Μετάβαση σε περιεχόμενο

5η εβδομάδα υπέρηχος


Recommended Posts

Καλησπέραααα. Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση. Αύριο εχω το πρώτο ραντεβού στο γυναικολόγο μετά την αποκάλυψη !!!Οπως το υπολογίζω, σύμφωνα με την τελευταία περίοδο, είμαι 5,5 εβδομάδων! Αύριο θα γίνει κανονικά υπέρηχος ή είναι νωρις; Θα φαίνεται το έμβρυο ; Επίσης έτσι υπολογίζουν τις εβδομάδες, όπως το έκανα εγώ ;;γιατί ρώτησα το γιατρό κ μου είπε θα το δείξει ο υπέρηχος. Εγώ νόμιζα ότι μετράνε από την τελευταία περίοδο !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η irenefron είπε:

Καλησπέραααα. Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση. Αύριο εχω το πρώτο ραντεβού στο γυναικολόγο μετά την αποκάλυψη !!!Οπως το υπολογίζω, σύμφωνα με την τελευταία περίοδο, είμαι 5,5 εβδομάδων! Αύριο θα γίνει κανονικά υπέρηχος ή είναι νωρις; Θα φαίνεται το έμβρυο ; Επίσης έτσι υπολογίζουν τις εβδομάδες, όπως το έκανα εγώ ;;γιατί ρώτησα το γιατρό κ μου είπε θα το δείξει ο υπέρηχος. Εγώ νόμιζα ότι μετράνε από την τελευταία περίοδο !

Καλησπέρα και συγχαρητήρια!! 5η εβδομάδα γενικά να δείτε κάτι είναι πάρα πολύ νωρίς ίσως δείτε σάκο συνήθους 7η εβδομαδα ακούμε καρδούλα και βλέπουμε μια κουκίδα μέσα στο σάκο που είναι το εμβρυο λόγο πολύ μικρή ηλικία κύησης ο υπέρηχος γίνεται κολπικά!! Η έγκυμοσυνη μετριέται βαφή τερ όπως είπες! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η irenefron είπε:

Καλησπέραααα. Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση. Αύριο εχω το πρώτο ραντεβού στο γυναικολόγο μετά την αποκάλυψη !!!Οπως το υπολογίζω, σύμφωνα με την τελευταία περίοδο, είμαι 5,5 εβδομάδων! Αύριο θα γίνει κανονικά υπέρηχος ή είναι νωρις; Θα φαίνεται το έμβρυο ; Επίσης έτσι υπολογίζουν τις εβδομάδες, όπως το έκανα εγώ ;;γιατί ρώτησα το γιατρό κ μου είπε θα το δείξει ο υπέρηχος. Εγώ νόμιζα ότι μετράνε από την τελευταία περίοδο !

Καλησπέρα! Εύχομαι όλα να πάνε καλά!

Εγώ είδα μόνο σάκο όταν ήμουν 4εβδ + 6ημ. Οπότε λογικά με υπέρηχο θα σε δει.

Οι εβδομάδες υπολογίζονται από την 1η μέρα της τελευταίας περιόδου σου. Ο υπέρηχος δείχνει αν το έμβρυο είναι μεγαλύτερο, μικρότερο ή ίδιο με την τελευταία σου περίοδο.

Εμένα για παράδειγμα στον υπέρηχο το μωρό το έβρισκαν 1 βδομάδα μεγαλύτερο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 34 λεπτά, ο/η Nikoleta... είπε:

Καλησπέρα! Εύχομαι όλα να πάνε καλά!

Εγώ είδα μόνο σάκο όταν ήμουν 4εβδ + 6ημ. Οπότε λογικά με υπέρηχο θα σε δει.

Οι εβδομάδες υπολογίζονται από την 1η μέρα της τελευταίας περιόδου σου. Ο υπέρηχος δείχνει αν το έμβρυο είναι μεγαλύτερο, μικρότερο ή ίδιο με την τελευταία σου περίοδο.

Εμένα για παράδειγμα στον υπέρηχο το μωρό το έβρισκαν 1 βδομάδα μεγαλύτερο.

Δεν το κατάλαβα. Δυο εβδομάδες μεγαλύτερο από την τελευταία περίοδο ; Πως γίνεται αυτό ;επίσης είναι ρωτήσω κάτι χαζό. Άλλο ο υπέρηχος άλλο το υπερηχογράφημα ;; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η irenefron είπε:

Δεν το κατάλαβα. Δυο εβδομάδες μεγαλύτερο από την τελευταία περίοδο ; Πως γίνεται αυτό ;επίσης είναι ρωτήσω κάτι χαζό. Άλλο ο υπέρηχος άλλο το υπερηχογράφημα ;; 

Εσύ μέτρησες από την 1η μέρα της τελευταίας περιόδου σου; Ή από την τελευταία μέρα; Το έμβρυο το βρήκαν στον υπέρηχο 1 βδομάδα μεγαλύτερο με βάση τις μετρήσεις που του έκαναν. Γίνεται να το βρουν και μικρότερο ή το ίδιο.

Υπερηχογράφημα είναι η εξέταση. Αλλά και με τον υπέρηχο το ίδιο ξέρω ότι εννοούμε. Εσένα θα σε εξετάσει για να δει σάκο κολπικά ή κοιλιακά. Συνήθως στην αρχή κάνουν κολπική εξέταση.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 56 λεπτά, ο/η Nikoleta... είπε:

Εσύ μέτρησες από την 1η μέρα της τελευταίας περιόδου σου; Ή από την τελευταία μέρα; Το έμβρυο το βρήκαν στον υπέρηχο 1 βδομάδα μεγαλύτερο με βάση τις μετρήσεις που του έκαναν. Γίνεται να το βρουν και μικρότερο ή το ίδιο.

Υπερηχογράφημα είναι η εξέταση. Αλλά και με τον υπέρηχο το ίδιο ξέρω ότι εννοούμε. Εσένα θα σε εξετάσει για να δει σάκο κολπικά ή κοιλιακά. Συνήθως στην αρχή κάνουν κολπική εξέταση.

Την πρώτη μέρα. 6/10 τελευταία περιοδος. Μα πως γίνεται να είναι μεγαλύτερο; Μικρότερο μπορώ να το καταλάβω γτ η επαφή ήταν δυο εβδομάδες μετά τις γόνιμες μέρες αλλά το μεγαλύτερο δεν μπορώ να το καταλάβω ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η irenefron είπε:

Την πρώτη μέρα. 6/10 τελευταία περιοδος. Μα πως γίνεται να είναι μεγαλύτερο; Μικρότερο μπορώ να το καταλάβω γτ η επαφή ήταν δυο εβδομάδες μετά τις γόνιμες μέρες αλλά το μεγαλύτερο δεν μπορώ να το καταλάβω ?

Άρα σωστά μετράς. Κι όμως γίνεται. Εννοούν ότι είναι μεγαλύτερο σε μέγεθος το έμβρυο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Nikoleta... είπε:

Άρα σωστά μετράς. Κι όμως γίνεται. Εννοούν ότι είναι μεγαλύτερο σε μέγεθος το έμβρυο.

Διάβαζα τώρα ότι το έμβρυο είναι μικρότερο όταν η ωορρηξία καθυστερήσει και εμένα καθυστέρησε αυτό το μήνα οπότε λογικά θα είναι λιγοτερο  από 5 εβδομάδες !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η irenefron είπε:

Διάβαζα τώρα ότι το έμβρυο είναι μικρότερο όταν η ωορρηξία καθυστερήσει και εμένα καθυστέρησε αυτό το μήνα οπότε λογικά θα είναι λιγοτερο  από 5 εβδομάδες !

Το εμβρυο αναπτυσετε μεσα σε τοσο μικρο χρονικο διαστημα που θα απορρησεις και εσυ η ιδια!!εμενα στην 6η βδομαδα δν υπηρχε τπτ μονο σακος και στην 8η ειχε αναπτυχθει πολυ!δν ξερω αν παιζει ρολο αν εχεις καθυστερημενη ωορρηξια η οχι.παντως διαβασα οτι την πητ την βρισκεις αν προσθεσεις στην πρωτη ημερα της προηγουμενης περιοδου 10 μερςες και αφαιρεσεις 4 μηνες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 13/11/2019 at 10:30 ΜΜ, ο/η irenefron είπε:

Διάβαζα τώρα ότι το έμβρυο είναι μικρότερο όταν η ωορρηξία καθυστερήσει και εμένα καθυστέρησε αυτό το μήνα οπότε λογικά θα είναι λιγοτερο  από 5 εβδομάδες !

Ναι έτσι λένε. Αλλά και αν γενικά είναι μεγαλύτερο ή μικρότερο σαν μέγεθος.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...