Μετάβαση σε περιεχόμενο

Recommended Posts

Η κουμπάρα μου που γεννάει τον Αύγουστο, της είπαν στο ΙΑΣΩ 3.000 για τρίκλινο κι έχω φρικάρει και λέω "Μην γκρινιάζεις, καλά είσαι στην επαρχία". Απλώς είδα σε φωτό το δίκλινο κι είναι δύο κρεβάτια δίπλα δίπλα κι απογοητεύτηκα... Δηλαδή ο ένας πάνω στον άλλον... 
Τέλος πάντων, κάθε γνώμη και συμβουλή είναι δεκτή, κορίτσια!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 2.3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εγώ Θεσσαλονίκη με καισαρική 1200 με παιδίατρο και αναισθησιολογος και όσα πάρει ο γιατρός μου.. Να μην μιλάω καν ε; για 3κληνο μιλάμε 

Θα σας πω εγώ τι γίνεται... Εάν στο δωμάτιο χωράνε 3 κρεβάτια με απόσταση 2 μέτρων τότε μένουν ως έχει... Εάν όμως δεν χωράνε σε βάζουν σε δωμάτιο με 2 κρεβάτια αλλά επειδή ζήτησες 3κλινο σε χρεωνουν 3κλινο... Αυτά με είπε ο γιατρός μου.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η konstantinaVE είπε:

Η κουμπάρα μου που γεννάει τον Αύγουστο, της είπαν στο ΙΑΣΩ 3.000 για τρίκλινο κι έχω φρικάρει και λέω "Μην γκρινιάζεις, καλά είσαι στην επαρχία". Απλώς είδα σε φωτό το δίκλινο κι είναι δύο κρεβάτια δίπλα δίπλα κι απογοητεύτηκα... Δηλαδή ο ένας πάνω στον άλλον... 
Τέλος πάντων, κάθε γνώμη και συμβουλή είναι δεκτή, κορίτσια!!!

έχει ΕΟΠΠΥ;;; αν ναι μου φαίνεται εξωφρενική η τιμή... επειδή ξέρω ότι ο ΕΟΠΠΥ έχει σύμβαση με τα ιδιωτικά μαιευτήρια... στο Μητέρα γράφουν τις τιμές και στο σάιτ τους...  1650 ευρώ το 3κλινο... τα είχα δει κι εγώ και νόμιζα ότι ισχύει για όλους... αμ δε... το δικό μου ταμείο δεν έχει σύμβαση με ιδιωτικά μαιευτήρια, με αντιμετωπιζουν ως ιδιώτη και θα πάρω φιξ 1900 ευρώ για νοσηλεία και καισαρική... αφού κάθε φορά που πάω με ρωτάνε αν έχω ιδιωτική ασφάλεια... ξέρουν ότι θα με γδάρουν... αν το ήξερα θα είχα κάνει... οπότε ότι και να μου ζητήσει ο γιατρός θα του πω χωρίς απόδειξη για να κάνει κι άλλη έκπτωση... το τρίκλινο στο Μητέρα για τους ιδιώτες είναι στα 2.500 ευρώ... 

επίσης να ξέρεις ότι, τουλάχιστον στην Αθήνα, μέσα στα νοσήλια είναι οι υποχρεωτικές εξετάσεις αλλά σου πασάρουν και άλλες τάχα μου που κοστίζουν 250-300 και δεν τις δικαιολογούν στα ταμείο... να μην τις κάνεις αν στο πουν και κάνε τις έξω μετά... επίσης και για το τεστ κορωνοϊου ζητάνε ότι θέλουν... στο Μητέρα ζητάνε 120 αλλά θα το κάνω στην κλινική που με παρακολουθούν με 90... και μάλλον θα μου κάνουν έκπτωση και σ αυτό...

και φυσικά μην δεχτείς να πληρώσεις δίκλινο με το άλλο κρεβάτι κολλητά... να απαιτήσεις 2 μέτρα απόσταση και διαχωριστικό ανάμεσα... επίσης να ζητήσεις από τώρα παράθυρο... να μην περνάνε όλοι από μπροστά σου...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια εγω από Θεσσαλονικη μίλησα εχθές τηλεφωνικά με το Γένεσις και μου είπαν 1120 για δίκλινο (ΕΟΠΥ). Μου είπαν ότι η διαφορά του από το δίκλινο-λουξ είναι ότι έχεις ατομική τηλεόραση και βγαίνει κάνα 300αρι παραπάνω αν θυμάμαι καλά. Μου είπαν επίσης ότι στο δίκλινο δεν έχεις συνοδό. Μπορείς να έχεις μαζί σου τον σύζυγό κατά τον τοκετο και από εκεί κ μετά τις ώρες επισκεπτηρίου, για το οποίο προς το παρόν υπάρχει απαγόρευση. Δηλαδή θα είναι μαζί μου στον τοκετο κ μετά θα μείνω μόνη κ χωρις επισκέψεις. Έχω πητ 23/7,  λέτε  να αλλάξει αυτό μέχρι τότε;; 

Επίσης μου είπαν ότι πρέπει, πριν την γεννα  να κάνω τεστ για τον κορονοιο που το χρεώνουν 100 ευρώ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου τι κάνετε??εγώ έχω αγχωθει λιγο και θέλω τη βοήθεια σας εχθές κάναμε το ντοπλερ της μπέμπας και όλα ήταν τέλεια είμαι 31 εβδομάδων και όλα κυλάνε φυσιολογικά απλά ξύπνησα με πόνο στα αριστερά πάνω στην κοιλιά και δεν καταλαβαίνω το λόγο..η αλήθεια είναι ότι με πίεσε χθες αρκετά με τον υπέρηχο γιατί δεν είχε καλή στάση η μπέμπα..και έτσι νιώθω λες και εφαγα μπουνιά..τι να κάνω τώρα εγώ??να τον πάρω να τον βρίσω η να αφήσω δύο μερες να δω πως πάει??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Frogel μου κι εμένα στο Ντοπλερ με πίεσε και πονουσα σα μελανιά, αλλά υποχώρησε. Πάντως αριστερά έχω εντοπίσει πως με πονάει το έντερο μου. Μήπως είναι από αυτό...

Μικρόμουπονυ, εμένα μου είπαν στην Πάτρα ότι απαγορεύεται το επισκεπτήριο, επιτρέπεται ένας σύνοδος, ο οποίος μπορεί να αλλάξει. Δηλαδή, την πρώτη μέρα να έχω τον άντρα μου, τη δεύτερη τη μητέρα μου κλπ. Απλώς εγώ θα επιλέξω τον άντρα μου και για τις τρεις μέρες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 λεπτά, ο/η konstantinaVE είπε:

Frogel μου κι εμένα στο Ντοπλερ με πίεσε και πονουσα σα μελανιά, αλλά υποχώρησε. Πάντως αριστερά έχω εντοπίσει πως με πονάει το έντερο μου. Μήπως είναι από αυτό...

Μικρόμουπονυ, εμένα μου είπαν στην Πάτρα ότι απαγορεύεται το επισκεπτήριο, επιτρέπεται ένας σύνοδος, ο οποίος μπορεί να αλλάξει. Δηλαδή, την πρώτη μέρα να έχω τον άντρα μου, τη δεύτερη τη μητέρα μου κλπ. Απλώς εγώ θα επιλέξω τον άντρα μου και για τις τρεις μέρες.

Σευχαριστω πολύ Κωνσταντίνα μου η αλήθεια είναι ότι ψαρωσα αλλά μόλις θυμήθηκα ότι με ξέρανε ο γιατρός χθες ηρέμησα λίγο..η πρώτη μου σκέψη ήταν κι εμένα το έντερο αλλά έχω πάει τουαλέτα και συνεχίζει ο πόνος όποτε μάλλον θα κάνω καμια ωραία μελανιτσα..είναι κ η μεριά που κάνω τις αντιπηκτικες όποτε μπορεί να ήταν ήδη ευαίσθητο..

Εγώ κορίτσια θα γεννήσω σε δημόσιο νοσοκομείο κι εμάς έναν σύνοδο επιτρέπουν και όσο και να θέλει να έρθει η μαμά μου μαζί μου εγώ θέλω τον άντρα μου και μόνο..πιστεύω είναι ο μόνος που θα με βοηθήσει να κρατήσω την ψυχραιμία μου και να νιώθω και ασφαλής..σε όλα τα άλλα τα διαδικαστικά που θα βοηθούσε η μανούλα θα έχουμε τις μαίες όποτε δεν αγχωνομαι..ξέρετε αν θα μου πουν κι εμένα για το τεστ του κορονοιου η μόνο στα ιδιωτικά το ζητάνε??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Frogel είπε:

Σευχαριστω πολύ Κωνσταντίνα μου η αλήθεια είναι ότι ψαρωσα αλλά μόλις θυμήθηκα ότι με ξέρανε ο γιατρός χθες ηρέμησα λίγο..η πρώτη μου σκέψη ήταν κι εμένα το έντερο αλλά έχω πάει τουαλέτα και συνεχίζει ο πόνος όποτε μάλλον θα κάνω καμια ωραία μελανιτσα..είναι κ η μεριά που κάνω τις αντιπηκτικες όποτε μπορεί να ήταν ήδη ευαίσθητο..

Εγώ κορίτσια θα γεννήσω σε δημόσιο νοσοκομείο κι εμάς έναν σύνοδο επιτρέπουν και όσο και να θέλει να έρθει η μαμά μου μαζί μου εγώ θέλω τον άντρα μου και μόνο..πιστεύω είναι ο μόνος που θα με βοηθήσει να κρατήσω την ψυχραιμία μου και να νιώθω και ασφαλής..σε όλα τα άλλα τα διαδικαστικά που θα βοηθούσε η μανούλα θα έχουμε τις μαίες όποτε δεν αγχωνομαι..ξέρετε αν θα μου πουν κι εμένα για το τεστ του κορονοιου η μόνο στα ιδιωτικά το ζητάνε??

αυτό που περιγράφεις το ένιωσα όταν έκανα τον 2ο υπέρηχο καρδιάς... πίεζε κάτω χαμηλά για να γυρισει ο μπέμπης και ας της έλεγα ότι δεν πρόκειται να γυρίσει... βγήκα για μισή ώρα για να φάω και να πιω παγωμένο νερό και μετά πάλι τα ίδια... για 2 μέρες πονούσα εκεί κάτω... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 30 λεπτά, ο/η Athinaa είπε:

αυτό που περιγράφεις το ένιωσα όταν έκανα τον 2ο υπέρηχο καρδιάς... πίεζε κάτω χαμηλά για να γυρισει ο μπέμπης και ας της έλεγα ότι δεν πρόκειται να γυρίσει... βγήκα για μισή ώρα για να φάω και να πιω παγωμένο νερό και μετά πάλι τα ίδια... για 2 μέρες πονούσα εκεί κάτω... 

Ευχαριστώ ρε κορίτσια με καθησυχασατε πολύ γιατί δεν ήξερα από πού μου ήρθε.. :) θέλω να πάω και μια εκδρομουλα αύριο και εελγα που θα ξεκινήσω έτσι η τρελή..τι θα κάνετε εσείς το τριημερακι θα πάτε καμιά βολτιτσα??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Προσωπικά, θα κάτσω μέσα, ήρθαν οι δικοί μου να με δουν πριν γεννήσω κι απ' ο,τι φαίνεται κι ο καιρός θα είναι απαισιος.

Να ρωτήσω κάτι βρε κορίτσια (βασικά.εσενα Αθηνά): μου είπε ο γιατρος μου πως τώρα που θα μπω στο μήνα μου θα κόψουμε και τις αντιπηκτικες και το σαλοσπιρ μια.και τα παίρνω προληπτικά τόσον καιρό κι όχι για κάποιο παθολογικό αίτιο. 

Εσένα τι σου έχουν πει;;; 

Φοβάμαι να αφήσω το παιδί στην τύχη του μέχρι να σπάσουν τα νερά... Έχω αρχίσει να σκέφτομαι την πρόκληση τοκετού τέλος του μηνα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η konstantinaVE είπε:

Προσωπικά, θα κάτσω μέσα, ήρθαν οι δικοί μου να με δουν πριν γεννήσω κι απ' ο,τι φαίνεται κι ο καιρός θα είναι απαισιος.

Να ρωτήσω κάτι βρε κορίτσια (βασικά.εσενα Αθηνά): μου είπε ο γιατρος μου πως τώρα που θα μπω στο μήνα μου θα κόψουμε και τις αντιπηκτικες και το σαλοσπιρ μια.και τα παίρνω προληπτικά τόσον καιρό κι όχι για κάποιο παθολογικό αίτιο. 

Εσένα τι σου έχουν πει;;; 

Φοβάμαι να αφήσω το παιδί στην τύχη του μέχρι να σπάσουν τα νερά... Έχω αρχίσει να σκέφτομαι την πρόκληση τοκετού τέλος του μηνα.

εγώ έκοψα το σαλοσπίρ από το προπερασμένο σ/κ επειδή ήμασταν υπ' ατμών για πρόωρο τοκετό... όταν ρώτησα τη μαία μου αν πρέπει να το ξαναρχίσω μου είπε δεν χρειάζεται γιατί το κόβουν έτσι αλλιώς στις 32 εβδομάδες... innohep κάνω κι εγώ προληπτικά αλλά ήξερα από την αρχή ότι θα τις παίρνω για τουλάχιστον 40 μέρες μετά τον τοκετό, μπορεί και 50... νομίζω ότι οι αντιπηκτικές είναι status στην εξωσωματική... μπορεί ο γιατρός σου να έχει άλλο πρωτόκολλο... είναι ο εξωσωματικός σου ή έχεις άλλον;; αν είναι άλλος θα σου πρότεινα να πάρεις ένα τηλ και τον εξωσωματικό σου... κακό δεν κάνουν πάντως...

τι φοβάσαι καλέ; τι εννοείς να αφήσεις το παιδί στην τύχη του; σου έχει μιλήσει ο γιατρός για πρόκληση; αν όχι να κάτσεις στα αυγά σου... το παιδί θα γεννηθεί όταν είναι έτοιμο, καλώς εχόντων των πραγμάτων.. εξάλλου κανείς δεν εγγυάται ότι θα σου σπάσουν τα νερά... μπορεί να έχεις συσπάσεις χωρίς καμία διαστολή και τα νερά να στα σπάσουν στο μαιευτήριο... έχω διαβάσει τόσες εμπειρίες για την πρόκληση και τουλάχιστον οι μισές καταλήγουν μετά από ώρες ωδίνων σε καισαρική... είτε γιατί δεν επιτυγχάνεται διαστολή, είτε γιατί ζορίζεται το μωρό, είτε γιατί δεν κατεβαίνει... μην ξεχνάς ότι παίρνεις χημεία με ορό... αν χρειαστεί να πας με καισαρική αλλά γιατί να το προκαλέσεις;;; και να περάσεις και όλη την ταλαιπωρία; αν ωστόσο σου το έχει συζητήσει ο γιατρός για πιο ασφαλές να τον ακούσεις αφού σου εξηγήσει επακριβώς τους λόγους...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τις αντιπηκτικες κι εγώ έτσι ξέρω, πως τις παίρνεις μέχρι τέλους και μετά τον τοκετό για κάποιο διάστημα. Απλώς σε περίπτωση που σπάσουν τα νερά δεν μπορείς να κάνεις επισκληριδιο, αν δεν έχουν περάσει τουλάχιστον 24 ώρες από την προηγούμενη ένεση. 

Τώρα ο γιατρός που θα με.ξεγεννησει μου το συζητάει να τις κόψω, ο εξωσωματικος είμαι σίγουρη ότι θα πει να τις συνεχίσω, αλλά διχαζομαι στο να τον ρωτήσω, γιατί εξαρχής προσεγγίζουν το θέμα διαφορετικά. Ο εξωσωματικος ήταν κάθετος ότι θα κάνω προγραμματισμένη καισαρική σώνει και ντε, αυτός εδώ με πηγαίνει για φυσιολογικό εφόσον δεν συντρέχει λόγος για χειρουργείο. Και καταλαβαίνεις τι γίνεται όταν μπλέκεις δύο γιατρούς....

Απλώς μου είπε ότι το παιδί προστατεύεται από το σαλοσπιρ, το οποίο όντως διαβάζω ότι το κόβουν γύρω στα τέλη του 8ου, κι όχι από τις ενέσεις. 

Δεν ξέρω, έχω αγχωθει, μάτι δεν έχω κλείσει. Έχω ακούσει κι εδώ μέσα να χάνουν παιδιά στην 38η-39η εβδομάδα και φρικαρω. Λέω καλύτερα να την πάρω γρηγορότερα παρά να μου "σκάσει" από καμία θρομβωση...

Υγ. Πήρε απότομα μισό κιλό τις τελευταίες δυο εβδομάδες και τώρα ψαχνομαι και για σάκχαρο. Ένας λόγος παραπάνω να μην περιμένω την Πητ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η konstantinaVE είπε:

Τις αντιπηκτικες κι εγώ έτσι ξέρω, πως τις παίρνεις μέχρι τέλους και μετά τον τοκετό για κάποιο διάστημα. Απλώς σε περίπτωση που σπάσουν τα νερά δεν μπορείς να κάνεις επισκληριδιο, αν δεν έχουν περάσει τουλάχιστον 24 ώρες από την προηγούμενη ένεση. 

Τώρα ο γιατρός που θα με.ξεγεννησει μου το συζητάει να τις κόψω, ο εξωσωματικος είμαι σίγουρη ότι θα πει να τις συνεχίσω, αλλά διχαζομαι στο να τον ρωτήσω, γιατί εξαρχής προσεγγίζουν το θέμα διαφορετικά. Ο εξωσωματικος ήταν κάθετος ότι θα κάνω προγραμματισμένη καισαρική σώνει και ντε, αυτός εδώ με πηγαίνει για φυσιολογικό εφόσον δεν συντρέχει λόγος για χειρουργείο. Και καταλαβαίνεις τι γίνεται όταν μπλέκεις δύο γιατρούς....

Απλώς μου είπε ότι το παιδί προστατεύεται από το σαλοσπιρ, το οποίο όντως διαβάζω ότι το κόβουν γύρω στα τέλη του 8ου, κι όχι από τις ενέσεις. 

Δεν ξέρω, έχω αγχωθει, μάτι δεν έχω κλείσει. Έχω ακούσει κι εδώ μέσα να χάνουν παιδιά στην 38η-39η εβδομάδα και φρικαρω. Λέω καλύτερα να την πάρω γρηγορότερα παρά να μου "σκάσει" από καμία θρομβωση...

Υγ. Πήρε απότομα μισό κιλό τις τελευταίες δυο εβδομάδες και τώρα ψαχνομαι και για σάκχαρο. Ένας λόγος παραπάνω να μην περιμένω την Πητ...

Κορίτσι μου κι εγώ κάνω αντιπηκτικες δεν παίρνω σαλοσπιρ καθόλου γιατί έχω ελαφριας μορφής αντιφοσφωλιπιδικο..εγω θα την κάνω την ενεσουλα μου μέχρι και να σαραντισει η μπέμπα..γνώμη μου είναι να το συζητήσεις και με τους δύο γιατρούς σου και αν σε κάνει να νιώθεις ασφάλεια να συνεχίσεις τις ενεσουλες μέχρι να γεννήσεις..πρώτη φορά ακούω να κόβουν ενέσεις πριν την γέννα αλλά όπως είπες κι εσύ τις κάνεις προληπτικά οπότε ίσως γι'αυτό μπορεί να σου το προτείνει..μην σκας και δεν κοιμάσαι γιαυτο αγαπημένη ώρες τη λύση που θα σε κάνει να νιώθεις πιο ήρεμη..κι εμένα στην αρχή δύο γυναικολόγοι μου λέγαν μόνο ένεση και άλλοι δύο μόνο σαλοσπιρ βγάλε άκρη..έκανα αυτό που με έκανε να νιώθω πιο safe..επίσης ειδικά τώρα που είμαστε στο τέλος μην διαβάζεις αυτές τις ιστορίες εννοείται ότι συμβαίνει και είναι τραγικό αλλά μόνο άγχος θα σου προκαλεί και αναστατωση..προσπάθησε να σκέφτεσαι θετικά και να θυμάσαι ότι τα ποσοστά είναι πολύ μα πάρα πολύ υπέρ μας αφού φτάσαμε μέχρι εδώ :) στα λέω να τα ακούω κι εγώ χαχαχαχαχα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η konstantinaVE είπε:

Τις αντιπηκτικες κι εγώ έτσι ξέρω, πως τις παίρνεις μέχρι τέλους και μετά τον τοκετό για κάποιο διάστημα. Απλώς σε περίπτωση που σπάσουν τα νερά δεν μπορείς να κάνεις επισκληριδιο, αν δεν έχουν περάσει τουλάχιστον 24 ώρες από την προηγούμενη ένεση. 

Τώρα ο γιατρός που θα με.ξεγεννησει μου το συζητάει να τις κόψω, ο εξωσωματικος είμαι σίγουρη ότι θα πει να τις συνεχίσω, αλλά διχαζομαι στο να τον ρωτήσω, γιατί εξαρχής προσεγγίζουν το θέμα διαφορετικά. Ο εξωσωματικος ήταν κάθετος ότι θα κάνω προγραμματισμένη καισαρική σώνει και ντε, αυτός εδώ με πηγαίνει για φυσιολογικό εφόσον δεν συντρέχει λόγος για χειρουργείο. Και καταλαβαίνεις τι γίνεται όταν μπλέκεις δύο γιατρούς....

Απλώς μου είπε ότι το παιδί προστατεύεται από το σαλοσπιρ, το οποίο όντως διαβάζω ότι το κόβουν γύρω στα τέλη του 8ου, κι όχι από τις ενέσεις. 

Δεν ξέρω, έχω αγχωθει, μάτι δεν έχω κλείσει. Έχω ακούσει κι εδώ μέσα να χάνουν παιδιά στην 38η-39η εβδομάδα και φρικαρω. Λέω καλύτερα να την πάρω γρηγορότερα παρά να μου "σκάσει" από καμία θρομβωση...

Υγ. Πήρε απότομα μισό κιλό τις τελευταίες δυο εβδομάδες και τώρα ψαχνομαι και για σάκχαρο. Ένας λόγος παραπάνω να μην περιμένω την Πητ...

εγώ θα άκουγα τον εξωσωματικό μου...βασικά αυτόν ακούω πλέον μετά τα χάλια με τον βλάκα τον πανεπιστημιακό -τρομάρα του- που είχα επιλέξει... ενώ τον είχα ενημερώσει για όλα -ηλικία, εξωσωματική κλπ- και ήταν ηλίου φαεινότερο ότι πιο "υψηλού κινδύνου κύηση" δεν υπήρχε, δεν ήθελε καν να μου δώσει βιταμίνες στην αρχή... τρέλα λέμε... επίσης μου έλεγε ότι μπορεί να φτάσουμε και μέχρι τέλος, δηλ. ΠΗΤ, και να προσπαθήσουμε για φυσιολογικό τοκετό, μολονότι είχα ήδη μια καισαρική ... εγώ ευτυχώς συνέχιζα τις βιταμίνες που έπαιρνα από την αρχή και ζήταγα μόνη μου εξετάσεις για όλα... μαγνήσιο, Β12, ούρα 24ώρου, λόγω του ιστορικού προεκλαμψίας... είχα ήδη διαβήτη κύησης από το α' τρίμηνο και έπαιρνα και αγωγή για θυροειδή, που μολονότι ήταν εντός ορίων στα γενικά, ήταν πολύ υψηλός για εγκυμοσύνη... το αποτέλεσμα;; ενώ ο εξωσωματικός μου μου είχε πει δύο φορές οτι θα χρειαστώ περίδεση κάποια στιγμή, ο παπάρας δεν είχε δώσει σημασία... και όταν φάνηκε το 1,5 εκ. του τραχήλου στον β επιπέδου, επειδή ήταν Παρασκευή βράδυ με έστειλε για καλλιέργεια κολπικού υγρού και να τα πούμε από Δευτέρα... ευτυχώς μου έκοψε και τηλ το Σάββατο το πρωί στον εξωσωματικό μου και μου είπε ο άνθρωπος ότι θα το χάσω το παιδί... εξάλλου και ο εμβρυομητρικό -πιστοποιημένος έτσι; - μου είπε ότι έπρεπε να κάνω περίδεση "χθες"... απλώς ο άνθρωπος δεν είχε ιδέα από κυήσεις υψηλού κινδύνου... το αντίθετο δηλ από τους εξωσωματικούς που αυτή ακριβώς είναι η δουλειά τους... και φυσικά μου έκανε το ίδιο απόγευμα την περίδεση ο εξωσωματικός και έκτοτε τον υπακούω τυφλά... ξέρει -αφού τα έχει αντιμετωπίσει 100άδες φορές- όλα μου τα συμπτώματα και τις επιπλοκές... και έχει λύσεις για όλα...

οπότε εγώ ειμαι υπέρ σε όσα σου έχει πει και θα σου πει ο εξωσωματικός σου... προφανώς ο μαιευτήρας σου ακολουθει το ίδιο πρωτόκολλο σε όλες τις εγκυμονούσες...

όταν λες πήρε απότομα μισό κιλό τις 2 εβδομάδες τι εννοείς;;; ότι πήρε 500 γρ. ή ότι πήρε +500 στα 400 που έπρεπε να πάρει κατα μέσο όρο;;;; όσο για τον διαβήτη κύησης και αν έχει επηρεαστεί το μωρό μπορείς να το διαπιστώσεις πανεύκολα στο doppler... φαίνεται στην περίμετρο της κοιλιάς της μπέμπας πόσο είναι σε σχέση με την προηγούμενη φορά και κυρίως σε σχέση με τη διάμετρο του κεφαλιού... αν το μωρό πήρε 500 γρ σε 15 μέρες δεν είναι λόγος να ταραχτεις... σε άλλα φόρουμ διάβαζα ότι κάποια μωρά πήραν 250 γρ. μόνο και οι μαμάδες φρίκαραν και το επόμενο 15ήμερο πήραν 600... ο εμβρυομητρικός κάθε φορά τους έλεγε ότι αυτά είναι φυσιολογικά... κι ο δικός μου αν και παίρνει σταθερά γυρω στα 200 τη βδομάδα βρίσκεται στο 10 στην κλίμακα του 100... ουδείς ανησυχεί που είναι μικρούλης... εγώ πιστεύω ακράδαντα ότι αυτό συνέβη επειδή είχα κόψει σχεδόν όλους τους υδατάνθρακες... πώς να μεγαλώσει το παιδί;;; τώρα που ξανάρχισα τους "κακούς" υδατάνθρακες πιστεύω ότι θα έχει πάρει λίγο περίσσοτερο βάρος... αν και δεν ξέρω αν το πολύ θέλω αυτο με δεδομένο ότι έχει ανοίξει η τομή της προηγούμενης καισαρικής και μπορεί να έχω απρόοπτα... αλλά κάθε 2-3 μέρες είμαι στην κλινική και με παρακολουθούν στενά...

τέλος τι εννοείς παιδί μου να σκάσει από θρόμβωση; αφού δεν έχεις θρομβοφιλία... και αν είχες σε προστατεύουν οι αντιπηκτικές... γι αυτό τις κάνουμε... 

τεσπά... ο μέσος όρος στις εξωσωματικές είναι καισαρική 15 μέρες πριν την ΠΗΤ... για να σιγουρευτούν ότι δεν θα γεννήσεις φυσιολογικά... γνώμη μου είναι πάρε τον εξωσωματικό σου και συμβουλεύσου τον... και κάνε ότι σου πει αυτός...

όσο για τις innohep έχεις δίκιο... γι αυτό κι εγώ που τις έκανα κατά τις 11 το βράδυ από την περασμένη βδομάδα μου είπε η μαία να τις κάνω κάθε μέρα και μία ώρα νωρίτερα ώστε να τις φέρω πολύ νωρίς το πρωί... και ελπίζουμε να μην χρειαστεί να μπω εκτάκτως μέσα στη μέρα... αν καταφέρω να πάω προγραμματισμένα θα πάω μαιευτήριο κατά τις 4-5 το πρωί επειδή ο γιατρός μου κάνει τις καισαρικές 6-6.30 π.μ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ο εξωσωματικος μου δεν μου έχει απαντήσει και γενικά κρατάει μια πολύ αρνητικη στάση απέναντι στο γιατρό μου εδώ. Τον απαξιώνει με κάθε ευκαιρία μόνο και μόνο επειδή δεν τον γνωριζει. Από την πρώτη μέρα μου έλεγε θα κάνεις καισαρική. Ο γιατρός μου αλλά και ο εμβρυομητρικος που έχω κάνει τις εξετάσεις μου λένε πως δεν υπάρχει κανένας λόγος να κάνω καισαρική. 

Τώρα δεν ξέρω τι θα κάνω.... 

Όσο για το βάρος της, εκεί που είχε επιβραδύνει την πρόσληψη βάρους σε 200-300 το 15μερο, πήρε πάνω από 500. Μπορεί να φταίει κι η διατροφή μου όπως λες. Θα προσπαθήσω να κόψω τα "κακά" τώρα μπας και σώσω τίποτα....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η konstantinaVE είπε:

Ο εξωσωματικος μου δεν μου έχει απαντήσει και γενικά κρατάει μια πολύ αρνητικη στάση απέναντι στο γιατρό μου εδώ. Τον απαξιώνει με κάθε ευκαιρία μόνο και μόνο επειδή δεν τον γνωριζει. Από την πρώτη μέρα μου έλεγε θα κάνεις καισαρική. Ο γιατρός μου αλλά και ο εμβρυομητρικος που έχω κάνει τις εξετάσεις μου λένε πως δεν υπάρχει κανένας λόγος να κάνω καισαρική. 

Τώρα δεν ξέρω τι θα κάνω.... 

Όσο για το βάρος της, εκεί που είχε επιβραδύνει την πρόσληψη βάρους σε 200-300 το 15μερο, πήρε πάνω από 500. Μπορεί να φταίει κι η διατροφή μου όπως λες. Θα προσπαθήσω να κόψω τα "κακά" τώρα μπας και σώσω τίποτα....

ο εμβρυομητρικός τι σου είπε για το βάρος;;; σου είπα ότι άλλοι λένε ότι συμβαίνει αυτό... να παίρνουν μαζεμένα τα μωρά το βάρος που δεν πήραν τις περασμένες εβδομάδες... και μην ξεχνάς ότι η απόκλιση είναι πάντα +-10%... εξάλλου ένα τικ να κάνουν πιο δω ή πιο κει στις μετρήσεις αλλάζει και βάρος... μην τρελαίνεσαι... εδώ σε άλλες λένε θα γεννήσεις μωρό 3,5 κιλά και τελικά γεννιέται κάτω από 2... να δεις στα χαρτιά τις αναλογίες... το AC είναι η περίμετρος της κοιλιάς... κι αυτό που τσεκάρεις είναι ο λόγος μεταξύ AC και του κεφαλιού... θα το καταλάβεις γιατί το γράφει επάνω ο υπέρηχος... 

η δική μου διατροφή με τη δική σου δεν έχει σχέση παιδί μου... εγώ έχω διαβήτη κύησης και πρόκειται για εικασία δική μου... και τι να σώσεις;;; κατά μέσο όρο παίρνουν 200 τη βδομάδα... πρόσεξε κατά μεσο όρο... στο doppler τι σου έγραψε;;; σε ποια θέση είναι τώρα η μπέμπα;;; πάντως εγώ τη βλέπω μια χαρά... τσέκαρε μόνο αυτό που σου είπα... μην τρελαίνεσαι χωρίς λόγο... αν θα έχεις λόγο στο μέλλον θα μπορείς να τρελαθείς όσο θέλεις...

όσο για τους γιατρούς θα έπρεπε να είναι σε συνεχή συνεννόηση μεταξύ τους με πρωτοβουλία του μαιευτήρα σου... έχεις περάσει από πολύ μεγάλο λούκι και η εγκυμοσύνη σου είναι αυτό λέμε "πολύτιμος"... δεν είναι για να παίζουν...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ο εμβρυομητρικος μια χαρά τη βρήκε αλλά πάνε δυο εβδομάδες που με είδε. 

Δυστυχώς, ο εξωσωματικος μου είναι απαξιωτικός και θεωρεί τους γιατρούς της επαρχίας σφαχτες κι αδαείς. Δεν υπάρχει περίπτωση να δεχτεί κουβέντα από το μαιευτήρα μου. Εδώ επηρέασε τη μητέρα μου (μια και γνωριζόμαστε οικογενειακώς), γιατί είπαμε.να πάμε φυσιολογικά κι όχι με.καισαρικη όπως λέει αυτός...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η konstantinaVE είπε:

Ο εμβρυομητρικος μια χαρά τη βρήκε αλλά πάνε δυο εβδομάδες που με είδε. 

Δυστυχώς, ο εξωσωματικος μου είναι απαξιωτικός και θεωρεί τους γιατρούς της επαρχίας σφαχτες κι αδαείς. Δεν υπάρχει περίπτωση να δεχτεί κουβέντα από το μαιευτήρα μου. Εδώ επηρέασε τη μητέρα μου (μια και γνωριζόμαστε οικογενειακώς), γιατί είπαμε.να πάμε φυσιολογικά κι όχι με.καισαρικη όπως λέει αυτός...

κοριτσάκι μου μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα... οκ ο εξωσωματικός σου απαράδεκτος ειδικά που έχετε και οικογενειακές σχέσεις... θα έπρεπε να είναι δίπλα σου να σε στηρίζει... η καισαρική επιλέγεται στις εξωσωματικές αλλά ο κυριότερος λόγος είναι η συνήθης μεγάλη ηλικία της επιτόκου και οι συχνες πολύδυμες κυήσεις... ή όταν υπάρχουν θέματα υπέρτασης και διαβήτη... εσύ δεν πληρείς καμία από τις παραπάνω προϋποθέσεις για να μην δοκιμάσεις τον φ.τ... οπότε θα σου έλεγα προχώρα με τον μαιευτήρα αλλά απλώς να μην βιαστείς... δώσε χρόνο... και αφού έχει 2 βδομάδες να σας δει ο εμβρυομητρικός σημαίνει ότι θα σε ξαναδεί πολύ σύντομα... επίσπευσε το για να ησυχάσεις... τουλάχιστον 2-3 βδομαδούλες μπορείς να κάνεις υπομονή, αν σε καθησυχάσει ξανά για το βάρος...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

 Βασικά όταν πήγα για το Ντοπλερ μου είπε "όλα είναι καλά, από εμένα να φύγετε ήσυχοι και δε θα τα ξαναπούμε". 

Τέλος πάντων, δε θέλω να σε κουράζω κι εσένα... Θα κάνω τις εξετάσεις την Τρίτη και την άλλη Δευτέρα θα πάω στο μαιευτήρα μου να δω πως θα πορευτούμε. 

Εσείς τι νέα, κορίτσια;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα και από μένα σε όλες!

Βρίσκομαι στην 33η εβδομάδα και μετά την επαναλληπτική εξέταση ζαχάρου μου βρήκαν διαβήτη κύησης.. σκατά δηλ. Την Πέμπτη έχω ραντεβού στον γιατρό για να μου εξηγήσει τι να τρώω κλπ. Μέχρι τότε, έχει καμία κάποια συμβουλή στο τι να αποφεύγω; Έχω διάβασει στο Ίντερνετ πολλά πράγματα και τα ακολουθώ μέχρι στιγμής, αλλά θα μου άρεσε να έχω και τη δική σας γνώμη πάνω στο θέμα.

Καλό υπόλοιπο Κυριακής σε όλες εύχομαι :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η konstantinaVE είπε:

 Βασικά όταν πήγα για το Ντοπλερ μου είπε "όλα είναι καλά, από εμένα να φύγετε ήσυχοι και δε θα τα ξαναπούμε". 

Τέλος πάντων, δε θέλω να σε κοιτάζω κι εσένα... Θα κάνω τις εξετάσεις την Τρίτη και την άλλη Δευτέρα θα πάω στο μαιευτήρα μου να δω πως θα πορευτούμε. 

Εσείς τι νέα, κορίτσια;;

οκ μην σε ανησυχεί αυτό... σημαίνει ότι ο άνθρωπος έκανε τις μετρήσεις και είναι όλα στη θέση τους... δεν αλλάζει κάτι ξαφνικά... π.χ. να μετακινηθούν όργανα... αυτό μάλιστα είναι από τα 100% αδύνατα... οπότε πριν 2 εβδομάδες σου είπε ότι η μπέμπα πήρε μισό κιλό;;; και αντί να χαίρεσαι τρελαίνεσαι... θα το είχε δει αν επρόκειτο για αύξηση λόγω διαβήτη... κοίταξες τις μετρήσεις που σου είπα πάνω στο doppler;;; αν δεν τις καταλαβαίνεις -που είναι εύκολο γιατι εγώ γκούγκλαρα τα αρχικά- πάρε τον τηλ και ρώτα... μισή ντροπή δική σου και μισή δική του... το βασικό είναι να σου φύγει το άγχος γιατί όλα δειχνουν ότι πάνε περίφημα... προσπάθησε όσο μπορείς να εκλογικεύσεις τον φόβο σου... αυτά που πέρασες ήταν τρομακτικά και ίσως σου φαίνεται αδύνατον τώρα ότι όλα κυλούν ομαλά... να όμως που κυλούν... στην τελική αν δεν μπορείς να ησυχάσεις κάνε και μια καμπύλη ζαχάρου να σου φύγει κι αυτό από μέσα...

εγώ πήγα ξανά χθες το πρωί για εξέταση ουρικό και είχε ανέβει κι άλλο... λίγο όμως... να θυμίσω ότι τη Δευτέρα είχε πέσει κατα πολύ... πρώτη άνοδο είχαμε την Πέμπτη, δεύτερη χθες και σήμερα ξαναπήγα, στο Μητέρα αυτή τη φορά, γιατί μόνο τα Μαιευτήρια είναι ανοιχτά, και τώρα περιμένω... έχει τρελαθεί αυτό το ουρικό οξύ... άλλαξα τη διατροφή κι αυτό ανεβοκατεβαίνει όποτε θέλει... τουλάχιστον ξεπρίστηκαν οι αστράγαλοι, οι πιέσεις υπό έλεγχο με τα αντιυπερτασικά και γενικά αισθάνομαι μια χαρά... τώρα θα βγουν το μεσημέρι και θα μάθουμε νεώτερα... προς το παρόν πάω αύριο να μαζέψω ούρα 24ώρου και την Πέμπτη doppler και καρδιοτοκογράφο... αν και μπορεί να μου τα κάνει και την Τρίτη για να ελέγξει βάρος και να είναι έτοιμος για όλα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Klimentini είπε:

Καλημέρα και από μένα σε όλες!

Βρίσκομαι στην 33η εβδομάδα και μετά την επαναλληπτική εξέταση ζαχάρου μου βρήκαν διαβήτη κύησης.. σκατά δηλ. Την Πέμπτη έχω ραντεβού στον γιατρό για να μου εξηγήσει τι να τρώω κλπ. Μέχρι τότε, έχει καμία κάποια συμβουλή στο τι να αποφεύγω; Έχω διάβασει στο Ίντερνετ πολλά πράγματα και τα ακολουθώ μέχρι στιγμής, αλλά θα μου άρεσε να έχω και τη δική σας γνώμη πάνω στο θέμα.

Καλό υπόλοιπο Κυριακής σε όλες εύχομαι :)

όχι να αποφεύγεις αλλά να κόψεις τα γνωστά... ψωμί, μακαρόνια, ρύζι, πατάτες, ζάχαρη... γενικά τους πολλούς υδατάνθρακες... αν σου δώσει ινσουλίνη να την πάρεις... δεν είναι τίποτα... ένα στυλό ειναι και δεν καταλαβαίνεις καν τσίμπημα... εγώ τις κάνω στο μπούτι... έτσι θα μπορείς να ελέγχεις το ζάχαρο χωρίς να στερηθείς όλους τους υδατάνθρακες... ένα κόλπο ακόμα είναι το λίπος που εξουδετερώνει τον υδατάνθρακα... π.χ. αν θέλεις να φας μια φέτα ψωμί ή μια φρυγανιά να βάλεις πάνω βουτυράκι -απέφυγε τις μαργαρίνες γιατί έχουν φοινικέλαιο- π.χ. lurpak και θα ανέβει πολύ λίγο... γενικά είναι λιγάκι μπελαλίδικη η κατάσταση αλλά κυρίως επειδή θα πρέπει να μετριέσαι.. ένα τσιμπιματάκι στην άκρη του δαχτύλου όπου δεν το νιώθεις κιόλας... απλώς άβολα... κατ άλα δεν είναι τίποτα... παίρνουμε απλώς την ινσουλίνη που για κάποιον λόγο δεν παράγει το πάγκρεας... τόσο απλά... κατά 99,99% εξαφανίζεται μαζί με τον τοκετό... άντε να μετριέσαι κανένα 40ήμερο ακόμα... δεν ξέρω τι εννοείς ραντεβού με τον γιατρό αλλά ελπίζω να μην εννοείς τον μαιευτήρα σου... να πας σε ενδοκρινολόγο που να έχει και εξειδίκευση στον διαβήτη... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 35 λεπτά, ο/η Athinaa είπε:

όχι να αποφεύγεις αλλά να κόψεις τα γνωστά... ψωμί, μακαρόνια, ρύζι, πατάτες, ζάχαρη... γενικά τους πολλούς υδατάνθρακες... αν σου δώσει ινσουλίνη να την πάρεις... δεν είναι τίποτα... ένα στυλό ειναι και δεν καταλαβαίνεις καν τσίμπημα... εγώ τις κάνω στο μπούτι... έτσι θα μπορείς να ελέγχεις το ζάχαρο χωρίς να στερηθείς όλους τους υδατάνθρακες... ένα κόλπο ακόμα είναι το λίπος που εξουδετερώνει τον υδατάνθρακα... π.χ. αν θέλεις να φας μια φέτα ψωμί ή μια φρυγανιά να βάλεις πάνω βουτυράκι -απέφυγε τις μαργαρίνες γιατί έχουν φοινικέλαιο- π.χ. lurpak και θα ανέβει πολύ λίγο... γενικά είναι λιγάκι μπελαλίδικη η κατάσταση αλλά κυρίως επειδή θα πρέπει να μετριέσαι.. ένα τσιμπιματάκι στην άκρη του δαχτύλου όπου δεν το νιώθεις κιόλας... απλώς άβολα... κατ άλα δεν είναι τίποτα... παίρνουμε απλώς την ινσουλίνη που για κάποιον λόγο δεν παράγει το πάγκρεας... τόσο απλά... κατά 99,99% εξαφανίζεται μαζί με τον τοκετό... άντε να μετριέσαι κανένα 40ήμερο ακόμα... δεν ξέρω τι εννοείς ραντεβού με τον γιατρό αλλά ελπίζω να μην εννοείς τον μαιευτήρα σου... να πας σε ενδοκρινολόγο που να έχει και εξειδίκευση στον διαβήτη... 

Γεια σου Αθηνά! 

Ναι με παρακολουθεί στενά ενδοκρινολόγος ήδη από την αρχή της εγκυμοσύνης μου γιατί έχω υπερθυροειδισμό. Οι τιμές του θυροειδή καθόλη τη διάρκεια της εγκυμοσύνης ήταν καλές και έτσι δεν χρειάστηκε να πάρω φάρμακα. 

Τώρα μου βρήκαν διαβήτη κύησης και θα δω και ενδοκρινολόγο αλλά και διατροφολόγο την επόμενη εβδομάδα. Απλά επειδή μέχρι την Πέμπτη δεν θέλω να το αφήσω στην τύχη του, θα μου άρεσε να ξέρω τι στο καλό να ΜΗΝ φαω. Γιατί οι υδατάνθρακες είναι σημαντικοί στην ανάπτυξη του εμβρύου κι έτσι δεν καταλαβαίνω τι ακριβώς να κόψω.. 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Klimentini είπε:

Γεια σου Αθηνά! 

Ναι με παρακολουθεί στενά ενδοκρινολόγος ήδη από την αρχή της εγκυμοσύνης μου γιατί έχω υπερθυροειδισμό. Οι τιμές του θυροειδή καθόλη τη διάρκεια της εγκυμοσύνης ήταν καλές και έτσι δεν χρειάστηκε να πάρω φάρμακα. 

Τώρα μου βρήκαν διαβήτη κύησης και θα δω και ενδοκρινολόγο αλλά και διατροφολόγο την επόμενη εβδομάδα. Απλά επειδή μέχρι την Πέμπτη δεν θέλω να το αφήσω στην τύχη του, θα μου άρεσε να ξέρω τι στο καλό να ΜΗΝ φαω. Γιατί οι υδατάνθρακες είναι σημαντικοί στην ανάπτυξη του εμβρύου κι έτσι δεν καταλαβαίνω τι ακριβώς να κόψω.. 

 

ναι καταλαβαίνω τι εννοείς... εγώ τους ειχα κόψει για να μην παίρνω ινσουλίνη ταχείας συχνά και έπαιρνα μόνο 24ώρου... πιστεύω γι αυτό είναι μικρούλης ο μπέμπης μου... τώρα ωστόσο που ανέβασα ουρικό οξύ κόβω όλα όσα έτρωγα πριν και το έχω ρίξει στους υδατάνθρακες που κάνουν καλό στο ουρικό, δεν έχουν πολλές πουρίνες, αλλά μπορούν να ελεγχθούν εύκολα με την ινσουλίνη... πάντως μαγικές λύσεις δεν υπάρχουν... το ζάχαρο το ανεβάζουν οι υδατάνθρακες, οι λεγόμενοι "κακοί", που έχουν πολύ άμυλο... οπότε απέφευγε και τα βραστά καρότα, αρακά και παντζάρια, καθώς και το καλαμπόκι... εγώ το απέκτησα στο α' τρίμηνο και με τη βοήθεια της διατροφολόγου, που εργάζεται στο ιατρείο της ενδοκρινολόγου μου, κατάφερα να το ελέγξω για κάποιες βδομάδες και να χάσω και 8 κιλά τα οποία και δεν ξαναπήρα... λογικό βέβαια αφού δεν έτρωγα υδατάνθρακες... αχαχαχαχαχαχαχαχα...

εσύ μπορεί να καταφέρεις να το ελέγξεις και με τη διατροφή... έτσι κι αλλιώς κοντά είσαι... ετοιμάσου πάντως για σαλάτες και πρωτεϊνη... κοτοπουλάκι κάργα... doppler έχεις κάνει ήδη;; αν όχι επίσπευσε το για να δείτε και την περίμετρο της κοιλιάς του μωρού... εκεί φαίνεται αν έχει επηρεαστεί από τον διαβήτη σου...

όσο για τον θυρεοειδή κι εγώ εμφάνισα... ήμουν γύρω στο 4 κάτι, λίγο κάτω από το όριο αλλά πολύ για κύηση και ξεκίνησα Τ4... και μου αύξανε τις δόσεις συνέχεια, αυτό έπεφτε μέχρι που πριν 2 βδομάδες έπεσε κάτω από το όριο... αχαχαχαχαχα... οπότε μειώσαμε λίγο τις δόσεις... αυτό είναι υποθυρεοειδισμός έτσι; ελπίζω να απαλλαγώ και απ' αυτόν όταν γεννήσω... αν και κάποια στιγμή περίμενα να αποκτήσω λόγω κληρονομικότητας... γενικά ότι έχει η μαμά μου το παθαίνω κι εγώ...

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 48 λεπτά, ο/η Athinaa είπε:

ναι καταλαβαίνω τι εννοείς... εγώ τους ειχα κόψει για να μην παίρνω ινσουλίνη ταχείας συχνά και έπαιρνα μόνο 24ώρου... πιστεύω γι αυτό είναι μικρούλης ο μπέμπης μου... τώρα ωστόσο που ανέβασα ουρικό οξύ κόβω όλα όσα έτρωγα πριν και το έχω ρίξει στους υδατάνθρακες που κάνουν καλό στο ουρικό, δεν έχουν πολλές πουρίνες, αλλά μπορούν να ελεγχθούν εύκολα με την ινσουλίνη... πάντως μαγικές λύσεις δεν υπάρχουν... το ζάχαρο το ανεβάζουν οι υδατάνθρακες, οι λεγόμενοι "κακοί", που έχουν πολύ άμυλο... οπότε απέφευγε και τα βραστά καρότα, αρακά και παντζάρια, καθώς και το καλαμπόκι... εγώ το απέκτησα στο α' τρίμηνο και με τη βοήθεια της διατροφολόγου, που εργάζεται στο ιατρείο της ενδοκρινολόγου μου, κατάφερα να το ελέγξω για κάποιες βδομάδες και να χάσω και 8 κιλά τα οποία και δεν ξαναπήρα... λογικό βέβαια αφού δεν έτρωγα υδατάνθρακες... αχαχαχαχαχαχαχαχα...

εσύ μπορεί να καταφέρεις να το ελέγξεις και με τη διατροφή... έτσι κι αλλιώς κοντά είσαι... ετοιμάσου πάντως για σαλάτες και πρωτεϊνη... κοτοπουλάκι κάργα... doppler έχεις κάνει ήδη;; αν όχι επίσπευσε το για να δείτε και την περίμετρο της κοιλιάς του μωρού... εκεί φαίνεται αν έχει επηρεαστεί από τον διαβήτη σου...

όσο για τον θυρεοειδή κι εγώ εμφάνισα... ήμουν γύρω στο 4 κάτι, λίγο κάτω από το όριο αλλά πολύ για κύηση και ξεκίνησα Τ4... και μου αύξανε τις δόσεις συνέχεια, αυτό έπεφτε μέχρι που πριν 2 βδομάδες έπεσε κάτω από το όριο... αχαχαχαχαχα... οπότε μειώσαμε λίγο τις δόσεις... αυτό είναι υποθυρεοειδισμός έτσι; ελπίζω να απαλλαγώ και απ' αυτόν όταν γεννήσω... αν και κάποια στιγμή περίμενα να αποκτήσω λόγω κληρονομικότητας... γενικά ότι έχει η μαμά μου το παθαίνω κι εγώ...

 

Πω πω κατάλαβα.. τι να πω ρε συ.. τελικά όλα μπορεί να τα πάθουμε στην εγκυμοσύνη, ο οργανισμός τρελένεται!! 

Εγώ υπερθυροειδισμό είχα πριν την εγκυμοσύνη. Οπότε μόλις έμεινα έγκυος σταματήσαμε τα χάπια και παρακολουθούμαι από την αρχή κάθε 4 εβδομάδες με εξετάσεις αίματος. Ευτυχώς οι τιμές μου είναι καλές κι έτσι δεν χρειάστηκε να πάρω αγωγή. Βέβαια μετά τη γέννα ενδέχεται ο υπερθυροειδισμός μου να γυρίσει. Τι να κάνουμε... 

Τώρα για τον διαβήτη.. σκατά. δεν καταλαβαίνω τι έκανα λάθος. Αφού και κιλά δεν έχω πα΄ρεί πολλά.. είμαι δηλαδή + 10. Τεσπα.. ο τελευταίος υπέρηχος όπου μετρήθηκε το βάρος και η ανάπτυξη του εμβρύου ήταν πολύ καλός. Τώρα περιμένω να κάνω άλλον ένα σε λίγες ημέρες γιατί παρακολουθούμε το έμβρυο. 

Πάντως αυτό που λες με τη κληρονομικότητα παίζει πολύ μεγάλο ρόλο. Ζάχαρο πχ έχει ο πατέρας μου και είχε και ο πατέρας του.. οπότε.. :( bye bye πίτσα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...