαθουνα στην κουζίνα και τον απορροφητηρα ανοιχτό για να ηρεμεί... Με έχει σώσει ο απορροφητηρας.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 41 λεπτά, ο/η Sotiria2004 είπε:

Με μάρσιπο τις κάνω τις δουλειές του σπιτιού η έχω την καλαθουνα στην κουζίνα και τον απορροφητηρα ανοιχτό για να ηρεμεί... Με έχει σώσει ο απορροφητηρας.. 

Κι εγώ κάπως έτσι το σκεφτόμουν, με το πορτ-μπεμπέ στη κουζίνα και να κάνω δουλειές. Θέλω όμως να είμαι προετοιμασμένη για το χειρότερο σενάριο-γκρινιάρικο μωρό, να κλαίει όλη νύχτα, αρα 0 ύπνος κι εγώ το πρωί σαν ζόμπι...το πώς θα πάει η καθημερινότητα εξαρτάται κατά πολύ από τη συμπεριφορά του μωρού και το πάτερν του ύπνου. Και δυστυχώς δεν έχουμε την επιλογή να φωνάξουμε κάποιον αν τα βρούμε σκούρα, έτσι όπως έχουν τα πράγματα με τον κοροναιό-άλλο να πρέπει να μετακιηθούν κάπου Ελλάδα κι άλλο να πρέπει να έρθουν Ολλανδία. Έχεις ήσυχο μωράκι; Κοιμάστε κάποιες ώρες τα βράδια; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου μη κρατάτε τίποτα μέσα σας ότι σας πειράζει να το λέτε και να ζητάτε βοήθεια,εγώ πέρασα πολύ δύσκολα ένα βήμα πριν τα ψυχοφαρμακα...

Με την μικρή τώρα δενομαστε,σχεδόν όλο τον πρώτο μήνα δε μπορούσα ούτε να την ταισω, ήξερε μόνο τον μπαμπά της σαν μαμά ήμουν ανύπαρκτη,με το που ξυπνούσε άλλαζα δωμάτιο από τον φόβο μου...

Ευτυχώς ο άντρας μου βοηθάει τόσο πολύ όλη μέρα και την κρατάει και τα βράδια.

Πήγα σε ψυχίατρο κ μου έδωσε χάπια για σχιζοφρένεια...δε τα πήρα ποτέ...σκέφτηκα που ήμουν πριν τρία χρόνια,δύο αγγελούδια που έχασα,πόσα κλάματα πόσες εξετάσεις πόση απογοήτευση ότι θα είναι δύσκολα να αποκτήσουμε παιδάκι κ ξαφνικά ήρθε το κλαψουλινι μου εκεί που όλα ήταν μαύρα...δε το άφησα να με πάρει από κάτω,είμαι μαμά πλέον και οι μαμάδες πάντα τα καταφέρνουν!!!

Υπομονή και επιμονή να έχουμε και όλα θα περάσουν ,θα τα θυμόμαστε και θα γελάμε!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Mariaira Ακριβώς όπως τα λες κοπέλα μου. Να χαίρεσαι το μωράκι σου και ν'απολαμβάνεις κάθε στιγμή μαζί του.

ΥΓ. Συγγνώμη, αλλά φάρμακα για σχιζοφρένεια; Μα, σοβαρά τώρα, για σχιζοφρένεια; Δεν είναι τόσο απλή η διάγνωση για σχιζοφρένεια, και ήσουν σε περίοδο λοχείας, δηλ. απέκλεισε όλες τις άλλες πιθανές αιτίες για την ψυχολογική σου κατάσταση; Ευτυχώς που δεν τα ξεκίνησες!!! Όλα καλά σου εύχομαι από εδώ και πέρα, να χαίρεσαι την οικογένειά σου❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου πάλι γεια σας..

Χαζή ερώτηση.. γιατί βασικά δεν ξέρω πως να το χειριστώ. Ο μικρός (1 μηνόςκαι 4 ημερών) για να κοιμηθεί θέλει τη μυρωδιά μου οπότε τον βάζω πάνω μου, κοιμάται τέλεια και έπειτα τον ακουμπάω στο στρωματάκι του και συνεχίζει τον ύπνο του. Αυτό σε πολύ καλά σπάνια σενάρια. Το πιο σύνηθες είναι να ξυπνάει σχεδόν αμέσως από τη στιγμή που τον ακουμπήσω στο κρεβατάκι του και να κλαίει. Σταματάει και αποκοιμιέται όταν τον πάρω στο στήθος μου. Είναι νορμαλ; σας συμβαίνει κι εσάς; δεν μπορώ ούτε τουαλέτα να παω!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Klimentini σαν να περιγράφεις εμάς!!! Έχουμε λίκνο αξίας 200+ ευρώ και ούτε να την ακουμπήσουμε!!! Χτες πέταξα 150€ για μομπιλο, γυμναστήριο και ιπποπόταμο με μουσική και πάνω από 5' δεν έκατσε ήσυχη...

Κοιμάται επάνω μας και στο τσακιρ κέφι την ακουμπάω δίπλα μου και κοιμόμαστε πρόσωπο με πρόσωπο. Τις πρώτες μέρες με έπιανε κρίση πανικού από την πίεση στο στέρνο... Πλέον κοιμάμαι κι εγώ όσο μπορώ (κάνα μισάωρο το πολύ) και ύστερα βλέπω τηλεόραση.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η konstantinaVE είπε:

@Klimentini σαν να περιγράφεις εμάς!!! Έχουμε λίκνο αξίας 200+ ευρώ και ούτε να την ακουμπήσουμε!!! Χτες πέταξα 150€ για μομπιλο, γυμναστήριο και ιπποπόταμο με μουσική και πάνω από 5' δεν έκατσε ήσυχη...

Κοιμάται επάνω μας και στο τσακιρ κέφι την ακουμπάω δίπλα μου και κοιμόμαστε πρόσωπο με πρόσωπο. Τις πρώτες μέρες με έπιανε κρίση πανικού από την πίεση στο στέρνο... Πλέον κοιμάμαι κι εγώ όσο μπορώ (κάνα μισάωρο το πολύ) και ύστερα βλέπω τηλεόραση.

πωωωω.... είμαστε καταδικασμένες. Άσχετο αλλά μου είπαν εδώ οι μαίες ότι το γυμναστήριο θα το εκτιμήσει από 2μηνων και πάνω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Απόψε δεν έχω κλείσει μάτι κι ας είχα την αδερφή μου για βοήθεια. Προφανώς είχε παλινδρομηση κι όλο βράδυ σφιγγοταν και μουγκρίζει γιατί δεν μπορούσε να βγάλει τη γουλίτσα. Την έβαλα λίγο στο πλάι, αλλά είχα τα μάτια ανοιχτά μην τυχόν γυρίσει μπρούμυτα. Μετά την πήρα πάνω μου. Ξύπνησα με χέρια νεκρωμενα, την ακούμπησα δίπλα μου κι αρχίσαμε τη μουρμούρα. Όταν την παίρνει η αδερφή μου, ηρεμεί. Με εμένα τίποτα. Τώρα πριν λίγο της έκανα ορό στη μύτη, πάτησε εννοείται τα κλάματα, εξακολουθεί να ρουθουνιζει σα γουρουνάκι και αν και αγκαλιά, συνεχίζει να κλαψουριζει. 

Καμία σωτηρία.... 🤪

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η konstantinaVE είπε:

Απόψε δεν έχω κλείσει μάτι κι ας είχα την αδερφή μου για βοήθεια. Προφανώς είχε παλινδρομηση κι όλο βράδυ σφιγγοταν και μουγκρίζει γιατί δεν μπορούσε να βγάλει τη γουλίτσα. Την έβαλα λίγο στο πλάι, αλλά είχα τα μάτια ανοιχτά μην τυχόν γυρίσει μπρούμυτα. Μετά την πήρα πάνω μου. Ξύπνησα με χέρια νεκρωμενα, την ακούμπησα δίπλα μου κι αρχίσαμε τη μουρμούρα. Όταν την παίρνει η αδερφή μου, ηρεμεί. Με εμένα τίποτα. Τώρα πριν λίγο της έκανα ορό στη μύτη, πάτησε εννοείται τα κλάματα, εξακολουθεί να ρουθουνιζει σα γουρουνάκι και αν και αγκαλιά, συνεχίζει να κλαψουριζει. 

Καμία σωτηρία.... 🤪

κι εγώ σκατα βράδυ είχα. να σφίγγεται να αεριστεί συνέχεια και μετά να ξυπνάει από τις κλανιες του. όλο το βράδυ έτσι μας πήγε με μουγριτα.. πφφ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια! Εγώ περιμένω να την πάρει καλά ο ύπνος,  είτε στην αγκαλιά μου είτε δίπλα μου κ μετά την βάζω στο λικνο. Παραδόξως δεν ξυπνάει. Εγώ κορίτσια έχω θέμα με το ρεψιμο. Την κουνάω στον ωμο ένα 15λεπτο κ πολλές φορές δεν ρευεται.  Όποτε μετά την έχω στο πλάι κ φυλαω δίπλα της. Βγάζει τότε γουλια κ μετά κοιμάται.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 14/8/2020 at 1:37 ΜΜ, ο/η Karmeliet είπε:

Να σου ζήσει κοπέλα μου, πάντα γερό και καλότυχο να είναι το αγοράκι σου! ❤️

Σε ευχαριστώ πολύ γλυκούλα μου ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Klimentini είπε:

κορίτσια καλημέρα.

πως τα πάτε με τον ύπνο του μωρού; εγώ δυσκολεύομαι αρκετά ...κοιμούνται εσάς;

Καλημέρα!! Άυπνη μαμα εδώ! 

Κοιμάται μονο αγκαλια μας ή επάνω μας και τις πρωινές ώρες ρουθουνιζει, σφίγγεται κλπ

Σήμερα δεν έχω κλείσει μάτι. Καλύτερα να έκλαιγε μια στιγμή και να κοιμόταν παρά αυτό το μιρλισμα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 35 λεπτά, ο/η konstantinaVE είπε:

Καλημέρα!! Άυπνη μαμα εδώ! 

Κοιμάται μονο αγκαλια μας ή επάνω μας και τις πρωινές ώρες ρουθουνιζει, σφίγγεται κλπ

Σήμερα δεν έχω κλείσει μάτι. Καλύτερα να έκλαιγε μια στιγμή και να κοιμόταν παρά αυτό το μιρλισμα...

τα ίδια ακριβώς ... γιατί σφίγγεται;; τι σκατα;;;;;;;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια! Κ εμένα σφίγγεται κ κλαίει όταν ενεργείται. Ευτυχώς όχι κάθε φορά.  Κατά τα άλλα το βράδυ κοιμάται σερί 4 ώρες κ όλοι μου λένε ότι για νεογέννητο είναι πολύ, πολύ καλά. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...