Μετάβαση σε περιεχόμενο

Ηχογενής ενδοκαρδιακή εστία στο έμβρυο (golf ball)


Recommended Posts

Κορίτσια καλημέρα! Χτες είχα την Β'επιπεδου και μου είπαν ότι όλα φαίνονται καλά. Το μοναδικό εύρημα ήταν το λεγόμενο golf ball στην αριστερή κοιλία της καρδούλας του.. Μου είπαν ότι αυτο από μόνο του ως εύρημα δε μας ανησυχεί. Αν όμως είχαν βρει, επίσης, και κάποιους άλλους δείκτες τότε ίσως να προβληματιζομασταν σχετικά με το σύνδρομο down. 

Λίγο που το έψαξα στο ίντερνετ, όντως διαβάζω ότι από μόνο του δεν είναι κάτι. Ίσα ίσα που πολλές φορές στο τρίτο τρίμηνο μπορει κ να φυγει από μόνο του..

Γενικά είμαι ήρεμη, προσπαθώ να μη κάνω σενάρια στο μυαλό μου κ να έχω εμπιστοσύνη στον εξειδικευμένο γιατρό που μου έκανε την εξέταση, αλλά θα με ενδιέφερε να ακούσω και τις δικές σας εμπειρίες... 

Υπάρχει κάποια κοπέλα που να είχε αυτή την εμπειρία και όλα ήταν καλά με το παιδάκι της? 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 λεπτά, ο/η Petalouditsa28 είπε:

Κορίτσια καλημέρα! Χτες είχα την Β'επιπεδου και μου είπαν ότι όλα φαίνονται καλά. Το μοναδικό εύρημα ήταν το λεγόμενο golf ball στην αριστερή κοιλία της καρδούλας του.. Μου είπαν ότι αυτο από μόνο του ως εύρημα δε μας ανησυχεί. Αν όμως είχαν βρει, επίσης, και κάποιους άλλους δείκτες τότε ίσως να προβληματιζομασταν σχετικά με το σύνδρομο down. 

Λίγο που το έψαξα στο ίντερνετ, όντως διαβάζω ότι από μόνο του δεν είναι κάτι. Ίσα ίσα που πολλές φορές στο τρίτο τρίμηνο μπορει κ να φυγει από μόνο του..

Γενικά είμαι ήρεμη, προσπαθώ να μη κάνω σενάρια στο μυαλό μου κ να έχω εμπιστοσύνη στον εξειδικευμένο γιατρό που μου έκανε την εξέταση, αλλά θα με ενδιέφερε να ακούσω και τις δικές σας εμπειρίες... 

Υπάρχει κάποια κοπέλα που να είχε αυτή την εμπειρία και όλα ήταν καλά με το παιδάκι της? 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.. 

Καληδπερ πεταλουδιτσα μου 

και στις δυο μου κορες ειχα το ιδιο μαλιστα στην τωρινη μου ειχα δυο ηχογεννης εστιες αλλα ειναι απριβως οπως σου τα ειπανε χωρις αλλο ευρημα δεν τιθεται θεμα και στο ντομπλερ μπορει να εχει εξαφανιστει κιολας :)

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η netspirit είπε:

Καληδπερ πεταλουδιτσα μου 

και στις δυο μου κορες ειχα το ιδιο μαλιστα στην τωρινη μου ειχα δυο ηχογεννης εστιες αλλα ειναι απριβως οπως σου τα ειπανε χωρις αλλο ευρημα δεν τιθεται θεμα και στο ντομπλερ μπορει να εχει εξαφανιστει κιολας :)

 

Ουφ! Ανακουφιστική η απάντηση σου...! Χίλια ευχαριστώ κοριτσι μου! Να σου ζήσουν τα κορίτσακια σου! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Petalouditsa28 είπε:

Ουφ! Ανακουφιστική η απάντηση σου...! Χίλια ευχαριστώ κοριτσι μου! Να σου ζήσουν τα κορίτσακια σου! 

Με το καλο να δεχτεις κ εσυ το μωρακι σου

εγω σε λιγες μερες μπαινω στο μηνα μου :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 57 λεπτά, ο/η netspirit είπε:

Με το καλο να δεχτεις κ εσυ το μωρακι σου

εγω σε λιγες μερες μπαινω στο μηνα μου :)

Ααα ναι θυμήθηκα! Είχαμε ξανά μιλήσει στο θέμα που αφορούσε τον παιδικό σταθμό! Πως τα πάτε? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Petalouditsa28 είπε:

Ααα ναι θυμήθηκα! Είχαμε ξανά μιλήσει στο θέμα που αφορούσε τον παιδικό σταθμό! Πως τα πάτε? 

Μια χαρα δοξα το θεο δεν ειχαμε κλαμματα τιποτα ! Το πρωι μονη της περνει τη τσαντα της κ περιμενει να παμε σχολειο. 
φυσικα ομως κ δεν ελειψαν οι ιωσεις κατι που με αποθαρρυνει στο να την συνεχισω πλεον :(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσι μου,και με το καλό το μωράκι σου.Εγώ έκανα β επιπέδου τον Αυγουστο και μου βρήκαν κι εμένα αυτό το κομβίο.Προχθές που πήγα για ντόπλερ είχε φύγει.Σε παρα πολλές κοπέλες το βρίσκουν και συνήθως φεύγει μέχρι τη γέννα.Επίσης αυτό που σου είπαν ότι σαν μοναδικό εύρημα δεν λέει τίποτα,ισχύει,όλοι οι γιατροί τα ίδια λένε.Μην στεναχωριέσαι!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Petalouditsa28 είπε:

Κορίτσια καλημέρα! Χτες είχα την Β'επιπεδου και μου είπαν ότι όλα φαίνονται καλά. Το μοναδικό εύρημα ήταν το λεγόμενο golf ball στην αριστερή κοιλία της καρδούλας του.. Μου είπαν ότι αυτο από μόνο του ως εύρημα δε μας ανησυχεί. Αν όμως είχαν βρει, επίσης, και κάποιους άλλους δείκτες τότε ίσως να προβληματιζομασταν σχετικά με το σύνδρομο down. 

Λίγο που το έψαξα στο ίντερνετ, όντως διαβάζω ότι από μόνο του δεν είναι κάτι. Ίσα ίσα που πολλές φορές στο τρίτο τρίμηνο μπορει κ να φυγει από μόνο του..

Γενικά είμαι ήρεμη, προσπαθώ να μη κάνω σενάρια στο μυαλό μου κ να έχω εμπιστοσύνη στον εξειδικευμένο γιατρό που μου έκανε την εξέταση, αλλά θα με ενδιέφερε να ακούσω και τις δικές σας εμπειρίες... 

Υπάρχει κάποια κοπέλα που να είχε αυτή την εμπειρία και όλα ήταν καλά με το παιδάκι της? 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.. 

Μην ανησυχείς αφού δε βρέθηκε άλλος δείκτης παρών. Κι εμένα στην β' επιπέδου ήταν παρών αυτός ο δείκτης και πήγα αμέσως σε εμβρυοκαρδιολόγο. Αλλά μου είπε ότι δεν είναι τίποτα. Γέννησα πριν 25 μέρες και είναι όλα καλά. Οπότε μην ανησυχείς.

Με το καλό να έρθει το μωράκι σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 1 month later...

Καλημερα!και σε εμενα εχουν βρει μια ηχογενης εστια στον μικρο μου και δν ειχε φυγει στο doppler.οταν τον ρωτησα τον γιατρο που μου εκανε το doppler μου ειπε γτ να εχει φυγει αφου δν ενοχλει καπου,συνηθως μετα τον πρωτο χρονο ζωης του παιδιου φευγει.δν τον ανυσηχησε καθολου,αφου φαντασπυ εγω του ελεγα να δουμε αν εχει φυγει.απλα εμενα επδ και στηναυχενικη το αυχενικο υγρο ηταν στα 3mm εκανα την αναλυτικη εξεταση αιματος nipt που ηταν μιαχαρα και μετα την β επιπεδου εκανα και εμβρυοκαρδυογραφημα που επισης ηταν πολυ καλο.με το καλο το μωρακι σου και μην ανυσηχεις δν ειναι τπτ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κι σε μας το βρήκαν στην Β επιπέδου, μου είπαν να μην ανησυχώ. Εγώ είχα ήδη κάνει προληπτικά εξέταση nipt και βγήκαν όλα καλά. Στο ντοπλερ 32η βδομάδα είχε φύγει, σε κάποια μωράκια μένει αλλά δεν είναι κάτι. Τώρα περιμένω σε μια εβδομάδα να γεννήσω ❣️ σου εύχομαι κ σένα με το καλό!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια! Πηγα χτες για υπέρηχο (26 κ 5 πλεον) κ δεν είχε φύγει.. Ομως και πάλι μου ειπε ο γιατρος μου οτι δεν ανησυχεί καθόλου εφοσον ηταν ο μοναδικος δείκτης που ήταν παρόν.... Σας ευχαριστώ ολες! Να ναι καλα τα παιδάκια σας! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...