Μετάβαση σε περιεχόμενο

Προτιμάει στήθος αντί για φαγητό


Recommended Posts

Καλημερα έχω ένα μωράκι 7μηνων περίπου... έχω το εξής αγχος δεν μ πολύ τρώει αλεσμενα δλδ τον αφήνω 3ωρο κ δίνω αλεσμενα αλλά δεν τα πολύ θέλει ούτε το μισό δεν τρωει κ στα φρούτα το ίδιο κ το απόγευμα το ρυζαλευρο μπορεί να φτάσει κ το μισο Όχι παντα όμως κ μετά συμπληρώνω με στήθος αναγκαστικά... προβληματιζομαι λιγο να σημειώσω ότι έχουμε αρχίσει τα αλεσμενα εδώ κ περίπου 2 εβδομάδες γιατί μ είχε αρρωστήσει λίγο γι'αυτό καθυστέρησαμε λίγο...καταλαβαίνω ότι είναι ακόμα αρχή  είναι κάτι καινούργιο γι'αυτόν...ελεγα κ εγω τωρα με τις τροφές οτι θα ημουν κ εγω λίγο πιο ελεύθερη αλλα αναγκαστικά επειδη δεν τρωει θηλαζω μετα γιστι δεν περνει κ μπιμεπρο!!!έχει κάποια μαμα ίδια εμπειρία με εμένα θα ήθελα να ακούσω τις εμπειρίες σας!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα! 

Καταρχας, τον πρώτο χρόνο οι στερεές είναι συμπληρωματικές στο γάλα, δεν αντικαθιστάς θηλασμους με γεύματα. Έπειτα, δεν ξεκινάμε με 3 γεύματα μαζί, αλλά τα εισάγουμε σταδιακά. Τι ποσότητες τρώει το μωρό; Ο ΠΟΥ συστήνει τα παρακάτω: 

E2A13EE8-BFBE-4BB7-870B-164B5F273ABC.thumb.jpeg.2e2a227998bc77607ca1dddf5c14d24a.jpeg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Narcissa είπε:

Καλησπέρα! 

Καταρχας, τον πρώτο χρόνο οι στερεές είναι συμπληρωματικές στο γάλα, δεν αντικαθιστάς θηλασμους με γεύματα. Έπειτα, δεν ξεκινάμε με 3 γεύματα μαζί, αλλά τα εισάγουμε σταδιακά. Τι ποσότητες τρώει το μωρό; Ο ΠΟΥ συστήνει τα παρακάτω: 

E2A13EE8-BFBE-4BB7-870B-164B5F273ABC.thumb.jpeg.2e2a227998bc77607ca1dddf5c14d24a.jpeg

Σε Ευχαριστώ πολύ.. σταδιακά ξεκινήσαμε πρώτα φρούτα κ ρυζαλευρο κ ύστερα μεσημεριανό!!περίπου 6 με 10 κουταλιές μικρό κουταλάκι βρεφικό!!το ρυζαλευρο μπορεί να φάει 10 με 15 γενικά δεν τον πολύ ζοριζω όταν αρχίζει κ γκρίνιαζε η κάνει την τάση για εμετό σταματάω!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 48 λεπτά, ο/η Angela7 είπε:

Σε Ευχαριστώ πολύ.. σταδιακά ξεκινήσαμε πρώτα φρούτα κ ρυζαλευρο κ ύστερα μεσημεριανό!!περίπου 6 με 10 κουταλιές μικρό κουταλάκι βρεφικό!!το ρυζαλευρο μπορεί να φάει 10 με 15 γενικά δεν τον πολύ ζοριζω όταν αρχίζει κ γκρίνιαζε η κάνει την τάση για εμετό σταματάω!!!

Καλημέρα! Μπορεί να είστε 7 μηνών αλλά έχετε μόνο 2 εβδομάδες που τρώει... Είναι όλα φυσιολογικά. Η ένταξη στα φαγητά γίνεται έτσι σταδιακά για να μην επιβαρύνεται το στομαχακι τους. Θέλει υπομονή... 

Επίσης θέλει πολύ υπομονή η αποδοχή γεύσεων και υφων.... Εμένα έκανε πάνω από μήνα για να φάει ολόκληρο γεύμα κ να μη χρειαστεί  θηλασμός... Μετά από ένα μήνα ήμασταν στις 10 κουταλιές... Αυτό που έκανα εγώ ήταν να τον ταΐζω κ όταν δεν ήθελε άλλο έτρωγα το υπόλοιπο μπροστά του να δει ότι ότι του δίνω το τρώω κ εγώ.. 

Επίσης το ρυζάλευρο ο δικός μου πότε δεν το έφαγε..... Προσπάθησα αρκετά άλλα είναι κ θέμα προτίμησης. Ρώτησα τη γιατρό μας κ μετά τον 8 μήνα αν θυμάμαι καλά του έδωσα γιαούρτι κατσικίσιο αντί ρυζάλευρο... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 30 λεπτά, ο/η Kostef είπε:

Καλημέρα! Μπορεί να είστε 7 μηνών αλλά έχετε μόνο 2 εβδομάδες που τρώει... Είναι όλα φυσιολογικά. Η ένταξη στα φαγητά γίνεται έτσι σταδιακά για να μην επιβαρύνεται το στομαχακι τους. Θέλει υπομονή... 

Επίσης θέλει πολύ υπομονή η αποδοχή γεύσεων και υφων.... Εμένα έκανε πάνω από μήνα για να φάει ολόκληρο γεύμα κ να μη χρειαστεί  θηλασμός... Μετά από ένα μήνα ήμασταν στις 10 κουταλιές... Αυτό που έκανα εγώ ήταν να τον ταΐζω κ όταν δεν ήθελε άλλο έτρωγα το υπόλοιπο μπροστά του να δει ότι ότι του δίνω το τρώω κ εγώ.. 

Επίσης το ρυζάλευρο ο δικός μου πότε δεν το έφαγε..... Προσπάθησα αρκετά άλλα είναι κ θέμα προτίμησης. Ρώτησα τη γιατρό μας κ μετά τον 8 μήνα αν θυμάμαι καλά του έδωσα γιαούρτι κατσικίσιο αντί ρυζάλευρο... 

Σε ευχαριστώ πολύ... απλά με αγχωνουν κ οι γύρω μου που λένε μετά το φαγητό μην τον βάζεις κατευθείαν στο στήθος γιατί μετσ θα μάθει έτσι κ δεν θα τρώει αλλά τι να κάνω να τον αφήσω νυστικο? Δεν υπάρχει περίπτωση!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η Angela7 είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ... απλά με αγχωνουν κ οι γύρω μου που λένε μετά το φαγητό μην τον βάζεις κατευθείαν στο στήθος γιατί μετσ θα μάθει έτσι κ δεν θα τρώει αλλά τι να κάνω να τον αφήσω νυστικο? Δεν υπάρχει περίπτωση!!

 Εμένα η παιδίατρος μου είχε δώσει οδηγίες πχ την πρώτη μέρα 3 κουταλιές τη δεύτερη 4 τη τριτη 5 κάπως έτσι πχ δεν τα θυμάμαι κ ακριβώς κ μετά νεράκι αν θέλει κ συμπλήρωμα θηλασμός 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 λεπτά, ο/η Kostef είπε:

 Εμένα η παιδίατρος μου είχε δώσει οδηγίες πχ την πρώτη μέρα 3 κουταλιές τη δεύτερη 4 τη τριτη 5 κάπως έτσι πχ δεν τα θυμάμαι κ ακριβώς κ μετά νεράκι αν θέλει κ συμπλήρωμα θηλασμός 

Οκ ευχαριστώ πολύ..?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Angela7όχι να μην τον βάλεις κατ' ευθείαν στήθος. Βάλτο μετά από ένα τέταρτο 20 λεπτά. Σταδιακά μετά από μισή ώρα. Όσο ξέρει ότι θα θηλάσει στο καπάκι Δ θα τρώει. Ωστόσο όλα υπομονή θέλουν. Ο θηλασμός, ο αποθηλασμος, η ένταξη Στις στέρεες. Σιγά σιγά όλα θα γίνουν μην αγχώνεσαι κ πήγαινε με τους ρυθμούς τ μωρου αλλιώς θα τρελαθείς. Δεν υπάρχει σωστό κ λάθος. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 26 λεπτά, ο/η Diwni είπε:

@Angela7όχι να μην τον βάλεις κατ' ευθείαν στήθος. Βάλτο μετά από ένα τέταρτο 20 λεπτά. Σταδιακά μετά από μισή ώρα. Όσο ξέρει ότι θα θηλάσει στο καπάκι Δ θα τρώει. Ωστόσο όλα υπομονή θέλουν. Ο θηλασμός, ο αποθηλασμος, η ένταξη Στις στέρεες. Σιγά σιγά όλα θα γίνουν μην αγχώνεσαι κ πήγαινε με τους ρυθμούς τ μωρου αλλιώς θα τρελαθείς. Δεν υπάρχει σωστό κ λάθος. 

Σε Ευχαριστώ πολύ αυτό θα κάνω..❤

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Οι Kegel ασκήσεις κορίτσι μου είναι για τους μυς του κόλπου! Επιτρέπονται γενικά και βοηθούν στην ενδυνάμωση τους για την ώρα των εξωθήσεων!  Στο ιντερνετ μπορείς να διαβάσεις για αυτές ναι. Μάλλον με γυμνάστρια θα τα κάνω τα μαθήματα αλλά δεν έχω αποφασίσει ακόμα.
    • Με το καλό να έρθει η μπουμπού σου!! Μια χαρά είναι τα 6 κιλά! αχ εγώ 15αυγουστο που γεννάω θα είναι όλοι υπ' ατμον να φύγουν.. τεσπά δε θα το σκέφτομαι, δεν το κανα επίτηδες να γεννάω τότε! Με μαία θα κάνεις τα μαθήματα; Ασκήσεις kegel λες να βρω από ytube? Επίσης ρώτησες τον γιατρό σου αν σου επιτρέπει να τις κάνεις ή είναι κάτι εντελώς απλό και εύκολο; Είμαι λίγο άσχετη επίτου θέματος 😶
    • Αναστασία καλησπέρα! Είμαστε στην ίδια κατάσταση! Εγώ ξεκίνησα με ένσημα από 1η Απριλίου. Μέχρι πέρυσι τέλος Ιουνίου ήμουν αναπληρώτρια, αλλά λόγω της ειδικότητας που είχα κ το ότι ήμουν καθημερινά στο δρόμο και έκανα 180 χιλιόμετρα τη μέρα δεν άξιζε να το συνεχίσω. Όλα τα λεφτά στο δρόμο και στο αυτοκίνητο. Έτσι έψαξα τι δικαιούμαι. Για να μπορέσεις να πάρεις το επίδομα κύησης και λοχείας που βγαίνεις 56 μέρες πριν από την πιθανή ημερομηνία τοκετού κ 63 μέρες μετά πρέπει να έχεις 200 ένσημα τα τελευταία δύο χρόνια. Δηλαδή εγώ που έχω πιθανή 19 Σεπτεμβρίου έπρεπε από τον Ιούλιο του 2022 να έχω συμπληρώσει τα 200 ένσημα, όμως επειδή ήμουν άνεργη κι ενώ τα είχα συμπληρωμένα τα ένσημα δε θα μπορούσα να πάρω το επίδομα αυτό αν δεν ήμουν μισθωτή λόγω ασφαλείας στο ΙΚΑ. Και ξεκίνησα δουλειά για 3 μέρες 4ωρα ώστε να είμαι μισθωτή και να μπορέσω να το πάρω..τώρα πόσα λεφτά θα πάρω δε γνωρίζω. Μετά από αυτό θα γίνει η αίτηση στη ΔΥΠΑ για το επίδομα μητρότητας που έγινε 9μηνο. Στο πρώτο επίδομα κάνεις την αίτηση την 57η μέρα πριν από τον τοκετό ηλεκτρονικά στη σελίδα του ΕΦΚΑ (γι'αυτό και σου έγραψα ότι έπρεπε να έχω τα ένσημα από τον Ιούλιο του 2022).  Όσο για τη β επιπέδου να μην αγχώνεσαι!!! Όλα θα είναι τέλεια με τη μικρούλα σου!!!💞💞💞
    • Καλησπέρα κορίτσια μου. Πριν λίγο έκανα κι εγώ τη Β' επιπέδου. Όλα καλά! Κοριτσάκι 487γρ. @Raf123τράχηλος 38χιλ. με μέτρηση απο την κοιλιά. (αυχενική 35χιλ με ενδοκολπική μέτρηση)
    • Συνήθως ξέρουν πότε περίπου θα γεννήσουν οι γυναίκες που παρακολουθούν και προγραματίζουν ανάλογα το πότε και πόσο θα λείψουν. Αλλά συνήθως δε φεύγουν για πάνω απο 3-5 μέρες. Μακάρι να το ζήσουμε κορίτσι μου. Εγώ θα ξεκινήσω μαθήματα στο τελος του 7ου με την ελπίδα να έρθει στην ώρα της η μπουμπού. Για την ώρα κάνω μόνο ασκήσεις Kegel!
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...