Μετάβαση σε περιεχόμενο

Recommended Posts

στις πριν 17 ώρες, ο/η Sotiria2004 είπε:

Αθήνα τι κάνει ο μπέμπης; 

Να σε ρωτήσω κάτι ακόμα σε πόσες μέρες έβγαλες την Γαζα; 

Βασικά από όλες με ενδιαφέρει η απάντηση.. 

κοριτσάκι μου πλέον είναι όλα μια χαρά... αυριο Σάββατο ή το αργότερο την Κυριακή θα τον πάρουμε σπίτι... παίρνει βάρος σταθερά και πολύ και τρώει και μια χαρά... αυτή η εβδομάδα κυλάει υπέροχα... την περασμένη ήμουν στα μαυρα πανιά... αχαχαχαχαχα

Γέννησα κοντά στα μεσάνυχτα της Δευτέρας... βγήκα Πέμπτη... και η μαία μου μου είπε να αφαιρέσω το αυτοκόλλητο Δευτέρα βράδυ ή Τρίτη πρωί... και να το κρατησω στεγνό 24 ώρες...

@konstantinaVEκαι μέχρι να το αφαιρέσω ντους κανονικά... όπως και μετά που το αφαίρεσα... μετά από 24 ώρες βέβαια... με τη τουαλέτα κανένα ζόρι... αλλά να θυμάσαι να ζητάς παυσίπονα -κυρίως ένεση- στο μαιευτήριο και να πίνεις τα ντεπόν στο σπίτι στη μεγαλύτερη ποσότητα που θα σου πει... σταθερά 3 φορές τη μέρα, ανά 8ωρο... μην περιμένεις να πονέσεις...

τώρα βέβαια δεν έχω διαβάσει ακόμα παρακάτω κι εσύ μπορεί να έχεις ήδη γεννήσει... θα διαβάσω μέχρι τέλους και θα επανέλθω... αχαχαχαχαχαχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 2.3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 3 ώρες, ο/η Ampempa είπε:

@Klimentini γεννησες κοριτσαρα?? Πως εισαι?? @Athinaa πως εισαι κουκλιτσα?? @konstantinaVE τελικα θα μπεις για καισαρικη?? Το αποφάσισες!! Πηγα σημερα στο γιατρο εγινα 37 εβδομαδων ο μπεμπης ειναι 3400 αλλα εχει τυλιχτει ο ομφαλιος λωρος στο λαιμο του και με ανησυχει λιγο!  Θα οαω αυριο για καρδιοτοκογραφημα εχει κανει καμια ρε κοριτσια?? 

 

καθόλου να μην σε ανησυχεί... είναι το παιχνίδι τους... συνήθως τυλίγονται και ξετυλίγονται συνέχεια... να θυμάσαι ότι το μπεμπάκι δεν αναπνέει μέσα στην κοιλιά άρα δεν έχει σημασία που είναι τυλιγμένος ο λώρος...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια, γέννησα με καισαρική στις 14.03 το μεσημέρι!!!!

Όλα πήγαν καλύτερα από όσο υπολόγιζα, αν και με τρύπησε 3 φορές ο αναισθησιολογος και 3 εκ. Βαθύτερα από ο,τι συνηθίζεται γιατί δεν έβρισκε το σωστό σημείο.

Η μικρή μας βγήκε όμορφη (όπως λένε οι άλλοι, όχι εγώ), 3.280, έπιασε στήθος στο δίωρο κι όλα πήγαιναν καλά. 

Έχει ωστόσο καμία ώρα τώρα που πλανταζει, αναφιλητα, μένει από ανάσα και δε θέλει στήθος. 

Την έχει ο άντρας μου στα χέρια και κάπως ηρεμεί. 

Το άσχημο είναι ότι ήρθα σε γεμάτο τρίκλινο και η μία έχει κάνει κατάληψη στο μισό δωμάτιο και γκρινιαζει ότι την ενοχλεί το κλάμα της δικής μου, μου την είπε ότι πεινάει κι εγώ είμαι άσχετη, να μου δείξει η μαία γιατί δεν ξέρω κι αν τη δείτε είναι η μη μου άπτου η ίδια...

Δε μου φτάνει η στενοχώρια μου έχω και την κάθε καρακάξα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 λεπτά, ο/η konstantinaVE είπε:

Κορίτσια, γέννησα με καισαρική στις 14.03 το μεσημέρι!!!!

Όλα πήγαν καλύτερα από όσο υπολόγιζα, αν και με τρύπησε 3 φορές ο αναισθησιολογος και 3 εκ. Βαθύτερα από ο,τι συνηθίζεται γιατί δεν έβρισκε το σωστό σημείο.

Η μικρή μας βγήκε όμορφη (όπως λένε οι άλλοι, όχι εγώ), 3.280, έπιασε στήθος στο δίωρο κι όλα πήγαιναν καλά. 

Έχει ωστόσο καμία ώρα τώρα που πλανταζει, αναφιλητα, μένει από ανάσα και δε θέλει στήθος. 

Την έχει ο άντρας μου στα χέρια και κάπως ηρεμεί. 

Το άσχημο είναι ότι ήρθα σε γεμάτο τρίκλινο και η μία έχει κάνει κατάληψη στο μισό δωμάτιο και γκρινιαζει ότι την ενοχλεί το κλάμα της δικής μου, μου την είπε ότι πεινάει κι εγώ είμαι άσχετη, να μου δείξει η μαία γιατί δεν ξέρω κι αν τη δείτε είναι η μη μου άπτου η ίδια...

Δε μου φτάνει η στενοχώρια μου έχω και την κάθε καρακάξα.

Τι όμορφα αγάπη μου συγχαρητήρια να σου ζήσει η κούκλα σου!! Πέρασε το άγχος τώρα την έχεις στην αγκαλιά σου!!! 💗💗💗

Πώς είσαι τώρα πονάς; Σηκώθηκες;

Μην ανησυχείς θα ηρεμήσει και θα ξαναπιάσει στήθος. Τώρα βγήκε κι αυτή θέλει να προσαρμοστεί λίγο. Και τις μαίες να τις έχεις από κοντά να τις ρωτάς ό,τι θες!

Μη δίνεις σημασία τώρα στην καθεμία....έλεος δηλαδή να’χεις γεννήσει και να’χεις κι αυτή να σε στραβοκοιτάει....τώρα άστες όλες οι ορμόνες της θα τα’χουν παίξει μην τις δίνεις σημασία..αν την ενοχλούν οι άλλοι να έκλεινε μονόκλινο!! Εξήγησε της όμορφα εσύ ή βάλε τον άντρα σου αν ξαναπεί τίποτα και άστην, 3 μέρες είναι θα περάσουν και μετά θα’στε σπιτάκι σας..ελπίζω να φύγει κι όλας πριν από εσάς να’χετε την ηρεμία σας

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια γέννησα σήμερα το μεσημέρι! Πήγα με πρόκληση και βγήκε ένα αγοράκι 2800. Ταλαιπωρήθηκα πολύ και τώρα νιώθω ένα πτώμα... @konstantinaVE τι έγινε τελικα;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Υπότιθεται ότι φεύγει αύριο, αλλά έχει μια μάνα που μας ανάβει τα φωτα, μας κλείνει τον κλιματισμό, γενικώς τσιφλίκι τους κι όπως λες "γιατί δεν έκλεινε μονόκλινο;;;".

Τι εννοείς τι έγινε; Είδαμε ότι θα τραβήξει και πέραν των 40 εβδομαδων κι αποφασίσαμε εν μια νυκτί με το γιατρό να κάνουμε καίσαρικη, να μην αγχωνόμαστε.

Όλα καλά, έπιασε στήθος, αλλα.μετα την γκρινια που ειχε.νωριτερα Τελικά τώρα της έδωσαν ξένο γάλα μπας κι ηρεμήσει...

Εσένα ο μπέμπης σου;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 41 λεπτά, ο/η Klimentini είπε:

Κορίτσια γέννησα σήμερα το μεσημέρι! Πήγα με πρόκληση και βγήκε ένα αγοράκι 2800. Ταλαιπωρήθηκα πολύ και τώρα νιώθω ένα πτώμα... @konstantinaVE τι έγινε τελικα;

 

στις πριν 1 ώρα, ο/η konstantinaVE είπε:

Κορίτσια, γέννησα με καισαρική στις 14.03 το μεσημέρι!!!!

Όλα πήγαν καλύτερα από όσο υπολόγιζα, αν και με τρύπησε 3 φορές ο αναισθησιολογος και 3 εκ. Βαθύτερα από ο,τι συνηθίζεται γιατί δεν έβρισκε το σωστό σημείο.

Η μικρή μας βγήκε όμορφη (όπως λένε οι άλλοι, όχι εγώ), 3.280, έπιασε στήθος στο δίωρο κι όλα πήγαιναν καλά. 

Έχει ωστόσο καμία ώρα τώρα που πλανταζει, αναφιλητα, μένει από ανάσα και δε θέλει στήθος. 

Την έχει ο άντρας μου στα χέρια και κάπως ηρεμεί. 

Το άσχημο είναι ότι ήρθα σε γεμάτο τρίκλινο και η μία έχει κάνει κατάληψη στο μισό δωμάτιο και γκρινιαζει ότι την ενοχλεί το κλάμα της δικής μου, μου την είπε ότι πεινάει κι εγώ είμαι άσχετη, να μου δείξει η μαία γιατί δεν ξέρω κι αν τη δείτε είναι η μη μου άπτου η ίδια...

Δε μου φτάνει η στενοχώρια μου έχω και την κάθε καρακάξα.

Να σας ζησουν κοριτσαρες μου!!!! Συγχαρητήρια!!! Να ειναι γερα και δυνατα τα μπεμπακια σας!!! Πολυ χαρηκα!!! Πωπω πλησιαζει και η σειρα μου και εχω αρχισει και ανχωνομαι!!!! Να ειστε γερες και ευτυχισμενες!!!! ❤️❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Athinaa είπε:

καθόλου να μην σε ανησυχεί... είναι το παιχνίδι τους... συνήθως τυλίγονται και ξετυλίγονται συνέχεια... να θυμάσαι ότι το μπεμπάκι δεν αναπνέει μέσα στην κοιλιά άρα δεν έχει σημασία που είναι τυλιγμένος ο λώρος...

Και ο γιατρος αυτο μου ειπε αλλα μια μικρη ανησυχια την έχω!! Με το καλο να παρεις το μπεμπη σου σπιτι!!! ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η konstantinaVE είπε:

Κορίτσια, γέννησα με καισαρική στις 14.03 το μεσημέρι!!!!

Όλα πήγαν καλύτερα από όσο υπολόγιζα, αν και με τρύπησε 3 φορές ο αναισθησιολογος και 3 εκ. Βαθύτερα από ο,τι συνηθίζεται γιατί δεν έβρισκε το σωστό σημείο.

Η μικρή μας βγήκε όμορφη (όπως λένε οι άλλοι, όχι εγώ), 3.280, έπιασε στήθος στο δίωρο κι όλα πήγαιναν καλά. 

Έχει ωστόσο καμία ώρα τώρα που πλανταζει, αναφιλητα, μένει από ανάσα και δε θέλει στήθος. 

Την έχει ο άντρας μου στα χέρια και κάπως ηρεμεί. 

Το άσχημο είναι ότι ήρθα σε γεμάτο τρίκλινο και η μία έχει κάνει κατάληψη στο μισό δωμάτιο και γκρινιαζει ότι την ενοχλεί το κλάμα της δικής μου, μου την είπε ότι πεινάει κι εγώ είμαι άσχετη, να μου δείξει η μαία γιατί δεν ξέρω κι αν τη δείτε είναι η μη μου άπτου η ίδια...

Δε μου φτάνει η στενοχώρια μου έχω και την κάθε καρακάξα.

κοριτσάρα μου να σας ζήσει η κουκλίτσα σας... να είναι πάντα γερή και τυχερή... επιτελους τώρα θα ξεαγχωθείς... με τη γέννα φυσικά γιατί τώρα ξεκινούν τα ωραία... αχαχαχαχαχαχαχα... 

στις πριν 2 ώρες, ο/η Klimentini είπε:

Κορίτσια γέννησα σήμερα το μεσημέρι! Πήγα με πρόκληση και βγήκε ένα αγοράκι 2800. Ταλαιπωρήθηκα πολύ και τώρα νιώθω ένα πτώμα... @konstantinaVE τι έγινε τελικα;

να σας ζήσει το μπεμπάκι... πωπω "βροχή" τα γεννητούρια στην ομάδα... γιατί ταλαιπωρήθηκες κοριτσάρα μου;; γράψε μας λεπτομέρειες όταν θα έχεις χρόνο...

στις πριν 2 ώρες, ο/η konstantinaVE είπε:

Υπότιθεται ότι φεύγει αύριο, αλλά έχει μια μάνα που μας ανάβει τα φωτα, μας κλείνει τον κλιματισμό, γενικώς τσιφλίκι τους κι όπως λες "γιατί δεν έκλεινε μονόκλινο;;;".

Τι εννοείς τι έγινε; Είδαμε ότι θα τραβήξει και πέραν των 40 εβδομαδων κι αποφασίσαμε εν μια νυκτί με το γιατρό να κάνουμε καίσαρικη, να μην αγχωνόμαστε.

Όλα καλά, έπιασε στήθος, αλλα.μετα την γκρινια που ειχε.νωριτερα Τελικά τώρα της έδωσαν ξένο γάλα μπας κι ηρεμήσει...

Εσένα ο μπέμπης σου;;;

έδωσαν φορμουλα ως αγχολυτικό δηλ;;; εσύ το θέλεις αυτό;;; μήπως είναι καλύτερα να μιλήσεις με τον παιδίατρο σου ή έστω τον παιδίατρο εκεί;;; δυσκολεύεται να φάει από το στήθος;; αν ναι ζήτα θήλαστρο... αλλά αν θέλεις να θηλάσεις μην τους αφήνεις να δίνουν φορμουλα και μαλιστα για τέτοιο λόγο...

όσο για την ενοχλητική "γειτόνισσα" και τη μάνα της είμαι εναντίον της άποψης να κάνεις υπομονή... αυτής της γαϊδούρας να της πεις να το βουλώσει και αν δεν το ξέρει είναι ευκαιρία να το μάθει ότι τα μωρά κλαίνει και δεν έχουν κουμπάκι για να σωπαίνουν... και αν είναι τόσο ευαίσθητη έπρεπε κλείσει μονόκλινο... και στη μάνα της πες να κρατήσει τα χέρια της μακρυά από τα φώτα και το κλιματιστικό... δεν είναι τσιφλίκι της εκεί... και είναι απλώς μία συνοδός... κι αν συνεχίσει θα κάνεις παράπονα για να την απομακρύνουν... και τράβα την κουρτίνα να μην τις βλέπεις, κι αν δεν έχει ζήτα ένα παραβάν... άει σιχτίρ με την καθε κομπλεξική...

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το παραβάν το έχει καβατζωσει αυτή.

Άσε, γιατί είμαι πολύ συγχυσμένη. Η ώρα είναι 3.45, έχω καταλήξει να της δώσω δύο απανωτές φορές φόρμουλα ξεχειλωνοντας το.στομαχι της μικρής και.κανοντας την να βγάζει γουλιες, μόνο και μόνο για να μην ξεσηκωσω τα μωρά των άλλων.

Τους την είπε ο άντρας μου πριν λίγο, γιατί είχαν έως τη 1 τη γυναικολόγο τους εδώ και μιλούσαν δυνατά, είχαν φώτα κλπ σαν να μην υπήρχαν άλλοι, και τώρα 3.30 συζητούσαν τα θέμα που έχει η κόρη με το θηλασμό εξίσου δυνατά.

Άρχισε να φωνάζει ότι τάχα μου τους ενοχλούσα εγώ το απόγευμα με.τις βιντεοκλήσεις μου, την ίδια στιγμή που αυτοί είχαν δυο-τρια άτομα ενώ απαγορεύεται και τους έκαναν παρατηρήση και να μου λέει ότι δεν ξέρω τι έχει περάσει 4 μέρες κι έχει ένα θέμα και πρέπει να το συζητήσει.

Το κορυφαίο δε ήρθε η μαία τώρα και της πάτησε κλάματα γιατί τάχα μου της γίνονται παρατηρήσεις ενώ έχει πρόβλημα.

Φιλενάδες, αν δε φύγει το πρωί, ειλικρινά θα ζητήσω αλλαγή δωματίου.

Είμαι ένα τακ εκνευρισμένη και με.τον άντρα μου γιατί στην εισαγωγή δεν ζήτησε άδειο τρίκλινο και τώρα τραβάμε ο,τι τραβάμε..Χαλασα τα ωραία τάισματα από το βράδυ και μετά εξαιτίας τους και είμαι και ο θύτης από πάνω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Klimentini @konstantinaVE

Να χαίρεστε τα μωράκια σας, γερά και καλότυχα στην ζωή τους και γρήγορα σπίτι!

@Athinaa αντε βρε με το καλό να πάρεις το αντράκι σου σπίτι και να κάνετε πολλές πολλές αγκαλιες!

 

Επίσης Κωνσταντίνα μου μην αγχώνεσαι τα μωράκια κλαίνε ειδικά μετά την γέννα γιατί έχουν αποχωριστεί την μαμά τους και όλα τους είναι ξένα. Μέχρι πριν λίγο ήσασταν ένα και τώρα περιμένει ο καθένας το μωρό να είναι ήρεμο και γαλήνιο όπως στις διαφημίσεις? 

Δώσε τόπο στην οργή γιατι τώρα οι ορμόνες κάνουν πάρτυ αλλά σε καμια περίπτωση μην επιτρέψεις να μην σεβαστούν την παρουσίαση σου. 

Θα σου πρότεινα να έχεις skin to skin επαφη με το μωρό, μίλα του γλυκά να καταλάβει πως η μαμά τους είναι εκεί και πάρε βαθιές ανάσες για να χαλαρώσεις. Μόλις χαλαρώσεις εσύ θα το κατάλαβει και το μωρο. Προς Θεού μην ταΐζεις το μωρο μέχρι σκασμού για να είναι ήσυχο.

 Τα μωρά κλαίνε για πάρα πολλούς λόγους και όχι μόνο για το φαΐ, ειδικά τις πρώτες μέρες /ώρες αυτό που χρειάζονται είναι την μανούλα τους να τους έχει αγκαλιά για να συνηθίσουν το νέο περιβάλλον. 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αυτό κάνω κοπέλα μου, αλλά δε λειτουργεί για πολύ. Τώρα πήρε στήθος, είδα ότι έβγαζε γουλιες από το μπουκάλι που έφαγε τα χαράματα και μετά την έπιασε λοξυγγας. Προσπάθησα τα πάντα και τίποτα. Πλανταξε πάλι. Την έδωσα στον άντρα μου την κάνει.βολτα στο διάδρομο και ηρέμησε. Δεν είναι λογική όμως αυτή. Το skin to skin δε λειτουργεί...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η konstantinaVE είπε:

Κορίτσια, γέννησα με καισαρική στις 14.03 το μεσημέρι!!!!

Όλα πήγαν καλύτερα από όσο υπολόγιζα, αν και με τρύπησε 3 φορές ο αναισθησιολογος και 3 εκ. Βαθύτερα από ο,τι συνηθίζεται γιατί δεν έβρισκε το σωστό σημείο.

Η μικρή μας βγήκε όμορφη (όπως λένε οι άλλοι, όχι εγώ), 3.280, έπιασε στήθος στο δίωρο κι όλα πήγαιναν καλά. 

Έχει ωστόσο καμία ώρα τώρα που πλανταζει, αναφιλητα, μένει από ανάσα και δε θέλει στήθος. 

Την έχει ο άντρας μου στα χέρια και κάπως ηρεμεί. 

Το άσχημο είναι ότι ήρθα σε γεμάτο τρίκλινο και η μία έχει κάνει κατάληψη στο μισό δωμάτιο και γκρινιαζει ότι την ενοχλεί το κλάμα της δικής μου, μου την είπε ότι πεινάει κι εγώ είμαι άσχετη, να μου δείξει η μαία γιατί δεν ξέρω κι αν τη δείτε είναι η μη μου άπτου η ίδια...

Δε μου φτάνει η στενοχώρια μου έχω και την κάθε καρακάξα.

Να σας ζησει κοριτσι μου!! Παντα γερη και ευτυχισμενη!!  ❤️ 

Δυστυχωσ υπαρχουν πολλεσ τετοιες που δεν ξερουν απο σεβασμο και απο σωστη συμπεριφορα...απλα μην δινεισ σημασια και μην την αφηνεισ να σου χαλαει αυτη τη στιγμη!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Klimentini είπε:

Κορίτσια γέννησα σήμερα το μεσημέρι! Πήγα με πρόκληση και βγήκε ένα αγοράκι 2800. Ταλαιπωρήθηκα πολύ και τώρα νιώθω ένα πτώμα... @konstantinaVE τι έγινε τελικα;

Να σου ζησει κοριτσι μου!! Παντα γεροσ και τυχεροσ να ειναι !! Καλη αναρρωση και σε σενα ❤️❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Klimentini είπε:

Κορίτσια γέννησα σήμερα το μεσημέρι! Πήγα με πρόκληση και βγήκε ένα αγοράκι 2800. Ταλαιπωρήθηκα πολύ και τώρα νιώθω ένα πτώμα... @konstantinaVE τι έγινε τελικα;

Να σου ζήσει το αγοράκι σου!! Γερό και καλότυχο να είναι!! Όντως πρέπει να ταλαιπωρήθηκες 2 μέρες, αλλά τελείωσε τώρα η ταλαιπωρία, ηρέμησε και κράτα το μωράκι σου να το χαρείς 💙💙 αχ άντε κορίτσια γεννήσατε όλες, ανυπομονώ κ εγώ λίγες εβδομάδες έμειναν!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η konstantinaVE είπε:

Αυτό κάνω κοπέλα μου, αλλά δε λειτουργεί για πολύ. Τώρα πήρε στήθος, είδα ότι έβγαζε γουλιες από το μπουκάλι που έφαγε τα χαράματα και μετά την έπιασε λοξυγγας. Προσπάθησα τα πάντα και τίποτα. Πλανταξε πάλι. Την έδωσα στον άντρα μου την κάνει.βολτα στο διάδρομο και ηρέμησε. Δεν είναι λογική όμως αυτή. Το skin to skin δε λειτουργεί...

Ακριβώς έτσι ήταν και με τον γιο μου όταν γεννήθηκε, οπότε πραγματικά σε καταλαβαίνω κορίτσι μου. Θέλει ηρεμία από την μεριά σου και θα ηρεμήσει και το παιδί. Εννοείται πως οι βόλτες με τον μπαμπά βοηθάνε πολύ και στο δικό τους δέσιμο οπότε συνεχίστε έτσι. Δυστυχώς στο μαιευτήριο δεν δίνουν και το manual του μωρού πρέπει να μάθετε ο ένας τον άλλον. 

 

Σου εύχομαι τα καλύτερα και να ενοχλείς και τις μαίες σε οτιδήποτε θες αναφορικά με το μωρό. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η konstantinaVE είπε:

Το παραβάν το έχει καβατζωσει αυτή.

Άσε, γιατί είμαι πολύ συγχυσμένη. Η ώρα είναι 3.45, έχω καταλήξει να της δώσω δύο απανωτές φορές φόρμουλα ξεχειλωνοντας το.στομαχι της μικρής και.κανοντας την να βγάζει γουλιες, μόνο και μόνο για να μην ξεσηκωσω τα μωρά των άλλων.

Τους την είπε ο άντρας μου πριν λίγο, γιατί είχαν έως τη 1 τη γυναικολόγο τους εδώ και μιλούσαν δυνατά, είχαν φώτα κλπ σαν να μην υπήρχαν άλλοι, και τώρα 3.30 συζητούσαν τα θέμα που έχει η κόρη με το θηλασμό εξίσου δυνατά.

Άρχισε να φωνάζει ότι τάχα μου τους ενοχλούσα εγώ το απόγευμα με.τις βιντεοκλήσεις μου, την ίδια στιγμή που αυτοί είχαν δυο-τρια άτομα ενώ απαγορεύεται και τους έκαναν παρατηρήση και να μου λέει ότι δεν ξέρω τι έχει περάσει 4 μέρες κι έχει ένα θέμα και πρέπει να το συζητήσει.

Το κορυφαίο δε ήρθε η μαία τώρα και της πάτησε κλάματα γιατί τάχα μου της γίνονται παρατηρήσεις ενώ έχει πρόβλημα.

Φιλενάδες, αν δε φύγει το πρωί, ειλικρινά θα ζητήσω αλλαγή δωματίου.

Είμαι ένα τακ εκνευρισμένη και με.τον άντρα μου γιατί στην εισαγωγή δεν ζήτησε άδειο τρίκλινο και τώρα τραβάμε ο,τι τραβάμε..Χαλασα τα ωραία τάισματα από το βράδυ και μετά εξαιτίας τους και είμαι και ο θύτης από πάνω...

Συγνώμη αλλά οι επισκέψεις  απαγορευονται λόγω κορονοιου... Εμένα μια ώρα τον άντρα μου το πρωί και μια το απόγευμα μόνο άφησαν.. Ούτε τους γονείς μου φυσικά... 

Είναι παράνομο να το πεις στην διεύθυνση της κλινικής... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ποιες περιμένουμε τώρα; 

Αντε κορίτσια με το καλό... 

Όσες γεννήσαμε καλό κουράγιο.. Εγώ αν εξαιρέσουμε ότι είναι μουδιασμένη η τομη και ότι η μήτρα μου πονάει (8ημερων σήμερα) κατά τα άλλα είμαι μια χαρά. Εσείς; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η Klimentini είπε:

Κορίτσια γέννησα σήμερα το μεσημέρι! Πήγα με πρόκληση και βγήκε ένα αγοράκι 2800. Ταλαιπωρήθηκα πολύ και τώρα νιώθω ένα πτώμα... @konstantinaVE τι έγινε τελικα;

Να χαίρεσαι το αγοράκι σου κοπέλα μου, πάντα γερό και καλότυχο εύχομαι! Με φυσιολογικό γέννησες; Ταλαιπωρία με την πρόκληση τελικά...αυτό φοβάμαι κι εγώ, να μην τραβήξει μέρες όταν φτάσει η ώρα με το καλό. Καλή ανάρρωση τώρα! Πότε θα μπορέσεις να πάρει τον μικρούλη σπίτι; Εύχομαι σύντομα σπιτάκι σας!❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Sotiria2004 είπε:

Συγνώμη αλλά οι επισκέψεις  απαγορευονται λόγω κορονοιου... Εμένα μια ώρα τον άντρα μου το πρωί και μια το απόγευμα μόνο άφησαν.. Ούτε τους γονείς μου φυσικά... 

Είναι παράνομο να το πεις στην διεύθυνση της κλινικής... 

Αυτό ακριβώς σκεφτόμουν όταν διάβαζα τα μηνύματα, τι φάση; 

@konstantinaVEΝα χαίρεσαι το μικρό σου θαυματάκι, να είναι πάντα γερή και τυχερή στη ζωή της! ❤️

Δυστυχώς, ποτέ δεν ξέρεις με ποιον θα τύχεις στο δωμάτιο, σου έκατσε λαχείο. Αλλά εσύ πλέον πρέπει να έχεις μια και μόνο έννοια, το μωράκι σου. Σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να  χαλάσεις τον ρυθμό σου με το τάισμα της μικρής για να μην ενοχλείς την κάθε τυχαία που δεν θα ξαναδείς στη ζωή σου. Και το skin to skin δουλεύει, αλλά τα μωρά νιώθουν το άγχος και την ένταση. Αντί λοιπόν να της μεταφέρεις το αίσθημα ασφάλειας που χρειάζεται, της μεταφέρει το άγχος που έχεις να μην ενοχληθεί η άλλη από το μωράκι σου. ΔΕΝ ΣΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ!!!! Εσύ τις ανάγκες του μωρού σου θα κοιτάς, τίποτα άλλο. Μακάρι να μπορέσει να μεταφερθείς σε άλλο δωμάτιο, ή η άλλη να ξεκουμπιστεί γρήγορα, αλλά και να μη γίνει, απλά αγνόησέ την, κι αν σε ενοχλεί με τα φώτα, κλιματισμό κλπ  θα πατάς πόδι, αν δε σε σέβεται αυτή, δε χρειάζεται να τη σέβεσαι ούτε εσύ, και ειδικά εις βάρους του μωρού σου.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια ευχαριστώ όλες για τις ευχές σας.

Η πρώτη μου γέννα ήταν μια πολύ περίεργη και επίπονη διαδικασία για μένα με πολύ φόβο και τρομερή αντοχή από την πλευρά μου. Σε φάση που δεν περίμενα να έχω τόση αντοχή και δύναμη ως άνθρωπος.

Η πρόκληση ξεκίνησε σιγά σιγά με χάπια που έπαιρνα ανά 2 ώρες για περίπου 2 ημέρες. Μετά κατα τις 3 το πρωί ξεκίνησαν οι συσπάσεις οι πρώτες που έμοιαζαν με περιόδου και την επόμενη μέρα στις 13.17 γέννησα φυσιολογικά. Είμαι πολύ χαρούμενη που όλα πήραν τέλος.. Πονάω ακόμα γιατί έκανα αρκετά ράμματα από κάτω αλλά τώρα όλα πέρασαν. είμαι τώρα στο νοσοκομείο με τον άντρα μου και θα με παρακολουθούνε για 2 μέρες (μου μετράνε την πίεση 3 φορές την ημέρα και μου κάνουν εξετάσεις). Ελπίζω Δευτέρα να πάμε στο σπίτι μας. 

Ποιες τώρα έμειναν για να γεννήσουν; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια να σας ζήσουν τα μικράκια σας! Να είναι γερά, ευτυχισμένα και να σας χαρίζουν πολλές όμορφες στιγμής! Εν αναμονή εγω...διανύω την 37η εβδομάδα. Καμία ενόχληση ως τώρα, κανένα σημάδι για τοκετό. Διαβάζω καθημερινά τις εμπειρίες σας και ανυπομονώ να έρθει η ώρα και για μένα και να πάνε όλα καλά! Τα συναισθήματα ανάμεικτα...από την μια ανυπομονησία και από την άλλη άγχος και φόβος. Σας εύχομαι ταχύτατη ανάρρωση και να  βρείτε γρήγορα τους ρυθμούς σας με τα παιδάκια! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και εγω το ιδιο ειμαι 37 εβδομαδων, εν αναμονη!!! Ουτε ιχνος πονου!! Κατι ψιλοενοχλησεις που κουνιεται λιγακι και το πρηξιμο στα ποδια!!! Και μενα με πιανει φοβος @Angelina85 και ανυπομονησία και ολα!!! Αλλα ειμαι αισιόδοξη να εισαι και εσυ! ❤️❤️ Σε λιγο θα τα εχουμε και εμεις αγκαλιτσα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ είμαι στην 35η εβδομάδα (ΠΗΤ 15/8) οπότε είμαι από τις τελευταίες. Ελπίζω αρχές Αυγούστου να έρθει η μικρή και να μην πάρει όλο τον μήνα. Βέβαια δεν τα έχω όλα έτοιμα οπότε ελπίζω να μην βρεθώ προ εκπλήξεων. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Ωορρηξία ξέρεις πότε έκανες όμως ακριβώς πότε εμφυτεύτηκε δεν το γνωριζεις. Εδώ σε εξωσωματική δεν το ξέρουμε. Εδώ με υπερήχους και στο πρώτο μου παιδί μετά την β επιπέδου καταλάβαμε ότι ήταν μεγαλύτερος 1 εβδ.  Κάνε λιγάκι υπομονή . Ξέρω πως νιώθεις αλλά σκέψου τίποτα δεν μπορείς να αλλάξεις παρά μόνο να οπλιστείτε με υπομονή
    • Αχ σαν νερό παίρνει ο καιρός.. ο χρόνος . Αχ και αυτός ο χρόνος. Όταν θηλαζω συνήθως έχω πιο ελευθερία 🤫🤫 όχι με τίποτα 3 , ξεκίνησα αντισυλληπτικά χάπια. Ο μικρός αποδεικνύεται θηρίο και εγώ μεγάλωσα για 3 😅 ο δε πρώτος έχει την ζήλια του λογικο αλλά τρελαίνεται για τον αδελφό του.  Εσύ πώς είσαι κοριτσάκι μου. Ξεχνάς τα δικά σου στηρίγματα.. εκεί βράχος δίπλα μου 
    • Ναι βρε συ... εννοειται δν επιλεγουμε εμεις...😊 απλα φευγαμε χθες απο τους κουμπαρους μας κ λεγαμε γ τα κουκουνια μας (εχουμε ξετρελαθει κ λογικο ειναι...) κ του ανεφερα οτι σκεφτομαι κι αυτο π παλευει να εξελιχθει κ του πηρε παραπανω χρονο. Κ γνκ ο αντρας μου αν δει εναν ανθρωπο πιο "αδυναμο" η "ντροπαλο" παντα τον στηριζει, ειναι ετσι σαν ανθρωπος, κ πανω εκει το ειπε..  Οσο γ την ετ, ναι μπορει να αναθαρρυσαμε κ να αφεθηκαμε, αλλα σιγουρα δν εχουμε "δεσει" κατι... ισα ισα, μεχρι τωρα νομιζαμε οτι εχουμε θεμα στη συλληψη (γτ περυσι ειχα παλινδρομη με κενο σακο π σημαινει οτι το εμβρυακι "διαλυθηκε" σε πολυ πρωιμο σταδιο) κ λογω του οτι δν ξερουμε τι φταιει τοσα χρονια π προσπαθουμε, φοβαμαι ολα τα σταδια... Ακομα κ θετικη χοριακη ν δω θα τρεμω.. γτ κ περυσι η χοριακη μου υπερδιπλασιαζοταν σε 48 ωρες κ δν ειδαμε ποτε λεκιθικο ασκο κ εμβρυικα στοιχεια στον 1ο υπερηχο....😢 (6+1 ημουν) Σε ευχαριστω πολυ. ❤️🥰 Μιλαμε τοσο καιρο κ ξερω οτι μου τα λες γ να ειμαι προετοιμασμενη για ολα!! Αλλωστε το εχουμε πει πολλες φορες οτι μετριες βλαστοκυστες εχουν δωσει υγιη μωρακια κ αριστες δυστυχως δν εχουν προχωρησει σε κυηση... Ειναι κι αυτο μια ενδειξη! Ας ελπισουμε οτι θα ειναι υπερ μας! 🙏
    • Ευχαριστω Γιαννα μου!!! ❤️ Να το χαιρεσαι το αντρακι σου!!! Να ειναι γερο κ καλοτυχο!!🙏💙🥰
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...