Μετάβαση σε περιεχόμενο

Recommended Posts

στις πριν 11 ώρες, ο/η Giorgette2020 είπε:

Γεια σε όλες κορίτσια και πάλι!!

Καταρχήν Αθηνά!!! Εύχομαι να ρυθμιστεί η πίεση και να κρατήσεις ακόμα έστω 3 εβδομάδες το μικρό σου εντός κοιλίας!

Διαφορετικά δε πρέπει να ανησυχεις  θα μείνει σίγουρα θερμοκοιτιδα Αλλά και πάλι πολύ σύντομα θα έχει το βάρος  του και θα είστε όλοι μαζί σπίτι 😍

Πιστεύω ότι όσο επεισοδιακή  εγκυμοσύνη έχεις άλλο τόσο ήρεμη ανατροφή να έχει 💗.

Σας διαβάζω κορίτσια κοντεύουμε όλες!!!

Εγώ είμαι σχεδόν 36 εβδομάδων κοινως μπαίνω στο μήνα μου ο δικός μου μπέμπης ήταν στην 34η 2500γρ.

Έχω ετοιμάσει τα πάντα και περιμένω Αλλά κάτι μου λέει ότι αυτή τη φορά δε θα φτάσω 40 κ 41 εβδ... πολλές φορές οι κινήσεις του με πονάνε..

Έχει πάρει θέση με το κεφάλι προς τα κάτω.. Και τώρα θα κάνω τον προεγχειρητικο  έλεγχο τις απαραίτητες  εξετάσεις...

Υπομονή σε λίγο όλες αγκαλιά με τα μωράκια μας 😘😘

Καλημέρα κοπελα μου. Με ένα πόνο σου εύχομαι, με το καλό! Εγώ αργώ ακόμα, νομίζω η τελευταία ειμαι που θα γεννήσω από το παρεάκι εδώ, τέλη Αυγούστου αν όλα πάνε καλά, αλλά αρχίζω κι αγχώνομαι από τώρα μιας και είναι το πρώτο μου και λόγω κορονοιού δεν έχω μπορέσει να παρακολουθήσω κάποιο μάθημα ανώδυνου τοκετού κλπ, στα τυφλά θα πάω, ο,τι κοιτάω από ίντερνετ.

Υπομονή όπως είπες, και με το καλό σε λίγο καιρό να υποδεχτούμε τα μωράκια μας γερά και δυνατά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 2.3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κορίτσια καλημέρα σε όλες σας... τα πράγματα από χθες πάνε καλύτερα... το ουρικό σε μία μέρα από 9,1 έπεσε στο 7,9 ενώ οι πιέσεις μου με τη βοήθεια και των αντιυπερτασικών κινούνται πλέον κάτω από 14 η μεγάλη και κάτω από 9 η μικρή... ενώ και η crp μου χθες είχε πέσει στο 1,69 από 2,97...

οπότε, προς το παρόν τουλάχιστον, απομακρύνεται ο κίνδυνος της άμεσης γέννας...

το συγκλονιστικό που έμαθα όμως, όταν πήγα τη Δευτέρα το βράδυ στην ενδοκρινολόγου μου για να μου φτάξει το πρωτόκολλο για το χειρουργείο σχετικά με τον διαβήτη, ξέρετε ποιο είναι;;; ό,τι ότι έτρωγα τους τελευταίους μήνες ανεβάζει το ουρικό και ότι απέφευγα το κρατάει κάτω... δηλ. με σπανάκι, ντομάτες, κρεμμύδια, ψάρια κλπ ανεβαίνει στο θεό, ενώ μακαρόνια, ρύζι, πατάτες, γλυκά, αλάτι, κρέμες γάλακτος, κοκα κόλα, ζάχαρη κλπ το κρατάνε κάτω... αχαχαχαχαχαχαχα

εγώ με τον διαβήτη κύησης έκανα αυστηρή διατροφή για να μην κάνω και τις ενέσεις ινσουλίνης ταχείας... έκανα κάθε μέρα τις 24ώρου και σπανίως και νιώθοντας και τύψεις, έκανα καμιά ταχείας αν είχα φάει πχ τα ντολμαδάκια της μαμάς μου (1 φορά) ή καμιά πίτα... αχαχαχαχαχαχα... και ότι φυσικά οι υδατάνθρακες είναι απαραίτητοι γιατί αλλιώς ναι μεν ο οργανισμός αναγκάζεται να κάψει την πρωτεΐνη και καίει έτσι λίπος αλλά δυστυχώς επιβαρύνονται πάρα πολύ τα νεφρά λόγω της υψηλής πρωτεΐνης... εγώ παλιότερα που είχα κάνει ντουκάν και είχα χάσει 40 κιλά είχα εξαιρετικές εξετάσεις.... αλλά είχα ξεχάσει ότι στη διατροφή αυτή είναι απαραίτητες 2 κουταλιές πίτουρο βρώμης την ημέρα για τους υδατάνθρακες και άπειρο νερό... και τι τελευταίες βδομάδες όντως δεν έπινα πολύ νερό...

η ενδοκρινολόγος μου μου είπε ότι είμαι πολύ καλά ρυθμισμένη αλλά τώρα θα επικεντρωθούμε στο ουρικό... οπότε κομμένα τα παραπάνω τα "υγιεινά" που σας είπα και ξεκινάω όλα τα απαγορευμένα.. με μετρήσεις πριν και μετά , ινσουλίνη ταχείας και διόρθωση στη 1 ώρα αν χρειαστεί... εγώ φοβόμουν ακόμα κι αν ήμουν 140 π.χ. μετά από 1 ώρα αλλά μου είπε ότι δεν τρέχει τίποτα γιατί θα κάνω μια διορθωτική και θα πέσει... η 1 ώρα δεν μας νοιάζει... το πρόβλημα θα ήταν αν ανέβαινα 190 και 200 και χρειαζόμουν ταχείας 10 και 15 μονάδες αντί για 3-4 που θα κάνω τώρα...

επίσης θέλει και πάρα πολύ νερό... τέλος μου είπε ότι αν βάλω κιλά με τους υδατάνθρακες να μη με νοιάζει γιατί θα μου δώσει άλλες ενέσεις μετά... και επειδή είχα να τη δω και μήνες από κοντά, αφού λόγω μέτρων συνεννοούμασταν από το viber, μου είπε ότι έχω αδυνατίσει πολύ και φαίνεται... 

τώρα νεώτερα θα έχω την Πέμπτη οπότε και θα επαναλάβω τις εξετάσεις, θα κάνω καρδιοτοκογράφο και υπέρηχο καρδιάς... 

ωστόσο από χθες κάτι νιώθω να έχει αλλάξει... σαν να έχει μεγαλώσει η κοιλιά μου ένα πράγμα... αχαχαχαχαχαχαχα

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 56 λεπτά, ο/η Athinaa είπε:

Κορίτσια καλημέρα σε όλες σας... τα πράγματα από χθες πάνε καλύτερα... το ουρικό σε μία μέρα από 9,1 έπεσε στο 7,9 ενώ οι πιέσεις μου με τη βοήθεια και των αντιυπερτασικών κινούνται πλέον κάτω από 14 η μεγάλη και κάτω από 9 η μικρή... ενώ και η crp μου χθες είχε πέσει στο 1,69 από 2,97...

οπότε, προς το παρόν τουλάχιστον, απομακρύνεται ο κίνδυνος της άμεσης γέννας...

το συγκλονιστικό που έμαθα όμως, όταν πήγα τη Δευτέρα το βράδυ στην ενδοκρινολόγου μου για να μου φτάξει το πρωτόκολλο για το χειρουργείο σχετικά με τον διαβήτη, ξέρετε ποιο είναι;;; ό,τι ότι έτρωγα τους τελευταίους μήνες ανεβάζει το ουρικό και ότι απέφευγα το κρατάει κάτω... δηλ. με σπανάκι, ντομάτες, κρεμμύδια, ψάρια κλπ ανεβαίνει στο θεό, ενώ μακαρόνια, ρύζι, πατάτες, γλυκά, αλάτι, κρέμες γάλακτος, κοκα κόλα, ζάχαρη κλπ το κρατάνε κάτω... αχαχαχαχαχαχαχα

εγώ με τον διαβήτη κύησης έκανα αυστηρή διατροφή για να μην κάνω και τις ενέσεις ινσουλίνης ταχείας... έκανα κάθε μέρα τις 24ώρου και σπανίως και νιώθοντας και τύψεις, έκανα καμιά ταχείας αν είχα φάει πχ τα ντολμαδάκια της μαμάς μου (1 φορά) ή καμιά πίτα... αχαχαχαχαχαχα... και ότι φυσικά οι υδατάνθρακες είναι απαραίτητοι γιατί αλλιώς ναι μεν ο οργανισμός αναγκάζεται να κάψει την πρωτεΐνη και καίει έτσι λίπος αλλά δυστυχώς επιβαρύνονται πάρα πολύ τα νεφρά λόγω της υψηλής πρωτεΐνης... εγώ παλιότερα που είχα κάνει ντουκάν και είχα χάσει 40 κιλά είχα εξαιρετικές εξετάσεις.... αλλά είχα ξεχάσει ότι στη διατροφή αυτή είναι απαραίτητες 2 κουταλιές πίτουρο βρώμης την ημέρα για τους υδατάνθρακες και άπειρο νερό... και τι τελευταίες βδομάδες όντως δεν έπινα πολύ νερό...

η ενδοκρινολόγος μου μου είπε ότι είμαι πολύ καλά ρυθμισμένη αλλά τώρα θα επικεντρωθούμε στο ουρικό... οπότε κομμένα τα παραπάνω τα "υγιεινά" που σας είπα και ξεκινάω όλα τα απαγορευμένα.. με μετρήσεις πριν και μετά , ινσουλίνη ταχείας και διόρθωση στη 1 ώρα αν χρειαστεί... εγώ φοβόμουν ακόμα κι αν ήμουν 140 π.χ. μετά από 1 ώρα αλλά μου είπε ότι δεν τρέχει τίποτα γιατί θα κάνω μια διορθωτική και θα πέσει... η 1 ώρα δεν μας νοιάζει... το πρόβλημα θα ήταν αν ανέβαινα 190 και 200 και χρειαζόμουν ταχείας 10 και 15 μονάδες αντί για 3-4 που θα κάνω τώρα...

επίσης θέλει και πάρα πολύ νερό... τέλος μου είπε ότι αν βάλω κιλά με τους υδατάνθρακες να μη με νοιάζει γιατί θα μου δώσει άλλες ενέσεις μετά... και επειδή είχα να τη δω και μήνες από κοντά, αφού λόγω μέτρων συνεννοούμασταν από το viber, μου είπε ότι έχω αδυνατίσει πολύ και φαίνεται... 

τώρα νεώτερα θα έχω την Πέμπτη οπότε και θα επαναλάβω τις εξετάσεις, θα κάνω καρδιοτοκογράφο και υπέρηχο καρδιάς... 

ωστόσο από χθες κάτι νιώθω να έχει αλλάξει... σαν να έχει μεγαλώσει η κοιλιά μου ένα πράγμα... αχαχαχαχαχαχαχα

 

Τι χαρά.... Παντα ευχάριστα νέα να μας λες... Αντε!!! Και εμένα μεγαλώνει ελπίζω να μην πάει άλλο.. Χιχι δεν μπορώ ούτε κάλτσες να βάλω.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ κορίτσια νιώθω πιο έντονα αυτό το τσίτωμα στην κοιλιά, λες και τεντώνεται η μικρή και τολμώ να πω πως μία φορά κινούταν κοντά στον αφαλό τόσο πολύ που μου φάνηκε λες κι ένιωθα κάποιο κόκκαλο (γόνατο κλπ). 
Έχει όμως και τη χάρη του αυτό το "μεγάλωμα" και το τσίτωμα... ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ο δικός μου προχθές γύρισε με το κεφάλι πάνω... και χθες σαν να ένιωθα ότι ξαναξάπλωσε ανάσκελα... διαφορετικές κινήσεις... ας κάνει ότι θέλει βέβαια αρκεί να κάτσει εκεί μέσα όσο περισσότερο γίνεται... ο μπαμπάς μας έχει φρικάρει... ζυγίζει αντικείμενα για να δει πόσος είναι... σαν να του έχει πέσει ο ουρανός στο κεφάλι... αχαχαχαχαχαχαχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Α, δεν το 'χα σκεφτεί αυτό....

Ωραία ιδέα. Θα είναι 2 κιλά εμας τώρα... Θα το δοκιμάσω. Χαχαχαχχα

Εμένα εξακολουθεί βρε γαμωτο να "εξαφανίζεται" όταν βάλει το χέρι επάνω ο άντρας μου, κι έχει τόση λαχτάρα ο καημένος. Της μιλάει, της στέλνει φιλάκια κι αυτή τιποτα.... Νιώθει αποκομμένος κι ας λέει "δεν πειράζει".

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 36 λεπτά, ο/η konstantinaVE είπε:

Α, δεν το 'χα σκεφτεί αυτό....

Ωραία ιδέα. Θα είναι 2 κιλά εμας τώρα... Θα το δοκιμάσω. Χαχαχαχχα

Εμένα εξακολουθεί βρε γαμωτο να "εξαφανίζεται" όταν βάλει το χέρι επάνω ο άντρας μου, κι έχει τόση λαχτάρα ο καημένος. Της μιλάει, της στέλνει φιλάκια κι αυτή τιποτα.... Νιώθει αποκομμένος κι ας λέει "δεν πειράζει".

Πες του να χαιδευει την κοιλια σου και να της μιλαει!!!! Εμενα ετσι κανει ο δικος μου και κουνιεται!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η konstantinaVE είπε:

Α, δεν το 'χα σκεφτεί αυτό....

Ωραία ιδέα. Θα είναι 2 κιλά εμας τώρα... Θα το δοκιμάσω. Χαχαχαχχα

Εμένα εξακολουθεί βρε γαμωτο να "εξαφανίζεται" όταν βάλει το χέρι επάνω ο άντρας μου, κι έχει τόση λαχτάρα ο καημένος. Της μιλάει, της στέλνει φιλάκια κι αυτή τιποτα.... Νιώθει αποκομμένος κι ας λέει "δεν πειράζει".

ίσως αντιδρά στο άγγιγμα... φάε γλυκό και παγωμένο νερό... και τότε θα αρχίσει τις κινήσεις και θα την τσακώσετε...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το πρόβλημα δεν είναι ότι δεν κουνιέται. Είναι ότι σε αυτόν δεν κάνει τίποτα. Μπορεί να έχει 5 ολόκληρα λεπτά το χέρι του και να της μιλάει και μόλις το πάρει, τότε μου ρίχνει κλωτσιές. 
Δύο τινά: Ή τον ακούει και μόλις το πάρει, κλωτσάει και τον ψάχνει     ή
Του κρύβεται και δε θέλει κανέναν. 
Μυστήριο παιδί από κοιλιά ετούτο. χαχχαχαχαχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 λεπτά, ο/η konstantinaVE είπε:

Το πρόβλημα δεν είναι ότι δεν κουνιέται. Είναι ότι σε αυτόν δεν κάνει τίποτα. Μπορεί να έχει 5 ολόκληρα λεπτά το χέρι του και να της μιλάει και μόλις το πάρει, τότε μου ρίχνει κλωτσιές. 
Δύο τινά: Ή τον ακούει και μόλις το πάρει, κλωτσάει και τον ψάχνει     ή
Του κρύβεται και δε θέλει κανέναν. 
Μυστήριο παιδί από κοιλιά ετούτο. χαχχαχαχαχα

πες του να μην το ακουμπάει απλα... να πιέζει κιόλας... ο δικός μου κουνιέται οταν ακούει τον μπαμπα του... αρκεί να είναι ξυπνιος...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμένα ρε κορίτσια ο άντρας μου φοβάται να πιάσει την κοιλιά μου... (δεν το συζητάω για να κάνουμε και κάτι άλλο) Βέβαια είναι τόσο ανάποδη η κόρη μου που δεν βάζει κωλο κατω... 

Την βλέπει από μακρυά πως γίνετε η κοιλιά μου και πως αλλάζει σχήματα και κλαίει... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα κορίτσια! 

Τι κάνετε;Είπα να μπω στο θέμα σας για να σας κανω μια ερώτηση,μιας και είστε σε μεγαλυτερη εβδομαδα από μενα... Είμαι στη 2η εβδομαδα του 6ου και από τον τρίτο μηνα δεν έχω παρει κανενα κιλό(μόνο 2 κιλά μέχρι τον τρίτο πηρα). Ανακατοσουρες (μεχρι τον τριτο είχα) δεν έχω κ εμετους... Ο γιατρός δεν το αξιολόγησε καθόλου και ήθελα να ρωτήσω αν έχετε ανάλογη εμπειρία.... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Xrita είπε:

Καλησπερα κορίτσια! 

Τι κάνετε;Είπα να μπω στο θέμα σας για να σας κανω μια ερώτηση,μιας και είστε σε μεγαλυτερη εβδομαδα από μενα... Είμαι στη 2η εβδομαδα του 6ου και από τον τρίτο μηνα δεν έχω παρει κανενα κιλό(μόνο 2 κιλά μέχρι τον τρίτο πηρα). Ανακατοσουρες (μεχρι τον τριτο είχα) δεν έχω κ εμετους... Ο γιατρός δεν το αξιολόγησε καθόλου και ήθελα να ρωτήσω αν έχετε ανάλογη εμπειρία.... 

Γεια σου @Xrita . Κ εμένα με απασχολούσε το γεγονός ότι δεν έπαιρνα βαρος. Ο γιατρος μου ηταν παντα καθησυχαστικος. Όπως κ εσύ,  μέχρι τον 6 είχα βάλει μόλις 2 κιλά. Εφόσον η ανάπτυξη του εμβρύου είναι ικανοποιητική το θέμα των δικων σου κιλών δεν χρειάζεται να σε απασχολεί. Μπήκα αισίως στον 8ο, έχω βάλει μόλις 5 κιλά στο σύνολο κ σε όλες τις μετρήσεις η μικρή μου είναι "αφρατουλα" . Να εχεις μια υπέροχη εγκυμοσύνη. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 λεπτά, ο/η Angelina85 είπε:

Γεια σου @Xrita . Κ εμένα με απασχολούσε το γεγονός ότι δεν έπαιρνα βαρος. Ο γιατρος μου ηταν παντα καθησυχαστικος. Όπως κ εσύ,  μέχρι τον 6 είχα βάλει μόλις 2 κιλά. Εφόσον η ανάπτυξη του εμβρύου είναι ικανοποιητική το θέμα των δικων σου κιλών δεν χρειάζεται να σε απασχολεί. Μπήκα αισίως στον 8ο, έχω βάλει μόλις 5 κιλά στο σύνολο κ σε όλες τις μετρήσεις η μικρή μου είναι "αφρατουλα" . Να εχεις μια υπέροχη εγκυμοσύνη. 

 Σε ευχαριστώ παρα παρα πολυ! Ναι οι μετρήσεις είναι καλές απλα ξεκίνησα 78 κιλά κ είμαι κολλημένη στα 80 απο τον τρίτο.(Δεν ήμουν δηλαδή και αδυνατη). Σε ευχαριστώ κ παλι!Με το καλό όλα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια καλημέρα !! Τι κάνετε ;; Από χθες είμαι πολύ χάλια ψυχολογικά για θέματα που προέκυψαν με τον άντρα μου έκλαιγα όλη μέρα και σήμερα πάλι τα ίδια χωρίς να μπορώ να σταματήσω ούτε να το ελέγξω . Ξέρετε αν επηρεάζω το μωρό μου ;; Το έχετε πάθει ;;; Είμαι 30 εβδομάδων 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 45 λεπτά, ο/η evi1996 είπε:

Κορίτσια καλημέρα !! Τι κάνετε ;; Από χθες είμαι πολύ χάλια ψυχολογικά για θέματα που προέκυψαν με τον άντρα μου έκλαιγα όλη μέρα και σήμερα πάλι τα ίδια χωρίς να μπορώ να σταματήσω ούτε να το ελέγξω . Ξέρετε αν επηρεάζω το μωρό μου ;; Το έχετε πάθει ;;; Είμαι 30 εβδομάδων 

Καλημέρα... Τα μωράκια νομίζω ότι καταλαβαίνουν... Χωρίς να είμαι ειδική πάνω στο θέμα... Το λέω γιατί εγώ μαλωσα με την από πάνω μου πρόσφατα και αμέσως η κοιλιά μου εσφιξε...δεν θα σου πω να σταματήσεις γιατί όπως λες δεν μπορείς... Μπορείς όμως για λίγο να πας κάπου αλλού να αλλάξεις περιβάλλον; καλο πιστεύω θα ήταν... Υπομονή είναι οι ορμόνες είναι το άγχος... Πολλά μαζί... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Sotiria2004 είπε:

Καλημέρα... Τα μωράκια νομίζω ότι καταλαβαίνουν... Χωρίς να είμαι ειδική πάνω στο θέμα... Το λέω γιατί εγώ μαλωσα με την από πάνω μου πρόσφατα και αμέσως η κοιλιά μου εσφιξε...δεν θα σου πω να σταματήσεις γιατί όπως λες δεν μπορείς... Μπορείς όμως για λίγο να πας κάπου αλλού να αλλάξεις περιβάλλον; καλο πιστεύω θα ήταν... Υπομονή είναι οι ορμόνες είναι το άγχος... Πολλά μαζί... 

Σ ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου για την απάντηση σου !!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα ! Είμαι στην 30η εβδομάδα και έχει 2 μέρες που νιώθω το μωρό να κουνιέται πολύ χαμηλά προς τα γεννητικά όργανα Εκεί που είναι το τριχωτό . Το έχει καμία ;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η evi1996 είπε:

Καλησπέρα ! Είμαι στην 30η εβδομάδα και έχει 2 μέρες που νιώθω το μωρό να κουνιέται πολύ χαμηλά προς τα γεννητικά όργανα Εκεί που είναι το τριχωτό . Το έχει καμία ;;

καλημερα! Εγω στην 28η βδομαδα κ το εχω νιωσει κ εγω καποιες φορες αυτο, και στην προηγουμενη εγκυμοσυνη το ενιωθα. Νομιζω ειναι αναλογα τη θεση που εχει το μωρο. Καποιες φορες νιωθεις λες κ εχει μαζευτει εκει κατω. Οταν πηγα γιατρο τα ποδαρακια του ηταν προς τα κατω ισως για αυτο. Πες το ομως κ στο γιατρο σου να δουμε τι θα σου πει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η evi1996 είπε:

Καλησπέρα ! Είμαι στην 30η εβδομάδα και έχει 2 μέρες που νιώθω το μωρό να κουνιέται πολύ χαμηλά προς τα γεννητικά όργανα Εκεί που είναι το τριχωτό . Το έχει καμία ;;

Εδώ εγώ θα σου πω σε αυτό έχω πτυχίο... Χιχιχι βεβαια κάθε περίπτωση είναι διαφορετική... Οπότε καλύτερα να πας για έναν υπέρηχο... Εγώ πήγαινα κάθε 5 μέρες για ένα διάστημα γιατί ένιωθα έτσι και νόμιζα ότι γεννάω... Χαχαχα τελικά με είπε ο γιατρός να μην ξαναπάω άμα δεν πονάω... Χαχαχα... Βαρεθηκε να με βλέπει είπε... Άκου εκεί... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 ώρες, ο/η evi1996 είπε:

Καλησπέρα ! Είμαι στην 30η εβδομάδα και έχει 2 μέρες που νιώθω το μωρό να κουνιέται πολύ χαμηλά προς τα γεννητικά όργανα Εκεί που είναι το τριχωτό . Το έχει καμία ;;

φαντάζομαι δεν είναι λόξιγκας; Εάν είναι γυρισμένο το κεφάλι του προς τα κάτω, ενδέχεται στις εβδομάδες σου να νιώθεις κάτι τέτοιο. Εγώ το ένιωθα προχθές αρκετά έντονα :) 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ που είχα το ίδιο σύμπτωμα με σένα,όπως είπε κι η Helen, ήταν επειδή ήταν κατακόρυφα κι είχε τα πόδια της εκεί. 

Κορίτσια, να ρωτήσω κι εγώ όσες είμαστε κοντά, έχετε καθόλου πονάκια χαμηλά σαν περιόδου ή στη λεκάνη;;; 
Στέλνω στο γιατρό μου τώρα, γιατί τις τελευταίες δυο μέρες πονάω σε γοφούς, λεκάνη, κόκκυγα και χαμηλά στα γεννητικά.... Δεν πιστεύω να το 'χει να βγει τόσο νωρίτερα;; 😕
(εγώ γεννήθηκα 40 μέρες νωρίτερα, 2.150γρ, ο πατέρας μου λέει μην μοιάσει σε μένα... χι χι χι)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 54 λεπτά, ο/η konstantinaVE είπε:

Εγώ που είχα το ίδιο σύμπτωμα με σένα,όπως είπε κι η Helen, ήταν επειδή ήταν κατακόρυφα κι είχε τα πόδια της εκεί. 

Κορίτσια, να ρωτήσω κι εγώ όσες είμαστε κοντά, έχετε καθόλου πονάκια χαμηλά σαν περιόδου ή στη λεκάνη;;; 
Στέλνω στο γιατρό μου τώρα, γιατί τις τελευταίες δυο μέρες πονάω σε γοφούς, λεκάνη, κόκκυγα και χαμηλά στα γεννητικά.... Δεν πιστεύω να το 'χει να βγει τόσο νωρίτερα;; 😕
(εγώ γεννήθηκα 40 μέρες νωρίτερα, 2.150γρ, ο πατέρας μου λέει μην μοιάσει σε μένα... χι χι χι)

Το είχα κι εγώ στην 23 εβδομάδα , χαλια αίσθηση , έμεινα 5 μερες κρεββάτι με αντισπασμωδικά υποθετα και φουλ μαγνήσιο , τελικά πέρασε , το έπαθα μετά από κούραση και στρες , από τότε σταματησα τα πολλά πολλά γιατί φοβήθηκα , καλή ξεκούραση! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η konstantinaVE είπε:

Εγώ που είχα το ίδιο σύμπτωμα με σένα,όπως είπε κι η Helen, ήταν επειδή ήταν κατακόρυφα κι είχε τα πόδια της εκεί. 

Κορίτσια, να ρωτήσω κι εγώ όσες είμαστε κοντά, έχετε καθόλου πονάκια χαμηλά σαν περιόδου ή στη λεκάνη;;; 
Στέλνω στο γιατρό μου τώρα, γιατί τις τελευταίες δυο μέρες πονάω σε γοφούς, λεκάνη, κόκκυγα και χαμηλά στα γεννητικά.... Δεν πιστεύω να το 'χει να βγει τόσο νωρίτερα;; 😕
(εγώ γεννήθηκα 40 μέρες νωρίτερα, 2.150γρ, ο πατέρας μου λέει μην μοιάσει σε μένα... χι χι χι)

Ναι! τις τελευταίες μέρες με πονάει γοφός και μέση. Φροντίζω να περπατάω κάθε μέρα τουλάχιστον μισή ώρα (περίπου 4-5 χιλιόμετρα) και να κάνω ασκήσεις stretching οι οποίες βοηθάνε πολύ. Μη ξεχνάμε οτι βαραίνουμε κάθε μέρα και περισσότερο και αυτό επιβαρύνει τη μέση μας.  Και για τα πονάκια περιόδου τα νιώθω που και που.. ο γιατρός σου τι σου απάντησε;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ο γιατρός μου είπε ότι είναι φυσιολογικά όσο βαραίνω και μπαίνουμε στην τελική ευθεία. Για συσπάσεις ανησυχούμε μόνο όταν είναι όλη η κοιλιά σκληρή ή οι πόνοι δυνατοί.
Αυτό με το περπάτημα μου έχει κοστίσει, καθότι μένω σε ανηφόρα και για να κατέβω κάτω στην αγορά να περπατήσω πρέπει να είναι ο άντρας μου εδώ, πράγμα σπάνιο. 
Εδώ αυτές τις ασκήσεις Κέγκελ σκέφτομαι να κάνω, μην κάνω καμιά ζημιά... 😕 (Ο πιο αγύμναστος άνθρωπος πρέπει να είμαι)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...