Μετάβαση σε περιεχόμενο

ατμομαγειρας-πολτοποιητης


Recommended Posts

Καλησπερα! Ειμαστε ακομα 4 μηνων και ξεκιναμε στερεες τροφες απο τον Γεναρη. 

Ειμαι στο ψαξιμο για το τι τροφες θα του φτιαχνω και ειδα μια συσκευη 2 σε 1 που μαγειρευονται τα υλικα στον ατμο και αναποδογυριζοντας το με ενα κουμπι τα πολτοποιει. Το χρησιμοποιειτε; αξιζει να το αγορασω η να παρω εναν φθηνο ατμομαγειρα και να τα λιωνω στο μπλεντερ που εχω ηδη; εχετε καμια συμβουλη για το ποιος ειναι ο πιο καλυτερος τροπος να του μαγειρευω; 

Να σημειωσω οτι δεν θα του δωσω τιποτα ετοιμο οπως φρουτοκρεμα κλπ αλλα θα τα φτιαχνω ολα εγω αλλα δεν θα ακολουθησω BLW. Σκεφτομαι για κατι ενδιαμεσο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα!Εγω εφαρμοζω blw κυριως, αλλα οταν την ταιζει ο αντρας μου της δινουμε αλεσμενο, πιο πολυ για να μην αγχωνεται εκεινος. 

Αν εννοεις τον παρασκευαστη της philips avent, τον εχω αγορασει και διευκολυνει πολυ. Σε 10-15' ειναι όλα έτοιμα, δεν πιάνει χωρο και καθαριζεται πολυ ευκολα. Επίσης, εχει και βιβλιαράκι με συνταγές (λιγες).

Λογω black friday ισως πετύχεις καποια καλη τιμη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Vicky_t ναι αυτο λεω τελεια το θελω γιατι δεν εχω κ μεγαλη κουζινα να με διευκολυνει! Καπως ετσι σκεφτομαι να το κανω να τα συνδιασω! ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Νομιζω το Λητώ εχει μιση τιμη σε βρεφικες συσκευές, για δες! 

Και το διχτακι fresh food feeder ίσως σε βολεψει για φρουτο, αν δεν θελεις να πας κατευθειαν με blw.

Καλα μαγειρεματα!?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και γω τ Έχω κ Έχω σωθεί. Εύκολο στη χρήση κ μπορείς να τ πάρεις παντού μαζί. Επίσηςη γεύση είναι πολύ καλύτερη. Με τ καλο να ξεκινήσετε τροφές.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα! Εγώ δεν πήρα τον ατμομαγειρα και δεν έχω γνώμη. Είχα μια κατσαρόλα διπλή που στο κάτω μέρος βάζεις νερό και το πάνω έχει καλαθάκι και μαγειρεύεις στον ατμό. Άρχισα τις πολτοποιημενες με αυτό βολεύτηκα και δεν έψαξα κάτι άλλο. 

Επίσης αν θέλεις μια οικονομική λύση μπορείς να πάρεις ένα δυχτακι μεταλλικό που μπαίνει σε κατσαρόλα η χύτρα και μαγειρεύεις στον ατμό. 

Με το καλό να αρχίσετε τις στερεές!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 29/11/2019 at 6:28 ΜΜ, ο/η Diwni είπε:

Και γω τ Έχω κ Έχω σωθεί. Εύκολο στη χρήση κ μπορείς να τ πάρεις παντού μαζί. Επίσηςη γεύση είναι πολύ καλύτερη. Με τ καλο να ξεκινήσετε τροφές.

Τελεια ευχαριστω πολυ! ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 29/11/2019 at 6:24 ΜΜ, ο/η Vicky_t είπε:

Νομιζω το Λητώ εχει μιση τιμη σε βρεφικες συσκευές, για δες! 

Και το διχτακι fresh food feeder ίσως σε βολεψει για φρουτο, αν δεν θελεις να πας κατευθειαν με blw.

Καλα μαγειρεματα!?

Ευχαριστω πολυ! ❤ 

Η παιδιατρος σας υποστηριζει  blw και σε βοηθησε ή το ξεκινησες μονη σου; η δικη μας δεν ξερει καν την μεθοδο και μου λεει οτι ειναι επικινδυνο  για το μωρο κλπ αλλα υποστηριζει το οτι δεν θελω ετοιμες κρεμες οποτε δεν θελω να την αλλαξω για αυτο το λογο. 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 29/11/2019 at 10:29 ΜΜ, ο/η Kostef είπε:

Καλησπέρα! Εγώ δεν πήρα τον ατμομαγειρα και δεν έχω γνώμη. Είχα μια κατσαρόλα διπλή που στο κάτω μέρος βάζεις νερό και το πάνω έχει καλαθάκι και μαγειρεύεις στον ατμό. Άρχισα τις πολτοποιημενες με αυτό βολεύτηκα και δεν έψαξα κάτι άλλο. 

Επίσης αν θέλεις μια οικονομική λύση μπορείς να πάρεις ένα δυχτακι μεταλλικό που μπαίνει σε κατσαρόλα η χύτρα και μαγειρεύεις στον ατμό. 

Με το καλό να αρχίσετε τις στερεές!!! 

Σε ευχαριστω πολυ! ? 

Εχω κατσαρολα ατμομαγειρα ειναι η αληθεια απλα ειναι μεγαλη κ ψαχνω κατι να μην πιανει χωρο γτ εχω θεμα με την κουζινα. Ωραια ιδεα το δυχτακι ομως! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Liou22 είπε:

Ευχαριστω πολυ! ❤ 

Η παιδιατρος σας υποστηριζει  blw και σε βοηθησε ή το ξεκινησες μονη σου; η δικη μας δεν ξερει καν την μεθοδο και μου λεει οτι ειναι επικινδυνο  για το μωρο κλπ αλλα υποστηριζει το οτι δεν θελω ετοιμες κρεμες οποτε δεν θελω να την αλλαξω για αυτο το λογο. 

 

Καλημέρα!Ο παιδιατρος που είχαμε δεν ηταν υπέρ της συγκεκριμένης μεθοδου, ομως τον αλλαξα οχι μονο για αυτον τον λογο, αλλα και γιατί δεν με καλυπτε σε σημαντικα ζητημα πχ θηλασμος, θέματα με τον ύπνο της μικρής κ.α. .

Η νεα μας παιδιατρος υποστηρίζει το blw.

Για τη διαδικασία (κοπη τροφων, τροπος που τα προσφέρεις) με βοηθησαν πάρα πολύ βιντεακια στο youtube και η σελιδα babyledweaning.gr. Επίσης, στο Pinterest εχει ωραιες ιδεες. 

Και εγω θέλω ο,τι τρωει να είναι φρεσκο και απο καθαρές πρωτες υλες, ειτε με blw είτε αλεσμενο. Ετοιμες κρεμες του εμποριου εν ετει 2019 δεν μπορω να φανταστώ ότι προτεινει καποιος παιδιατρος.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Narcissa είπε:

@Diwni @Vicky_t κορίτσια εσείς που το έχετε, βάζετε τα λαχανικά και το κρέας μαζί να μαγειρευτούν; 

Καλημέρα @Narcissa 

Ειμαστε ακόμα στο φρουτο και της δινω μαζί και κανενα λαχανικο μερικες φορες, οποτε δεν εχω εμπειρία απο μαγειρεμα κρέατος. 

Στο βιβλιαράκι με τις συνταγες δειχνει οτι μαγειρευονται μαζι. Εχει και μια συνταγή που το μαγειρεύεις μονο του το κρεας και μετα το αναμιγνυεις με πουρε λαχανικών που ειχες καταψυξει και ξεπαγωσει.

Εγω σκέφτομαι μήπως βάζω πρώτα το κρεας μονο του και στα 10' που εχει μισομαγειρευτει να προσθετω τα λαχανικα και να συνεχιζω το μαγείρεμα για αλλα 10'. 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Vicky_t καταλαβα. Για το θεμα του θηλασμου εχω συμβουλο οποτε δεν την ρωταω γιατι εχω καταλαβει οτι οι παιδιατροι, οι οερισσοτεροι, δεν εχουν ιδεα! 

Βεβαια τωρα το σκεφτομαι γιατι θα ηταν καλο να εχω ενα ατομο να μου λυνει τις αποριες, να εξεταζει τον μικρο και να με συμβουλευει. 

Σε ποια περιοχη ειναι η παιδιατρος σας;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Liou22 είπε:

@Vicky_t καταλαβα. Για το θεμα του θηλασμου εχω συμβουλο οποτε δεν την ρωταω γιατι εχω καταλαβει οτι οι παιδιατροι, οι οερισσοτεροι, δεν εχουν ιδεα! 

Βεβαια τωρα το σκεφτομαι γιατι θα ηταν καλο να εχω ενα ατομο να μου λυνει τις αποριες, να εξεταζει τον μικρο και να με συμβουλευει. 

Σε ποια περιοχη ειναι η παιδιατρος σας;

Σου στελνω π.μ. .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Narcissa εγώ προσωπικά βάζω τ κρέας πρώτα Μια φορά μόνο του κ μετά και με τα λαχανικά. Μια φορά π τα έβαλα μαζί Μια χαρά βγήκαν βέβαια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Vicky_t @Diwni κι εγώ έτσι το κάνω, 20 λεπτά το κρέας και μετά αλλά 20 μαζί με τα λαχανικά. Απλά στο βιβλιαράκι γράφει όλα τα κρέατα 20’ και λέω είναι δυνατόν να γίνεται το μοσχάρι τόσο γρήγορα;! Επίσης με σκάλωσε λίγο ένας οικογενειακός φίλος που μου είπε ότι δε βάζει το κρέας μέσα ώμο γιατί μετά θα πρέπει να το πλύνει με χλωρίνη (!) για να αποστειρωθει! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Narcissa να τ αποστείρωσει από τι;;; από τ κρεας; δηλαδή όταν μαγειρεύουν το μοσχάρι οχ στην κατσαρόλα τ βράζουν μόνο του, τ βγάζουν, πλένουν την κατσαρόλα με χλωρίνη κ βγάζουν τα υπόλοιπα; Επίσης πες του ο ατμός από μόνος τ αποστείρωσει τα πάντα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@NarcissaΣυμφωνω με τη @Diwni. Χλωρίνη σε μαγειρικο σκεύος και μαλιστα βρεφικό μου φαίνεται επικίνδυνο. Αυτο που σκέφτομαι είναι μήπως βάζω λευκο ξυδι στον καδο και το λειτουργω για 5-10 λεπτά για να φευγουν και τυχόν αλατα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Diwni @Vicky_t έχετε δίκιο κορίτσια. Κι εγώ πήγα να πάθω εγκεφαλικό που άκουσα για χλωρίνη στην κουζίνα, αλλά είναι και γιατρός και με σκάλωσε λίγο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...