Μετάβαση σε περιεχόμενο

Βοηθά να γνωρίζουν οι δικοί μας ότι μπαίνουμε σε διαδικασία εξωσωματικής;


Recommended Posts

Καλησπέρα, κορίτσια. Δεν έχω διαβάσει κάποιο παρόμοιο θέμα και θα ήθελα να δω τις απόψεις και τις εμπειρίες σας.

Όσες έχετε κάνει εξωσωματική ή ετοιμάζεστε να μπείτε στην διαδικασία πως κινηθήκατε; Το ανακοινώσατε στους δικούς σας ή όχι; Και δεν μιλάω για το μετά, δηλ αν ενημερώσατε ότι κάποια εγκυμοσύνη επιτεύχθηκε με εξωσωματική, αλλά για το πριν και την διάρκεια. 

Προσωπικά, έχω μπει στην διαδικασία 2 φορές και την πρώτη φορά το ήξερε μόνο ο σύζυγος και η αδερφή μου και την δεύτερη και ο διευθυντής μου, επειδή έπρεπε να πάρω άδεια και δεν μπορώ να λέω χαζομάρες. Μάνα, πεθερικά, φίλοι δεν γνώριζαν και αυτό όχι λόγω ταμπού αλλά πίστευα ότι οι ερωτήσεις τους θα μου προκαλούσαν επιπρόσθετη πίεση.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω κατά την γνώμη μου θα το έλεγα και έτσι έκανα για να ξέρουν το θέμα και να μην μας λένε και περνούν κάθε 2 μέρες τηλ τι έγινε κάνατε τίποτα και αλλά τέτοια..!!!! Οπότε εγώ το είπα για να ξέρουν και να μην μιλανε 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Επιλεξαμε να το γνωριζουν οι κουμπσροι μας και δυο καλοι μας φιλοι και αναγκαστικα το αφεντικο μου. 

Περασαν 3 εμβρυομεταφορες και μετα το εμαθαν γονεις...οχι επειδη ηρθε το θετικο αλλα επειδη δεν αντεχαμε αλλο! Ειχαμε κομματιαστει πλεον, πονουσε η καρδια μας με τοσες αποτυχιες και ειχαμε αναγκη να το πουμε στους γονεις μας. 

Μας αγκαλιασαν και ειναι διακριτικα διπλα μας! 

Τελικα θα ηταν καλυτερα να γνωριζαν απο την αρχη...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Απο επιλογή το ξερει μονο η μαμα μου.Το εμαθε ο εργοδοτης μου δεν μπορουσα να λεω οτι να ναι! Κ νομιζω πως υποψιάζονται κ οι συναδελφοι.... Κατι π δεν μαρεσει καθολου αλλα το παιζω κινεζα. Δεν θελω να το ξερουν αλλοι! Μ ειναι πολυ δύσκολο να με ρωτανε... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμείς δεν το αναφέραμε πουθενά.. θεωρώ ότι όντως σε πιέζει πιέζει επιπρόσθετα και ειδικά την ημέρα της χοριακης. Ξεκινήσαμε λοιπόν και πήγα με σε group ζευγαριών που ε Χουν θέμα υπογονιμότητας και σε ψυχολόγο για συμβουλευτική ζευγαριού ..δεν το κάναμε από θέμα ταμπού απλά θεωρούμε ότι αν δν βιώνει κάποιος το ίδιο θέμα απόκτησης παιδιού δεν μπορεί να σε Καταλάβει και δεν θέλαμε το δήθεν τύπου θα τα καταφερετε κ.λ.π 

Που λένε όλοι °στην εργασία μου παρουσίασα την άδεια εμβρυομεταφορας  κανονικά δεν με ενδιέφερε να μαθευτεί!!!Καλή επιτυχία !!με μια τεράστια χοριακη !????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 33 λεπτά, ο/η Μπεμπελουκα είπε:

Εμείς δεν το αναφέραμε πουθενά.. θεωρώ ότι όντως σε πιέζει πιέζει επιπρόσθετα και ειδικά την ημέρα της χοριακης. Ξεκινήσαμε λοιπόν και πήγα με σε group ζευγαριών που ε Χουν θέμα υπογονιμότητας και σε ψυχολόγο για συμβουλευτική ζευγαριού ..δεν το κάναμε από θέμα ταμπού απλά θεωρούμε ότι αν δν βιώνει κάποιος το ίδιο θέμα απόκτησης παιδιού δεν μπορεί να σε Καταλάβει και δεν θέλαμε το δήθεν τύπου θα τα καταφερετε κ.λ.π 

Που λένε όλοι °στην εργασία μου παρουσίασα την άδεια εμβρυομεταφορας  κανονικά δεν με ενδιέφερε να μαθευτεί!!!Καλή επιτυχία !!με μια τεράστια χοριακη !????

Δεν περιμένω κάποιο αποτέλεσμα αυτή τη στιγμή. Έμεινα έγκυος φυσιολογικά το καλοκαίρι αλλά παλινδρόμησε στην 8η εβδομάδα, οπότε έχω στο πίσω μέρος του μυαλού μου την επόμενη εξωσωματική.

Πράγματι, όσοι είναι έξω από τον χορό δεν μπορούν να καταλάβουν. Νιώθω μεγάλο εκνευρισμό όταν μου λένε ότι συμβαίνουν αυτά χωρίς να γνωρίζουν τι έχει προηγηθεί. Από την άλλη δεν θέλω να με λυπούνται και γι' αυτό δεν αναφέρω κάτι.

Εσείς τα έχετε καταφέρει;

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 47 λεπτά, ο/η Paulina είπε:

Δεν περιμένω κάποιο αποτέλεσμα αυτή τη στιγμή. Έμεινα έγκυος φυσιολογικά το καλοκαίρι αλλά παλινδρόμησε στην 8η εβδομάδα, οπότε έχω στο πίσω μέρος του μυαλού μου την επόμενη εξωσωματική.

Πράγματι, όσοι είναι έξω από τον χορό δεν μπορούν να καταλάβουν. Νιώθω μεγάλο εκνευρισμό όταν μου λένε ότι συμβαίνουν αυτά χωρίς να γνωρίζουν τι έχει προηγηθεί. Από την άλλη δεν θέλω να με λυπούνται και γι' αυτό δεν αναφέρω κάτι.

Εσείς τα έχετε θα θελα και εγω να κανω

Θα θελα και εγω να κανω  θα θελα και εγω να μην το μάθει κανένας πάρα μόνο εγώ και ο άντρας μου αλλά  δυστηχως δεν μπορεί να γίνει αυτό γιατί ο άντρας μου είναι σιαμαιος με τη μανούλα του όποτε θα τις το πει.. διακριτικότητα δεν σ αυτο το σπίτι δυστηχως.. προσωπικά όπως σας είπα δεν θα το έλεγα. Αυτα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Paulina είπε:

Δεν περιμένω κάποιο αποτέλεσμα αυτή τη στιγμή. Έμεινα έγκυος φυσιολογικά το καλοκαίρι αλλά παλινδρόμησε στην 8η εβδομάδα, οπότε έχω στο πίσω μέρος του μυαλού μου την επόμενη εξωσωματική.

Πράγματι, όσοι είναι έξω από τον χορό δεν μπορούν να καταλάβουν. Νιώθω μεγάλο εκνευρισμό όταν μου λένε ότι συμβαίνουν αυτά χωρίς να γνωρίζουν τι έχει προηγηθεί. Από την άλλη δεν θέλω να με λυπούνται και γι' αυτό δεν αναφέρω κάτι.

Εσείς τα έχετε καταφέρει;

 

Ε βέβαια!!κανε τις κινήσεις σου με τον άντρα σου !!!Και όλα θα πάνε καλά!!

Ναι εμείς είχαμε επιτυχημένη εξωσωματική και βρίσκομαι στον 8ο μήνα κύησης!

Θα τα καταφερετε μην το βάζεις κάτω !Καλή συνέχεια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα! Εμείς ετοιμαζόμαστε για την πρώτη προσπάθεια κ δεν έχουμε πει κάτι σε γονείς... Θεωρώ ότι θα τους αγχώσουμε πολύ κ θα το μεταφέρουν κ σε εμάς. Το ξέρει η αδερφή μου κ 3 πολύ καλοί φίλοι που μας έχουν στηρίξει σε όλο αυτό. Στους γονείς θέλω να αναφέρω κάτι όταν θα έχω κ κάτι να πω... μετά την ωοληψία ενδεχομένως οπότε έχουμε ακόμα καιρό...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμείς το είπαμε σε γονείς, αδέρφια και κάποιους φίλους. Οι γονείς δεν πολυκατάλαβαν τι διαδικασία είναι κλπ. Τώρα στην επόμενη προσπάθεια σκεφτόμουν να μην το πουμε σε κανέναν, όχι ότι μας έκαναν κάτι, αλλα για να μην χρειαστεί να το συζητήσουμε καθόλου. Στη δουλειά δεν το έχω πει, εγώ γύρισα αμέσως μετά την Ετ,δεν έκατσα σπιτι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κι εγώ το είπα σε γονείς, κοντινούς φίλους και εργοδότη... εμένα με βοήθησε από περιττές ερωτήσεις και δύο από τις φίλες μου έχουν κάνει εξωσωματική οπότε όταν συζητάς με ανθρώπους που καταλαβαίνουν βοηθά πολύ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 ώρες, ο/η Niki94 είπε:

Εγω κατά την γνώμη μου θα το έλεγα και έτσι έκανα για να ξέρουν το θέμα και να μην μας λένε και περνούν κάθε 2 μέρες τηλ τι έγινε κάνατε τίποτα και αλλά τέτοια..!!!! Οπότε εγώ το είπα για να ξέρουν και να μην μιλανε 

Πολλές φορές έχω σκεφτεί να τους πω τι έχει προηγηθεί και τι θα ακολουθήσει για να ξεμπερδεύουμε, αλλά θα πρέπει να απαντήσω σε τόοοσες ερωτήσεις. Επίσης, πιστεύω ότι μετά θα άρχιζαν οι συστάσεις,οι συμβουλές και τα παραδείγματα: τι πρέπει να κάνω, τι έκανε η ξαδέρφη της κουμπάρας και πάει λέγοντας...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Bou30 είπε:

Εμείς το είπαμε σε γονείς, αδέρφια και κάποιους φίλους. Οι γονείς δεν πολυκατάλαβαν τι διαδικασία είναι κλπ. Τώρα στην επόμενη προσπάθεια σκεφτόμουν να μην το πουμε σε κανέναν, όχι ότι μας έκαναν κάτι, αλλα για να μην χρειαστεί να το συζητήσουμε καθόλου. Στη δουλειά δεν το έχω πει, εγώ γύρισα αμέσως μετά την Ετ,δεν έκατσα σπιτι

Μακάρι να μπορούσα να γυρίσω κι εγώ στη δουλειά αμέσως. Έχε όμως ορθοστασία και βάρος και έτσι κάθισα στο σπίτι 2 βδομάδες και έβραζα στο ζουμί μου. Πήγα χαρτί γιατρού με άλλη διάγνωση, επειδή δεν ήθελα να δίνω τροφή για κουβεντούλα σε άτομα που δεν με γνωρίζουν καλά καλά (πολυκατάστημα με 80+ υπαλλήλους που ο καθένας έχει να πει μια ιστορία για τον άλλο). Εννοείται ότι το ψέμα διέρρευσε και σε όσους έτυχε να μάθουν ότι ήμουν σπίτι τόσες μέρες!?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Tokyo είπε:

Καλημέρα! Εμείς ετοιμαζόμαστε για την πρώτη προσπάθεια κ δεν έχουμε πει κάτι σε γονείς... Θεωρώ ότι θα τους αγχώσουμε πολύ κ θα το μεταφέρουν κ σε εμάς. Το ξέρει η αδερφή μου κ 3 πολύ καλοί φίλοι που μας έχουν στηρίξει σε όλο αυτό. Στους γονείς θέλω να αναφέρω κάτι όταν θα έχω κ κάτι να πω... μετά την ωοληψία ενδεχομένως οπότε έχουμε ακόμα καιρό...

Σου εύχομαι ότι καλύτερο! Να πάνε όλα κατ'ευχήν!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η Paulina είπε:

Πολλές φορές έχω σκεφτεί να τους πω τι έχει προηγηθεί και τι θα ακολουθήσει για να ξεμπερδεύουμε, αλλά θα πρέπει να απαντήσω σε τόοοσες ερωτήσεις. Επίσης, πιστεύω ότι μετά θα άρχιζαν οι συστάσεις,οι συμβουλές και τα παραδείγματα: τι πρέπει να κάνω, τι έκανε η ξαδέρφη της κουμπάρας και πάει λέγοντας...

Τους τα έκοψα αυτά αν πάνε να πουν το παραμικρό τους την λέω δεν Καταλαβενω πλέων τίποτα και ας παρεξηγηθούμε επέμεναν να πάνε σε ένα μεγάλο ιατρό της Αθήνας και τους λέω εγώ έχω αυτόν αν σας αρέσει αν όχι δεν με αφορά καθόλου και από την στιγμή που μας είπαν αν πιγενατε σε εκείνων θα τα πληρώναμε όλα τους το έκοψα με μιας και ας μην δώσουν δραχμή αλλά θα έχουν και το αντιτιπο από μεριά μου μετά 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η Μπεμπελουκα είπε:

Ε βέβαια!!κανε τις κινήσεις σου με τον άντρα σου !!!Και όλα θα πάνε καλά!!

Ναι εμείς είχαμε επιτυχημένη εξωσωματική και βρίσκομαι στον 8ο μήνα κύησης!

Θα τα καταφερετε μην το βάζεις κάτω !Καλή συνέχεια!

Με το καλό να το πάρετε στην αγκαλιά σας!?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα σε όλα τα κορίτσια.

Εγώ το είχα πει στους δικούς μας και στους φίλους μας και στους εργοδότες μου για 'όλες τις διαδικασίες που έχω περάσει, έτσι το ένιωθα. Μετά από 2 σπερματεγχύσεις αποτυχημένες και μια αποτυχημένη εξωσωματική και 6 χρόνια τουλάχιστον προσπαθειών διανύοντας τον 6 μήνα της πρώτης μου εγκυμοσύνης (και μόλις ένα δάκρυ κύλησε από τα μάτια μου!) μετά από διαδικασία εξωσωματικής νιώθω την ανάγκη να το πω σε όλο το κόσμο ότι έχω κάνει υποβοηθούμενη αναπαραγωγή, δεν το θεωρώ ταμπού, πιστεύω ότι και ΕΝΑ ζευγάρι να βοηθήσω να φέρει ένα παιδί στο κόσμο θα με κάνει πολύ χαρούμενη, και πιστεύω ότι μοιράζοντας την ιστορία μου με όποιον θέλει να την ακούσει εννοείται, δίνω κουράγιο και βοηθάω όσους περισσότερους μπορώ να μην νιώθουν μόνοι τους και να παίρνουν δύναμη και κουράγιο να ξεκινήσουν κι αυτοί τις προσπάθειές τους. Οι κακές γλώσσες πάντα θα υπάρχουν απλά μην τους δίνετε σημασία και μην αφήνετε να σας επηρεάζουν.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ ξεκινάω σε λίγες μέρες την πρώτη μου εξωσωματική και για μένα είναι δύσκολο να πω ψέματα. Δεν βρίσκω το λόγο να το κάνω. Ακούω εμπειρίες ανθρώπων που έχουν περάσει την διαδικασία και με βοηθάει αρκετά. Αν και ο άντρας μου διαφωνεί αλλά το ζόρι εγώ το τραβάω οπότε κάνω όπως νιώθω καλύτερα. Συμφωνώ απόλυτα με την @ΝΑΚΑ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η ΝΑΚΑ είπε:

Καλησπέρα σε όλα τα κορίτσια.

Εγώ το είχα πει στους δικούς μας και στους φίλους μας και στους εργοδότες μου για 'όλες τις διαδικασίες που έχω περάσει, έτσι το ένιωθα. Μετά από 2 σπερματεγχύσεις αποτυχημένες και μια αποτυχημένη εξωσωματική και 6 χρόνια τουλάχιστον προσπαθειών διανύοντας τον 6 μήνα της πρώτης μου εγκυμοσύνης (και μόλις ένα δάκρυ κύλησε από τα μάτια μου!) μετά από διαδικασία εξωσωματικής νιώθω την ανάγκη να το πω σε όλο το κόσμο ότι έχω κάνει υποβοηθούμενη αναπαραγωγή, δεν το θεωρώ ταμπού, πιστεύω ότι και ΕΝΑ ζευγάρι να βοηθήσω να φέρει ένα παιδί στο κόσμο θα με κάνει πολύ χαρούμενη, και πιστεύω ότι μοιράζοντας την ιστορία μου με όποιον θέλει να την ακούσει εννοείται, δίνω κουράγιο και βοηθάω όσους περισσότερους μπορώ να μην νιώθουν μόνοι τους και να παίρνουν δύναμη και κουράγιο να ξεκινήσουν κι αυτοί τις προσπάθειές τους. Οι κακές γλώσσες πάντα θα υπάρχουν απλά μην τους δίνετε σημασία και μην αφήνετε να σας επηρεάζουν.

Ποσο μου αρεσει να διαβαζω "Happy ending stories" !!! Με το καλο να υποδεχτεις το μωρακι σου! ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 λεπτά, ο/η agapi82 είπε:

Εγώ ξεκινάω σε λίγες μέρες την πρώτη μου εξωσωματική και για μένα είναι δύσκολο να πω ψέματα. Δεν βρίσκω το λόγο να το κάνω. Ακούω εμπειρίες ανθρώπων που έχουν περάσει την διαδικασία και με βοηθάει αρκετά. Αν και ο άντρας μου διαφωνεί αλλά το ζόρι εγώ το τραβάω οπότε κάνω όπως νιώθω καλύτερα. Συμφωνώ απόλυτα με την @ΝΑΚΑ

Σου εύχομαι να πάνε όλα κατ ευχήν!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 λεπτά, ο/η peacock είπε:

Ποσο μου αρεσει να διαβαζω "Happy ending stories" !!! Με το καλο να υποδεχτεις το μωρακι σου! ?

Σ ευχαριστώ πολύ!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...