Μετάβαση σε περιεχόμενο

Recommended Posts

στις Just now, ο/η konstantinaVE είπε:

Στο μαιευτήριο πως θα μου το δικαιολογήσουν; Μέχρι στιγμής έχω κάποια θέματα λίγο θεωρητικά (αυξημένο κίνδυνο για προεκλαμψία). Δύσκολα θα μου δώσουν χαρτί...

Ναι, δουλεύω με παιδιά και είναι και σε άλλη περιοχή το σχολείο και κάνω καμιά 45χλμ καθε μέρα. Αλλά έχω αρρωστήσει τόσες φορές που δεν αντέχω άλλο. Το ανοσοποιητικό μου είναι στο πάτωμα. Ούτε να φάω δεν έχω όρεξη αυτές τις μέρες. Το μικρό τι θα βγει δεν έχω ιδέα ....

αν δεν δοκιμάσεις δεν μπορείς να ξέρεις... εγώ ξέρω για το δημόσιο μαιευτήριο γιατί ο γιατρός μου είναι στο Αρεταίο και όταν του πρωτοείπα για την άδεια μου είπε να πάω στο νοσοκομείο να κάνω απλώς μια εισαγωγή... μετά του εξήγησα ότι δεν είμαι ΕΟΠΠΥ και δεν έχω τέτοια θέματα και μου αρκεί μια δική του άδεια... οπότε κατάλαβα ότι έτσι κάνει με τις γυναίκες που είναι στον ΕΟΠΠΥ... τις πρώτες άδειες μάλιστα τις είχα πάρει από τον πρώτο γιατρό μου που μου έκανε την εξωσωματική... και τις δέχονταν κανονικά αν και ιδιωτικός...

σου προτείνω να γράψει μέσα όλα αυτά για την προεκλαμψία, ας βάλει και σάλτσες με πίεση κλπ, βρες και εξετάσεις με ζάχαρο, να γράψει τα χλμ, ότι εργάζεσαι με παιδιά και πόσες φορές έχεις αρρωστήσει και δεν πιστεύω ότι θα έχεις θέμα...

αν και όπως λέει και η Σωτηρία μάλλον είναι πολύ ευκολότερη η διαδικασία απ' ότι φανταζόμαστε... οπότε κάνε το το συντομότερο... δεν είναι να το διακινδυνεύουμε... και άσε τους άλλους να λένε ότι η εγκυμοσύνη είναι μια φυσιολογική κατάσταση... μας τελείωσαν οι "μάνες-κουράγιο"...

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 2.3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Athinaa είπε:

αν δεν δοκιμάσεις δεν μπορείς να ξέρεις... εγώ ξέρω για το δημόσιο μαιευτήριο γιατί ο γιατρός μου είναι στο Αρεταίο και όταν του πρωτοείπα για την άδεια μου είπε να πάω στο νοσοκομείο να κάνω απλώς μια εισαγωγή... μετά του εξήγησα ότι δεν είμαι ΕΟΠΠΥ και δεν έχω τέτοια θέματα και μου αρκεί μια δική του άδεια... οπότε κατάλαβα ότι έτσι κάνει με τις γυναίκες που είναι στον ΕΟΠΠΥ... τις πρώτες άδειες μάλιστα τις είχα πάρει από τον πρώτο γιατρό μου που μου έκανε την εξωσωματική... και τις δέχονταν κανονικά αν και ιδιωτικός...

σου προτείνω να γράψει μέσα όλα αυτά για την προεκλαμψία, ας βάλει και σάλτσες με πίεση κλπ, βρες και εξετάσεις με ζάχαρο, να γράψει τα χλμ, ότι εργάζεσαι με παιδιά και πόσες φορές έχεις αρρωστήσει και δεν πιστεύω ότι θα έχεις θέμα...

αν και όπως λέει και η Σωτηρία μάλλον είναι πολύ ευκολότερη η διαδικασία απ' ότι φανταζόμαστε... οπότε κάνε το το συντομότερο... δεν είναι να το διακινδυνεύουμε... και άσε τους άλλους να λένε ότι η εγκυμοσύνη είναι μια φυσιολογική κατάσταση... μας τελείωσαν οι "μάνες-κουράγιο"...

 

Προσωπικά, δεν είμαι μη μου άπτου ως άνθρωπος και όλα τα έβαζα τις υποχρεώσεις πάνω από τον εαυτό μου. Αλλά μετά από δύο εγκυμοσύνες, μια εξωσωματικη κλπ εγώ ξέρω τι έχω τραβήξει για να φτάσω έως εδώ. Κανένας συνάδελφος δε θα νοιαστει για μένα ....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η konstantinaVE είπε:

Προσωπικά, δεν είμαι μη μου άπτου ως άνθρωπος και όλα τα έβαζα τις υποχρεώσεις πάνω από τον εαυτό μου. Αλλά μετά από δύο εγκυμοσύνες, μια εξωσωματικη κλπ εγώ ξέρω τι έχω τραβήξει για να φτάσω έως εδώ. Κανένας συνάδελφος δε θα νοιαστει για μένα ....

κι όχι μόνο αλλά θα λένε και κουβέντες... και πρώτα και κύρια γυναίκες... τα έχω δει και τα έχω ακούσει... όχι σε μένα γιατί όταν γέννησα την κόρη μου έτυχε να μην δουλεύω εκείνο τ διάστημα... αλλά έχω ακούσει στη δουλειά τα χίλια μύρια... λες και η άλλη μένει έγκυος μόνο και μόνο για να λουφάρει από τη δουλειά... και ακούς και ένα σωρό παρλαπίπες του τύπου "εγώ ήμουν η τέλεια έγκυος... η τέλεια μάνα..." κλπ... μην πιστεύεις τίποτα... κομπλεξικοί/ες που βρίσκουν πρόσφορο έδαφος να κρύψουν τον δικό τους ανεπαρκή εαυτό μειώνοντας τους άλλους...

μην σε νοιάζει κανένας απ' αυτούς... να διεκδικήσεις ότι δικαιούσαι και ακόμα παραπάνω... να κάνεις το καλύτερο για σένα και το μωρό σου... έχω διαβάσει την ιστορία σου... και πολύ έκατσες στη δουλειά... έπρεπε να είχες βγει με επαπειλούμενη από την 8ε μην σου πω... δεν θα είναι απλή για σένα μια επιπλοκή... άντε ωραία πάμε γι άλλο... στην Αθήνα μένεις;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Athinaa είπε:

κι όχι μόνο αλλά θα λένε και κουβέντες... και πρώτα και κύρια γυναίκες... τα έχω δει και τα έχω ακούσει... όχι σε μένα γιατί όταν γέννησα την κόρη μου έτυχε να μην δουλεύω εκείνο τ διάστημα... αλλά έχω ακούσει στη δουλειά τα χίλια μύρια... λες και η άλλη μένει έγκυος μόνο και μόνο για να λουφάρει από τη δουλειά... και ακούς και ένα σωρό παρλαπίπες του τύπου "εγώ ήμουν η τέλεια έγκυος... η τέλεια μάνα..." κλπ... μην πιστεύεις τίποτα... κομπλεξικοί/ες που βρίσκουν πρόσφορο έδαφος να κρύψουν τον δικό τους ανεπαρκή εαυτό μειώνοντας τους άλλους...

μην σε νοιάζει κανένας απ' αυτούς... να διεκδικήσεις ότι δικαιούσαι και ακόμα παραπάνω... να κάνεις το καλύτερο για σένα και το μωρό σου... έχω διαβάσει την ιστορία σου... και πολύ έκατσες στη δουλειά... έπρεπε να είχες βγει με επαπειλούμενη από την 8ε μην σου πω... δεν θα είναι απλή για σένα μια επιπλοκή... άντε ωραία πάμε γι άλλο... στην Αθήνα μένεις;

Έμενα, αλλά έχω φύγει επαρχία κάποια χρόνια τωρα. Την εξωσωματικη έκανα στην Αθήνα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 39 λεπτά, ο/η konstantinaVE είπε:

Μου έχουν πει, αλλά και κάπου διάβασα ότι τα να βγεις σε άδεια επαπειλούμενης κύησης η επιτροπή πέρα από τη γνωμάτευση του γιατρού, θέλει και υπέρηχο.

Καλησπερα!!! Προσφατα βγηκα σε αναρρωτικη λογω αποκολλησης και εκτος απο το βιβλιαρο και τις βεβαιωσεις εργοδοτη, κρατησαν κι εναν υπερηχο που ανεφερε το προβλημα...Καλο ειναι να εχεις γιατι δεν ξερεις σε ποιον τυπικο θα πεσεις!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η konstantinaVE είπε:

Έμενα, αλλά έχω φύγει επαρχία κάποια χρόνια τωρα. Την εξωσωματικη έκανα στην Αθήνα.

οπότε φαντάζομαι ότι θα γεννήσεις στον τόπο κατοικίας σου... Κωνσταντίνα η πρώτη σου δουλειά Τρίτη πρωί θα είναι να τηλεφωνήσεις για να κλείσεις ραντεβού με την επιτροπή... και ρώτα στην υπηρεσία σου για αναρρωτική άδεια και πόσες μέρες είναι μέχρι να περάσεις... τουλάχιστον μέχρι να πας στην επιτροπή... μην τους χαρίσεις τίποτα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η Sofia86 είπε:

Καλησπερα!!! Προσφατα βγηκα σε αναρρωτικη λογω αποκολλησης και εκτος απο το βιβλιαρο και τις βεβαιωσεις εργοδοτη, κρατησαν κι εναν υπερηχο που ανεφερε το προβλημα...Καλο ειναι να εχεις γιατι δεν ξερεις σε ποιον τυπικο θα πεσεις!

εγω πηρα αδεια με την δικαιολογια οτι εχω αιμα ...τι να τον κανουν τον υπερηχο?

δεν θα δουν και τιποτα...πηγα στον γιατρο μου του ειπα οτι η αφεντικινα μου με βαζει να καθαριζω με χλωρινες τουαλετες...κατι που πριν μεινω εγκυος δεν με εβαζε καν να καθαριζω..με εβαζε να γεμιζω καβα..ενω δεν ηταν δουλεια μου και μου λεει κατσε να σε γραψω μια αδεια για να μην το χασεις για βλακιες...ασχεα που ειχα και τα προβληματα μου!!!την εγραψε την πηγα στο ικα με καλεσαν για επιτροπη και δεν ρωτησε κανενας τιποτα 3 φορες που περασα μεχρι τωρα

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Athinaa είπε:

Καλωσόρισες στο παρεάκι και με το καλό να γεννήσεις και το 3ο... μάλιστα σύμφωνα με τις ημερομηνίες σου πιθανότατα -και μακάρι- θα είσαι και η πρώτη... εγώ αύριο συμπληρώνω τις 19ε ακριβώς... 

Είμαστε αρκετά κοντά όλες! Ανυπομονώ παρόλο που είναι η 3η φορά..Επίσης δε θα ήθελα να φτάσω τις 41 εβδομάδες όπως στη 2η κόρη μου...Μετά τις 38 πιστεύω είναι μια χαρά τελειομηνα  όλα τα μωράκια...με το καλό και εσύ Αθηνα  ..θα κάνεις όπου να'ναι  β επιπέδου!!Και εκεί φαίνεται και προσωπάκι  θα ξετρελαθεις!! Στα κορίτσια που είστε άρρωστα με ίωση πέρασα και εγ  αυτή τη φορά και ίωση κ γαστρεντερίτιδα...να ξέρετε ότι τα μωρά είναι πολύ καλά προστατευμένα  στη μήτρα δε παθαίνουν  κάτι απλά εμείς να  τρεφόμαστε σωστά και ξεκούραση οσο γίνεται γιατί έχουμε ακόμα μέλλον!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Sotiria2004 είπε:

εγω πηρα αδεια με την δικαιολογια οτι εχω αιμα ...τι να τον κανουν τον υπερηχο?

δεν θα δουν και τιποτα...πηγα στον γιατρο μου του ειπα οτι η αφεντικινα μου με βαζει να καθαριζω με χλωρινες τουαλετες...κατι που πριν μεινω εγκυος δεν με εβαζε καν να καθαριζω..με εβαζε να γεμιζω καβα..ενω δεν ηταν δουλεια μου και μου λεει κατσε να σε γραψω μια αδεια για να μην το χασεις για βλακιες...ασχεα που ειχα και τα προβληματα μου!!!την εγραψε την πηγα στο ικα με καλεσαν για επιτροπη και δεν ρωτησε κανενας τιποτα 3 φορες που περασα μεχρι τωρα

 

Ισως σε καποιες περιπτωσεις καλυπτει το χαρτι απλα αλλα και παλι ειναι που θα πεσεις... Κι εμενα μου ελεγαν κοπελες που πηραν αναρρωτικη οτι σε καποιες ζητηθηκε και σε καποιες οχι..απο το ικα μου ειχαν ξεκαθαρισει οτι θελουν υπερηχο τελευταιο πχ,ενω στην επιτεοπη δεν ηθελαν τον τελευταιο επειδη δεν εγραφε το προβλημα,ενω κρατησαν εναν απο τους πρωτους...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα, κορίτσια!!!! Είμαι καλύτερα από άποψη πυρετού, αλλά ο βήχας κοντεύει να με στείλει... Τώρα αγόρασα κι ένα φυτικό σιρόπι, γιατί με το σκέτο χαμομήλι/μέλι δεν είδα προκοπή.

Μου έγραψε ο γυναικολόγος 15 μερες άδεια (να βγω επιτέλους), αλλά λόγω του ότι έφυγε ένας συνάδελφος κι είμαστε μείον, η διοίκηση μου είπε κάτσε 10 μέρες και ξαναμιλαμε. 

Λάθος μου δε λέω, αλλά θα προσπαθήσω να γίνω πιο σαφής την επόμενη φορά, ότι δε θα επιστρέψω καθόλου...

Εσείς πώς είστε;;; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η konstantinaVE είπε:

Καλησπέρα, κορίτσια!!!! Είμαι καλύτερα από άποψη πυρετού, αλλά ο βήχας κοντεύει να με στείλει... Τώρα αγόρασα κι ένα φυτικό σιρόπι, γιατί με το σκέτο χαμομήλι/μέλι δεν είδα προκοπή.

Μου έγραψε ο γυναικολόγος 15 μερες άδεια (να βγω επιτέλους), αλλά λόγω του ότι έφυγε ένας συνάδελφος κι είμαστε μείον, η διοίκηση μου είπε κάτσε 10 μέρες και ξαναμιλαμε. 

Λάθος μου δε λέω, αλλά θα προσπαθήσω να γίνω πιο σαφής την επόμενη φορά, ότι δε θα επιστρέψω καθόλου...

Εσείς πώς είστε;;; 

Εχω ραντεβου το απογευματακι να με δει ο γιατρος! Να ακουσω και τον μπεμπη μου να δω τι κάνει! Ανυπομονω! Να μαθω και ποτε κανω β επιπέδου 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η konstantinaVE είπε:

Καλησπέρα, κορίτσια!!!! Είμαι καλύτερα από άποψη πυρετού, αλλά ο βήχας κοντεύει να με στείλει... Τώρα αγόρασα κι ένα φυτικό σιρόπι, γιατί με το σκέτο χαμομήλι/μέλι δεν είδα προκοπή.

Μου έγραψε ο γυναικολόγος 15 μερες άδεια (να βγω επιτέλους), αλλά λόγω του ότι έφυγε ένας συνάδελφος κι είμαστε μείον, η διοίκηση μου είπε κάτσε 10 μέρες και ξαναμιλαμε. 

Λάθος μου δε λέω, αλλά θα προσπαθήσω να γίνω πιο σαφής την επόμενη φορά, ότι δε θα επιστρέψω καθόλου...

Εσείς πώς είστε;;; 

κοιταξε λιγο οταν ο γιατρος δου γραφει αδεια σημαινει οτι υπαρχει καποιος λογος...

στην δουλεια σου ειπες οτι η αδεια ηταν ψευτικη και σε ζητησαν να μεινεις ?

δεν γινετε να παω εγω αδεια στην δουλεια μου οτι υπαρχει προβλημα στην εγκυμοσυνηη μου και δεν μπορω να ερθω και μετα να λεω οκ θα ερθω μωρε...για λιγες μερες και μετα βλεπουμε...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Όχι, τους είπα ότι ο γιατρός μου είπε να απέχω για μήνες, αλλά το εξέλαβαν ως άδεια να επανάκαμψω. Δεν πειράζει, σε 10 μέρες θα επικαλεστω την αιτιολογία του γιατρού και θα τους το ξεκαθάρισω...

@Ampempa πηγές;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 32 λεπτά, ο/η konstantinaVE είπε:

Όχι, τους είπα ότι ο γιατρός μου είπε να απέχω για μήνες, αλλά το εξέλαβαν ως άδεια να επανάκαμψω. Δεν πειράζει, σε 10 μέρες θα επικαλεστω την αιτιολογία του γιατρού και θα τους το ξεκαθάρισω...

@Ampempa πηγές;;;

Μολις γυρισα!!! 300 γραμμαρια ο μπεμπης!!! Και βαση υπερηχου αυριο ειμαι 5 μηνων!!! Ολα καλα!! Σε 3 εβδομαδες παμε για β επιπεδου!! Πηρα παλι τα κιλακια μου αλλα ουτε που με νοιαζει!!! Αχ ποσο χαρουμενη ειμαι!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Ampempa είπε:

Μολις γυρισα!!! 300 γραμμαρια ο μπεμπης!!! Και βαση υπερηχου αυριο ειμαι 5 μηνων!!! Ολα καλα!! Σε 3 εβδομαδες παμε για β επιπεδου!! Πηρα παλι τα κιλακια μου αλλα ουτε που με νοιαζει!!! Αχ ποσο χαρουμενη ειμαι!!! 

Σε ποια εβδομάδα σε έβαλε να κάνεις τη β επιπέδου;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Όντως σε ποια εβδομάδα είσαι σήμερα και σε ποια θα κάνεις τη β επιπέδου;;;

Εγώ σήμερα είμαι 20+4 και θα την κάνω 22+3.

Πάντως την Πέμπτη, που ήμουν 19+6, η μπέμπα έδειχνε 317 γρ. Είναι χοντρούλα λέτε;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η konstantinaVE είπε:

Όντως σε ποια εβδομάδα είσαι σήμερα και σε ποια θα κάνεις τη β επιπέδου;;;

Εγώ σήμερα είμαι 20+4 και θα την κάνω 22+3.

Πάντως την Πέμπτη, που ήμουν 19+6, η μπέμπα έδειχνε 317 γρ. Είναι χοντρούλα λέτε;;;

ό,τι σου πει ο γιατρός... περίμενε 15 μέρες να κάνεις τη β' επιπέδου και εκεί θα σου πουν καλύτερα... μετράνε και αμνιακό υγρό και όλα... εγώ σήμερα είμαι 19+2 και θα την κάνω την άλλη Πέμπτη 20+4... 

καμπύλη ζαχάρου πότε σας είπαν;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Athinaa είπε:

ό,τι σου πει ο γιατρός... περίμενε 15 μέρες να κάνεις τη β' επιπέδου και εκεί θα σου πουν καλύτερα... μετράνε και αμνιακό υγρό και όλα... εγώ σήμερα είμαι 19+2 και θα την κάνω την άλλη Πέμπτη 20+4... 

καμπύλη ζαχάρου πότε σας είπαν;

Δεν μου είπαν ακριβώς. Προς το Πάσχα νομίζω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η konstantinaVE είπε:

Όντως σε ποια εβδομάδα είσαι σήμερα και σε ποια θα κάνεις τη β επιπέδου;;;

Εγώ σήμερα είμαι 20+4 και θα την κάνω 22+3.

Πάντως την Πέμπτη, που ήμουν 19+6, η μπέμπα έδειχνε 317 γρ. Είναι χοντρούλα λέτε;;;

Ειμαι σημερα 19 και 6 και μου ειπει να την κανω στην 23! Καμπυλη εκανα πριν 2 μηνες λογικα σε κανα μηνα παλι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η konstantinaVE είπε:

Όντως σε ποια εβδομάδα είσαι σήμερα και σε ποια θα κάνεις τη β επιπέδου;;;

Εγώ σήμερα είμαι 20+4 και θα την κάνω 22+3.

Πάντως την Πέμπτη, που ήμουν 19+6, η μπέμπα έδειχνε 317 γρ. Είναι χοντρούλα λέτε;;;

Μια χαρα ειναι και μενα 300 ειναι! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα κορίτσιαααα μου..είδα το θεματάκι σας κ μπηκα γιατί με αφορααα εγω εχω ΠΗΤ 23/8. Εσεις κοριτσια μ;; Θελω επίσης να ρωτήσω είναι καμμια κοπελα που θα γεννήσει στο Ελενα;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

 Καλώς ήρθες!!! Προσωπικά, έχω φύγει από Αθήνα, αλλιώς για εκεί με εβλεπα... Ψάξε ωστόσο στο φόρουμ, πολλές κοπέλες μιλούν για γιατρούς στο Έλενα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η konstantinaVE είπε:

 Καλώς ήρθες!!! Προσωπικά, έχω φύγει από Αθήνα, αλλιώς για εκεί με εβλεπα... Ψάξε ωστόσο στο φόρουμ, πολλές κοπέλες μιλούν για γιατρούς στο Έλενα.

Καλως σας βρηκα!! Ευχαριστώ πολύ να σαι καλα 🤗

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Tzortzina123 είπε:

Καλημερα κορίτσιαααα μου..είδα το θεματάκι σας κ μπηκα γιατί με αφορααα εγω εχω ΠΗΤ 23/8. Εσεις κοριτσια μ;; Θελω επίσης να ρωτήσω είναι καμμια κοπελα που θα γεννήσει στο Ελενα;;;

Καλως την!!! Καλημερα! Και εγω δεν ξερω καμια κοπελα απο δω να γενναει στο ελενα! Αλλα εχω ακουσει απο φιλες ποη εμειναν πολυ ικανοποιημενες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Ωχ ακόμη ταλαιπώρησε κορίτσι Μ; Δύσκολο με τα δόντια στην εγκυμοσύνη. Γιατί δεν ρωτάς να βρεις εναν οδοντίατρο που θα σε αναλάβει και έχει και εμπειρία στις έγκυες; Ισως Νιώσεις και πιο ασφαλής έτσι. Κορίτσια εγώ έχω την λίστα που μου εδωσαν από την κλινική. Αλλά δεν την έχω  ετοιμάσει. Λέω να ξεκινήσω από την άλλη βδομάδα να την ετοιμάζω σιγά σιγά.  Θα ξεκινήσω να παραγγέλνω και πανες, σαμπουάν κτλ.  Όντως πως πέρασε ο καιρός. Πότε ειχαμε άγχος για το αν θα ακούσουμε την καρδούλα τους, για την αυχενική... Και τώρα γραφω και με κλωτσαει 🥹 λίγοι μήνες έμειναν κορίτσια και θα τα έχουμε στην αγκαλιά μας επιτέλους 💙
    • Οι Kegel ασκήσεις κορίτσι μου είναι για τους μυς του κόλπου! Επιτρέπονται γενικά και βοηθούν στην ενδυνάμωση τους για την ώρα των εξωθήσεων!  Στο ιντερνετ μπορείς να διαβάσεις για αυτές ναι. Μάλλον με γυμνάστρια θα τα κάνω τα μαθήματα αλλά δεν έχω αποφασίσει ακόμα.
    • Με το καλό να έρθει η μπουμπού σου!! Μια χαρά είναι τα 6 κιλά! αχ εγώ 15αυγουστο που γεννάω θα είναι όλοι υπ' ατμον να φύγουν.. τεσπά δε θα το σκέφτομαι, δεν το κανα επίτηδες να γεννάω τότε! Με μαία θα κάνεις τα μαθήματα; Ασκήσεις kegel λες να βρω από ytube? Επίσης ρώτησες τον γιατρό σου αν σου επιτρέπει να τις κάνεις ή είναι κάτι εντελώς απλό και εύκολο; Είμαι λίγο άσχετη επίτου θέματος 😶
    • Αναστασία καλησπέρα! Είμαστε στην ίδια κατάσταση! Εγώ ξεκίνησα με ένσημα από 1η Απριλίου. Μέχρι πέρυσι τέλος Ιουνίου ήμουν αναπληρώτρια, αλλά λόγω της ειδικότητας που είχα κ το ότι ήμουν καθημερινά στο δρόμο και έκανα 180 χιλιόμετρα τη μέρα δεν άξιζε να το συνεχίσω. Όλα τα λεφτά στο δρόμο και στο αυτοκίνητο. Έτσι έψαξα τι δικαιούμαι. Για να μπορέσεις να πάρεις το επίδομα κύησης και λοχείας που βγαίνεις 56 μέρες πριν από την πιθανή ημερομηνία τοκετού κ 63 μέρες μετά πρέπει να έχεις 200 ένσημα τα τελευταία δύο χρόνια. Δηλαδή εγώ που έχω πιθανή 19 Σεπτεμβρίου έπρεπε από τον Ιούλιο του 2022 να έχω συμπληρώσει τα 200 ένσημα, όμως επειδή ήμουν άνεργη κι ενώ τα είχα συμπληρωμένα τα ένσημα δε θα μπορούσα να πάρω το επίδομα αυτό αν δεν ήμουν μισθωτή λόγω ασφαλείας στο ΙΚΑ. Και ξεκίνησα δουλειά για 3 μέρες 4ωρα ώστε να είμαι μισθωτή και να μπορέσω να το πάρω..τώρα πόσα λεφτά θα πάρω δε γνωρίζω. Μετά από αυτό θα γίνει η αίτηση στη ΔΥΠΑ για το επίδομα μητρότητας που έγινε 9μηνο. Στο πρώτο επίδομα κάνεις την αίτηση την 57η μέρα πριν από τον τοκετό ηλεκτρονικά στη σελίδα του ΕΦΚΑ (γι'αυτό και σου έγραψα ότι έπρεπε να έχω τα ένσημα από τον Ιούλιο του 2022).  Όσο για τη β επιπέδου να μην αγχώνεσαι!!! Όλα θα είναι τέλεια με τη μικρούλα σου!!!💞💞💞
    • Καλησπέρα κορίτσια μου. Πριν λίγο έκανα κι εγώ τη Β' επιπέδου. Όλα καλά! Κοριτσάκι 487γρ. @Raf123τράχηλος 38χιλ. με μέτρηση απο την κοιλιά. (αυχενική 35χιλ με ενδοκολπική μέτρηση)
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...