Μετάβαση σε περιεχόμενο

Recommended Posts

@Karmeliet να σου ζήσει το μωράκι σου!!!

@Klimentini το 72 που σου είπε μάλλον είναι το μίνιμουμ που μπορεί να πιει. 

Εμεις είμαστε 34 ημερών και μας είπε μίνιμουμ 80 μλ. Μάξιμουμ τα 150, μια και συνήθως τρώει 100-120, άρα έχουμε περιθώριο να ανέβουμε μια μεζουρα, αρκεί να μη γίνει απότομα. 

Δλδ.με αφήνει να της δίνω 10 μλ παραπάνω και σε βάθος.εβδομαδΑς να φτάσουμε τα 150. Προς το παρόν βέβαια ελάχιστες φορές έχει φάει πάνω από 120. Είναι ανάλογα την όρεξη, τις ώρες που έχει να φάει. 

Χτες πχ  σε ένα γεύμα έφαγε 80 με το ζόρι και σε άλλο 130.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 2.3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κορίτσια το θέμα του ζεστού νερού για το γαλα πως το χειριζεστε; Εγω προς το παρόν βράζω καθε φορά νερό. Ωστόσο ειδικά για το βράδυ θα ήταν απίστευτη διευκόλυνση να έχω έτοιμο νερό σε θερμό. Εσείς χρησιμοποιειτε; Ξέχασα να ρωτήσω την παιδίατρο. Προσωπικά όσες φορές πήρα θερμό σε εκδρομή μας, μολονότι ήταν καλής ποιότητας το νερο μου μύριζε κ έτσι διστάζω να δώσω στο παιδί.  Πείτε μου τη γνώμη σας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Angelina

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Angelina85 είπε:

Κορίτσια το θέμα του ζεστού νερού για το γαλα πως το χειριζεστε; Εγω προς το παρόν βράζω καθε φορά νερό. Ωστόσο ειδικά για το βράδυ θα ήταν απίστευτη διευκόλυνση να έχω έτοιμο νερό σε θερμό. Εσείς χρησιμοποιειτε; Ξέχασα να ρωτήσω την παιδίατρο. Προσωπικά όσες φορές πήρα θερμό σε εκδρομή μας, μολονότι ήταν καλής ποιότητας το νερο μου μύριζε κ έτσι διστάζω να δώσω στο παιδί.  Πείτε μου τη γνώμη σας.

Εμένα από το μαιευτήριο μου είχαν πει να βράζω εμφιαλωμένο νερό σε κατσαρόλα για 10' (από τη στιγμή που θα πάρει βραση) κι εγώ να σου πω βραζω 2-3 φορές το 24ωρο και το βάζω σε θερμος.

Αφενός γλυτώνω την γκρίνια όταν πεινάει πολύ, αφετέρου έχω ζεστό νερό μέσα σε όλη την ημέρα. Αν πχ βράσω μόνο το πρωί πολλή ποσοτητα μέχρι το βραδινό γεύμα θα είναι χλιαρό προς κρύο. Αν βράζω κάθε φορά 120μλ θα ζεματανε και θα την έχω 15' να κλαίει...

Τωρα, ας πουν και τα άλλα κορίτσια, μην έχουν βρει κάτι πιο πρακτικό. 🙂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 29 λεπτά, ο/η konstantinaVE είπε:

@Angelina

Εμένα από το μαιευτήριο μου είχαν πει να βράζω εμφιαλωμένο νερό σε κατσαρόλα για 10' (από τη στιγμή που θα πάρει βραση) κι εγώ να σου πω βραζω 2-3 φορές το 24ωρο και το βάζω σε θερμος.

Αφενός γλυτώνω την γκρίνια όταν πεινάει πολύ, αφετέρου έχω ζεστό νερό μέσα σε όλη την ημέρα. Αν πχ βράσω μόνο το πρωί πολλή ποσοτητα μέχρι το βραδινό γεύμα θα είναι χλιαρό προς κρύο. Αν βράζω κάθε φορά 120μλ θα ζεματανε και θα την έχω 15' να κλαίει...

Τωρα, ας πουν και τα άλλα κορίτσια, μην έχουν βρει κάτι πιο πρακτικό. 🙂

Σε ευχαριστώ! Ναι, δεν γίνεται να βραζω επιτόπου νερό τόσες φορές την ημέρα. Κ η μικρή είναι τόσο ανυπόμονη που μέχρι να γίνει το γάλα τσιρίζει κ γίνεται κατακόκκινη. Την λυπάμαι την καημένη. Μάλλον θα καταλήξω κ εγώ σε θερμό. Ελπίζω να είναι ασφαλής η χρήση του.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να σου ζήσει κοπέλα μου!!

Κ εγώ σε θερμό το έχω το νεράκι της και σίγουρα γλυτώνω χρόνο και γκρίνια καθώς έχω όλη μέρα χλιαρό νεράκι.

Αν υπάρχει κάτι πιο πρακτικό που εφαρμόζει κάποια μανούλα θα ήθελα να μας το πει,η αλήθεια είναι ότι φοβάμαι λίγο το θερμό για το πόσο υγειινο μπορεί να είναι...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Angelina85 είπε:

Κορίτσια το θέμα του ζεστού νερού για το γαλα πως το χειριζεστε; Εγω προς το παρόν βράζω καθε φορά νερό. Ωστόσο ειδικά για το βράδυ θα ήταν απίστευτη διευκόλυνση να έχω έτοιμο νερό σε θερμό. Εσείς χρησιμοποιειτε; Ξέχασα να ρωτήσω την παιδίατρο. Προσωπικά όσες φορές πήρα θερμό σε εκδρομή μας, μολονότι ήταν καλής ποιότητας το νερο μου μύριζε κ έτσι διστάζω να δώσω στο παιδί.  Πείτε μου τη γνώμη σας.

κι εμείς σε θερμός το βάζουμε με την προϋπόθεση ότι θα καταναλωθεί μέσα σε 24 ώρες. είναι ασφαλέςτο νερό εφόσον βραστεί να μπαίνει στο θερμός. εμένα δεν μου μυρίζει κάτι παρόλο που είναι αγορασμένο από το tiger.  γιατι λετε οτι μπορει να μην ειναι ασφαλες;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 38 λεπτά, ο/η Klimentini είπε:

κι εμείς σε θερμός το βάζουμε με την προϋπόθεση ότι θα καταναλωθεί μέσα σε 24 ώρες. είναι ασφαλέςτο νερό εφόσον βραστεί να μπαίνει στο θερμός. εμένα δεν μου μυρίζει κάτι παρόλο που είναι αγορασμένο από το tiger.  γιατι λετε οτι μπορει να μην ειναι ασφαλες;

Δε ξέρω γιατί σκέφτομαι ότι μπορεί να μην είναι ασφαλές. Προφανώς με επηρεασε η μυρωδια του και το γεγονός ότι είναι στεκούμενο νερό για ώρες. Μαλλον ομως υπερβάλλω. 

Αχ κορίτσια...το άγχος και η αγωνία δεν τελειώνει ποτέ; Ξεκίνησα πριν λιγο να κόβω για πρωτη φορα τα νυχακια της μικρούλας μου κατόπιν προτροπης της γιατρού γιατι γεμισε γρατζουνιες στο προσωπο της. Κ ενω τα πηγαιναμε περιφημα προς το τέλος της επιασα κ δερματακι. Το καημενο ξυπνησε , εκλαψε για 2 λεπτά κ ξανακοιμηθηκε. Εγώ εκλαψα σιγουρα για πολύ περισσότερο. Πανικός με επιασε. Καλεσα τη γιατρό κ με καθυσηχασε. Μου ειπε να βαλω λιγο betadin σημερα κ αυριο κ να μην ανησυχώ. Σας εχει συμβεί; Ακόμα να ηρεμησω...το καημένο σκεφτομαι, τι του εκανα.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Angelina85 είπε:

Δε ξέρω γιατί σκέφτομαι ότι μπορεί να μην είναι ασφαλές. Προφανώς με επηρεασε η μυρωδια του και το γεγονός ότι είναι στεκούμενο νερό για ώρες. Μαλλον ομως υπερβάλλω. 

Αχ κορίτσια...το άγχος και η αγωνία δεν τελειώνει ποτέ; Ξεκίνησα πριν λιγο να κόβω για πρωτη φορα τα νυχακια της μικρούλας μου κατόπιν προτροπης της γιατρού γιατι γεμισε γρατζουνιες στο προσωπο της. Κ ενω τα πηγαιναμε περιφημα προς το τέλος της επιασα κ δερματακι. Το καημενο ξυπνησε , εκλαψε για 2 λεπτά κ ξανακοιμηθηκε. Εγώ εκλαψα σιγουρα για πολύ περισσότερο. Πανικός με επιασε. Καλεσα τη γιατρό κ με καθυσηχασε. Μου ειπε να βαλω λιγο betadin σημερα κ αυριο κ να μην ανησυχώ. Σας εχει συμβεί; Ακόμα να ηρεμησω...το καημένο σκεφτομαι, τι του εκανα.

 

ω μωρέ το καημένο... 

εμάς μας είπαν να μην κόψουμε τα νύχια γιατί υπάρχει κίνδυνος να κόψουμε. δέρμα...

αυτό που κάνω είναι να μαλακώνω τα νύχια του με λίγο baby oil και με το δικο μου νυχι να "ξυνω" το νυχι του παιδιου και αυτο φευγει αμεσως γιατι ειναι πολυ λεπτο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Mariaira είπε:

Να σου ζήσει κοπέλα μου!!

Κ εγώ σε θερμό το έχω το νεράκι της και σίγουρα γλυτώνω χρόνο και γκρίνια καθώς έχω όλη μέρα χλιαρό νεράκι.

Αν υπάρχει κάτι πιο πρακτικό που εφαρμόζει κάποια μανούλα θα ήθελα να μας το πει,η αλήθεια είναι ότι φοβάμαι λίγο το θερμό για το πόσο υγειινο μπορεί να είναι...

Εγω βράζω νερό από φίλτρο 10 λεπτά και μετά το βάζω μέσα στον βραστήρα, όταν βλέπω ότι θέλει η μπέμπα να φάει το ξαναβάζω στον βραστήρα που γίνετε γρήγορα και το δίνω, ούτε εγώ ξέρω αν είναι ασφαλές αλλά είναι γρήγορο.. Θέλω να μάθω και εγώ τρόπο αν έχετε... Επίσης στην βόλτα πως το κρυώνετε; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ασε @Klimentini.... πόνεσε η ψυχη μου. Μολονότι με καθησυχασε η παιδιατρος μου χάλασε όλη η διαθεση , δε μπορώ να σταματησω να το σκεφτομαι. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 λεπτά, ο/η Sotiria2004 είπε:

Εγω βράζω νερό από φίλτρο 10 λεπτά και μετά το βάζω μέσα στον βραστήρα, όταν βλέπω ότι θέλει η μπέμπα να φάει το ξαναβάζω στον βραστήρα που γίνετε γρήγορα και το δίνω, ούτε εγώ ξέρω αν είναι ασφαλές αλλά είναι γρήγορο.. Θέλω να μάθω και εγώ τρόπο αν έχετε... Επίσης στην βόλτα πως το κρυώνετε; 

για τη βόλτα έχω αγοράσει γάλα έτοιμο σε κουτάκι και του το δίνω..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 49 λεπτά, ο/η Sotiria2004 είπε:

Εγω βράζω νερό από φίλτρο 10 λεπτά και μετά το βάζω μέσα στον βραστήρα, όταν βλέπω ότι θέλει η μπέμπα να φάει το ξαναβάζω στον βραστήρα που γίνετε γρήγορα και το δίνω, ούτε εγώ ξέρω αν είναι ασφαλές αλλά είναι γρήγορο.. Θέλω να μάθω και εγώ τρόπο αν έχετε... Επίσης στην βόλτα πως το κρυώνετε; 

@Sotiria2004 χρειαζεται διπλός βρασμός και μάλιστα τόσα πολλά λεπτά; Εγώ το βραζω στο μικρό μπρικι και μόλις κοχλάσει θεωρουσα ότι ειναι οκ κ το κατεβαζα από τη φωτιά. Χρησιμοποιω εμφιαλωμένο νερό οποτε πιστευα ότι δεν υπάρχει πρόβλημα κ αρκούν τα 5 λεπτά βρασμού οπως αναγράφεται κ στη συσκευασια του γαλακτος. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Angelina85 είπε:

@Sotiria2004 χρειαζεται διπλός βρασμός και μάλιστα τόσα πολλά λεπτά; Εγώ το βραζω στο μικρό μπρικι και μόλις κοχλάσει θεωρουσα ότι ειναι οκ κ το κατεβαζα από τη φωτιά. Χρησιμοποιω εμφιαλωμένο νερό οποτε πιστευα ότι δεν υπάρχει πρόβλημα κ αρκούν τα 5 λεπτά βρασμού οπως αναγράφεται κ στη συσκευασια του γαλακτος. 

Την δεύτερη φορά το βράζω για να είναι ζεστό να το χρησιμοποιησω άμα περιμένω να βράσω εκείνη την ώρα θα ξυπνήσει όλη η γειτονιά... Η μπέμπα μου αν είναι να φάει κλαίει απαρηγόρητη.. 

Λες κάνω κακο; 

Πφφφ @Klimentiniεμείς πίνουμε ειδικό γάλα μιας και έχουμε θέμα με την παληνδρομηση.. Υπάρχουν όλα σε έτοιμο; 

Όσο για το μωράκι σου το έχουν πάθει πολλές γνωστές μου.. Εμένα ακόμα με είπε να μην τα κόψω.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Sotiria2004 είπε:

Την δεύτερη φορά το βράζω για να είναι ζεστό να το χρησιμοποιησω άμα περιμένω να βράσω εκείνη την ώρα θα ξυπνήσει όλη η γειτονιά... Η μπέμπα μου αν είναι να φάει κλαίει απαρηγόρητη.. 

Λες κάνω κακο; 

Πφφφ @Klimentiniεμείς πίνουμε ειδικό γάλα μιας και έχουμε θέμα με την παληνδρομηση.. Υπάρχουν όλα σε έτοιμο; 

Όσο για το μωράκι σου το έχουν πάθει πολλές γνωστές μου.. Εμένα ακόμα με είπε να μην τα κόψω.. 

χμμ... δεν ξέρω εάν υπάρχει το ειδικό γάλα σε έτοιμο. ποιο γάλα παίρνεις;

τι έχουν πάθει πολλές γνωστές σου; δυσκοιλιότητα;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Klimentini είπε:

χμμ... δεν ξέρω εάν υπάρχει το ειδικό γάλα σε έτοιμο. ποιο γάλα παίρνεις;

τι έχουν πάθει πολλές γνωστές σου; δυσκοιλιότητα;

Όχι αυτό με τα νύχια... Εσύ δεν το έγραψες το σχόλιο; ότι πήγες να κόψεις τα νύχια και κόπηκε το μωρό; 

Πινουμε frisolac ac

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Sotiria2004 είπε:

Όχι αυτό με τα νύχια... Εσύ δεν το έγραψες το σχόλιο; ότι πήγες να κόψεις τα νύχια και κόπηκε το μωρό; 

Πινουμε frisolac ac

όχι δεν ήμουν εγώ :) ήταν η Angelina 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Sotiria2004 είπε:

Όχι αυτό με τα νύχια... Εσύ δεν το έγραψες το σχόλιο; ότι πήγες να κόψεις τα νύχια και κόπηκε το μωρό; 

Πινουμε frisolac ac

Εγώ την έκανα την πατατα ! Καλημέρα κορίτσια! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 ώρες, ο/η konstantinaVE είπε:

@Karmeliet να σου ζήσει το μωράκι σου!!!

@Klimentini το 72 που σου είπε μάλλον είναι το μίνιμουμ που μπορεί να πιει. 

Εμεις είμαστε 34 ημερών και μας είπε μίνιμουμ 80 μλ. Μάξιμουμ τα 150, μια και συνήθως τρώει 100-120, άρα έχουμε περιθώριο να ανέβουμε μια μεζουρα, αρκεί να μη γίνει απότομα. 

Δλδ.με αφήνει να της δίνω 10 μλ παραπάνω και σε βάθος.εβδομαδΑς να φτάσουμε τα 150. Προς το παρόν βέβαια ελάχιστες φορές έχει φάει πάνω από 120. Είναι ανάλογα την όρεξη, τις ώρες που έχει να φάει. 

Χτες πχ  σε ένα γεύμα έφαγε 80 με το ζόρι και σε άλλο 130.

Καλημέρα κοπέλα μου και σ'ευχαριστώ αλλά δεν έχω γεννήσει ακόμα, στο περίμενε είμαι. Μπερδεύτηκες🙂 

38 ακριβώς σήμερα, την Τρίτη ραντεβού με τον γυναικολόγο να με εξετάσει και να κανονίσουμε ημερομηνία για πρόκληση. Αγχώνομαι για τη γέννα, παρακολουθω και τις συζητήσεις σας σχετικά με θηλασμό και τάισμα γενικά, κι αγχώνομαι και γι'αυτό. Υπομονή κοπέλα μου μέχρι να βρείτε τον ρυθμό σας! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Mε το καλό @Karmeliet! Να έχεις θετική διάθεση, ψυχραιμία και πίστεψε με θα απολαύσεις τη στιγμή. 

Κορίτσια κάθε μέρα κ ενα νεο προβλημα-προκληση. Καθ ολη την εγκυμοσυνη μου το γαστρεντερικό μου δουλευε ρολόι. Κανένα απολύτως πρόβλημα παρά τον σιδηρο. Εχει 3 μερες τώρα που εχω πρόβλημα. Σημερα απηυδισα και χρησιμοποιησα υπόθετο γλυκερίνης προκειμένου να ανακουφιστώ και δυστυχως τιποτα! Η διατροφή μου είναι πλουσια σε φυτικές ίνες και νερό οποτε εκτιμώ ότι είναι σαν απόρροια του τοκετού γιατι συμβαινει. 15 ημέρες μετά όμως; Μέχρι τώρα ημουν μια χαρά! Είχατε κ εσείς θέμα μετά τον τοκετό;

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ πάλι όπως γέννησα, με πηγαίνει σχεδόν διάρροια. Τώρα 2 μέρες έχω πάλι σπαστική κολίτιδα, με πρήξιμο κλπ. Κι όπως λες στην εγκυμοσύνη ήταν όλα φυσιολογικά... 
Θα μας βγουν πολλά, μην το ψάχνεις...
Εμένα η μικρή από χτες έχει πάρα πολλή γκρίνια, σφίγγεται και κλαψουρίζει όλη μέρα κι όλη νύχτα, ενώ κάνει κακά μια φορά την ημέρα (άρα δυσκοίλια δεν είναι). 
Χτες έκλαιγε με το μπιμπερό στο στόμα, το έσπρωχνε και μόλις το έπαιρνα έκλαιγε δύο φορές χειρότερα... Χώρια η βρεφική ακμή που έχει φουντώσει κι είναι το προσωπάκι της μες στα σπυριά.... Κάθε μέρα, κάτι άλλο όπως λες...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

"Θα μας βγουν πολλά, μην το ψάχνεις..." Πόσο δίκιο έχεις @konstantinaVE...όσο ευκολες και αισιόδοξες ηταν οι πρωτες ημέρες στο σπίτι, τόσο χάλασε μετά το θέμα! Παλεύω να μη με πάρει από κάτω. Κ εμένα η μικρή μου είναι ανησυχη τις τελευταίες ημέρες. Στη διάρκεια της ημέρας κοιμάται σαν πουλάκι κ από τις 7 το βραδυ και μετα γκρινια, κλάμα, αυπνία. Την εχω συνέχεια αγκαλιά κ παλι ειναι ανησυχη.  Στεναχωριεμαι που είμαι κ εγω ετσι γιατί νιωθω ότι της μεταδίδω το άγχος μου. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Angelina85 είπε:

"Θα μας βγουν πολλά, μην το ψάχνεις..." Πόσο δίκιο έχεις @konstantinaVE...όσο ευκολες και αισιόδοξες ηταν οι πρωτες ημέρες στο σπίτι, τόσο χάλασε μετά το θέμα! Παλεύω να μη με πάρει από κάτω. Κ εμένα η μικρή μου είναι ανησυχη τις τελευταίες ημέρες. Στη διάρκεια της ημέρας κοιμάται σαν πουλάκι κ από τις 7 το βραδυ και μετα γκρινια, κλάμα, αυπνία. Την εχω συνέχεια αγκαλιά κ παλι ειναι ανησυχη.  Στεναχωριεμαι που είμαι κ εγω ετσι γιατί νιωθω ότι της μεταδίδω το άγχος μου. 

Η αλήθεια είναι ότι για τους κολικούς αφενός δεν υπάρχει θεραπεία, αφετέρου παίζει σημαντικό ρόλο η ψυχολογία μας. 
Εγώ βλέπω όταν την κρατάει αγκαλιά η αδερφή μου για παράδειγμα, που είναι πιο έμπειρη και πιο ήρεμη, το παιδί κλαίει πιο ήπια. 
Όταν εγώ είμαι μες στα νεύρα ή στη στενοχώρια σπαράζει κι αυτό... 
Άσε, η ψυχολογία μας μεγάλο κεφαλαιο. Εμένα όλοι εδώ με αντιμετωπίζουν με ένα "Ελα μωρε, όλα θα γίνουν", έχω επιφορτιστεί το σπίτι, τα ψώνια, το μωρό, ο γιατρός μου μου κρούει τον κώδωνα του κινδύνου για κατάθλιψη καιρό τώρα και μου είπε πως αν δε ζητήσω έστω και τώρα βοήθεια, θα πρέπει να ζητήσω από ψυχολόγο. Και ξέρεις ποια ήταν η απάντηση του άντρα μου; "Α, έλα! Πού είναι να πάμε;" 
Αντί να πει να με βοηθήσει ουσιαστικά και συνειδητά, να πάω εγώ στον ψυχολόγο... Λες και αυτός δε θα μου πει "Μοίρασε αρμοδιότητες και ζήτα βοήθεια από συγγενείς";;; 
 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η konstantinaVE είπε:

Η αλήθεια είναι ότι για τους κολικούς αφενός δεν υπάρχει θεραπεία, αφετέρου παίζει σημαντικό ρόλο η ψυχολογία μας. 
Εγώ βλέπω όταν την κρατάει αγκαλιά η αδερφή μου για παράδειγμα, που είναι πιο έμπειρη και πιο ήρεμη, το παιδί κλαίει πιο ήπια. 
Όταν εγώ είμαι μες στα νεύρα ή στη στενοχώρια σπαράζει κι αυτό... 
Άσε, η ψυχολογία μας μεγάλο κεφαλαιο. Εμένα όλοι εδώ με αντιμετωπίζουν με ένα "Ελα μωρε, όλα θα γίνουν", έχω επιφορτιστεί το σπίτι, τα ψώνια, το μωρό, ο γιατρός μου μου κρούει τον κώδωνα του κινδύνου για κατάθλιψη καιρό τώρα και μου είπε πως αν δε ζητήσω έστω και τώρα βοήθεια, θα πρέπει να ζητήσω από ψυχολόγο. Και ξέρεις ποια ήταν η απάντηση του άντρα μου; "Α, έλα! Πού είναι να πάμε;" 
Αντί να πει να με βοηθήσει ουσιαστικά και συνειδητά, να πάω εγώ στον ψυχολόγο... Λες και αυτός δε θα μου πει "Μοίρασε αρμοδιότητες και ζήτα βοήθεια από συγγενείς";;; 
 

Σε καταλαβαίνω κορίτσι μου. Να προσέχεις τον εαυτό σου και να απαιτείς βοήθεια, μην περιμένεις να σου την προσφέρουν από μονοι τους. Αν δεν το κανεις σε αυτην την περιοδο της ζωής σου τότε πότε;  Αν σε παρηγορεί στο ελάχιστο...σκέψου ότι εγώ είμαι τελείως μονη στο σπίτι καθώς ο αντρας μου λείπει λογω εργασίας εκτός πολης. Παλευω μόνη μου με τις αντοχές μου, με την κούραση μου, με τις δυνάμεις μου και τις ανησυχίες μου. Ηταν η μητέρα μου εδώ αλλα με τις υποδείξεις της περισσότερο με κούραζε παρά με βοηθούσε οποτε της ζητησα να φυγει κ οταν βρισκω τα σκουρα την καλώ. Εχει μέρες που όλα κυλούν καλα και είμαι στα πάνω μου. Κ άλλες όπως τη χθεσινη που πάνε όλα τόσο μα τόσο στραβά. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Ωορρηξία ξέρεις πότε έκανες όμως ακριβώς πότε εμφυτεύτηκε δεν το γνωριζεις. Εδώ σε εξωσωματική δεν το ξέρουμε. Εδώ με υπερήχους και στο πρώτο μου παιδί μετά την β επιπέδου καταλάβαμε ότι ήταν μεγαλύτερος 1 εβδ.  Κάνε λιγάκι υπομονή . Ξέρω πως νιώθεις αλλά σκέψου τίποτα δεν μπορείς να αλλάξεις παρά μόνο να οπλιστείτε με υπομονή
    • Αχ σαν νερό παίρνει ο καιρός.. ο χρόνος . Αχ και αυτός ο χρόνος. Όταν θηλαζω συνήθως έχω πιο ελευθερία 🤫🤫 όχι με τίποτα 3 , ξεκίνησα αντισυλληπτικά χάπια. Ο μικρός αποδεικνύεται θηρίο και εγώ μεγάλωσα για 3 😅 ο δε πρώτος έχει την ζήλια του λογικο αλλά τρελαίνεται για τον αδελφό του.  Εσύ πώς είσαι κοριτσάκι μου. Ξεχνάς τα δικά σου στηρίγματα.. εκεί βράχος δίπλα μου 
    • Ναι βρε συ... εννοειται δν επιλεγουμε εμεις...😊 απλα φευγαμε χθες απο τους κουμπαρους μας κ λεγαμε γ τα κουκουνια μας (εχουμε ξετρελαθει κ λογικο ειναι...) κ του ανεφερα οτι σκεφτομαι κι αυτο π παλευει να εξελιχθει κ του πηρε παραπανω χρονο. Κ γνκ ο αντρας μου αν δει εναν ανθρωπο πιο "αδυναμο" η "ντροπαλο" παντα τον στηριζει, ειναι ετσι σαν ανθρωπος, κ πανω εκει το ειπε..  Οσο γ την ετ, ναι μπορει να αναθαρρυσαμε κ να αφεθηκαμε, αλλα σιγουρα δν εχουμε "δεσει" κατι... ισα ισα, μεχρι τωρα νομιζαμε οτι εχουμε θεμα στη συλληψη (γτ περυσι ειχα παλινδρομη με κενο σακο π σημαινει οτι το εμβρυακι "διαλυθηκε" σε πολυ πρωιμο σταδιο) κ λογω του οτι δν ξερουμε τι φταιει τοσα χρονια π προσπαθουμε, φοβαμαι ολα τα σταδια... Ακομα κ θετικη χοριακη ν δω θα τρεμω.. γτ κ περυσι η χοριακη μου υπερδιπλασιαζοταν σε 48 ωρες κ δν ειδαμε ποτε λεκιθικο ασκο κ εμβρυικα στοιχεια στον 1ο υπερηχο....😢 (6+1 ημουν) Σε ευχαριστω πολυ. ❤️🥰 Μιλαμε τοσο καιρο κ ξερω οτι μου τα λες γ να ειμαι προετοιμασμενη για ολα!! Αλλωστε το εχουμε πει πολλες φορες οτι μετριες βλαστοκυστες εχουν δωσει υγιη μωρακια κ αριστες δυστυχως δν εχουν προχωρησει σε κυηση... Ειναι κι αυτο μια ενδειξη! Ας ελπισουμε οτι θα ειναι υπερ μας! 🙏
    • Ευχαριστω Γιαννα μου!!! ❤️ Να το χαιρεσαι το αντρακι σου!!! Να ειναι γερο κ καλοτυχο!!🙏💙🥰
    • Σώπα ρε!!!! Τι λες τώρα!!! Πάει ένας χρόνος.. Φτου φτου φτου φτου το παιδάκι!!! Μπράβο!! Πως πέρασε έτσι ο καιρός;;! Έλα βρε αγάπη, μπράβο!! Να τον χαίρεσαι!! Να τους χαίρεστε και τους δύο βασικά, υγιεστατους πάνω από όλα στη ζωή τους πάντα!!!  Δεν θες ένα ακόμα καλέ;; Μπορεί να έρθει και η κόρη επιτέλους;! 😝🤣🤣🤣 Όχι, πέρα από τη πλάκα, το ξέρω και μπράβο που συνεχίζεις να στηρίζεις τα κορίτσια! Απορώ που βρίσκεις το χρόνο βέβαια..!!! 😄😄  
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...