Μετάβαση σε περιεχόμενο

Recommended Posts

στις πριν 2 ώρες, ο/η Sotiria2004 είπε:

@Athinaa μου καλημέρα  βγηκατε;

όλα είναι καλά;

είχε καμία κοπέλα νέα της; 

Μπα όχι ακόμα... τώρα είμαστε στο στάδιο κάθε μέρα να του ανεβάζουν τα γραμμάρια γάλακτος που πίνει... χθες ήμασταν στα 12 cc ανά 2ώρο κανονικά σήμερα θα το αυξήσουν... πρέπει να φτάσει τα 20 και τα 30 cc ανά 2ωρο για να μεγαλώσει με πιο ταχείς ρυθμούς... ωστόσο χθες έπιασε τα 1700 γρ, που είναι της γέννησης... όπως μας είπε και μία από τους νεογνολόγους συνήθως μόλις πιάνουν τα  1800 γρ τα βάζουν στη ΜΕΝΝ 1 και στα 1900 τα αρχίζουν με το μπιμπερό... αυτό περιμένουμε τώρα γιατί εκεί μας είπαν αθα μας αφήσουν αν τον αγγίξουμε... κάτι που δεν έχει συμβεί ακόμα...

εγώ έχω αναρρώσει πλήρως σχεδόν αλλά είμαι μονίμως κουρασμένη και νυσταγμένη... είμαι και σε πρόγραμμα άντλησης κάθε 3ώρο και δεν κοιμάμαι σερί... και ενώ δεν κάνω τίποτα άλλο περισσοτερο πέρα απ αυτό απ' ότι πριν, σαν να μη μου φτάνει ο χρόνος... αυτό βέβαια έχει και το καλό ότι περνάει σαν νεράκι και δεν το καταλαβαίνω... καμιά 10αριά μερούλες ακόμα και θα τον πάρουμε σπίτι μας...

 

στις On 22/6/2020 at 12:03 ΜΜ, ο/η konstantinaVE είπε:

@μικρομουπονυ πού τις είδες τις ημερομηνίες; Εμένα τώρα που κατέθεσα τα χαρτιά, μου είπε η υπάλληλος ότι θα πληρωθώ το επίδομα κυοφορίας στις 26 του μήνα.

@Athinaa μπράβο στο ζωηρό παλικαράκι σου!!! :)

Κορίτσια εσεις με το σάκχαρο, το νηστείας μου είναι χαμηλό, το μετά το μεσημεριανό γεύμα είναι ίδιο σχεδόν με το νηστείας, αλλά το μετά βραδινού γεύματος είναι υψηλότερο από τα άλλα δύο, κι ας είναι εντός φυσιολογικών ορίων. Τί είναι αυτό; 
Πχ. Νηστείας 79, μετά μεσημεριανού 82 και μετά βραδινού 104.

Εσάς αλήθεια τώρα κάθε πότε σας βλέπει ο γιατρός σας; Εγώ 36+3 σήμερα, πήγα, με είδε και τώρα θα ξαναπάω την Πέμπτη. Θα τα λέμε 2 φορές τη βδομάδα.

πιο φυσιοολογικές τιμές δεν γίνετε να έχεις... τι σου είπε ο γιατρός σου;;; γιατί αυτές δεν είναι τιμές διαβήτη ούτε καν με ινσουλίνη... κοίτα είναι πολύ ευκολο να ξυπνήσεις με 79, δηλ με νηστείας, και να μετρήσεις μια ώρα μετά το μεσημεριανό ουσιαστικά δηλ 3 ή 4 ή και 50 ώρες μετά το νηστείας και να είναι 82... ειδικά αν δεν έχεις φάει υδατάνθρακες... αν μέτραγες π.χ. ακριβώς πριν φας μπορεί να στο είχε βγάλει πολύ χαμηλότερο από το νηστείας... γενικά για να παρακολουθείς την πορεία του ζαχάρου πρεπει να κρατάς αναλυτικές σημειώσεις και έχει μεγάλη σημασία τι τρως κάθε φορά... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 2.3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις On 22/6/2020 at 11:03 ΠΜ, ο/η konstantinaVE είπε:

@μικρομουπονυ πού τις είδες τις ημερομηνίες; Εμένα τώρα που κατέθεσα τα χαρτιά, μου είπε η υπάλληλος ότι θα πληρωθώ το επίδομα κυοφορίας στις 26 του μήνα.

@Athinaa μπράβο στο ζωηρό παλικαράκι σου!!! :)

Κορίτσια εσεις με το σάκχαρο, το νηστείας μου είναι χαμηλό, το μετά το μεσημεριανό γεύμα είναι ίδιο σχεδόν με το νηστείας, αλλά το μετά βραδινού γεύματος είναι υψηλότερο από τα άλλα δύο, κι ας είναι εντός φυσιολογικών ορίων. Τί είναι αυτό; 
Πχ. Νηστείας 79, μετά μεσημεριανού 82 και μετά βραδινού 104.

Εσάς αλήθεια τώρα κάθε πότε σας βλέπει ο γιατρός σας; Εγώ 36+3 σήμερα, πήγα, με είδε και τώρα θα ξαναπάω την Πέμπτη. Θα τα λέμε 2 φορές τη βδομάδα.

Καλημέρα κι από μένα! 

Μια ερώτηση σχετικά με το ζάκχαρο. Σου έχουν δοθεί οδηγίες με πόση ποσότητα υδατάνθρακες θα πρέπει να καταναλώνεις σε κάθε γεύμα; Οι τιμές σου κι εμένα μου φαίνονται φυσιολογικές. 

Κι εμένα οι τιμές μου μετά το μεσημεριανό είναι σχεδόν το ίδιο με της νηστείας εάν κινηθώ. Εάν δεν κινηθώ καθόλου και ξαπλώσω πχ, τότε είναι πιο αυξημένες αλλά πάντα εντός ορίων. Το ζάκχαρο μετά το βραδινό πάντοτε είναι πιο υψηλό από τα άλλα δύο και φυσικά εντός φυσιολογικών ορίων. Μίλησα με την ενδοκρινολόγο μου και μου είπε πως εφόσον το ζάκχαρο κρατιέται στα φυσιολογικά επίπεδα δεν χρειάζεται να το ψάχνουμε και τόσο πολύ! Επίσης ο κάθε οργανισμός συμπεριφέρεται διαφορετικά μετά την κατανάλωση υδατανθράκων. Εμένα πχ τα λευκά μακαρόνια δεν μου ανεβάζουν το ζάκχαρο εφόσον μετράω την ποσότητα που τρώω. Κι έτσι δεν άκουσα τη διατροφολόγο να τρώω μόνο μακαρόνια ολικής. 

Να σημειώσω ότι η ποσότητα σε γραμμάρια υδατανθράκων που καταναλώνω την ημέρα είναι 170-175. (μοιρασμένη)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η ενδοκρινολόγος, αν και εδέησε ο Κύριος να μου απαντήσει, περιορίστηκε στο να μου πει να ελαττωσω τα ρυζια, μακαρονια, πατατες κι ότι οι μετρησεις μου ειναι καλες. 
Απο κει και πέρα, αυτοσχεδιάζω βάσει λογικής. Δεν τρώω γλυκά κι αν θα τσιμπήσω κάτι τέτοιο, θα φροντίσω να είναι πολύ πολύ λίγο (πχ 1 μπισκοτο ολικής με μαυρη σοκολάτα), έχω ελαττωσει το ψωμί σε μία μικρή φετούλα, δεν εχω μαγειρεψει ρυζι, μακαρονια, κριθαρι μέχρι τώρα, δεν τρώω ντομάτα μαγειρεμένη όσο μπορώ κλπ

Εσείς πώς είστε, κορίτσια; 
Μπήκατε καρδιοτοκογράφο;
Εμάς δείχνει να στρεσάρεται η μπέμπα και να μη βολεύεται, παρόλο που βάσει μετρήσεων έχει πολύ περιθώριο ακόμα για να έρθει...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια. Εύχομαι να είστε όλες καλά και τα μωράκια σας. Σήμερα έκανα καρδιοτοκογραφημα και ήταν τέλειο είπε ο γιατρός δεν έδειξε κάτι ανυσηχιτοκο. Και γενικά είμαστε πολύ καλά, αλλά είναι λίγο μικρούλης μου είπε. 2,350 και είμαι  ακριβώς 36εβδ. 

Μου έγραψε να κάνω κ κάτι εξαιτασεις ούρων γιατί τα πόδια μου έχουν πριστει. Σήμερα σταματάω και το σαλοσπιρ. Στεναχωρήθηκα λίγο που είναι μικρούλης😐😐😐

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το βάρος είναι το τελευταίο, αν ο γιατρός δε βρίσκει κάτι ανησυχητικό. Μπορεί να επηρεάζει κι η δική σου διατροφή. Πιστεύω θα σου έλεγε ο γιατρός κάτι άλλο αν ήταν κακό.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@konstantinaVE Η αλήθεια είναι πριν έναν μήνα που είχα πάει μου είπε να προσέξω λίγο τα κιλά μου, Ε και εγώ έκοψα το βραδινό και μείωσα το ψωμί.  Μέχρι πριν ένα μήνα το μωράκι είχε πολύ καλή ανάπτυξη. Στις 32εβδ ήταν σχεδόν 2 κιλά, 1.940 για την ακρίβεια. Και τώρα 36εβδ 2.350

Εγώ έχω πάρει 20 κιλά αλλά όλοι μου λένε ότι δεν φαίνεται, ήμουν πολύ αδύνατη είχα περιθώριο να πάρω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κι από μένα κορίτσια..

Έχω ανησυχήσει πολύ. Για την ακρίβεια έκλαιγα καθώς επέστρεφα σπίτι... ο γιατρός μου υποψιάζεται προεκλαμψία λόγω υψηλής πίεσης και πρησμένων ποδιών... δεν είναι σίγουροι γιαυτο θα παω ξανά τη Δευτέρα. Έκανα και καρδιοτοκογράφο σήμερα και εξέταση ούρων και αίματος. Δεν βρήκαν πρωτεΐνη στα ούρα αλλά τους ανησυχεί η υψηλή μου πίεση. 

Ήμουν πολύ αγχωμένη στο νοσοκομείο.. δεν ξέρω εάν οφείλεται η πίεση μου σε αυτό. Προχθές άκουσα στα νέα ότι μια γυναίκα που είχε προεκλαμψία πέθανε και έχω πάθει πανικό.. Η πίεση μου ήταν 146/93 όταν με μέτρησε η γιατρός, μετά με άφησε μόνη μου και "ψιλοηρέμησα" και ήταν 126/89. 

Φοβάμαι πολύ μήπως πάθω κάτι.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Klimentini είπε:

Καλησπέρα κι από μένα κορίτσια..

Έχω ανησυχήσει πολύ. Για την ακρίβεια έκλαιγα καθώς επέστρεφα σπίτι... ο γιατρός μου υποψιάζεται προεκλαμψία λόγω υψηλής πίεσης και πρησμένων ποδιών... δεν είναι σίγουροι γιαυτο θα παω ξανά τη Δευτέρα. Έκανα και καρδιοτοκογράφο σήμερα και εξέταση ούρων και αίματος. Δεν βρήκαν πρωτεΐνη στα ούρα αλλά τους ανησυχεί η υψηλή μου πίεση. 

Ήμουν πολύ αγχωμένη στο νοσοκομείο.. δεν ξέρω εάν οφείλεται η πίεση μου σε αυτό. Προχθές άκουσα στα νέα ότι μια γυναίκα που είχε προεκλαμψία πέθανε και έχω πάθει πανικό.. Η πίεση μου ήταν 146/93 όταν με μέτρησε η γιατρός, μετά με άφησε μόνη μου και "ψιλοηρέμησα" και ήταν 126/89. 

Φοβάμαι πολύ μήπως πάθω κάτι.. 

Μήπως ο γιατρός σου είπε να προσέχεις μην πάθεις προεκλαμψία; όχι ότι έχεις...

Δεν είναι τρελός να σε αφήσει να φύγεις... 

Αν ήταν τόσο σοβαρό θα σε κρατούσε... 

Ηρέμησε και περίμενε να δεις τα αποτελέσματα των εξετάσεων... Κάτι ξέρει αυτός για να σου είπε νσ κάνεις τις εξετάσεις... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσακι μου, είναι δικαιολογημένος ο φόβος σου, αλλά δε σημαίνει ότι θα πεθάνεις. Θα στα πει καλύτερα η @Athinaa αλλά αν σου δώσουν αντιυπερτασικα και μετριεσαι λογικά θα κερδίσεις λίγο καιρό ακόμα. Δεν είναι σπάνιο φαινόμενο, οι γιατροί ξέρουν πώς να το αντιμετωπίσουν. Προσπάθησε να μην επηρεάζεσαι από εξωγενείς παράγοντες. Κι εγώ διάβασα για μία που γέννησε στις 36 εβδ. Και το μωρό πέθανε την άλλη μέρα. Δεν είναι όμως τόσο απλά. Εκείνης είχε πρόβλημα ήδη από την αυχενική και της το είχαν πει. Μιλάμε δλδ για ακραίες περιπτώσεις.

Αποφευγε να διαβάζεις τέτοια, δες τις εξετάσεις σου και ακολούθησε τις συμβουλές του γιατρού σου. Πόσο είσαι τώρα; Να γεννήσεις δεν παίζει;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 54 λεπτά, ο/η konstantinaVE είπε:

Κορίτσακι μου, είναι δικαιολογημένος ο φόβος σου, αλλά δε σημαίνει ότι θα πεθάνεις. Θα στα πει καλύτερα η @Athinaa αλλά αν σου δώσουν αντιυπερτασικα και μετριεσαι λογικά θα κερδίσεις λίγο καιρό ακόμα. Δεν είναι σπάνιο φαινόμενο, οι γιατροί ξέρουν πώς να το αντιμετωπίσουν. Προσπάθησε να μην επηρεάζεσαι από εξωγενείς παράγοντες. Κι εγώ διάβασα για μία που γέννησε στις 36 εβδ. Και το μωρό πέθανε την άλλη μέρα. Δεν είναι όμως τόσο απλά. Εκείνης είχε πρόβλημα ήδη από την αυχενική και της το είχαν πει. Μιλάμε δλδ για ακραίες περιπτώσεις.

Αποφευγε να διαβάζεις τέτοια, δες τις εξετάσεις σου και ακολούθησε τις συμβουλές του γιατρού σου. Πόσο είσαι τώρα; Να γεννήσεις δεν παίζει;

@konstantinaVEΕίμαι 36+3. Στις εξετάσεις που έκανα σήμερα δεν βρήκαν πρωτεΐνη στα ούρα αλλά η πίεση μου ήταν αυξημένη γιαυτό θέλουν να με ξαναδούν Δευτέρα και να επαναλάβουν τη διαδικασία.. Στο νοσοκομείο ΄γμουν πολύ αγχωμένη και ήμουν κόκκινη σαν τομάτα. Δεν ξέρω εάν αυτό έπαιξε ρόλο.. φοβόμουν πολύ .. και τώρα φοβάμαι. Μου είπαν ότι εάν διεγνώσουμε προεκλαμψία τότε το πλάνο είναι να γεννήσω.. 

Ο γιατρός @Sotiria2004 υποψιάζεται προεκλαμψία αλλά δεν διαγνώστηκα με προεκλαμψία. 

 

Όλο αυτό όμως με έχει αγχώσει πολύ, είμαι και μακριά από τη χώρα μου και από τους δικούς μου και έπαθα πανικό. το ξέρω ότι πρέπει να ηρεμήσω και το προσπαθώ.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Έχεις δίκιο, είναι δύσκολο πόσω μάλλον στο εξωτερικό. Απλώς σκέψου πως πολύ πολύ να γεννήσεις πιο νωρίς. Δε νομίζω να ρισκάρει κι ο γιατρός σου... Πάντως σίγουρα το ψυχολογικό παίζει ρόλο. 

Η κολλητή μου πάντως μετρούσε την πίεση και έφτασε 38+ για να γεννήσει. 

Όλα καλά θα πάνε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 33 λεπτά, ο/η Klimentini είπε:

@konstantinaVEΕίμαι 36+3. Στις εξετάσεις που έκανα σήμερα δεν βρήκαν πρωτεΐνη στα ούρα αλλά η πίεση μου ήταν αυξημένη γιαυτό θέλουν να με ξαναδούν Δευτέρα και να επαναλάβουν τη διαδικασία.. Στο νοσοκομείο ΄γμουν πολύ αγχωμένη και ήμουν κόκκινη σαν τομάτα. Δεν ξέρω εάν αυτό έπαιξε ρόλο.. φοβόμουν πολύ .. και τώρα φοβάμαι. Μου είπαν ότι εάν διεγνώσουμε προεκλαμψία τότε το πλάνο είναι να γεννήσω.. 

Ο γιατρός @Sotiria2004 υποψιάζεται προεκλαμψία αλλά δεν διαγνώστηκα με προεκλαμψία. 

 

Όλο αυτό όμως με έχει αγχώσει πολύ, είμαι και μακριά από τη χώρα μου και από τους δικούς μου και έπαθα πανικό. το ξέρω ότι πρέπει να ηρεμήσω και το προσπαθώ.. 

Απίστευτα λογικό να φοβάσαι, η προεκλαμψία είναι επικίνδυνη, αλλά αν ο γιατρός σου ήταν σίγουρος θα σε κρατούσε μέσα για παρακολούθηση. Νιωθω απόλυτα το άγχος σου και τον φόβο σου, μακρυά από οικογένεια, φίλους κλπ, αλλά προσπάθησε όσο μπορείς να τα ελέγξεις. Το μόνο που έχω να σου πω είναι πως αν για οποιοδήποτε λόγο μέσα στο Σ/Κ νιώσεις πως κάτι δεν πάει καλά, μην περιμένεις μέχρι τη Δευτέρα, να πάρεις αμέσως τον γιατρό σου τηλέφωνο ή πήγαινε στο νοσοκομείο, κι ας αποδειχτεί πως δεν είναι τπτ, δεν έχει σημασία... Better safe than sorry! Υπομονή κοπέλα μου και όλα καλά θα πάνε. Να προσέχεις τον εαυτό σου!

Και όπως σου είπε και η @konstantinaVE μακρυά από ιστορίες τρόμου στο ίντερνετ: υπάρχουν πολύ περισσότερες γυναίκες με ευτυχή κατάληξη, απλά αυτές με άσχημη κατάληξη έχουν περισσότερη ανάγκη να μιλήσουν, να μοιραστούν τον πόνο τους και θα μιλήσουν σε φόρουμ, μπλογκ κτλ. Αλλά δεν αντικατοπτρίζει τη γενική εικόνα, να σκέφτεσαι αισιόδοξα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Klimentini είπε:

Καλησπέρα κι από μένα κορίτσια..

Έχω ανησυχήσει πολύ. Για την ακρίβεια έκλαιγα καθώς επέστρεφα σπίτι... ο γιατρός μου υποψιάζεται προεκλαμψία λόγω υψηλής πίεσης και πρησμένων ποδιών... δεν είναι σίγουροι γιαυτο θα παω ξανά τη Δευτέρα. Έκανα και καρδιοτοκογράφο σήμερα και εξέταση ούρων και αίματος. Δεν βρήκαν πρωτεΐνη στα ούρα αλλά τους ανησυχεί η υψηλή μου πίεση. 

Ήμουν πολύ αγχωμένη στο νοσοκομείο.. δεν ξέρω εάν οφείλεται η πίεση μου σε αυτό. Προχθές άκουσα στα νέα ότι μια γυναίκα που είχε προεκλαμψία πέθανε και έχω πάθει πανικό.. Η πίεση μου ήταν 146/93 όταν με μέτρησε η γιατρός, μετά με άφησε μόνη μου και "ψιλοηρέμησα" και ήταν 126/89. 

Φοβάμαι πολύ μήπως πάθω κάτι.. 

Κορίτσι μου προσπάθησε να αποβάλλεις τον πανικό δεν είναι τόσο τραγική η πίεση σου ειδικά αφού ήταν μια μετρηση μόνο ανησυχητική..εγώ όποτε μετράω πίεση στο σπιτάκι μου είμαι στα χαμηλότερα όρια όταν μου μετράει ο γιατρός είμαι δυο μονάδες πάνω από το άγχος και την υπερένταση..η πίεση πρέπει να μετριέται σε κατάσταση ηρεμίας και αφού έχουμε καθήσει τουλάχιστον ένα τέταρτο..μετράμε δύο πιέσεις κι αν είναι παρόμοιες κρατάμε τον μέσω όρο αν έχουν μεγάλη διαφορά ξαναμετραμε..είναι πολύ καλό που δεν σου βρήκαν πρωτεινη στα ούρα καθως αυτό ναι θα ήταν ανησυχιτικο..ηρέμησε και σκέψου θετικά πρησμένα πόδια έχουμε όλες..παρακολουθα την πίεση σου αλλά πάντα όντας χαλαρή..ακόμα και το ύψος του χεριού η το να μιλήσεις εκείνη τη στιγμή μπορεί να βγάλει λάθος υψηλή  μετρηση..γκουγκλαρε να δεις πώς μετράμε σωστά την πίεση μας..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Frogel είπε:

Κορίτσι μου προσπάθησε να αποβάλλεις τον πανικό δεν είναι τόσο τραγική η πίεση σου ειδικά αφού ήταν μια μετρηση μόνο ανησυχητική..εγώ όποτε μετράω πίεση στο σπιτάκι μου είμαι στα χαμηλότερα όρια όταν μου μετράει ο γιατρός είμαι δυο μονάδες πάνω από το άγχος και την υπερένταση..η πίεση πρέπει να μετριέται σε κατάσταση ηρεμίας και αφού έχουμε καθήσει τουλάχιστον ένα τέταρτο..μετράμε δύο πιέσεις κι αν είναι παρόμοιες κρατάμε τον μέσω όρο αν έχουν μεγάλη διαφορά ξαναμετραμε..είναι πολύ καλό που δεν σου βρήκαν πρωτεινη στα ούρα καθως αυτό ναι θα ήταν ανησυχιτικο..ηρέμησε και σκέψου θετικά πρησμένα πόδια έχουμε όλες..παρακολουθα την πίεση σου αλλά πάντα όντας χαλαρή..ακόμα και το ύψος του χεριού η το να μιλήσεις εκείνη τη στιγμή μπορεί να βγάλει λάθος υψηλή  μετρηση..γκουγκλαρε να δεις πώς μετράμε σωστά την πίεση μας..

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου.. 

Έχω φρικάρει τόσο που σκέφτομαι άσχημα πράγματα και πιο πολύ έχω χεστεί επάνω μου από το φόβο μου... 

Δευτέρα θα ξαναπάω για τις ίδιες ακριβώς εξετάσεις.. ελπίζω να μην ταλαιπωρηθώ.. σήμερα για μια απλή εξέταση πήγα στη μαία και κατέληξα να βρίσκομαι στο νοσοκομείο 4 ώρες. και βάλε και 2 ώρες πήγαινε-ελα.. 

 

Να σε ρωτήσω,, αγόρασες πιεσόμετρο; πως μετράς την πίεση σου; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Klimentini είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου.. 

Έχω φρικάρει τόσο που σκέφτομαι άσχημα πράγματα και πιο πολύ έχω χεστεί επάνω μου από το φόβο μου... 

Δευτέρα θα ξαναπάω για τις ίδιες ακριβώς εξετάσεις.. ελπίζω να μην ταλαιπωρηθώ.. σήμερα για μια απλή εξέταση πήγα στη μαία και κατέληξα να βρίσκομαι στο νοσοκομείο 4 ώρες. και βάλε και 2 ώρες πήγαινε-ελα.. 

 

Να σε ρωτήσω,, αγόρασες πιεσόμετρο; πως μετράς την πίεση σου; 

Καλημερα..Αγόρασα πιεσόμετρο κορίτσι μου για να είμαι ήσυχη..είχα κάτι πονοκεφάλους πριν κάνα μήνα και μου είπε ο γιατρός να μετράω πίεση...μην φοβάσαι τίποτα ακόμα και προεκλαμψία να σου προκύψει αντιμετωπίζεται άριστα στις μέρες μας όσο μπορείς να είσαι ήρεμη και όλα θα πάνε καλά..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Frogel είπε:

Καλημερα..Αγόρασα πιεσόμετρο κορίτσι μου για να είμαι ήσυχη..είχα κάτι πονοκεφάλους πριν κάνα μήνα και μου είπε ο γιατρός να μετράω πίεση...μην φοβάσαι τίποτα ακόμα και προεκλαμψία να σου προκύψει αντιμετωπίζεται άριστα στις μέρες μας όσο μπορείς να είσαι ήρεμη και όλα θα πάνε καλά..

Να σαι καλά.. σκέφτομαι κι εγώ να αγοράσω ένα να σου πω την αλήθεια. 

Καλή συνέχεια εύχομαι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 44 λεπτά, ο/η Klimentini είπε:

Να σαι καλά.. σκέφτομαι κι εγώ να αγοράσω ένα να σου πω την αλήθεια. 

Καλή συνέχεια εύχομαι.

Και σε σένα κορίτσι μου ότι θέλεις να μας στείλεις :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 23/6/2020 at 2:45 ΜΜ, ο/η Mariaira είπε:

Κοριτσάκια μου πώς είστε;

Αχ τέλος τα ψέματα...την Κυριακή απόγευμα θα μπω για πρόκληση!!! Αύριο έχω να κάνω κ τεστ για τον κορωνοιο κ την Πέμπτη το τελευταίο καρδιοτοκογραφημα.

Το άγχος κ ο φόβος μου είναι στα φουλ!!

Δε ξέρω τι να κάνω να χαλαρώσω!!

 

Κοριτσι μου θα περιμένουμε νέα σου... Δεν σε ξεχάσαμε.... 

@Giorgette2020 έχεις γεννήσει; είναι όλα καλά; περιμένουμε και από σένα νέα... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Klimentini είπε:

Να σαι καλά.. σκέφτομαι κι εγώ να αγοράσω ένα να σου πω την αλήθεια. 

Καλή συνέχεια εύχομαι.

Καλησπερα κοριτσια!!! Πηγα και εγω στον γιατρο και μου ειπε να να παρω πιεσομετρο να μετριεμαι καθε μερα.. Ειναι λιγο πρησμενα τα ποδια μου και εχω ανεβασμο λιγο το ουρικο!!!! Γενικα ολα καλα! Κλεισαμε 35 εβδομαδες 2960 γρ ο μπεμπης! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η konstantinaVE είπε:

Μια χαρά ειστε!!! Τελικά όλες λίγο πολύ πήραμε πιεσόμετρο στην εγκυμοσύνη.... 🤭

 

καλά είναι νορμαλ να κάνει 60-70 ευρώ ένα πιεσόμετρο;; 😮 ειμαι και Κοπεγχάγη βέβαια...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Klimentini είπε:

καλά είναι νορμαλ να κάνει 60-70 ευρώ ένα πιεσόμετρο;; 😮 ειμαι και Κοπεγχάγη βέβαια...

Κοίτα, εγώ που πήρα ένα της omron είχε κατηγορίες. Άλλο 45, άλλο 70 άλλο 100 κ.ο.κ.

Προσωπικά πήρα το πιο φτηνό. Καινούργιο είναι, καλή εταιρεία μου είπε ο παθολόγος μου είναι, γιατί να πετάξω 100+ ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Sotiria2004 είπε:

Κοριτσι μου θα περιμένουμε νέα σου... Δεν σε ξεχάσαμε.... 

@Giorgette2020 έχεις γεννήσει; είναι όλα καλά; περιμένουμε και από σένα νέα... 

Καλημέρα κορίτσια!!!γέννησα με καισαρική εν τέλει το μπέμπη μου..3200 51 εκατοστά..Όλα πήγαν  καλά Δόξα το θεό και φεύγουμε από το μαιευτήριο σήμερα είμαστε και οι 2 πολύ καλά θα σας πω αναλυτικά μόλις πάμε σπίτι 😍😍😘

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να σας ζήσει!!! Γερός και τυχερός πάντα να είναι!!!!

Άντε, δεύτερο μωρό στο τοπικ. Περιμένουμε και της @Mariaira σήμερα, να παίρνουμε σειρά μία μία (σαν ψέμα μου φαίνεται)!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Giorgette2020 να σου ζήσει ο μπέμπης!!! Γερός και καλοτυχος!

 

Κορίτσια και εγώ μετράω την πίεση μου 3 φορές την μέρα, μετά από συστάσεις του γιατρού. Τελευταία φορά που πήγα είδε τα πόδια μου τούμπανο και μου έγραψε εξετάσεις ούρων που τελικά βγήκαν πολύ καλές. Έχω όμως αυξημένες αντιστάσεις στην μια μητριαια οπότε υπάρχει φόβος για προεκλαμψια. 

Από ότι κατάλαβα είμαστε πολλές με πρησμένα πόδια. Υπομονή κορίτσια κοντεύουμε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...