Μετάβαση σε περιεχόμενο

Recommended Posts

στις πριν 2 ώρες, ο/η μικρομουπονυ είπε:

Κορίτσια γεννησα💕

Έσπασαν τα νερά το ξημέρωμα στις 6.

Το μωρο ήταν ψηλά δεν είχα προϋποθέσεις για φυσιολογικό κ έτσι μπήκα για καισαρική στις 9:30 και στις 10 είχαμε τελειώσει. Γίναν όλα πολυυυυυ γρήγορα.

Εύχομαι σε όλες να πάνε όλα καλά😗

Να σας ζήσει το μωράκι κοπέλα μου, πάντα γερό και καλότυχο να είναι! Τι καλά που κύλησαν όλα τόσο γρήγορα! Καλή ανάρρωση τώρα, και με το καλό σπιτάκι σας! ❤️ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 2.3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κορίτσια να σας ζήσουν τα μωράκια σας! Να είναι γερά και τυχερά! Εγώ 36 εβδομάδων ακριβώς σήμερα και ανυπομονώ να έρθει η σειρά μου. Νωρίτερα ήμουν στον γιατρό μου και μολονότι μας βρηκε μια χαρά μου είπε ότι μειωθηκε το αμνιακό υγρό. Το παρακολουθούμε μεν, δε θα μπορέσουμε να εξαντλήσουμε τον μήνα δε. Ελπίζω να πάνε όλα καλά για όλες μας! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η Karmeliet είπε:

@konstantinaVE Όλα καλά με τη μπέμπα; Πήγες στον γιατρό;

Όχι, κορίτσακι, αύριο το απόγευμα έχω ραντεβού.

@μικρομουπονυ να σου ζήσει τι μωρό!!!! Γερό και καλότυχο στη ζωή του!!!!  Χτες είχες συσπάσεις και σήμερα μανούλα!!! Τι όμορφα!!!! Άντε, να μας έρθει κι εμάς...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 ώρες, ο/η μικρομουπονυ είπε:

Κορίτσια γεννησα💕

Έσπασαν τα νερά το ξημέρωμα στις 6.

Το μωρο ήταν ψηλά δεν είχα προϋποθέσεις για φυσιολογικό κ έτσι μπήκα για καισαρική στις 9:30 και στις 10 είχαμε τελειώσει. Γίναν όλα πολυυυυυ γρήγορα.

Εύχομαι σε όλες να πάνε όλα καλά😗

Να σου ζησει κοριτσι μου!! Γερο και τυχερο να ειναι παντα! Με το καλο να γυρισετε σπιτακι σασ μαζι ❤️❤️ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σωτηρία μου, έτσι ξέρω από φίλες.

εγώ λοιπόν κορίτσια μόλις ήρθα από το γιατρό. Η μικρή ειναι μια χαρά, πολύ καλός καρδιοτοκογραφος σήμερα, αλλά καμία ένδειξη ότι θα έρθει τουλάχιστον μέχρι τη Δευτέρα.

Προσπαθήσε ο γιατρός με το χέρι να επέμβει, για να μου προκαλέσει λίγες συσπάσεις απόψε μπας και, αλλά μας είπε έντιμα πως αν αγχωνόμαστε και λόγω του οτι θεωρείται πολύτιμη κύηση, η πιο ασφαλής επιλογή είναι μια καίσαρικη Παρασκευή ή Σάββατο.

Ξέρω ότι από το να ρισκάρω έναν τραυματικό τοκετό ή να πιεστεί το παιδι, σίγουρα μια καίσαρικη είναι το ασφαλέστερο, απλώς με στενοχωρει που πρέπει να το αποφασίσω έως αύριο το βράδυ. Σαν να μην της δίνω καν την ευκαιρία να έρθει μόνη της ...

Δώστε κουράγιο όσες κάνατε καισαρική, να προετοιμαστω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η konstantinaVE είπε:

Σωτηρία μου, έτσι ξέρω από φίλες.

εγώ λοιπόν κορίτσια μόλις ήρθα από το γιατρό. Η μικρή ειναι μια χαρά, πολύ καλός καρδιοτοκογραφος σήμερα, αλλά καμία ένδειξη ότι θα έρθει τουλάχιστον μέχρι τη Δευτέρα.

Προσπαθήσε ο γιατρός με το χέρι να επέμβει, για να μου προκαλέσει λίγες συσπάσεις απόψε μπας και, αλλά μας είπε έντιμα πως αν αγχωνόμαστε και λόγω του οτι θεωρείται πολύτιμη κύηση, η πιο ασφαλής επιλογή είναι μια καίσαρικη Παρασκευή ή Σάββατο.

Ξέρω ότι από το να ρισκάρω έναν τραυματικό τοκετό ή να πιεστεί το παιδι, σίγουρα μια καίσαρικη είναι το ασφαλέστερο, απλώς με στενοχωρει που πρέπει να το αποφασίσω έως αύριο το βράδυ. Σαν να μην της δίνω καν την ευκαιρία να έρθει μόνη της ...

Δώστε κουράγιο όσες κάνατε καισαρική, να προετοιμαστω.

Γεια σου Κωνσταντίνα,

Πολύ χαίρομαι που έμαθα νέα σου! Εγώ είμαι στο νόσοκομείο σήμερα μπήκα για πρόκληση και είμαι στην αναμονή. 

Δεν έχω εμπειρία από καισαρική αλλά εφόσον ο γιατρός σου το προτείνει ίσως να είναι το καλύτερο, έτσι; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μπήκες ε;;; Με το καλό να κρατήσεις το μωρό στα χέρια σου!!!!

Ο γιατρός μου είναι κατά της καισαρικής όταν δεν συντρέχει λόγος και θεωρεί ότι το μωρό έχει ακόμα δρόμο ως πρώτο μωράκι. 
Απλώς βλέπει που αγχωνόμαστε εμείς γιατί μία το non-stress είναι καλό μία έτσι κι έτσι και λόγω εξωσωματικής κι όσων έχουμε περάσει μας είπε να εξετάσουμε κι αυτό το ενδεχόμενο.
Απλώς με προβληματίζει πολύ η τομή. 
Ούτε έχω κότσια να κάνω αλλαγές (ξέρω από προηγούμενο χειρουργείο), ούτε ξέρω πώς θα σηκώνομαι από το κρεβάτι να πάω τουαλέτα ή να αλλάξω την μπέμπα....
Το μετά δλδ με προβληματίζει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η konstantinaVE είπε:

Μπήκες ε;;; Με το καλό να κρατήσεις το μωρό στα χέρια σου!!!!

Ο γιατρός μου είναι κατά της καισαρικής όταν δεν συντρέχει λόγος και θεωρεί ότι το μωρό έχει ακόμα δρόμο ως πρώτο μωράκι. 
Απλώς βλέπει που αγχωνόμαστε εμείς γιατί μία το non-stress είναι καλό μία έτσι κι έτσι και λόγω εξωσωματικής κι όσων έχουμε περάσει μας είπε να εξετάσουμε κι αυτό το ενδεχόμενο.
Απλώς με προβληματίζει πολύ η τομή. 
Ούτε έχω κότσια να κάνω αλλαγές (ξέρω από προηγούμενο χειρουργείο), ούτε ξέρω πώς θα σηκώνομαι από το κρεβάτι να πάω τουαλέτα ή να αλλάξω την μπέμπα....
Το μετά δλδ με προβληματίζει.

Σε καταλαβαίνω απόλυτα γιατί κι εγώ θέλω την καισαρική να την αποφύγω σαν το διάολο με το λιβάνι.Πριν από δυο χρόνια είχα κάνει εγχείρηση στην σπονδυλική στήλη και από τότε δεν θέλω να ακούω για χειρουργείο. Απλά εφόσον το συστήνει σκέψου το και αποφάσισε.. είναι μια επέμβαση και μετά θα αναρρώσεις! Πιστεύω ότι ξέρει τι κάνει εφόσον λες κι εσύ ότι είναι κατά της καισαρικής!! 

Θεωρώ πως θα έχεις βοήθεια και από τον άντρα σου να αλλάξεις τη μπέμπα και από τη μαμά σου ίσως; :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

θα έχω βοήθεια με το παιδί ή το σπίτι... Εγώ σαν σώμα δεν ξέρω αν θα μπορώ να σηκώνομαι και να κάθομαι ή θα σιχτιρίζω και θα κλαίω. Για αυτό είπα να μας γράψουν τα κορίτσια που γέννησαν με καισαρική να πάρω θάρρος...
Εσύ παρεμπιπτόντως βραδιάτικα θα βάλεις πόνους;;; 
Τώρα σε τί φάση βρίσκεσαι;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 27 λεπτά, ο/η konstantinaVE είπε:

θα έχω βοήθεια με το παιδί ή το σπίτι... Εγώ σαν σώμα δεν ξέρω αν θα μπορώ να σηκώνομαι και να κάθομαι ή θα σιχτιρίζω και θα κλαίω. Για αυτό είπα να μας γράψουν τα κορίτσια που γέννησαν με καισαρική να πάρω θάρρος...
Εσύ παρεμπιπτόντως βραδιάτικα θα βάλεις πόνους;;; 
Τώρα σε τί φάση βρίσκεσαι;;

ναι ας μας πουν! εγώ μπήκα σήμερα το πρωί και κάνουμε πρόκληση σταδιακά. Παίρνω ένα χαπάκι κάθε δυο ώρες. πριν από μια ώρα πήρα το τελευταίο για σήμερα και μένω μέσα για παρακολούθηση.. 

Ελπίζω να γίνει αύριο και να τελειώνει η αναμονή μου...γιατί ακόμα συσπάσεις δεν έχω.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 59 λεπτά, ο/η konstantinaVE είπε:

θα έχω βοήθεια με το παιδί ή το σπίτι... Εγώ σαν σώμα δεν ξέρω αν θα μπορώ να σηκώνομαι και να κάθομαι ή θα σιχτιρίζω και θα κλαίω. Για αυτό είπα να μας γράψουν τα κορίτσια που γέννησαν με καισαρική να πάρω θάρρος...
Εσύ παρεμπιπτόντως βραδιάτικα θα βάλεις πόνους;;; 
Τώρα σε τί φάση βρίσκεσαι;;

Κοίτα δεν ξέρω κατά πόσο κάθε οργανισμός αντιδράει.. Όμως πιστεύω πως το χέρι του γιατρού έχει την μεγαλύτερη σημάδια.. 

Ο δικός μου με είχε φουλ παυσίπονα Παρασκευή Σάββατο για να σηκωθώ και μετά Κυριακή τέρμα χαλαρά είχα πάρει θάρρος.. 

Όπως και νσ έχει το μυστικό είναι τα παυσίπονα.... 47

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια. Εγώ είμαι ακόμη στην κλινική μετά την καισαρική. Είμαστε καλά, θηλάζουμε και γενικά όλα πάνε πολύ καλά. 

Το μυστικό κορίτσια για να νιώσετε καλύτερα μετά την καισαρική είναι ένα: ΠΕΡΠΆΤΗΜΑ

Εγώ έκανα την καισαρική πρωί (20λεπτα υποθεση) και μέχρι το  απόγευμα μου έβαζαν επισκληριδιο για να μην πονάω. Μετά με άφησαν να ξεμουδιασω  για να σηκωθώ να περπατήσω. Και τα κατάφερα. Μου δίναν άλλα παυσίπονα ενδοφλέβια που μεταξύ μας δεν μου έλεγαν και πολλά. Πονούσα παααρα πολύ. Δεν πίεσα τον εαυτό μου να περπατήσω παραπάνω. Η διπλανή μου που το έκανε την επόμενη μέρα ΔΕΝ ΖΉΤΗΣΕ ΚΑΝ ΠΑΥΣΊΠΟΝΟ. Πρέπει να αερηστείς πολύ καλά και αυτό επιτυγχανεται μοοονο με αρκετό περπατημα. Πήρα λοιπόν την απόφαση να το κάνω και παρά τους πόνους άρχισα να κόβω βόλτες στους διαδρόμους. Μετά από αυτό πήγα αμέσως τουαλέτα κ ενεργηθηκα κ αεριστηκα αρκετά (με πολύ πονο φυσικα). Λίγες ώρες μετά νιώθω άλλος άνθρωπος. Απίστευτη διαφορά. Μην φοβάστε την καισαρική. Ζορίστε λίγο τον εαυτό σας κ περπατήστε όσο περισσότερο μπορείτε. Εύχομαι να σας πάνε όλα καλά. Φιλιά σε ολες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

το σήκω/κάτσε στο κρεβάτι πως είναι; Το παιδί για να το θηλάσει στο δίνει κάποιος ή σηκωνεσαι/τεντώνεται και το παίρνεις; Το αλλαγμα του μωρού; 

Συγγνώμη που σε ρωτάω αλλά από χτες που προτάθηκε η καίσαρικη, είμαι ολίγον τι να σκάσω.

Βλέπω ότι δεν έχω προϋποθέσεις για φυσιολογικο τουλάχιστον γα μια εβδομάδα ακόμα, αλλά με αγχωνει τρέλα το μετεγχειρητικο....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@konstantinaVE το σήκω κάτσε δεν είναι και εύκολο, αλλά με μια βαθιά ανάσα το καταφέρνεις. Έχω ζητήσει αποκλειστικό θηλασμό κ μου φέρνουν το μωρο μου το δίνουν στο κρεβάτι κ το ξαναπερνουν, δεν χρειάζεται να σηκωθώ ούτε να κάνω κάτι, ούτε το αλλάζω, μόνο το θηλάζω. Δεν γνωρίζω τι συμβαίνει στην περίπτωση του ρούμινκγ ιν.

Πάντως οι μαιες, νοσηλεύτριες εδώ είναι πολύ καλες και πρόθυμες. Οσο ακομι δεν μπορείς, σου αλλάζουν και την σερβιετα😌 Είμαι στο Γένεσης

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η konstantinaVE είπε:

το σήκω/κάτσε στο κρεβάτι πως είναι; Το παιδί για να το θηλάσει στο δίνει κάποιος ή σηκωνεσαι/τεντώνεται και το παίρνεις; Το αλλαγμα του μωρού; 

Συγγνώμη που σε ρωτάω αλλά από χτες που προτάθηκε η καίσαρικη, είμαι ολίγον τι να σκάσω.

Βλέπω ότι δεν έχω προϋποθέσεις για φυσιολογικο τουλάχιστον γα μια εβδομάδα ακόμα, αλλά με αγχωνει τρέλα το μετεγχειρητικο....

Συγνώμη που επεμβαίνω απλά έτυχε να διαβάσω τις συνομιλίες σας κ είδα ότι έχεις άγχος με την καίσαρικη και θέλησα να σου πω την εμπειρία μου.

Γέννησα πέρυσι με καισαρική όχι προγραμματισμένη βέβαια προέκυψε....τις πρώτες 2μερες η αλήθεια είναι είχα αρκετό πόνο αλλά οι ενέσεις με βοηθούσαν πολύ κ τις ζητούσα όλες πριν με πιάσει ο πόνος για τα καλά συμβουλή της μαίας μου ήταν να ζητάω όλες της ημερήσιες ενέσεις  με το που νιώθω πόνο (φυσικά να έχουν μεσολαβήσει οι απαραίτητες ώρες)....δεν χρειάστηκε όσο ήμουν μέσα να σηκώνομαι συνέχεια ή να σκύβω να σηκώσω το μωρό γιατί είχα βοήθεια τη μαμά μου ή τον άντρα μου. Επίσης γέννησα σε ιδιωτικό όποτε εγώ απλά το θήλαζα αλλά είχα rooming in....

 Είχα "βολευτει" με τη βοήθεια κ νόμιζα πως θα είναι δύσκολα στο σπίτι ...καθαρά θέμα ψυχολογίας ήταν όμως....με το που πήγα σπίτι ασχολιομουν αποκλειστικά εγω με το μωρό κ με το σπίτι. Σκέψου το μωρό το άλλαζα στο κρεβάτι μου σκυμμένη γιατί από την κούραση δεν είχα κουράγιο να τρέχω στην αλλαξιερα στο δωμάτιο του....Υπήρχαν στιγμές που είχα ενοχλήσεις αλλά με τα παυσίπονα περνούσαν....προσπαθούσα να παίρνω τα χάπια πριν δω τα σκούρα!!!ωστόσο πριν κλείσω εβδομάδα στο σπίτι δεν τα είχα καν ανάγκη... Αλλαγή δεν έκανα εγώ στη Γάζα απλά την αφαίρεσα μόνη μου κάτι που με αγχωνε επίσης κ τελικά ήταν το απόλυτο τίποτα...

Όλα καλά θα πάνε!!!Αποφάσισε ήρεμα το καλύτερο για εσένα κ το μωρό σου ...έχω ακούσει κ εγώ για γυναίκες που είχαν πιο δυσκολη ανάρρωση στη καισαρική αλλά δεν είναι απόλυτο!!! Κ στον φυσιολογικό τοκετό μπορεί να έχεις ράμματα κ να πονάς....

Σε καμία περίπτωση δεν είμαι υπέρ της αναιτιας καισαρικής ωστόσο παραθέτω την δική μου εμπειρία που δεν ήταν καθόλου άσχημη τελικά.

Εύχομαι σε όλες σας με το καλό να κρατήσετε τα μωράκια σας κ όλα θα πάνε καλά ❤️ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η konstantinaVE είπε:

το σήκω/κάτσε στο κρεβάτι πως είναι; Το παιδί για να το θηλάσει στο δίνει κάποιος ή σηκωνεσαι/τεντώνεται και το παίρνεις; Το αλλαγμα του μωρού; 

Συγγνώμη που σε ρωτάω αλλά από χτες που προτάθηκε η καίσαρικη, είμαι ολίγον τι να σκάσω.

Βλέπω ότι δεν έχω προϋποθέσεις για φυσιολογικο τουλάχιστον γα μια εβδομάδα ακόμα, αλλά με αγχωνει τρέλα το μετεγχειρητικο....

κι εγώ φοβομουν τα μετά της καισαρικής επειδή είχα την εμπειρία της πρώτης μου φοράς αλλά μετά από τόσα πολλά χρόνια έχουν αλλάξει πάρα πολλά... 1ον δεν έκανα ποτέ αλλαγή... μου έκαναν 2 φορές οσο ήμουν μέσα και εγώ απλώς 1 εβδομάδα μετά τη γέννα αφαίρεσα το αυτοκόλλητο και κράτησα την τομή στεγνή για 24 ώρες... 2ον θα περπατήσεις αμέσως μόλις σου πουν ότι πρέπει... αμέσως... και θα περπατήσεις και παραπάνω απ όσο σου πουν... αν μπορείς να πηγαίνεις συνέχεια πέρα δώθε... ετσι θα συνέρθεις αμέσως... το μυστικό είναι να αεριστείς... γιατί με την επέμβαση έχουν γεμίσει αέρα τα έντερα σου... απο κει πρόερχεται το πρήξιμο και ο πόνος... περπάτημα και νερό τα μόνα που βοηθούν... μόλις αεριστείς θα νιώσεις άλλος άνθρωπος... και φυσικά μετά θα πρέπει να ενεργηθείς... εγώ αερίστηκα 24 ώρες μετά τη γέννα και ενεργήθηκα μετά από άλλες 24 ώρες... 3ον παυσίπονα έπαιρνα συνέχεια... και ενδοφλέβια με τον ορό και ενέσεις.. όλη τη δουλειά βέβαια την έκαναν οι ενέσεις... στο σπίτι έπαιρνα 3 ντεπόν 1000αρια αναβραζοντα τη μέρα... τέλεια... δεν πονούσα σχεδόν καθόλου... για 2-3 μέρες πήρα και βολταρέν υπόθετα... αλλά τα σταμάτησα σχεδόν αμέσως... το μόνο ζόρι ήταν όταν επρεπε να σηκωθώ από τον ύπνο... εκεί με ζόριζε λίγο η τομή... 4ον η μόνη οδηγία που είχα είναι ότι δεν πρέπει να σηκώσω βάρη και δεν πρέπει να σκύβω... και φυσικά να περπατάω όσο μπορώ... δεν έχεις κανέναν λόγο να ανησυχείς για την καισαρική... 

κοριτσάκι μου σου εύχομαι ολόψυχα όλα να πάνε τέλεια και να κρατήσεις την κόρη σου γερή στην αγκαλιά σου... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. 

Ερώτηση μια κι είναι και καλοκαίρι: ντους πως κάνατε;; Και καλά στο μαιευτήριο, σου βάζουν οι μαίες αδιάβροχη γάζα. Στο σπίτι, μέχρι τη βδομάδα που θα την ανοίξεις;; Τουαλέτα;; Βάσανο;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 34 λεπτά, ο/η konstantinaVE είπε:

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. 

Ερώτηση μια κι είναι και καλοκαίρι: ντους πως κάνατε;; Και καλά στο μαιευτήριο, σου βάζουν οι μαίες αδιάβροχη γάζα. Στο σπίτι, μέχρι τη βδομάδα που θα την ανοίξεις;; Τουαλέτα;; Βάσανο;;

Εγώ μπάνιο έκανα κανονικά...ούτε με την τουαλέτα είχα θέμα αν κ φοβόμουν πολύ στην ιδέα....ειλικρινά εγώ προσωπικά δεν έχω κάποια τραυματική εμπειρία κατά τη ανάρρωση.... περπάτημα κ παυσίπονα πριν πιάσει ο κανονικός πόνος.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Klimentini γέννησες καλέ;;;

 Το λοιπόν κορίτσια, μίλησα δύο φορές.με το γιατρό μου σήμερα. Μου είπε ότι με τη χθεσινή μου εικόνα η μπέμπα όχι μόνο δεν έρχεται, αλλά ίσως πάρει κι από τον 10ο. Οπότε ή την περιμενουμε κι όσο πάρει ή κανονίζουμε καίσαρικη να την πιάσουμε στα χέρια μας γρηγορότερα.

Του είπα λοιπόν να κοιτάξει για το Σάββατο που μας βολεύει όλους, μου είπε οκ.

Με παίρνει πριν καμία ώρα και μου λέει "δε μένεις νηστική αύριο το πρωί μήπως πάμε μετά τις 12 Πάτρα;"

Κόκκαλο η δική σας!!! Έχω αγχωθει αν τα έχω πάρει όλα, η δε μπέμπα δίνει ρεσιτάλ χορού και κοντεύει να σπάσει την κοιλιά μου....

🤭😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Athinaa είπε:

κι εγώ φοβομουν τα μετά της καισαρικής επειδή είχα την εμπειρία της πρώτης μου φοράς αλλά μετά από τόσα πολλά χρόνια έχουν αλλάξει πάρα πολλά... 1ον δεν έκανα ποτέ αλλαγή... μου έκαναν 2 φορές οσο ήμουν μέσα και εγώ απλώς 1 εβδομάδα μετά τη γέννα αφαίρεσα το αυτοκόλλητο και κράτησα την τομή στεγνή για 24 ώρες... 2ον θα περπατήσεις αμέσως μόλις σου πουν ότι πρέπει... αμέσως... και θα περπατήσεις και παραπάνω απ όσο σου πουν... αν μπορείς να πηγαίνεις συνέχεια πέρα δώθε... ετσι θα συνέρθεις αμέσως... το μυστικό είναι να αεριστείς... γιατί με την επέμβαση έχουν γεμίσει αέρα τα έντερα σου... απο κει πρόερχεται το πρήξιμο και ο πόνος... περπάτημα και νερό τα μόνα που βοηθούν... μόλις αεριστείς θα νιώσεις άλλος άνθρωπος... και φυσικά μετά θα πρέπει να ενεργηθείς... εγώ αερίστηκα 24 ώρες μετά τη γέννα και ενεργήθηκα μετά από άλλες 24 ώρες... 3ον παυσίπονα έπαιρνα συνέχεια... και ενδοφλέβια με τον ορό και ενέσεις.. όλη τη δουλειά βέβαια την έκαναν οι ενέσεις... στο σπίτι έπαιρνα 3 ντεπόν 1000αρια αναβραζοντα τη μέρα... τέλεια... δεν πονούσα σχεδόν καθόλου... για 2-3 μέρες πήρα και βολταρέν υπόθετα... αλλά τα σταμάτησα σχεδόν αμέσως... το μόνο ζόρι ήταν όταν επρεπε να σηκωθώ από τον ύπνο... εκεί με ζόριζε λίγο η τομή... 4ον η μόνη οδηγία που είχα είναι ότι δεν πρέπει να σηκώσω βάρη και δεν πρέπει να σκύβω... και φυσικά να περπατάω όσο μπορώ... δεν έχεις κανέναν λόγο να ανησυχείς για την καισαρική... 

κοριτσάκι μου σου εύχομαι ολόψυχα όλα να πάνε τέλεια και να κρατήσεις την κόρη σου γερή στην αγκαλιά σου... 

Αθήνα τι κάνει ο μπέμπης; 

Να σε ρωτήσω κάτι ακόμα σε πόσες μέρες έβγαλες την Γαζα; 

Βασικά από όλες με ενδιαφέρει η απάντηση.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 8/7/2020 at 10:53 ΜΜ, ο/η Klimentini είπε:

Γεια σου Κωνσταντίνα,

Πολύ χαίρομαι που έμαθα νέα σου! Εγώ είμαι στο νόσοκομείο σήμερα μπήκα για πρόκληση και είμαι στην αναμονή. 

Δεν έχω εμπειρία από καισαρική αλλά εφόσον ο γιατρός σου το προτείνει ίσως να είναι το καλύτερο, έτσι; 

Γέννησες κορίτσι;;

Ελπίζω να είναι όλα καλά και να’σαι ήδη με το μωράκι σου!! 🤗❤️❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η konstantinaVE είπε:

@Klimentini γέννησες καλέ;;;

 Το λοιπόν κορίτσια, μίλησα δύο φορές.με το γιατρό μου σήμερα. Μου είπε ότι με τη χθεσινή μου εικόνα η μπέμπα όχι μόνο δεν έρχεται, αλλά ίσως πάρει κι από τον 10ο. Οπότε ή την περιμενουμε κι όσο πάρει ή κανονίζουμε καίσαρικη να την πιάσουμε στα χέρια μας γρηγορότερα.

Του είπα λοιπόν να κοιτάξει για το Σάββατο που μας βολεύει όλους, μου είπε οκ.

Με παίρνει πριν καμία ώρα και μου λέει "δε μένεις νηστική αύριο το πρωί μήπως πάμε μετά τις 12 Πάτρα;"

Κόκκαλο η δική σας!!! Έχω αγχωθει αν τα έχω πάρει όλα, η δε μπέμπα δίνει ρεσιτάλ χορού και κοντεύει να σπάσει την κοιλιά μου....

🤭😂

Τι έκανες τελικά αγάπη; Πήγατε μαιευτήριο;;

Όλα καλά θα πάνε μην αγχώνεσαι ❤️❤️ Κάνε αυτό που νιώθεις σωστό, σε λίγο θα είσαι με το κοριτσάκι σου με όποιον απ’τους δύο τρόπους!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Klimentini γεννησες κοριτσαρα?? Πως εισαι?? @Athinaa πως εισαι κουκλιτσα?? @konstantinaVE τελικα θα μπεις για καισαρικη?? Το αποφάσισες!! Πηγα σημερα στο γιατρο εγινα 37 εβδομαδων ο μπεμπης ειναι 3400 αλλα εχει τυλιχτει ο ομφαλιος λωρος στο λαιμο του και με ανησυχει λιγο!  Θα οαω αυριο για καρδιοτοκογραφημα εχει κανει καμια ρε κοριτσια?? 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Οι Kegel ασκήσεις κορίτσι μου είναι για τους μυς του κόλπου! Επιτρέπονται γενικά και βοηθούν στην ενδυνάμωση τους για την ώρα των εξωθήσεων!  Στο ιντερνετ μπορείς να διαβάσεις για αυτές ναι. Μάλλον με γυμνάστρια θα τα κάνω τα μαθήματα αλλά δεν έχω αποφασίσει ακόμα.
    • Με το καλό να έρθει η μπουμπού σου!! Μια χαρά είναι τα 6 κιλά! αχ εγώ 15αυγουστο που γεννάω θα είναι όλοι υπ' ατμον να φύγουν.. τεσπά δε θα το σκέφτομαι, δεν το κανα επίτηδες να γεννάω τότε! Με μαία θα κάνεις τα μαθήματα; Ασκήσεις kegel λες να βρω από ytube? Επίσης ρώτησες τον γιατρό σου αν σου επιτρέπει να τις κάνεις ή είναι κάτι εντελώς απλό και εύκολο; Είμαι λίγο άσχετη επίτου θέματος 😶
    • Αναστασία καλησπέρα! Είμαστε στην ίδια κατάσταση! Εγώ ξεκίνησα με ένσημα από 1η Απριλίου. Μέχρι πέρυσι τέλος Ιουνίου ήμουν αναπληρώτρια, αλλά λόγω της ειδικότητας που είχα κ το ότι ήμουν καθημερινά στο δρόμο και έκανα 180 χιλιόμετρα τη μέρα δεν άξιζε να το συνεχίσω. Όλα τα λεφτά στο δρόμο και στο αυτοκίνητο. Έτσι έψαξα τι δικαιούμαι. Για να μπορέσεις να πάρεις το επίδομα κύησης και λοχείας που βγαίνεις 56 μέρες πριν από την πιθανή ημερομηνία τοκετού κ 63 μέρες μετά πρέπει να έχεις 200 ένσημα τα τελευταία δύο χρόνια. Δηλαδή εγώ που έχω πιθανή 19 Σεπτεμβρίου έπρεπε από τον Ιούλιο του 2022 να έχω συμπληρώσει τα 200 ένσημα, όμως επειδή ήμουν άνεργη κι ενώ τα είχα συμπληρωμένα τα ένσημα δε θα μπορούσα να πάρω το επίδομα αυτό αν δεν ήμουν μισθωτή λόγω ασφαλείας στο ΙΚΑ. Και ξεκίνησα δουλειά για 3 μέρες 4ωρα ώστε να είμαι μισθωτή και να μπορέσω να το πάρω..τώρα πόσα λεφτά θα πάρω δε γνωρίζω. Μετά από αυτό θα γίνει η αίτηση στη ΔΥΠΑ για το επίδομα μητρότητας που έγινε 9μηνο. Στο πρώτο επίδομα κάνεις την αίτηση την 57η μέρα πριν από τον τοκετό ηλεκτρονικά στη σελίδα του ΕΦΚΑ (γι'αυτό και σου έγραψα ότι έπρεπε να έχω τα ένσημα από τον Ιούλιο του 2022).  Όσο για τη β επιπέδου να μην αγχώνεσαι!!! Όλα θα είναι τέλεια με τη μικρούλα σου!!!💞💞💞
    • Καλησπέρα κορίτσια μου. Πριν λίγο έκανα κι εγώ τη Β' επιπέδου. Όλα καλά! Κοριτσάκι 487γρ. @Raf123τράχηλος 38χιλ. με μέτρηση απο την κοιλιά. (αυχενική 35χιλ με ενδοκολπική μέτρηση)
    • Συνήθως ξέρουν πότε περίπου θα γεννήσουν οι γυναίκες που παρακολουθούν και προγραματίζουν ανάλογα το πότε και πόσο θα λείψουν. Αλλά συνήθως δε φεύγουν για πάνω απο 3-5 μέρες. Μακάρι να το ζήσουμε κορίτσι μου. Εγώ θα ξεκινήσω μαθήματα στο τελος του 7ου με την ελπίδα να έρθει στην ώρα της η μπουμπού. Για την ώρα κάνω μόνο ασκήσεις Kegel!
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...