Μετάβαση σε περιεχόμενο

Recommended Posts

Καλησπέρα σας! Είμαι στη 12η εβδομάδα εγκυμοσύνης και έκανα τις προάλλες αυχενική διαφάνεια. Χωρίς ακόμα να έχω στα χέρια μου τα αποτελέσματα των αιματολογικών (PAPP-A) η τροποποιημένη πιθανότητα για σύνδρομο Down βγήκε 1:5336. Είμαι 35 χρονών και είμαι στη δύσκολη θέση να αποφασίσω πώς θα προχωρήσω,επεμβατικά ή μη..επειδή το σκέφτομαι σοβαρά για nipt test,θα σας παρακαλούσα να μου πείτε ποια θεωρούνται αξιόπιστα ή να μου προτείνετε κάποιο αξιόπιστο κέντρο,γιατί έχω χαθεί στις τόσες πληροφορίες του διαδικτύου. Ευχαριστώ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα και με το καλό!Οι πιθανότητες σου είναι πολύ καλές κατά τη γνώμη μου,και ότι είσαι 35 δεν σημαίνει κάτι.Εν πάσει περιπτώσει,εγώ έκανα nipt τεστ γιατί οι αιματολογικές μου ρίξανε το ποσοστό.Το έκανα στο kary στην Ερμού,το μεσαίο πακέτο,στα 590 ευρώ που καλύπτει τρισωμίες 21,13,18 και άλλες 6 χρωμοσωμικές ανωμαλίες.Τα αποτελέσματα τα πήρα σε 14 μέρες.Δεν νομίζω ότι έχεις κανένα λόγο να κάνεις αμνιοπαρακέντηση.Το nipt είναι πολύ αξιόπιστο αν θες να ηρεμήσεις ότι όλα είναι καλά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 2/10/2019 at 3:34 ΜΜ, ο/η despoina46 είπε:

Καλησπέρα και με το καλό!Οι πιθανότητες σου είναι πολύ καλές κατά τη γνώμη μου,και ότι είσαι 35 δεν σημαίνει κάτι.Εν πάσει περιπτώσει,εγώ έκανα nipt τεστ γιατί οι αιματολογικές μου ρίξανε το ποσοστό.Το έκανα στο kary στην Ερμού,το μεσαίο πακέτο,στα 590 ευρώ που καλύπτει τρισωμίες 21,13,18 και άλλες 6 χρωμοσωμικές ανωμαλίες.Τα αποτελέσματα τα πήρα σε 14 μέρες.Δεν νομίζω ότι έχεις κανένα λόγο να κάνεις αμνιοπαρακέντηση.Το nipt είναι πολύ αξιόπιστο αν θες να ηρεμήσεις ότι όλα είναι καλά!

Συμφωνώ.. Δεν έχεις κανένα λόγο να κάνεις αμνιοκέντηση.. Τα αποτελέσματα σου είναι παρα πολύ Καλα.. Στην περίπτωση σου οι πιθανότητες αποβολής από την αμνιοκέντηση είναι παραπάνω από τις πιθανότητες για τρισωμία.. 

Εγω κλεισμένα 37 και  οι πιθανότητες αυχενικης με PappA μου βγήκαν  1/295, έκανα την εξέταση με το αίμα στο Karyo στην Ερμού (Θεσσαλονίκη) και πήγαν όλα καλά.. Καλή επιτυχία!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Lisaki 80 είπε:

Συμφωνώ.. Δεν έχεις κανένα λόγο να κάνεις αμνιοκέντηση.. Τα αποτελέσματα σου είναι παρα πολύ Καλα.. Στην περίπτωση σου οι πιθανότητες αποβολής από την αμνιοκέντηση είναι παραπάνω από τις πιθανότητες για τρισωμία.. 

Εγω κλεισμένα 37 και  οι πιθανότητες αυχενικης με PappA μου βγήκαν  1/295, έκανα την εξέταση με το αίμα στο Karyo στην Ερμού (Θεσσαλονίκη) και πήγαν όλα καλά.. Καλή επιτυχία!! 

Κι εγω εκει εκανα ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η Kate56 είπε:

Σας είπαν κορίτσια που στέλνουν το δείγμα τους; Είναι αξιόπιστο το συγκεκριμένο;

Στην Καλιφόρνια στην εταιρία illuminα. Συμπληρώνεις κ έντυπο κ υπογραφεις. Εγώ διάβασα ότι η συγκεκριμένη εταιρία είναι από τις πλέον αξιόπιστες. Θεσσαλονίκη μένεις; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η despoina46 είπε:

Στην Καλιφόρνια στην εταιρία illuminα. Συμπληρώνεις κ έντυπο κ υπογραφεις. Εγώ διάβασα ότι η συγκεκριμένη εταιρία είναι από τις πλέον αξιόπιστες. Θεσσαλονίκη μένεις; 

Όχι,στην Αθήνα, αλλά από ότι είδα υπάρχει κ εδώ. Σε ευχαριστώ πολύ!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Kate56 είπε:

Όχι,στην Αθήνα, αλλά από ότι είδα υπάρχει κ εδώ. Σε ευχαριστώ πολύ!!

Ναι σωστά έχει κι εκεί. Καλή επιτυχία!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 1 month later...
στις On 4/10/2019 at 12:31 ΜΜ, ο/η despoina46 είπε:

Ναι σωστά έχει κι εκεί. Καλή επιτυχία!! 

Κορίτσια, και εγώ εκεί το έκανα πρόσφατα αλλά δεν έχουν βγει ακόμη. Θέλει 14 μέρες, ε; Κατάλαβα λιγότερο... Δλδ αν βγουν φυσιολογικά, μπορούμε να κοιμόμαστε ήσυχα; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Rouri είπε:

Κορίτσια, και εγώ εκεί το έκανα πρόσφατα αλλά δεν έχουν βγει ακόμη. Θέλει 14 μέρες, ε; Κατάλαβα λιγότερο... Δλδ αν βγουν φυσιολογικά, μπορούμε να κοιμόμαστε ήσυχα; 

Εμενα σε δύο εβδομάδες βγήκανε. Λένε πως ειναι πολύ αξιόπιστο τεστ με ποσοστό 99.9% στις τρεις βασικές τρισωμιες.εσυ αν επιτρέπεται γιατί το έκανες; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η despoina46 είπε:

Εμενα σε δύο εβδομάδες βγήκανε. Λένε πως ειναι πολύ αξιόπιστο τεστ με ποσοστό 99.9% στις τρεις βασικές τρισωμιες.εσυ αν επιτρέπεται γιατί το έκανες; 

Εκανα και για τα υπόλοιπα σύνδρομα. Είπα τώρα που το κάνω ας τα κάνω όλα μαζί. Κυρίως, για το down ηθελα να δω. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...