Μετάβαση σε περιεχόμενο

Κοντό μηριαίο οστό


Recommended Posts

Καλησπέρα σας, κυοφορω διδυμακια, είμαι στην 33η εβδομάδα και μέχρι τώρα είχα πολύ καλή εγκυμοσύνη. Αυχενική διαφάνεια και β επιπέδου ήταν πολύ καλές. Την προηγούμενη εβδομάδα όμως στο doppler ο γιατρός διαπίστωσε μια πτώση στην ανάπτυξη των εμβρύων κυρίως ως προς το ύψος τους. Συγκεκριμένα μου είπε ότι είναι μικρά και λίγο κοντουλικα. Το μηριαιο οστό τους είναι κοντό, δεν έχει αναπτυχθεί όσο θα έπρεπε για την εβδομάδα που είμαι. Το βάρος τους είναι περίπου 1700γρ. Ο γιατρός πιστεύει ότι οφείλεται στο γεγονός ότι και εγώ και ο σύζυγος δεν ειμαστε ιδιαίτερα ψηλοί και ότι αρχίζει να ατροφεί ο πλακούντας και ίσως δεν τρέφονται σωστά. Το κοντό μηριαίο οστό, όμως, σχετίζεται και με σύνδρομο down και νανισμό και είναι ένδειξη για αμνιοπαρακέντηση. Μας είπε πως αν θέλουμε να αποκλείσουμε κάθε πιθανότητα για χρωμοσωμικες και σκελετικές ανωμαλίες πρέπει να κάνουμε την εξέταση. Έχει τύχει σε κάποια κοπέλα ανάλογη εμπειρία κι αν ναι τι κατάληξη είχε;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 45 λεπτά, ο/η Antigoni32 είπε:

Καλησπέρα σας, κυοφορω διδυμακια, είμαι στην 33η εβδομάδα και μέχρι τώρα είχα πολύ καλή εγκυμοσύνη. Αυχενική διαφάνεια και β επιπέδου ήταν πολύ καλές. Την προηγούμενη εβδομάδα όμως στο doppler ο γιατρός διαπίστωσε μια πτώση στην ανάπτυξη των εμβρύων κυρίως ως προς το ύψος τους. Συγκεκριμένα μου είπε ότι είναι μικρά και λίγο κοντουλικα. Το μηριαιο οστό τους είναι κοντό, δεν έχει αναπτυχθεί όσο θα έπρεπε για την εβδομάδα που είμαι. Το βάρος τους είναι περίπου 1700γρ. Ο γιατρός πιστεύει ότι οφείλεται στο γεγονός ότι και εγώ και ο σύζυγος δεν ειμαστε ιδιαίτερα ψηλοί και ότι αρχίζει να ατροφεί ο πλακούντας και ίσως δεν τρέφονται σωστά. Το κοντό μηριαίο οστό, όμως, σχετίζεται και με σύνδρομο down και νανισμό και είναι ένδειξη για αμνιοπαρακέντηση. Μας είπε πως αν θέλουμε να αποκλείσουμε κάθε πιθανότητα για χρωμοσωμικες και σκελετικές ανωμαλίες πρέπει να κάνουμε την εξέταση. Έχει τύχει σε κάποια κοπέλα ανάλογη εμπειρία κι αν ναι τι κατάληξη είχε;

Συγνώμη αλλα δεν νομιζω να διανοησε να βάλεις σε κίνδυνο τα δίδυμα σου ειδικα σε αυτήν την εβδομάδα που είσαι κανοντας αυτή την εξέταση η αμνιο γίνεται το πολύ μέχρι 24 εβδομάδων απο εκεί και πέρα ο βαθμός επικινδυνότητας είναι πολύ πολύ μεγάλος εγώ δεν θα εμπαινα σε αυτήν την διαδικασία πρώτον σε δίδυμα όπως λες μπορεί ο πλακούντας σου να αρχίσει να γεραζει όπως λες και να χρειάζεται κάτι σαν βοήθεια εγώ ας πουμε εκανα ενέσεις αλλά Εχω θρομβοφιλια εκτός όμως απο αυτό βοηθάει και στο βάρος επισης που ξέρεις οτι αυτό που βλέπει ο γιατρός οτι είναι κσι σωστό δεν ξςρω και πες την κανείς την εξέταση και κάτι βγαίνει χτυπά ξύλο τι θα κάνεις στην εβδομάδα που είσαι φυσικά τιποτα οποτε γιατί να μπεις στην διαδικασία να κινδυνεύουν τα μωρά σου;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Nipt δε σου προτείνει; Την αιματολογική για χρωμοσωμιακες; Να το συζητήσεις μαζί του.

Τώρα είναι ρίσκο η αμνιοπαρακέντηση. Βέβαια είναι βιώσιμα, αλλά γιατί να έχεις προωρότητα και μάλιστα σε δύο μωρά;

Γέννησα και γω δίδυμα τον Οκτώβρη με καισαρική προγραμματισμένα. Ευτυχώς έφτασα την 37η που ήθελε ο γιατρός. 

Και μένα ήταν μικρουλια στο βάρος 2400. Με ύψος ήμασταν οκ ίσως και προς το ψηλό αλλά είμαστε και μεις ψηλή αρκετά. Εμένα οι πλακούντες ήταν άθικτοι μέχρι τέλους. Αλλά ήταν διζυγωτικα. Εσένα έχουν κοινό πλακούντα;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Είναι σε διαφορετικό σάκο κι εμένα. Η αιματολογική εξέταση μου είπε ότι καλύπτει μόνο το σύνδρομο down, όχι την αχονδροπλασία (νανισμός). Πήρα και δεύτερη γνώμη και ο δεύτερος γυναικολόγος έβγαλε τις ίδιες μετρήσεις αλλά ήταν περισσότερο καθησυχαστικός γιατί τα μωρά είναι συμμετρικά μικρόσωμα, δεν έχουν μεγάλες αποκλίσεις. Αλλά αν σου μπεί η ιδέα, δύσκολα το βγάζεις από το μυαλό..

στις πριν 23 λεπτά, ο/η Πιου-πιου είπε:

Nipt δε σου προτείνει; Την αιματολογική για χρωμοσωμιακες; Να το συζητήσεις μαζί του.

Τώρα είναι ρίσκο η αμνιοπαρακέντηση. Βέβαια είναι βιώσιμα, αλλά γιατί να έχεις προωρότητα και μάλιστα σε δύο μωρά;

Γέννησα και γω δίδυμα τον Οκτώβρη με καισαρική προγραμματισμένα. Ευτυχώς έφτασα την 37η που ήθελε ο γιατρός. 

Και μένα ήταν μικρουλια στο βάρος 2400. Με ύψος ήμασταν οκ ίσως και προς το ψηλό αλλά είμαστε και μεις ψηλή αρκετά. Εμένα οι πλακούντες ήταν άθικτοι μέχρι τέλους. Αλλά ήταν διζυγωτικα. Εσένα έχουν κοινό πλακούντα;

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Antigoni32 είπε:

Καλησπέρα σας, κυοφορω διδυμακια, είμαι στην 33η εβδομάδα και μέχρι τώρα είχα πολύ καλή εγκυμοσύνη. Αυχενική διαφάνεια και β επιπέδου ήταν πολύ καλές. Την προηγούμενη εβδομάδα όμως στο doppler ο γιατρός διαπίστωσε μια πτώση στην ανάπτυξη των εμβρύων κυρίως ως προς το ύψος τους. Συγκεκριμένα μου είπε ότι είναι μικρά και λίγο κοντουλικα. Το μηριαιο οστό τους είναι κοντό, δεν έχει αναπτυχθεί όσο θα έπρεπε για την εβδομάδα που είμαι. Το βάρος τους είναι περίπου 1700γρ. Ο γιατρός πιστεύει ότι οφείλεται στο γεγονός ότι και εγώ και ο σύζυγος δεν ειμαστε ιδιαίτερα ψηλοί και ότι αρχίζει να ατροφεί ο πλακούντας και ίσως δεν τρέφονται σωστά. Το κοντό μηριαίο οστό, όμως, σχετίζεται και με σύνδρομο down και νανισμό και είναι ένδειξη για αμνιοπαρακέντηση. Μας είπε πως αν θέλουμε να αποκλείσουμε κάθε πιθανότητα για χρωμοσωμικες και σκελετικές ανωμαλίες πρέπει να κάνουμε την εξέταση. Έχει τύχει σε κάποια κοπέλα ανάλογη εμπειρία κι αν ναι τι κατάληξη είχε;

Γεια σου Αντιγόνη.δεν κυοφορούσα δίδυμα ούτε είχα αυτό που σου βρήκε ο γιατρός σου.ομως και μένα είχε ατροφησει ο πλακούντας μου κοινώς γέρασε και δεν έτρεφε σωστά το μωρό μου από ένα σημείο και έπειτα.δεν θα ριψοκίνδυνευα να κάνω αμνιο στη θέση σου .θα σου πρότεινα να κάνεις νιπτ που απλά σου παίρνουν αίμα και βλέπουν αν υπάρχει κάποια χρωμοσωμικη ανωμαλία.ειχα κάνει και εγώ γιατί παρουσίασε κάτι στην β επιπέδου κ έπρεπε να γίνει.ωστοσο εφόσον έχεις κάνει αυχενική και β επιπέδου δε καταλαβαίνω γιατί να μπεις σ αυτή τη διαδικασία.βεβαια γιατροί δεν είμαστε αλλά οκ.ελπιζω να είναι ολα Καλά και να μην ανησυχείς !και κάτι ακόμα.να θυμάσαι πως στο βωμό του χρήματος πολλες εξετάσεις προτείνουν οι γιατροί.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Antigoni32 είπε:

Είναι σε διαφορετικό σάκο κι εμένα. Η αιματολογική εξέταση μου είπε ότι καλύπτει μόνο το σύνδρομο down, όχι την αχονδροπλασία (νανισμός). Πήρα και δεύτερη γνώμη και ο δεύτερος γυναικολόγος έβγαλε τις ίδιες μετρήσεις αλλά ήταν περισσότερο καθησυχαστικός γιατί τα μωρά είναι συμμετρικά μικρόσωμα, δεν έχουν μεγάλες αποκλίσεις. Αλλά αν σου μπεί η ιδέα, δύσκολα το βγάζεις από το μυαλό..

 

Κατάλαβα. Αλλά νανισμό βρε κοριτσάκι μου; Και μάλιστα και τα δύο από τη στιγμή που είναι διζυγωτικα; Μου φαίνεται λίγο υπερβολικό. 

Σου εύχομαι να πάνε όλα καλά. Που είμαι σίγουρη ότι τα μωράκια μια χαρά είναι. Τα δίδυμα είναι πάντα λίγο μικρότερα στην κύηση και είναι λογικό. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 2/12/2019 at 3:37 ΜΜ, ο/η Penny89 είπε:

Συγνώμη αλλα δεν νομιζω να διανοησε να βάλεις σε κίνδυνο τα δίδυμα σου ειδικα σε αυτήν την εβδομάδα που είσαι κανοντας αυτή την εξέταση η αμνιο γίνεται το πολύ μέχρι 24 εβδομάδων απο εκεί και πέρα ο βαθμός επικινδυνότητας είναι πολύ πολύ μεγάλος εγώ δεν θα εμπαινα σε αυτήν την διαδικασία πρώτον σε δίδυμα όπως λες μπορεί ο πλακούντας σου να αρχίσει να γεραζει όπως λες και να χρειάζεται κάτι σαν βοήθεια εγώ ας πουμε εκανα ενέσεις αλλά Εχω θρομβοφιλια εκτός όμως απο αυτό βοηθάει και στο βάρος επισης που ξέρεις οτι αυτό που βλέπει ο γιατρός οτι είναι κσι σωστό δεν ξςρω και πες την κανείς την εξέταση και κάτι βγαίνει χτυπά ξύλο τι θα κάνεις στην εβδομάδα που είσαι φυσικά τιποτα οποτε γιατί να μπεις στην διαδικασία να κινδυνεύουν τα μωρά σου;

Δεν την έκανα τελικά την εξέταση. Πήραμε και δεύτερη γνώμη από γυναικολόγο και παιδίατρο και ήταν πιο καθησυχαστικοί. Αλλά τώρα μπήκε η ιδέα και υπάρχει άγχος.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 2/12/2019 at 6:03 ΜΜ, ο/η Πιου-πιου είπε:

Κατάλαβα. Αλλά νανισμό βρε κοριτσάκι μου; Και μάλιστα και τα δύο από τη στιγμή που είναι διζυγωτικα; Μου φαίνεται λίγο υπερβολικό. 

Σου εύχομαι να πάνε όλα καλά. Που είμαι σίγουρη ότι τα μωράκια μια χαρά είναι. Τα δίδυμα είναι πάντα λίγο μικρότερα στην κύηση και είναι λογικό. 

Σευχαριστώ πολύ. ναι είναι λίγο απίθανο να έχουν και τα δύο μωρα το ίδιο σύνδρομο αν προέρχονται από διαφορετικά ωάρια. Εκτός κι αν είναι ένα ωάριο που διασπάστηκε νωρίς και δημιούργησε δύο σάκους, αλλά για αυτό έχουμε 10% πιθανότητες λέει ο γιατρός.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμένα στην αυχενική μου βγάζανε μεγάλο ποσοστό για ντάουν κ στον β επιπέδου μου είπαν ωραίο μηριαίο οστό ,θα βγει ψηλό το παιδί!ο,τι να ναι κοινώς... Δεν είχα σκοπό να διακόψω την εγκυμοσύνη για κανένα λόγο οπότε δεν έκανα ούτε αμνιο ούτε τεστ,σε λίγες μέρες περιμένω να αγκαλιάσω τη ζουζουνιτσα μου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 47 λεπτά, ο/η zouzouna79 είπε:

Εμένα στην αυχενική μου βγάζανε μεγάλο ποσοστό για ντάουν κ στον β επιπέδου μου είπαν ωραίο μηριαίο οστό ,θα βγει ψηλό το παιδί!ο,τι να ναι κοινώς... Δεν είχα σκοπό να διακόψω την εγκυμοσύνη για κανένα λόγο οπότε δεν έκανα ούτε αμνιο ούτε τεστ,σε λίγες μέρες περιμένω να αγκαλιάσω τη ζουζουνιτσα μου!

Αχ κοπελα μου η Παναγια μαζί σου να σε βοηθήσει να αγκαλιάσεις το παιδάκι σου υγιή και γερο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα σας εγώ είμαι 18 και 3 και στην αυχενική διαφάνεια ήταν όλα τέλεια.. Τ ρινικο οστό δν φαινόταν πολύ έντονα τ 3 κόκκαλο αλλά μ είπε θ φανεί και όντως μετά από 3 εβδομάδες ήταν τέλειο κ αυτό.. Να μην τ πολυλογώ κάναμε εξέταση πριν μιάμιση εβδομάδα και μ βρήκε βραχυ μοιραίο και βραχιονιο.. Χωρίς κανένα άλλο εύρημα.. Κατευθείαν πήγε τ μυαλό μ σ νανισμο Χωρις ν έχω διαβάσει κτ.., έκανα αμνιο παρακέντηση την περασμένη Πέμπτη.. Βγήκαν τ πρώτα αποτέλεσμα και είναι αρνητικά.. Μεγάλη ανακούφιση αλλά περιμένω κ τ τελικό αποτέλεσμα.. Είμαι 29 ετών ξέχασα ν αναφέρω πρώτη εγκυμοσύνη. Εύχομαι σ όλες καλές γιορτές κ ν είναι υγιή τ μωρακια μας ❤️??

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 ώρες, ο/η Antouanetta είπε:

Καλησπέρα σας εγώ είμαι 18 και 3 και στην αυχενική διαφάνεια ήταν όλα τέλεια.. Τ ρινικο οστό δν φαινόταν πολύ έντονα τ 3 κόκκαλο αλλά μ είπε θ φανεί και όντως μετά από 3 εβδομάδες ήταν τέλειο κ αυτό.. Να μην τ πολυλογώ κάναμε εξέταση πριν μιάμιση εβδομάδα και μ βρήκε βραχυ μοιραίο και βραχιονιο.. Χωρίς κανένα άλλο εύρημα.. Κατευθείαν πήγε τ μυαλό μ σ νανισμο Χωρις ν έχω διαβάσει κτ.., έκανα αμνιο παρακέντηση την περασμένη Πέμπτη.. Βγήκαν τ πρώτα αποτέλεσμα και είναι αρνητικά.. Μεγάλη ανακούφιση αλλά περιμένω κ τ τελικό αποτέλεσμα.. Είμαι 29 ετών ξέχασα ν αναφέρω πρώτη εγκυμοσύνη. Εύχομαι σ όλες καλές γιορτές κ ν είναι υγιή τ μωρακια μας ❤️??

 

Καλησπέρα! εύχομαι και τα τελικά αποτελέσματα να είναι καλά για να ηρεμήσεις <3 . Ευτυχώς σε σας φάνηκε νωρίς και σύντομα θα γνωρίζετε για να συνεχίσεις χωρίς άγχος την εγκυμοσύνη. Σε μας έμεινε πίσω το μηριαίο οστό στην 33η εβδομάδα οπότε εκ των πραγμάτων δεν μπορούσαμε να κάνουμε και πολλά πράγματα. Και μένα το μυαλο μου σε τέτοια σύνδρομα πήγε αμέσως αλλά έχουμε πίστη ότι θα είναι όλα καλα. Να σε ρωτήσω αν μου επιτρέπεται, δικαιολογείται το βραχύ μηριαίο και βραχιόνιο από το δικό σας ύψος; Γιατί εμείς δεν είμαστε και το πρώτο μπόι :-)  Επίσης, το μωρό είναι συμμετρικά κοντουλικο και μικρόσωμο; σας ανέφερε κάτι τετοιο ο γιατρος;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 4 weeks later...
στις On 14/12/2019 at 7:09 ΜΜ, ο/η Antigoni32 είπε:

Καλησπέρα! εύχομαι και τα τελικά αποτελέσματα να είναι καλά για να ηρεμήσεις ❤️ . Ευτυχώς σε σας φάνηκε νωρίς και σύντομα θα γνωρίζετε για να συνεχίσεις χωρίς άγχος την εγκυμοσύνη. Σε μας έμεινε πίσω το μηριαίο οστό στην 33η εβδομάδα οπότε εκ των πραγμάτων δεν μπορούσαμε να κάνουμε και πολλά πράγματα. Και μένα το μυαλο μου σε τέτοια σύνδρομα πήγε αμέσως αλλά έχουμε πίστη ότι θα είναι όλα καλα. Να σε ρωτήσω αν μου επιτρέπεται, δικαιολογείται το βραχύ μηριαίο και βραχιόνιο από το δικό σας ύψος; Γιατί εμείς δεν είμαστε και το πρώτο μπόι :-)  Επίσης, το μωρό είναι συμμετρικά κοντουλικο και μικρόσωμο; σας ανέφερε κάτι τετοιο ο γιατρος;

Καλησπέρα και καλή χρονιά με υγεία κ αγάπη σε όλους 🌠🙏🏼Κάτι είχε κολλήσει και δεν είχα δει τις ειδοποιήσεις!  Έχουν βγει πλέον κ τ τελικά αρνητικά όλα μια χαρά! Προχθές έκανα έναν τυπικό υπέρηχο γν κλείσουμε β επιπεδου 😊 μεγάλωσαν τ οστά είναι κ πάλι πίσω σε μετρήσεις αλλά δν ανησυχούμε γ κάτι πλέον.. Μας είχε πει ότι βάση του σωματοτυπου μας που έχουμε ψηλά πόδια κ εγώ κ ο σύντροφος μου φαινόταν περίεργο αλλά μας  είπε ότι έχει ξανά τύχει.. Πχ παίζει ρόλο κ τ ύψος των γονιών μας.. Εμένα η μαμά κ η μητέρα τ άντρα μ δν έχουν ψηλά πόδια σ σχέση μ τ σωματοτυπο τους. Όπως κ ν έχει αφού τ μωράκι μας είναι υγιής δν με αφορούν τ υπόλοιπα.. Υγεία κ όλα τ άλλα ειναι λεπτομέρειες ψηλά η πιο κοντά πόδια 😅 είμαι στις 21κ4 πλέον. Εύχομαι σ όλες καλό υπόλοιπο εγκυμοσύνης κ με τ καλό ν πάρουμε αγκαλιά τ μωρακια μας!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...