Μετάβαση σε περιεχόμενο

Recommended Posts

στις πριν 16 λεπτά, ο/η Tzortzina123 είπε:

Κοριτσάκι μ σας ευχαριστώ πολύ όλες για όλα με καθυσηχασατε πάρα πολύ. Κορίτσι μ είχα κ πολυ μεγάλη αποκόλληση τότε π νόμιζα ότι είχα αποβάλει. Κατακόκκινο αίμα ποτάμι...άστα. απ τότε φοβάμαι πολύ....Επίσης β επιπέδου είχα κάνει στ ελενα. Τώρα ντομπλερ έκλεισα στο μητέρα. Να χω το κεφάλι μ ήσυχο...και εγώ έχω διαβάσει διαφορά αλλά όσο να ναι φοβάσαι...

Να επιβεβαιώσεις στο Μητέρα και να ζητήσεις τον Σταύρου... είναι ο ένας από τους τρεις καλύτερους στην Αθήνα... και αν δεν βρίσκεις ραντεβού ζήτα επιβεβαίωση ότι είναι πιστοποιημένος αυτός που θα σου τον κάνει... υπάρχουν τα ονόματα των πιστοποιημένων εμβρυομητρικών στο ίντερνετ να κάνεις την επαλήθευση...

το μικρό σου είναι μαχητής και θέλει να έρθει σ αυτόν τον κόσμο οπωσδήποτε και να μας καταπλήξει όλους... με τέτοιες αποκολλήσεις σπάνια την γλιτώνεις... είστε ήδη μια οικογένεια ηρώων... 

κι εμένα συνέχεια κάτι μου προκύπτει, από δραματικό έως εντελώς τραγικό... χαλάει κάτι, το φτιάχνουμε και την επομένη χαλάει κάτι άλλο... αχαχαχαχαχαχα... αλλά είμαστε ακόμα εδώ και οι δύο και πάρα πολύ καλά... να έχεις πίστη στον εαυτό σου και το μωρό σου... ξέρω ότι αναρωτιέσαι "γιατί σε μένα;", γιατί να περνάω τέτοια νίλα για το τίποτα; η απάντηση είναι γιατί όχι σε σένα... ετοιμάζεσαι για τα δύσκολα μετά... ευτυχώς προς το παρόν όλα είναι εικασίες και πιθανότητες... δηλ τρίχες... είστε μια χαρά και οι δύο και αυτό έχει σημασία μόνο... ξεθάρρεψε, ψώνισε και προχώρα... όλα είναι και θα είναι μια χαρά...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 2.3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Βασικά, μια αμνιο να δείτε αν το παιδί νοσεί η όχι θα ήταν η οριστική απάντηση στο πρόβλημα σου. Για να σου λένε όμως οι γιατροί άστο και κάνε υπέρηχο, ίσως να μην το αξιολογούν τόσο σοβαρά. Εσύ α σκέφτεσαι πως είναι 1 στις 4 και ΔΕ θα τύχει σε σένα. Προσευχή, πίστη, αισιοδοξία, το μωράκι έρχεται ☺️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η konstantinaVE είπε:

Βασικά, μια αμνιο να δείτε αν το παιδί νοσεί η όχι θα ήταν η οριστική απάντηση στο πρόβλημα σου. Για να σου λένε όμως οι γιατροί άστο και κάνε υπέρηχο, ίσως να μην το αξιολογούν τόσο σοβαρά. Εσύ α σκέφτεσαι πως είναι 1 στις 4 και ΔΕ θα τύχει σε σένα. Προσευχή, πίστη, αισιοδοξία, το μωράκι έρχεται ☺️

Εσύ τώρα αντί να την καθησυχάσεις την ξαναγύρνα πίσω; εσύ έκανες αμνιο; 

Οι γιατροί λένε να μην κάνει κάτι παραπάνω ξέρουν... Τα ίδια κάνουν και σε μένα και 4 γιατροί που πήρα γνώμες ειπαν να μην κάνω και έχω κάτι '' φιλες'' που κάθε φορά που με βλέπουν μου λένε κακώς δεν έκανες τώρα δεν ξέρεις αν έχει πρόβλημα το παιδί καιεχεις άγχος και μπούρδες και με κάνουν να έχω άγχος χωρίς να πρέπει... Όλο σκέφτομαι μήπως έχουν δίκιο; και οι γιατροί με λένε έλεος...

Χάλασαν όλη μου την εγκυμοσύνη για αυτό Κωνσταντίνα όταν η κοπέλα σου λέει ότι ο γιατρός της είπε όχι αμνιο εσύ δεν έχεις λόγο να της βάζεις σκέψεις... 

Κοπέλα μου αακου τους γιατρούς σου... Αφού όλοι είναι χαλαροί, ηρέμησε και εσυ... Με το καλό το μωράκι σου.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κορίτσια η άμνιο δεν είναι θεραπεία, ούτε καν πρόληψη... είναι διάγνωση... οκ να την κάνουμε αν υπάρχει λόγος αλλά νωρίς... εκεί μέχρι τις 23-24... μετά είναι άχρηστη... και να μάθουμε τι θα κάνουμε;; θα το βγάλουμε;; οκ δεν μιλάω για τεράστια ανυπέρβλητα προβλήματα -φτου φτου μακρυά από μας- αλλά για πιθανότητες και για έτσι κι έτσι... δεν υπάρχει λόγος... κι εδώ έχουμε μια τέτοια περίπτωση, η οποία μάλιστα έχει πολύ πιο εύγλωττες αιτίες από την κυστική ίνωση... καλά έκαναν και τους ζήτησαν εξετάσεις αλλά είμαι σίγουρη ότι είναι πλέον σίγουροι ότι δεν είναι αυτό... δεν μπορούν να βάλουν όμως το χέρι τους στη φωτιά για 100% γιατί αυτό δεν υπάρχει και θα βρεθούν μπλεγμένοι... ακόμα και το τεστ ψάχνει μέχρι το 99%... οκ ακόμα και οι πιο ομαλές εγκυμοσύνες με πιθανότητες πάνε... ποια μένει έγκυος και τις εγγυάται κάποιος ότι θα εγκυμονύσει τέλεια, θα γεννήσει τέλεια και δεν θα έχει κανένα πρόβλημα;; κανείς, ποτέ και πουθενά... απλώς μας έτυχαν εμάς εδώ κάποια στραβά αλλά τα αντιμετωπίζουμε όλα μια χαρά... όπως μου είχε πει και η μαία μου αν δεν ήμουν στην Αθήνα και έμενα σε κανένα χωριό απομακρυσμένο και δεν το πολυέψαχνα κιόλας μπορεί να μην είχαμε βρει τίποτα απολύτως, π.χ. τράχηλος, crp, προεκλαμψία, και είτε να την είχα βάψει είτε να γένναγα χωρίς να πάρω χαμπάρι... όλα πιθανότητες είναι...

καλά οι φίλες σου είναι μουρλές... άκου δεν ξέρεις... μια χαρά ξέρεις... δηλ. αν ήξερες ότι κάτι τρέχει τι θα άλλαζε;;; θα μοιρολογούσες όλη μέρα;;; απίστευτα εγωιστικά αυτά που σου λένε... ίσως να είναι οι ίδιες αγχώδεις ως άνθρωποι αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι πρέπει να κάνουν προβολή επάνω σου των κόμπλεξ τους... ήμαρτον... εδώ να μιλάς μέσα και θα σε φτιάχνω εγώ κούκλα... αχαχαχαχαχαχαχα... ψυχραιμία κορίτσια και καλή διάθεση... όλα θα πάνε τέλεια για όλες μας...

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια, με παρεξηγησατε. Προσωπικά της είπα πριν από εσάς της κοπέλας ότι αυτό είναι το παιδί της και δεν έχει νόημα σε αυτό το σταδιο να πανικοβάλλεται, μόνο να σκέφτεται θετικά.

Όμως, αυτό δεν αναιρεί τις πιθανότητες για τις.οποιες μίλησε ο γενετιστής, ούτε ότι η αμνιο είναι η πλέον ενδεδειγμένη εξετάση ορισμένες φορές. 

Και ναι, Σωτηρία, εγώ στην προηγούμενη εγκυμοσύνη έκανα λήψη τροφοβλάστης κι έτσι έμαθα για το παιδί μου. Τώρα δε χρειάστηκε, επειδή είχα ήδη ψαχτει τοτε. 

Ενημέρωτικα τα λέω, όχι για να κινδυνολογησω ούτε να πανικοβαλλω. 

Στην τελική, όπως ήταν η πρώτη μου κουβέντα στην Τζωρτζίνα, να μιλήσει.με τους γιατρούς της παρά με εμένα κι εσάς για πιο έγκυρη ενημέρωση. 

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 ώρες, ο/η konstantinaVE είπε:

Κορίτσια, με παρεξηγησατε. Προσωπικά της είπα πριν από εσάς της κοπέλας ότι αυτό είναι το παιδί της και δεν έχει νόημα σε αυτό το σταδιο να πανικοβάλλεται, μόνο να σκέφτεται θετικά.

Όμως, αυτό δεν αναιρεί τις πιθανότητες για τις.οποιες μίλησε ο γενετιστής, ούτε ότι η αμνιο είναι η πλέον ενδεδειγμένη εξετάση ορισμένες φορές. 

Και ναι, Σωτηρία, εγώ στην προηγούμενη εγκυμοσύνη έκανα λήψη τροφοβλάστης κι έτσι έμαθα για το παιδί μου. Τώρα δε χρειάστηκε, επειδή είχα ήδη ψαχτει τοτε. 

Ενημέρωτικα τα λέω, όχι για να κινδυνολογησω ούτε να πανικοβαλλω. 

Στην τελική, όπως ήταν η πρώτη μου κουβέντα στην Τζωρτζίνα, να μιλήσει.με τους γιατρούς της παρά με εμένα κι εσάς για πιο έγκυρη ενημέρωση. 

 

 

όχι κοριτσάκι μου καμία παρεξήγηση... απλώς τόνισα το γεγονός ότι στην εβδομάδα που είναι η @Tzortzina123δεν έχει κανένα νόημα η άμνιο, η οποία μπορεί να αποβεί και μοιραία... η άμνιο συνίσταται είτε σε μικρότερη ηλικία κύησης οπότε μπορεί κάποια γυναίκα να προχωρήσει και σε άμβλωση είτε σε τραγικές περιπτώσεις, όταν π.χ. υπάρχουν ισχυρές ενδείξεις ότι το μωρό δεν θα επιβιώσει της γέννας... π.χ. απλασία κλπ... ή ακόμα κι αν μπορούν να επέμβουν ενδομητρικά... στην Ελλάδα αυτό δεν είναι ακόμα δυνατόν, μολονότι στην κλινική που με παρακολουθούν μου είχαν πει ότι συνεργάζονται με Έλληνα γιατρό του Λονδίνου που κάνει τέτοιες επεμβάσεις κι εδώ... όποια παρακολουθεί Grey's Anatomy καταλαβαίνει για ποιο πράγμα μιλάω... αχαχαχαχαχαχαχα

όλες μας είμαστε φοβισμένες, κακά τα ψέμματα... ξέρουμε ότι και υγιέστατοι να φτάσουν στο μαιευτήριο μαμά και έμβρυο, κάτι μπορεί να πάει στραβά... πολλές επιπλοκές δεν προλαμβάνονται... όπως έχω ξαναπεί είμαστε τυχερές που γεννάμε στον 21ο αιώνα και οι κίνδυνοι τείνουν όχι μόνο να μειωθούν αλλά να φτάσουν σε χαμηλό μονοψήφιο αριθμό... αλλά 0% δεν θα πάνε ποτέ... γι' αυτό αισιοδοξία, ψυχραιμία και εμπιστοσύνη στο ιατρικό τιμ που επιλέξαμε...

ακόμα και στις εξωσωματικές, με τις χιλιάδες εξετάσεις, ακόμα και με προεμφυτευτικό έλεγχο, κάτι μπορεί να ξεφύγει... στην περίπτωση που συζητάμε ευτυχώς οι γιατροί το έψαξαν πολύ και δεν το άφησαν στα κουτουρού και ότι γίνει... προς το παρόν η μόνη "απώλεια" είναι η ηρεμία των μελλοντικών γονιών... και πιστεύω ακράδαντα ότι αυτή θα είναι και η μόνη μέχρι το τέλος...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λοιπόν κορίτσι θέλω την γνώμη σας... 

Εγω εκτός από τα προβλήματα που έχω... Έχω κσι ένα αιμαγγιωμα στο κεφάλι.. 

Λοιπόν ο γιατρός μου μου είπε ότι πρέπει να κάνω μαγνητική όπως και έκανα και μίλησε μδ τον νεύρο χειρουργό και μου είπαν σήμερα ότι πρέπει να κάνω ολική νάρκωση για την καισαρική.... 

Αχ βρε κορίτσι τι να κάνω; να ξαναπάω σε άλλο γιατρό για δεύτερη γνώμη; νοιώθω και άσχημα πλέον, αμφισβητώ τον γιατρό μου σε κάθε πρόβλημα και στο τέλος όλοι μου λένε τα ίδια με αυτόν... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Προσωπικά, δε νομίζω ότι βλάπτει να πάρεις μια δεύτερη γνώμη, αλλά φίλη μου, που γέννησε πέρυσι τον Ιούλιο με ολική νάρκωση και καισαρική, ανάρρωσε πάρα πολύ γρήγορα. Και σηκώθηκε το ίδιο βράδυ, και στο πλάι κοιμόταν. 

Να κοιτάξεις τι είναι πιο ασφαλές και για σένα και για το μωρό. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μ τι κάνετε; Σήμερα μπήκα στον μηνά μ κ ανυπομωνω αν κ φοβαμαι δε σας κρύβω...Τη Δευτερα καναμε ντομπλερ κ ειδαμε πρωτη φορα φατσουλα....μμμμ κ ειναι ιδια ο μπαμπάς της..επισης είναι 2870 κ ψηλη αρκετα κοινως βοδακι!!

Σήμερα ετοιμασα κ την βαλίτσα κ τα πραγματάκια της μικρής..αυτα τα νέα μας!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η konstantinaVE είπε:

Προσωπικά, δε νομίζω ότι βλάπτει να πάρεις μια δεύτερη γνώμη, αλλά φίλη μου, που γέννησε πέρυσι τον Ιούλιο με ολική νάρκωση και καισαρική, ανάρρωσε πάρα πολύ γρήγορα. Και σηκώθηκε το ίδιο βράδυ, και στο πλάι κοιμόταν. 

Να κοιτάξεις τι είναι πιο ασφαλές και για σένα και για το μωρό. 

Αυτό που φοβάμαι είναι μήπως ο γιατρός ζητάει ολική γιατί φοβάται κάτι ή απλά για να μην γίνει τίποτα με το αιμαγγιωμα... Θα πάω από εκεί κάποια στιγμή να μιλήσουμε, προς το παρόν 9 του μηνός έχω με τον έμβρυολόγο ραντεβού... Έχω να δω την μπέμπα από 12 Μαΐου. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Mariaira είπε:

Κορίτσια μ τι κάνετε; Σήμερα μπήκα στον μηνά μ κ ανυπομωνω αν κ φοβαμαι δε σας κρύβω...Τη Δευτερα καναμε ντομπλερ κ ειδαμε πρωτη φορα φατσουλα....μμμμ κ ειναι ιδια ο μπαμπάς της..επισης είναι 2870 κ ψηλη αρκετα κοινως βοδακι!!

Σήμερα ετοιμασα κ την βαλίτσα κ τα πραγματάκια της μικρής..αυτα τα νέα μας!!

Με το καλό να έρθει η μπέμπα!!!!

Είναι περίεργο το τελευταίο διάστημα, αυτό έλεγα στον άντρα μου. Από τη μια θες να το κρατήσεις στα χέρια σου, να το φιλήσεις, από την άλλη αγχώνεσαι γιατί τουλάχιστον τώρα είναι εκεί μέσα ασφαλές, προστατευμένο, σου κάνει τις κλωτσουλες του, ενώ μετά θα είσαι όλη την ώρα από πάνω....

Ώρες ώρες μου φαίνεται σαν ψέμα...

Σου εύχομαι με.εναν πόνο η μπεμπούλα!!! 🥰😘

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Sotiria2004 είπε:

Λοιπόν κορίτσι θέλω την γνώμη σας... 

Εγω εκτός από τα προβλήματα που έχω... Έχω κσι ένα αιμαγγιωμα στο κεφάλι.. 

Λοιπόν ο γιατρός μου μου είπε ότι πρέπει να κάνω μαγνητική όπως και έκανα και μίλησε μδ τον νεύρο χειρουργό και μου είπαν σήμερα ότι πρέπει να κάνω ολική νάρκωση για την καισαρική.... 

Αχ βρε κορίτσι τι να κάνω; να ξαναπάω σε άλλο γιατρό για δεύτερη γνώμη; νοιώθω και άσχημα πλέον, αμφισβητώ τον γιατρό μου σε κάθε πρόβλημα και στο τέλος όλοι μου λένε τα ίδια με αυτόν... 

και τι σε φοβίζει στην ολική; μια χαρά είναι... εγώ στην πρώτη μου καισαρική με ολική γέννησα... οκ δεν θα δεις το μωρό αμέσως αλλά αυτό είναι το ελάχιστο μπροστά στην υγεία σου... αλλά πες ότι παίρνεις και δεύτερη γνώμη... από ποιον θα την πάρεις, από μαιευτήρα ή από νευροχειρουργό; και πες ότι ειναι διαφορετική; γιατί να είναι η πιο σωστή; και τι θα τους πεις "ξέρετε ρώτησα τον τάδε και μου είπε ότι μπορώ και με επισκληριδιο";;; λίγο κουλό...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Mariaira είπε:

Κορίτσια μ τι κάνετε; Σήμερα μπήκα στον μηνά μ κ ανυπομωνω αν κ φοβαμαι δε σας κρύβω...Τη Δευτερα καναμε ντομπλερ κ ειδαμε πρωτη φορα φατσουλα....μμμμ κ ειναι ιδια ο μπαμπάς της..επισης είναι 2870 κ ψηλη αρκετα κοινως βοδακι!!

Σήμερα ετοιμασα κ την βαλίτσα κ τα πραγματάκια της μικρής..αυτα τα νέα μας!!

Καλημέρα!! Τέτοιες ώρες που γράφουμε 😘😋 και εγώ μπήκα  στο μήνα μου εδώ κ μια εβδομάδα είναι όλα έτοιμα.. Ανυπομονώ!!εύχομαι να έχουμε όλες μας μια γλυκιά λευτεριά  !με υγιή δυνατά μωρα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Έχεις εμπιστοσύνη στον γιατρό σου εννοώ τον ξέρεις χρόνια έχεις το θάρρος να τον ρωτήσεις τους λόγους που θέλει καισαρική με ολική  και όχι καισαρική με την επισκληριδιο? 

Να έχεις δηλαδή στο μυαλό σου ολοκληρωμένα για ποιο  λόγο σου προτείνουν  αυτόν τον τρόπο που πάρα πολλές γυναίκες γεννούν έτσι δεν είναι κάτι  άσχημο...κοιμάσαι ξυπνάς και είσαι μαμά.. 

Η 2η γνώμη κάποιες φορές είναι καλή κάποιες όχι γιατί μπορεί και να σε διχασει  να ψάχνεις  3η... @Sotiria2004

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια😊

Ήθελα να σας ρωτήσω το εξής. Κάνατε την αιτηση στο ΙΚΑ για το επίδομα κυήσεως;;; Εγώ την έκανα και ενώ συμπληρώνω τα ενσημα, μου λένε ότι οι τελευταίοι 2 μήνες δεν φαίνονται ακόμη οπότε δεν μπορώ να προχωρήσω σε αίτηση. Έχει τύχει σε καμία αυτό;; τι κάνετε;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η μικρομουπονυ είπε:

Καλημέρα κορίτσια😊

Ήθελα να σας ρωτήσω το εξής. Κάνατε την αιτηση στο ΙΚΑ για το επίδομα κυήσεως;;; Εγώ την έκανα και ενώ συμπληρώνω τα ενσημα, μου λένε ότι οι τελευταίοι 2 μήνες δεν φαίνονται ακόμη οπότε δεν μπορώ να προχωρήσω σε αίτηση. Έχει τύχει σε καμία αυτό;; τι κάνετε;;;

Εγώ ακόμα περιμένω τηλέφωνο από τον ΕΦΚΑ για να πάω στο τμήμα παροχών.... Εσάς σας πήραν άμεσα βρε κορίτσια;;; Έχω μια εβδομάδα που έχω κάνει την ηλεκτρονική αίτηση...

Κορίτσι μου, δεν ξέρω τι γίνεται..όταν σου είπαν ότι δεν συμπληρώνεις, δεν τους ρωτησες επιτόπου "τι γίνεται τώρα;"?

Ξέρω ότι έχουμε 6 μήνες περιθώριο να καταθέσουμε τα χαρτιά, άρα μπορεί στην έσχατη να τα καταθέσεις αφού γεννήσεις για να φαίνονται κι οι 2 τελευταίοι μήνες (με ο,τι συνεπάγεται αυτό).

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 49 λεπτά, ο/η μικρομουπονυ είπε:

Καλημέρα κορίτσια😊

Ήθελα να σας ρωτήσω το εξής. Κάνατε την αιτηση στο ΙΚΑ για το επίδομα κυήσεως;;; Εγώ την έκανα και ενώ συμπληρώνω τα ενσημα, μου λένε ότι οι τελευταίοι 2 μήνες δεν φαίνονται ακόμη οπότε δεν μπορώ να προχωρήσω σε αίτηση. Έχει τύχει σε καμία αυτό;; τι κάνετε;;;

καλημέρα... ούτε αμα προσκομισσεις βεβαίωση ενσημων από την εταιρεία σου? λογικά θα έχουν κ τα τελευταία ένσημα. πχ εμένα του Ιούνη θα φανούν αρχές Ιουλη και θα μπορεί η εταιρεία να μ δώσει βεβαίωση.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@zwoulini Ο λογιστής του εργοδότη μου έδωσε βεβαίωση ενσήμων κ τους την πήγα στο ΙΚΑ, όμως μου είπαν ότι αυτό δεν αρκεί και ότι θα πρέπει να φανούν στο σύστημα τους ώστε να προχωρήσει η διαδικασία, διαφορετικά δεν τους αφήνει το σύστημα να πάνε παρακάτω. 

Του Ιούνη θα φανούν Ιούλη, δηλαδή είναι έναν μήνα πίσω; κάνουν έναν μήνα να φανουν;; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 54 λεπτά, ο/η μικρομουπονυ είπε:

@zwoulini Ο λογιστής του εργοδότη μου έδωσε βεβαίωση ενσήμων κ τους την πήγα στο ΙΚΑ, όμως μου είπαν ότι αυτό δεν αρκεί και ότι θα πρέπει να φανούν στο σύστημα τους ώστε να προχωρήσει η διαδικασία, διαφορετικά δεν τους αφήνει το σύστημα να πάνε παρακάτω. 

Του Ιούνη θα φανούν Ιούλη, δηλαδή είναι έναν μήνα πίσω; κάνουν έναν μήνα να φανουν;; 

Δεν κάνουν έναν μήνα να φτάσουν πληρώνονται έναν μήνα μετά και τότε τα βλέπουν στο σύστημα.. Θα κάνεις την αίτηση λίγο πιο μετά από την στιγμή που με την βεβαίωση του εργοδότη δεν γίνετε η δουλειά σου... Κρίμα... Για 25 ένσημα τρέξιμο... 

 

στις πριν 9 ώρες, ο/η Giorgette2020 είπε:

Έχεις εμπιστοσύνη στον γιατρό σου εννοώ τον ξέρεις χρόνια έχεις το θάρρος να τον ρωτήσεις τους λόγους που θέλει καισαρική με ολική  και όχι καισαρική με την επισκληριδιο? 

Να έχεις δηλαδή στο μυαλό σου ολοκληρωμένα για ποιο  λόγο σου προτείνουν  αυτόν τον τρόπο που πάρα πολλές γυναίκες γεννούν έτσι δεν είναι κάτι  άσχημο...κοιμάσαι ξυπνάς και είσαι μαμά.. 

Η 2η γνώμη κάποιες φορές είναι καλή κάποιες όχι γιατί μπορεί και να σε διχασει  να ψάχνεις  3η... @Sotiria2004

Έχω εμπιστοσύνη στον γιατρό μου φυσικά για αυτό είμαι και σε αυτόν,πρέπει να πάω να μιλήσουμε από κοντά γιατί τηλέφωνο με πήρε και μου είπε ότι μίλησαν με τον νεύρο χειρουργό... Απλά τον νεύρο χειρουργό δεν τον ξέρω.. Τέλος πάντων πιστεύετε ότι δεν πειράζει να κάνω ολική νάρκωση; 

Μου φαίνεται τρομακτικό... Ότι δεν θα δει την μπέμπα ούτε ο άνδρας μου ούτε εγώ αμέσως... Και επίσης θα μπορώ να θηλασω η θα είμαι όλη μέρα σαν κοιμησμενη; θα μπορώ να έχω άτομα για βοήθεια με τον κορονοιο; ουφ... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σωτηρία μου, η δική μου που γέννησε στο Ρίο με ολική νάρκωση και καισαρική, θηλασε κανονικά από την επόμενη μέρα και συνήλθε πολύ γρήγορα. Άλλη φίλη μου στις Σέρρες γέννησε δύο παιδιά με ολική κ καισαρική (βέβαια δε ρώτησα αν θηλασε). Δε νομίζω ότι πρέπει να φοβάσαι, ειδικά αν είναι για το καλό και των δύο σας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Sotiria2004 είπε:

Δεν κάνουν έναν μήνα να φτάσουν πληρώνονται έναν μήνα μετά και τότε τα βλέπουν στο σύστημα.. Θα κάνεις την αίτηση λίγο πιο μετά από την στιγμή που με την βεβαίωση του εργοδότη δεν γίνετε η δουλειά σου... Κρίμα... Για 25 ένσημα τρέξιμο... 

 

Έχω εμπιστοσύνη στον γιατρό μου φυσικά για αυτό είμαι και σε αυτόν,πρέπει να πάω να μιλήσουμε από κοντά γιατί τηλέφωνο με πήρε και μου είπε ότι μίλησαν με τον νεύρο χειρουργό... Απλά τον νεύρο χειρουργό δεν τον ξέρω.. Τέλος πάντων πιστεύετε ότι δεν πειράζει να κάνω ολική νάρκωση; 

Μου φαίνεται τρομακτικό... Ότι δεν θα δει την μπέμπα ούτε ο άνδρας μου ούτε εγώ αμέσως... Και επίσης θα μπορώ να θηλασω η θα είμαι όλη μέρα σαν κοιμησμενη; θα μπορώ να έχω άτομα για βοήθεια με τον κορονοιο; ουφ... 

πρώτα μάθε γιατί είναι επιβεβλημένη η ολική... πρέπει να ξέρεις, ανεξαιρέτου αν προτιμάς επισκληρίδιο ή όχι... ίσως θέλουν να σε έχουν υπό έλεγχο... ίσως φοβούνται ότι θα σε επηρεάσει η ένεση στη σπονδυλική στήλη... εγώ ήμουν σίγουρη ότι κι αυτή τη φορά θα έκανα ολική, λόγω της πίεσης... γι' αυτό μου είχαν κάνει και την πρώτη φορά... για να μην ανεβάσω πίεση από την ένταση της στιγμής... αν και απ' ότι έμαθα μετά ο γιατρός είπε έξω στους δικούς μου ότι και πάλι ανεβασα 2 φορές πίεση στο χειρουργείο... αλλά και τώρα μου είπαν ότι παρά την πίεση θα μου κάνουν επισκληρίδιο γιατί συνίσταται και έχει πιο καλή αντίδραση στην υπέρταση... αλλά μην τη φοβάσαι την ολική... έκανα και στην αφαίρεση χολής, και στην υστεροσκόπηση-λαπαροσκόπηση και στην περίδεση... παίρνεις τη δόση που πρέπει... μόλις πάρεις την αναισθησία σε 5-10 λεπτά το πολύ έχει βγει το μωρό και μετά σε ράβουν... ξυπνάς στην ανάνηψη και συνέρχεσαι σχεδόν αμέσως... έτσι κι αλλιώς θα προσπαθήσουν να σε σηκώσουν την ίδια μέρα... όσο για γάλα το πολύ πολύ και στην καλύτερη περίπτωση να βγάλεις πρωτόγαλα... θα τους πεις εξαρχής ότι δεν θέλεις να πάρει φόρμουλα... 

ίσως το μόνο μείον να είναι ότι την επισκληρίδιο την αφήνουν κάποιες φορές για όλη τη μέρα και παίρνεις δόσεις για τον πόνο της τομής... αν κάνεις ολική -ή σου αφαιρέσουν αμέσως την επισκληρίδιο- ένα να θυμάσαι και να μην ντραπείς να ζητάς συνεχώς... παυσίπονα, παυσίπονα, παυσίπονα... 

και απ' ότι ξέρω -εκτός κι αν είναι πρόωρο και μπει θερμοκοιτίδα, π.χ. η δικιά μου μπήκε προληπτικά μόλις για 2 ώρες- σου φέρνουν το μωρό αμέσως μόλις ξυπνήσεις, ακόμα και στην ανάνηψη... ρώτησε και ζήτησε το...

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια, να ρωτήσω κάτι άσχετο μια κι όλες λίγο πολύ κοντεύουμε: τι τύπο δωματίου θα κλείσετε; 

Με τον κορονοϊο τα είχαν κάνει όλα μονοκλινα με έναν επιτρεπόμενο συνοδό κι ήμουν σίγουρη. Τώρα τα έχουν απελευθερωσει και σε δίκλινα/τρίκλινα, παλι βέβαια με μόνο ένα συνοδό κι όχι επισκεπτήριο, αλλά έχω μπερδευτει.

Μια λέω να ζητήσω άδειο τρίκλινο, ώστε να έχω απόσταση από ενδεχόμενη δεύτερη κοπέλα. Μια λέω δίκλινο, ώστε και να γεμίσει να μην ειμαστε 3 στο ίδιο μπάνιο (συν οι συνοδοί), αλλά κολλάω στην εγγύτητα των κρεβατιών.

Ιδανικά θα επέλεγα το μονόκλινο, να μείνει κι ο σύζυγος μέσα αντί να ψάχνουμε ξενοδοχεία να πάει (μένουμε 1 ώρα ταξίδι από το μαιευτήριο), αλλά εκεί πλέον είμαστε στα 200-500€ πάνω και λες "αξίζει τόσα για μια διαμονη;;"...

Εχω πελαγωσει. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 28 λεπτά, ο/η konstantinaVE είπε:

Κορίτσια, να ρωτήσω κάτι άσχετο μια κι όλες λίγο πολύ κοντεύουμε: τι τύπο δωματίου θα κλείσετε; 

Με τον κορονοϊο τα είχαν κάνει όλα μονοκλινα με έναν επιτρεπόμενο συνοδό κι ήμουν σίγουρη. Τώρα τα έχουν απελευθερωσει και σε δίκλινα/τρίκλινα, παλι βέβαια με μόνο ένα συνοδό κι όχι επισκεπτήριο, αλλά έχω μπερδευτει.

Μια λέω να ζητήσω άδειο τρίκλινο, ώστε να έχω απόσταση από ενδεχόμενη δεύτερη κοπέλα. Μια λέω δίκλινο, ώστε και να γεμίσει να μην ειμαστε 3 στο ίδιο μπάνιο (συν οι συνοδοί), αλλά κολλάω στην εγγύτητα των κρεβατιών.

Ιδανικά θα επέλεγα το μονόκλινο, να μείνει κι ο σύζυγος μέσα αντί να ψάχνουμε ξενοδοχεία να πάει (μένουμε 1 ώρα ταξίδι από το μαιευτήριο), αλλά εκεί πλέον είμαστε στα 200-500€ πάνω και λες "αξίζει τόσα για μια διαμονη;;"...

Εχω πελαγωσει. 

κοριτσάρα μου αν είναι μόνο 200-500 εγώ λέω να το κάνεις... οι συνοδοί δεν επιτρέπεται να χρησιμοποιούν το μπάνιο... οπότε αν είσαι με άλλες κοπέλες μέσα στο δωμάτιο να το απαιτήσεις... 

επίσης τώρα χαλάρωσαν τα μέτρα... κάτσε να καταφτάσουν οι τουρίστες και θα σου πω τι έχει να γίνει σε έναν μήνα... αχαχαχαχαχαχα...

ο δικός μου γιατρός έχει συμφωνία για αναβάθμιση θέσης... δηλ πληρώνεις 3κλινο και σε βάζουν σε 2κλινο... και αντίστοιχα πληρώνεις 2κλινο και σε βάζουν σε 1κλινο... εμένα μετά το ρούφηγμα που μας έκαναν οι απατεώνες στην τελευταία νοσηλεία μου είπε η μαία ότι θα πληρώσω 3κλινο και θα μας βάλει σε μονόκλινο... αν και λίγο με νοιάζει... προτιμούσα να έχω τα 6.000 στην τσέπη...

πάντως όλα αυτά έχουν σημασία για μένα αν καταφέρω να κρατηθώ 2-3 βδομάδες ακόμα και δεν χρειαστεί ΜΕΝΝ ο μπέμπης... οπότε θα τον έχουμε μαζί μας όσες μέρες κάτσουμε μέσα... αν γεννήσω τελικά πρόωρα και τον βάλουν στη ΜΕΝΝ δεν με νοιάζει σε τι θα είμαι... 

που θα γεννήσεις εσύ; στην Πάτρα δεν μένεις;; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλά, πρωτίστως μας νοιάζει να έρθουν τα μπεμπάκια στην ώρα τους και να μη χρειαστούν ΜΕΝΝ. 
Όχι δε μένω Πάτρα, Πάτρα θα γεννήσω. 
Μπορεί να ακούγονται λίγα, συγκριτικά με τα νοσήλια της Αθήνας (3000 το τρίκλινο πχ) αλλά έχουμε ιδρώσει να μαζέψουμε αυτά τα λίγα για το δίκλινο και σκεφτόμαστε πώς να κινηθούμε και πώς να τα διαθέσουμε. 
Είπα απλώς να δω κι εσείς πώς το σκέφτεστε, μπας και ξεμπερδευτώ. 
Θα ρωτήσω και το γιατρό αύριο τί παίζει, αλλά ως άντρας σιγά μην έχει δώσει σημασία... χαχαχαχαχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η konstantinaVE είπε:

Καλά, πρωτίστως μας νοιάζει να έρθουν τα μπεμπάκια στην ώρα τους και να μη χρειαστούν ΜΕΝΝ. 
Όχι δε μένω Πάτρα, Πάτρα θα γεννήσω. 
Μπορεί να ακούγονται λίγα, συγκριτικά με τα νοσήλια της Αθήνας (3000 το τρίκλινο πχ) αλλά έχουμε ιδρώσει να μαζέψουμε αυτά τα λίγα για το δίκλινο και σκεφτόμαστε πώς να κινηθούμε και πώς να τα διαθέσουμε. 
Είπα απλώς να δω κι εσείς πώς το σκέφτεστε, μπας και ξεμπερδευτώ. 
Θα ρωτήσω και το γιατρό αύριο τί παίζει, αλλά ως άντρας σιγά μην έχει δώσει σημασία... χαχαχαχαχα

καλά μην το λες... γύρω στα 1650 πάει το τρίκλινο στα ιδιωτικά εδώ με τιμές ΕΟΠΠΥ... εγώ που δεν είμαι ΕΟΠΠΥ με αντιμετωπίζουν ως ιδιώτη και μου ριχνουν χαράτσι 1000 ευρώ παραπάνω... τρομάρα τους...

αφού έχεις τη δυνατότητα για δίκλινο να πάρεις δίκλινο... και μπορεί να μην έχεις παρέα, τουλάχιστον όλες τις μέρες... μίλα με το μαιευτήριο για να σιγουρευτεις για τις τιμές... και στην εσχάτη των περιπτώσεων κάνουμε και μια δέηση για μια ψιλοέξαρση των κρουσμάτων εκείνες τις μέρες ή στην τελική ξεκίνα να βήχεις.... να δεις για πότε θα σε βάλουν μόνη σου... αχαχαχαχαχαχαα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...