Μετάβαση σε περιεχόμενο

Πετρωμένη κοιλιά, Πρώτο Τρίμηνο


Recommended Posts

Καλησπερα κορίτσια !! Είμαι στην 8η εβδομάδα και εδώ κ 1,5 εβδομάδα που εχω μάθει για την εγκυμοσύνη σχεδόν όλη τη μέρα είναι η κοιλιά μου πετρωμένη! Ξέρω ότι είναι φυσιολογικό λόγω των συσπάσεων της μήτρας, αλλά να συμβαίνει σε μόνιμη βάση ;;; Έχει κάποια κοπέλα ανάλογη εμπειρία ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η irenefron είπε:

Καλησπερα κορίτσια !! Είμαι στην 8η εβδομάδα και εδώ κ 1,5 εβδομάδα που εχω μάθει για την εγκυμοσύνη σχεδόν όλη τη μέρα είναι η κοιλιά μου πετρωμένη! Ξέρω ότι είναι φυσιολογικό λόγω των συσπάσεων της μήτρας, αλλά να συμβαίνει σε μόνιμη βάση ;;; Έχει κάποια κοπέλα ανάλογη εμπειρία ;

Καλημερα! Εγω ειχα μονιμως ενα καρουμπαλο διπλα απο τον αφαλο απο 15η εβδομαδα αργοτερα ειχα μια κοιλια μονιμως πετρωμενη συσπασεις ηταν επερνα trofocard 8την ημερα αλλα δεν εκανε κ τπτ σημαντικο ειχα συσπασεις μεχρι το τελος κονταινε κ ο τραχηλος απο καποιο σημειο κ μετα αλλα ολα πηγαν καλα κ γεννησα στην ωρα μου! Συζητα το με τον γιατρο σου μηπως σου δωσει μαγνησιο να ηρεμει η μητρα κ να ξεκουραζεσαι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα στο δεύτερο παιδάκι μου είχα συσπάσεις από τον 4ο μήνα...κάθε μέρα και αρκετές φορές. Αυτές λογικά ήταν οι λεγόμενες Braxton Hicks. Όμως είχα φθάσει στην εβδομάδα 40 και δεν μου είχαν σπάσει τα νερά..μπήκα με πρόκληση ακριβώς στην Πητ . Τώρα εγώ μόνη μου υποθέτω ότι ο οργανισμός μου είχε συνηθίσει τις συσπάσεις μικρής κλίμακας και δεν ενεργοποιήθηκε να μπει σε τοκετό...δεν μου το έχει επιβεβαιώσει κάποιος γιατρός αυτο,γιατί όπως ξέρεις: κάθε γιατρός και γνώμη. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θα σου έλεγα να μιλήσεις με τον γιατρό σου σύντομα ίσως στην αρχή της εγκυμοσύνης να θέλει αντιμετώπιση. Καλή εγκυμοσύνη να έχεις και ένα υγιές μωρό με έναν πόνο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ ξεκίνησα να έχω συσπάσεις από 14+3. Γέννησα με πρόκληση 37+3. Μου έδωσε στην αρχή μαγνήσιο. Μετά μου αύξησε το μαγνήσιο και στα μέσα της εγκυμοσύνης έπαιρνα ειδικά τοκολυτικά χάπια για τις συσπάσεις. Είχα πάρα πολλές συσπάσεις την ημέρα 

Να πάρεις σήμερα τον γιατρό σου τηλέφωνο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Nikoleta... είπε:

Εγώ ξεκίνησα να έχω συσπάσεις από 14+3. Γέννησα με πρόκληση 37+3. Μου έδωσε στην αρχή μαγνήσιο. Μετά μου αύξησε το μαγνήσιο και στα μέσα της εγκυμοσύνης έπαιρνα ειδικά τοκολυτικά χάπια για τις συσπάσεις. Είχα πάρα πολλές συσπάσεις την ημέρα 

Να πάρεις σήμερα τον γιατρό σου τηλέφωνο.

Τις τελευταίες δυο μέρες είμαι καλά επειδή είμαι ξάπλα σχεδόν όλη μέρα. Αν σηκωθώ κ κάνω καμία δουλειά ή περπατήσω λίγο με πονάει η κοιλιά μου !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 49 λεπτά, ο/η irenefron είπε:

Τις τελευταίες δυο μέρες είμαι καλά επειδή είμαι ξάπλα σχεδόν όλη μέρα. Αν σηκωθώ κ κάνω καμία δουλειά ή περπατήσω λίγο με πονάει η κοιλιά μου !

Καλά που μου το είπες. Αν είναι συσπάσεις θέλουν ξεκούραση. Εγώ με το που έκανα καμιά δουλειά έκανα σύσπαση. Και επειδή έκανα πολλές συσπάσεις την έβγαλα ξάπλα σε όλη σχεδόν την εγκυμοσύνη.

Και όταν είσαι ξαπλωμένη να είσαι στο πλάι. Γιατί ανάσκελα γίνονται πιο πολλές συσπάσεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η Nikoleta... είπε:

Καλά που μου το είπες. Αν είναι συσπάσεις θέλουν ξεκούραση. Εγώ με το που έκανα καμιά δουλειά έκανα σύσπαση. Και επειδή έκανα πολλές συσπάσεις την έβγαλα ξάπλα σε όλη σχεδόν την εγκυμοσύνη.

Και όταν είσαι ξαπλωμένη να είσαι στο πλάι. Γιατί ανάσκελα γίνονται πιο πολλές συσπάσεις.

Έτσι με κόβω και εμένα. Ξάπλα!! Περιμένω πως κ πως το ραντεβού στ γυναικολόγο την Πέμπτη να δω ότι οκά είναι καλά γιατί με τον πόνο εχω αγχωθεί. Άσχετο αλλά πόνος στα πλαϊνά της κοιλιάς είναι φυσιολογικός ;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η irenefron είπε:

Έτσι με κόβω και εμένα. Ξάπλα!! Περιμένω πως κ πως το ραντεβού στ γυναικολόγο την Πέμπτη να δω ότι οκά είναι καλά γιατί με τον πόνο εχω αγχωθεί. Άσχετο αλλά πόνος στα πλαϊνά της κοιλιάς είναι φυσιολογικός ;;

Γενικά είχα πόνους στην εγκυμοσύνη. Και στο πλάι μου είχε τύχει της κοιλιάς και πονούσα αρκετά. Αλλά θα πας και θα σε δει για να είσαι σίγουρη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kι εγώ όταν έκανα πολλές δουλειές είχα τις συσπάσεις. Και είχα κάνει και βιοψία τροφοβλάστης και με είχαν συμβουλέψει να ξεκουράζομαι κι εγώ δεν περπατούσα πολύ όπως πρέπει μετά τον όγδοο,και ορίστε άλλος ένας λόγος που δεν έσπασαν τα νερά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Εμένα τον τράχηλο δεν το μετρησε κολπικά όποτε ίσως για αυτο να έχει διαφορά στις μετρησεις του  και άλλη κοπέλα που διάβασα εδώ μέσα το είχε πει αυτό ότι στην β επιπέδου ήταν πιο μακρύς από την αυχενική 🤷‍♀️ Στο τέλος τον ρώτησα όλα είναι καλά ; Και μου είπε ναι με το καλό 
    • Σ ευχαριστώ πολύ!! Έβαλα τα μεγάλα μέσα κ κοιμήθηκαν.. Ξάπλωσα μαζί τους μέχρι να τους πάρει..
    • Καλησπέρα κορίτσια. Όσον αφορά το πότε και αν κάνουμε ωορρηξία βλέπω ότι είναι μεγάλο θέμα. Πριν μείνω έγκυος είχα κύκλο 25-27 μέρες και με το που τελείωνε η περίοδος ξεκινούσα επαφές. Την πρώτη φορά δεν προσπαθούσα στοχευμένα και έμεινα έγκυος στον δεύτερο μήνα ελεύθερων επαφών (που δυστυχώς κατέληξε σε παλινδρομη). Την δεύτερη φορά, πάλι σε διάστημα 2-3 κύκλων, πιο εντατικά και στοχευμένα και απέκτησα τον γιο μου. Την τρίτη φορά, είχα ήδη πιο μεγάλους κύκλους, νομίζω πολλές φορές δεν γινόταν ωορρηξία. Και όμως μόλις ένιωσα ότι μάλλον είχα και επεδίωξα επαφές έμεινα έγκυος (βιοχημική). Σε γενικές γραμμές πολύ εύκολα μου ήρθαν όλες. Όμως πλέον με τα σημερινά δεδομένα, δεν ξέρω αν θέλω να κάνω τεστ ωορρηξίας γιατί φοβάμαι ότι αν είναι αρνητικά θα απογοητευτω. Και ο χρόνος δεν είναι υπέρ μου πλέον, αλλά αν αρχίσω να μετράω μέρες και κάνω συνέχεια τεστ και αγχωθω δεν νομίζω να είναι καλύτερα. Ίσως κάποιες φορές πρέπει να ακολουθούμε το ένστικτο μας.  
    • Εγώ μόνο ένα σφράγισμα που έσπασε έχω και πήγα στον οδοντίατρο και μου είπε μέτα τον 5ο. Τώρα ακόμα δεν έχω πάει να σου πω την αλήθεια. Με το γυναικολόγο σου πρέπει να μιλήσεις πάντως πιστεύω...
    • Ε μια χαρά. Ο τράχηλος που μάκρυνε;;; είναι φυσιολογικό; Ανυπομονώ για το βράδυ είναι η αλήθεια!!!
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...