Μετάβαση σε περιεχόμενο

Πρώτες προσπάθειες


Dimitra91

Recommended Posts

στις πριν 4 ώρες, ο/η Elenikon είπε:

Τα ίδια κ εγώ...δεν το συζητάω με άλλους..καλώς κακώς.. νιώθω καλύτερα έτσι.

Νιώθω ότι αν το συζητάς με άλλους σε ρωτάνε μήπως έχουμε τίποτα κ αν δεν έχεις σε πιάνει όσο να ναι κάτι . 
Εγώ στην αρχή είχα στο μυαλό μου ότι με την πρώτη φορά μένεις κ όταν είδα ότι δεν ήρθε με πείραξε ποσό μάλλον να σε ρωτάνε . 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Elisa91 είπε:

Νιώθω ότι αν το συζητάς με άλλους σε ρωτάνε μήπως έχουμε τίποτα κ αν δεν έχεις σε πιάνει όσο να ναι κάτι . 
Εγώ στην αρχή είχα στο μυαλό μου ότι με την πρώτη φορά μένεις κ όταν είδα ότι δεν ήρθε με πείραξε ποσό μάλλον να σε ρωτάνε . 

Έχεις δίκιο....Όταν δεν θες παιδί αν κάτι γίνει το παραμικρό λες έμεινα έγκυος....και τώρα;;;κάθε μέρα επαφή να έχεις δεν θα μείνεις ! Χαχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 33 λεπτά, ο/η Elenikon είπε:

Έχεις δίκιο....Όταν δεν θες παιδί αν κάτι γίνει το παραμικρό λες έμεινα έγκυος....και τώρα;;;κάθε μέρα επαφή να έχεις δεν θα μείνεις ! Χαχα

Αχ αστα να πάνε ! Και σου λέει η άλλη μια φορά το κάναμε κ έμεινα ?χαχχαχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Elenikon είπε:

Μακάρι να είσαι έγκυος και να μην ερθει τίποτα....!!!❤️

Μακάρι να έρθει το μπεμπάκι σε όλες μας!!!

Και ναι έτσι συμβαίνει πριν ξεκινήσεις προσπάθειες, πριν γενικά θελήσεις να μπεις σε αυτή τη διαδικασία σου φαίνεται ότι με το που ξεκινήσεις θα μείνεις κι έγκυος!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια και από εδωωω!!Δεν περνάνε οι μέρες αυτού του μήνα μου φαίνεται!! Εσείς τι κάνετε;; Θέλω να ακούσουμε ευχάριστα σύντομα...............

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια καλημέρα :) Διαβάζω μέρες την κουβέντα σας, γενικότερα διαβάζω μέρες διάφορες συζητήσεις και σήμερα το πήρα απόφαση να μπω. Είμαι 35 χρονών και παντρεμένη εδώ και 4 χρόνια. Με τον σύζυγο δεν έχουμε ξεκινήσει ελεύθερες επαφές όμως αποφασίσαμε να μπούμε σε πρόγραμμα για μωράκι σιγά σιγά. Η αλήθεια είναι οτι μέχρι τώρα δεν ένοιωθα έτοιμη (νομίζω ποτέ δε θα είμαι 100%) αλλά από την άλλη αγχώνομαι συνδυαστικά για λόγους ηλικίας/χασιμότο αλλά και ιστορικό στην οικογένεια με θρομβοφιλία. Την Παρασκευή έχω προγραμματισμένο ραντεβού με το γυναικολόγο μου για τον ετήσιο έλεγχο και θα ζητήσω γενικότερα να συζητήσουμε για το θέμα και να μου δώσει και τις βασικές εξετάσεις που χρειάζονται για προγεννητικό έλεγχο. Θέλω να χάσω και λίγα κιλά συν τις άλλοις και γενικότερα έχω αγχωθεί με όλα αυτά.. Αλλά με το που θα ολοκληρώσω τις εξετάσεις θα ξεκινήσουμε σοβαρά τις προσπάθειες. Δεν έχω σταθερό κύκλο αλλά εδώ και 6 μήνες έχω αρχίσει και χρησιμοποιώ τεστάκια κάθε μήνα για να ξέρω τι μου γίνεται, και παρατηρώντας τον εαυτό μου νομίζω πως μπορώ να καταλάβω πλέον πότε έχω ωορρηξία. Διάβασα οτι κάποιες έχετε κάνει εξετάσεις πριν τις προσπάθειες και κάποιες όχι. Οποιαδήποτε συμβουλή πάνω σε αυτό θα την εκτιμούσα ιδιαίτερα! Τα βασικά που θέλω οπωσδήποτε να κάνω είναι για κυστική ίνωση, μεσογειακή αναιμία και θρομβοφιλία. Εύχομαι τα καλύτερα σε όλες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια!!!

Εύχομαι να έχουμε μία ήρεμη ημέρα!

@Elenikon Εμένα πάλι μου φαίνεται ότι περνάει λίγο γρήγορα αλλά ίσως είναι επειδή είμαι φορτωμένη με πολλές δουλειές. Μακάρι να έχουμε σύντομα ευχάριστα νέα από όλες σας!!!

Ξύπνησα λίγο αδιάθετη σήμερα. Κατα τα άλλα οκ. Εσύ τι κάνεις;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Dimitra91 είπε:

Καλημέρα κορίτσια!!!

Εύχομαι να έχουμε μία ήρεμη ημέρα!

@Elenikon Εμένα πάλι μου φαίνεται ότι περνάει λίγο γρήγορα αλλά ίσως είναι επειδή είμαι φορτωμένη με πολλές δουλειές. Μακάρι να έχουμε σύντομα ευχάριστα νέα από όλες σας!!!

Ξύπνησα λίγο αδιάθετη σήμερα. Κατα τα άλλα οκ. Εσύ τι κάνεις;

Καλά ειμαι!!! Δεν ξέρω, μια λέω πως πέρασε ο καιρός και φτάνουν Χριστούγεννα και την άλλη παρακαλάω να έρθει σουκου να χαλαρώσω λίγο...Περαστικά σου εύχομαι,ελπίζω να μην είναι κάτι..Με αυτό τον καιρό βέβαια μια κρύο μια ζεστή δεν ξέρω αν τη γλιτώσουμε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η dage είπε:

Κορίτσια καλημέρα :) Διαβάζω μέρες την κουβέντα σας, γενικότερα διαβάζω μέρες διάφορες συζητήσεις και σήμερα το πήρα απόφαση να μπω. Είμαι 35 χρονών και παντρεμένη εδώ και 4 χρόνια. Με τον σύζυγο δεν έχουμε ξεκινήσει ελεύθερες επαφές όμως αποφασίσαμε να μπούμε σε πρόγραμμα για μωράκι σιγά σιγά. Η αλήθεια είναι οτι μέχρι τώρα δεν ένοιωθα έτοιμη (νομίζω ποτέ δε θα είμαι 100%) αλλά από την άλλη αγχώνομαι συνδυαστικά για λόγους ηλικίας/χασιμότο αλλά και ιστορικό στην οικογένεια με θρομβοφιλία. Την Παρασκευή έχω προγραμματισμένο ραντεβού με το γυναικολόγο μου για τον ετήσιο έλεγχο και θα ζητήσω γενικότερα να συζητήσουμε για το θέμα και να μου δώσει και τις βασικές εξετάσεις που χρειάζονται για προγεννητικό έλεγχο. Θέλω να χάσω και λίγα κιλά συν τις άλλοις και γενικότερα έχω αγχωθεί με όλα αυτά.. Αλλά με το που θα ολοκληρώσω τις εξετάσεις θα ξεκινήσουμε σοβαρά τις προσπάθειες. Δεν έχω σταθερό κύκλο αλλά εδώ και 6 μήνες έχω αρχίσει και χρησιμοποιώ τεστάκια κάθε μήνα για να ξέρω τι μου γίνεται, και παρατηρώντας τον εαυτό μου νομίζω πως μπορώ να καταλάβω πλέον πότε έχω ωορρηξία. Διάβασα οτι κάποιες έχετε κάνει εξετάσεις πριν τις προσπάθειες και κάποιες όχι. Οποιαδήποτε συμβουλή πάνω σε αυτό θα την εκτιμούσα ιδιαίτερα! Τα βασικά που θέλω οπωσδήποτε να κάνω είναι για κυστική ίνωση, μεσογειακή αναιμία και θρομβοφιλία. Εύχομαι τα καλύτερα σε όλες!

Καλώς ήρθες στην παρέα μας!!Πιστεύω ότι η γιατρός θα σε κατευθύνει όταν πας για ότι χρειάζεται να κανεις! Είναι πολύ καλό που έχεις καταλάβει το σώμα σου και μπορείς να γνωρίζεις τη μέρα που είσαι σε ωορρηξία.Σου εύχομαι να μην ταλαιπωρηθείς καθόλου και σύντομα να είσαι έγκυος και να μας πεις τα ευχάριστα! Η αλήθεια είναι ότι ποτέ δεν θα νιώθουμε απόλυτα έτοιμες για να γίνουμε μάνες αλλά πιστεύω αυτό είναι έμφυτο σε κάθε γυναίκα. Εγώ τώρα, πριν καν μείνω έγκυος,μόνο και μόνο που είμαι στη προσπάθεια αρχίζω να το λαχταρώ πιο πολύ κ ανυπομονώ! Νιώθω αγάπη γι'αυτό το πλασματακι κι ας μην εχει έρθει ακόμα...ούτε καν μέσα στη κοιλιά μου.Θα χαρούμε να είσαι εδώ και να τα λέμε! Να δίνουμε η μία δύναμη στην άλλη!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 19/11/2019 at 12:01 ΜΜ, ο/η Dimitra91 είπε:

Καλημέρα κορίτσια τρέχω λίγο αλλά σας διαβάζω!!! Τι κάνετε εσεις;

@Demoula91 Καλώς ήρθες κορίτσι μου να ζήσετε και να είστε ευτυχισμένοι!!! Θα έρθει και το μωρό και θα ολοκληρώσει την ευτυχία σας! Μόνο μην αγχώνεσαι!!!

@tzina819 Σου εύχομαι να περάσεις καταπληκτικά!!!!! Όσο για την ωορρηξία μου δεν ξέρω αν την προλάβω.... αλλά δεν πειράζει! Όταν ειναι να έρθει θα έρθει!

@Elisa91 Έχε πίστη!!!! Μακάρι να έχει γίνει το θαυματάκι σου και να μας ανεβάσεις το θετικό τεστάκι! Όπως και να έχει όμως, κι αν δεν έχει γίνει, δεν θα απογοητευτείς!!! Θα έρθει σίγουρα κάποια στιγμή!!!

@Γωγω 98 @olgakou21 @st3llina @Elenikon εσείς πως είστε κορίτσια;;;;

Σήμερα πήγα στον ενδοκρινολόγο και έκανα υπέρηχο! Μου είπε ότι είναι όλα μια χαρά! Και η τιμή TSH μου είναι απόλυτα φυσιολογική! Όμως, για εγκυμονούσα είμαι στο όριο! Δίνουν ενα όριο μέχρι 2,50 κι εγώ έχω 2,48 οπότε μου είπε ότι δεν είναι κάτι απλά όταν μείνω έγκυος θα με ξαναδεί κι αν αυξηθεί θα μου δώσει χάπι (μόνο κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης). Όσο γι αυτο που είπε μια κοπέλα ότι η τιμή πρέπει να είναι κάτω απο 1 για να μείνεις έγκυος δεν ισχύει! Μόνο σε πολύ συγκεκριμένες περιπτώσεις που αφορούν εξωσωματική γονιμοποίηση συνήθως!

 

Γεια σου κορίτσι μου !!! Εγώ είμαι λίγο στεναχωρημένη.. Περίμενα σε 2 μέρες περίοδο και χθες το βράδυ είδα αίμα και σημερα έχω λιγάκι αίμα και πονάει η κοιλιά μου λογικά μου ήρθανε δηλαδή..στεναχωριεμαι γιατί με τόσες προσπάθειες που έκανα αυτό τον μήνα πίστευα ότι θα είχα πιάσει αλλά δεν πειράζει δεν γίνονται όλα τόσο εύκολα..ευχομαι τον άλλον μήνα να δω φως και ευχομαι και σε σένα και σε όλες σύντομα να είστε εγκυουλες ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 44 λεπτά, ο/η Γωγω 98 είπε:

Γεια σου κορίτσι μου !!! Εγώ είμαι λίγο στεναχωρημένη.. Περίμενα σε 2 μέρες περίοδο και χθες το βράδυ είδα αίμα και σημερα έχω λιγάκι αίμα και πονάει η κοιλιά μου λογικά μου ήρθανε δηλαδή..στεναχωριεμαι γιατί με τόσες προσπάθειες που έκανα αυτό τον μήνα πίστευα ότι θα είχα πιάσει αλλά δεν πειράζει δεν γίνονται όλα τόσο εύκολα..ευχομαι τον άλλον μήνα να δω φως και ευχομαι και σε σένα και σε όλες σύντομα να είστε εγκυουλες ?

Κορίτσι μου μην αγχώνεσαι! Χαλάρωσε και θα έρθει σύντομα!! Είναι λογικό να στεναχωριέσαι και γω το ίδιο ήμουν αλλά από αύριο θα είσαι καλύτερα.προσπαθησε να ασχολείσαι με πράγματα που σε ευχαριστουν!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@dage Καλώς ήρθες στην παρέα μας! Εύχομαι μέσα από αυτή τη συζήτηση  να βρεις κι εσύ την κατανόηση που όλες μας θέλουμε!!!!

Εγω πριν ξεκινήσω ελεύθερες επαφές έκανα έλεγχο γιατί ένιωθα ανασφάλεια συν του ότι ο σύντροφός μου έχει στίγμα οπότε έκανα πολλές εξετάσεις και στον προγεννητικό έλεγχο είναι και η κυστική ίνωση και η μεσογειακή αναιμία! Θρομβοφιλία δεν έκανα  νομίζω! Σωστά σου είπε η Ελένη, η γυναικολόγος σου θα σε κατευθύνει! Είναι πολύ θετικό που καταλαβαίνεις το σώμα σου!:D Έτσι έχεις περισσότερες πιθανότητες για μωράκι πιο σύντομα :D:D Η συμβουλή μου είναι να μην αγχώνεσαι και να είσαι όσο μπορείς πιο ήρεμη και χαλάρή! Όσο για τα κιλά μην αγχώνεσαι κι εγώ θέλω να χάσω αρκετά όχι λίγα χαχα

@Γωγω 98 Κορίτσι μου μην απογοητεύεσαι!!!! Θα συνεχίσεις την προσπάθεια σου κι εσυ όπως όλες μας και θα δεις που θα έχουμε σύντομα θετικά τεστάκια!!!!

@Elenikon Δεν ξέρω, πονάει και πάρα πολύ το στήθος μου δηλαδή ότι να ναι! Όλα ανάποδα. Εγώ έχω συμπτώματα περιόδου ακριβώς μετα την περίοδο χαχαχαχαχαχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Elenikon είπε:

Κορίτσι μου μην αγχώνεσαι! Χαλάρωσε και θα έρθει σύντομα!! Είναι λογικό να στεναχωριέσαι και γω το ίδιο ήμουν αλλά από αύριο θα είσαι καλύτερα.προσπαθησε να ασχολείσαι με πράγματα που σε ευχαριστουν!

Προσπαθώ να μην αγχώνομαι κορίτσι μου..Δεν ξέρω ίσως φταίει που είχα άγχος μήπως δεν πιάσω ίσως φταίει που Πάω και στις ελιές και έχω άγχος και εκεί Μέ την δουλειά δεν ξέρω ελπίζω τον επόμενο μήνα να είμαι ποιο τυχερή κι εγώ και όλες μας ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Dimitra91 είπε:

@dage Καλώς ήρθες στην παρέα μας! Εύχομαι μέσα από αυτή τη συζήτηση  να βρεις κι εσύ την κατανόηση που όλες μας θέλουμε!!!!

Εγω πριν ξεκινήσω ελεύθερες επαφές έκανα έλεγχο γιατί ένιωθα ανασφάλεια συν του ότι ο σύντροφός μου έχει στίγμα οπότε έκανα πολλές εξετάσεις και στον προγεννητικό έλεγχο είναι και η κυστική ίνωση και η μεσογειακή αναιμία! Θρομβοφιλία δεν έκανα  νομίζω! Σωστά σου είπε η Ελένη, η γυναικολόγος σου θα σε κατευθύνει! Είναι πολύ θετικό που καταλαβαίνεις το σώμα σου!:D Έτσι έχεις περισσότερες πιθανότητες για μωράκι πιο σύντομα :D:D Η συμβουλή μου είναι να μην αγχώνεσαι και να είσαι όσο μπορείς πιο ήρεμη και χαλάρή! Όσο για τα κιλά μην αγχώνεσαι κι εγώ θέλω να χάσω αρκετά όχι λίγα χαχα

@Γωγω 98 Κορίτσι μου μην απογοητεύεσαι!!!! Θα συνεχίσεις την προσπάθεια σου κι εσυ όπως όλες μας και θα δεις που θα έχουμε σύντομα θετικά τεστάκια!!!!

@Elenikon Δεν ξέρω, πονάει και πάρα πολύ το στήθος μου δηλαδή ότι να ναι! Όλα ανάποδα. Εγώ έχω συμπτώματα περιόδου ακριβώς μετα την περίοδο χαχαχαχαχαχα

Μήπως είναι συμπτώματα ωορρηξίας; Δεν τα είχες ξανά δηλ εκεί κοντά στη μέση του κύκλου;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Γωγω 98 είπε:

Προσπαθώ να μην αγχώνομαι κορίτσι μου..Δεν ξέρω ίσως φταίει που είχα άγχος μήπως δεν πιάσω ίσως φταίει που Πάω και στις ελιές και έχω άγχος και εκεί Μέ την δουλειά δεν ξέρω ελπίζω τον επόμενο μήνα να είμαι ποιο τυχερή κι εγώ και όλες μας ?

Μακάρι για όλες μας!! Και εγώ αγχώνομαι και με άλλα πράγματα.Γενικα είμαι αγχωδης για όλα! Αλλά πιστεύω όλοι μας λίγο πολύ έχουμε αγχος.Λιγο να αφιερώνουμε χρόνο στον εαυτό μας πρέπει και να περνάμε καλά με τους ανθρώπους που έχουμε δίπλα μας και να μην μιζεριαζουμε όσο μπορούμε 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η dage είπε:

Κορίτσια καλημέρα :) Διαβάζω μέρες την κουβέντα σας, γενικότερα διαβάζω μέρες διάφορες συζητήσεις και σήμερα το πήρα απόφαση να μπω. Είμαι 35 χρονών και παντρεμένη εδώ και 4 χρόνια. Με τον σύζυγο δεν έχουμε ξεκινήσει ελεύθερες επαφές όμως αποφασίσαμε να μπούμε σε πρόγραμμα για μωράκι σιγά σιγά. Η αλήθεια είναι οτι μέχρι τώρα δεν ένοιωθα έτοιμη (νομίζω ποτέ δε θα είμαι 100%) αλλά από την άλλη αγχώνομαι συνδυαστικά για λόγους ηλικίας/χασιμότο αλλά και ιστορικό στην οικογένεια με θρομβοφιλία. Την Παρασκευή έχω προγραμματισμένο ραντεβού με το γυναικολόγο μου για τον ετήσιο έλεγχο και θα ζητήσω γενικότερα να συζητήσουμε για το θέμα και να μου δώσει και τις βασικές εξετάσεις που χρειάζονται για προγεννητικό έλεγχο. Θέλω να χάσω και λίγα κιλά συν τις άλλοις και γενικότερα έχω αγχωθεί με όλα αυτά.. Αλλά με το που θα ολοκληρώσω τις εξετάσεις θα ξεκινήσουμε σοβαρά τις προσπάθειες. Δεν έχω σταθερό κύκλο αλλά εδώ και 6 μήνες έχω αρχίσει και χρησιμοποιώ τεστάκια κάθε μήνα για να ξέρω τι μου γίνεται, και παρατηρώντας τον εαυτό μου νομίζω πως μπορώ να καταλάβω πλέον πότε έχω ωορρηξία. Διάβασα οτι κάποιες έχετε κάνει εξετάσεις πριν τις προσπάθειες και κάποιες όχι. Οποιαδήποτε συμβουλή πάνω σε αυτό θα την εκτιμούσα ιδιαίτερα! Τα βασικά που θέλω οπωσδήποτε να κάνω είναι για κυστική ίνωση, μεσογειακή αναιμία και θρομβοφιλία. Εύχομαι τα καλύτερα σε όλες!

Καλησπέρα κορίτσι μου!!

Μην αγχώνεσαι τοσο πολυυ,ολα καλα θα πανε!!Ο γυναικολόγος θα σου δώσει όλες τις απαραίτητες εξετάσεις που θα πρεπει να κάνεις..εχω κι εγω χασιμοτο (άτιμο πραγμα?) οσο αναφορα αυτο δεν υπάρχει θέμα αν ειναι ρυθμισμένα, εγω τα παρακολουθώ με ενδοκρινολογο ανα 6μηνο!Εγω θα σου πω την εμπειρία μου  περι εξετασεων καταρχήν ας ξεκινήσω ειμαι 25χρονων αρχικά εκανα όλες τις ορμονολογικες όπου εκεί εμαθα και για το χασιμοτο έχασα κάποια περιττά κιλακια και μετά από 6μηνες ειναι ολα καλα..σε συνδυασμό με αυτό ειχα ομως και πολυκιστηκες ωοθήκες οποτε καταλαβαινεις οτι Ο κύκλος ηταν λιγο ακανόνιστος..Ομως η ενδοκρινολογος μου εξήγησε πως αυτό οφείλεται επειδη ειχα αυξήσει το βάρος μου και το αποτέλεσμα ήταν να μην κανω ωορηξιες..Ετσι λοιπον μετα απο 6μηνες ολα τελεια κύκλος 25-30 ημερων με κάθε μήνα ωορηξια!!Χάρηκα εγω..αμ δε!

Άλλαξα γυναικολογο,έκανε και ο άντρας μου εξετασεις σπερμοδιαγραμμα και κατι αλλα που δεν τα θυμαμαι..Όλα έβγαιναν καλα εκτος απο την μορφολογία που ήταν μια μονάδα κατω απο το κανονικό.. μας έδωσαν βιταμίνες..!!Ο καιρός πέρναγε.. και λεω γιατι??Αφού προσπαθούμε..Δεν μπορεί κατι αλλο συμβαίνει..!!Δεν μπορώ να πιστέψω ότι όλα παίζουν ρόλο μονο απο το άγχος..και πάμε στον ανδρολογο και μου λέει σαλπιγγογραφια εχεις κανει??Του λέω όχι δεν μου το ειπε κανείς.. Να μην στα πολυλογώ βουλωμενες και οι 2 σάλπιγγες,Μόνο η μια ανοιξε(ποσοστο επιτυχιας 51% να μεινεις εγκυος φυσιολογικα,γιατι θα ξανα βουλωσει) και πάω στον γυναικολόγο και μου ειπε εγώ προτείνω να παρακολουθούμε την ωορρηξία κάθε μήνα απο ποια μεριά γινεται και να προσπαθήσεις ετσι..Και ετσι καναμε ειναι ο 2ος μηνας τον πρωτο τον χασαμε ηταν απο την κλειστη μερια ,αλλα αυτον τον μηνα ηταν απο την σωστή μεριά και ολα θελω να πιστευω πως πηγαν καλα περιμενω σε λιγες μερες να δω τι αποτέλεσμα θα εχω..?

Ότι χρειαστείς μην διστάσεις ?

Σε φιλώ γλυκά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Elenikon Μαλλον αυτο ειναι πλεον ολα τα περιμενω! Πιο παλια πονουσα μοκο κατα την διαρκεια της περιοδου!

@Natasha24 Πωπω κοριτσι μου....τουλαχιστον εχεις κανει ολα τα απαραιτητα τωρα που εισαι ακομα μικρούλα οπότε Θα δεις πως όλα καλα θα πανε και αφου το παρακολουθείτε  ειμαι σιγουρη οτι θα εχεις συντομα το μπεμπακι σου στην κοιλιτσα σου! Παντως εγω δεν εκανα σαλπιγγογραφια γιατι μου ειπε να προσπαθησουμε 1 χρονο και μετα βλεπουμε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Dimitra91 είπε:

@Elenikon Μαλλον αυτο ειναι πλεον ολα τα περιμενω! Πιο παλια πονουσα μοκο κατα την διαρκεια της περιοδου!

@Natasha24 Πωπω κοριτσι μου....τουλαχιστον εχεις κανει ολα τα απαραιτητα τωρα που εισαι ακομα μικρούλα οπότε Θα δεις πως όλα καλα θα πανε και αφου το παρακολουθείτε  ειμαι σιγουρη οτι θα εχεις συντομα το μπεμπακι σου στην κοιλιτσα σου! Παντως εγω δεν εκανα σαλπιγγογραφια γιατι μου ειπε να προσπαθησουμε 1 χρονο και μετα βλεπουμε!

Εγω γενικα εξ αρχής ειχα ενα προαισθημα οτι κατι δεν πήγαινε καλά..Γιατί οκ..λεω την μια ειναι το άγχος, την αλλη ειναι ο κύκλος μου ο άστατος.. Ε δεν μπορεί...?Αν σου είπε ο γιατρός σε 1 χρόνο τοτε αυτο να κάνεις!!πάντως η σαλπιγγογραφια για εμένα ηταν επίπονη πολυ..(Επειδή ήταν βουλωμενες)!!

Σ ευχαριστωωω πολυ κοριτσακι μου μακάρι να έρθει και να μην χρειαστεί να ταλαιπωρηθω παλι..Δεν θέλω να κάνω εξωσωματικη..

Εσυ σε τι φάση είσαι??προσπαθείς αρκετό καιρό??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Natasha24 είπε:

Καλησπέρα κορίτσι μου!!

Μην αγχώνεσαι τοσο πολυυ,ολα καλα θα πανε!!Ο γυναικολόγος θα σου δώσει όλες τις απαραίτητες εξετάσεις που θα πρεπει να κάνεις..εχω κι εγω χασιμοτο (άτιμο πραγμα?) οσο αναφορα αυτο δεν υπάρχει θέμα αν ειναι ρυθμισμένα, εγω τα παρακολουθώ με ενδοκρινολογο ανα 6μηνο!Εγω θα σου πω την εμπειρία μου  περι εξετασεων καταρχήν ας ξεκινήσω ειμαι 25χρονων αρχικά εκανα όλες τις ορμονολογικες όπου εκεί εμαθα και για το χασιμοτο έχασα κάποια περιττά κιλακια και μετά από 6μηνες ειναι ολα καλα..σε συνδυασμό με αυτό ειχα ομως και πολυκιστηκες ωοθήκες οποτε καταλαβαινεις οτι Ο κύκλος ηταν λιγο ακανόνιστος..Ομως η ενδοκρινολογος μου εξήγησε πως αυτό οφείλεται επειδη ειχα αυξήσει το βάρος μου και το αποτέλεσμα ήταν να μην κανω ωορηξιες..Ετσι λοιπον μετα απο 6μηνες ολα τελεια κύκλος 25-30 ημερων με κάθε μήνα ωορηξια!!Χάρηκα εγω..αμ δε!

Άλλαξα γυναικολογο,έκανε και ο άντρας μου εξετασεις σπερμοδιαγραμμα και κατι αλλα που δεν τα θυμαμαι..Όλα έβγαιναν καλα εκτος απο την μορφολογία που ήταν μια μονάδα κατω απο το κανονικό.. μας έδωσαν βιταμίνες..!!Ο καιρός πέρναγε.. και λεω γιατι??Αφού προσπαθούμε..Δεν μπορεί κατι αλλο συμβαίνει..!!Δεν μπορώ να πιστέψω ότι όλα παίζουν ρόλο μονο απο το άγχος..και πάμε στον ανδρολογο και μου λέει σαλπιγγογραφια εχεις κανει??Του λέω όχι δεν μου το ειπε κανείς.. Να μην στα πολυλογώ βουλωμενες και οι 2 σάλπιγγες,Μόνο η μια ανοιξε(ποσοστο επιτυχιας 51% να μεινεις εγκυος φυσιολογικα,γιατι θα ξανα βουλωσει) και πάω στον γυναικολόγο και μου ειπε εγώ προτείνω να παρακολουθούμε την ωορρηξία κάθε μήνα απο ποια μεριά γινεται και να προσπαθήσεις ετσι..Και ετσι καναμε ειναι ο 2ος μηνας τον πρωτο τον χασαμε ηταν απο την κλειστη μερια ,αλλα αυτον τον μηνα ηταν απο την σωστή μεριά και ολα θελω να πιστευω πως πηγαν καλα περιμενω σε λιγες μερες να δω τι αποτέλεσμα θα εχω..?

Ότι χρειαστείς μην διστάσεις ?

Σε φιλώ γλυκά!

Κορίτσι μου όλα καλά τωρα!είναι πολύ σημαντικό να γνωρίζουμε τι έχουμε γιατί έτσι μπορούμε να το αντιμετωπίσουμε. Είσαι πολύ μικρή και πιστεύω ότι σύντομα θα είσαι εγγυούλα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 46 λεπτά, ο/η Elenikon είπε:

Κορίτσι μου όλα καλά τωρα!είναι πολύ σημαντικό να γνωρίζουμε τι έχουμε γιατί έτσι μπορούμε να το αντιμετωπίσουμε. Είσαι πολύ μικρή και πιστεύω ότι σύντομα θα είσαι εγγυούλα!!

Κοριτσουδι μου καλημερα,

Δεν ξερω από τι μια χαιρομαι απο την αλλη στεναχωριεμαι..διοτι μου δώσανε λίγες πιθανότητες λογο του ότι η μια είναι βουλωμενη,και ο γιατρός μου ειπε οτι αν δεν μεχρι τον Δεκέμβριο θα επαναλάβω μια σαλπιγγογραφια ξανα ώστε να προσπαθήσω παλι για αλλους 3 μηνες και μετά εξωσωματική..Αλλα εγώ δεν θέλω έξωσωματικη ?

Το μόνο καλό είναι ότι τώρα είδα την ωορρηξία εκανα οτι επρεπε τις σωστές μερες και την δευτερα περιμενω πως κ πως..ελπίζω να μην έρθει η περιοδος ?

Σας ευχαριστώ πολύ ρε κοριτσάκια πραγματικα μονο εδω μπορείτε να με καταλάβετε διοτι και εγω δεν θέλω να τα συζητάω με κανέναν και στον άντρα μου δεν τα λέω γιατί τον εχω δει οτι στεναχωριέται και αγχώνεται και δεν τον θελω καθολου αυτο..!!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Natasha24 είπε:

Εγω γενικα εξ αρχής ειχα ενα προαισθημα οτι κατι δεν πήγαινε καλά..Γιατί οκ..λεω την μια ειναι το άγχος, την αλλη ειναι ο κύκλος μου ο άστατος.. Ε δεν μπορεί...?Αν σου είπε ο γιατρός σε 1 χρόνο τοτε αυτο να κάνεις!!πάντως η σαλπιγγογραφια για εμένα ηταν επίπονη πολυ..(Επειδή ήταν βουλωμενες)!!

Σ ευχαριστωωω πολυ κοριτσακι μου μακάρι να έρθει και να μην χρειαστεί να ταλαιπωρηθω παλι..Δεν θέλω να κάνω εξωσωματικη..

Εσυ σε τι φάση είσαι??προσπαθείς αρκετό καιρό??

Εχω ακουσει οτι ειναι επιπονη εξεταση.... Και να σου πω το φοβαμαι μην εχω κι εγω αλλα θα δουμε! Εχω ακουσει επισης οτι δεν εχει συμπτωματα! Ειχες καποια συμπτωματα εσυ? Ότι και να ναι θα το αντιμετωπίσουμε! Γιατι κοριτσι μου δεν θελεις εξωσωματική? Δεν ειναι κακο! 

Εγω εχω πολυκιστικες, ο κυκλος μου ειναι σταθερος γενικά (απο τον Ιουνιο μονο εχω καποια θεματα με την ροη μου και την δισρκεια της περιοδου αλλα θεωρω πως θα φτιαξει). Τον προηγουμεμο μηνα ξεκινησαμε και προσπαθήσαμε λιγο ! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 31 λεπτά, ο/η Natasha24 είπε:

Κοριτσουδι μου καλημερα,

Δεν ξερω από τι μια χαιρομαι απο την αλλη στεναχωριεμαι..διοτι μου δώσανε λίγες πιθανότητες λογο του ότι η μια είναι βουλωμενη,και ο γιατρός μου ειπε οτι αν δεν μεχρι τον Δεκέμβριο θα επαναλάβω μια σαλπιγγογραφια ξανα ώστε να προσπαθήσω παλι για αλλους 3 μηνες και μετά εξωσωματική..Αλλα εγώ δεν θέλω έξωσωματικη ?

Το μόνο καλό είναι ότι τώρα είδα την ωορρηξία εκανα οτι επρεπε τις σωστές μερες και την δευτερα περιμενω πως κ πως..ελπίζω να μην έρθει η περιοδος ?

Σας ευχαριστώ πολύ ρε κοριτσάκια πραγματικα μονο εδω μπορείτε να με καταλάβετε διοτι και εγω δεν θέλω να τα συζητάω με κανέναν και στον άντρα μου δεν τα λέω γιατί τον εχω δει οτι στεναχωριέται και αγχώνεται και δεν τον θελω καθολου αυτο..!!

 

Ο γιατρός είναι υποχρεωμένος πάντα να λέει τη χειρότερη περίπτωση.Μπορει να είναι λίγο πιο δύσκολα τα πράγματα αλλά που ξέρεις μπορεί να έγινε το θαύμα αφού ήξερες την ωορρηξία σου. Τίποτα δεν αποκλείεται ακόμα και στην επιστήμη! Σου εύχομαι να έχεις ευχάριστα σύντομα και να μην ταλαιπωρηθείς άλλο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Dimitra91 είπε:

Εχω ακουσει οτι ειναι επιπονη εξεταση.... Και να σου πω το φοβαμαι μην εχω κι εγω αλλα θα δουμε! Εχω ακουσει επισης οτι δεν εχει συμπτωματα! Ειχες καποια συμπτωματα εσυ? Ότι και να ναι θα το αντιμετωπίσουμε! Γιατι κοριτσι μου δεν θελεις εξωσωματική? Δεν ειναι κακο! 

Εγω εχω πολυκιστικες, ο κυκλος μου ειναι σταθερος γενικά (απο τον Ιουνιο μονο εχω καποια θεματα με την ροη μου και την δισρκεια της περιοδου αλλα θεωρω πως θα φτιαξει). Τον προηγουμεμο μηνα ξεκινησαμε και προσπαθήσαμε λιγο ! 

Εγώ εκανα σαλπιγγογραφια με υπέρηχο μου το πρότεινε ο γιατρός για να μην φάω την ακτινοβολία! Όχι δυστυχώς δεν έχει κανένα απόλυτος συμπτωμα..τα μόνα που με ρώτησαν αν εχω κανει έκτρωση,επεμβάσεις στην κοιλιά,αν ειχα πονους στις επαφες και αν είχα παλλινδρομη κυηση!Το μόνο που ειχα από όλα αυτά ειχα κανει επέμβαση σκωληκοειδιτιδας τιποτα αλλο..και όταν βγήκε το αποτέλεσμα ρωτησα πως γίνεται να βουλωνουν και η απάντηση ήταν απο φλεγμονές πχ πυρά τους κλπ..αν προσπαθείς λιγο καιρο δεν θεωρώ πως πρεπει να το κάνεις.. τουλάχιστον όχι ακόμη!!Οπότε μην το σκέφτεσαι απο τωρα? 

Και εγώ έχω πολυκιστηκες με σταθερό κύκλο αυτο δεν ειναι κατι ισως απλα χρειαστείς βοήθεια με τεστακια ωορρηξιας η καποιον υπέρηχο για να βλέπεις ωορρηξία!!Η συμβουλή μου είναι να το χαρείς και να μην το σκέφτεσαι απλα απόλαυσε το..!!και σύντομα θα γεμίσει και η δική σου κοιλίτσα με μπεμπε?

Δεν ξερω γιατι το εχω παρει τοσο στραβά με την εξωσωματική,με αγχώνει..πολλές ορμόνες,πολυ ψυχοφθόρο.. ακομη προσπαθω να μην το σκεφτομαι οτι θα φτάσω έως εκει..!!

Όλα καλά θα πάνε κοριτσακι μου..εχει ο θεος για όλες μας??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Elenikon είπε:

Ο γιατρός είναι υποχρεωμένος πάντα να λέει τη χειρότερη περίπτωση.Μπορει να είναι λίγο πιο δύσκολα τα πράγματα αλλά που ξέρεις μπορεί να έγινε το θαύμα αφού ήξερες την ωορρηξία σου. Τίποτα δεν αποκλείεται ακόμα και στην επιστήμη! Σου εύχομαι να έχεις ευχάριστα σύντομα και να μην ταλαιπωρηθείς άλλο.

Σίγουρα και καλα εκανε και μου τα είπε..Είμαι γενικα πολυ δυνατή οποτε το πηρα σχετικά χαλαρά γιατι ηξερα πως κάτι δεν πήγαινε καλά!!Αυτό σκεφτομαι οτι τον προηγούμενο μήνα εκανα την σαλπιγγογραφια οποτε άνοιξε η μια Και λένε μετα απο την σαλπιγγογραφια πιάνεις πιο εύκολα ειναι κατι σαν τουμποφλο? αυτον τον μηνα ειδαμε το αυγουλακι ετοιμο και μου ειπε ο γιατρος να προσπαθήσω οποτε θεωρω πως ολο και κατι θα εγινε..Δεν μπορεί να ειμαι τοσο γκαντεμοοο? Βεβαια δεν εχω κανένα απόλυτος σύμπτωμα η κατι που να μπορώ να καταλάβω και λίγο αυτο με φοβίζει!!Εγω ομως πίστη γιατι ολα έγιναν σωστά αυτην την φορα με επιβεβαιώμενη ωορρηξία οποτε δεν έψαχνα να την βρω μονη μου..Ας ελπίσουμε για το καλυτεροοο..4 μερούλες έμειναν που θα παει θα περάσουν!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Ωορρηξία ξέρεις πότε έκανες όμως ακριβώς πότε εμφυτεύτηκε δεν το γνωριζεις. Εδώ σε εξωσωματική δεν το ξέρουμε. Εδώ με υπερήχους και στο πρώτο μου παιδί μετά την β επιπέδου καταλάβαμε ότι ήταν μεγαλύτερος 1 εβδ.  Κάνε λιγάκι υπομονή . Ξέρω πως νιώθεις αλλά σκέψου τίποτα δεν μπορείς να αλλάξεις παρά μόνο να οπλιστείτε με υπομονή
    • Αχ σαν νερό παίρνει ο καιρός.. ο χρόνος . Αχ και αυτός ο χρόνος. Όταν θηλαζω συνήθως έχω πιο ελευθερία 🤫🤫 όχι με τίποτα 3 , ξεκίνησα αντισυλληπτικά χάπια. Ο μικρός αποδεικνύεται θηρίο και εγώ μεγάλωσα για 3 😅 ο δε πρώτος έχει την ζήλια του λογικο αλλά τρελαίνεται για τον αδελφό του.  Εσύ πώς είσαι κοριτσάκι μου. Ξεχνάς τα δικά σου στηρίγματα.. εκεί βράχος δίπλα μου 
    • Ναι βρε συ... εννοειται δν επιλεγουμε εμεις...😊 απλα φευγαμε χθες απο τους κουμπαρους μας κ λεγαμε γ τα κουκουνια μας (εχουμε ξετρελαθει κ λογικο ειναι...) κ του ανεφερα οτι σκεφτομαι κι αυτο π παλευει να εξελιχθει κ του πηρε παραπανω χρονο. Κ γνκ ο αντρας μου αν δει εναν ανθρωπο πιο "αδυναμο" η "ντροπαλο" παντα τον στηριζει, ειναι ετσι σαν ανθρωπος, κ πανω εκει το ειπε..  Οσο γ την ετ, ναι μπορει να αναθαρρυσαμε κ να αφεθηκαμε, αλλα σιγουρα δν εχουμε "δεσει" κατι... ισα ισα, μεχρι τωρα νομιζαμε οτι εχουμε θεμα στη συλληψη (γτ περυσι ειχα παλινδρομη με κενο σακο π σημαινει οτι το εμβρυακι "διαλυθηκε" σε πολυ πρωιμο σταδιο) κ λογω του οτι δν ξερουμε τι φταιει τοσα χρονια π προσπαθουμε, φοβαμαι ολα τα σταδια... Ακομα κ θετικη χοριακη ν δω θα τρεμω.. γτ κ περυσι η χοριακη μου υπερδιπλασιαζοταν σε 48 ωρες κ δν ειδαμε ποτε λεκιθικο ασκο κ εμβρυικα στοιχεια στον 1ο υπερηχο....😢 (6+1 ημουν) Σε ευχαριστω πολυ. ❤️🥰 Μιλαμε τοσο καιρο κ ξερω οτι μου τα λες γ να ειμαι προετοιμασμενη για ολα!! Αλλωστε το εχουμε πει πολλες φορες οτι μετριες βλαστοκυστες εχουν δωσει υγιη μωρακια κ αριστες δυστυχως δν εχουν προχωρησει σε κυηση... Ειναι κι αυτο μια ενδειξη! Ας ελπισουμε οτι θα ειναι υπερ μας! 🙏
    • Ευχαριστω Γιαννα μου!!! ❤️ Να το χαιρεσαι το αντρακι σου!!! Να ειναι γερο κ καλοτυχο!!🙏💙🥰
    • Σώπα ρε!!!! Τι λες τώρα!!! Πάει ένας χρόνος.. Φτου φτου φτου φτου το παιδάκι!!! Μπράβο!! Πως πέρασε έτσι ο καιρός;;! Έλα βρε αγάπη, μπράβο!! Να τον χαίρεσαι!! Να τους χαίρεστε και τους δύο βασικά, υγιεστατους πάνω από όλα στη ζωή τους πάντα!!!  Δεν θες ένα ακόμα καλέ;; Μπορεί να έρθει και η κόρη επιτέλους;! 😝🤣🤣🤣 Όχι, πέρα από τη πλάκα, το ξέρω και μπράβο που συνεχίζεις να στηρίζεις τα κορίτσια! Απορώ που βρίσκεις το χρόνο βέβαια..!!! 😄😄  
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...