Μετάβαση σε περιεχόμενο

Recommended Posts

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Sotiria2004 είπε:

Πωπω πόσο μέσα στο μυαλό μου είσαι αυτά τα καροτσια κοιτάω και εγώ αλλά όλοι μου λένε ότι δεν κάνουν για βρέφος... Και πάλι βρέθηκα στο μηδέν χωρίς να ξέρω.. Το δικό σου το είχα δει αν θυμάμαι καλα είχες προτείνει σε μια κοπέλα θα ήθελα κάτι πιο οικονομικό αν δεν βρω βέβαια εκεί θα καταλήξω και εγω

Να σου πω την αλήθεια, προσωπικά κατέληξα σε αυτό αν και τσουχτερό, γιατί μπορεί και άλλα στα ίδια λεφτά ή και λιγότερα να είχαν 2-3 προδιαγραφές που εγώ προσωπικά ήθελα, αλλά κανένα δε χωρούσε στο πορτ μπαγκάζ μου. Είναι πραγματικά πολύ μικρό. Πχ καλό και ευρέως διαδεδομένο είναι και της Joie. Με πολύ καλά χαρακτηριστικά. Ή πχ φίλες μου παίρνουν μπαστούνι καρότσι τύπου Inglesina Trilogy. Εμένα όμως δεν τα χωράει το αυτοκίνητο και με κριτικές που διαβάζω λέω "αν είναι να δώσω τόσα λεφτά, τουλάχιστον να νιώθω ικανοποιημένη". 
Αλλιώς δεν είχα "κόλλημα" να πάρω ένα καρότσι με 200 ευρώ. Έχει πχ στα Λητώ ένα οικονομικό με όλες τις γνωστές παροχές, αξιοπρεπέστατο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 2.3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κορίτσια μου γλυκά καλημέρα!!

Εύχομαι να είστε όλες σας καλά 💙

Θα ήθελα να σας ρωτήσω εάν έχει κάνει κάποια τα χαρτιά της για το επίδομα λοχείας που δίνει το ΙΚΑ.

Πριν κ μετά την γέννα. Παίρνω ταμείο εγώ τώρα , και μου είπε ο γιατρός μου δν έχει σημασία και ότι το δικαιούμαι! Ξέρει καμία κάτι; Ευχαριστώ ❤️❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Lila P. είπε:

Κορίτσια μου γλυκά καλημέρα!!

Εύχομαι να είστε όλες σας καλά 💙

Θα ήθελα να σας ρωτήσω εάν έχει κάνει κάποια τα χαρτιά της για το επίδομα λοχείας που δίνει το ΙΚΑ.

Πριν κ μετά την γέννα. Παίρνω ταμείο εγώ τώρα , και μου είπε ο γιατρός μου δν έχει σημασία και ότι το δικαιούμαι! Ξέρει καμία κάτι; Ευχαριστώ ❤️❤️

Καλησπέρα, κορίτσι μου!!! 
Εγώ ετοιμάζομαι να τα κάνω τώρα τα χαρτιά μου. Είμαι μισθωτή με σύμβαση ιδιωτικού δικαίου ορισμένου χρόνου. 
Μου είπαν ότι πρέπει να πάω σε γυναικολόγο δημοσίου (έκλεισα στο τοπικό νοσοκομείο) να μου γράψει την ΠΗΤ, μετά το ίδιο έντυπο (είναι τρίπτυχο) να το συμπληρώσουμε ο εργοδότης  και εγώ σαν υπεύθυνη δήλωση ότι δεν εργάζομαι. 
Πρέπει, ωστόσο, να έχεις κλείσει τις 30 εβδομάδες για να σε δει ο γιατρός και να έχεις ΗΔΗ σταματήσει τη δουλειά και να έχεις μπει στις 56 ημέρες προ τοκετού για να το συμπληρώσει ο εργοδότης. 
Εγώ δηλαδή θα πάω στο γιατρό τώρα, αλλά θα περιμένω άλλες 10-15 μέρες να το στείλω στο λογιστή. 
Έχεις λέει περιθώριο 6 μήνες να το συμπληρώσεις.

Τώρα αν καταλαβαίνω σωστά, εσύ πρέπει να μιλήσεις με ΟΑΕΔ, ώστε να πιστοποιήσει αυτός πως δεν εργάζεσαι για να το λάβεις. Κάνε ένα τηλέφωνο να σε κατατοπίσουν. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Lila P. είπε:

Κορίτσια μου γλυκά καλημέρα!!

Εύχομαι να είστε όλες σας καλά 💙

Θα ήθελα να σας ρωτήσω εάν έχει κάνει κάποια τα χαρτιά της για το επίδομα λοχείας που δίνει το ΙΚΑ.

Πριν κ μετά την γέννα. Παίρνω ταμείο εγώ τώρα , και μου είπε ο γιατρός μου δν έχει σημασία και ότι το δικαιούμαι! Ξέρει καμία κάτι; Ευχαριστώ ❤️❤️

Δεν έκανα ακόμα τα χαρτιά μου αλλά πήρα το χαρτί από τον οαεδ για το τι χαρτιά πρέπει να δώσω... 

Αν έχεις 200 ένσημα τον περασμένο η αυτό υον χρόνο παίρνεις κανονικά την άδεια... Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα 

Τώρα πρέπει να μπεις στο e efka και κλείσεις ραντεβού για να πας να παραδώσεις τα χαρτιά που θέλει για να βγεις σε άδεια... Να ξέρεις ότι αργούν 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η konstantinaVE είπε:

Καλησπέρα, κορίτσι μου!!! 
Εγώ ετοιμάζομαι να τα κάνω τώρα τα χαρτιά μου. Είμαι μισθωτή με σύμβαση ιδιωτικού δικαίου ορισμένου χρόνου. 
Μου είπαν ότι πρέπει να πάω σε γυναικολόγο δημοσίου (έκλεισα στο τοπικό νοσοκομείο) να μου γράψει την ΠΗΤ, μετά το ίδιο έντυπο (είναι τρίπτυχο) να το συμπληρώσουμε ο εργοδότης  και εγώ σαν υπεύθυνη δήλωση ότι δεν εργάζομαι. 
Πρέπει, ωστόσο, να έχεις κλείσει τις 30 εβδομάδες για να σε δει ο γιατρός και να έχεις ΗΔΗ σταματήσει τη δουλειά και να έχεις μπει στις 56 ημέρες προ τοκετού για να το συμπληρώσει ο εργοδότης. 
Εγώ δηλαδή θα πάω στο γιατρό τώρα, αλλά θα περιμένω άλλες 10-15 μέρες να το στείλω στο λογιστή. 
Έχεις λέει περιθώριο 6 μήνες να το συμπληρώσεις.

Τώρα αν καταλαβαίνω σωστά, εσύ πρέπει να μιλήσεις με ΟΑΕΔ, ώστε να πιστοποιήσει αυτός πως δεν εργάζεσαι για να το λάβεις. Κάνε ένα τηλέφωνο να σε κατατοπίσουν. 

Σε ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου γλυκό ❤️ λέω να πάω καμιά βόλτα προς ικα κ οαεδ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Sotiria2004 είπε:

Δεν έκανα ακόμα τα χαρτιά μου αλλά πήρα το χαρτί από τον οαεδ για το τι χαρτιά πρέπει να δώσω... 

Αν έχεις 200 ένσημα τον περασμένο η αυτό υον χρόνο παίρνεις κανονικά την άδεια... Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα 

Τώρα πρέπει να μπεις στο e efka και κλείσεις ραντεβού για να πας να παραδώσεις τα χαρτιά που θέλει για να βγεις σε άδεια... Να ξέρεις ότι αργούν 

Σε ευχαριστώ γλυκούλα μου ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κ από μένα κορίτσια.  Η δική μου σύμβαση λήγει 31/05 Κ έχω ΠΗΤ 4/08. Έχοντας τα 200 ένσημα που αναφέρατε για το προηγούμενο διάστημα γνωρίζετε αν δικαιούμαι κανονικά τα επιδόματα; Κ που τα καταθέτω; Στο ΙΚΑ η στον ΟΑΕΔ μιας κ θα βγω ταμείο ανεργιας; Η αλήθεια είναι ότι με τις υπηρεσίες να υπολειτουργούν λόγω κορονοιου δεν το έψαξα καθόλου το θέμα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 29 λεπτά, ο/η Angelina85 είπε:

Καλησπέρα κ από μένα κορίτσια.  Η δική μου σύμβαση λήγει 31/05 Κ έχω ΠΗΤ 4/08. Έχοντας τα 200 ένσημα που αναφέρατε για το προηγούμενο διάστημα γνωρίζετε αν δικαιούμαι κανονικά τα επιδόματα; Κ που τα καταθέτω; Στο ΙΚΑ η στον ΟΑΕΔ μιας κ θα βγω ταμείο ανεργιας; Η αλήθεια είναι ότι με τις υπηρεσίες να υπολειτουργούν λόγω κορονοιου δεν το έψαξα καθόλου το θέμα.

Η περίπτωση σου δεν είναι και εύκολη... Δεν γνωρίζω και πολλά για να σε βοηθήσω σίγουρα θα πρέπει 56 μέρες πριν την πητ να καταθέσεις τα χαρτιά σου στο εφκα οπότε μπες να κλείσεις ένα ραντεβού από τώρα γιατί αργούν να σου κλείσουν... 

Τώρα πιστεύω πως μάλλον θα πρέπει να καταθέσεις και στον οαεδ την λήξη της σύμβασης σου οπότε μάλλον και εκεί πρέπει να κλείσεις ραντεβού... 

Μην σε πάρω στο λαιμό μου φοβαμαι.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η Sotiria2004 είπε:

Η περίπτωση σου δεν είναι και εύκολη... Δεν γνωρίζω και πολλά για να σε βοηθήσω σίγουρα θα πρέπει 56 μέρες πριν την πητ να καταθέσεις τα χαρτιά σου στο εφκα οπότε μπες να κλείσεις ένα ραντεβού από τώρα γιατί αργούν να σου κλείσουν... 

Τώρα πιστεύω πως μάλλον θα πρέπει να καταθέσεις και στον οαεδ την λήξη της σύμβασης σου οπότε μάλλον και εκεί πρέπει να κλείσεις ραντεβού... 

Μην σε πάρω στο λαιμό μου φοβαμαι.. 

Ναι, είναι λίγο ιδιάζουσα η περίπτωση μου καθαρά λόγω ημερομηνιών.  Ξεκινούν οι 56 μέρες αφού έχει λήξει η σύμβαση μου οπότε κ θα είμαι άνεργη. Ευελπιστώ όμως επειδή έχω τα 200 ένσημα να μη χάσω τα επιδόματα. Σε ευχαριστώ όπως Κ να έχει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τα χαρτιά τα καταθέτεις αφού μπεις στις 56 μέρες, όχι νωρίτερα. Δεν τα δέχονται. 

Λογικά τα δικαιούσαι, γιατί σε ρωτάνε αν έχεις τα 200 ένσημα τον προηγούμενο χρόνο. Όχι αν τα έχεις τη στιγμή της κατάθεσης. 

Εγώ. Πήρα στο τμήμα παροχών του ΙΚΑ και ρώτησα. 

Κάνε κάνα δυο τηλέφωνα καλού κακού.

Κι εγώ μπλεγμένη είμαι. Ένας συνάδελφος μου είπε ότι μπορώ να μην πάρω τις 56 μέρες πριν και να τις κρατήσω για μετά, η προεδρος στη δουλειά μου είπε εφόσον είμαστε σε αναστολη να μην τα καταθέσω και χάσω χρήματα, αλλά στο ίντερνετ διαβάζω ότι είναι υποχρεωτικο. Ποιος ξέρει τελικά;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η konstantinaVE είπε:

Τα χαρτιά τα καταθέτεις αφού μπεις στις 56 μέρες, όχι νωρίτερα. Δεν τα δέχονται. 

Λογικά τα δικαιούσαι, γιατί σε ρωτάνε αν έχεις τα 200 ένσημα τον προηγούμενο χρόνο. Όχι αν τα έχεις τη στιγμή της κατάθεσης. 

Εγώ. Πήρα στο τμήμα παροχών του ΙΚΑ και ρώτησα. 

Κάνε κάνα δυο τηλέφωνα καλού κακού.

Κι εγώ μπλεγμένη είμαι. Ένας συνάδελφος μου είπε ότι μπορώ να μην πάρω τις 56 μέρες πριν και να τις κρατήσω για μετά, η προεδρος στη δουλειά μου είπε εφόσον είμαστε σε αναστολη να μην τα καταθέσω και χάσω χρήματα, αλλά στο ίντερνετ διαβάζω ότι είναι υποχρεωτικο. Ποιος ξέρει τελικά;

Σίγουρα θα τα πάρει η κοπέλα αλλά με πια σειρά δεν ξέρω... Εγώ προτείνω για να μην χάνει χρόνο να κλείσει ραντεβού και στα δύο από το ίντερνετ και όταν την καλέσουν να πάει να τα ξεκαθαρίσει... Έτσι και αλλιώς κσι στα δύο θζ παρι σίγουρα... 

Όσο για την συνάδελφο σου που λέει ότι μπορείς να πάρεις τις 56 μερες(επίδομα κύησης) μετά την γεννα πιστεύω ότι κάνει λάθος.. Δλδ το λοχειας ποτέ θα το πάρεις; 

Πρόσεχε μην τα χάσεις στο τέλος 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σου λέει είναι 119 μέρες, τις παίρνεις όλες στο τέλος. Όπως και να 'Χει δε θα χάσω κάτι, γιατί θα ρωτήσει η πρόεδρος της δουλειάς μου. 

Εγώ θα πάρω το χαρτί του γυναικολόγου την Πέμπτη κι από κει και πέρα όποτε μου πουν θα τα καταθέσω. 

Έχεις μήνες περιθώριο, δεν χάνεται.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θα προτιμούσα να επισκεφθώ κάποιο υποκατάστημα ΙΚΑ προκειμένου να αποσαφηνιστούν όλες οι απορίες μου αλλά φαντάζομαι είναι δύσκολο  αυτήν  την περίοδο καθώς δέχονται μόνο με ραντεβού κ μάλιστα με καθυστέρηση. Θα προσπαθήσω να επικοινωνήσω τηλεφωνικώς για λεπτομέρειες πριν κλείσω ραντεβου. Ευχαριστώ για τις πληροφορίες  κορίτσια! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 7/5/2020 at 6:38 ΜΜ, ο/η konstantinaVE είπε:

Στο μαιευτήριο που μίλησα μου είπαν ότι μπορεί να μείνει δυνητικά 1 συνοδός το βράδυ (ο οποίος δε θα αλλάξει τις 3 μέρες), αλλά δεν έχει καμία υποδομή (κοινώς θα κοιμηθεί όρθιος στην καρέκλα), όμως δε χρειάζεται καθότι έχουν αρκετό προσωπικό εκεί. Μόνο στο μονόκλινο έχει κάτι παραπάνω για συνοδό, αλλά είναι 200 ευρώ παραπάνω βρε κορίτσια και σκέφτομαι να τα επενδύσω στις εξετάσεις που σου προτείνουν (τεστ ακοης, μεταβολικα σύνδρομα) και σε καμία μαία.
Αυτό που με φοβίζει στο δίκλινο, (ξέρω θα ακουστώ υπερβολική) είναι ότι φοβάμαι πως θα θέλω να έχω ένα φωτάκι να κοιτάω αν ανασαίνει το μωρό κάθε ώρα και λεπτό κι άντε να έχεις άλλη δίπλα να την ενοχλείς... θα με βρίσει η κοπέλα με το δίκιο της....

Αθηνά, Πάτρα θα γεννήσω σε ιδιωτικό. Όσον αφορά το τεστ, προφανώς τσεκάρουν και τους συνοδούς μας, για να μην κολλήσουν όλους τους υπόλοιπους αν τυχόν νοσούν.
Σωτηρία μου, θα σου πρότεινα το καρότσι μου, αλλά δεν το λες οικονομικό. Υπάρχουν και τα Cosatto, που είναι ελαφριά και κοστίζουν γύρω στα 250 απ 'ο,τι έχω δει.
@Princess28 το καρότσι το παίρνεις όποτε νομίζεις εσύ. Μπορείς να κάνεις έρευνα αγοράς, να γεννήσεις και μόλις ξεπεταχτεί λίγο το μωρό κι οικονομικά έχεις συνέλθει από όλα αυτά τα έξοδα να το πάρεις. Εγώ το έκλεισα Φλεβάρη αφενός επειδή πέτυχα έκπτωση στην έκπτωση κι αφετέρου επειδή στις θερινές εκπτώσεις θα είμαστε ξεπαραδιασμένοι από τη γέννα. Αλλιώς θα το έπαιρνα Ιούλιο- Αύγουστο.

Θέλω να πάρω από πριν καρότσι 3 σε 1 από πριν, για να είναι και πορτ μπεμπε και κάθισμα αυτοκινήτου, οπότε να το χρησιμοποιήσουμε ήδη βγαίνοντας απ’το μαιευτήριο.. Ποιο έχεις πάρει εσύ; Είχες ακούσει καλά σχόλια;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 7/5/2020 at 5:29 ΜΜ, ο/η Sotiria2004 είπε:

Τώρα δεν έχω πολύ όρεξη.. Είμαι κανονικά αλλά στην αρχή επειδή έκοψα το τσιγάρο μαχαίρι έτρωγα όλη μέρα και τα έβαλα γρήγορα... 

Εύχομαι να τα χάσω γιατί δεν έχω κάνει και πότε στην ζωή μου δίαιτα και θα δυσκολευτώ πιστεύω... 

Έχω πάρει μερικά σεντονακια και πάνες αγκαλιάς,σαμπουαν φαρμακείου,μαξιλάρι θυλασμου, από τα μινέρβακια είχε την προηγούμενη εβδομάδα μια προσφορά τα 7 τεμ με 12ε κάτι μπιτζαμα κια.. 

Καρότσι δεν ξέρω ακόμα ειμσι σε σκέψεις... Θέλω κάτι ελαφρύ, να χωράει στο πορτ παγκαζ μου και οικονομικό... Πολλά ε; χαχαχα 

Αλλά με κούρασε το να ψάχνω.. 

Δεν ξέρω τι θα κάνω αλλά Δευτέρα που ανοίγουν θα πάω να δω κσι απο κοντά... Εσύ; 

Κι εγώ το ίδιο, δεν έχω κάνει ποτέ δίαιτα κ με αγχώνει γτ δε ξέρω αν θα κατάφερνα να κάνω..δεν είμαι πολύ πειθαρχημένη με το φαγητό 😛

Κι εγώ θέλω να πάω να δω τώρα από κοντά! Γιατί ό,τι κι αν έχουμε στο μυαλό μας ή βλέπουμε, αλλιώς είναι να τα βλέπεις από κοντά κ να ρωτάς τους πωλητές ό,τι θες.. Αλλά κ μένα μου φαίνεται δύσκολο να βρω καρότσι..

Προς το παρόν αγόρασα ρούχα εγκυμοσύνης κ έδωσα αρκετά χρήματα, απ’τη μία τα κλαίω απ’την άλλη σκέφτομαι ότι όλα όσα πήρα είναι χρήσιμα τώρα που έρχεται κ καλοκαίρι..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κι εγω ήθελα 3 σε 1, αλλά το οικονομικό μας δε μας επιτρέπει να πάρουμε το "αυγό", ποσω μάλλον της ίδιας σειράς. 

Η μάρκα που διάλεξα είναι η Nuna, η οποία έχει πολύ καλές κριτικές στο εξωτερικό. Το μοντέλο αυτό βέβαια δεν έχει δοκιμαστεί ευρέως, γιατί είναι καινούργιο, αλλά εμένα μου κάλυπτε αυτά που ήθελα. 

 

Βέβαια, τώρα εχω άλλο αγχος, έχω αρχίσει να πιστεύω ότι αυτά τα τραβήγματα που νόμιζα ότι είναι το μωρό που τεντώνεται, είναι μάλλον συσπάσεις. Προέκυψε και ένα θέμα με το έντερο και έχω από χτες πινάκια χαμηλά, τραβήγματα στον αφαλό... άρχισα πάλι μαγνήσιο και την Πέμπτη θα με βάλει καρδιοτοκογραφο ο γιατρός.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 38 λεπτά, ο/η Princess28 είπε:

Κι εγώ το ίδιο, δεν έχω κάνει ποτέ δίαιτα κ με αγχώνει γτ δε ξέρω αν θα κατάφερνα να κάνω..δεν είμαι πολύ πειθαρχημένη με το φαγητό 😛

Κι εγώ θέλω να πάω να δω τώρα από κοντά! Γιατί ό,τι κι αν έχουμε στο μυαλό μας ή βλέπουμε, αλλιώς είναι να τα βλέπεις από κοντά κ να ρωτάς τους πωλητές ό,τι θες.. Αλλά κ μένα μου φαίνεται δύσκολο να βρω καρότσι..

Προς το παρόν αγόρασα ρούχα εγκυμοσύνης κ έδωσα αρκετά χρήματα, απ’τη μία τα κλαίω απ’την άλλη σκέφτομαι ότι όλα όσα πήρα είναι χρήσιμα τώρα που έρχεται κ καλοκαίρι..

Εγκυμοσύνης έχω 2 παντελόνια ένα μλπε και ένα μαύρο και μπλουζάκια αυτά που έχω και φορεματάκια τα δικά μου... Έχω κάτι φαρδιά... Θα τα δω.. 

Τώρα θέλω για την μπέμπα 4 Ιουλίου θα μπω για καισαρική.. Να ετοιμάζομαι σιγά σιγά.. Και νυχτικες.. Οι λαϊκές είπαν θα ανοίξουν τώρα να πάρω από κει καμία οικονομική.. 

@konstantinaVE περιμένω να μάθω νέα σου αν και πιστεύω δεν θα είναι κάτι...

Εγω αύριο θα πάω να κάνω ανάπτυξης.. Ένα μήνα έχω να δω την μπουμπού μου 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 11/5/2020 at 8:40 ΜΜ, ο/η Sotiria2004 είπε:

Εγκυμοσύνης έχω 2 παντελόνια ένα μλπε και ένα μαύρο και μπλουζάκια αυτά που έχω και φορεματάκια τα δικά μου... Έχω κάτι φαρδιά... Θα τα δω.. 

Τώρα θέλω για την μπέμπα 4 Ιουλίου θα μπω για καισαρική.. Να ετοιμάζομαι σιγά σιγά.. Και νυχτικες.. Οι λαϊκές είπαν θα ανοίξουν τώρα να πάρω από κει καμία οικονομική.. 

@konstantinaVE περιμένω να μάθω νέα σου αν και πιστεύω δεν θα είναι κάτι...

Εγω αύριο θα πάω να κάνω ανάπτυξης.. Ένα μήνα έχω να δω την μπουμπού μου 

Κορίτσια 1.430 η μπέμπα μου κσι μου είπε ότι θέλει να ξαναπάω 9 Ιουνίου να δει την ανάπτυξη γιατί είναι μεν φυσιολογικό αλλά στα όρια του μικρή... Δλδ δεν είναι αρκετά μεγάλη η μπαμπά μου; πφφφ έσκασα.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 39 λεπτά, ο/η Sotiria2004 είπε:

Κορίτσια 1.430 η μπέμπα μου κσι μου είπε ότι θέλει να ξαναπάω 9 Ιουνίου να δει την ανάπτυξη γιατί είναι μεν φυσιολογικό αλλά στα όρια του μικρή... Δλδ δεν είναι αρκετά μεγάλη η μπαμπά μου; πφφφ έσκασα.. 

Κοπέλα μου, καλά έκανε ο γιατρός και σου είπε να ξαναπάς να είναι σίγουρος πως δεν υπάρχει θέμα με τον πλακούντα και πως τρέφεται σωστά η μικρούλα. Τις περισσότερες φορές όμως δεν σημαίνει τπτ, κι απλά μπορεί η μικρούλα σου να κάνει το άλμα ανάπτυξης λίγο αργότερα, όπως συμβαίνει και με τα μωρά. Οι καμπύλες είναι ενδεικτικές, και το κάθε έμβρυο/μωρό έχει τους δικούς του ρυθμούς. Να μην ανησυχείς, να φροντίζεις τον εαυτό σου και όλα καλά θα είναι με το κοριτσάκι σου❤️ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα, κορίτσια, κι από μένα. 
Εγώ δεν έχω πάρει/μάθει κάτι για καμπύλες ανάπτυξης, πάντως αν κρίνω από τις υποσημειώσεις του υπερήχου δείχνει και λίγο μεγαλύτερη πλέον. 1.800 ζύγιζε σήμερα το πρωί.

Κατά τ' άλλα είναι όλα φυσιολογικά, μπήκα και στον καρδιοτοκογράφο, μια χαρά ήταν. Απλώς με "μάλωσε" ο γιατρός γιατί πλέον λέει δε δικαιολογείται να είναι τόσο ήσυχη τόσες πολλές ώρες σε μία ημέρα και καλύτερα να τον παίρνω τηλέφωνο και να με βάζει στον καρδιοτοκογράφο παρά να το αφήνω. 
Η αλήθεια είναι ότι ο περίγυρός μου με ψιλοέβγαζε υπερβολική που έλεγα ότι δεν κινείται όσο πρέπει και ότι το αναλύω πολύ, αλλά να που έπρεπε...
Και παρόλο που πχ χτες και προχθές έδωσε ρεσιτάλ κινήσεων τα βράδια, δεν είναι καλό αν την υπόλοιπη ημέρα είναι "εξαφανισμένη". Θέλουμε πλέον συνεχή κίνηση, όχι μία στο 8ωρο...

Ο άντρας μου τρελάθηκε, γιατί είδε και το γιατρό κάπως αγχωμένο που το αφήνω και δεν του το λέω, αλλά αφού τη βρήκε καλά, θα αρχίσω κι εγώ να την παρακολουθώ πιο στενά.

Στα υπόλοιπα, σήμερα παρέλαβα ριλάξ, μαξιλάρι θηλασμού, καρότσι+καλαθούνα, ζιπουνάκια τιραντέ για το μαιευτήριο, ενώ μας αγόρασε κι η πεθερά μου σελτέδες, κουβέρτα πικέ, φορμάκια κοντά και πάνα αγκαλιάς. 
Σχεδόν έτοιμη!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η konstantinaVE είπε:

Καλησπέρα, κορίτσια, κι από μένα. 
Εγώ δεν έχω πάρει/μάθει κάτι για καμπύλες ανάπτυξης, πάντως αν κρίνω από τις υποσημειώσεις του υπερήχου δείχνει και λίγο μεγαλύτερη πλέον. 1.800 ζύγιζε σήμερα το πρωί.

Κατά τ' άλλα είναι όλα φυσιολογικά, μπήκα και στον καρδιοτοκογράφο, μια χαρά ήταν. Απλώς με "μάλωσε" ο γιατρός γιατί πλέον λέει δε δικαιολογείται να είναι τόσο ήσυχη τόσες πολλές ώρες σε μία ημέρα και καλύτερα να τον παίρνω τηλέφωνο και να με βάζει στον καρδιοτοκογράφο παρά να το αφήνω. 
Η αλήθεια είναι ότι ο περίγυρός μου με ψιλοέβγαζε υπερβολική που έλεγα ότι δεν κινείται όσο πρέπει και ότι το αναλύω πολύ, αλλά να που έπρεπε...
Και παρόλο που πχ χτες και προχθές έδωσε ρεσιτάλ κινήσεων τα βράδια, δεν είναι καλό αν την υπόλοιπη ημέρα είναι "εξαφανισμένη". Θέλουμε πλέον συνεχή κίνηση, όχι μία στο 8ωρο...

Ο άντρας μου τρελάθηκε, γιατί είδε και το γιατρό κάπως αγχωμένο που το αφήνω και δεν του το λέω, αλλά αφού τη βρήκε καλά, θα αρχίσω κι εγώ να την παρακολουθώ πιο στενά.

Στα υπόλοιπα, σήμερα παρέλαβα ριλάξ, μαξιλάρι θηλασμού, καρότσι+καλαθούνα, ζιπουνάκια τιραντέ για το μαιευτήριο, ενώ μας αγόρασε κι η πεθερά μου σελτέδες, κουβέρτα πικέ, φορμάκια κοντά και πάνα αγκαλιάς. 
Σχεδόν έτοιμη!!!

Κοριτσάρες μου να μην ανησυχείτε καθόλου για το βάρος... ο δικός μου αν και μόνο μία βδομάδα πίσω από τα μπεμπάκια σας τη Δευτέρα, ακριβώς 29 εβδομάδων, ήταν 1038 γρ. αλλά η εμβρυομητρικός ήταν ικανοποιημένη... τη Δευτέρα θα ξαναπάω για ντόπλερ και πρώτη φορά για καρδιοτοκογράφο... θα το κάνω νωρίς γιατί τώρα ανοίξαμε άλλη φάμπρικα... ο γιατρός μου ζήτησε και ενδοκολπικό υπέρηχο να δει τι παίζει με τον τράχηλο και;;;; έκπληξη!!! βρήκαν ότι η προηγούμενη καισαρική τομή μου έχει λεπτύνει πάρα πολύ σε ανησυχητικό σημείο -αν δεν ανησυχούσαν θα ήταν το παράξενο αχαχαχαχαχα- και μάλιστα σε ένα σημείο έχει ανοίξει 13 χιλ... σε αυτό ευθύνονται τα κακής ποιότητας ράμματα που μου έκαναν τότε... ή η λάθος τεχνική... ή επειδή δεν ήταν πολύ σφιχτά... δεν ξέρω... πάντως από μια μεριά λέω ευτυχώς που χρειάστηκε να κάνω περίδεση οπότε θέλησε ο γιατρός να το δει ενδοκολπικά γιατί αλλιώς δεν θα το βρίσκαμε... και ούτε νωρίτερα μπορούσε να φανεί καθώς είναι ορατή η διάταση μόνο όταν μεγαλώνει η μήτρα... μου το παρουσίασαν ως ένα μπαλόνι, που οι ατέλειες φαίνονται μόνο όταν φουσκώσει... πλέον το πολύ αισιόδοξο σενάριο των 37 η 38 εβδομάδων έπεσε στις 34 ή 35... ωστόσο μπορεί να συμβεί και ανά πάσα στιγμή αν ανοίξει περισσότερο η τομή... ή αν ο γιατρός αποφασίσει, μόλις συμπληρώσω τις 30, ότι δεν αξίζει -αφού το μωρό είναι βιώσιμο- να το ριψοκινδυνεύσουμε άλλο με μία ρήξη μήτρας και δραματικά αποτελέσματα... 

όπως είπε χαρακτηριστικά ο γιατρός μου είμαι πλέον μια "ωρολογιακή βόμβα"... με την παραμικρή σύσπαση ή πόνο ή αίμα πρέπει μέσα σε μισή ώρα να βρίσκομαι στο μαιευτήριο... ευτυχώς που μένω στο Μαρούσι όπου και το Μητέρα λέω εγώ... αχαχαχαχαχαχαχα... ότι παράξενο κι αν νιώσω ακόμα κι αν αποδειχτεί ότι δεν ήταν τίποτα...

αυτό με την τομή βέβαια με έχει προβληματίσει πολύ... ειδικά που διάβασα και στο φόρουμ για τις μαμάδες Μαϊου ότι τους προκλήθηκε πρόβλημα -εξωτερικό βέβαια απ' όσο ξέρουν μέχρι τώρα- από τις ζώνες... φόρεσα και εγώ ζώνη τότε και μάλιστα για αρκετό καιρό... αναρωτιέμαι αν αυτή μου δημιούργησε το πρόβλημα...

επίσης από τα λεγόμενα τους κατάλαβα ότι αν είχα επιχειρήσει εγκυμοσύνη μετά από 2-3 χρόνια από την πρώτη μου μάλλον θα είχαν εξελιχθεί άσχημα τα πράγματα, αφού και τα μηχανήματα δεν είναι τα ίδια με τότε και δύσκολα θα είχε εντοπιστεί τόσο νωρίς... έμαθα μάλιστα από μια φίλη ότι το εντόπισε ο γιατρός της -κι αυτό επειδή πονούσε πολύ- στην 37η εβδομάδα και την επόμενη μέρα την έβαλε χειρουργείο... από πότε άραγε να είχε φανεί το πρόβλημα;; το 1ο της παιδί το είχε γεννήσει 4 χρόνια μετά από μένα και το 2ο επίσης 4 χρόνια μετά το 1ο... εγώ γέννησα το 1998...

πάντως δεν πιστεύω ότι θα είναι και τόσο δύσκολα τα πράγματα, όπως πχ μπορεί να συμβεί όταν η ρήξη μήτρας προκαλείται πχ από τραυματισμό, και κινδυνεύουν μάνα και παιδί από την περιτοναϊκή κοιλότητα... η δική μου τομή είναι πολύ χαμηλά, μακρυά και από τους κοιλιακούς μυς, και ελπίζω να μην επηρεάζεται από τις μικροσυσπάσεις...

ωστόσο το μόνο παρήγορο είναι ότι ο μπέμπης μου είναι μικρούλης και άρα δεν επιβαρύνει με το βάρος του την κατάσταση... νεώτερα θα πάθω τη Δευτέρα που θα ξαναπάω για doppler για να δούμε και πώς εξελίσσεται το άνοιγμα...

το μόνο που εύχομαι είναι να πηγαίνουν όλα καλά σε αυτό το πεδίο και να μην βρούμε νέο "πεδίο δόξης λαμπρό" για να ταλαιπωρούμαστε όλοι... αχαχαχαχαχαχαχα

 

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@AthinaaΠραγματικά η Οδύσσεια ενός ξενιτεμένου η εγκυμοσύνη σου ρε κοπέλα μου, τι να πω, δεν έχω λόγια! Ό,τι κι αν σου επιφυλάσσει η συνέχεια πάντως, το σημαντικό είναι πως τα καταφέρατε και φτάσατε ως εδώ, το μωράκι σου είναι καλά και πλέον βιώσιμο!❤️ Σου εύχομαι ολόψυχα μια καλή γέννα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Karmeliet είπε:

@AthinaaΠραγματικά η Οδύσσεια ενός ξενιτεμένου η εγκυμοσύνη σου ρε κοπέλα μου, τι να πω, δεν έχω λόγια! Ό,τι κι αν σου επιφυλάσσει η συνέχεια πάντως, το σημαντικό είναι πως τα καταφέρατε και φτάσατε ως εδώ, το μωράκι σου είναι καλά και πλέον βιώσιμο!❤️ Σου εύχομαι ολόψυχα μια καλή γέννα!

το πιο παράξενο απ' όλα είναι ότι παρ' όλα όσα συμβαίνουν εγώ αισθάνομαι περίφημα και δεν έχω καθόλου συμπτώματα... ούτε καν εμετούς δεν είχα στην αρχή -που με είχαν ταράξει στην πρώτη εγκυμοσύνη- ούτε καούρες - που επίσης με είχαν επισκεφθεί από το 7ο μήνα... και έτσι όπως πάμε μάλλον δεν θα με 
"προλάβουν" τώρα... και ο μπέμπης είναι μια χαρά και δεν μας έχει προκαλέσει καμία ανησυχία... αφού πολλές φορές νιώθω ότι όλα συμβαίνουν σε κάποια άλλη... ίσως γι αυτό να είμαι και τόσο ψύχραιμη... αχαχαχαχαχαχα... φτου φτου βέβαια... μην ματιαστούμε και μόνες μας...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Athinaa είπε:

το πιο παράξενο απ' όλα είναι ότι παρ' όλα όσα συμβαίνουν εγώ αισθάνομαι περίφημα και δεν έχω καθόλου συμπτώματα... ούτε καν εμετούς δεν είχα στην αρχή -που με είχαν ταράξει στην πρώτη εγκυμοσύνη- ούτε καούρες - που επίσης με είχαν επισκεφθεί από το 7ο μήνα... και έτσι όπως πάμε μάλλον δεν θα με 
"προλάβουν" τώρα... και ο μπέμπης είναι μια χαρά και δεν μας έχει προκαλέσει καμία ανησυχία... αφού πολλές φορές νιώθω ότι όλα συμβαίνουν σε κάποια άλλη... ίσως γι αυτό να είμαι και τόσο ψύχραιμη... αχαχαχαχαχαχα... φτου φτου βέβαια... μην ματιαστούμε και μόνες μας...

Όταν σου έκανε την περιδεση πως το λένε δεν ξέρω δεν είδε ότι είχες θέμα με τα παλιά ράμματα; 

Πάλι καλά που έχεις καλή διάθεση και δεν επιρεαζει τον μικρούλη... Έχουμε μικρή διαφορά, μια εβδομάδα, είσαι όπως η φιλενάδα μου 29 εβδομάδα και η δική της μπέμπα 1100 είναι. Υπολόγιζε γύρω στα 200γρ την εβδομάδα.. Από όσο κατάλαβα εγώ από τους δικούς μου υπέρηχους... 

Αν σε παρηγορεί πάντως και εγώ όλο προβλήματα έχω χαχαχαχα α... Που θα πάει θα φτάσουμε στο τέλος... Αύριο θα πάω να μου γράψουν μαγνητική εγκεφάλου... Πριν 7 με 8 χρόνια είχα κάνει και μου βρήκαν ένα αίμαγγειωμα και τώρα πρέπει να δουν σε τι κατάσταση είναι... Άσε που μόλις είπα τον νεύρο χειρουργό ότι παίρνω σαλοσπιρ από τον πρώτο ο μήνα κόντεψε να πάθει αυτός το εγκεφαλικό.. 

Σε 2 μήνες θα τα λέμε και θα γελάμε... Με τα μωράκια μας αγκαλιά... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Sotiria2004 είπε:

Όταν σου έκανε την περιδεση πως το λένε δεν ξέρω δεν είδε ότι είχες θέμα με τα παλιά ράμματα; 

Πάλι καλά που έχεις καλή διάθεση και δεν επιρεαζει τον μικρούλη... Έχουμε μικρή διαφορά, μια εβδομάδα, είσαι όπως η φιλενάδα μου 29 εβδομάδα και η δική της μπέμπα 1100 είναι. Υπολόγιζε γύρω στα 200γρ την εβδομάδα.. Από όσο κατάλαβα εγώ από τους δικούς μου υπέρηχους... 

Αν σε παρηγορεί πάντως και εγώ όλο προβλήματα έχω χαχαχαχα α... Που θα πάει θα φτάσουμε στο τέλος... Αύριο θα πάω να μου γράψουν μαγνητική εγκεφάλου... Πριν 7 με 8 χρόνια είχα κάνει και μου βρήκαν ένα αίμαγγειωμα και τώρα πρέπει να δουν σε τι κατάσταση είναι... Άσε που μόλις είπα τον νεύρο χειρουργό ότι παίρνω σαλοσπιρ από τον πρώτο ο μήνα κόντεψε να πάθει αυτός το εγκεφαλικό.. 

Σε 2 μήνες θα τα λέμε και θα γελάμε... Με τα μωράκια μας αγκαλιά... 

είναι τακτικό το ραντεβού ή ενόψει της γέννας;; με καισαρική δεν θα πας;;; μόνο σαλοσπίρ παίρνεις; αντιπηκτικές δεν κάνεις;

καλά αυτό με τα φάρμακα και με τα συμπληρώματα άλλη μεγάλη πληγή... πώς θα τα πάρουμε, πώς θα τα συνδυάσουμε, επιτρέπονται με υποκείμενα νοσήματα; και τι γίνεται αν δεν ξέρουμε οτι έχουμε;; ωστόσο πιστεύω ότι τα ζυγίζουν όλα και επιλέγουν το λιγότερο κακό... τελευταία έμαθα ότι τα συμπληρώματα που παίρνουμε -ασβέστιο, βιταμίνες κλπ- μπορούν να επηρεάσουν και τις τιμές του συκωτιού... άντε γεια δηλ...

ναι όντως θα γελάμε... το λέω και το πιστεύω... αλλά καλού κακού εγώ τα καταγράφω και σε ημερολόγιο... και θα του το πετάξω κατακέφαλα την πρώτη φορά που θα μου πει εκεί γύρω στα 14-15 "ωχ ρε μάνα τι θέλεις πάλι; παράτα με"... αχαχαχαχαχαχαχαχα

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...