Μετάβαση σε περιεχόμενο

Recommended Posts

Καλησπέρα κοριτσια

37+2 σήμερα και μάλλον θα πάμε με πρόκληση πριν τις 39 εβδομάδες γιατί το μωρο είναι ήδη αρκετά μεγάλο και ο γιατρός φοβάται πως θα δυσκολευτώ εάν το αφήσουμε πολύ και ξεπεράσει τα 4 κιλά. Έχω ξεκινήσει ασκήσεις και ότι άλλο μπορώ για να βοηθήσω όσο μπορώ την κατάσταση και να ξεκινήσει μόνος του ο τοκετός. 

 

Υπομονή στις νέες μωρομανουλες! Σχετικα με την δυσκοιλιοτητα κάνετε ασκησουλες με τα πόδια του μωρού για να βοηθηθεί το έντερο? (ποδηλατακι με τα πόδια και ελαφρύ πίεση των ποδιών στην κοιλιά) 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 2.3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 18 λεπτά, ο/η Sotiria2004 είπε:

Ναι να φας κάτι ή να πιεις.. Εμένα την πρώτη φορά μου έδωσαν καραμέλες και χυμό για να ξυπνήσει κσι να κουνηθεί... Οπότε σν το έκανα από την αρχή θα τελείωνα μια ώρα νωρίτερα.. 

Εγω ειμσι πολύ καλα τώρα σλλα έχασα τον θηλασμο... Και φυσικά είμαι στεναχωρεμενη.. 

Εμενα έστρωσε αλλά παιδιά κάνει το βράδυ ενα δυωρο με πολύ κλάμα... Εδώ και 3 μέρες... Πονακια λες να είναι σήμερα είμαστε 23 ημερων

Κι εμένα έχει αρχίσει κάτι περίεργα.. σαν να πονάει; Δεν ξέρω!!! Ποτέ αρχίζουν οι πολικοί; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Mε το καλό @Angel mommy ! Κ εγώ προσπαθώ να κανω ότι βοηθά τον τοκετό και κυριώς την εμπέδωση του μωρού στην λεκανη αλλά παραμένει ψηλά. Αυριο εχω ραντεβού στον γιατρό και μες την εβδομάδα θα προγραμματίσουμε την προκληση τοκετού ή την καισαρική. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 34 λεπτά, ο/η Angelina85 είπε:

Mε το καλό @Angel mommy ! Κ εγώ προσπαθώ να κανω ότι βοηθά τον τοκετό και κυριώς την εμπέδωση του μωρού στην λεκανη αλλά παραμένει ψηλά. Αυριο εχω ραντεβού στον γιατρό και μες την εβδομάδα θα προγραμματίσουμε την προκληση τοκετού ή την καισαρική. 

Αντε κορίτσια με το καλό και η σειρά σας... Καλή λευτεριά σας εύχομαι... 

Περιμένουμε τα ευχάριστα.. 

Και εγώ με ραντεβού ήμουν αλλά μας έκανε έκπληξη η μπέμπα και ήρθε πιο νωρίς... 😘

@Klimentiniόλοι μου λένε ότι είναι νωρίς όμως εγώ καταλαβαίνω ότι το μωρό πονάει... Ίσως δεν είναι κολικοι και απλά απο το γάλα να είναι το στομάχι της(τι να πω) όμως δεν περνάει εύκολα αυτό το 2ωρο..θελω να κλαίω μαζί της..

Πάλι καλά που ο μπαμπάς μας έχει πιο πολύ υπομονή.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σε ευχαριστώ πολύ @Sotiria2004  ! Βεβαιώς και θα ενημερώσω! Ελπίζω μες την εβδομάδα να εχω τα ευχαριστα νεα! Δε σου κρύβω ότι όσο ανυπομονώ άλλο τοσο φοβάμαι. Κ σε εσάς εύχομαι να είναι γερά τα μικράκια σας και να περάσουν γρηγορα οι ενοχλήσεις που εχουν. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 26 λεπτά, ο/η Sotiria2004 είπε:

Αντε κορίτσια με το καλό και η σειρά σας... Καλή λευτεριά σας εύχομαι... 

Περιμένουμε τα ευχάριστα.. 

Και εγώ με ραντεβού ήμουν αλλά μας έκανε έκπληξη η μπέμπα και ήρθε πιο νωρίς... 😘

@Klimentiniόλοι μου λένε ότι είναι νωρίς όμως εγώ καταλαβαίνω ότι το μωρό πονάει... Ίσως δεν είναι κολικοι και απλά απο το γάλα να είναι το στομάχι της(τι να πω) όμως δεν περνάει εύκολα αυτό το 2ωρο..θελω να κλαίω μαζί της..

Πάλι καλά που ο μπαμπάς μας έχει πιο πολύ υπομονή.. 

Ποσό σε καταλαβαίνω!! Κι όμως διάβασα πως οι κολικοί μπορούν να ξεκινήσουν και από τη δεύτερη εβδομάδα ζωής.. σήμερα κι εμένα με έπιασε μια κρίση.. ο μικρός όλο έκλαιγε.. ευτυχώς κι ο δικός μας ο μπαμπάς είναι πιο υπομονετικός.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια, καλημερα. 

Εμένα η μικρή μου κλαίει, σφίγγεται, μιρλιζει από τις 6 μέρες ζωής. Όταν μας είδε η πρώτη παιδίατρος είπε ότι είναι φουλ.αερια το παιδί και όχι κολικοί. Αλλάξαμε γάλα, δώσαμε προβιοτικα, μας είδε και δεύτερη παιδίατρος και μας είπε ότι είναι κωλικοι και ξεκινούν από τη δεύτερη εβδομάδα ζωής. 

Δυστυχώς είναι να μη σου τύχει. Έχω τόσες γνωστές που γέννησαμε κοντά, μόνο εμείς υποφέρουμε.... Αγχωδης μαμά, παιδί με κωλικους... Εκεί καταλήγουν όλοι που διαβάσα...

Σε εμάς βέβαια προστίθεται και μια βουλωμένη μύτη που την κάνει να ρουθουνιζει κι εκεί σκάω. Την έχω πνίξει στον ορό και τιποτα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κοριτσάκια μου! 

Εμένα ο μπέμπης δεν θέλει ακόμα να βγει! 39+5 σήμερα! 29 έχω πιθανή θα με δει ο γιατρός Τετάρτη να μου πει αν θα το τραβήξουμε κ άλλο η όχι!! Όσες με βλέπουν μου λένε είναι ψηλά ακόμα η κοιλιά μου 😬 κ εγώ εν τω μεταξύ όλο έξω είμαι , τίποτα ο μπέμπης! Περπατάω ,κάνω βόλτες ..θέλει να μείνει μέσα  😂😝

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η konstantinaVE είπε:

Κοριτσια, καλημερα. 

Εμένα η μικρή μου κλαίει, σφίγγεται, μιρλιζει από τις 6 μέρες ζωής. Όταν μας είδε η πρώτη παιδίατρος είπε ότι είναι φουλ.αερια το παιδί και όχι κολικοί. Αλλάξαμε γάλα, δώσαμε προβιοτικα, μας είδε και δεύτερη παιδίατρος και μας είπε ότι είναι κωλικοι και ξεκινούν από τη δεύτερη εβδομάδα ζωής. 

Δυστυχώς είναι να μη σου τύχει. Έχω τόσες γνωστές που γέννησαμε κοντά, μόνο εμείς υποφέρουμε.... Αγχωδης μαμά, παιδί με κωλικους... Εκεί καταλήγουν όλοι που διαβάσα...

Σε εμάς βέβαια προστίθεται και μια βουλωμένη μύτη που την κάνει να ρουθουνιζει κι εκεί σκάω. Την έχω πνίξει στον ορό και τιποτα...

Τελικά σε όλα το ίδιο εινσι τα μικράκια μας... Στα καλά καθούμενα πατάει κάτι τσιριδες και μετά ηρεμεί.. 

Στην μύτη εγώ βάζω δύο με τρεις σταγόνες όρο κσι μετά της ανοιγοκλεινω τα ρουθούνια κατευθείαν βγαίνουν οι μυξουλες της... Μου το έδειξε η παιδίατρος... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 27/7/2020 at 8:35 ΠΜ, ο/η konstantinaVE είπε:

Κοριτσια, καλημερα. 

Εμένα η μικρή μου κλαίει, σφίγγεται, μιρλιζει από τις 6 μέρες ζωής. Όταν μας είδε η πρώτη παιδίατρος είπε ότι είναι φουλ.αερια το παιδί και όχι κολικοί. Αλλάξαμε γάλα, δώσαμε προβιοτικα, μας είδε και δεύτερη παιδίατρος και μας είπε ότι είναι κωλικοι και ξεκινούν από τη δεύτερη εβδομάδα ζωής. 

Δυστυχώς είναι να μη σου τύχει. Έχω τόσες γνωστές που γέννησαμε κοντά, μόνο εμείς υποφέρουμε.... Αγχωδης μαμά, παιδί με κωλικους... Εκεί καταλήγουν όλοι που διαβάσα...

Σε εμάς βέβαια προστίθεται και μια βουλωμένη μύτη που την κάνει να ρουθουνιζει κι εκεί σκάω. Την έχω πνίξει στον ορό και τιποτα...

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια!

Τι κάνετε; πως πάει με τα μωράκια σας; Σκέφτηκα να συστηθώ κιόλας.. το όνομα μου είναι Ζωή και όπως έχετε διαβάσει μένω -ελπίζω όχι για πολύ, στην Κοπεγχαγη. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια! Πώς ειστε; Γέννησα κ εγώ! Λίγες μολις ώρες πριν το προγραμματισμένο μας ραντεβού η μικρή μας αποφάσισε να έρθει μόνη της στον κόσμο. Γέννησα μια κουκλίτσα κ όλα πήγαν κατ ευχήν,  αν Κ λίγο πιο επώδυνα από ότι ήμουν προετοιμασμένη. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 λεπτά, ο/η Angelina85 είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Πώς ειστε; Γέννησα κ εγώ! Λίγες μολις ώρες πριν το προγραμματισμένο μας ραντεβού η μικρή μας αποφάσισε να έρθει μόνη της στον κόσμο. Γέννησα μια κουκλίτσα κ όλα πήγαν κατ ευχήν,  αν Κ λίγο πιο επώδυνα από ότι ήμουν προετοιμασμένη. 

Να σου ζήσει, κοπέλα μου!!!! Γερή, τυχερή και ευτυχισμένη να είναι πάντα!!!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Angelina85 είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Πώς ειστε; Γέννησα κ εγώ! Λίγες μολις ώρες πριν το προγραμματισμένο μας ραντεβού η μικρή μας αποφάσισε να έρθει μόνη της στον κόσμο. Γέννησα μια κουκλίτσα κ όλα πήγαν κατ ευχήν,  αν Κ λίγο πιο επώδυνα από ότι ήμουν προετοιμασμένη. 

Αχ σαν την δική μου... Βιαστική κσι ανυπομονη... 

Να σας ζήσει... Γερή κσι χαμογελαστή μια ζωή... 

💗💗

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Angelina85 είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Πώς ειστε; Γέννησα κ εγώ! Λίγες μολις ώρες πριν το προγραμματισμένο μας ραντεβού η μικρή μας αποφάσισε να έρθει μόνη της στον κόσμο. Γέννησα μια κουκλίτσα κ όλα πήγαν κατ ευχήν,  αν Κ λίγο πιο επώδυνα από ότι ήμουν προετοιμασμένη. 

Να σου ζήσει η κουκλίτσα! Πάντα γερή και καλότυχη να είναι!❤️ Τι καλά που η μπέμπα αποφάσισε να έρθει νωρίτερα και γλίτωσε τη μανούλα της από την επέμβαση! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σας ευχαριστώ πολύ κορίτσια! Η μικρή μου αποφάσισε τελικά να γίνουν όλα όπως θέλει εκείνη. Μοναδικά τα συναισθήματα! Να είστε όλες καλά κ να χαίρεστε τα μωράκια σας! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 29/7/2020 at 4:52 ΜΜ, ο/η Klimentini είπε:

Γεια σας κορίτσια!

Τι κάνετε; πως πάει με τα μωράκια σας; Σκέφτηκα να συστηθώ κιόλας.. το όνομα μου είναι Ζωή και όπως έχετε διαβάσει μένω -ελπίζω όχι για πολύ, στην Κοπεγχαγη. 

Καλησπέρα Ζωή! Ωραίο όνομα έχεις! Εμένα με λένε Αθηνά, χάρηκα! Έμενα κι εγώ στο Λονδίνο, τώρα με την εγκυμοσύνη γύρισα Ελλάδα και είμαι στην άδεια μητρότητας, αλλά δεν το βλέπω να ξαναπηγαίνω..! Δουλεύεις στην Κοπεγχάγη;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 ώρες, ο/η Angelina85 είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Πώς ειστε; Γέννησα κ εγώ! Λίγες μολις ώρες πριν το προγραμματισμένο μας ραντεβού η μικρή μας αποφάσισε να έρθει μόνη της στον κόσμο. Γέννησα μια κουκλίτσα κ όλα πήγαν κατ ευχήν,  αν Κ λίγο πιο επώδυνα από ότι ήμουν προετοιμασμένη. 

Να σου ζήσει το κοριτσάκι σου!! Να είναι γερό και τυχερό 💓💓💓 Αχ τι όμορφα..εγώ είμαι 36η εβδομάδα, και για κάποιο λόγο νιώθω ότι έχω πολύ ακόμα! Και τι ωραία που επέλεξε να έρθει μόνη της στον κόσμο 🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Angelina85 είπε:

Σας ευχαριστώ πολύ κορίτσια! Η μικρή μου αποφάσισε τελικά να γίνουν όλα όπως θέλει εκείνη. Μοναδικά τα συναισθήματα! Να είστε όλες καλά κ να χαίρεστε τα μωράκια σας! 

Να σου ζησει το μωρακι σου!!! Να πανε ολα οπως τα θες!!! Καλη επιστροφη στο σπιτι!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Princess28 είπε:

Καλησπέρα Ζωή! Ωραίο όνομα έχεις! Εμένα με λένε Αθηνά, χάρηκα! Έμενα κι εγώ στο Λονδίνο, τώρα με την εγκυμοσύνη γύρισα Ελλάδα και είμαι στην άδεια μητρότητας, αλλά δεν το βλέπω να ξαναπηγαίνω..! Δουλεύεις στην Κοπεγχάγη;

Γεια σου Αθηνά :) χάρηκα πολύ. ναι, δουλεύω, είμαι tour operator για τις σκανδιναβικες χωρες αλλα τωρα με τον ιο οι δουλειες εχουν παει κατα διαολου.. απο ποιο μερος της Ελλαδος εισαι;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Klimentini είπε:

Γεια σου Αθηνά :) χάρηκα πολύ. ναι, δουλεύω, είμαι tour operator για τις σκανδιναβικες χωρες αλλα τωρα με τον ιο οι δουλειες εχουν παει κατα διαολου.. απο ποιο μερος της Ελλαδος εισαι;

Ωραία! Τώρα ναι με τον ιο είναι δύσκολα...από Αθήνα είμαι, εσύ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

 Κορίτσια μου καλησπέρα! Τι κάνετε; Εμείς έχει λίγες ώρες που γυρίσαμε σπίτι από την κλινική. Υπέροχα συναισθήματα αλλά πολύ άγχος. Μέσα στις λίγες ώρες που είμαστε σπίτι έχουμε γραντζουνισει ολο το προσωπάκι μας. Τι να κάνω; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Angelina85 είπε:

 Κορίτσια μου καλησπέρα! Τι κάνετε; Εμείς έχει λίγες ώρες που γυρίσαμε σπίτι από την κλινική. Υπέροχα συναισθήματα αλλά πολύ άγχος. Μέσα στις λίγες ώρες που είμαστε σπίτι έχουμε γραντζουνισει ολο το προσωπάκι μας. Τι να κάνω; 

καλώς μπήκατε στο σπίτι σας :) προσοχή να μην κόψετε τα νύχια του, είναι πολύ λεπτά και υπάρχει κίνδυνος να κοπεί το δάχτυλο του. Αυτό που μας είπαν και κάνουμε είναι λίγο λαδακι στα δάχτυλα του και ξυνουμε ελαφρά με το χέρι μας το νύχι και αυτό βγαίνει σιγά σιγά.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 λεπτά, ο/η Klimentini είπε:

καλώς μπήκατε στο σπίτι σας :) προσοχή να μην κόψετε τα νύχια του, είναι πολύ λεπτά και υπάρχει κίνδυνος να κοπεί το δάχτυλο του. Αυτό που μας είπαν και κάνουμε είναι λίγο λαδακι στα δάχτυλα του και ξυνουμε ελαφρά με το χέρι μας το νύχι και αυτό βγαίνει σιγά σιγά.. 

Σε ευχαριστώ πολύ! Σκέφτηκα γαντακια αλλά καλοκαιριάτικα δεν είναι καλή ιδέα. Όταν λες λαδακι; Εννοείς κάποιο βρεφικό προιον;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...