Μετάβαση σε περιεχόμενο

Recommended Posts

στις πριν 3 λεπτά, ο/η konstantinaVE είπε:

@Athinaa δική μου είσαι εσύ!!! Παίζω όλη μέρα από λίστες με μωρουδιακά, ρούχα για εμένα, Netflix (έχω ετήσιο) και Youtube βιντεάκια....
Αν βάλεις και κανά δίωρο μεσημεριανό ύπνο, μαγείρεμα, πλύσιμο κλπ, κάτι κάνουμε....
@Ampempa κι εγώ από εξωσωματική, χωρίς αποθήκη εμβρύων και μουτζώνω τον εαυτό μου, γιατί και ο εξωσωματικός και ο παθολόγος μου με φωνάζουν εξαρχής να ΜΗΝ πάω για δουλειά και εγώ λόγω οικονομικής ανάγκης, δεν άκουγα.... Ας ελπίσουμε ο cmv να μην επηρεάσει κάπου, γιατί ήδη έχω τύψεις....

εγώ ούτε πιάτο δεν πλένω... το καταραμένο πλυντήριο χάλασε από πέρυσι αλλά ευτυχώς από τα Χριστούγεννα και μετά απέκτησα ένα καταπληκτικό δίποδο που δουλεύει όλα τα προγράμματα μεν, αλλά αφήνει και κάμποσα πάνω... αχαχαχαχαχαχα... που θα πάει... θα το(ν) στρώσω... δουλειές ποτέ δεν έκανα, έρχεται γυναίκα αλλά σίγουρα δεν θα έκανα τώρα...

κορίτσια μην ανησυχείτε για το παρελθόν... αν υπήρχε περίπτωση να επηρεαστεί το μωρό θα είχε ήδη γίνει... ωστόσο από δω και πέρα πρέπει να αράξετε σπίτι... ειδικά με την εξωσωματική και ανεξαρτήτως κορονοϊού... εγώ έχω κι άλλες βλαστοκύστες αλλά όχι και χρόνο για να τις χρησιμοποιήσω... βασικά ούτε και διάθεση... πολύ χημεία ήδη και θα είμαι με την αγωνία και με συνεχείς εξετάσεις για την υπόλοιπη ζωή μου... οπότε μονόδρομος... κάθομαι στα αβγά μου και περιμένω να περάσει ο καιρός...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 2.3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ο κυτταρομεγαλοϊός με απασχολεί γιατί αυξήθηκε πάλι στα αντισώματα μετά την τελευταία μου ίωση παραμονές Αποκριών. 
Όπως και να 'χει, όλες μας οφείλουμε να κάτσουμε σπίτι, 4 μήνες μας έμειναν. Αν σκεφτούμε ότι μετά το Πάσχα θα ανοίξει ο καιρός και θα καταλαγιάσει η πανδημία, δεν είναι τίποτα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 49 λεπτά, ο/η konstantinaVE είπε:

@Athinaa δική μου είσαι εσύ!!! Παίζω όλη μέρα από λίστες με μωρουδιακά, ρούχα για εμένα, Netflix (έχω ετήσιο) και Youtube βιντεάκια....
Αν βάλεις και κανά δίωρο μεσημεριανό ύπνο, μαγείρεμα, πλύσιμο κλπ, κάτι κάνουμε....
@Ampempa κι εγώ από εξωσωματική, χωρίς αποθήκη εμβρύων και μουτζώνω τον εαυτό μου, γιατί και ο εξωσωματικός και ο παθολόγος μου με φωνάζουν εξαρχής να ΜΗΝ πάω για δουλειά και εγώ λόγω οικονομικής ανάγκης, δεν άκουγα.... Ας ελπίσουμε ο cmv να μην επηρεάσει κάπου, γιατί ήδη έχω τύψεις....

Εγω ανεξήγητη υπογονιμοτητα!! Αλλα δοξα το θεο ολα καλα μεχρι τωρα! Ο γιατρος μου δεν με πιεζει να σταματησω μου λεει οτι αισθανεσαι! Αντε να δουμε!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η konstantinaVE είπε:

Ο κυτταρομεγαλοϊός με απασχολεί γιατί αυξήθηκε πάλι στα αντισώματα μετά την τελευταία μου ίωση παραμονές Αποκριών. 
Όπως και να 'χει, όλες μας οφείλουμε να κάτσουμε σπίτι, 4 μήνες μας έμειναν. Αν σκεφτούμε ότι μετά το Πάσχα θα ανοίξει ο καιρός και θα καταλαγιάσει η πανδημία, δεν είναι τίποτα...

και πιστεύεις ότι η αύξηση οφείλεται στο ότι δούλευες; δεν πιστεύω ότι έχει σχέση... να μου έλεγες για αποκόλληση, αιμορραγία οκ, αυτό μπορούσε να το επιδεινώσει... εγώ δεν κόλλησα κάτι αλλά ήρθα και σε επαφή με ελάχιστους... και πάλι το καλύτερο που μπορούσες έκανες για το μωρό σου... χωρίς χρήματα δυστυχώς τίποτα δεν κινείται σήμερα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η konstantinaVE είπε:

@Athinaa δική μου είσαι εσύ!!! Παίζω όλη μέρα από λίστες με μωρουδιακά, ρούχα για εμένα, Netflix (έχω ετήσιο) και Youtube βιντεάκια....
Αν βάλεις και κανά δίωρο μεσημεριανό ύπνο, μαγείρεμα, πλύσιμο κλπ, κάτι κάνουμε....
@Ampempa κι εγώ από εξωσωματική, χωρίς αποθήκη εμβρύων και μουτζώνω τον εαυτό μου, γιατί και ο εξωσωματικός και ο παθολόγος μου με φωνάζουν εξαρχής να ΜΗΝ πάω για δουλειά και εγώ λόγω οικονομικής ανάγκης, δεν άκουγα.... Ας ελπίσουμε ο cmv να μην επηρεάσει κάπου, γιατί ήδη έχω τύψεις....

Κορίτσια μου εχθές έκανα τον μεγάλο υπέρηχο όλα τέλεια μου είπε ότι τα είδε... Αλλά μου είπε ότι βάση των αιμοτολογικων στην αρχή με αναιβαζμενα τα cmv igg είμαι υποχρεωμένος να σου πω ότι πρέπει να κάνεις αμνιο για να αποκλείσουμε κάθε πιθανοτητα... Και επειδή είναι πιο ειδική λέει εξέταση από μια απλή αμνιο έχει και 750ε ενώ η απλή 600...σκεφτομαι να μην κάνω...

Οσο για τον κορονοιο ότι και να κλείσουν εχθές πήγα στο κέντρο της Θεσσαλονίκης για τον υπέρηχο και όλα τα καφέ ήταν φουλ... Όλοι οι φοιτητές και οι μαθητές κάναν βόλτες... Αφού δεν νοιώθουμε σαν κράτος... Ότι θέλει κάνει ο καθένας.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η Athinaa είπε:

η καλύτερη λύση είναι το Netflix... αν δεν έχεις μπορείς να κάνεις δοκιμαστικό δωρεάν ενός μηνός... μόλις λήξει κάνεις καινούργιο δοκιμαστικό και πάλι δωρεάν με νέο email...  και έτσι περνάνε οι μήνες... έχω να σου δώσω μια ατέλειωτη λίστα με σειρές... έχω δει άπειρες 3 μήνες τώρα... αχαχαχαχαχαχα... αν προτιμάς το διάβασμα στείλε μου το email σου και θα σου στείλω άπειρα ηλεκτρονικά βιβλία... 

επίσης εξαιρετική λύση είναι οι λίστες για τα ψώνια... άπειρος χρόνος για σερφάρισμα και συγκρίσεις... και φυσικά υπάρχει και το φόρουμ εδώ... θα φάει η μύγα σίδερο και το κουνούπι ατσάλι... 

όπως καταλάβατε τόσο παραγωγικά περνάω τον χρόνο μου... 😂😜😜😂

Κορίτσια μου γεια σας..εμείς είμαστε 18+5 και μας είδε μια χαρά ο γιατρός μας..:) έχω β επιπέδου στις 6/4 και ανυπομονωωωω να πάνε όλα καλά κι εκεί..εγώ μένω Κρήτη και ειμασταν λίγο χαλαροί χωρίς κανένα κρούσμα και βγαίναμε τις βολτουλες μας..από χθες έχω μπει κι εγώ στο Ρυθμό του ιού γιατί έχουμε τρία κρούσματα και έχω οχυρωθεί σπιτάκι..απαντάω σε σένα Αθήνα συγκεκριμένα γιατί κι εγώ έχω λιώσει τόσο πολύ το νετφλιξ που δεν ξέρω τι άλλο να δω..πες τις τοπ 5σου μπας και μου χει ξεφύγει τίποτα χαχαχαχα..επίσης πολύ βιβλίο κορίτσια βέβαια εγώ τα αγοράζω δεν μπορώ όλη μέρα νετφλιξ και μετα να διαβαζω και ονλινε αν και είναι μια χαρά οικονομική λύση..εγώ το μήνα το δίνω το 50ρικακι στα βιβλία..επίσης σκέφτηκα να βρω κάνα μάθημα γιόγκα πιλάτες στο ίντερνετ να ασχολουμε και με αυτό γιατί οι πόνοι στην πλάτη και τα γόνατα έχουν αρχίσει να σκάνε μύτη..νιώθετε κι εσείς λίγο σαν γριουλες??χαχαχαχαχ περπ;φάω να άπω στην τουαλέτα και με κοροϊδεύω.. θέλετε να κάνουμε κανένα πινακακι με τις Πητ μας και το φύλο των μωρών μας??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Sotiria2004 είπε:

Κορίτσια μου εχθές έκανα τον μεγάλο υπέρηχο όλα τέλεια μου είπε ότι τα είδε... Αλλά μου είπε ότι βάση των αιμοτολογικων στην αρχή με αναιβαζμενα τα cmv igg είμαι υποχρεωμένος να σου πω ότι πρέπει να κάνεις αμνιο για να αποκλείσουμε κάθε πιθανοτητα... Και επειδή είναι πιο ειδική λέει εξέταση από μια απλή αμνιο έχει και 750ε ενώ η απλή 600...σκεφτομαι να μην κάνω...

Οσο για τον κορονοιο ότι και να κλείσουν εχθές πήγα στο κέντρο της Θεσσαλονίκης για τον υπέρηχο και όλα τα καφέ ήταν φουλ... Όλοι οι φοιτητές και οι μαθητές κάναν βόλτες... Αφού δεν νοιώθουμε σαν κράτος... Ότι θέλει κάνει ο καθένας.. 

Νομίζω ότι μέσα στο σ/κ θα μπουν σε καραντίνα τα πάντα οπότε όλοι θα μαζευτούν στο σπίτι τους θέλοντας και μη...

η αμνιοπαρακέντηση δεν γράφετε; πολλά λεφτά... εσένα τι σε ανησυχεί;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Athinaa ναι, εφόσον η δουλειά μου είναι με μικρά παιδιά, δεν είναι τυχαίο που ανεβάζω τα συγκεκριμένα αντισώματα. 
@Frogel πονάνε λέει τα γόνατα κι η πλάτη.... Αλλά φοβάμαι να κάνω ασκήσεις, γιατί έχω που έχω παραπανίσια κιλά, είμαι που είμαι αγύμναστη, μην πάω για μαλλί και βγω κουρεμένη....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η konstantinaVE είπε:

@Athinaa ναι, εφόσον η δουλειά μου είναι με μικρά παιδιά, δεν είναι τυχαίο που ανεβάζω τα συγκεκριμένα αντισώματα. 
@Frogel πονάνε λέει τα γόνατα κι η πλάτη.... Αλλά φοβάμαι να κάνω ασκήσεις, γιατί έχω που έχω παραπανίσια κιλά, είμαι που είμαι αγύμναστη, μην πάω για μαλλί και βγω κουρεμένη....

σόρρυ δεν το ήξερα... δεν γνωρίζω πώς ακριβώς λειτουργεί αυτό με τα αντισώματα αλλά αν διακόψεις τις επαφές γενικά και περιοριστείς στο σπίτι θα μπορέσεις να το ελέγξεις; πόσων εβδομάδων είσαι τώρα και πότε έχεις ΠΗΤ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ε, τωρα εχω περιοριστει 2 βδομαδες, οπως αρρωστησα, αλλα εχω στο πισω μερος του μυαλου μου μην μολυνω το μωρο με τα παλιο-αντισωματα. Οι γνωμες διιστανται...
Ειμαι 22 εβδομαδων κι εχω ΠΗΤ 17/07. :)
Κι εσύ κάπου κοντά μου δεν είσαι;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 39 λεπτά, ο/η Athinaa είπε:

Νομίζω ότι μέσα στο σ/κ θα μπουν σε καραντίνα τα πάντα οπότε όλοι θα μαζευτούν στο σπίτι τους θέλοντας και μη...

η αμνιοπαρακέντηση δεν γράφετε; πολλά λεφτά... εσένα τι σε ανησυχεί;

εμενα τιποτα ο γυναικολογος μου λεει οτι απο την στιγμη που η αναπτυξη του μωρου ειναι φυσιολογικη να μην ασχολουμαι...και ο εμβριολογος λεει οτι ειμαι υποχρεωμενος να σου πω πως πρεπει να το κανεις για να εισαι σιγουρη οτι δεν εχει επιρεασει...οχι δεν την γραφουν απο οσο ξερω...

το θεμα ειναι οτι ο εμβρυολογος που μου το λεει αυτο...αυτος θα μου την κανει...και λεω οτι μαλλον να τα αρπαξει θελει...πηγα σε 3 γυναικολογους και εναν λοιμοξιολογο για αυτο το θεμα και μονο ο εμβρυολογος ειπε να την κανω οι αλλοι ειπαν οτι υπαρχει μια ελαχιστη πιθανοτητα και πως αν ηταν κατι στον υπερηχο θα βλεπαν κατι...δεν ξερω με εχουν τρελανει...και πολλες γνωμες πολλα μπερδεματα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θα με πείτε υπερβολική και σίγουρα μέχρι τη Δευτέρα που θα κάνω τη Β επιπέδου θα σκέφτομαι πολλά, αλλά με ανησυχεί το ότι στους μηνιαίους υπερήχους το κεφαλάκι της δείχνει ένα τικ μικρότερο ηλικιακά από την κανονική και με ανησυχεί, αλλά προσπαθώ όσο το δυνατόν να μην προϊδεάζομαι....

Είπαν εν τω μεταξύ και σε γνωστή μου στη β επιπέδου να κάνει αμνιο (φαινόταν κάτι με το έντερο του μικρού) κι εκείνη την έκανε, αν και κάποιοι γιατροί της είπαν ότι δε χρειάζεται.

Με φοβίζει η ιδέα μιας.αμνιο τωρα...

Να ρισκάρω αυτό το πολύτιμο κυημα;;;

Δεν ξέρω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η konstantinaVE είπε:

Θα με πείτε υπερβολική και σίγουρα μέχρι τη Δευτέρα που θα κάνω τη Β επιπέδου θα σκέφτομαι πολλά, αλλά με ανησυχεί το ότι στους μηνιαίους υπερήχους το κεφαλάκι της δείχνει ένα τικ μικρότερο ηλικιακά από την κανονική και με ανησυχεί, αλλά προσπαθώ όσο το δυνατόν να μην προϊδεάζομαι....

Είπαν εν τω μεταξύ και σε γνωστή μου στη β επιπέδου να κάνει αμνιο (φαινόταν κάτι με το έντερο ντου μικρού) κι εκείνη την έκανε, αν και κάποιοι γιατροί της είπαν ότι δε χρειάζεται.

Με φοβίζει η ιδέα μιας.αμνιο τωρα...

Να ρισκάρω αυτό το πολύτιμο κυημα;;;

Δεν ξέρω...

εμεις αποφασισαμε να μην το κανουμε.

στην αυχενικη ειχαμε και εμεις 2 μερες διαφορα το σωμα με το κεφαλι αλλα στην β επιπεδου ολα αψογα

βεβαια και η φιλεναδα μου που δεν ειχε κανενα προβλημα ειχε 4 μερες διαφορα τις ειπαν οτι και μια εβδομαδα ειναι μεσα στα πλαισια...τωρα τι να σου πω καθε γιατρος λεει τα δικα του.

και στην τελικη ολη η εγκυμοσυνη ειναι με ποσοστα...

η γνωμη μου ειναι να κανεις την β επιπεδου και μετα να ανησυχεις και οχι προκαταβολικα...σιγουρα θα σου  που να κανεις αμνιο για τον cmv .αλλα αυτο δεν σημαινει οτι εχει κατι το εμβρυο,προληπτικα το κανουν οι γιατροι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Frogel είπε:

Κορίτσια μου γεια σας..εμείς είμαστε 18+5 και μας είδε μια χαρά ο γιατρός μας..:) έχω β επιπέδου στις 6/4 και ανυπομονωωωω να πάνε όλα καλά κι εκεί..εγώ μένω Κρήτη και ειμασταν λίγο χαλαροί χωρίς κανένα κρούσμα και βγαίναμε τις βολτουλες μας..από χθες έχω μπει κι εγώ στο Ρυθμό του ιού γιατί έχουμε τρία κρούσματα και έχω οχυρωθεί σπιτάκι..απαντάω σε σένα Αθήνα συγκεκριμένα γιατί κι εγώ έχω λιώσει τόσο πολύ το νετφλιξ που δεν ξέρω τι άλλο να δω..πες τις τοπ 5σου μπας και μου χει ξεφύγει τίποτα χαχαχαχα..επίσης πολύ βιβλίο κορίτσια βέβαια εγώ τα αγοράζω δεν μπορώ όλη μέρα νετφλιξ και μετα να διαβαζω και ονλινε αν και είναι μια χαρά οικονομική λύση..εγώ το μήνα το δίνω το 50ρικακι στα βιβλία..επίσης σκέφτηκα να βρω κάνα μάθημα γιόγκα πιλάτες στο ίντερνετ να ασχολουμε και με αυτό γιατί οι πόνοι στην πλάτη και τα γόνατα έχουν αρχίσει να σκάνε μύτη..νιώθετε κι εσείς λίγο σαν γριουλες??χαχαχαχαχ περπ;φάω να άπω στην τουαλέτα και με κοροϊδεύω.. θέλετε να κάνουμε κανένα πινακακι με τις Πητ μας και το φύλο των μωρών μας??

Θα σου γράψω ολόκληρη λίστα... για αρχή τα πρώτα που μου έρχονται είναι Ο ξένος και το Luna Nera... επίσης Το δώρο... Οι τηλεφωνήτριες, Ο ψυχίατρος, Αγαπητοί λευκοί, Η φωτιά του πεπρωμένου, Ζήσε δύο φορές αγαπά μια... Πολύ καλή ισπανική ταινια, Πάρε τον μάνατζερ μου, Lady bird, Οι διαχειριστές... θα κοιτάξω τη λίστα και θα σου γράψω κι άλλα...


κι εγώ έχω τρέλα με τα βιβλία... αλλά να σου πω την αλήθεια δυσκολεύομαι πια με τα χάρτινα... έχω βολευτεί με το τάμπλετ που είναι ελαφρύ... το παίρνω και στο κρεβάτι χωρίς να πιάνεται το χέρι μου και δεν χρειάζομαι και φως... το πρωτοέπαθα αυτό στις καλοκαιρινές διακοπές πριν αρκετά χρόνια... ούτε να λερώνονται ούτε να τα μαζεύω και να φεύγω από την παραλία μόλις έπεφτε ο ήλιος... αν το αποφασίσεις πες μου να σου στείλω... εκτός από κανονικά ηλεκτρονικά έχω και εκατοντάδες σε pdf που είχα κατεβάσει παλιότερα... και κλασικά και μοντέρνα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 λεπτά, ο/η Sotiria2004 είπε:

εμενα τιποτα ο γυναικολογος μου λεει οτι απο την στιγμη που η αναπτυξη του μωρου ειναι φυσιολογικη να μην ασχολουμαι...και ο εμβριολογος λεει οτι ειμαι υποχρεωμενος να σου πω πως πρεπει να το κανεις για να εισαι σιγουρη οτι δεν εχει επιρεασει...οχι δεν την γραφουν απο οσο ξερω...

το θεμα ειναι οτι ο εμβρυολογος που μου το λεει αυτο...αυτος θα μου την κανει...και λεω οτι μαλλον να τα αρπαξει θελει...πηγα σε 3 γυναικολογους και εναν λοιμοξιολογο για αυτο το θεμα και μονο ο εμβρυολογος ειπε να την κανω οι αλλοι ειπαν οτι υπαρχει μια ελαχιστη πιθανοτητα και πως αν ηταν κατι στον υπερηχο θα βλεπαν κατι...δεν ξερω με εχουν τρελανει...και πολλες γνωμες πολλα μπερδεματα!!!

ο εμβρυολόγος είναι υποχρεωμένος να σου το πει αυτό... και τι εννοούν οι άλλοι λέγοντας ότι αν υπήρχε κάτι θα φαινόταν στον υπέρηχο; τι πρέπει δηλ. να βρεθεί; πρέπει να μαζέψεις όλες τις πληροφορίες γιατί μόνο γνωρίζοντας θα κάνεις αυτό που πραγματικά θέλεις... ξέρεις πολύ καλά τι σημαίνει άμνιο... και δεν αναφέρομαι στην επικινδυνότητα της ίδιας της επέμβασης... πόσων εβδομάδων είσαι;

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 29 λεπτά, ο/η konstantinaVE είπε:

Θα με πείτε υπερβολική και σίγουρα μέχρι τη Δευτέρα που θα κάνω τη Β επιπέδου θα σκέφτομαι πολλά, αλλά με ανησυχεί το ότι στους μηνιαίους υπερήχους το κεφαλάκι της δείχνει ένα τικ μικρότερο ηλικιακά από την κανονική και με ανησυχεί, αλλά προσπαθώ όσο το δυνατόν να μην προϊδεάζομαι....

Είπαν εν τω μεταξύ και σε γνωστή μου στη β επιπέδου να κάνει αμνιο (φαινόταν κάτι με το έντερο του μικρού) κι εκείνη την έκανε, αν και κάποιοι γιατροί της είπαν ότι δε χρειάζεται.

Με φοβίζει η ιδέα μιας.αμνιο τωρα...

Να ρισκάρω αυτό το πολύτιμο κυημα;;;

Δεν ξέρω...

μην σε απασχολεί τι φαίνεται με βάση την ηλικία γιατί άλλα μωρά είναι μεγαλόσωμα και άλλα μικρότερα... όταν θα κάνεις με το καλό τη Β' επιπέδου τότε θα έχεις όλα τα στοιχεία... και το βασικό είναι οι συγκρίσεις... π.χ. περίμετρος κεφαλής/περίμετρος κοιλιάς κλπ... συγκριτικά δηλ οι μετρήσεις μεταξύ τους... 

εγώ έχω Β επιπέδου απόψε... πήρα τηλ να ρωτήσω αν γίνονται τα ραντεβού κανονικά και μου είπαν ναι... έτσι κι αλλιώς πάντα κανονίζω τελευταίο ραντεβού για να μην έχει κόσμο και περιμένω αλλά από τώρα σκέφτομαι στολή εξόρμησης για έξω... αχαχαχαχαχαχαχα... έχω και μια μάσκα σκληροπυρηνική 3Μ που μου είχε αγοράσει η κόρη όταν πήρε και δικιά της για το ταξίδι της στην Κωνσταντινούπολη στα τέλη Γενάρη... αλλά ντρέπομαι να τη φορέσω... μπορεί, ωστόσο, και να τη βάλω μπας και τρομάξουν οι άλλοι και δεν με πολυπλησιάζουν... 😂😂😂

στα νέα της ημέρας πήγα χθες να κάνω παραγγελία online στο ΑΒ και δεν είχε καν ημέρα παράδοσης... και στο πιο σύντομο που βρήκα ήταν για Τετάρτη μεσημέρι... πρέπει να γίνεται χαμός... κι αν όντως μπουν όλα σε καραντίνα θα σταματήσει και το delivery... ευτυχώς μπαίνει η άνοιξη και θα βγαίνω να βοσκάω εδώ απέναντι... αχαχαχαχαχαχα

όσο για την ΠΗΤ σου όχι απλώς είμαι κοντά σου αλλά μαζί μας βλέπω να γεννάμε... εγώ με βάση την αυχενική έχω ΠΗΤ 26/7 αλλά θα γεννήσω τουλάχιστον 12/7... στην καλύτερη των περιπτώσεων... τελική ΠΗΤ θα μάθουμε απόψε...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Athinaa είπε:

ο εμβρυολόγος είναι υποχρεωμένος να σου το πει αυτό... και τι εννοούν οι άλλοι λέγοντας ότι αν υπήρχε κάτι θα φαινόταν στον υπέρηχο; τι πρέπει δηλ. να βρεθεί; πρέπει να μαζέψεις όλες τις πληροφορίες γιατί μόνο γνωρίζοντας θα κάνεις αυτό που πραγματικά θέλεις... ξέρεις πολύ καλά τι σημαίνει άμνιο... και δεν αναφέρομαι στην επικινδυνότητα της ίδιας της επέμβασης... πόσων εβδομάδων είσαι;

 

ειναι πολλα αυτα που μπορουν να συμβουν απο την λοιμωξη του μεγαλοκυτταροιου για να στα αναλυσω αυτη την στιγμη ειμαι 21 και 5 ...να μαζεψω ολες τις πληροφοριες δλδ να παω και σε αλλους γιατρους?εχω 3 οχι και 1 ναι απλα και αυτοι που λενε οχι μου λενε οτι δεν ειναι και 100% σιγουροι γιατι τιποτα δεν ειναι σιγουρο στην αγκυμοσυνη.

αντιγραφω αυτο για να εχεις μια ενημερωση γιατι ειδα οτι ξαναρωτησες πριν.

Τι προβλήματα υγείας, μπορεί να προκληθούν στο έμβρυο από τον CMV;
Περίπου το 85% με 90% των νεογνών με συγγενή λοίμωξη δεν θα έχουν κανένα σύμπτωμα μετά τον τοκετό. Εντούτοις υπάρχει το ενδεχόμενο κάποια από αυτά (περίπου το 5% με 15%) να εμφανίσουν προβλήματα αργότερα, με συνηθέστερο προβλήματα ακοής
Το υπόλοιπο 10% με 15% των μωρών αυτών ενδέχεται να παρουσιάσουν σοβαρά προβλήματα υγείας αμέσως μετά τον τοκετό:
· ανωμαλίες του κεντρικού νευρικού συστήματος (κυρίως του εγκεφάλου)
· υπολειπόμενη ανάπτυξη

· ιδιαίτερα μικρό κεφάλι
· διόγκωση του σπληνός και του ήπατος
· ίκτερο
· δερματικό εξάνθημα
Κάποια από τα μωρά αυτά καταλήγουν, ενώ το 90% αυτών, που επιβιώνουν παρουσιάζουν σοβαρά μακροπρόθεσμα προβλήματα υγείας:
· απώλεια ακοής
· δυσκολίες στην όραση
· διανοητική καθυστέρηση
· διάφορα νευρολογικά προβλήματα

– Από τα προσβεβλημένα νεογνά, νοσούν περίπου το 10-15%, αλλά μόνο το 2-10% νοσεί σοβαρά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Athinaa είπε:

μην σε απασχολεί τι φαίνεται με βάση την ηλικία γιατί άλλα μωρά είναι μεγαλόσωμα και άλλα μικρότερα... όταν θα κάνεις με το καλό τη Β' επιπέδου τότε θα έχεις όλα τα στοιχεία... και το βασικό είναι οι συγκρίσεις... π.χ. περίμετρος κεφαλής/περίμετρος κοιλιάς κλπ... συγκριτικά δηλ οι μετρήσεις μεταξύ τους... 

εγώ έχω Β επιπέδου απόψε... πήρα τηλ να ρωτήσω αν γίνονται τα ραντεβού κανονικά και μου είπαν ναι... έτσι κι αλλιώς πάντα κανονίζω τελευταίο ραντεβού για να μην έχει κόσμο και περιμένω αλλά από τώρα σκέφτομαι στολή εξόρμησης για έξω... αχαχαχαχαχαχαχα... έχω και μια μάσκα σκληροπυρηνική 3Μ που μου είχε αγοράσει η κόρη όταν πήρε και δικιά της για το ταξίδι της στην Κωνσταντινούπολη στα τέλη Γενάρη... αλλά ντρέπομαι να τη φορέσω... μπορεί, ωστόσο, και να τη βάλω μπας και τρομάξουν οι άλλοι και δεν με πολυπλησιάζουν... 😂😂😂

στα νέα της ημέρας πήγα χθες να κάνω παραγγελία online στο ΑΒ και δεν είχε καν ημέρα παράδοσης... και στο πιο σύντομο που βρήκα ήταν για Τετάρτη μεσημέρι... πρέπει να γίνεται χαμός... κι αν όντως μπουν όλα σε καραντίνα θα σταματήσει και το delivery... ευτυχώς μπαίνει η άνοιξη και θα βγαίνω να βοσκάω εδώ απέναντι... αχαχαχαχαχαχα

Έχεις και κόρη;; ☺️

Πητ ποτέ έχεις;

Κι εγώ έχω παραγγείλει σε ονλαιν φαρμακείο αλλά κι ένα μαξιλάρι αυχένα κι ακόμα δεν έχω καμία ειδοποίηση για κανένα από τα δυο δέματα... Πρέπει να γίνεται χαμός...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η konstantinaVE είπε:

Έχεις και κόρη;; ☺️

Πητ ποτέ έχεις;

Κι εγώ έχω παραγγείλει σε ονλαιν φαρμακείο αλλά κι ένα μαξιλάρι αυχένα κι ακόμα δεν έχω καμία ειδοποίηση για κανένα από τα δυο δέματα... Πρέπει να γίνεται χαμός...

εμένα μου ήρθαν όλα... είχα πάρει μια κουβερτούλα αγκαλιάς από ίνες μπαμπού για τον μπέμπη -η πρώτη μας αγορά για το καλό- κάτι ψιλά από φαρμακείο, και ένα ρουζ με δωρεάν μεταφορικά από smashbox απευθείας... αχαχαχαχαχαχα... το μόνο που θα καθυστερήσει είναι από το Attica μια κρέμα, όπως με ειδοποίησαν... τώρα μάλλον φταίνε οι εκπτώσεις και τα δωρεάν μεταφορικά κι όχι ο κορονοϊός... αχαχαχαχαχαχαχα... 

ναι έχω και κόρη... μοναχοκόρη μέχρι πρόσφατα αλλά έχει συμβιβαστεί με την αλλαγή... αχαχαχαχαχα... είναι 22 χρόνων και σπουδάζει στο Ρέθυμνο... ήταν να έρθει αυτό το σ/κ αλλά με την έξαρση του ιού αποφάσισε να μείνει εκεί, μολονότι έχει κλείσει το πανεπιστήμιο για να μη με κολλήσει... οπότε τα κανόνισαν και θα κατέβει το αγόρι της κάτω μια κι έκλεισε και η δική του σχολή... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αααα, εσύ είσαι μικρομαμα κι εχεις εμπειρία....

Και μετά κάθεσαι κι ακούς τα άγχη από μας τις χαζο-πρωταρες (για τον εαυτό μου το λέω, μην παρεξηγηθω) και αναρωτιέσαι...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 51 λεπτά, ο/η Sotiria2004 είπε:

ειναι πολλα αυτα που μπορουν να συμβουν απο την λοιμωξη του μεγαλοκυτταροιου για να στα αναλυσω αυτη την στιγμη ειμαι 21 και 5 ...να μαζεψω ολες τις πληροφοριες δλδ να παω και σε αλλους γιατρους?εχω 3 οχι και 1 ναι απλα και αυτοι που λενε οχι μου λενε οτι δεν ειναι και 100% σιγουροι γιατι τιποτα δεν ειναι σιγουρο στην αγκυμοσυνη.

αντιγραφω αυτο για να εχεις μια ενημερωση γιατι ειδα οτι ξαναρωτησες πριν.

Τι προβλήματα υγείας, μπορεί να προκληθούν στο έμβρυο από τον CMV;
Περίπου το 85% με 90% των νεογνών με συγγενή λοίμωξη δεν θα έχουν κανένα σύμπτωμα μετά τον τοκετό. Εντούτοις υπάρχει το ενδεχόμενο κάποια από αυτά (περίπου το 5% με 15%) να εμφανίσουν προβλήματα αργότερα, με συνηθέστερο προβλήματα ακοής
Το υπόλοιπο 10% με 15% των μωρών αυτών ενδέχεται να παρουσιάσουν σοβαρά προβλήματα υγείας αμέσως μετά τον τοκετό:
· ανωμαλίες του κεντρικού νευρικού συστήματος (κυρίως του εγκεφάλου)
· υπολειπόμενη ανάπτυξη

· ιδιαίτερα μικρό κεφάλι
· διόγκωση του σπληνός και του ήπατος
· ίκτερο
· δερματικό εξάνθημα
Κάποια από τα μωρά αυτά καταλήγουν, ενώ το 90% αυτών, που επιβιώνουν παρουσιάζουν σοβαρά μακροπρόθεσμα προβλήματα υγείας:
· απώλεια ακοής
· δυσκολίες στην όραση
· διανοητική καθυστέρηση
· διάφορα νευρολογικά προβλήματα

– Από τα προσβεβλημένα νεογνά, νοσούν περίπου το 10-15%, αλλά μόνο το 2-10% νοσεί σοβαρά.

οκ δεν θα σου πω ότι δεν τρόμαξα με όσα διάβασα... βασικά μου κόπηκε το αίμα... ειδικά όταν διαβάζω ποσοστά με πιάνει ταχυπαλμία... όχι δεν λέω να πας και σε άλλους γιατρούς... απλώς να μάθεις τι ακριβώς θα μπορούσε να φανεί στον υπέρηχο, όπως είπαν οι ίδιοι...

έχω 2 παρόμοιες ιστορίες... στην 1η έδειξα σύνεση, στη 2η αφέθηκα στις διαβεβαιώσεις... εκ του αποτελέσματος έπρεπε να τα είχα κάνει αντίθετα...

όταν ήμουν έγκυος στην κόρη μου, μολονότι 27 ετών και χωρίς κανένα πρόβλημα, το καταραμένο Α τεστ, που ήταν τότε στη μόδα, μου έβγαλε πιθανότητες για down γύρω στη 1/360... το όριο ήταν λίγο πιο χαμηλά αλλά ο γιατρός μου θορυβήθηκε... κυρίως επειδή είχε μια περίπτωση 2-3 χρόνια πριν, και μάλιστα σε ηλικία 22, που τελικά η κοπέλα δεν έκανε άμνιο, μετά από επιμονή της μαμάς και του άντρα της... εγώ λοιπόν, και με αρκετή άγνοια κινδύνου, μια και τότε δεν υπήρχε ίντερνετ για να ενημερωθώ, πήγα και την έκανα... μολονότι οι πιθανότητες 2% ήταν πιο πολλές από το 1/360... ωστόσο ήμουν και πολύ νέα και χωρίς προβλήματα γονιμότητας οπότε μάλλον γι' αυτό και το ρίσκαρα... τώρα, με την πολύτιμη κύηση, δεν θα με άφηναν, να το κάνω... ακόμα και με μεγαλύτερες πιθανότητες... το πολύ πολύ τροφοβλάστη μου είπε ο εμβρυομητρικός... καλά εκτός κι αν ήταν 1/2 οπότε σίγουρα θα πήγαινα... τεσπα τότε πήγαν όλα καλά...

όταν γέννησα, νωρίτερα με καισαρική στις 37 εβδομάδες ακριβώς λόγω προεκλαμψίας, η κόρη μου έκανε ίκτερο την 4η μέρα... τότε με καισαρική καθόμασταν 5 νύχτες μέσα... την 5η μέρα λοιπόν που ήταν να φύγουμε η μικρή είχε ίκτερο 13... δεν είχα ιδέα τότε για τα νούμερα... είχα ξανακούσει για μωρά με 11, 12 ή και 13... αλλά δεν ήξερα τα φυσιολογικά επίπεδα... το ότι δηλ είναι 0-2% χολερυθρίνη στο αίμα όλων μας...

ήρθε λοιπόν ο παιδίατρος να με ενημερώσει... μπροστά ο άντρας μου και ο αδελφός μου... εγώ με την επίλοχεια κατάθλιψη της 5ης μέρας... να κλαίω από το πρωί επειδή το μωρό ήταν στις λάμπες από το βράδυ, επειδή έβγαζα με χαρτομάντιλα το γάλα στην τουαλέτα -ναι ούτε θήλαστρα υπήρχαν- επειδή είχε κολλήσει γρίπη ο μπαμπάς μου και ήταν η μαμά μου στο μαγαζί, άρα δεν μπορούσε να πάει σπίτι να καθαρίσει... γενικά έκλαιγα για όλα και για τίποτα...

μου εξηγεί λοιπόν ο γιατρός τι τρέχει και με ρωτάει τι θέλω να κάνουμε... οι δύο άντρες μούγκα στην στρούγκα... να κοιτάνε εμένα που δεν ήξερα που βρισκόμουν... άλλη ιστορία αυτή... τεσπα... ο γιατρός λοιπόν μου λέει καταλέξη "ως γιατρός δεν μπορώ να σου πω να το πάρεις και να φύγεις, αλλά φιλικά σου λέω να το πάρεις γιατί συνήθως πέφτει... 13 είναι δεν είναι 20...  μακρυά από ναφθαλίνες, να το έχεις στον ήλιο -ποιον ήλιο Φλεβάρη μήνα- και όχι κουκιά"... οπότε το πήρα... το παιδί όμως δεν ξεκιτρίνιζε... οπότε 19 ημερών το παίρνω και ξαναπάω μαιευτήριο -δεν είχα ιδέα ότι μπορούσα να το πάω στο Παίδων κατευθείαν- και συμπτωματικά όσο περιμένουμε τα αποτελέσματα πέφτει σε λήθαργο... 

ξαφνικά φρικαρισμένοι βγαίνουν της κάνουν μια επαναληπτική και στο τέλος μας λένε ότι έχει πάει 20, να φύγουμε αμέσως για το Παίδων με το αμάξι να προλάβουμε... πάμε Παίδων το παιδί κατευθείαν σε θερμοκοιτίδα με λάμπες αλλά σε θάλαμο... η καταραμένη να μην πέφτει... το απόγευμα έχει φτάσει 36... την έβαλαν άρον-άρον στην εντατική των νεογνών -μολονότι είναι μόνο για νεογνά μέχρι 14 ημερών- γιατί έπρεπε να γίνει ολική αφαιμαξομετάγγιση από χειρουργό μεσω της μηριαίας... εκεί τα είδα όλα... ο ορός ήταν στο κεφάλι με γύψο γιατί στο σωμα ήταν αδύνατον... 4 μέρες καθίσαμε... και ήταν η πιο ελαφριά περίπτωση... γίγαντα την έλεγαν... πριν την πάρουμε μας είπαν ότι μπορεί να υπάρξουν προβλήματα στο μέλλον ακοής και νόησης επειδή μπορεί να είχαν πειραχτεί οι πυρήνες του εγκεφάλου... κάθε 3 μήνες κάναμε ακοολογικά τεστ... και φυσικά εγώ κάθε μέρα να βαράω την κουδουνίστρα δίπλα από τα αφτιά του παιδιού για να βλέπω αν ακούει... το τρέλανα το καημένο...  μετά από 1 μήνα είχαμε μία ακόμα περιπέτεια... 2 εβδομάδες στο νοσοκομείο με ουρολοίμωξη και πάλι εξαιτίας ελλιπούς ενημέρωσης... το πρώτο μας Πάσχα... 

από τότε πήρα την απόφαση ότι θα παίρνω αποφάσεις μόνο όταν έχω όλα μα όλα τα στοιχεία μπροστά μου και θα απαιτώ για απαντήσεις και όχι μισόλογα και πιθανότητες...

αυτό μας έσωσε όταν η μικρή ήταν σχεδόν 1 με 1,5 έτους... ο μπαμπάς μου την έβλεπε κίτρινη και όντως ήταν... αλλά μόνο στο σώμα... όχι στα μάτια... και ήταν πολύ ζωηρή και καθόλου ληθαργική... ξαναπήγαμε στο νοσοκομείο στα επείγοντα... και ήθελαν να της κάνουν παρακέντηση στο συκώτι... έτσι κατευθείαν... είπα όχι... ότι αν δεν μου δώσουν ενδείξεις δεν θα την ακουμπήσει κανένας... ευτυχώς που επέμενα και μας έστειλαν για εξέταση χολερυθρίνης, η οποία βγαίνει γύρω στο 2%, δηλ. φυσιολογική... άντε ξανά μανά με την παρακέντηση... στο τσακ να αρχίσω να μοιράζω μπουνιές... ζητάω να κατέβει επιμελητής στα επείγοντα... πλέον ήμουν βετεράνος και ήξερα τα κόλπα... έρχεται η επιμελήτρια, κοιτάζει το παιδί, βλέπει το λευκό ασπράδι στα μάτια και με ρωτάει "πόσα καρότα της βάζεις στην σούπα;;"... της λέω πολλά γιατί είναι γλυκά... μου είπε να κόψω τα καρότα για κανένα τρίμηνο και το μωρό θα ασπρίσει...

σόρρυ που έγραψα τόσα πολλά... ήθελα μόνο να σου πω ότι τα έχω περάσει όλα αυτά με τις αμφιβολίες, τα ποσοστά, την αναμονή για προβλήματα... και κατέληξα ότι δεν μου φτάνουν τα μισόλογα... πρέπει να ξέρω κάθε λεπτομέρεια... ώστε να αποφασίζω κάθε φορά γνωρίζοντας ακριβώς τους κινδύνους και τις πιθανότητες...

πάντως μ' αυτά και μ' εκείνα έκανα 2 δεκαετίες να αποφασίσω να το ξαναδοκιμάσω... αχαχαχαχαχαχαχα... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Athinaa ολα αυτα συμβαινουν αν καποια εχει τον μεγαλοκυτταροιο μεταξυ 4 και 8 εβδομαδων...εγω εκεινη την περιοδο εκανα εξετασεις και ειχα αναιβαζμενα τα αντισωματα του ιου και οχι τον ιο...δλδ καποιοα στιγη αναιβηκαν τα αντισωματα μου για να αποθησουν την λοιμωξη...αλλα δεν ξερουμε εμεις αν την ειχα η απλα εγινε για να μην την κολλησω...θελω να πω οτι την λοιμωξη δεν γνωριζω αν την ειχα καν...την ακοη και την οραση δεν μπορει να σου βρει απο τον υπερηχο στα αλλα θα επρεπε να δει στον μεγαλο υπερηχο κατι...ετσι μου ειπαν δλδ οι γυναικολογοι που πηγα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Sotiria2004 είπε:

@Athinaa ολα αυτα συμβαινουν αν καποια εχει τον μεγαλοκυτταροιο μεταξυ 4 και 8 εβδομαδων...εγω εκεινη την περιοδο εκανα εξετασεις και ειχα αναιβαζμενα τα αντισωματα του ιου και οχι τον ιο...δλδ καποιοα στιγη αναιβηκαν τα αντισωματα μου για να αποθησουν την λοιμωξη...αλλα δεν ξερουμε εμεις αν την ειχα η απλα εγινε για να μην την κολλησω...θελω να πω οτι την λοιμωξη δεν γνωριζω αν την ειχα καν...την ακοη και την οραση δεν μπορει να σου βρει απο τον υπερηχο στα αλλα θα επρεπε να δει στον μεγαλο υπερηχο κατι...ετσι μου ειπαν δλδ οι γυναικολογοι που πηγα...

αν κατάλαβα καλά το αν την είχες σημαίνει αν την είχες πριν μείνεις έγκυος... και όποιο πρόβλημα μπορεί να δημιουργηθεί μόνο στην περίπτωση που νοσείς τις πρώτες εβδομάδες... και εσύ όπως φαίνεται δεν νοσούσες αφού ανιχνεύθηκαν μόνο αντισώματα... 

κοριτσάκι μου φαντάζομαι την αγωνία σου... ωστόσο οι πιθανότητες σε αυτήν την περίπτωση είναι συντριπτικά υπέρ σας... και μόνο αν κάτσουμε να σκεφτούμε πόσα άλλα άσχετα μπορούν να πάνε στραβά μέχρι τον τοκετό θα τρελαθούμε... αφού έχετε αποφασίσει να μην κάνετε αμνιοπαρακέντηση, ώστε να μην βάλετε σε κίνδυνο μια πολύτιμη εγκυμοσύνη, θα σου πρότεινα να εμπιστευτείς το ένστικτο σου και να ησυχάσεις... και φαντάζομαι ότι τα ποσοστά που δίνουν για τις επιπλοκές αφορούν περιπτώσεις που νόσησαν, όχι που απλώς βρέθηκαν θετικοί σε αντισώματα... άρα οι πιθανότητες είναι ακόμα λιγότερες...

σου εύχομαι ολόψυχα μια τελειόμηνη εγκυμοσύνη κι ένα υγιέστατο μωρό...😍

αγοράκι ή κοριτσάκι περιμένεις; και πότε;;

κορίτσια ή θα βάλετε τικεράκια από κάτω να μην ρωτάμε συνέχεια ή να φτιάξουμε μια λίστα όπως είπες και η @Frogel... αχαχαχαχαχαχαχαχαχα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να βάλουμε τικερακια είναι τέλειο μόνο που δεν έχω ιδέα πως χαχαχαχαχα..

@Athinaa thank u για τις προτάσεις θα τις κοιτάξω όλες να αρχίσω δυναμικά αυτές που δεν έχω δει :))

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

1) το πρόβλημα που τουλάχιστον εγώ αντιμετωπίζω είναι ότι ο εμβρυομητρικος εκεί στο ραντεβού σου παραθέτει τα νούμερα και σου λέει επιτόπου "αμνιο/λήψη τροφοβλάστης" (ανάλογα την εξέταση). Είναι λίγο κάπως να πάρω σε δύο δευτερόλεπτα μια τέτοια απόφαση. Όχι, αν δεν συμβουλευτώ κι άλλους γιατρούς με στοιχεία. Εκείνος λοιπόν στην αναφορά που σου δίνει γράφει "εγώ τους ενημέρωσα και εκείνοι δε δέχτηκαν να κάνουν". Πώς μπορείς να ξέρεις ότι είναι το σωστό;;; Σε τρώνε τα φίδια κι οι μέρες περνούν....

2) ο κυτταρομεγαλοϊος, αν διαβάσει κανείς έρευνες και παρουσιάσεις καθηγητών, καταλήγει σε δίττα συμπεράσματα. Άλλοι λένε πως αν είναι δευτεροπαθής λοίμωξη επηρεάζει το έμβρυο σε ποσοστό 1-2%, άλλοι λένε πως δεν μπορείς να ξέρεις αν είναι αναζωπύρωση ή μόλυνση από νέο στέλεχος και δίνουν τρομακτικα ποσοστά (της τάξεως του 54-60%) να επιμόλυνθει το έμβρυο. Ποιον να πιστέψω;;;

Προσωπικά, ανακάλυψα αυτόν τον ιό στο σύστημά μου το φθινόπωρο του 2017. Η λοιμωξιολογος που πήγα πέρυσι μου είπε πως τσάμπα ασχολούμαι με τα θετικά αντισώματα τόσον καιρό και να μείνω έγκυος. 

Τώρα όμως που είναι έκαναν βουτιά προς το αρνητικό και ξανανεβηκαν, τι να κάνω; Να τα αγνοήσω ή όχι; 

Δυστυχώς με τον κορονοϊο δεν μπορώ και να την ενοχλήσω, είναι στο Αττικό...

Πφφφφ...

Συγγνώμη για το σεντόνι, αλλά θέλω απεγνωσμένα να ακούσω τη Δευτέρα πώς είναι όλα φυσιολογικα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...