Μετάβαση σε περιεχόμενο

Recommended Posts

στις On 7/8/2020 at 4:06 ΜΜ, ο/η Angel mommy είπε:

Κορίτσια οι ευχές σας επιασαν τόπο! Γέννησα φυσιολογικά μια μπέμπα 4,200 κιλα σε περίπου 3 ώρες από την στιγμή που ξεκίνησα να νιώθω τους τεχνικούς πόνους. Πραγματικά μοναδική εμπειρία! 

 

Ευχομαι τον ίδιο εύκολο τοκετό στα κορίτσια που περιμένουν να γεννήσουν! 

Να σου ζήσει κοπέλα μου, πάντα γερή και καλότυχη να είναι η μπέμπα σου! 4200γρ και 3 ώρες από τη στιγμή της πρόκλησης; Σούπερ μαμά και κόρη, τέτοιες ιστορίες θέλω να διαβάζω!😍 Μακάρι να έχουμε ανάλογη εμπειρία οι κοπέλες που ακόμα περιμένουμε να γεννήσουμε!🤞 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 2.3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 5 ώρες, ο/η Princess28 είπε:

Καλημέρα κορίτσια!!

Δε ξέρω αν κάνω καλά που γράφω εδώ γι’αυτό, αλλά ελπίζω να μπορείτε να με βοηθήσετε κ να ξέρει κάποια κοπέλα κάτι.

Από χθες το βράδυ που έπεσα να κοιμηθώ πονάει η κοιλιά μου χαμηλά πολύ, σαν πόνοι περιόδου, μέχρι τώρα το πρωί δε μου ‘χει περάσει, και όλη νύχτα ξύπναγα κ πόναγα. Τώρα νιώθω ότι πονάει κ χαμηλά κ ψηλά...δε ξέρω αν αντανακλάει ο πόνος από χαμηλά ψηλά.

Πιστεύετε είναι φυσιολογικό ή πρέπει να το πω στο γιατρό;

Πώς είσαι τώρα; Νομίζω είναι απόλυτα φυσιολογικό, αλλά εννοείται θα ενημερώσεις τον γιατρό σου, να σε καθοδηγήσει. Πάντως πολλές γυναίκες λένε πως ο τοκετός ξεκίνησε με πόνους χαμηλά, σαν πόνοι περιόδου. Νομίζω το σώμα σου ετοιμάζεται σιγά σιγά για τον τοκετό🙂, αλλά μπορεί να προχωρήσει γρήγορα, μπορεί όμως να πάρει και μέρες...μείνε όσο μπορείς ήρεμη, γιατί το στρες (αδρεναλίνη) επηρεάζει αρνητικά τις υπόλοιπες ορμόνες του τοκετού και μπορεί να παρατείνει τη διάρκεια του τοκετού. Και τσέκαρε τη λίστα για το νοσοκομείο, να δεις αν σου λείπει κάτι, να είσαι έτοιμη γιατί πλησιάζει η ώρα! 🙂 Όλα καλά εύχομαι, θα περιμένουμε νέα σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου καλησπέρα! Αποφάσισα να διακόψω την προσπάθεια για θηλασμό καθώς το γάλα μου είναι τραγικά ελάχιστο.  Το μωρο πιανει θηλη αλλα γάλα ελάχιστο εως καθόλου οποτε κ δημιουργει εκνευρισμο τη μικρη. Η μικρή μου είναι σούπερ, πήρε πολύ καλο βάρος χάρη στο συμπλήρωμα οπότε κ εγώ αποφάσισα να εγκαταλείψω την προσπάθεια για θηλασμό κ να απολαύσω το ταξίδι της μητρότητας. Ξέρετε αν θα χρειαστεί να πάρω κάποια αγωγή η αντιβίωση; Εννοείται πως θα μιλήσω κ με το γιατρό μου. Κάποια κοπέλα που να έχει εμπειρία στο θέμα;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Angelina85 είπε:

Κορίτσια μου καλησπέρα! Αποφάσισα να διακόψω την προσπάθεια για θηλασμό καθώς το γάλα μου είναι τραγικά ελάχιστο.  Το μωρο πιανει θηλη αλλα γάλα ελάχιστο εως καθόλου οποτε κ δημιουργει εκνευρισμο τη μικρη. Η μικρή μου είναι σούπερ, πήρε πολύ καλο βάρος χάρη στο συμπλήρωμα οπότε κ εγώ αποφάσισα να εγκαταλείψω την προσπάθεια για θηλασμό κ να απολαύσω το ταξίδι της μητρότητας. Ξέρετε αν θα χρειαστεί να πάρω κάποια αγωγή η αντιβίωση; Εννοείται πως θα μιλήσω κ με το γιατρό μου. Κάποια κοπέλα που να έχει εμπειρία στο θέμα;

Εγω έκοψα τον θηλασμο αλλά με αγωγή από τον γιατρό... Με το πρώτο χάπι δεν είχα και καθόλου γάλα  μια φορά τραβιξα με το θήλαστρο και τέλος.. 

Αντιβίωση πήρα λόγω της φλεγμονής που είχα γιατί έπαθα μόλυνση από τις Ψευδοθηλες.. 

Αλλά να σου πω κάτι, πληρώνω το γάλα 15.80 και μου πάει 3 με 4 μέρες... Μήπως να το ξανά σκεφτείς; 

Αν μιλήσεις με κάποια μαία θα σε βοηθήσει να αναβάσεις την παραγωγή σου και θα κάνεις αποκλειστικο θηλασμο... Ούτε βράσε μπιμπερό ούτε νερά ούτε τίποτα... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα, κορίτσια! 
Σωτηρία μου, δίκιο έχεις, έτσι πάμε κι εμείς, 16 ευρώ κάθε 3-4 μέρες, αλλά όπως κι η Αντζελίνα, αν δεν έχεις μωρό που να συνεργάζεται στο στήθος, δεν μπορείς να παλεύεις... 
Εμένα είτε κοιμόταν μετά από 2 λεπτά είτε νευρίαζε και το έσπρωχνε...
Έκανα αντλήσεις, αλλά με τους κολικούς, τα κλάματα και το μωρό στα χέρια, έφτασα να κάνω 1 άντληση το 24ωρο, οπότε μου κόπηκε...
Τώρα περιμένω κι εγώ να μιλήσω με το γιατρό μου να δω αν θα πάρω Dostinex ή δε χρειάζεται.

ΥΓ. Είχα μιλήσει με πιστοποιημένη σύμβουλο θηλασμού για επαναγαλακτισμό, αλλά το όλο θέμα των κολικών μας αποτελείωσε...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Sotiria2004 Έχεις δίκιο κορίτσι μου για το κόστος. Η μικρή μου είναι μόλις 12 ημερών κ το κουτί το τελείωσε σε μια εβδομάδα. Η καθημερινότητα μου όμως ειναι αρκετά απαιτητική μη εχοντας καθόλου βοήθεια στο σπίτι και ο θηλασμός απο ότι ξερω για να πετυχει θέλει χρόνο, επιμονή λαι υπομονή. Δυστυχώς δε διαθετω τιποτα αυτά και το ελαχιστο γάλα με αποθαρρύνει ακόμα περισσότερο από το να προσπαθήσω. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η konstantinaVE είπε:

Καλημέρα, κορίτσια! 
Σωτηρία μου, δίκιο έχεις, έτσι πάμε κι εμείς, 16 ευρώ κάθε 3-4 μέρες, αλλά όπως κι η Αντζελίνα, αν δεν έχεις μωρό που να συνεργάζεται στο στήθος, δεν μπορείς να παλεύεις... 
Εμένα είτε κοιμόταν μετά από 2 λεπτά είτε νευρίαζε και το έσπρωχνε...
Έκανα αντλήσεις, αλλά με τους κολικούς, τα κλάματα και το μωρό στα χέρια, έφτασα να κάνω 1 άντληση το 24ωρο, οπότε μου κόπηκε...
Τώρα περιμένω κι εγώ να μιλήσω με το γιατρό μου να δω αν θα πάρω Dostinex ή δε χρειάζεται.

ΥΓ. Είχα μιλήσει με πιστοποιημένη σύμβουλο θηλασμού για επαναγαλακτισμό, αλλά το όλο θέμα των κολικών μας αποτελείωσε...

@konstantinaVE σου κόπηκε από μονο του χωρίς αγωγή από ότι κατάλαβα; Απλά μειώνοντας τις προσπάθειες θηλασμού; Δεν είχες καποια ενόχληση. Εγώ δεν έχω πόνο αλλά νιώθω δυσφορια στους μαστούς κ με αγχώνει. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Angelina85 είπε:

@konstantinaVE σου κόπηκε από μονο του χωρίς αγωγή από ότι κατάλαβα; Απλά μειώνοντας τις προσπάθειες θηλασμού; Δεν είχες καποια ενόχληση. Εγώ δεν έχω πόνο αλλά νιώθω δυσφορια στους μαστούς κ με αγχώνει. 

Κορίτσια το πέρασα πολύ πρόσφατα εμείς είμαστε σήμερα 39 ημερών και σας λέω ότι το μετάνιωσα 1000 φορές... Όλη μέρα πλένω μπιμπερό αποστηρωνω και τα έξοδα τρελά, σε λίγες μέρες θα θες 2 κουτιά την εβδομάδα να ξέρεις.. 

Μπορείς και μετά από 1 μήνα να κάνεις επαναγαλακτησμο από όσο ξέρω...ην πάρεις το χάπι ακόμα, πάρε τον χρόνο σου να δεις πως θα είναι και μετά αν δεις ότι δεν θέλεις ακόμα να θηλάσει πάρε χάπι και κοψ το. Αυτή είναι η γνώμη μου.... 

Πραγματικά θα ήθελα όταν έπαθα την λοιμωξη να μου έλεγε κάποιος ότι μπορούσα να το κάνω, εγώ ένοιωσα άχρηστη επειδή από τον πυρετό επειδή είχα 39 πυρετό και το γάλα που έβγαζα εκαιγε και η μπέμπα δεν μπορούσε να πιει... Πήρα το χάπι ότι το σοκ μου την ίδια μέρα 😪

Βεβαια από ψυχολογικής άποψης κάνε αυτό που πιστεύεις ότι είναι πιο καλό για σένα κσι τκ νινί σου.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Sotiria2004 μου το χάπι βιαζομαι να το πάρω για να προλάβω πέτρωμα του στήθους, μαστιτιδα απο γάλα που εχει εναπομείνει μέσα κτλ. Για αυτό εχω αγχωθεί τόσο. Δε ξέρω τι νοημα εχει να προσπαθήσω, ειλικρινά. Το γαλα μου είναι τοσο λιγο εως ανύπαρκτο που μόλις τελειώνω τον θηλασμό η μικρή μου τσιριζει και τελικά καταναλώνει αμέσως μετά 80 ml γάλα. Δεν την καλύπτει με τίποτα και υπήρξε μέρα που την είχα συνέχεια στο στήθος. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Angelina85 είπε:

@Sotiria2004 μου το χάπι βιαζομαι να το πάρω για να προλάβω πέτρωμα του στήθους, μαστιτιδα απο γάλα που εχει εναπομείνει μέσα κτλ. Για αυτό εχω αγχωθεί τόσο. Δε ξέρω τι νοημα εχει να προσπαθήσω, ειλικρινά. Το γαλα μου είναι τοσο λιγο εως ανύπαρκτο που μόλις τελειώνω τον θηλασμό η μικρή μου τσιριζει και τελικά καταναλώνει αμέσως μετά 80 ml γάλα. Δεν την καλύπτει με τίποτα και υπήρξε μέρα που την είχα συνέχεια στο στήθος. 

Γεια σου @Angelina85

Σου γράφω όχι γιατί έχω εμπειρία με το θέμα του αποθηλασμού αλλά επειδή βρίσκομαι στην ίδια κατάσταση με εσένα. Το γάλα μου δεν φτάνει ούτε για ζήτω και είμαι 1 μήνα από την ημερομηνία που γέννησα. Έχω προσπαθήσει (και ακόμα το προσπαθώ) να αυξήσω την παραγωγή του γάλακτος με κάθε τρόπο. Στο τελευταίο ραντεβού με τη μαία μου είπαν ότι ενδέχεται να μην έχω αρκετό γαλακτοπαραγωγικό ιστό και γι αυτό να μην βγαίνει τόσο γάλα. 

Ξέρω πόσο παλούκι είναι να προσπαθείς να θηλάσεις και να μην βγαίνει αρκετό και το μωρό να εκνευρίζεται και να κλαίει. Το μπιμπερό φαντάζει εύκολη λύση και ξένοιαστη αφού το βυζί δεν βγάζει!! Σωστά; 

Όμως δεν θα το βάλω κάτω γιατί έχω αποφασίσει ότι ακόμα και 1ml να βγαζω απο το μητρικό καλό θα κάνει στο μωρό. Επιπλέον το ξένο γάλα είναι λιγότερο ευπευτο. Εμείς ταλαιπωρούμαστε με δυσκοιλιότητα και στομαχόπονο.. εφιάλτης. 

Όσον αφορά την ερώτηση σου, ξέρω πως εφόσον δεν θα βάζεις το μωρό στο στήθος σου ο οργανισμός σου θα σταματήσει την παραγωγή αυτόματα. Παρόλα αυτά, ο γιατρός σου θα ξέρει καλύτερα. 

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 10/8/2020 at 7:33 ΠΜ, ο/η Sotiria2004 είπε:

Καλημέρα εγώ ξύπνησα με τέτοιους πόνους να πάω τουαλέτα και Σπασαν τα νερα μου... Αν είσαι στις μέρες σου να γεννήσεις απλά μάλλον ξεκινάει... Πάρε τον γιατρό να δεις τξ θα σου πει... Δεν είναι κακό.. 

Με το καλό... 😊💕

Σου στέλνω θετικά βαιμπς

Αύριο κλείνω 37εβδ έχω ραντεβού το πρωί με το γιατρό να δει πώς πάμε!! Για να δούμε τι θα πει!

Ακόμα το μωράκι μέσα πάντως χαχα..είναι κ λίγο νωρίς ακόμα μάλλον.

Ευχαριστώ 🤗

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 10/8/2020 at 8:00 ΠΜ, ο/η Sotiria2004 είπε:

Δεν φαντάζεσαι γιατί άγχος μιλάμε..

Ο γιατρός μου γελούσε... Επειδή είχα ραντεβού 38 εβδομάδων καισαρική δεν είχα προετοιμάστει ψυχολογικά σε περίπτωση που σπάσουν τα νερά μου πιο μπροστά... Πρώτο παιδί και όλας με έλεγε ο γιατρός και τις 40 θα περάσεις... Αλλά η μπαμπά βιαζόταν.. 

Τέλος καλό όλα καλά όμως.. Μέχρι να φτάσουμε στην κλινική ήταν μετά χαμπάρι δεν πήραμε ποτέ έγιναν όλα.. 

Ουφφ...καλά που τα λες μου δίνεις κουράγιο γιατί με έχει πιάσει ένας φόβος για εκείνη τη στιγμή

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εχεις δίκιο @Klimentini ... ξέρω ότι δεν έχω προσπαθήσει όσο θα έπρεπε κ ενδεχομένως να τα παρατάω πολύ νωρίς. Οι απαιτήσεις της καθημερινοτητας μου όμως με την μικρή, το γεγονος ότι δεν εχω βοήθεια και οι ενοχλήσεις που ξεκινησαν στο στηθος με αγχωσαν τόσο πολύ που θέλω να προλάβω πιο δυσάρεστες καταστάσεις. Θαυμάζω την επιμονή σου και την επικροτώ!  Μακάρι να μπορούσα να την επιδειξω κ εγω. Βλεπω ότι σε καθε προσπαθεια εκνευρίζεται γιατι δεν εχω γάλα, κουραζεται απο το πιπιλισμα κ τελικά μενει νηστική γιατι μετα πινει το συμπληρωμα μονορουφι κ λεω δεν αξιζει να συνεχίσω. Θα είναι μια χαρά και με το ξενο κατα την αποψη μου και εγώ θα είμαι πιο ηρεμη κ χαρούμενη, κατι το οποιο αντιλαμβανεται το παιδι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 ώρες, ο/η Karmeliet είπε:

Πώς είσαι τώρα; Νομίζω είναι απόλυτα φυσιολογικό, αλλά εννοείται θα ενημερώσεις τον γιατρό σου, να σε καθοδηγήσει. Πάντως πολλές γυναίκες λένε πως ο τοκετός ξεκίνησε με πόνους χαμηλά, σαν πόνοι περιόδου. Νομίζω το σώμα σου ετοιμάζεται σιγά σιγά για τον τοκετό🙂, αλλά μπορεί να προχωρήσει γρήγορα, μπορεί όμως να πάρει και μέρες...μείνε όσο μπορείς ήρεμη, γιατί το στρες (αδρεναλίνη) επηρεάζει αρνητικά τις υπόλοιπες ορμόνες του τοκετού και μπορεί να παρατείνει τη διάρκεια του τοκετού. Και τσέκαρε τη λίστα για το νοσοκομείο, να δεις αν σου λείπει κάτι, να είσαι έτοιμη γιατί πλησιάζει η ώρα! 🙂 Όλα καλά εύχομαι, θα περιμένουμε νέα σου!

Καλύτερα τώρα, χθες βράδυ δε με έπιασε τόσο πολύ. Είχα πόνους χαμηλά αλλά όχι τόσο έντονους. Μπορεί να προετοιμάζεται όπως λες. Θα δούμε! Έχουμε ακόμα λίγο καιρό μέχρι να πάρουν απόφαση να βγουν..χαχα...αυτό που λες για το στρες προσπαθώ να το σκέφτομαι, αλλά η αλήθεια είναι ότι αγχώνομαι άθελά μου! Τη λίστα πρέπει να τελειώσω έχεις δίκιο, γιατί δεν έχω το βασικό..νυχτικές 😆 Ευχαριστώ αγάπη, αύριο θα πάω στο γιατρό θα σας πω νέα! Εσύ πώς είσαι;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 λεπτά, ο/η Princess28 είπε:

Αύριο κλείνω 37εβδ έχω ραντεβού το πρωί με το γιατρό να δει πώς πάμε!! Για να δούμε τι θα πει!

Ακόμα το μωράκι μέσα πάντως χαχα..είναι κ λίγο νωρίς ακόμα μάλλον.

Ευχαριστώ 🤗

37 και 5 έσπασαν σε μένα.. 💗

Η ώρα έρχετε όπως και να έχει με το καλό... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κι εγώ κορίτσια μέσα μου θέλω να το ξαναπιάσω, και όπως λέτε και λέει κι η παιδίατρός μας, αυτό το 1 ml να της το δώσω όσο μπορέσω. 
Μίλησα με το γυναικολόγο μου, όμως, και μου είπε να μην το ξαναρχίσω. Να πάρω το χάπι.
Διχάζομαι. Ξέρω ότι και να βάλω θήλαστρο δε θα βγάλω τίποτα, θα απογοητευτώ εκ νέου και τσάμπα όλο το πισωγύρισμα και θα πέσει πάλι η ψυχολογία μου.
Από την άλλη με έχει πληγώσει που δεν τα κατάφερα με το θηλασμό και λέω "Κι άμα βγάλω έστω 10-20 ml; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 ώρες, ο/η Angelina85 είπε:

Κορίτσια μου καλησπέρα! Αποφάσισα να διακόψω την προσπάθεια για θηλασμό καθώς το γάλα μου είναι τραγικά ελάχιστο.  Το μωρο πιανει θηλη αλλα γάλα ελάχιστο εως καθόλου οποτε κ δημιουργει εκνευρισμο τη μικρη. Η μικρή μου είναι σούπερ, πήρε πολύ καλο βάρος χάρη στο συμπλήρωμα οπότε κ εγώ αποφάσισα να εγκαταλείψω την προσπάθεια για θηλασμό κ να απολαύσω το ταξίδι της μητρότητας. Ξέρετε αν θα χρειαστεί να πάρω κάποια αγωγή η αντιβίωση; Εννοείται πως θα μιλήσω κ με το γιατρό μου. Κάποια κοπέλα που να έχει εμπειρία στο θέμα;

Αγαπη μου γλυκεια! Σημερα γιναμε 22 ημερων, μετα απο πολυ πονο με την καισαρικη καταφερα να θηλασω μαζι με 180ml συμπληρωμα!! Το μπεμπακι μου πηρε 240 γραμμαρια αυτην την εβδομαδα!! Την περασμενη ειχε παρει 140 γραμμαρια, και μου ελεγαν ολοι δωσε στο παιδι πιο πολυ σκονη και ειπα θα τον θηλαζω ολη μερα και ας μην εχω πολυ! Και ομως τωρα το παιδι το βλεπω πιο ικανοποιημενο και ας μην κοιματε πολυ!!!! Προσπαθησε οσο μπορείς!!! Πάρε μαρσιπο να το εχεις συνεχεια πανω σου! Εγω νόμιζα οτι δεν θα μπορεσω κι ομως κατι εχω καταφερει και συνεχιζω!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου σας ευχαριστώ πολύ για την απαντήσεις κ τις συμβουλές σας. Νιώθω τόσο κουρασμένη κ η διακοπή πραγματικά θα με ανακούφιζε και θα με αφηνε να χαρώ αυτη τη μοναδική περιοδο της ζωης μου.  Με αγχωνε όπως σας ειπα παραπάνω το να βρεθώ σε πιο δυσαρεστη κατασταση με πυρετο, μαστιτιδα, πετρωμα κ για αυτό σημερα πανικόβλητη σκεφτόμουν να ζητησω απο το γιατρό να σταματησω αμεσα την προσπάθεια. Μετά την κουβέντα μας όμως κατάλαβα ότι δεν πρέπει να τα παρατησω τοσο γρηγορα και ότι αξίζει να προσπαθήσω λίγο περισσοτερο.  Να είστε όλες καλά! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια γέννησα κι εγώ χθες το αγοράκι μου !! Ήθελα να σας ρωτήσω εγώ εδώ Α θετικό και ο σύζυγος επίσης Α θετικό πως γίνεται το μωρό να έχει 0 θετικό ;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 12/8/2020 at 9:58 ΠΜ, ο/η evi1996 είπε:

Κορίτσια γέννησα κι εγώ χθες το αγοράκι μου !! Ήθελα να σας ρωτήσω εγώ εδώ Α θετικό και ο σύζυγος επίσης Α θετικό πως γίνεται το μωρό να έχει 0 θετικό ;;

Να σου ζήσει κοπέλα μου! Πάντα γερό και καλότυχο να είναι το αγοράκι σου❤️

Μπήκα στη διαδιακασία να το κοιτάξω γιατί μου έκανε εντύπωση, και όντως είναι πιθανό. Αν ψάξεις baby blood group θα σου βγάλει πινακάκια με τους διάφορους συνδυασμούς. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια χαρά σε όλες :)

όσες δίνετε φόρμουλα (ξένο γάλα) τι δόση και πόση ποσότητα δίνετε; μια γιατρός εδώ μας είπε να δίνουμε 72μλ ανά τάισμα αλλά ο μικρός δεν χορταίνει + του ότι κι εμένα μου φαίνεται λίγο. Ό,τι έχω διαβάσει ον λινέ λέει 90-120 μλ ανά τάισμα σύμφωνα με την ηλικία του.. @Angelina85 πως τα πας;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Klimentini είπε:

Γεια χαρά σε όλες :)

όσες δίνετε φόρμουλα (ξένο γάλα) τι δόση και πόση ποσότητα δίνετε; μια γιατρός εδώ μας είπε να δίνουμε 72μλ ανά τάισμα αλλά ο μικρός δεν χορταίνει + του ότι κι εμένα μου φαίνεται λίγο. Ό,τι έχω διαβάσει ον λινέ λέει 90-120 μλ ανά τάισμα σύμφωνα με την ηλικία του.. @Angelina85 πως τα πας;

120μλ κάθε 3 ωρες

Κανονικά όμως με είπε η γιατρός 150 κάθε 5 ώρες αλλά εμένα η μπέμπα δεν αντέχει να πιει τόσο ούτε να μείνει χωρίς να φάει 5 ώρες

είμαστε 41 ημερών σήμερα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια μου! @Klimentini ειμαι πολύ καλά! Προσπαθώ με τον θηλασμό,  χωρίς ιδιαιτερο αποτελέσμα καθώς η ποσότητα παραμένει ελάχιστη. Έστω λέω, όσο είναι.  Οσον αφορα το συμπλήρωμα  η μικρή μου είναι 15 ημερών κ τη Δευτέρα που πήγα στη νεογνολογο μου είπε να αυξήσω τα ml από 60 σε 90 κ όντως το πίνει πολύ ευχάριστα. Τρώει ανά 3 η μάξιμουμ 4 ώρες. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Klimentini το 72 μου φαίνεται κ εμένα πολύ λίγο δεδομένου ότι ο μικρός σου είναι μεγαλύτερος.  Βέβαια δεν ξέρω αν καλύπτεται κ από τον θηλασμό οπότε του αρκεί αυτή η ποσότητα που σου πρότειναν. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η Angelina85 είπε:

@Klimentini το 72 μου φαίνεται κ εμένα πολύ λίγο δεδομένου ότι ο μικρός σου είναι μεγαλύτερος.  Βέβαια δεν ξέρω αν καλύπτεται κ από τον θηλασμό οπότε του αρκεί αυτή η ποσότητα που σου πρότειναν. 

δεν πιστεύω ότι με το θηλασμό καλύπτεται επαρκής ποσότητα.. δηλ άντε να παίρνει 10 μλ από μένα. σκατουλες.

ο κάθε γιατρός μου φαίνεται πετάει την μ**κια του.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...