Μετάβαση σε περιεχόμενο

Recommended Posts

στις πριν 3 ώρες, ο/η konstantinaVE είπε:

 

Αχ κι εγώ με τα πράγματα του παιδιού αυτό έχω πάθει. Τα κοιτάζω και λέω "θα έχω ΔΙΚΟ ΜΟΥ μωρό;;". Παρόλο που έχω κρατήσει άλλων, αδυνατω να πιστέψω ότι θα έρθει σπίτι μου ένα πλασματακι.

Αυτό με το ανάσκελα με βολεύει κι εμένα πολλές φορές, αλλά μου έχουν πει ότι δεν κάνει στο δεύτερο μισό της εγκυμοσύνης γιατί δεν αιματωνεται σωστά το μωρο και καταπονείται κι ο κοκκυγας. Καταπιέζομαι να κοιμηθώ στο πλάι.... 😔

Κι εγω με πιέζω να κοιμάμαι στο πλάι αλλά δεν κάθομαι ήσυχα ξυπνάω και είμαι ανάσκελα..σήμερα είχαμε γιατρό εμείς είμαστε 2300 ολόκληρη κοπέλα χιχιχιχιιχ..μου δώσανε και λίστα με τα πράγματα που πρέπει να έχω μαζι μου και γράφτηκα και στα μαθήματα ανώδυνου που ξεκινάνε και πάλι κανονικά στο νοσοκομείο μας..ήταν ανέλπιστο νέο αυτό..το μόνο που με αγχωσε είναι ότι η παιδίατρος του νοσοκομείου δεν είναι πολύ φαν του θηλασμού και μου είπαν ότι τσακώνεται με όλους..ελπίζω να μην με συγχύσει κι εμένα αν και έχω πει στον άντρα μου ότι αναλαμβάνει αυτός..έριξα και μια βουτιτσα δροσιστηκα και τώρα σπίτι καναπέ..εσείς τι κάνετε κορίτσια??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 2.3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πας για μπάνιο βρε θηρίο;;; 

Εγώ είχα κλείσει δωρεάν μαθήματα με μαίες αυτές τις μέρες, αλλά για κάποιους λόγους δεν το έβλεπα να λειτουργεί και το ακύρωσα. Τώρα απευθύνθηκα σε μια μαία σχετικά κοντά μου (επί πληρωμή βέβαια) και έχουμε το Σάββατο το πρώτο μάθημα. 

Από χτες πύκνωσαν οι συσπάσεις, μάλιστα μια συνοδεύτηκε από πόνο περιόδου και μούδιασμα στα πόδια, όπως όταν αδιαθετεις πρώτη μέρα. Άρα δεν ξέρω κατά πόσο θα προλάβω να κάνω δεύτερο μάθημα πριν σκάσει μύτη η μπουμπου. 😁🤭

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 λεπτά, ο/η konstantinaVE είπε:

Πας για μπάνιο βρε θηρίο;;; 

Εγώ είχα κλείσει δωρεάν μαθήματα με μαίες αυτές τις μέρες, αλλά για κάποιους λόγους δεν το έβλεπα να λειτουργεί και το ακύρωσα. Τώρα απευθύνθηκα σε μια μαία σχετικά κοντά μου (επί πληρωμή βέβαια) και έχουμε το Σάββατο το πρώτο μάθημα. 

Από χτες πύκνωσαν οι συσπάσεις, μάλιστα μια συνοδεύτηκε από πόνο περιόδου και μούδιασμα στα πόδια, όπως όταν αδιαθετεις πρώτη μέρα. Άρα δεν ξέρω κατά πόσο θα προλάβω να κάνω δεύτερο μάθημα πριν σκάσει μύτη η μπουμπου. 😁🤭

Πάω και ρίχνω τις βουτιές μου έχουμε πολύ καθαρές παραλίες μέσα στην πόλη όποτε του δίνω και καταλαβαίνει..χτυπάω και μια μπύρα χωρίς αλκοόλ έτσι να νιώσω λίγο καλοκαίρι..καλά το έκανες και αν νομίζεις ότι δεν θα προλάβεις άλλο μάθημα πες της να σου δείξει τις βασικές ανάσες που πιστεύω αυτό είναι το σημαντικότερο..σήμερα μια κοπέλα μου είπε ότι την βοήθησε πολύ μια γιογκου που της έδειξε ανάσες και τρόπους να διαχειριστεί τον πόνο..μπορεί να κάνω μια ερώτηση..σε ποια εβδομάδα είσαι εσύ κορίτσι??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Frogel συγγνώμη, απλώς επειδή μία αμνησία την έχω, σε ποια πόλη μένεις; 
Εγώ αύριο κλείνω τις 36 εβδομάδες.

@Athinaa βγήκε η καμπύλη σακχάρου και έχω ανεβασμένο στη μέτρηση στα 120'... 
Η ενδοκρινολόγος δεν απάντησε και δεν έχω ιδέα τί να φάω για βράδυ... Τα φώτα σου!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 16/6/2020 at 4:04 ΜΜ, ο/η Athinaa είπε:

Κοριτσάκια μου τι κάνετε;;; εγώ γέννησα χθες το βράδυ ανέλπιστα και έξαφνα, ακριβώς όπως πρέπει... ααχαχαχαχαχα

εκεί που όλα πήγαιναν μια χαρά, εκτός από το ότι τουμπανιαζαν όλη μέρα τα πόδια μου, και όλα έδειχναν οτι θα φάμε και την 35η εβδομάδα, ξαφνικά, κανένα 10λεπτο πριν τις 9 το βράδυ, έσπασαν τα νερά εκεί που καθόμουν στο μπαλκόνι... άκου έσπασαν τα νερά.. αυτό ούτε το περίμενα ούτε μου το είχε πει κανένας να το περιμένω... μου είχαν ότι εκτός από τον προγραμματισμένο τοκετό με καισαρική περιμένω σεισμούς, λιμούς και καταποντισμούς... πόνους συσπάσεις  ρήξη μητρας κλπ... τέσπα... εγω είχα μόνο ρήξη υμενων και καθόλου πόνο ή συσπάσεις... τουλάχιστον εκείνη τη στιγμή... τεσπα και πάλι μου είπαν να πάω γρήγορα στο μαιευτήριο, όντως μέχρι τις 9.30 μμ ήμασταν εκεί... αρχικά και τηλεφωνικά η μαία μου μου είπε ότι ο γιατρός μου θέλει να με κρατήσει μέσα, να μου δώσει φάρμακα αν αρχίσουν οι συσπάσεις μπας και κερδίσουμε μερικές μέρες...

αλλά αυτό τελικά δεν ήταν εφικτό... η πίεση μου εκτοξεύτηκε στο 16 & 9, η οραση θολή, τα πόδια τούμπανο, δεδομένα τα ανεβασμένα ουρικό και λεύκωμα, ο γιατρός τα χρειάστηκε μήπωό και κάνω κάποιο σοβαρό επεισόδιο προεκλαμψίας και 10.30 μμ βρέθηκα χειρουργείο...

γέννησα τον μπέμπη μου στις 11.20, ροδόχρωμος και μακρουλός, 1710 γραμμάρια... πρόλαβα να τον δω μόνο λίγο από μακρυά γιατί είναι πολύ μικρούλης και έπρεπε επειγοντως να τον ζεστανουν... ο μπαμπάς του δεν τον είδες καθόλου χθες για τον ίδιο λόγο... 

χθες το βράδυ μας είπαν εξάλλου ότι λόγω προωρότητας θα μπει οξυγόνο και ότι θα έχει σωληνάκι στη μύτη... ωστόσο ο μπαμπάς του που πήγε να τον δει το μεσημέρι -εγώ θα πάω το απόγευμα- του ειπαν ότι τα πνευμόνια είναι μια χαρά οπότε τον έβγαλαν από το οξυγόνο και του έβγαλαν και το σωληνάκι... και ότι αύριο θα δοκιμάσουν να τον ταΐσουν με μπιμπερό... τα καλύτερα νέα... αυτό σημαίνει ότι αν όλα πάνε καλά και δεν μας βγει καμία επιπλοκή από το πουθενά, ο μπέμπης μας θα κάτσει ΜΕΝΝ μόνο για να πάρει βάρος και να μπορέσει να τρωει μόνος του...

ωστόσο ένα θα σας πω κορίτσια ότι τα κατάφερα και όχι μόνο γέννησα Δίδυμο αλλά και με ωροσκόπο Υδροχόο και να σας θυμίσω εδώ ότι η κόρη μου είναι το αντίστροφο... που θα πάω η γυναίκα Ταύρος στο τετράγωνο; ή τα βουνά θα πάρω ή καμιά βρεγμένη σανίδα... αχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα

Κορίτσι μου γλυκό να σου ζήσει ο μπέμπης! Γερός και καλότυχος να είναι ❤️ καλή ανάρρωση και σύντομα στο σπιτάκι σας ❤️❤️❤️

Κορίτσια μου εσείς τι κάνετε;;;Εγώ προχτές είχα συσπάσεις Braxton..αν είναι έτσι οι ψευτοσυσπασεις δν θέλω να φανταστώ τις αληθινές!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Lila P. ασε και εγω την πατησα...υπομονη φτανουμε στο τελος!!

@Athinaaεχουμε νεα?πηρε ο μπεμπης κιλα?πως ειστε και οι δυο?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κι εγώ, κορίτσια, τις νιώθω πιο πολύ μέσα στην ημέρα, σκληραίνει η κοιλιά και χτες με έπιασε μία σε συνδυασμό με πόνο περιόδου που μου κόπηκαν τα πόδια και είπα γεννάω.... 
Τώρα βέβαια με το θέμα του σακχάρου μπορεί να μου προταθεί προγραμματισμένη καισαρική κι έτσι κοντός ψαλμός αλληλούια....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ αυτό το πέτρωμα της κοιλιάς γιατί το παθαίνω αποκλειστικά και μόνο το βράδυ;;;; Όταν πάω να αλλάξω πλευρό ή όταν κάνω ένα "ψευτο-τεντωμα" (φοβάμαι να τεντωθω όπως πριν) σχεδόν πάντα στο ίδιο σημείο στο κέντρο της κοιλιάς και λίγο ψηλά.

Πέρα από αυτό τις τελευταίες 2-3 μέρες πολυυυυ αραιά κ που ένιωσα ένα ελαφρύ πονάκι περιόδου χωρίς πέτρωμα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσάκια γεια σας... εγώ σας γράφω πλέον από το σπίτι... βγήκα το απόγευμα και το φέρω λίγο βαρέως που άφησα τον μπέμπη μου πίσω ... το αντράκι μου είναι καλά... περιμένουμε τις επόμενες μέρες να αρχίσει να τρώει και γάλα ώστε να πάρει και γραμμάρια... έκαναν μια δοκιμη αλλά το εντερικό του δεν είναι ακόμα όπως πρέπει.. . αλλά μας καθησύχασαν ότι αυτό είναι συνηθισμένο για τα προωράκια... αναπνέει μόνος του αφού τον έβγαλαν από το οξυγόνο μόλις στις 12 ώρες... 

και πάμε στην υπόθεση καισαρική... λοιπόν δεν έχει καμία σχέση με αυτό που είχα κάνει πριν 22 χρόνια... η πρώτη διαφορά ήταν ότι τώρα έκανα επισκληρίδιο αλλά δεν μου την άφησαν λόγω της πίεσης για να με παρακολουθούν... λοιπόν μια χαρά πορεύθηκα με τα ενδοφλέβια παυσίπονα και τα ενέσιμα... το μυστικό κορίτσια αν κάνετε καισαρική, είναι ένα: περπάτημα... εμένα με σήκωσαν με το ζόρι μετά από 12 ώρες, γιατί δεν πίστευα ότι θα μπορούσα... και οντως κατάφερα να κάνω βήματα και πιο πολλά απ' όσα ζήτησαν... και δεν σταμάτησα όλη μέρα... όλος ο πονος στην αρχή είναι από τα έντερα, οπότε για να φύγουν τα αέρια χρειάζεται συνεχές περπάτημα και πολύ πολύ νερό... εγώ το ίδιο βράδυ ανακουφίστηκα από τα αέρια και χθες το βράδυ ενεργήθηκα κιόλας... και τώρα είμαι σπίτι με ντεπόν και είμαι μια χαρά... φτου φτου να μη με ματιάσω... 

@konstantinaVE ελπίζω να σου έχει απαντήσει μέχρι τώρα η ενδοκρινολόγος σου... αυτό που μπορώ να σου πω ειναι απόψε απέφυγε μακαρόνια, γλυκά και λοιπά πεντανόστιμα και παχυντικά... γενικως ότι είναι γιαμ γιαμ... αχαχαχαχαχαχα... από κει και πέρα θα πάρεις σαφείς οδηγίες αν κρίνει η γιατρός ότι χρειάζεται προσοχή... ίσως σου πει να ξεκινήσεις να το μετράς... πες μου νεώτερα και θα σου δώσω όλα τα tips...

στο μεταξύ μου είπαν ότι πρέπει να αλλάξω ξανά διατροφή για χάρη του θηλασμού... άντε ξανά μανά τα ίδια... τώρα άλλα είναι τα επιτρεπτά και άλλα απαγορεύονται... αχαχαχαχαχαχαχα

@Sotiria2004  μου κιλά δεν πήρε ακόμα, αλλά ανέκτησε τα 10 γρ από τα 100 που ειχε χάσει... οπότε πάμε μόνο προς τα πάνω τώρα... αχαχαχαχαχαχαχα

επίσης να σας πω ότι ξεκίνησα τις αντλήσεις με το νοσοκομειακό θήλαστρο... τις πρώτες φορές τσάμπα δούλευε... ωστόσο από χθες το απόγευμα ξεκίνησε η παραγωγή... πρωτόγαλα προς το παρόν... ίσαμε 1 cc στην αρχή, μέχρι εκεί στην άκρη της σύριγγας... ενώ φτασαμε έως και τα 15 cc... τους το δίνω κάτω και το βάζουν κατάψυξη...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ, βρε @Athinaa μου τί τραβάς κι εσύ.... 

Δεν μου απάντησε η ενδοκρινολόγος, αλλά μου είπε ο γυναικολόγος να κόψω ρύζι, μακαρόνια, ψωμί και να μετριέμαι 3 φορές την ημέρα με μηχανάκι, να τα σημειώνω και να του τα δείξω τη Δευτέρα που έχουμε ραντεβού.

Αυτό με την καισαρική και το περπάτημα το έχω ακούσει από πολλές, αλλά βρε συ φοβάμαι πως με τόσο λίπος στην κοιλιά δε θα καταφέρω να σηκωθώ. Όσες ξέρω που ανάρρωσαν γρήγορα είναι συλφίδες των 50+ κιλών... 
Άσε που επειδή έχω χρόνια θέμα κολίτιδας με το έντερο φοβάμαι πως δε θα αεριστώ και θα ενεργηθώ ποτέ μετά από καισαρική... (όλα αυτά μια και είχα μια συζήτηση με τη μαμά μου νωρίτερα, μηπως χρειαστεί να κάνω καισαρική). 


Δίνε μας τιπς και κουράγιο εσύ κι εύχομαι να πάρεις γρήγορα τον μπέμπη σου σπίτι, να μας λες πώς είναι τα ξενύχτια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 λεπτά, ο/η konstantinaVE είπε:

Αχ, βρε @Athinaa μου τί τραβάς κι εσύ.... 

Δεν μου απάντησε η ενδοκρινολόγος, αλλά μου είπε ο γυναικολόγος να κόψω ρύζι, μακαρόνια, ψωμί και να μετριέμαι 3 φορές την ημέρα με μηχανάκι, να τα σημειώνω και να του τα δείξω τη Δευτέρα που έχουμε ραντεβού.

Αυτό με την καισαρική και το περπάτημα το έχω ακούσει από πολλές, αλλά βρε συ φοβάμαι πως με τόσο λίπος στην κοιλιά δε θα καταφέρω να σηκωθώ. Όσες ξέρω που ανάρρωσαν γρήγορα είναι συλφίδες των 50+ κιλών... 
Άσε που επειδή έχω χρόνια θέμα κολίτιδας με το έντερο φοβάμαι πως δε θα αεριστώ και θα ενεργηθώ ποτέ μετά από καισαρική... (όλα αυτά μια και είχα μια συζήτηση με τη μαμά μου νωρίτερα, μηπως χρειαστεί να κάνω καισαρική). 


Δίνε μας τιπς και κουράγιο εσύ κι εύχομαι να πάρεις γρήγορα τον μπέμπη σου σπίτι, να μας λες πώς είναι τα ξενύχτια.

σου είπε ο γιατρός πώς να μετριέσαι;;;; αν όχι πες μου να σου πω...

όσο για τα κιλά με έκανες και γέλασα... μόνο συλφίδα δεν είμαι... αχαχαχαχα... με τους υδατάνθρακες που έτρωγα τις τελευταίες μέρες μπήκα μέσα +113... οπότε μια χαρά θα είσαι αν χρειαστεί και θα αεριστείς και θα ενεργηθείς... στην τελική αν δυσκολευτείς θα σου δώσουν υπόθετο γλυκερίνης... έτσι μου είχαν πει... αλλά εσύ φρόντισε να περπατάς συνέχεια... με κάθε βήμα θα είσαι καλύτερα... ωστόσο δεν έφτασες ακόμα εκεί... πας για φυσιολογικό προς το παρόν... απλώς σου λέω ότι αν χρειαστεί καισαρική δεν είναι τίποτα σπουδαίο...ουτε καν αλλαγές δεν κάνω μόνη μου... σήμερα μου έκαναν πριν βγω την τελευταία και μου είπαν να κρατήσω το αυτοκόλλητο μέχρι την Τρίτη και να κανω μπάνιο και απ΄όλα... και την Τρίτη να το αφαιρέσω και να μην ακουμπήσει νερό για 24 ώρες... οι μόνες άλλες οδηγίες που έχω είναι να μην σκύβω, να μην σηκώνω βάρη και να περπατάω...

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η konstantinaVE είπε:

@Frogel συγγνώμη, απλώς επειδή μία αμνησία την έχω, σε ποια πόλη μένεις; 
Εγώ αύριο κλείνω τις 36 εβδομάδες.

@Athinaa βγήκε η καμπύλη σακχάρου και έχω ανεβασμένο στη μέτρηση στα 120'... 
Η ενδοκρινολόγος δεν απάντησε και δεν έχω ιδέα τί να φάω για βράδυ... Τα φώτα σου!!!

Είμαι άγιο Νικόλαο Κρήτης :)

κι εγώ έχω υψηλό ζάχαρο από τον τρίτο μήνα..αν θες την γνώμη μου πρέπει οπωσδήποτε να μιλήσεις με ενδοκρινολόγο γιατί αυτό που σου είπε ο γυναικολόγος σου δεν ισχύει..δεν κόβουμε τους υδατάνθρακες απλά τους τρώμε με σωστούς συνδυασμούς και χωρισμένους μέσα στη μέρα όχι όλου μαζί..τι μέτρηση είχες στις 2ωρες??πάντως ένα καλό βραδινό είναι κρέας με σαλάτα και λίγο υδατάνθρακα είτε μια πατάτα ψητή η λίγο ρυζακι η μία φέτα ψωμί..αποφεύγεις γλυκά και τζανκ φουντ και όσο μπορείς περπατάς..επίσης το ζάχαρο δεν είναι ένδειξη για καισαρική από μόνο του :) οτι χρειαστείς μπορείς να μου στείλεις θα χαρώ να βοηθήσω..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Athinaa είπε:

σου είπε ο γιατρός πώς να μετριέσαι;;;; αν όχι πες μου να σου πω...

όσο για τα κιλά με έκανες και γέλασα... μόνο συλφίδα δεν είμαι... αχαχαχαχα... με τους υδατάνθρακες που έτρωγα τις τελευταίες μέρες μπήκα μέσα +113... οπότε μια χαρά θα είσαι αν χρειαστεί και θα αεριστείς και θα ενεργηθείς... στην τελική αν δυσκολευτείς θα σου δώσουν υπόθετο γλυκερίνης... έτσι μου είχαν πει... αλλά εσύ φρόντισε να περπατάς συνέχεια... με κάθε βήμα θα είσαι καλύτερα... ωστόσο δεν έφτασες ακόμα εκεί... πας για φυσιολογικό προς το παρόν... απλώς σου λέω ότι αν χρειαστεί καισαρική δεν είναι τίποτα σπουδαίο...ουτε καν αλλαγές δεν κάνω μόνη μου... σήμερα μου έκαναν πριν βγω την τελευταία και μου είπαν να κρατήσω το αυτοκόλλητο μέχρι την Τρίτη και να κανω μπάνιο και απ΄όλα... και την Τρίτη να το αφαιρέσω και να μην ακουμπήσει νερό για 24 ώρες... οι μόνες άλλες οδηγίες που έχω είναι να μην σκύβω, να μην σηκώνω βάρη και να περπατάω...

 

Μπράβο ρε κοριτσαρα μας δίνεις κουράγιο όλες..έχεις απόλυτο δίκιο που σου κακοφανηκε που άφησες τον μπέμπη σου αλλά υπομονή και τα καλύτερα έρχονται..έχεις οδηγίες τώρα να μετράς ζάχαρο η τέλος??εμένα η γιατρός μου είπε όπως μπαίνεις για τοκετό ξεχνάς μηχανάκια και ταινίες και απλά να πάω μέσα σε εξι μήνες να κάνουμε μια καμπύλη..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου, σας ευχαριστώ πολύ. 

Δεν ξέρω πως να το μετρήσω αλλά ξέρει ο άντρας μου λόγω του πατέρα του και μου είπε πάνω κάτω.

Αυτό με το περπάτημα, μεγάλη πληγή. Πέρασα μια εγκυμοσύνη καθισιου. Μια οι ιώσεις, μια η καραντίνα, μια τα ωράρια και τα τρεξίματα του συζύγου, μονίμως σπίτι εγώ. 

Εμ, πώς μετά να μην έχω σακχάρο; Γλυκάκια κάθε μέρα, καναπές κλπ... 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η konstantinaVE είπε:

Κορίτσια μου, σας ευχαριστώ πολύ. 

Δεν ξέρω πως να το μετρήσω αλλά ξέρει ο άντρας μου λόγω του πατέρα του και μου είπε πάνω κάτω.

Αυτό με το περπάτημα, μεγάλη πληγή. Πέρασα μια εγκυμοσύνη καθισιου. Μια οι ιώσεις, μια η καραντίνα, μια τα ωράρια και τα τρεξίματα του συζύγου, μονίμως σπίτι εγώ. 

Εμ, πώς μετά να μην έχω σακχάρο; Γλυκάκια κάθε μέρα, καναπές κλπ... 

 

Δεν πειράζει αγαπημένη μου μην νιώθεις άσχημα όλα είναι ελεγχόμενα και δεν θα επιρεασουν καθόλου το μπομπιρακι σου..δεν χρειάζεται πολύ περπάτημα ένας απογευμαγινος περίπατος του τέταρτου 20' θα κάνει θαύματα..έτσι κι αλλιώς είσαι στην τελική ευθεία θα σε βοηθήσει το περπάτημα και για τον τοκετό :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μα ούτε αυτό δεν κάνω. Ο σύζυγος τα απογεύματα είτε παει στο χωράφι του.πατερα του είτε κοιμάται γιατί δουλεύει βράδυ. Ο,τι περπατήσω ΑΝ κατέβουμε για ψώνια του σπιτιού...

Τώρα έχω αλλά.θεματα...

Αφενός, εφαγα σαρδέλες και μου στάθηκε ενα κόκκαλο από αυτά τα λεπτά, σαν τριχουλες, και δε φεύγει με τίποτα. Μάλλον θα χρειαστεί γιατρό, όπως άλλη μια φορά πριν χρόνια... 😔😥

Αφετέρου, μέτρησα το πρωί νηστική το σάκχαρο και νωρίτερα μετά φαγητου κι ήταν σχεδόν το ίδιο! Τι κουλό! 80 νηστική, 82 μετά φαγητου...

Η ενδοκρινολόγος δε άφαντη...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 ώρες, ο/η Frogel είπε:

Μπράβο ρε κοριτσαρα μας δίνεις κουράγιο όλες..έχεις απόλυτο δίκιο που σου κακοφανηκε που άφησες τον μπέμπη σου αλλά υπομονή και τα καλύτερα έρχονται..έχεις οδηγίες τώρα να μετράς ζάχαρο η τέλος??εμένα η γιατρός μου είπε όπως μπαίνεις για τοκετό ξεχνάς μηχανάκια και ταινίες και απλά να πάω μέσα σε εξι μήνες να κάνουμε μια καμπύλη..

συνεχιζω να μετριέμαι αν και δεν έχω ξαναμιλήσει με την ενδοκρινολόγο... όσο ήμουν μέσα αυτή την εντολή είχε δώσει στη μαία μου με την οποία επικοινωνούσαν καθημερινά.. πρέπει να την τρόμαξα την γυναικα έτσι που την πήρα τηλ πριν προλάβουν να με γδύσουν γιατί θυμήθηκα ότι δεν μου είχε στείλει ακόμα το μέιλ με το πρωτόκολλο του χειρουργείου... αχαχαχαχαχαχαχα

πάντως ινσουλίνη δεν ξαναπήρα... ωστόσο μου είχε πει την περασμένη βδομάδα που μιλήσαμε ότι θα το παρακολουθώ μέχρι τις 40 μέρες και τότε θα κάνω καμπύλη ζαχάρου... αν είναι όλα καλά θα το  ξαναδώ σε 5 χρόνια... 

πάντως ναι υποτίθεται ότι όταν γεννάς με κάποιο μαγικό τρόπο ξαναρχίζει το πάγκρεας να παράγει ινσουλίνη ή σταματά η ινσουλινοαντίσταση... αλλά υπάρχει ένα μικρό, ελάχιστο ποσοστό, που δεν την σκαπουλάρει τόσο εύκολα και ο διαβήτης παραμένει... πάντως προς το παρόν οι μετρήσεις μου δείχνουν ότι δεν ανήκω στο ποσοστό αυτό... 

σήμερα το μεσημέρι πήγα να δω τον μπέμπη μου και ειδα σχεδόν ένα άλλο μωρό... ο γιατρός μου είπε ότι αυτό δεν έχει σχέση με τα κιλά αλλά ότι κάθε μέρα που θα περνάει θα δένει και περισσότερο... από το μεσημέρι ξεκίνησε και να τρώει το μανάρι μου... 2cc γάλα ανά 2ώρο... και μέχρι τώρα το βραδάκι δεν είχε ούτε παλινδρόμηση ούτε εμετό... θα το κάψουμε κυρ Στέφανε λέμε... αχαχαχαχαχαχα... εγώ φυσικά ξετρελάθηκα με τα νέα... γιατί αυτο σημαίνει ότι γρήγορα θα φύγει από τη ΜΕΝΝ 3 και θα πάει στην ΜΕΝΝ όπου και θα μπορούμε να τον αγγίξουμε, να το ταΐσουμε, να τον πάρουμε αγκαλιά κλπ...

στο μεταξύ έσβησαν και τη λάμπα γιατί ο ίκτερος φαίνεται να υποχωρεί και είδα όλο του το μουτράκι χωρίς τη μάσκα του σολάριουμ... οκ κορίτσια πλέον το έχω και επίσημο... ο γιος μου είναι ένας κούκλος... άνοιξαμε τα κατάστιχα και ξεκινάμε να δεχόμαστε προσφορές... αχαχαχαχαχαχαχα

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η konstantinaVE είπε:

Μα ούτε αυτό δεν κάνω. Ο σύζυγος τα απογεύματα είτε παει στο χωράφι του.πατερα του είτε κοιμάται γιατί δουλεύει βράδυ. Ο,τι περπατήσω ΑΝ κατέβουμε για ψώνια του σπιτιού...

Τώρα έχω αλλά.θεματα...

Αφενός, εφαγα σαρδέλες και μου στάθηκε ενα κόκκαλο από αυτά τα λεπτά, σαν τριχουλες, και δε φεύγει με τίποτα. Μάλλον θα χρειαστεί γιατρό, όπως άλλη μια φορά πριν χρόνια... 😔😥

Αφετέρου, μέτρησα το πρωί νηστική το σάκχαρο και νωρίτερα μετά φαγητου κι ήταν σχεδόν το ίδιο! Τι κουλό! 80 νηστική, 82 μετά φαγητου...

Η ενδοκρινολόγος δε άφαντη...

όταν λες νωρίτερα μετά φαγητού δηλ πότε εννοείς;;;

το σάκχαρο θα το μετράς:

το πρωί νηστική, τουλάχιστον επί 8 ώρες, 1 ώρα μετά το πρωινό και 2 ώρες μετά το πρωινό... το ίδιο θα κάνεις και με μεσημεριανό και βραδινό... εγώ στα 2 τελευταία δεν το μέτραγα πριν φάω... υπάρχουν ειδικά σημειωματάρια για να τα σημειώνεις...

και ο διαβήτης κύησης δεν έχει σχέση με το πόσα γλυκά τρώς αλλά με το αν παράγει ινσουλίνη το πάγκρεας κάθε φορά που τρως ή αν υπάρχει ινσουλινοαντίσταση... δεν έχεις κάνει κάτι λάθος εσύ... απλώς συμβαίνει...

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ο γιατρός αλλά και η διαιτολόγος μου είπαν να το μετράω 1 φορά νηστική πριν το πρωινό, 1 φορά 2 ώρες μετά το μεσημεριανό και άλλη 1 φορά 2 ώρες μετά το βραδινό.
Εν τω μεταξύ τί σπαστικό.... Τρυπάω 2 δάχτυλα τη φορά, γιατί η κ@@οταινία δεν τραβάει αρκετό αίμα.

Προς το παρόν έχω νεύρα με το ψαροκόκκαλο. Πήγα στην τοπική μονάδα υγείας, δεν το έβλεπαν. Πήγα στον μοναδικό ΩΡΛ δε δούλευε. Ο άντρας μου φαγώθηκε να πάμε σε νοσοκομείο, αλλά δουλεύει τώρα και δεν ήθελα να τρέχουμε τόσα χλμ....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Athinaa είπε:

συνεχιζω να μετριέμαι αν και δεν έχω ξαναμιλήσει με την ενδοκρινολόγο... όσο ήμουν μέσα αυτή την εντολή είχε δώσει στη μαία μου με την οποία επικοινωνούσαν καθημερινά.. πρέπει να την τρόμαξα την γυναικα έτσι που την πήρα τηλ πριν προλάβουν να με γδύσουν γιατί θυμήθηκα ότι δεν μου είχε στείλει ακόμα το μέιλ με το πρωτόκολλο του χειρουργείου... αχαχαχαχαχαχαχα

πάντως ινσουλίνη δεν ξαναπήρα... ωστόσο μου είχε πει την περασμένη βδομάδα που μιλήσαμε ότι θα το παρακολουθώ μέχρι τις 40 μέρες και τότε θα κάνω καμπύλη ζαχάρου... αν είναι όλα καλά θα το  ξαναδώ σε 5 χρόνια... 

πάντως ναι υποτίθεται ότι όταν γεννάς με κάποιο μαγικό τρόπο ξαναρχίζει το πάγκρεας να παράγει ινσουλίνη ή σταματά η ινσουλινοαντίσταση... αλλά υπάρχει ένα μικρό, ελάχιστο ποσοστό, που δεν την σκαπουλάρει τόσο εύκολα και ο διαβήτης παραμένει... πάντως προς το παρόν οι μετρήσεις μου δείχνουν ότι δεν ανήκω στο ποσοστό αυτό... 

σήμερα το μεσημέρι πήγα να δω τον μπέμπη μου και ειδα σχεδόν ένα άλλο μωρό... ο γιατρός μου είπε ότι αυτό δεν έχει σχέση με τα κιλά αλλά ότι κάθε μέρα που θα περνάει θα δένει και περισσότερο... από το μεσημέρι ξεκίνησε και να τρώει το μανάρι μου... 2cc γάλα ανά 2ώρο... και μέχρι τώρα το βραδάκι δεν είχε ούτε παλινδρόμηση ούτε εμετό... θα το κάψουμε κυρ Στέφανε λέμε... αχαχαχαχαχαχα... εγώ φυσικά ξετρελάθηκα με τα νέα... γιατί αυτο σημαίνει ότι γρήγορα θα φύγει από τη ΜΕΝΝ 3 και θα πάει στην ΜΕΝΝ όπου και θα μπορούμε να τον αγγίξουμε, να το ταΐσουμε, να τον πάρουμε αγκαλιά κλπ...

στο μεταξύ έσβησαν και τη λάμπα γιατί ο ίκτερος φαίνεται να υποχωρεί και είδα όλο του το μουτράκι χωρίς τη μάσκα του σολάριουμ... οκ κορίτσια πλέον το έχω και επίσημο... ο γιος μου είναι ένας κούκλος... άνοιξαμε τα κατάστιχα και ξεκινάμε να δεχόμαστε προσφορές... αχαχαχαχαχαχαχα

 

Να σου ζήσει ο κούκλος ο λεβέντης καιγρηγορα να μπορείτε να κάνετε αγκαλίτσες και φιλάκια..είμαστε τρελές οι μαμάδες απορώ ώρες ώρες πως τα σκεφτόμαστε όλα και τα έχουμε under control..έφαγες τίποτα της προκοπής μετά από τόση στέρηση???

στις πριν 43 λεπτά, ο/η konstantinaVE είπε:

Ο γιατρός αλλά και η διαιτολόγος μου είπαν να το μετράω 1 φορά νηστική πριν το πρωινό, 1 φορά 2 ώρες μετά το μεσημεριανό και άλλη 1 φορά 2 ώρες μετά το βραδινό.
Εν τω μεταξύ τί σπαστικό.... Τρυπάω 2 δάχτυλα τη φορά, γιατί η κ@@οταινία δεν τραβάει αρκετό αίμα.

Προς το παρόν έχω νεύρα με το ψαροκόκκαλο. Πήγα στην τοπική μονάδα υγείας, δεν το έβλεπαν. Πήγα στον μοναδικό ΩΡΛ δε δούλευε. Ο άντρας μου φαγώθηκε να πάμε σε νοσοκομείο, αλλά δουλεύει τώρα και δεν ήθελα να τρέχουμε τόσα χλμ....

Εγώ κοριτσια μετρουσα νηστική το πρωί με το που ξυπνούσα και μια ώρα μετά το πρωινό μια μετά το μεσιμεριανο και μια μετά το βραδινό..η ενδοκρινολόγο μου ειπε ότι όταν δεν είσαι έγκυος τότε μετράς δύο ώρες μετά τα γεύματα..τι να σου πω..πάντως αν ήταν στο 80 δύο ώρες μετά είσαι σούπερ..να ξέρεις ότι όταν δεν περιλαμβάνει το γεύμα πολλούς υδατάνθρακες δεν ανεβαίνει και το ζάχαρο εγώ έφαγα φακές σήμερα με μία φέτα ψωμί και έφτασε 100μια ώρα μετά..αχχχχ άτιμες πατάτες τηγανητές..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΑΧ αυτός ο διαβήτης κύησης... καλησπέρα κι από μένα κορίτσια!! Κι εγώ εδώ και μια ενδομάδα μετριέμαι 4 φορές την ημέρα και καταγράφω τις τιμές μου. Ακολουθώ αυστηρά τις υποδείξεις των γιατρών και οι μετρήσεις μου είναι πολύ καλές. Δεν ξέρω εάν σας το είπανε αλλά βοηθάει πολύ να περπατάτε μετά το φαγητό. Ακόμα και μέσα στο σπίτι για όποιες δεν μπορούν να βγουν.. ένα δεκάλεπτο - τέταρτο περπάτημα είναι πολύ καλό. 

Αχ τώρα λιγουρεύομαι πατατάκια αλλά θα σκάσω τι να κάνουμε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 29 λεπτά, ο/η Klimentini είπε:

ΑΧ αυτός ο διαβήτης κύησης... καλησπέρα κι από μένα κορίτσια!! Κι εγώ εδώ και μια ενδομάδα μετριέμαι 4 φορές την ημέρα και καταγράφω τις τιμές μου. Ακολουθώ αυστηρά τις υποδείξεις των γιατρών και οι μετρήσεις μου είναι πολύ καλές. Δεν ξέρω εάν σας το είπανε αλλά βοηθάει πολύ να περπατάτε μετά το φαγητό. Ακόμα και μέσα στο σπίτι για όποιες δεν μπορούν να βγουν.. ένα δεκάλεπτο - τέταρτο περπάτημα είναι πολύ καλό. 

Αχ τώρα λιγουρεύομαι πατατάκια αλλά θα σκάσω τι να κάνουμε.

Αυτά τα πατατάκια με ρίγανη τα σκέφτομαι κάθε βράδυ.. υπομονή κορίτσια φτάνει η μέρα που θα μπορούμε να τα φάμε..εγώ κάνω αυτή τη διατροφή από τις αρχές του τέταρτο μήνα..πλέον έχει γίνει τρόπος ζωής..αν και τώρα τελευταία δεν μπορώ να με συγκρατήσω χρειάζομαι βοήθεια από τον άντρα μου για να μην καταβροχθισω τα πάντα..ειδικά με τα γλυκά που δεν τα έτρωγα ποτέ ρε φίλε..τωρα μου τρέχουν τα σάλια με οτιδήποτε σε μπισκότο κρουασάν κέικ τσουρέκι μην πιάσω και το ζαχαροπλαστείο γιατί θα πάθω πανικό χαχαχαχαχαχαχαχα...

Επίσης το περπάτημα όντως κάνει θαύματα όποτε τρώω ειδικά κάτι που ξέρω ότι δεν πρέπει το ρίχνω στη βόλτα..πχ έφαγα κρέπα τις προάλλες περπάτησα ένα μισάωρο και η μέτρηση μου ήταν οριακή..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βρε κορίτσια να ρωτήσω κάτι; 
Το πρωί έβαλα βελόνα, μετρήθηκα, αλλά το μεσημέρι επειδή πετάχτηκα από τον ύπνο για να κάνω τη μέτρηση (ΠΡΟΦΑΝΩΣ) ξέχασα να αλλάξω βελόνα κι η μέτρηση ήταν σχεδόν ίδια με την πρωινή (αν και φαγωμένη). 
Τώρα στη βραδινή άλλαξα βελόνα κι έδειξε πιο ψηλά από το μεσημέρι.

Μου φαίνεται ότι η μεσημεριανή μέτρηση είναι λάθος, αλλά ο άντρας μου λέει πως το δείγμα στην ταινία είναι από το δάχτυλο κι όχι τη βελόνα, άρα να μη βιαστώ να τη βγάλω λάθος.
Τί λέτε;;; 
Εννοείται ότι από τώρα αλλάζω βελόνα και θα προσπαθήσω να βάζω επιτόπου μετά τη μέτρηση την καινούργια, για να είμαι σίγουρη ότι δεν θα το ξεχάσω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η konstantinaVE είπε:

Βρε κορίτσια να ρωτήσω κάτι; 
Το πρωί έβαλα βελόνα, μετρήθηκα, αλλά το μεσημέρι επειδή πετάχτηκα από τον ύπνο για να κάνω τη μέτρηση (ΠΡΟΦΑΝΩΣ) ξέχασα να αλλάξω βελόνα κι η μέτρηση ήταν σχεδόν ίδια με την πρωινή (αν και φαγωμένη). 
Τώρα στη βραδινή άλλαξα βελόνα κι έδειξε πιο ψηλά από το μεσημέρι.

Μου φαίνεται ότι η μεσημεριανή μέτρηση είναι λάθος, αλλά ο άντρας μου λέει πως το δείγμα στην ταινία είναι από το δάχτυλο κι όχι τη βελόνα, άρα να μη βιαστώ να τη βγάλω λάθος.
Τί λέτε;;; 
Εννοείται ότι από τώρα αλλάζω βελόνα και θα προσπαθήσω να βάζω επιτόπου μετά τη μέτρηση την καινούργια, για να είμαι σίγουρη ότι δεν θα το ξεχάσω.

Δεν επιρεαζει τη μέτρηση η βελόνα αγαπημένη καλά τα λέει ο άντρας σου :) κορίτσια εγώ ξύπνησα με τον χειρότερο τρόπο σήμερα στην είσοδο του σπιτιού όπως έφευγε ο άντρας μου είδε ένα μικρό ποντικάκι το έβγαλε έξω αλλά καταλαβαίνετε ότι δεν είμαι πολύ καλά έχω πάθει πανικό..θα φέρω συνεργείο να το σκοτώσει και να απολυμαίνει τα πάντα.. :Ο θέλω να φύγω και να μην γυρίσω ποτέ σε αυτό το σπίτι αν και το αγαπωωω..δεν το χωράει το μυαλό μου..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα κορίτσια, 

Επειδή είμαι ένα μηνα μετα από εσάς ήθελα να σας ρωτησω τη γνώμη σας για το διαβήτη κυησης... Οποιαδηποτε απαντηση θα με βοηθούσε!!!!Ο ενδοκρινολογος σήμερα με τρέλανε κ έκλεισα να παρω και μια δευτερη γνωμη από άλλον.. Ήθελα να σας ρωτησω μετά το φαγητό μια ώρα το ζαχαρο πρεπει να είναι 130 ή 140;ο ένας μου είπε 130 και ο άλλος στο τηλ 140.

Επισης χρησιμοποιείτε στέβια ή φρουκτόζη;

Ο γυναικολόγος μου είχε πει (γενικα στη διατροφή)να Αποφευγω γλυκαντικες ουσιες τυπου στέβια ενώ ο ενδοκρινολογος μου είπε ότι η στέβια είναι ασφαλής.  

Σας ευχαριστω εκ των προτερων 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...