Μετάβαση σε περιεχόμενο

Προσπάθεια για μωράκι


babies

Recommended Posts

Βροχερές καλημέρες σε όλα τα κορίτσια.

Έχω διαβάσει τόσο όμορφες ιστορίες μέσα σε αυτό το φορουμ. Αλλες με μεγάλη δυσκολία και άλλες με πολύ ευτυχία. Έτσι είπα σήμερα να μοιραστώ την δικιά μου.

Προσπαθούμε με τον σύζυγό μου εδώ και 5 μήνες να κάνουμε παιδάκι και από την στιγμή που μπήκαμε σε αυτή την διαδικασία νιώθω μέσα μου πως σιγά σιγά αρχίζω και διαλύομαι από το άγχος. Ξεκίνησα πριν δύο μήνες να παίρνω και φολικό οξύ σύμφωνα με την συμβουλή πάντα του γιατρού. 

Πρόσφατα επισκέφτηκα και την γιατρό μου και μου σύστησε επειδή είμαι στα 32 εάν θέλω για να μην χάνω χρόνο να κάνω κάποιες εξετάσεις για να δούμε που βρίσκομαι. Αυτό με τρόμαξε ακόμα πιο πολύ. Ξέρετε τι έρχεται πρώτα στο μυαλό; Έχω κάτι. Σίγουρα! Και ναι βρίσκομαι σε αυτή ακριβώς την κατάσταση. Νιώθω πως η καρδιά μου έχει μαυρίσει.

Και νομίζω πως το χειρότερο είναι το περιβάλλον μας. Όσο και να προσπαθούμε να πείσουμε τον εαυτό μας να μην τους ακούει, το κάνουμε. "Εγώ πολύ εύκολα με την πρώτη!" "Εγώ δεν δυσκολεύτηκα καθόλου. Φτου φτου!". Λόγια που δυστυχώς σε πληγώνουν.

Ευτυχώς έχω τον πιο δυνατό σύμμαχο δίπλα μου που είναι ο άντρας μου. Η συμβολή που δίνει ιδιαίτερα τις δύσκολες μέρες τις περιόδου είναι: "Πίστεψε το και θα γίνει".

Πείτε μου και εσείς την δικιά σας εμπειρία πως βαδίζετε; Πως τα καταφέρνετε; Φυσικά με αγάπη και σεβασμό.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

σου εύχομαι τα κλαυτερα και πολύ πολύ σύντομα κοπέλα μου...!!!!!!!

μην κάθεσαι να ακούς κανέναν θα πει ο καθένας το μακρύ του και το κοντό του..

έχω ακούσει τόσα πολλά που πλέον ακούω ξκαι τους βάζω στην θέση τους και ας παρεξηγηθούν δεν θα κάτσω να στεναχωρηθώ άλλο γιατι πολυ έκατσα και έσκασα και έκλαψα για ανθρώπους που δεν αξίζουν τιποτα...αν σου πω τι εχω ακούσει αυτα τα  χρονια που ειμαι με τον αντρα μου θα πεις πως αντέχει και δεν τους πλάκωσε

επίσης συμφωνώ με την ιατρό σου να κανεις εξετάσεις να ξερεις και να εχεις μια εικονα κοπελα μου

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 41 λεπτά, ο/η Niki94 είπε:

σου εύχομαι τα κλαυτερα και πολύ πολύ σύντομα κοπέλα μου...!!!!!!!

μην κάθεσαι να ακούς κανέναν θα πει ο καθένας το μακρύ του και το κοντό του..

έχω ακούσει τόσα πολλά που πλέον ακούω ξκαι τους βάζω στην θέση τους και ας παρεξηγηθούν δεν θα κάτσω να στεναχωρηθώ άλλο γιατι πολυ έκατσα και έσκασα και έκλαψα για ανθρώπους που δεν αξίζουν τιποτα...αν σου πω τι εχω ακούσει αυτα τα  χρονια που ειμαι με τον αντρα μου θα πεις πως αντέχει και δεν τους πλάκωσε

επίσης συμφωνώ με την ιατρό σου να κανεις εξετάσεις να ξερεις και να εχεις μια εικονα κοπελα μου

 

Πόσες δυσκολίες αντιμετωπίζεις και εσύ !!

Σου εύχομαι το όνειρο σου να γίνει πραγματικότητα πολυ σύντομα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@babies καταρχήν η @Niki94 στα λέει πολύ σωστά! Μην ακούς κανένα! Από εκεί και πέρα όμως κάνε τις εξετάσεις σου. Το πιθανότερο είναι πως δεν θα βρεις κάτι, ΟΜΩΣ αν (λέω ΑΝ) τύχει και υπάρχει κάτι καλό είναι να το ξέρεις. Τα 32 είναι μια πολύ καλή ηλικία και δεν έχεις κάτι για να φοβάσαι! Ακόμα και να βρεθεί κάτι θα το αντιμετωπίσεις! Αλλά στο ξαναλέω, στον περισσότερο κόσμο παίρνει κατά μέσο όρο 6+ μήνες οπότε μην τα ακούς όλα  τα άλλα! Σου εύχομαι καλή επιτυχία!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η babies είπε:

Βροχερές καλημέρες σε όλα τα κορίτσια.

 

Έχω διαβάσει τόσο όμορφες ιστορίες μέσα σε αυτό το φορουμ. Αλλες με μεγάλη δυσκολία και άλλες με πολύ ευτυχία. Έτσι είπα σήμερα να μοιραστώ την δικιά μου.

 

Προσπαθούμε με τον σύζυγό μου εδώ και 5 μήνες να κάνουμε παιδάκι και από την στιγμή που μπήκαμε σε αυτή την διαδικασία νιώθω μέσα μου πως σιγά σιγά αρχίζω και διαλύομαι από το άγχος. Ξεκίνησα πριν δύο μήνες να παίρνω και φολικό οξύ σύμφωνα με την συμβουλή πάντα του γιατρού. 

 

Πρόσφατα επισκέφτηκα και την γιατρό μου και μου σύστησε επειδή είμαι στα 32 εάν θέλω για να μην χάνω χρόνο να κάνω κάποιες εξετάσεις για να δούμε που βρίσκομαι. Αυτό με τρόμαξε ακόμα πιο πολύ. Ξέρετε τι έρχεται πρώτα στο μυαλό; Έχω κάτι. Σίγουρα! Και ναι βρίσκομαι σε αυτή ακριβώς την κατάσταση. Νιώθω πως η καρδιά μου έχει μαυρίσει.

 

Και νομίζω πως το χειρότερο είναι το περιβάλλον μας. Όσο και να προσπαθούμε να πείσουμε τον εαυτό μας να μην τους ακούει, το κάνουμε. "Εγώ πολύ εύκολα με την πρώτη!" "Εγώ δεν δυσκολεύτηκα καθόλου. Φτου φτου!". Λόγια που δυστυχώς σε πληγώνουν.

 

Ευτυχώς έχω τον πιο δυνατό σύμμαχο δίπλα μου που είναι ο άντρας μου. Η συμβολή που δίνει ιδιαίτερα τις δύσκολες μέρες τις περιόδου είναι: "Πίστεψε το και θα γίνει".

Πείτε μου και εσείς την δικιά σας εμπειρία πως βαδίζετε; Πως τα καταφέρνετε; Φυσικά με αγάπη και σεβασμό.

 

 

Κορίτσι μου είναι τόσο σημαντικό που είστε ομάδα με τον άντρα σου και είναι το πρώτο που μετράει..όλες περνάμε από την κατάσταση που περιγράφεις όταν προσπαθούμε για μωράκι..είναι κάτι που το θέλουμε πάρα πολύ και ταυτόχρονα δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι παραπάνω από ότι κάνουμε..εννοω ότι είναι δύσκολο να δεχτείς ότι δεν έχεις τον έλεγχο ΕΣΥ για κάτι που θες διακαώς..εγώ τους πρώτους μήνες κάθε φορά εκτός από κατά φαντασίαν έγκυος μόλις μου ερχόταν τελικά περίοδος έπεφτα σε κατάθλιψη..προσπάθησε να γεμίσεις τη ζωή σου με όμορφα πράγματα και να ζεις όμορφα και θα έρθει και η εγκυμοσύνη..εγώ στη θέση σου θα έκανα τις εξετάσεις γιατί θα με ηρεμουσαν πολυ..είναι το καλύτερο να ξέρεις τι γίνεται γιατί όπως είπε και η Τόκιο το πιο πιθανό είναι ότι θα ναι όλα καλά και αυτό θα σου δώσει τρομερή αυτοπεποίθηση και ηρεμία..κι αν κάτι δεν είναι θα το διορθώσεις χωρίς να χάσεις κανέναν άλλο κύκλο..όσο για την ηλικία είσαι τόσο μικρή που δεν πρέπει καν να το αναφέρεις..πίστη και δύναμη και θα έρθει θα το δεις..εσύ το μόνο που μπορείς να κάνεις μέχρι να έρθει είναι να φροντίζεις τον εαυτό σου και την σχέση σου με τον άντρα σου..άσε τους πάντες να λένε ότι λένε..ο κόσμος πάντα θα βρίσκει κάτι να πει..εσύ φοκους..με το καλό εύχομαι σύντομα να έχεις ευχάριστα νέα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ κορίτσι μου οι 5 μήνες είναι πολύ μικρό χρονικό διάστημα !!! Δεν σημαίνει ότι έχετε κάτι. Το σημαντικότερο όλων είναι να δώσετε βάση στην ψυχική σας ηρεμία και ευτυχία. Μην αφήνεις τίποτα και κανέναν να επηρεάζει την οικογενειακή σου γαλήνη. Πάνω απ όλα δούλεψε μέσα σου και χαλάρωσε . Σίγουρα να κανεις εξετάσεις για να ηρεμήσεις κιόλας . Ένα εύλογο χρονικό διάστημα πάντως είναι σίγουρα οι 12 μήνες . Κι εμείς στους 11 μήνες πιάσαμε μωράκι. Τους 6 πρώτους μήνες σκεφτόμουν ακριβώς όπως κι εσυ. Έχω κάτι , δεν θα κάνω παιδί ποτέ και αλλά τρελα. Έφτασα σε σημείο να μην χαίρομαι τίποτα και φυσικά να φορτώνω και τον άντρα μου που δεν έφταιγε σε τίποτα. Χαλάρωσε και μην ακούς ιστορίες άλλων . Καλά έκαναν και έπιασαν με την πρώτη παιδί να το χαίρονται αλλά μέχρι εκεί μην το αφήνεις να σε επηρεάζει. Πραγματικά όταν είπα μέςα μου τέλος η αυτοκαταστροφή θα χαρώ τη ζωή μου που αγαπώ με τον άντρα μου τσουυυυπ τον μόνο μήνα που δεν το περίμενα ήρθε . Φαντάσου είχα μια εβδομάδα καθυστέρηση και πίστευα ότι επειδή έχω μια μικρή κύστη είναι ανωμαλία της περίοδου. Σου εύχομαι σύντομα να γίνει το όνειρο σας πραγματικότητα . ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ειναι πραγματικά τόσο όμορφο να ακους τις ιστορίες άλλων γυναικών. Και τι έχουν περάσει.

Ευχαριστω παρα πολυ και μόνο που μοιραστήκατε την άποψη σας και την εμπειρία σας μαζί μου.?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσι μου και εγώ προσπαθούσα με τον αντρουλη μου 6 μήνες κ κάθε μήνα απογοητευομουν και να τα κλάματα!!!! Τον ένα και μοναδικό μήνα που είπα τελείωσε δε θα πεθάνω όταν είναι να έρθει θα έρθει και το ξέχασα κ εγώ ή ίδια ότι προσπαθούμε για νινακι τσουυυυυπππππ!!!!! Ήρθε η μικρή μας!!! Τώρα είμαι στον 8ο μήνα κ ανυπομονώ να τη δω!!! Κάνε τις εξετάσεις σου κ αφου σιγουρευτείς πως όλα είναι καλά που σίγουρα είναι όλα καλά βγαλτο από το μυαλό σου τελείως!!!!Και θα δεις πόσο γρήγορα θα έρθει!!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η Linaki.24 είπε:

Κορίτσι μου και εγώ προσπαθούσα με τον αντρουλη μου 6 μήνες κ κάθε μήνα απογοητευομουν και να τα κλάματα!!!! Τον ένα και μοναδικό μήνα που είπα τελείωσε δε θα πεθάνω όταν είναι να έρθει θα έρθει και το ξέχασα κ εγώ ή ίδια ότι προσπαθούμε για νινακι τσουυυυυπππππ!!!!! Ήρθε η μικρή μας!!! Τώρα είμαι στον 8ο μήνα κ ανυπομονώ να τη δω!!! Κάνε τις εξετάσεις σου κ αφου σιγουρευτείς πως όλα είναι καλά που σίγουρα είναι όλα καλά βγαλτο από το μυαλό σου τελείως!!!!Και θα δεις πόσο γρήγορα θα έρθει!!!! 

Αχ με το καλοοοοοο να έρθει η μπεμπουλα σου!!

Την όμορφη και η δικιά σου ιστορία !!

Ναι απο τις περισσοτερες εμπειρίες αυτο ακούω πως οταν χαλαρώνουμε έρχεται.

Μακαρι ??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η babies είπε:

Αχ με το καλοοοοοο να έρθει η μπεμπουλα σου!!

Την όμορφη και η δικιά σου ιστορία !!

Ναι απο τις περισσοτερες εμπειρίες αυτο ακούω πως οταν χαλαρώνουμε έρχεται.

Μακαρι ??

Μα είναι η αλήθεια αυτή!!!! Το άγχος είναι ο μεγαλύτερος εχθρός σε πολλά θέματα αλλά σε αυτό είναι το πιο βασικό!!!! Σε ευχαριστώ πολύ να σαι καλά κ εσύ γρήγορα με ένα σπορακι στην κοιλίτσα σου! Στο εύχομαι από καρδιάς!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 14/11/2019 at 9:05 ΠΜ, ο/η babies είπε:

Βροχερές καλημέρες σε όλα τα κορίτσια.

 

Έχω διαβάσει τόσο όμορφες ιστορίες μέσα σε αυτό το φορουμ. Αλλες με μεγάλη δυσκολία και άλλες με πολύ ευτυχία. Έτσι είπα σήμερα να μοιραστώ την δικιά μου.

 

Προσπαθούμε με τον σύζυγό μου εδώ και 5 μήνες να κάνουμε παιδάκι και από την στιγμή που μπήκαμε σε αυτή την διαδικασία νιώθω μέσα μου πως σιγά σιγά αρχίζω και διαλύομαι από το άγχος. Ξεκίνησα πριν δύο μήνες να παίρνω και φολικό οξύ σύμφωνα με την συμβουλή πάντα του γιατρού. 

 

Πρόσφατα επισκέφτηκα και την γιατρό μου και μου σύστησε επειδή είμαι στα 32 εάν θέλω για να μην χάνω χρόνο να κάνω κάποιες εξετάσεις για να δούμε που βρίσκομαι. Αυτό με τρόμαξε ακόμα πιο πολύ. Ξέρετε τι έρχεται πρώτα στο μυαλό; Έχω κάτι. Σίγουρα! Και ναι βρίσκομαι σε αυτή ακριβώς την κατάσταση. Νιώθω πως η καρδιά μου έχει μαυρίσει.

 

Και νομίζω πως το χειρότερο είναι το περιβάλλον μας. Όσο και να προσπαθούμε να πείσουμε τον εαυτό μας να μην τους ακούει, το κάνουμε. "Εγώ πολύ εύκολα με την πρώτη!" "Εγώ δεν δυσκολεύτηκα καθόλου. Φτου φτου!". Λόγια που δυστυχώς σε πληγώνουν.

 

Ευτυχώς έχω τον πιο δυνατό σύμμαχο δίπλα μου που είναι ο άντρας μου. Η συμβολή που δίνει ιδιαίτερα τις δύσκολες μέρες τις περιόδου είναι: "Πίστεψε το και θα γίνει".

Πείτε μου και εσείς την δικιά σας εμπειρία πως βαδίζετε; Πως τα καταφέρνετε; Φυσικά με αγάπη και σεβασμό.

 

 

κλάματα, νεύρα, απογοήτευση και στο τέλος με αισιοδοξία πάμε για τον επόμενο μήνα.... Πάντα οοοοοοσο και να έχουμε απογοητευτεί (που πίστεψε με 5 μήνες δεν είναι τπτ) πάντα με κάποιο μαγικό τρόπο βρίσκουμε το κουράγιο και την ελπίδα και ξαναπροσπαθουμε.. Και ξανά μανά μέχρι να δούμε και εμείς το επιθυμητό αποτέλεσμα... Φυσικά διαλύεται στο άγχος και φυσικά όσο καλός άνθρωπος και αν είσαι εκείνη τη στιγμή δε θες να ακούς για καμιά που έμεινε έγκυος και εσύ ακόμη τπτ.. Όχι γτ φυσικά ζηλεύεις και δε θες να είναι.. Αλλά γτ δε μπορείς να πεις και εσύ τα ίδια όμορφα νέα και λες μπράβο να πάει καλά.. Αλλά γτ όχι και εγώ ρε γαμωτο; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Μπράβο κορίτσι μου με το καλοοο το μωρακι σας όλα τέλεια πηγαίνουν μπράβο  🥰
    • Εμείς την κάναμε 22+4 την β επιπέδο για αυτό εμένα γραφει 507γρ αλλά το μετρησε 2 φορές και κρατησε την πιο μεγάλη πιστεύω πως είναι λιγότερο αλλά τέλος πάντων 😅 επισης στην βδομαδα που είσαι είχα κάνει στην κόρη μου και ήταν 380 όπως και σε εσενα ☺️ μια χαρά είναι 
    • @Diwni σε ευχαριστώ για την σκέψη σου...εδώ περίμενα να φτάσει επιτέλους η ωορρηξία... άργησε... @Παρασκευαιδου σε ευχαριστώ πολύ για τα φιλιά .. ανταποδίδω... Με δυο παιδιά μάνα μου που να βρω χρόνο και κουράγιο για δύο επαφές;;🤣 Μία και πολύ είναι....ψοφια είμαι καθημερινές...αλλά τι να κάνω αφού δεν έπεσε ΣΚ θα κάνω την θυσία 😋🤣
    • ημουν 21+1...την προηγούμενη Τετάρτη. Απλά μου φαίνεται περίεργο..ή ο δικός μου θα βγει πολύ μικρός 🤷
    • Δεν σε παρακολουθεί με υπερήχους;;;; Εγώ όταν επερνα χάπια διέγερσης με εβλεπε τρεις φορές με υπερήχους από την 10η μέρα μέχρι 14η και μου έλεγε να ερθω σε επαφές συγκεκριμένες μέρες όπως εσυ! Έπρεπε να σε δει για να δείτε αν έκανες ωοθυλάκια και ποσά! Με τις εξετάσεις εννοειται πως θα δεις αν έγινε η ωορρηξια και συγκεκριμένα με την προγεστερονη απλά γτ να μη ξερεις ποσά ωοθυλάκιο έκανες και ποτέ περίπου θα γίνει η ωορρηξια; Τα ινοφερτ βοηθανε αλλά θέλουν από 3 μήνες και μετά για να δράσουν! Σε καταλαβαίνω απόλυτα κορίτσι μου🙏υπομονή και επιμονή να έρθει το θαυματακι μας❤️
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...