Μετάβαση σε περιεχόμενο

Recommended Posts

στις πριν 1 ώρα, ο/η Angelina85 είπε:

Αλήθεια; Εγω πήρα τον τιμοκατάλογο τους όπως και τι παρέχει η κλινική  πριν 10 ημέρες περίπου.  Σε αυτον αναφέρονται οι τιμές αναλογα με την κατηγορία του δωματίου και στο τι περιλαμβάνει το πακέτο αναφέρεται κ "Ανιχνευση RNA COVID 19" χωρίς διακριτή αναφορά στο κόστος του. Οποτε αφενος δεν μου ειπαν αν μπορώ να το κανω αλλού και αφετέρου εφόσον είναι στο υποχρεωτικό πακετο παροχών δεν εχει νοημα να το διπλοπληρωσω αλλου σκεφτηκα. 

Αν κράτησα το χαρτί θα στο στείλω να το δεις... Μπορεί να στο είπαν στο σύνολο χωρίς να το ξερχωρησαν.. Εγώ έχει 2 εβδομάδες περίπου που πήγα να κάνω την μαγνητική και μου έδωσαν και τον τιμοκατάλογο... Για καισαρική μιλάω πάντα... Και έγραφε αν θυμάμαι καλά 1600 και κάτι συν 100 το τεστ και αν ήθελα να κάτσω 3 μέρες μου αφαιρούσαν 80ε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 2.3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 2 ώρες, ο/η Sotiria2004 είπε:

Αν κράτησα το χαρτί θα στο στείλω να το δεις... Μπορεί να στο είπαν στο σύνολο χωρίς να το ξερχωρησαν.. Εγώ έχει 2 εβδομάδες περίπου που πήγα να κάνω την μαγνητική και μου έδωσαν και τον τιμοκατάλογο... Για καισαρική μιλάω πάντα... Και έγραφε αν θυμάμαι καλά 1600 και κάτι συν 100 το τεστ και αν ήθελα να κάτσω 3 μέρες μου αφαιρούσαν 80ε

Κατάλαβα...αυτό που λές για κάθε διανυκτερευση λιγότερη εκπτωση 80 ευρώ το αναγραφει και στο δικό μου έντυπο, μόλις το ελεγξα. Απλά όπως σου είπα δεν αναγραφει διακριτη τιμή για το τεστ καθώς περιλαμβανεται στο πακετο παροχων τους. Εκεί θα γεννήσεις τελικά ή ενημερώθηκες απλά για τις τιμές; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Ampempa τι σου είπε τελικά ο γιατρός για τα υγρά..πάντως αν φάμε κλωτσιά στην ουρήθρα παίζει να φεύγουν και λίγα Τσίτσα εμένα μου το έκανε ένα απόγευμα η μπέμπα λέω Παναγία μου αυτό μου έλειπε να κατουρηθω στη μέση του δρόμου φορούσα και φόρεμα :)) αχχαχαχαχα

@Sotiria2004 μα συγνώμη δεν θα έχεις ούτε έναν σύνοδο??δεν επιτρέπεται ούτε ο άντρας σου να είναι μαζί σου??πάντως όπως και να χει θα είσαι στα καλύτερα χέρια αφεσου να σε φροντίσουν πάτα το κουμπάκι και όλα θα πάνε καλά.. ❤️

Εμείς σήμερα παραγγείλαμε το καρότσι επιτέλους και από Δευτέρα λέω να ολοκληρώσω αγορές να αρχίσω να πλένω κάποια ρουχαλακια να κάνω σιγά σιγά ΚΙΑ την βαλίτσα..πολλές δουλειές ρε κορίτσια και κουράζομαι πολύ εύκολα τελευταία..από συσπασουλες πως πάτε εσείς??έχετε τις Braxton Hicks??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 λεπτά, ο/η Frogel είπε:

@Ampempa τι σου είπε τελικά ο γιατρός για τα υγρά..πάντως αν φάμε κλωτσιά στην ουρήθρα παίζει να φεύγουν και λίγα Τσίτσα εμένα μου το έκανε ένα απόγευμα η μπέμπα λέω Παναγία μου αυτό μου έλειπε να κατουρηθω στη μέση του δρόμου φορούσα και φόρεμα :)) αχχαχαχαχα

@Sotiria2004 μα συγνώμη δεν θα έχεις ούτε έναν σύνοδο??δεν επιτρέπεται ούτε ο άντρας σου να είναι μαζί σου??πάντως όπως και να χει θα είσαι στα καλύτερα χέρια αφεσου να σε φροντίσουν πάτα το κουμπάκι και όλα θα πάνε καλά.. ❤️

Εμείς σήμερα παραγγείλαμε το καρότσι επιτέλους και από Δευτέρα λέω να ολοκληρώσω αγορές να αρχίσω να πλένω κάποια ρουχαλακια να κάνω σιγά σιγά ΚΙΑ την βαλίτσα..πολλές δουλειές ρε κορίτσια και κουράζομαι πολύ εύκολα τελευταία..από συσπασουλες πως πάτε εσείς??έχετε τις Braxton Hicks??

Δεν ειναι τίποτα!!! Ειναι αυτο ακριβως που λες απο την πιεση!!! Εχει γυρισει ο μπεμπης απο τωρα και ειναι και 2.500 κιλα!!! Θεριο το μωρο μου😀

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα, κορίτσια!! 

Για κάποιο χαζό λόγο δεν είχα δει κανένα από τα μηνύματά σας...

@Ampempa ο γιατρός δε μου έχει πει κάτι, τη Δευτέρα θα το συζητήσουμε. Απλώς υποψιαζόμαστε θέμα με το σάκχαρο (δε βγήκαν κι οι εξετάσεις γαμωτο) και η μπεμπα.ειναι μεγάλη, οπότε έχω στο πίσω μέρος του μυαλού μου έναν προγραμματισμένο τοκετό για να είμαστε σίγουροι. 

@Sotiria2004 τόσο η κουμπάρα μου όσο και μια φίλη μου γέννησαν σε πανεπιστημιακά νοσοκομεία με ολική νάρκωση και καισαρική. Και οι δύο θήλασαν κανονικά κι αποκλειστικά. Με παραξενευει ωστόσο που λες πως δε θα έχεις ένα συνοδό. Ειδικά στις καισαρικες επιβάλλεται. Σου το είπαν σίγουρα ότι δεν επιτρέπεται;;;

Εγω, να σας πω κορίτσια, αγχωνομαι τόσο με το φυσιολογικό τοκετό (πώς να μη σκιστείς, πώς να είσαι συνεργάσιμη) όσο και με την καισαρική (πώς να σηκωθείς, ειδικά με έξτρα κιλά όπως εγώ, πώς να πλυθείς), αλλά το κυριότερο που με αγχωνει είναι να αφήσω την μπέμπα μέσα μέχρι την Πητ. Ξέρω ότι κάθε μέρα στην κοιλιά είναι κέρδος για το παιδί, αλλά δεν είμαι διατεθειμένη να την αφήσω μετά τις 38-39 όσο εγωιστικο κι αν ακούγεται. Φοβάμαι πολύ μην πάω για μαλλί και βγω κουρεμένη.

Τώρα, τη Δευτέρα θα ξέρω ίσως που θα με.δει κ γιατρός. 

Προς το παρόν έχω κάτι πρησμένα κουτεπιε που με ανησυχούν....

Εσείς έχετε καθόλου;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Angelina85 όχι θα πάω στην βιοκλινικη... Έχει τεράστια διαφορά στην τιμή... Διαβαλκανικο είχα σκοπό γιατί είμαι από μηχανιωνα αλλά δεν δίνω 450ε παραπάνω για 3 μέρες...

@Frogel μου είπαν ότι την ώρα της καισαρικής θα είναι εκεί.. Από έξω και μετά πρωί και απόγευμα στις επισκέψεις αλλά μόνο ένας... Δεν είναι πάντα έτσι μόνο τώρα λόγω κορονοιου... Θα έχω άτομα να με βοηθάνε με είπαν... Θα είμαι σε 3κλινο αν ήμουν σε μονόκλινο θα μπορούσα...

Όσο για τις δουλειές εγώ έχω σχεδόν τελειώσει... Ξεκίνησα λίγο πιο νωρίς γιατί κουράζομαι πάρα πολύ... Συσπάσεις δεν έχω παίρνω μαγνήσιο μάλλον για αυτό 

@konstantinaVEπολύ χαίρομαι που ακούω ότι θηλάζουν κανονικά... Η αλήθεια είναι ότι στο γυναικολόγο μου δεν πήγα ακόμα.. Μέσω τηλεφώνου μιλάμε και ο έμβρυολόγος δεν μου απαντούσε σε τέτοιες ερωτήσεις... Σύνοδος επιτρέπεται κανονικά αλλά τώρα λόγω κορονοιου δεν μπορούν να είναι πολλά άτομα... Σε ιδιωτικό θα είμαι.. Και μου λένε ότι με ένα κουμπάκι θα είναι πάντα άτομο εκεί..

Όσο για το πριξιμο αυτή την εβδομάδα και εγώ έτσι είμαι αλλά να πω και την αλήθεια έφαγα 2 μέρες συνεχόμενες πατατάκια ενώ σε όλη την εγκυμοσύνη ούτε αλάτι στην σαλάτα δεν έβαζα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κοριτσάκια... κατά διαστήματα τις τελευταίες εβδομάδες έχω κι εγώ πρησμένους αστραγάλους και κουντουπιέ... όπως π.χ. χθες που ήμουν πολλές ώρες στο γιατρό για τις εξετάσεις... όταν γύρισα σπίτι και τα έβαλα πάνω στο σκαμπό όπως μου είχε πει η μαία μου αλλά και πιο μετά που κοιμήθηκα ξεπρήστηκαν τελείως... αν δεν υπάρχει λόγος υγείας το πρήξιμο οφείλεται στην ορθοστασία, στο κρέμασμα των ποδιών, στην κατακράτηση υγρών... οπότε φροντίστε να μην στέκεστε πολύ ώρα όρθιες και κυρίως όταν κάθεστε να βάζετε τα πόδια πάνω σε σκαμπό ή γενικά ψηλά, να μην κρέμονται... και πολύ νερό...

εμείς χθες τα πήγαμε αμφότεροι μια χαρά στις  εξετάσεις... το ουρικό έμεινε εκεί που ήταν, ο θυροειδής ανέβηκε ξαφνικά αλλά θα μιλήσω σήμερα με την ενδοκρινολόγο να προσαρμόσουμε τα χάπια, ενώ το doppler και ο καρδιοτοκογράφος έδειξαν ότι ο μπέμπης είναι μια χαρά... βέβαια παραμένει μικρούλης αλλά για μία ακόμα φορά ο εμβρυομητρικός δεν έδωσε καμία σημασία και μου είπε να μην δίνω κι εγώ γιατί αυτά είναι κατά προσέγγιση... βέβαια ευτυχώς που παραμένει μικρόσωμος γιατί γύρισε πάλι με το κεφάλι προς τα κάτω και θα έχω πίεση στην τομή... ο γιατρός μου ήταν ενθουσιασμένος, χαμογελούσε, μέχρι και που με χτύπησε φιλικά στον ώμο και μου είπε μπράβο... αχαχαχαχαχαχαχα... το επισημαίνω αυτό γιατί γενικά είναι λίγο σφικτόκωλος και όχι ιδιαίτερα διαχυτικός ως άνθρωπος... μου είπε ότι πιστεύει πώς θα πάμε ακόμα 2 εβδομάδες και κλείσαμε ραντεβού να τα ξαναδούμε όλα την άλλη Πέμπτη... αυτό σημαίνει ότι θα ησυχάσω για μια βδομάδα με τις εξετάσεις πέρα παρά μέρα...

@Sotiria2004ξέχασα να σου πω ότι ναι θηλάζεις κανονικά... δεν σε εμποδίζει τίποτα... 

ακούσατε τίποτα για μερική άρση των μέτρων στα μαιευτήρια, όσον αφορά το θέμα των επισκέψεων;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Στο μαιευτήριο που πήρα πριν 3 μέρες μου είπαν ότι επιτρέπεται ένας συνοδός, ο οποίος μπορεί να αλλάξει μέσα στην ημέρα, αρκεί η αλλαγή να γίνει κάτω στην είσοδο και να φοράει όλοι απαραιτήτως μάσκα. Δλδ εμένα θα είναι ο άντρας μου εκεί, αλλά κάποια στιγμή θα φύγει να έρθει η αδερφή μου να μας δει και μετά αυτή θα φύγει να έρθει ο πατέρας μου. Κι όλο αυτό γιατί αν δεν την δουν την μπέμπα τότε, θα την δουν μέσα Αυγούστου που θα πάρουν άδεια και μου έρχεται κρίμα να έχουν περάσει τόσες μέρες. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η konstantinaVE είπε:

Στο μαιευτήριο που πήρα πριν 3 μέρες μου είπαν ότι επιτρέπεται ένας συνοδός, ο οποίος μπορεί να αλλάξει μέσα στην ημέρα, αρκεί η αλλαγή να γίνει κάτω στην είσοδο και να φοράει όλοι απαραιτήτως μάσκα. Δλδ εμένα θα είναι ο άντρας μου εκεί, αλλά κάποια στιγμή θα φύγει να έρθει η αδερφή μου να μας δει και μετά αυτή θα φύγει να έρθει ο πατέρας μου. Κι όλο αυτό γιατί αν δεν την δουν την μπέμπα τότε, θα την δουν μέσα Αυγούστου που θα πάρουν άδεια και μου έρχεται κρίμα να έχουν περάσει τόσες μέρες. 

Κωνσταντίνα μου στις αλλαγές αυτές να υπολογίζεις και τα πεθερικά... για να μην έχεις μούτρα μετά... αχαχαχαχαχα

δεν ξέρω ρε κορίτσια... εγώ που πήγα την Κυριακή στο Μητέρα για την εξέταση του ουρικού τα είδα λίγο μπάχαλο τα πράγματα... έλειπε η κοπέλα από την είσοδο που θερμομετρούσε και ο άνθρωπος της ασφάλειας έξω στο δρόμο δεν με ρώτησε που πάω... είδα και τα μαγαζιά ανοιχτά μέσα όπως και κόσμο στο καφέ... βέβαια αυτά δικαιολογημένα άνοιξαν μια και το επιτρέπει ο νόμος... όταν ρώτησα στη ρεσεψιόν για το μπάχαλο -ευγενικά φυσικά μήπως τάχα μου έγινε άρση των μέτρων- μου είχε πει ότι τα μέτρα συνεχίζονται, η νοσοκόμα κάπου θα πετάχτηκε και ο τύπος της ασφάλειας ίσως είχε δουλειά... ωστόσο με διαβεβαίωση ότι στους ορόφους μπαίνουν μόνο οι συνοδοί που έχεις δηλώσει...

βγαίνοντας πέρασε βιαστικά ένα ηλικιωμένο ζευγάρι από τον φρουρό, ο οποίος από μακρυά ρώτησε αν πάνε για εξετάσεις και ο άντρας απάντησε "ναι ναι για εξετάσεις"... ούτε χαρτί ζήτησε ούτε που θα κάνει εξετάσεις, όπως ρωτούσαν πριν... όσο για την άρση των μέτρων όσον αφορά τις επισκέψεις κάπου το πήρε το μάτι μου χωρίς να διαβάσω λεπτομέρειες και τώρα δεν το βρίσκω...

πάντως το θεωρώ άδικο να μου ζητάνε να σκάσω 100 ευρώ για το τεστ και να είναι μπάτε σκύλοι αλέστε... επίσης έχω φρικάρει και με την συμπεριφορά όλως εδώ στην Αθήνα... μολονότι βγαίνω μόνο για γιατρό και εξετάσεις παρατηρώ μια τρομερή αισιοδοξία να το πω, μαλακία (sic) να το πω;;; έξω από την κλινική που πάω έχει έντυπα που συμπληρώνεις κάθε φορά... εγώ περιμένω σε απόσταση τη σειρά μου -χθες πήρα μπόλικα μαζί μου για να μην το ξανακάνω ούτε αυτό- και έρχονται πάνω από τον σβέρκο μου να πάρουν χαρτί και να γράψουν κολλητά πάνω μου και μάλιστα πριν φορέσουν τη μάσκα τους... έχω γίνει πολύ δεικτική μαζί τους αλλά το θεωρώ μεγάλη αγένεια... τώρα τελευταία καλούσα και ταξί για να πηγαίνω σχεδόν καθημερινά και να μην ταλαιπωρώ τον αδερφό μου... όντως όλοι φορούσαν μάσκα μόλις έμπαινα και κάποιοι έχουν τοποθετήσει και πλέξιγκλας... αλλά νομίζω ότι θα το κόψω το ταξί ειδικά τώρα που θα ανοίξουν οι πτήσεις από Δευτέρα...

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αθηνά μου, ο πεθερός δε μετακινείται για τέτοιους λόγους (στην κόρη του πήγε με το ζόρι κάνα δυο εβδομάδες αφού είχε γεννήσει) και η πεθερά με.τη μαμά θα μπουν στον παγο, με το προσχήμα πως θα τη δουν και θα την βλέπουν κάθε μέρα στο σπίτι. Ενώ ο μπαμπάς κι η αδερφή θα γυρίσουν σπίτια τους. 

Άσε, που δε θέλω ο άντρας μου να κάνει ταξίδι 1 ώρα να έρθει σπίτι και 1 ώρα να γυρίσει Πάτρα. Δε συνδυάζεται. Δλδ η μία μαμά θα μπει, η άλλη θα κάθεται στο.δρομο και μετά το αντίστροφο;;; Α πα πα πα... σπίτι, σπίτι (χι χι χι)

Πάντως κι εδώ που είναι επαρχία, μπαχαλο. Οι πωλητριες κι οι σερβιτόροι με τη μάσκα στο σαγόνι και αν, στα Η&Μ που πήγα σήμερα όλοι χύμα, παντού πινακίδες κρατάτε 2μ απόσταση και ο ένας πάνω στον άλλον....

Μόνο εγώ με.μασκα κι αντισηπτικό....

Τουλάχιστον, κατέθεσα το χαρτί της άδειας στο ΙΚΑ και ξεμπερδεψα.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η konstantinaVE είπε:

Αθηνά μου, ο πεθερός δε μετακινείται για τέτοιους λόγους (στην κόρη του πήγε με το ζόρι κάνα δυο εβδομάδες αφού είχε γεννήσει) και η πεθερά με.τη μαμά θα μπουν στον παγο, με το προσχήμα πως θα τη δουν και θα την βλέπουν κάθε μέρα στο σπίτι. Ενώ ο μπαμπάς κι η αδερφή θα γυρίσουν σπίτια τους. 

Άσε, που δε θέλω ο άντρας μου να κάνει ταξίδι 1 ώρα να έρθει σπίτι και 1 ώρα να γυρίσει Πάτρα. Δε συνδυάζεται. Δλδ η μία μαμά θα μπει, η άλλη θα κάθεται στο.δρομο και μετά το αντίστροφο;;; Α πα πα πα... σπίτι, σπίτι (χι χι χι)

Πάντως κι εδώ που είναι επαρχία, μπαχαλο. Οι πωλητριες κι οι σερβιτόροι με τη μάσκα στο σαγόνι και αν, στα Η&Μ που πήγα σήμερα όλοι χύμα, παντού πινακίδες κρατάτε 2μ απόσταση και ο ένας πάνω στον άλλον....

Μόνο εγώ με.μασκα κι αντισηπτικό....

Τουλάχιστον, κατέθεσα το χαρτί της άδειας στο ΙΚΑ και ξεμπερδεψα.

 

αυτό με τη μάσκα πρέπει να είναι πολύ δύσκολο για τους εργαζόμενους που είναι υποχρεωμένοι να την φοράνε πολλές ώρες... εγώ χθες δεν μπορούσα κάποια στιγμή να αναπνεύσω... την είχε φρεσκοπλύνει και στο χέρι η κόρη μου με τις ταμπλέτες για το πλυντήριο και είχαν έντονη μυρωδιά... νόμιζα θα σκάσω...

α ρε τυχερούλα... η μία ώρα απόσταση από το μαιευτήριο σε έσωσε... αχαχαχαχαχαχαχα... και ετοιμαζόμουν να διαβάσω νέα ευθυμογραφήματα από τη ζωή στα βάθη της ελληνικής επαρχίας... αχαχαχαχαχαχα

αλλά να ξέρεις θα περιμένω ανυπόμονα να γράψεις -και με όλες τις γαργαλιστικές λεπτομέρειες- τα τεκταινόμενα όταν γυρίσεις σπίτι με μάνα και πεθερά πάνω από το κεφάλι σου... αχαχαχαχαχαχα... και σου υπόσχομαι να κάνω το ίδιο με την κόρη μου... ήδη με μαλώνει συνέχεια για διάφορα... ωστόσο έχει βοηθήσει πολύ το παιδάκι μου... άδειασε όλο το σπίτι από τη σαβούρα χρόνων και επιτέλους αναπνεύσαμε... τώρα έχει σταματήσει λιγάκι γιατί έχει εξεταστική και δίνει μάθημα τη Δευτέρα... μόνη της έπλυνε κι όλα τα ρούχα του μπέμπη και από Τρίτη θα τελειώσει και το καθάρισμα των επίπλων του...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια! Να σας ρωτησω...σε ποια εβδομάδα ετοιμάζουμε την βαλιτσα; Με τις αγορές και το πλύσιμο έχω τελειώσει οπότε νομίζω είμαι ετοιμη. Για τον τοκετό δεν βλέπω να είμαι ετοιμη και ας περνούν οι ημέρες... Εμένα μου είπαν ότι επιτρέπεται ενας συνοδος , ο οποιος θα είναι το ιδιο άτομο για όσες μερες νοσηλευτώ. Κ δυστυχως επισκέψεις από αυτόν συγκεκριμένες ώρες. Κάθε κλινική ακολουθεί το δικό της πρωτοκολλο ασφαλειας,  αλλες πιο αυστηρό αλλες πιο ελαστικό. Αρκετά περιοριστικό στην περιπτωση μας αλλά εφοσον ειναι για την ασφαλεια μας θα προσαρμοστούμε. Φυσικά θα ειναι ο συζυγος μου και οι γονείς θα δουν το παιδί όταν με το καλό γυρισουμε σπίτι. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εδώ Θεσσαλονίκη από όσο βλέπω τα μέτρα τα κρατάνε σχετικά... Αλλά οκ επειδή και εγώ δουλεύω σε εστιατόριο είναι δύσκολο κορίτσια να είσαι 9 ώρες με μάσκα και να μην μπορείς να αναπνεύσεις...οποτε και εγώ όταν μπαίνω σε μαγαζί και βλέπω τον υπάλληλο να βάζει μάσκα επειδή με είδε τον λέω δεν χρειάζεται... Έτσι και αλλιώς αν υπάρχει ιός θα υπάρχει στον αέρα... Σιγά μην φτερνίζεται κάνεις μέσα στην μάσκα... 

Η γνώμη μου δλδ ειναι αυτή... 

Όσο για τον κόσμο ξαναρώτησα... Ένας εκτός και αν είσαι σε μονόκλινο... 

Αλλά Αθηνά μου δωρεάν το τεστ... Μην το πληρώσεις... Μίλα και εσυ με τον εοδυ ειναι κρίμα να δώσεις τα 100ε,δωστα σε κάποια μαία που θα σε βοηθάει καλύτερα... 

 

Επεξεργάστηκε από Sotiria2004
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Sotiria2004 είπε:

Εδώ Θεσσαλονίκη από όσο βλέπω τα μέτρα τα κρατάνε σχετικά... Αλλά οκ επειδή και εγώ δουλεύω σε εστιατόριο είναι δύσκολο κορίτσια να είσαι 9 ώρες με μάσκα και να μην μπορείς να αναπνεύσεις...οποτε και εγώ όταν μπαίνω σε μαγαζί και βλέπω τον υπάλληλο να βάζει μάσκα επειδή με είδε τον λέω δεν χρειάζεται... Έτσι και αλλιώς αν υπάρχει ιός θα υπάρχει στον αέρα... Σιγά μην φτερνίζεται κάνεις μέσα στην μάσκα... 

Η γνώμη μου δλδ ειναι αυτή... 

Όσο για τον κόσμο ξαναρώτησα... Ένας εκτός και αν είσαι σε μονόκλινο... 

Αλλά Αθηνά μου δωρεάν το τεστ... Μην το πληρώσεις... Μίλα και εσυ με τον εοδυ ειναι κρίμα να δώσεις τα 100ε,δωστα σε κάποια μαία που θα σε βοηθάει καλύτερα... 

 

έτσι που τους τα έχω μαζεμένα στο Μητέρα χαμό θα έκανα... τεσπα... η μαία μου έμαθε ότι εκεί κοστίζει 120 αλλά μπορώ να το κάνω στην κλινική που με παρακολουθούν με 90... και από το ταμείο μου μου είχαν πει ότι επειδή δεν είναι ακόμα στις εξετάσεις του Π.Δ. να το κάνουμε και ο αρχίατρος έδωσε εντολή να παίρνουμε χρήματα μετά... τώρα πόσα χρήματα θα σε γελάσω... ούτε αυτοί ξέρουν ακόμα... αν και στο μεταξύ κάποια μπορεί να έχει γεννήσει και να ξέρουν πια...

όσο για τον ΕΟΔΥ καλά τα λέει και τα είχε πει και ο Τσιόδρας... αλλά μόνο λένε.... συμβουλευτικά... άντε τώρα να μπεις απρογραμμάτιστα και να λες δεν το πληρώνω και να σου απαντήσουν "οκ άντε με το καλό στο Αττικό που είναι νοσοκομείο αναφοράς"... θα γελάσει και το παρδαλό κατσίκι...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Athinaa δεν ξέρω ποια από τις δύο με ενοχλεί περισσότερο. Η μαμά που όλα τα ξέρει/έχει ακούσει/έχει διαβάσει ή η πεθερά που δεν έχει ιδέα κι ας γέννησε τρία παιδιά και τώρα πια μας λανσάρει ως απόλυτη γνώση τα πεπραγμένα της κόρης (σύγκριση φουλ). 

Ευτυχώς που υπάρχει το ενδεχόμενο να έρθει η αδερφή λίγες μέρες μπας και τις βάλει στη θέση τους. Να είσαι σίγουρη όμως ότι θα σας διασκεδάσω, για να μην τρελαθώ εδώ μέσα... 

Αρκεί να βρούμε ένα νέο τοπικ 😂

Υγ. Πληρώθηκε καμία από το ΙΚΑ το επίδομα κυοφορίας;;; Σήμερα που πήγα μου είπαν στις 26 θα πληρωθώ, αλλά δεν κατάλαβα για ποιο διάστημα θα είναι: τέλος Μαϊου-Ιουνιος ή προπληρωνεσαι και Ιουλίο;;; Θυμάμαι το ταμείο ανεργίας σε προπληρωνε τον επόμενο μήνα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Angelina85 τη βαλίτσα τη φτιάχνεις οπότε εσύ θες. Σε φόρουμ του εξωτερικού που βλέπω, άλλη την έφτιαχνε από την 28η-30η εβδομάδα, αλλά έλεγε μετά τις 36-37, να έχει μπει στο μήνα της. 

Εγώ είμαι ακριβώς 35 σήμερα και σκέφτομαι δειλά δειλά.μες στο ΣΒΚ να ξεκινήσω τη δική μου με όλα τα μικροπραγματα (κρέμες, καλλυντικά, παντόφλες,σερβιεττες κλπ) και να βάλω τελευταία τα νυχτικά να μη μυρίζουν από τη βαλίτσα μέχρι να γεννησω. 

Κι ο λόγος είναι επειδή μένω μακριά από το μαιευτήριο. Αν εμένα Αθήνα, θα την εφτιαχνα μη σου πω επιτόπου κι αν τυχόν ξεχνούσα κάτι θα μου το έφερναν οι γονείς μου ή ο άντρας μου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 29 λεπτά, ο/η konstantinaVE είπε:

@Angelina85 τη βαλίτσα τη φτιάχνεις οπότε εσύ θες. Σε φόρουμ του εξωτερικού που βλέπω, άλλη την έφτιαχνε από την 28η-30η εβδομάδα, αλλά έλεγε μετά τις 36-37, να έχει μπει στο μήνα της. 

Εγώ είμαι ακριβώς 35 σήμερα και σκέφτομαι δειλά δειλά.μες στο ΣΒΚ να ξεκινήσω τη δική μου με όλα τα μικροπραγματα (κρέμες, καλλυντικά, παντόφλες,σερβιεττες κλπ) και να βάλω τελευταία τα νυχτικά να μη μυρίζουν από τη βαλίτσα μέχρι να γεννησω. 

Κι ο λόγος είναι επειδή μένω μακριά από το μαιευτήριο. Αν εμένα Αθήνα, θα την εφτιαχνα μη σου πω επιτόπου κι αν τυχόν ξεχνούσα κάτι θα μου το έφερναν οι γονείς μου ή ο άντρας μου.

Κορίτσια φτιάξτε τη βαλίτσα να ξεμπερδεύεται... βάλτε και κανένα πουκάμισο/μπλουζάκι του μπαμπά μέσα μήπως λερωθεί με το μωρό, π.χ. τάισμα... αφήστε έξω μόνο το νεσεσέρ με καλλυντικά και σαμπουάν κλπ που τα χρησιμοποιείται, όπως και φορτιστές, τάμπλετ, λάπτοπ κλπ... πάρτε και πανάκια για το μωρό, σεντονάκι και κουβερτούλα, καθώς και πάνα αγκαλιάς... τα τελευταία θα τα χρειαστείτε όταν θα βγαίνετε... ειδικά εσύ @konstantinaVE που μένεις μακρυά, μην τυχόν και αγχωθείς μήπως και ξεχάσει κάτι ο άντρας σου... βάλτε και τα ρούχα εξόδου, δικά σας και του μωρού, εκτός κι αν βγείτε με αυτά που θα μπείτε...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Athinaa είπε:

έτσι που τους τα έχω μαζεμένα στο Μητέρα χαμό θα έκανα... τεσπα... η μαία μου έμαθε ότι εκεί κοστίζει 120 αλλά μπορώ να το κάνω στην κλινική που με παρακολουθούν με 90... και από το ταμείο μου μου είχαν πει ότι επειδή δεν είναι ακόμα στις εξετάσεις του Π.Δ. να το κάνουμε και ο αρχίατρος έδωσε εντολή να παίρνουμε χρήματα μετά... τώρα πόσα χρήματα θα σε γελάσω... ούτε αυτοί ξέρουν ακόμα... αν και στο μεταξύ κάποια μπορεί να έχει γεννήσει και να ξέρουν πια...

όσο για τον ΕΟΔΥ καλά τα λέει και τα είχε πει και ο Τσιόδρας... αλλά μόνο λένε.... συμβουλευτικά... άντε τώρα να μπεις απρογραμμάτιστα και να λες δεν το πληρώνω και να σου απαντήσουν "οκ άντε με το καλό στο Αττικό που είναι νοσοκομείο αναφοράς"... θα γελάσει και το παρδαλό κατσίκι...

Όχι ζητά τους να πας στο αττικό να κάνεις το τεστ 3 μέρες πριν... Αλλά να ξέρεις δεν είναι υποχρεωτικό να το κάνεις και στην κλινική να πας... Αν θέλει η κλινική να στο κάνει όπως εμένα θα μου το κάνει αλλά δεν θα το πληρώσω... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η konstantinaVE είπε:

@Athinaa δεν ξέρω ποια από τις δύο με ενοχλεί περισσότερο. Η μαμά που όλα τα ξέρει/έχει ακούσει/έχει διαβάσει ή η πεθερά που δεν έχει ιδέα κι ας γέννησε τρία παιδιά και τώρα πια μας λανσάρει ως απόλυτη γνώση τα πεπραγμένα της κόρης (σύγκριση φουλ). 

Ευτυχώς που υπάρχει το ενδεχόμενο να έρθει η αδερφή λίγες μέρες μπας και τις βάλει στη θέση τους. Να είσαι σίγουρη όμως ότι θα σας διασκεδάσω, για να μην τρελαθώ εδώ μέσα... 

Αρκεί να βρούμε ένα νέο τοπικ 😂

Υγ. Πληρώθηκε καμία από το ΙΚΑ το επίδομα κυοφορίας;;; Σήμερα που πήγα μου είπαν στις 26 θα πληρωθώ, αλλά δεν κατάλαβα για ποιο διάστημα θα είναι: τέλος Μαϊου-Ιουνιος ή προπληρωνεσαι και Ιουλίο;;; Θυμάμαι το ταμείο ανεργίας σε προπληρωνε τον επόμενο μήνα...

Θα πληρωθεί 56 μέρες πριν την εγκυμοσύνη αυτό... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Sotiria2004 είπε:

Όχι ζητά τους να πας στο αττικό να κάνεις το τεστ 3 μέρες πριν... Αλλά να ξέρεις δεν είναι υποχρεωτικό να το κάνεις και στην κλινική να πας... Αν θέλει η κλινική να στο κάνει όπως εμένα θα μου το κάνει αλλά δεν θα το πληρώσω... 

σιγουρέψω μόνο ότι ισχύει αυτό... μην το δεις μετά στον λογαριασμό...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Athinaa είπε:

σιγουρέψω μόνο ότι ισχύει αυτό... μην το δεις μετά στον λογαριασμό...

Τους πήρα τηλ.. Και τους είπα ότι επικοινώνησα με τον εοδυ και μου είπαν πως δεν είναι υποχρεωτικό να το κάνω το τεστ και μου είπε η κοπέλα ότι θα το κάνω εκεί χωρίς να το πληρώσω γιατί είναι τακτική της κλινικής όσοι είναι μέσα να έχουν κάνει το τεστ. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Sotiria2004 Συγγνώμη αλλά δεν κατάλαβα το μήνυμά σου. Ποιο θα πληρωθεί;;;
Έχω μπει στις 56 ημέρες από τις 22/05 και θα πληρωθώ 26/06. Ρωτάω αν θα πάρω το διάστημα 22/05-26/06 ή θα μπουν οι 9 μέρες του Μαΐου, οι 30 του Ιουνίου και οι 31 του Ιουλίου, όλα μαζί. 
Ξέρω πως το ταμείο ανεργίας και οι συντάξεις προπληρώνουν στην ουσία τον επόμενο μήνα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Sotiria2004 είπε:

Τους πήρα τηλ.. Και τους είπα ότι επικοινώνησα με τον εοδυ και μου είπαν πως δεν είναι υποχρεωτικό να το κάνω το τεστ και μου είπε η κοπέλα ότι θα το κάνω εκεί χωρίς να το πληρώσω γιατί είναι τακτική της κλινικής όσοι είναι μέσα να έχουν κάνει το τεστ. 

κάτσε κάτσε... δηλ σου είχαν πει κάνει τόσο και όταν τους ξαναπήρες και τους είπες ότι ο ΕΟΔΥ λέει ότι δεν είναι υποχρεωτικό σου είπαν θα το κάνεις τσάμπα;;; αχαχαχαχαχαχαχαχα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η Sotiria2004 είπε:

@Angelina85 όχι θα πάω στην βιοκλινικη... Έχει τεράστια διαφορά στην τιμή... Διαβαλκανικο είχα σκοπό γιατί είμαι από μηχανιωνα αλλά δεν δίνω 450ε παραπάνω για 3 μέρες...

@Frogel μου είπαν ότι την ώρα της καισαρικής θα είναι εκεί.. Από έξω και μετά πρωί και απόγευμα στις επισκέψεις αλλά μόνο ένας... Δεν είναι πάντα έτσι μόνο τώρα λόγω κορονοιου... Θα έχω άτομα να με βοηθάνε με είπαν... Θα είμαι σε 3κλινο αν ήμουν σε μονόκλινο θα μπορούσα...

Όσο για τις δουλειές εγώ έχω σχεδόν τελειώσει... Ξεκίνησα λίγο πιο νωρίς γιατί κουράζομαι πάρα πολύ... Συσπάσεις δεν έχω παίρνω μαγνήσιο μάλλον για αυτό 

@konstantinaVEπολύ χαίρομαι που ακούω ότι θηλάζουν κανονικά... Η αλήθεια είναι ότι στο γυναικολόγο μου δεν πήγα ακόμα.. Μέσω τηλεφώνου μιλάμε και ο έμβρυολόγος δεν μου απαντούσε σε τέτοιες ερωτήσεις... Σύνοδος επιτρέπεται κανονικά αλλά τώρα λόγω κορονοιου δεν μπορούν να είναι πολλά άτομα... Σε ιδιωτικό θα είμαι.. Και μου λένε ότι με ένα κουμπάκι θα είναι πάντα άτομο εκεί..

Όσο για το πριξιμο αυτή την εβδομάδα και εγώ έτσι είμαι αλλά να πω και την αλήθεια έφαγα 2 μέρες συνεχόμενες πατατάκια ενώ σε όλη την εγκυμοσύνη ούτε αλάτι στην σαλάτα δεν έβαζα 

Πολύ αυστηρή η κλινική σου βρε κορίτσι αλλά δεν πειράζει τάραξε τους στο κουμπάκι να μάθουν αχαχαχαχαχα..

Εμένα δεν έχουν πρηστεί τα πόδια μου αλλά κάνω διατροφή λόγω διαβήτη και δεν έχω βάλει κιλό σίγουρα παίζει το ρόλο του κι αυτό..πάντως για το τεστ του κορονοιου έχετε δίκιο έλεος που θα σας βάλουν να το πληρώσετε..

@Athinaa εγώ θα τα έχω σίγουρα αυτά ποιος θα έρθει πόσο θα κάτσει θα σας στέλνω να γελάτε χαχαχααχχαχα..μας έσωσε ο κορονοιος όμως που δεν θα γίνει μπουγιο πολύ το χαίρομαι..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η konstantinaVE είπε:

@Sotiria2004 Συγγνώμη αλλά δεν κατάλαβα το μήνυμά σου. Ποιο θα πληρωθεί;;;
Έχω μπει στις 56 ημέρες από τις 22/05 και θα πληρωθώ 26/06. Ρωτάω αν θα πάρω το διάστημα 22/05-26/06 ή θα μπουν οι 9 μέρες του Μαΐου, οι 30 του Ιουνίου και οι 31 του Ιουλίου, όλα μαζί. 
Ξέρω πως το ταμείο ανεργίας και οι συντάξεις προπληρώνουν στην ουσία τον επόμενο μήνα. 

Μάλλον μπερδεύεις το επίδομα με τις Αναρρωτικες άδειες.... Αν σου δωσαν χαρτί για το κύησης θα πληρωθεί μόνο αυτό... Οι άδειες κάθε μήνα που θα περνάς επιτροπή θα σε καλούν να πας... Εμένα τουλάχιστον έτσι με έκαναν... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...