Μετάβαση σε περιεχόμενο

Αλλαγη υπνου 4 μηνων


Recommended Posts

Καλημερα!!

Ο μικρος μου εκλεισε χθες 4 μηνων, τρωει με αποκλειστικο θηλασμο και ειναι 8 κιλα (βαρος εξοδου 3400). Τα λεω μηπως χρειαστουν πληροφοριακα.

Απο 1,5 μηνων και μεχρι πριν 2-3 εβδομαδες περιπου κοιμοταν μετα το τελευταιο θηλασμο την νυχτα 6-7 ωρες και επειτα εως να σηκωθουμε ανα 2-3 ωρες.

Πλεον κοιμαται το πολυ 5 ωρες και ετσι ξυπναει μια παραπανω φορα μεσα στην νυχτα. Πχ στις 3 4. 

Την ημερα κανει 2 υπνους μεσο ορο 2 ωρες και λιγοτερο. 

Οταν κλαψει την νυχτα τον θηλαζω καθε φορα γιατι του δινω πιπιλα στον υπνο και δεν θελω να χασει θηλασμο ξεγελωντας τον με αυτην. Απλα μολθς φαει κοιμαται με αυτην.

Ειναι φυσιολογικο που αλλαξε ο υπνος του; Σκεφτομαι μηπως ειναι επειδη βγαινουν δοντακια (εχουν πριστει πολυ δεν θα αργησει να σκασει το πρωτο) η κανενα αλμα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Liou22 είπε:

Καλημερα!!

Ο μικρος μου εκλεισε χθες 4 μηνων, τρωει με αποκλειστικο θηλασμο και ειναι 8 κιλα (βαρος εξοδου 3400). Τα λεω μηπως χρειαστουν πληροφοριακα.

Απο 1,5 μηνων και μεχρι πριν 2-3 εβδομαδες περιπου κοιμοταν μετα το τελευταιο θηλασμο την νυχτα 6-7 ωρες και επειτα εως να σηκωθουμε ανα 2-3 ωρες.

Πλεον κοιμαται το πολυ 5 ωρες και ετσι ξυπναει μια παραπανω φορα μεσα στην νυχτα. Πχ στις 3 4. 

Την ημερα κανει 2 υπνους μεσο ορο 2 ωρες και λιγοτερο. 

Οταν κλαψει την νυχτα τον θηλαζω καθε φορα γιατι του δινω πιπιλα στον υπνο και δεν θελω να χασει θηλασμο ξεγελωντας τον με αυτην. Απλα μολθς φαει κοιμαται με αυτην.

Ειναι φυσιολογικο που αλλαξε ο υπνος του; Σκεφτομαι μηπως ειναι επειδη βγαινουν δοντακια (εχουν πριστει πολυ δεν θα αργησει να σκασει το πρωτο) η κανενα αλμα.

Καλημέρα,νομίζω πως είναι φυσιολογικό που αλλάζει ο ύπνος τους και  εμένα άλλαξε ο ύπνος του πιθανόν από τα δοντια εκεί που κοιμόταν  9-9 με ένα ξύπνημα για να φάει τώρα ξυπνάει κάθε μια ώρα με γκρίνια χωρίς να θέλει κάτι 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@vivika10 τοτε αυτος θα ειναι ο λογος μεγαλωνουν τα αστερακια μας!

Δεν κοιμαστε καθολου δηλαδη; συνηθισες τον υπνο, πρεπει να σε κουραζει αυτο τωρα. Και αντε να βρεις τι φταιει! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναι αλλάζει το ωράριο ύπνου πολλές φορές μέχρι να κοιμάται πια όλη νύχτα. Κι εμένα το ίδιο έκανε. Εκεί που κοιμόταν ξαφνικά άλλαξε και άρχισε να ξυπνάει τρεις ακριβώς και πέντε ακριβώς για θηλασμό! Δεν μπορώ να σου περιγράψω πόσο άθλιο ύπνο έκανα έναν χρόνο. Καλό βάρος έχει πάντως εε; Εμένα είναι 22μηνων και είναι δέκα κιλά

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 55 λεπτά, ο/η Liou22 είπε:

@vivika10 τοτε αυτος θα ειναι ο λογος μεγαλωνουν τα αστερακια μας!

Δεν κοιμαστε καθολου δηλαδη; συνηθισες τον υπνο, πρεπει να σε κουραζει αυτο τωρα. Και αντε να βρεις τι φταιει! 

Τώρα είναι δύσκολο αλλά πιστεύω  πως κάποια στιγμή θα ξανά στρώσει.γκρινιαζει με κλειστά μάτια του δίνω την πιπίλα και ξάνα κοιμάται αλλες φορες ξανά κοιμάται μόνος 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα και να σου ζήσει το μωράκι. Και εμένα όταν ήταν ο δικός μου στην ηλικία σας έπαθε κάτι παρόμοιο. Στα αγγλικά λέγεται 4 month sleep regrassion δεν ξέρω τον όρο στα ελληνικά με το αγγλικό είχα βρει πληροφορίες. Εν ολίγοις στους 4 μήνες περίπου αλλάζει ο κύκλος ύπνου που κάνουν..  Ο δικός μου όταν ήταν 4 η 5 μηνών εκεί που κοιμόταν 4 ώρες συνεχόμενα αρχίσαμε πάλι τα 2ωρα....

Μολις περάσει αυτό έρχεται η 8month sleep regrassion 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Joannaero φανταζομαι ειναι πολυ κουραστικο δεν μπορεις να μαζεψεις ενεργεια για την επομενη μερα! οσο μεγαλωνουν αλλαζουν οι συνηθειες τους! 

Ναι τα εχει τα κιλακια του! Λες να του κανω διαιτα; ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Kostef Σε ευχαριστω πολυ!

Πρωτη φορα το ακουω οντως. Ουσιαστικα καθε τετραμηνο αλλαζει ο κυκλος του υπνου τους ε; για να δουμε τι θα ακολουθησει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Liou22 είπε:

@Kostef Σε ευχαριστω πολυ!

Πρωτη φορα το ακουω οντως. Ουσιαστικα καθε τετραμηνο αλλαζει ο κυκλος του υπνου τους ε; για να δουμε τι θα ακολουθησει

Νομίζω είναι ευτυχως μόνο δύο κρίσεις ύπνου (ας τις πούμε έτσι σε ελεύθερη μετάφραση) στους 4 μήνες και περίπου στους 8 ξανά... Στους 8 είχα διαβάσει ότι μπορεί να την παρατηρησουμε από τους 8 μέχρι τους δέκα μήνες... Ο δικός μου στους δέκα μήνες άλλαξε ξανά ήταν σαν να είχα άλλο παιδί αλλά ευτυχώς κρατάει λίγο και είναι η τελευταία νομίζω... 

Τώρα περιμένω να δω το επόμενο αναπτυξιακό άλμα στους 18 μήνες που διάβασα ότι είναι ξανά ζόρικο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Kostef ευχομαι να το περασετε οσο πιο ομαλα γινεται!

Εμεις αυριο μπαινουμε στην 16η εβδομαδα και διαβαζω παντου οτι η 17η ειναι πολυ δυσκολη! Προς το παρων αυτην την εβδομαδα δεν μου καθεται πολυ στο στηθος και ανησυχω ευχομαι να ειναι φαση και να περασει. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 4 weeks later...

@vivika10 @Joannaero @Kostef

Καλη χρονια με υγεια σας ευχομαι στις οικογενιες σας!

Που να ηξερα οτι θα ερθουν χειροτερα οταν ανεβαζα το συγκεκριμενο ποστ😂

Πλεον ξυπναει συνεχεια μεσα στην νυχτα κ τα ξημερωματα που δεν αντεχω πλεον τον βαζω να θηλασει ξαπλωτα κ να κοιμηθει μαζι μου. Την ημερα κοιμαται μονο πανω μου μολις τον αφησω κατω ανοιγει το ματι γαριδα. Το χειροτερο εκει που κοιμαται κλαιει ξαφνικα πολυ δυνατα σαν να τρομαζει! Ουσιαστικα θελει να ειναι στο στηθος κ πανω μου συνεχεια. Δαγκωνει τα παντα κ φαινεται οτι πονανε τα δοντακια λετε να φταινε αυτα για αυτην την μεγαλη αλλαγη ; καναμε και εμβολιο 27 του μηνα δεν ξερω μηπως φταιει γιατι πολυ κλαμα εντονο ξεκινησε απο εκει...

Πριν λιγο καιρο τον αφηνα κατω κ κοιμοταν μονος του, πηγαιναμε την βολτα μας κοιμοταν ανετα, δεν γκρινιαζε πολυ, το βραδυ μπανακι, θηλασμος και υπνος ευκολα, ειχαμε γενικα ενα προγραμμα και τωρα πηγαμε στο αλλο ακρο. Λες και εχω αλλο παιδι 😆 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Liou22 είπε:

@vivika10 @Joannaero @Kostef

Καλη χρονια με υγεια σας ευχομαι στις οικογενιες σας!

Που να ηξερα οτι θα ερθουν χειροτερα οταν ανεβαζα το συγκεκριμενο ποστ😂

Πλεον ξυπναει συνεχεια μεσα στην νυχτα κ τα ξημερωματα που δεν αντεχω πλεον τον βαζω να θηλασει ξαπλωτα κ να κοιμηθει μαζι μου. Την ημερα κοιμαται μονο πανω μου μολις τον αφησω κατω ανοιγει το ματι γαριδα. Το χειροτερο εκει που κοιμαται κλαιει ξαφνικα πολυ δυνατα σαν να τρομαζει! Ουσιαστικα θελει να ειναι στο στηθος κ πανω μου συνεχεια. Δαγκωνει τα παντα κ φαινεται οτι πονανε τα δοντακια λετε να φταινε αυτα για αυτην την μεγαλη αλλαγη ; καναμε και εμβολιο 27 του μηνα δεν ξερω μηπως φταιει γιατι πολυ κλαμα εντονο ξεκινησε απο εκει...

Πριν λιγο καιρο τον αφηνα κατω κ κοιμοταν μονος του, πηγαιναμε την βολτα μας κοιμοταν ανετα, δεν γκρινιαζε πολυ, το βραδυ μπανακι, θηλασμος και υπνος ευκολα, ειχαμε γενικα ενα προγραμμα και τωρα πηγαμε στο αλλο ακρο. Λες και εχω αλλο παιδι 😆 

Καλή χρονιά κορίτσι μου!!!μηπως περνάτε άλμα κάποια μωρά τα επηρεάζει πολύ.μπορει να φταίνε και τα δόντια να το ενοχλουνε πολυ και να μην μπορει να ηρεμήσει.περνάμε και εμείς κάποια δύσκολα βράδια αλλά όχι κάθε μέρα,υπομονή και κουράγιο θα έρθουν καλύτερες ημέρες 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η Liou22 είπε:

@vivika10 @Joannaero @Kostef

Καλη χρονια με υγεια σας ευχομαι στις οικογενιες σας!

Που να ηξερα οτι θα ερθουν χειροτερα οταν ανεβαζα το συγκεκριμενο ποστ😂

Πλεον ξυπναει συνεχεια μεσα στην νυχτα κ τα ξημερωματα που δεν αντεχω πλεον τον βαζω να θηλασει ξαπλωτα κ να κοιμηθει μαζι μου. Την ημερα κοιμαται μονο πανω μου μολις τον αφησω κατω ανοιγει το ματι γαριδα. Το χειροτερο εκει που κοιμαται κλαιει ξαφνικα πολυ δυνατα σαν να τρομαζει! Ουσιαστικα θελει να ειναι στο στηθος κ πανω μου συνεχεια. Δαγκωνει τα παντα κ φαινεται οτι πονανε τα δοντακια λετε να φταινε αυτα για αυτην την μεγαλη αλλαγη ; καναμε και εμβολιο 27 του μηνα δεν ξερω μηπως φταιει γιατι πολυ κλαμα εντονο ξεκινησε απο εκει...

Πριν λιγο καιρο τον αφηνα κατω κ κοιμοταν μονος του, πηγαιναμε την βολτα μας κοιμοταν ανετα, δεν γκρινιαζε πολυ, το βραδυ μπανακι, θηλασμος και υπνος ευκολα, ειχαμε γενικα ενα προγραμμα και τωρα πηγαμε στο αλλο ακρο. Λες και εχω αλλο παιδι 😆 

Καλή Χρονιά κορίτσι μου! Χρόνια πολλά!! 

Το μόνο που έχω να σου πω μάλλον στο έχουν πει ήδη. Υπομονή πολύ υπομονή και πολλές πολλές αγκαλίτσες.... Δε νομίζω ότι υπάρχει κάτι να κάνεις πέρα του να έχεις μια ρουτίνα το βράδυ μπανακι μασαζακι γάλα και ύπνος. 

Και εμένα ο γιος μου ήταν κάπως έτσι όπως τα γράφεις. Εγώ για να κοιμηθώ λίγο κατέληξα να τον κοιμηζω στο κρεβάτι μαζί μας (και ακόμα εκεί κοιμάται που είναι 16 μηνών πλέον). Όταν ήταν στην ηλικία σας κοιμόταν μόνο αν ήμουν και εγώ δίπλα κ μόνο αν ήμασταν πρόσωπο με πρόσωπο. Αν τον γύριζα από την άλλη να μου έχει πλάτη ξυπναγε κ δεν κοιμόταν... 

Αυτά που γράφεις δόντια εμβόλιο μπορεί να φταίνε. Μπορεί να ετοιμάζει να βγάλει τα πρώτα δόντια κ έχει αλλάξει τόσο. Πάντως πιστεύω είναι προσωρινό οοολο αυτό. Θα περάσει και θα γίνει όπως πριν τουλάχιστον... 

Τωρα πρέπει να είστε 5 μηνών? Κάνε λίγο υπομονή τώρα θα αρχίσουν τα ωραία... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@vivika10 εχει περασει το αλμα 15-19, το μετραω σε σχεση με την ΠΗΤ γιατι γεννηθηκε 37+3 σωστα;; 

Ειναι καιρο πρισμενα τα δοντακια δεν λενε να βγουν!!😝

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Kostef ειμαστε 5 μηνων ναι🙂 

Το καλο ειναι οτι περασε το πολυ κλαμα. Ειναι δηλαδη ηρεμος ξανα κ γυρισε το χαμογελο του, βεβαια θελει να παιζουν ολη μερα μαζι του! 

Ο υπνος ομως τα ιδια. Μονο αν κοιμηθει πολυ βαρια θα τον αφησω κ δεν θα ξυπνησει. Μπορει την μια νυχτα να κοιμηθει 4 5 ωρες να ξυπνησει να θηλασει κ να ξανακοιμηθει για αλλο ενα 2ωρο (αυτη ειναι η καλη περιπτωση) και την αλλη μερα να ξυπναει συνεχεια κ να μην κοιμαται ουτε με συγκοιμηση! 

Μαλλον υπομονη ειναι το μονο που μπορω  να κανω γιατι την ρουτινα του δεν την εχω αλλαξει. (Μπανιο το βραδυ , σκοτεινο δωματο κλπ). 

Τωρα κοιμαται πανω μου κσι δεν νιωθει τιποτα ενω ξυπναει με το παραμικρο! Θελει να μυριζει τη μαμα μου φαινεται ολη μερα και απο την μια ειναι τοσο γλυκο και χαιρεσαι και απο την αλλη θες να ερθει το βραδυ να κοιμηθει να χαλαρωσεις λιγο μονη!❤😝

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Liou22 είπε:

@vivika10 εχει περασει το αλμα 15-19, το μετραω σε σχεση με την ΠΗΤ γιατι γεννηθηκε 37+3 σωστα;; 

Ειναι καιρο πρισμενα τα δοντακια δεν λενε να βγουν!!😝

Ναι με βάση την πητ μετράς και εμένα γεννήθηκε 36+6 αλλά από την πητ μετραω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...