Μετάβαση σε περιεχόμενο

Recommended Posts

στις πριν 17 ώρες, ο/η konstantinaVE είπε:

Άμα είσαι τόσο μια χαρά....

Εγώ παντρεύτηκα 59,5, ξεκίνησα την εξωσωματικη 66 και την εγκυμοσύνη 69,8. Τώρα ειμαι σχεδόν 76....

Τη μάσκα δεν ξέρω αν κάνει την άφησα να στεγνώσει. Πολύ πολύ να την πλύνω με νερό και να τη σιδέρωσω. Θα πάω με το αμάξι μου, μια και μένω επαρχία κι έχω φροντίσει να πάρω δύο μπουφάν. Άλλο για το νοσοκομείο, άλλο για τις άλλες δουλειές και μετά να τα πλύνω και τα δύο... Ο,τι μπορούμε...

 

καλα οχι και μια χαρα ξεχασα να σου πω οτι ειμαι και 1.50 μετρο ανθρωπος...σαν βαρελι με ποδια εγινα...

τι εγινε με την εξεταση σου?ολα καλα?

σημερα εμαθα οτι εχουν πλεον στα φαρμακεια απο ολα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 2.3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 52 λεπτά, ο/η Sotiria2004 είπε:

καλα οχι και μια χαρα ξεχασα να σου πω οτι ειμαι και 1.50 μετρο ανθρωπος...σαν βαρελι με ποδια εγινα...

τι εγινε με την εξεταση σου?ολα καλα?

σημερα εμαθα οτι εχουν πλεον στα φαρμακεια απο ολα

Τώρα πηγαίνω. 

Τι εννοείς έχουν απ'.ολα;;;

Πήγα στα 5 φαρμακεία της πόλης μου, δεν είχαν ούτε για δείγμα. Έψαξα στα ονλαιν φαρμακεία, τίποτα.... 

Απογοήτευση....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τελείωσα, όλα καλά με την μπουμπού μας. Είναι 500γρ. Κι όλες οι μετρήσεις καλες. Μου είπε με τον κυτταρομεγαλοϊο να μην αγχομαι, είναι μηδαμινή η πιθανότητα. 

Άντε, κορίτσια, όλες ευχαριστα κι όλες με έναν πόνο!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 ώρες, ο/η konstantinaVE είπε:

Τελείωσα, όλα καλά με την μπουμπού μας. Είναι 500γρ. Κι όλες οι μετρήσεις καλες. Μου είπε με τον κυτταρομεγαλοϊο να μην αγχομαι, είναι μηδαμινή η πιθανότητα. 

Άντε, κορίτσια, όλες ευχαριστα κι όλες με έναν πόνο!!!!

Μπραβο κοριτσι μου!!! Και εγω εχω ραμτεβου την τρίτη!!! Να δω ποσο εχει μεγαλωσει και μενα!! Ανυπομονω!!!! Απο χτες με εχει ταραξει στην κωλοτουμπα!!!! 

Ολα θα πανε καλα!!! Θα παρουμε αγκαλια τα νινακια μας γρηγορα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια... πήγα κι εγώ την Παρασκευή για τον Β επιπέδου και πήρα την τρομάρα της ζωής μου... και στη συνέχεια την έζησα κιόλας... αιτία; ο ανεπαρκής τράχηλος...

πάνω από μια ώρα μετράγαμε τον μπέμπη και όλα μια χαρά... ήταν ξύπνιος και ζωηρός, βγάλαμε κι ένα σωρό φωτό και τον είδαμε και σε 3d... τα άσχημα ξεκίνησαν μετά...

ρώτησα τον ενδομητρικό αν θα κάνουμε μέτρηση ενδοκολπικά του τραχήλου και μου απαντά βεβαίως αν θέλω... αν θέλω λέει... δηλ. εξαρτιόταν από μένα... η δικαιολογία ήταν ότι κάποιες γυναίκες ντρέπονται ενδοκολπικά... 

μόλις λοιπόν βάζει το ματσούκι τρελάθηκε... μετραγε, ξαναμέτραγε απ' όλες τις μεριές...

κορίτσια 1,5 εκ. ο τράχηλος... μας λέει αμεσως ότι πρέπει να γίνει περίδεση χθες... και αναλαμβάνει να τηλεφωνήσει στο γιατρό μου...

στο μεταξύ ο εξωσωματικός μου μου είχε πει ήδη από την 6η εβδομάδα ότι πιθανόν να χρειαστώ περίδεση... το είπα και στον γυναικολόγο -καθηγητής Πανεπιστημίου, είναι στο Αρεταίειο, πολύ γνωστός- που επέλεξα όταν πρωτοπήγα την 8η εβδομάδα... σημασία δεν έδωσε... μου το επανέλαβε ο εξωσωματικός την 13η εβδομάδα που πήγα για να του δείξω την αυχενική, να επιβεβαιώσω ότι ολοκληρώσαμε τα της εξωσωματικής, να τον ευχαριστήσω και να τον αποχαιρετήσω... το ξαναείπα στον άλλο, καμία σημασία ξανά...

και ερχόμαστε στην Παρασκευή... και είναι ήδη 8.30 το βράδυ... ο γιατρός μου τηλεφωνικα με στέλνει να κάνω πλήρη καλλιέργεια κολπικού υγρού μήπως υπάρχει τάχα μου μικρόβιο για να μην το ράψουμε μέσα και να μιλήσουμε Δευτέρα... τρίχες... δεν ήθελε να χαλάσει το σ/κ... πήγα ωστόσο στο Λητώ, κυρίως επειδή είναι γρήγορο και ήταν δίπλα, και έσκασα και 200 ευρουλάκια...

δεν κοιμήθηκα όλη νύχτα, έψαχνα για τους 3 κορυφαίους εμβρυολόγους που μου σύστησε ο γιατρός στο Έλενα -γιατί πήγα και στο Έλενα που εφημέρευε μετά το Λητώ, αλλά είναι άλλη ιστορία- και συνέχισα να περνάω ένα φρικτό πρωινό... μέχρι που είχα μια λαμπρή ιδέα... τηλεφωνώ στον εξωσωματικό μου ο οποίος σοκαρίστηκε... δεν πίστευε ότι με είχαν αφήσει στο έλεος του Θεού... εδώ να πω ότι η κύηση μου είναι υψηλού κινδύνου και πολύτιμος, αλλά ο γιατρός με αντιμετώπιζε ως 25άρα με άριστο ιατρικό ιστορικό... και θα σας πω γιατί..

θυμάστε που πριν λίγες μέρες σας έλεγα για τις "συσπάσεις" που ένιωθα πάρα πολύ χαμηλά, κάτι σαν ρολόι; που σας είπα ότι είναι ο μπέμπης; έτσι μου είπε ένας  εμβρυομητρικός στο Ιασώ που είχα πάει για να ακούσω το μωρό... η επιλογή ήταν τυχαία επειδή είναι πολύ κοντά στο σπίτι μου και έκλεινε αργούτσικα και προλάβαινε να σχολάσει ο άντρας μου... του είχα πει τι ένιωθα και που και δεν έκανε κουβέντα για ενδοκολπικό και τράχηλο... μου είπε απλώς ότι είναι το μωρό...

τα ίδια είχα πει την προηγούμενη μέρα και στον γιατρό μου και δεν έδωσε σημασία... του είχα πει να κάνω υπέρηχο και μου πρότεινε να πάρω απλώς μαγνήσιο... όποιο θέλω... και πήρα και λάθος... το βασικό είναι ότι κανείς δεν νοιάστηκε να μου πει για ενδοκολπικό ή να αναφέρει τον τράχηλο...

το αποτέλεσμα είναι ο εξωσωματικός μου να μου πει Σαββάτο μεσημέρι ότι θα το χάσω το παιδί και γι αυτό να φύγω και να πάω αμέσως στο Μητέρα... θα ειδοποιούσε η μαία του να με περιμένουν και θα έρθει κι αυτός... ήταν εκτός Αθήνας... και όντως σε 2 ώρες ήταν στο μαιευτήριο και μου έκανε άμεσα την επέμβαση... ήταν να βγω το ίδιο βράδυ αλλά τελικά ο τράχηλος δεν ήταν μόνο ανεπαρκής αλλά και ανοικτός... και αυτό είχε φανεί στον υπέρηχο γιατι φαινόταν μια λιμνούλα δίπλα... αλλά ο δικός μου στον κόσμο του, αν και τα ήξερε από τον εμβρυομητρικό... επειδή συνέχιζα να έχω συσπάσεις τελικα βγήκα Τρίτη πρωί... ο εξωσωματικός μου είναι αισιόδοξος και μου είπε ότι όλα θα πάνε καλά... μου συνέστησε απόλυτη ξεκούραση και φορτώθηκα προγεστερόνη, μαγνήσιο, βολταρέν, αντιβίωση συν όλα όσα έπαιρνα αλλά χαλάλι...

όπως καταλαβαίνετε άλλαξα πάραυτα μαιευτήρα και επέστρεψα στον εξωσωματικό μου... καλό το όνειρο να γεννήσω σε δημόσιο μαιευτήριο αλλά τελικά σημασία έχει μόνο που έχεις εμπιστοσύνη απόλυτη και με κλειστά μάτια... για να πω την αλήθεια είχα ήδη αμφιβολίες για τον κύριο καθηγητή και έψαχνα άλλον γιατρό στο Έλενα... με αντιμετώπιζε πολύ επιπόλαια και το βασικότερο δεν με άφηνε να ολοκληρώσω αυτό που ήθελα να πω... είχα κλείσει και ραντεβού με έναν την προηγούμενη Πέμπτη αλλά δεν πήγα τελικά γιατί με έπιασε τρελός πόνος με το αφτί μου και δεν μπορούσα να πάω... το μόνο καλό του καθηγητή είναι τελικά ότι δεν είναι καθόλου φιλοχρήματος... δεν ζητάει τίποτα... και ακούστε θράσος... με πήρε μόλις χθες το βράδυ τηλ όχι ο ίδιος αλλά η μαία του... της τα έψαλα φυσικά για να του τα μεταφέρει... μου φάνηκε σαν να ήξερε ότι είμαι στο μαιευτήριο... θα το διερευνήσω αυτό... γιατί και ο ίδιος ξεγεννάει στο Μητέρα -έχει δικαίωμα ως πανεπιστημιακός- και γνωρίζονται και με τον εξωσωματικό μου μια και είναι αμφότεροι γνωστοί... να επισημάνω ότι τον είχα βρει μόνη μου και όχι μέσω του κέντρου εξωσωματικής...

αυτά τα νέα από μένα και εύχομαι από δω και πέρα να ακούω μόνο καλά... και για μένα και για σας...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσι μου, είδα που δεν έγραψες τόσες μέρες και φαντάστηκα ότι κάτι έγινε, αλλά όχι κι έτσι.... 

Δυστυχώς είναι πάρα πολλοί αυτοί οι γιατροί που σε ξεπετανε και δεν δέχονται κουβέντα. Στο Αρεταίειο συγκεκριμένα είχε γυναικολόγο μια συμφοιτητρια μου, που τον εκθείαζε, αλλά έλεγε πως δε δέχεται κουβέντα, γιατί σε ξεφτιλιζει αν νιώσει ότι τον αμφισβητείς. 

Άσε που διάβασα τις προάλλες ότι θέλουν 2.200€ για τη γέννα (δημοσιο σου λέει μετά)...

Πάντως κι εγώ έχω καταλήξει ότι πρέπει να έχεις ειλικρινη σχέση και εμπιστοσύνη στο γιατρό σου κι ας μην είναι το πρώτο όνομα, αλλά το δεύτερο. 

Στην εξωσωματικη μου δεν έψαξα κέντρα, γνώμες κλπ. Πήγα κατευθείαν σε πολύ δικό μου άνθρωπο, που ασχολείται με τις εξωσωματικες 12 Χρόνια και δε θα μου χάιδευε τα αυτιά, ούτε θα μου κοιταγε την τσέπη. 

Άσε που τόσο τον εξωσωματικο, όσο και το γυναικολόγο μου εδώ τους πρήζω Κυριακές, βραδιά μεσάνυχτα κλπ και δε μου έχουν πει ποτέ μισή κουβέντα... 

Εύχομαι τέλος καλό, όλα καλά και να κάτσεις να ηρεμήσεις με τον μπεμπακο σου!!!

(Υγ. Κι η μαμά μου σε μένα είχε κανει περίδεση, λόγω του ότι η αδερφή μου βγήκε πολύ πρόωρη, τελικά βγήκα κι εγώ πρόωρη, αλλά χωρίς προβλήματα κι εκείνες τις εποχές σκέψου) 

Όλα καλά. 🤞✌️🍀🌷

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η konstantinaVE είπε:

Κορίτσι μου, είδα που δεν έγραψες τόσες μέρες και φαντάστηκα ότι κάτι έγινε, αλλά όχι κι έτσι.... 

Δυστυχώς είναι πάρα πολλοί αυτοί οι γιατροί που σε ξεπετανε και δεν δέχονται κουβέντα. Στο Αρεταίειο συγκεκριμένα είχε γυναικολόγο μια συμφοιτητρια μου, που τον εκθείαζε, αλλά έλεγε πως δε δέχεται κουβέντα, γιατί σε ξεφτιλιζει αν νιώσει ότι τον αμφισβητείς. 

Άσε που διάβασα τις προάλλες ότι θέλουν 2.200€ για τη γέννα (δημοσιο σου λέει μετά)...

Πάντως κι εγώ έχω καταλήξει ότι πρέπει να έχεις ειλικρινη σχέση και εμπιστοσύνη στο γιατρό σου κι ας μην είναι το πρώτο όνομα, αλλά το δεύτερο. 

Στην εξωσωματικη μου δεν έψαξα κέντρα, γνώμες κλπ. Πήγα κατευθείαν σε πολύ δικό μου άνθρωπο, που ασχολείται με τις εξωσωματικες 12 Χρόνια και δε θα μου χάιδευε τα αυτιά, ούτε θα μου κοιταγε την τσέπη. 

Άσε που τόσο τον εξωσωματικο, όσο κι το γυναικολόγος μου εδώ τους πρήζω Κυριακές, βραδιά μεσάνυχτα κλπ και δε μου έχουν πει ποτέ μισή κουβέντα... 

Εύχομαι τέλος καλό, όλα καλά και να κάτσεις να ηρεμήσεις με τον μπεμπακο σου!!!

Κι η μαμά μου σε μένα είχε κανει περίδεση, λόγω του ότι η αδερφή μου βγήκε πολύ πρόωρη, τελικά βγήκα κι εγώ πρόωρη, αλλά χωρίς προβλήματα κι εκείνες τις εποχές σκέψου. 

Όλα καλά. 🤞✌️🍀🌷

Μάλλον τον ίδιο γυναικολόγο από το Αρεταίειο είχαμε με τη συμφοιτήτρια σου... αποκλείεται να έχει δύο τέτοιους εκεί... θα το είχαν κλείσει το μαγαζί... 😜

όσο για τον εξωσωματικό μου θεωρείται από τους κορυφαίους και είναι... τον επέλεξα γιατί ήταν το μοναδικό όνομα που γνώριζα λόγω δημοσιότητας... έτσι τον πήρα τηλ και πήγα... δεν είχα κάνει καμία έρευνα πριν και έμαθα για όλα τα υπόλοιπα ονόματα και τα κέντρα τους τελευταίους 2-3 μήνες που μπήκα στα φόρουμ... και βασικά είχα πάει για να μάθω αν είχα πιθανότητες λόγω ηλικίας... μου είπε ότι έχω και ξεκινήσαμε... μάλιστα για κάμποσους μήνες μας έβαλε να προσπαθούμε μόνοι μας... είχα κανονικά ωορρηξία κάθε μήνα... μια φορά πήραμε και ένα ωάριο με ωοληψία αλλά δεν γονιμοποιήθηκε... και το σπέρμα ήταν άριστο... έκανα και μία εξωσωματική τον Μάιο του '18 με 3 έμβρυα 3 ημερών... είχα κάνει 4 με διέγερση και γονιμοποιήθηκαν τα 3... απλώς κατέληξε βιοχημική... δεν είναι παράξενο... στην ηλικία μου οι πιθανότητες για υγιή ωάρια είναι λιγότερες από 5%... τότε ήταν που κάναμε και καρυότυπο ζεύγους για σιγουριά... μετά από 6 μήνες έκανα και υστεροσκόπηση -αυτό το είχε προτείνει αμέσως μετά τη βιοχημική επειδή με το σκάλισμα η μήτρα δυναμώνει όταν θεραπεύεται και έχει καλύτερη εμφύτευση- και λαπαροσκόπηση επειδή σε ένα φυσικό κύκλο έκανα και ένα ωάριο στη β φάση, που συνήθως αυτά είναι τζούφια, και το καταραμένο συνέχιζε να μεγαλώνει και έγινε κύστη 40 χλσ... εκεί φοβήθηκε ο γιατρός για το τι μπορεί να ήταν και μου το αφαίρεσε... ευτυχώς δεν ήταν τίποτα... αλλά με τη βιοψία της μήτρας διαπιστώσαμε υπερπλασία ενδομητρίου... αυτό το λες και τύχη... αν δεν την είχα κάνει δεν θα το ήξερα και υπήρχε πιθανότητα από το 1ο στάδιο να φτάσει το 3ο και να γίνει νεοπλασία... εγώ να σου πω την αλήθεια την όλη περιπέτεια της εξωσωματικής την είδα λίγο και ως σωτηρία για τη ζωή μου τελικά... γιατί θα μπορούσα να νοσήσω μετά από χρόνια και να το μάθαινα όταν θα ήταν  αργά... μου έκανε θεραπεία με σπιράλ και τα ετοιμάσαμε όλα...

στην πραγματικότητα ότι μου είπε το έκανε... είχα απόλυτη εμπιστοσύνη στα λεγόμενα του... τώρα τι διάολος με καβάλησε και πήγα και ρίσκαρα να τα τινάξω όλα στον αέρα δεν ξέρω... μακάρι να πάνε όλα καλά στο εξής και να μην βρεθώ να σκυλομετανιώνω για την αλλαγή που επιχείρησα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δε νομίζω να μετανιώσεις. Έχεις κάνει τόσα χιλιόμετρα στα χέρια του που τώρα πίσω πίσω δεν βλέπω γιατί να τον αμφισβητείς ... 

Όσο για τις πράξεις που μετανιώνουμε, άστο... 

Σας είπα και τις προάλλες. Με εκραζαν τόσο ο εξωσωματικος και κι ο παθολόγος μου να ΜΗΝ πάω για δουλειά μετά την εμβρυομεταφορα λόγω του ότι είχα βάλει μόνο 1 βλαστοκυστη κι η δουλειά μου είναι αφενός με μικρά παιδιά (που τα στέλνουν άρρωστα 8/10 φορές)  κι αφετέρου 21 χλμ από το σπίτι μου με οδήγηση σε βουνό. Δεν άκουγα μέχρι που έφτασα αισίως την 4η βαριά ίωση σε 3 μήνες και μετάνιωσα την ώρα και στη στιγμή που δεν άκουγα τους γιατρούς και έλεγα "εγώ δε χαιδευομαι, θα πάω για δουλειά"....

Ας προσέξουμε από δω και πέρα όσο μπορούμε (αν και βλακείες κάνω καθημερινά εδώ στο σπίτι).... 🙄

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Απίστευτη ιστορία Αθηνά μου... Πόσο άγχος πέρασες χωρίς λόγο.. Τρομερό.. Τέλος καλό όμως όλα καλά.. Άμα είναι ήρεμος ο εξωσωματικος σου.. 

Πως και σου ήρθες να μετρήσεις τον τραχηλο; ήταν β επιπέδου; 

Σε ρωτάω γιατί εμένα δεν μου τον μέτρησε και δεν σκέφτηκα καν να τον ρωτήσω κάτι τέτοιο, αν και πριν 2 εβδομάδες ένιωθα κάπως περίεργα και τον πήρα τηλ τον γυναικολόγο μου και ο καημένος 10 το βράδυ μου τον μέτρησε και ήταν 3,8 είπε..

Οσο για τον πρώην γιατρό σου θα έπρεπε να ντρέπεται... Και αν ήθελε να κάτσει σου κου ας σε έστελνε σε έναν άλλον... Τι να πω.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Στη β επιπέδου σε ρωτάνε αν συμφωνείς να σου.μετρησουν κολπικα τον τράχηλο. Μπορείς να αρνηθείς, αλλά δε βλέπω το λόγο. Ίσα ίσα που καλύτερα να έχουν ψάχτει όλες οι παράμετροι, κατά τη γνώμη μου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η konstantinaVE είπε:

Στη β επιπέδου σε ρωτάνε αν συμφωνείς να σου.μετρησουν κολπικα τον τράχηλο. Μπορείς να αρνηθείς, αλλά δε βλέπω το λόγο. Ίσα ίσα που καλύτερα να έχουν ψάχνει όλες οι παράμετροι, κατά τη γνώμη μου.

Ναι καλά το κατάλαβα όμως δεν με ρώτησε ούτε αναφέρθηκε καν το θέμα... Τέλος πάντων θα μιλήσω με τον γυναικολόγο μου...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Sotiria2004 είπε:

Απίστευτη ιστορία Αθηνά μου... Πόσο άγχος πέρασες χωρίς λόγο.. Τρομερό.. Τέλος καλό όμως όλα καλά.. Άμα είναι ήρεμος ο εξωσωματικος σου.. 

Πως και σου ήρθες να μετρήσεις τον τραχηλο; ήταν β επιπέδου; 

Σε ρωτάω γιατί εμένα δεν μου τον μέτρησε και δεν σκέφτηκα καν να τον ρωτήσω κάτι τέτοιο, αν και πριν 2 εβδομάδες ένιωθα κάπως περίεργα και τον πήρα τηλ τον γυναικολόγο μου και ο καημένος 10 το βράδυ μου τον μέτρησε και ήταν 3,8 είπε..

Οσο για τον πρώην γιατρό σου θα έπρεπε να ντρέπεται... Και αν ήθελε να κάτσει σου κου ας σε έστελνε σε έναν άλλον... Τι να πω.. 

Ούτε εγώ είχα ιδέα περί τραχήλου μέχρι πρόσφατα και φυσικά δεν θα το ζητούσα από μόνη μου... διαβάζοντας μέσα στο φόρουμ έμαθα γι αυτό... και ευτυχώς που το έκανα... βέβαια δεν ξέρω, μπορεί να το έβρισκε ακόμα και αν τον κοίταγε από την κοιλιά αλλά μπορεί και όχι... τελικά κορίτσια έχω καταλήξει ότι πρέπει να κρατάμε ολόκληρη λίστα όταν πάμε στο γιατρό και για εξετάσεις... πολλοί θεωρούν κάποια πράγματα δεδομένα... ίσως επειδή στην πλειοψηφία δεν τυχαίνουν... έτσι όμως δεν κάνουμε τίποτα... αν είναι να μην εξεταζόμαστε καθόλου... εξεταζόμαστε όμως επειδή υπάρχει πάντα ο φόβος να ανήκουμε στην μειοψηφία... και ναι απαιτώ να με ξεσκονίζουν...

θυμάσαι τι σου είχα γράψει την περασμένη εβδομάδα; ό,τι μετά απ όσα είχα περάσει θέλω να τα ξέρω όλα;; και πάλι δεν προστατεύτηκα... γιατί δεν ήξερα ότι οι συσπασούλες χαμηλά στο υπογάστριο έχουν σχέση με τον τράχηλο... δεν μου το είπαν... ωστόσο ο εξωσωματικός μου μου το είχε επισημάνει... βέβαια δεν μου είχε πει τίποτα για συσπάσεις επειδή δεν πρόλαβε... οι υπόλοιποι όμως; 2 εμβρυομητρικοί τρομαρα τους κι ένας πανεπιστημιακός τρομάρα του δις;;;; και στην τελική δεν θέλω να παθαίνω για να μαθαίνω... θέλω να τα ξέρω όλα από πριν...

@konstantinaVEδεν φοβάμαι μην σκυλομετανιώσω την επιστροφή μου στον εξωσωματικό... αλλά μην και τελικά έχω καμία άσχημη έκβαση εξαιτίας του "πανεπιστημιακού", γιατί τότε όχι μόνο θα το σκυλομετανιώσω χειρότερα από τώρα αλλά θα τον κάνω μαύρο στο ξύλο...

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Athinaa Έχω σοκαριστεί με αυτά που διάβασα, απαράδεκτος και ο καθηγητή πανεπιστημίου και οι εμβρυομητρικοί 😡. Άκρως επικίνδυνη αμέλεια εκ μέρους τους, που από μεγάλη τύχη και με τη γρήγορη αντίδραση του εξωσωματικού δεν είχε πιο τραγική εξέλιξη. Εύχομαι από εδώ και πέρα η συνέχεια κοπέλα μου να είναι χωρίς προβλήματα, και με το καλό να κρατήσεις το μωράκι σου στην αγκαλιά σου.

Αυτό που κρατάω από την ιστορία αυτή είναι με την παραμικρή αμφιβολία που έχουμε για τα λεγόμενα του κάθε γιατρού να παίρνουμε και 2η γνώμη, να μην επαναπαυόμαστε γιατί δεν είναι θεοί και δυστυχώς υπάρχουν πολλοί εκεί έξω που δεν μας βλέπουν σαν άτομα, αλλά σαν έναν ακόμα αριθμό στο πελατολόγιο. Να εμπιστευόμαστε το ένστικτό μας, όπως έκανες κι εσύ και απευθύνθηκες στον εξωσωματικό, που αποδείχτηκε πως ήταν η καλύτερη επιλογή που μπορούσε να κάνεις και σώθηκε το μωράκι σου. Και όταν με το καλό ξανανοίξουν οι εκκλησίες μια μεγάλη λαμπάδα για τον εξωσωματικό, να είναι καλά ο Άνθρωπος!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 ώρες, ο/η Athinaa είπε:

Γεια σας κορίτσια... πήγα κι εγώ την Παρασκευή για τον Β επιπέδου και πήρα την τρομάρα της ζωής μου... και στη συνέχεια την έζησα κιόλας... αιτία; ο ανεπαρκής τράχηλος...

πάνω από μια ώρα μετράγαμε τον μπέμπη και όλα μια χαρά... ήταν ξύπνιος και ζωηρός, βγάλαμε κι ένα σωρό φωτό και τον είδαμε και σε 3d... τα άσχημα ξεκίνησαν μετά...

ρώτησα τον ενδομητρικό αν θα κάνουμε μέτρηση ενδοκολπικά του τραχήλου και μου απαντά βεβαίως αν θέλω... αν θέλω λέει... δηλ. εξαρτιόταν από μένα... η δικαιολογία ήταν ότι κάποιες γυναίκες ντρέπονται ενδοκολπικά... 

μόλις λοιπόν βάζει το ματσούκι τρελάθηκε... μετραγε, ξαναμέτραγε απ' όλες τις μεριές...

κορίτσια 1,5 εκ. ο τράχηλος... μας λέει αμεσως ότι πρέπει να γίνει περίδεση χθες... και αναλαμβάνει να τηλεφωνήσει στο γιατρό μου...

στο μεταξύ ο εξωσωματικός μου μου είχε πει ήδη από την 6η εβδομάδα ότι πιθανόν να χρειαστώ περίδεση... το είπα και στον γυναικολόγο -καθηγητής Πανεπιστημίου, είναι στο Αρεταίειο, πολύ γνωστός- που επέλεξα όταν πρωτοπήγα την 8η εβδομάδα... σημασία δεν έδωσε... μου το επανέλαβε ο εξωσωματικός την 13η εβδομάδα που πήγα για να του δείξω την αυχενική, να επιβεβαιώσω ότι ολοκληρώσαμε τα της εξωσωματικής, να τον ευχαριστήσω και να τον αποχαιρετήσω... το ξαναείπα στον άλλο, καμία σημασία ξανά...

και ερχόμαστε στην Παρασκευή... και είναι ήδη 8.30 το βράδυ... ο γιατρός μου τηλεφωνικα με στέλνει να κάνω πλήρη καλλιέργεια κολπικού υγρού μήπως υπάρχει τάχα μου μικρόβιο για να μην το ράψουμε μέσα και να μιλήσουμε Δευτέρα... τρίχες... δεν ήθελε να χαλάσει το σ/κ... πήγα ωστόσο στο Λητώ, κυρίως επειδή είναι γρήγορο και ήταν δίπλα, και έσκασα και 200 ευρουλάκια...

δεν κοιμήθηκα όλη νύχτα, έψαχνα για τους 3 κορυφαίους εμβρυολόγους που μου σύστησε ο γιατρός στο Έλενα -γιατί πήγα και στο Έλενα που εφημέρευε μετά το Λητώ, αλλά είναι άλλη ιστορία- και συνέχισα να περνάω ένα φρικτό πρωινό... μέχρι που είχα μια λαμπρή ιδέα... τηλεφωνώ στον εξωσωματικό μου ο οποίος σοκαρίστηκε... δεν πίστευε ότι με είχαν αφήσει στο έλεος του Θεού... εδώ να πω ότι η κύηση μου είναι υψηλού κινδύνου και πολύτιμος, αλλά ο γιατρός με αντιμετώπιζε ως 25άρα με άριστο ιατρικό ιστορικό... και θα σας πω γιατί..

θυμάστε που πριν λίγες μέρες σας έλεγα για τις "συσπάσεις" που ένιωθα πάρα πολύ χαμηλά, κάτι σαν ρολόι; που σας είπα ότι είναι ο μπέμπης; έτσι μου είπε ένας  εμβρυομητρικός στο Ιασώ που είχα πάει για να ακούσω το μωρό... η επιλογή ήταν τυχαία επειδή είναι πολύ κοντά στο σπίτι μου και έκλεινε αργούτσικα και προλάβαινε να σχολάσει ο άντρας μου... του είχα πει τι ένιωθα και που και δεν έκανε κουβέντα για ενδοκολπικό και τράχηλο... μου είπε απλώς ότι είναι το μωρό...

τα ίδια είχα πει την προηγούμενη μέρα και στον γιατρό μου και δεν έδωσε σημασία... του είχα πει να κάνω υπέρηχο και μου πρότεινε να πάρω απλώς μαγνήσιο... όποιο θέλω... και πήρα και λάθος... το βασικό είναι ότι κανείς δεν νοιάστηκε να μου πει για ενδοκολπικό ή να αναφέρει τον τράχηλο...

το αποτέλεσμα είναι ο εξωσωματικός μου να μου πει Σαββάτο μεσημέρι ότι θα το χάσω το παιδί και γι αυτό να φύγω και να πάω αμέσως στο Μητέρα... θα ειδοποιούσε η μαία του να με περιμένουν και θα έρθει κι αυτός... ήταν εκτός Αθήνας... και όντως σε 2 ώρες ήταν στο μαιευτήριο και μου έκανε άμεσα την επέμβαση... ήταν να βγω το ίδιο βράδυ αλλά τελικά ο τράχηλος δεν ήταν μόνο ανεπαρκής αλλά και ανοικτός... και αυτό είχε φανεί στον υπέρηχο γιατι φαινόταν μια λιμνούλα δίπλα... αλλά ο δικός μου στον κόσμο του, αν και τα ήξερε από τον εμβρυομητρικό... επειδή συνέχιζα να έχω συσπάσεις τελικα βγήκα Τρίτη πρωί... ο εξωσωματικός μου είναι αισιόδοξος και μου είπε ότι όλα θα πάνε καλά... μου συνέστησε απόλυτη ξεκούραση και φορτώθηκα προγεστερόνη, μαγνήσιο, βολταρέν, αντιβίωση συν όλα όσα έπαιρνα αλλά χαλάλι...

όπως καταλαβαίνετε άλλαξα πάραυτα μαιευτήρα και επέστρεψα στον εξωσωματικό μου... καλό το όνειρο να γεννήσω σε δημόσιο μαιευτήριο αλλά τελικά σημασία έχει μόνο που έχεις εμπιστοσύνη απόλυτη και με κλειστά μάτια... για να πω την αλήθεια είχα ήδη αμφιβολίες για τον κύριο καθηγητή και έψαχνα άλλον γιατρό στο Έλενα... με αντιμετώπιζε πολύ επιπόλαια και το βασικότερο δεν με άφηνε να ολοκληρώσω αυτό που ήθελα να πω... είχα κλείσει και ραντεβού με έναν την προηγούμενη Πέμπτη αλλά δεν πήγα τελικά γιατί με έπιασε τρελός πόνος με το αφτί μου και δεν μπορούσα να πάω... το μόνο καλό του καθηγητή είναι τελικά ότι δεν είναι καθόλου φιλοχρήματος... δεν ζητάει τίποτα... και ακούστε θράσος... με πήρε μόλις χθες το βράδυ τηλ όχι ο ίδιος αλλά η μαία του... της τα έψαλα φυσικά για να του τα μεταφέρει... μου φάνηκε σαν να ήξερε ότι είμαι στο μαιευτήριο... θα το διερευνήσω αυτό... γιατί και ο ίδιος ξεγεννάει στο Μητέρα -έχει δικαίωμα ως πανεπιστημιακός- και γνωρίζονται και με τον εξωσωματικό μου μια και είναι αμφότεροι γνωστοί... να επισημάνω ότι τον είχα βρει μόνη μου και όχι μέσω του κέντρου εξωσωματικής...

αυτά τα νέα από μένα και εύχομαι από δω και πέρα να ακούω μόνο καλά... και για μένα και για σας...

κοριτσι μου τι περασες!!! ευτυχωσ που το προλαβες!!! ευχομαι απο δω και περα να πανε ολα καλα!! για την ανεπαρκεια δεν ειχεσ καποιο συπτωματα?? και οι συσπασεισ που εκανεσ δεν φαινοντουσαν στον υπερηχο??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ πάλι έχω άλλη απορία... Σε όλες εκανε ο έμβρυολόγος ενδοκολπικο έλεγχο για τον τράχηλο; μήπως ο δικός μου δεν είναι καλός; να το ψάξω; 

Επεξεργάστηκε από Sotiria2004
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Sotiria2004 είπε:

Εγώ πάλι έχω άλλη απορία... Σε όλες εκανε ο έμβρυολόγος ενδοκολπικο έλεγχο για τον τράχηλο; μήπως ο δικός μου δεν είναι καλός; να το ψάξω; 

Κανονικά έπρεπε με το που κλείσεις το ραντεβού για τη Β επιπέδου να σε ενημερώσουν ότι προαιρετικά γίνεται και μέτρηση τραχήλου. Εμένα μου το είπε κι ο γυναικολόγος μου κανά 20μερο πριν, οπότε το ήξερα. 
Πολύ πολύ συζήτα το με το γιατρό σου και πήγαινε μόνο και μόνο για αυτό, αν δεν έκανες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η evi1996 είπε:

τι κανετε κοριτσια??? εχετε εσεισ λευκα υγρα?? τωρα τελευταια εχουν αυξηθει εμενα...

Σε ποια βδομάδα είσαι; Γιατί κι εγώ το ίδιο έχω παρατηρήσει εδώ και μια βδομάδα, αρκετά αυξημένες κολπικές εκκρίσεις, και τώρα κλείνω την 17η εβδομάδα. Διαβάζω πως είναι φυσιολογικό αλλά αναρωτιέμαι τι πάει να πει φυσιολογικό. Κάποια κοπέλα που να έχει ήδη περάσει μια εγκυμοσύνη να μας διαφωτίσει; Για εμένα είναι η πρώτη και βαδίζω στα τυφλά🙂 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Περί baby shopping ο λόγος... τα καταστήματα λιανικής, πλην εκείνα των τροφίμων, έχουν κλείσει έως 31/3... επειδή πιστεύω ότι δεν πρόκειται να ανοίξουν πριν το Πάσχα, για να μην πω αρχές Μαΐου, θα δημιουργηθούν αρκετές ευκαιρίες για οικονομικές αγορές... όλα τα καταστήματα θα συνεχίσουν τις online πωλήσεις -τουλάχιστον όσο θα είναι ενεργοί αρκετοί εργαζόμενοι στα courier- και ήδη έχουν ξεκινήσει τα δωρεάν μεταφορικά -είδα ήδη το mothercare- και φυσικά μεγάλες εκπτώσεις... οι λόγοι που μπορώ να σκεφτώ για τις εκπτώσεις είναι δύο... πρώτον έχουν ήδη στοκάρει εμπόρευμα της σαιζόν άνοιξη-καλοκαίρι, όπου είμαστε ακόμα στην αρχή και δεν έχουν προλάβει να κάνουν πωλήσεις, άρα πρέπει να το σπρώξουν άμεσα και δεύτερον το εισόδημα του καταναλωτή θα υποστεί πολύ μεγάλη μείωση εξαιτίας των κλειστών επιχειρήσεων...

προσωπικά θα ετοιμάσω λίστες με όλα τα απαραίτητα και θα τις έχω έτοιμα ανά πάσα στιγμή... η αλήθεια είναι ότι περίμενα να κάνω τον Β επιπέδου πριν ξεκινήσω τις μαζικές αγορές... έχω πάρει μόνο μία εκπληκτική κουβερτούλα από ίνες μπαμπού... τώρα βέβαια, έτσι όπως τα κατάφερα, δεν ξέρω και πότε θα γεννήσω, μολονότι ο γιατρός μου είναι αισιόδοξος ότι θα φτάσω ως το τέλος... ωστόσο προς το παρόν προσβλέπω στο πρώτο μαξιλαράκι 28-30 εβδομάδες... 

κατά συνέπεια θα σας έλεγα να έχετε τα μάτια σας ανοιχτά για τις εκπτώσεις και ας ενημερώνουμε κι εδώ η μία την άλλη...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ κι εγώ τα ίδια κάνω!!! 

Έχω λίστα με τα πρώτα πράγματα (κορμάκια, φορμακια, μπανιέρα) και βλέπω ότι βάζουν εκπτώσεις και δελεαζομαι, αλλά πρέπει να ξεχρεωσω το καρότσι που έχω καπαρωσει τον άλλο μήνα κι έτσι συγκρατούμαι...

Πάντως έχει λευκά εσώρουχα-κορμακια στο Λητώ πολύ οικονομικά και φυσικά τα conscious H\M που είναι ωραία, μαλακά, χωρίς ραφές κι ετικέτες σε πακέτα των 2-3 η 5...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η konstantinaVE είπε:

Αχ κι εγώ τα ίδια κάνω!!! 

Έχω λίστα με τα πρώτα πράγματα (κορμάκια, φορμακια, μπανιέρα) και βλέπω ότι βάζουν εκπτώσεις και δελεαζομαι, αλλά πρέπει να ξεχρεωσω το καρότσι που έχω καπαρωσει τον άλλο μήνα κι έτσι συγκρατούμαι...

Πάντως έχει λευκά εσώρουχα-κορμακια στο Λητώ πολύ οικονομικά και φυσικά τα conscious H\M που είναι ωραία, μαλακά, χωρίς ραφές κι ετικέτες σε πακέτα των 2-3 η 5...

έβαλα ήδη στο καλάθι φορμάκια και κορμάκια από mothercare... με αυτά μεγάλωσα την κόρη μου τουλάχιστον μέχρι τα 2... είναι τέλεια... αλλά με έβαλες τώρα στον πειρασμό και με τα Η&Μ... επίσης έχω σκοπό να στείλω αύριο τον άντρα μου στα lidl για κορμάκια και κολάν εγκυμοσύνης... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Athinaa είπε:

έβαλα ήδη στο καλάθι φορμάκια και κορμάκια από mothercare... με αυτά μεγάλωσα την κόρη μου τουλάχιστον μέχρι τα 2... είναι τέλεια... αλλά με έβαλες τώρα στον πειρασμό και με τα Η&Μ... επίσης έχω σκοπό να στείλω αύριο τον άντρα μου στα lidl για κορμάκια και κολάν εγκυμοσύνης... 

εγω εβαλα την πεθερα μου και μου πηρε τα υποστρωματα 2 τεμαχια ενα να βαζω ενα να πλενω...

ελπιζω να βγουνε καλα...

οσο για τα ψωνια κοριτσια μην με κοροιδεψετε αλλα εγω πηρα σαμπουαν και κρεμες για την αλλαγη για κανενα 6 μηνο...χιχιχ

οποτε εχω υποστρωμα ,σαμπουαν ,κρεμες.... ειμαι σε καλο δρομο?ρουχα την περιοδο που θα γεννησουμε πιστευω οτι δεν θα θελουμε και πολλα...το καλοκαιρι στεγνωνουν σε χρονο ντε τεμετα χειμωιατικα θα θελουμε πολλα...οποτε ειμαι χαλαρη...α ξεχασα να σας πω οτι πηρα και νηματα την γιαγια μου να πλεξει κουβερτακια για το μωρο αλλα σαν γιαγια που ειναι λεει ειναι νωρις ακομα ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 ώρες, ο/η Athinaa είπε:

έβαλα ήδη στο καλάθι φορμάκια και κορμάκια από mothercare... με αυτά μεγάλωσα την κόρη μου τουλάχιστον μέχρι τα 2... είναι τέλεια... αλλά με έβαλες τώρα στον πειρασμό και με τα Η&Μ... επίσης έχω σκοπό να στείλω αύριο τον άντρα μου στα lidl για κορμάκια και κολάν εγκυμοσύνης... 

@Athinaa μου ειλικρινα δεν ξερω τι να πω με ολα αυτα που σου συνεβησαν!!! Ευχομαι απο δω και πέρα να πανε ολα καλα!!!

Και εγω εχω αρχισει τα ψωνια!!!! Πηρα πολλα απο εδω https://www.nextdirect.com/gr/el

Ειναι φανταστικα!!! Εχει παρα πολλα σε πακετο τον 5 ή τον 7 σετακια!!! Ειναι ολα τελεια!!! Και πηγα και στο lidl πηρα εναν αρκουδο τέλειο!!!! Αντε καλα ψωνια να εχουμε!!! Αν ακουσετε εκπτωσεις πουθενα πειτε!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ, κορίτσια, εγώ από χθες έχω πέσει σε ψιλοκατάθλιψη. Το παιδικό δωμάτιο εξακολουθεί να είναι αποθήκη χωρίς ντουλάπα (αφραγκίες βλέπετε), ο άντρας μου είναι όλη μέρα στο πόδι με δουλειές (άρα ό,τι κάνω μόνη μου) και συν τοις άλλοις μου έστειλε η αδερφή μου 4 τσάντες πράγματα (φορμάκια, μπουρνούζια, σελτεδάκια, πάντες, μάρσιπο, υποστρώματα, μαξιλαράκια κλπ) και δεν έχω πού να τα βάλω!!! Ήδη κοιτάζω να παραγγείλω μία σιφινιέρα σε πρώτη φάση για τα ρουχαλάκια και βλέπουμε...
 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η konstantinaVE είπε:

Αχ, κορίτσια, εγώ από χθες έχω πέσει σε ψιλοκατάθλιψη. Το παιδικό δωμάτιο εξακολουθεί να είναι αποθήκη χωρίς ντουλάπα (αφραγκίες βλέπετε), ο άντρας μου είναι όλη μέρα στο πόδι με δουλειές (άρα ό,τι κάνω μόνη μου) και συν τοις άλλοις μου έστειλε η αδερφή μου 4 τσάντες πράγματα (φορμάκια, μπουρνούζια, σελτεδάκια, πάντες, μάρσιπο, υποστρώματα, μαξιλαράκια κλπ) και δεν έχω πού να τα βάλω!!! Ήδη κοιτάζω να παραγγείλω μία σιφινιέρα σε πρώτη φάση για τα ρουχαλάκια και βλέπουμε...
 

Κι εμένα με πρόλαβε ο κορονοϊός... είχα σκοπό να βάψω το σπίτι αρχές Μαΐου, να αλλάξω όλη την κουζίνα το Πάσχα, γιατί είναι για πέταμα μετά από μια πλημμυρα -καταραμένη αναβλητικότητα- και να αδειάσω το σπίτι κατά 50% τουλάχιστον γιατί είναι γεμάτο με άχρηστα πράγματα -γνωστή σκουπιδομαζώχτρα "μπορεί να μου χρειαστεί"... και προβλέπω να μην γίνεται τίποτα απ΄όλα αυτά...

επιπλέον ο άντρας μου εργάζεται 12ώρα σε αποθήκη εισαγωγικής εταιρίας τροφίμων και δεν προλαβαίνουν να εφοδιάζουν τα σούπερ μάρκετ που αδειάζουμε σαν να μην υπάρχει αύριο... και αντί να μειώνουν τις μέρες και τις ώρες λειτουργίας, τώρα λέει θα ανοίγουν και τις Κυριακές ενώ διευρύνθηκε και το ωράριο τους...  εργαζόμενοι-κινητές βόμβες... και που μένω απομονωμένη στο σπίτι, τι; αφού μπορεί να με κολλήσει ανά πάσα στιγμή... κι αν αρρωστήσει αυτός που θα πάει; στο σπίτι μας, στην 85χρονη μάνα του, ή στην αδελφή του, όπου ο γαμπρός του κάνει χημειοθεραπείες;

επίσης κάτι άλλο που σκέφτηκα σήμερα και με έχει ταράξει... τι θα γίνει αν αρρωστήσει ο γιατρός μου; τι θα κάνω; τι θα κάνουμε; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...