Μετάβαση σε περιεχόμενο

Παλινδρομη κύηση


Reginaki

Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια.

Χθες πηγα στον γιατρό, 9η εβδομάδα και το μωράκι μας παλινδρομησε. Έχει σταματήσει η καρδούλα του πριν 3-4 μέρες. Το Σάββατο πάμε για αποξεση. Όσες έχετε παρόμοια εμπειρία, κάνατε ιστολογική ανάλυση για να δείτε τι έφταιξε; Μετά από πόσο καιρό σας επέτρεψε ο γιατρός να ξεκινήσετε πάλι προσπάθειες; Και τέλος εάν έχετε να μου συστήσετε κάποιον καλό γυναικολόγο με εμπειρία σε τέτοιες περιπτώσεις για Αθήνα.

Σας ευχαριστώ πολύ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Reginaki είπε:

Καλησπέρα κορίτσια.

Χθες πηγα στον γιατρό, 9η εβδομάδα και το μωράκι μας παλινδρομησε. Έχει σταματήσει η καρδούλα του πριν 3-4 μέρες. Το Σάββατο πάμε για αποξεση. Όσες έχετε παρόμοια εμπειρία, κάνατε ιστολογική ανάλυση για να δείτε τι έφταιξε; Μετά από πόσο καιρό σας επέτρεψε ο γιατρός να ξεκινήσετε πάλι προσπάθειες; Και τέλος εάν έχετε να μου συστήσετε κάποιον καλό γυναικολόγο με εμπειρία σε τέτοιες περιπτώσεις για Αθήνα.

Σας ευχαριστώ πολύ

Κοπέλα μου λυπάμαι! Σε νιωθω και συμπάσχω!

Τη προηγούμενη Τρίτη(5/11) δυστυχώς έκανα κ γω αποξεση μετά από παλινδρομη στις 11+6! Ο γιατρός Μ δεν Μ εδοσε λεπτομέρειες για το πότε σταμάτησε η καρδούλα του(το είχαμε δει 7+1 με καρδιακή λειτουργία αλλά το έμβρυο ήταν μια βδομάδα πίσω δλδ 6+1).

Το έμβρυο το στείλαμε για ιστολογική (δεν με ρώτησε ο γιατρός απλά το έκανε) έχω ραντεβού να με δει τη Δευτέρα που έρχεται! 

Γενικά τη μέρα που είδαμε ότι παλινδρομησε Μ είπε ότι συνήθως είναι τυχαίο γεγονός (κακής ποιοτητας έμβρυο) αλλά παρόλα αυτά όταν πάω να με εξετάσει θα Μ γράψει εξετασεις θρομβοφιλιας και καρυότυπο ζεύγους. Για προσπάθειες λογικά θα Μ πει τη Δευτέρα! Όταν ξέρω θα σε ενημερωσω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η pangipot είπε:

Κοπέλα μου λυπάμαι! Σε νιωθω και συμπάσχω!

Τη προηγούμενη Τρίτη(5/11) δυστυχώς έκανα κ γω αποξεση μετά από παλινδρομη στις 11+6! Ο γιατρός Μ δεν Μ εδοσε λεπτομέρειες για το πότε σταμάτησε η καρδούλα του(το είχαμε δει 7+1 με καρδιακή λειτουργία αλλά το έμβρυο ήταν μια βδομάδα πίσω δλδ 6+1).

Το έμβρυο το στείλαμε για ιστολογική (δεν με ρώτησε ο γιατρός απλά το έκανε) έχω ραντεβού να με δει τη Δευτέρα που έρχεται! 

Γενικά τη μέρα που είδαμε ότι παλινδρομησε Μ είπε ότι συνήθως είναι τυχαίο γεγονός (κακής ποιοτητας έμβρυο) αλλά παρόλα αυτά όταν πάω να με εξετάσει θα Μ γράψει εξετασεις θρομβοφιλιας και καρυότυπο ζεύγους. Για προσπάθειες λογικά θα Μ πει τη Δευτέρα! Όταν ξέρω θα σε ενημερωσω!

Ευχαριστώ πολύ. Λυπάμαι που το περνάς κι εσύ αυτό. Είναι δύσκολο. Ο γιατρός μας πρότεινε να μην κάνουμε ιστολογική, καθώς θεωρεί ότι είναι μια τυχαία γενετική ανωμαλία, όπως και στις περισσότερες περιπτώσεις παλινδρομησε κύησης.  Έχουμε ήδη ένα παιδάκι με τον άντρα μου και σύμφωνα με τον γιατρό μου αυτή είναι η απόδειξη ότι μπορούμε να κάνουμε παιδι. Σκέφτομαι να μην ζητήσουμε ιστολογική γιατί φοβάμαι ότι θα με επηρεάσει περισσότερο ψυχολογικά.

Αν θέλεις ενημέρωσε με για το πότε θα σας επιτρέψει να ξαναπροσπαθησετε.

Καλή δύναμη σου εύχομαι και από εδώ και πέρα όλα να πάνε καλά

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 ώρες, ο/η Reginaki είπε:

Καλησπέρα κορίτσια.

Χθες πηγα στον γιατρό, 9η εβδομάδα και το μωράκι μας παλινδρομησε. Έχει σταματήσει η καρδούλα του πριν 3-4 μέρες. Το Σάββατο πάμε για αποξεση. Όσες έχετε παρόμοια εμπειρία, κάνατε ιστολογική ανάλυση για να δείτε τι έφταιξε; Μετά από πόσο καιρό σας επέτρεψε ο γιατρός να ξεκινήσετε πάλι προσπάθειες; Και τέλος εάν έχετε να μου συστήσετε κάποιον καλό γυναικολόγο με εμπειρία σε τέτοιες περιπτώσεις για Αθήνα.

Σας ευχαριστώ πολύ

επειδη το εζησα 3 φορες. να ζητησεις καρυοτυπο στα ξεσματα της αποβολης.....κ οχι ιστολογικη....δεν δινει πολλες πληροφοριες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 15/11/2019 at 11:36 ΠΜ, ο/η Reginaki είπε:

Ευχαριστώ πολύ. Λυπάμαι που το περνάς κι εσύ αυτό. Είναι δύσκολο. Ο γιατρός μας πρότεινε να μην κάνουμε ιστολογική, καθώς θεωρεί ότι είναι μια τυχαία γενετική ανωμαλία, όπως και στις περισσότερες περιπτώσεις παλινδρομησε κύησης.  Έχουμε ήδη ένα παιδάκι με τον άντρα μου και σύμφωνα με τον γιατρό μου αυτή είναι η απόδειξη ότι μπορούμε να κάνουμε παιδι. Σκέφτομαι να μην ζητήσουμε ιστολογική γιατί φοβάμαι ότι θα με επηρεάσει περισσότερο ψυχολογικά.

Αν θέλεις ενημέρωσε με για το πότε θα σας επιτρέψει να ξαναπροσπαθησετε.

Καλή δύναμη σου εύχομαι και από εδώ και πέρα όλα να πάνε καλά

Κοπέλα Μ καλησπέρα!

Η ιστολογική έδειξε ενδείξεις.χρωμοσωμικων ανωμαλιών!

Κατά τα αλλα.μας.εγραψε εξετάσεις κ μας είπε ότι αφού έρθει περίοδος μετά μπαίνουμε στις προσπάθειες κανονικά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 ώρες, ο/η pangipot είπε:

Κοπέλα Μ καλησπέρα!

Η ιστολογική έδειξε ενδείξεις.χρωμοσωμικων ανωμαλιών!

Κατά τα αλλα.μας.εγραψε εξετάσεις κ μας είπε ότι αφού έρθει περίοδος μετά μπαίνουμε στις προσπάθειες κανονικά!

Σ'ευχαριστώ πολύ. 

Εύχομαι σύντομα να γεμίσει η κοιλίτσα σου και να πάνε όλα καλά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...