Μετάβαση σε περιεχόμενο

δίκερη μήτρα


kaounmar

Recommended Posts

Γεια σας, θα ήθελα γνώμες και εμπειρίες σχετικά με τη δίκερη μήτρα. Μου έχει διαγνωστεί από παιδί σχεδόν(13 ετών με απλό υπέρηχο) και πρόσφατα είχα μια απώλεια κύησης τη 14η εβδομάδα. Ο γιατρός μου είπε ότι σε συνδυασμό με το υνωμύωμα έγινε αυτό καθώς έχω και ένα υνωμύωμα που μεγάλωσε και ήταν σχεδόν 7 εκ. Άλλαξα γιατρό στο μεταξύ, αφαίρεσα το υνωμύωμα και τώρα αναμένω να περάσει ο καιρός για νέα προσπάθεια. Παλιότερα οι γιατροί έλεγαν ότι φτιάχνει η μήτρα μου αλλά ο τωρινός γιατρός λέει ότι είναι περίπτωση δίκερης που δεν χειρουργείται.  Σε επόμενη κύηση θα χρειαστεί μεγάλη προσοχή.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 11/9/2019 at 2:51 ΜΜ, ο/η kaounmar είπε:

Γεια σας, θα ήθελα γνώμες και εμπειρίες σχετικά με τη δίκερη μήτρα. Μου έχει διαγνωστεί από παιδί σχεδόν(13 ετών με απλό υπέρηχο) και πρόσφατα είχα μια απώλεια κύησης τη 14η εβδομάδα. Ο γιατρός μου είπε ότι σε συνδυασμό με το υνωμύωμα έγινε αυτό καθώς έχω και ένα υνωμύωμα που μεγάλωσε και ήταν σχεδόν 7 εκ. Άλλαξα γιατρό στο μεταξύ, αφαίρεσα το υνωμύωμα και τώρα αναμένω να περάσει ο καιρός για νέα προσπάθεια. Παλιότερα οι γιατροί έλεγαν ότι φτιάχνει η μήτρα μου αλλά ο τωρινός γιατρός λέει ότι είναι περίπτωση δίκερης που δεν χειρουργείται.  Σε επόμενη κύηση θα χρειαστεί μεγάλη προσοχή.

Καλησπέρα! Η μαμά μου έχει δικερη μήτρα και όταν είχε πάει μετά από χρόνια να κάνει μια εξέταση της έλεγαν ότι δεν μπορεί να κάνει παιδιά.. και είχε ήδη εμάς! Μια διδυμη κύηση και εμένα. Τώρα δεν ξέρω αν έτυχε. Και εκείνη έκανε αφαίρεση ινομυωματος. Πάντως μην απογοητεύεσαι και να εμπιστεύεσαι το γιατρό. Εύχομαι να πάνε όλα καλά! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αν θυμάμαι καλά η @Μπλε είχε δίκερη μήτρα, έμεινε φυσιολογικά εγκυος και δεν είχε κανένα πρόβλημα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 3 weeks later...

Καλα φοβερο! Μπηκα μετα απο τοσο καιρο τυχαια και το ειδα @misofeggaro τι κανεις κοπελα μου;;;;!
@kaounmar Κοριτσι εγω εχω διθαλαμο μητρα γεννησα πριν ενα χρονο τον γιο μου χωρις προβλημα! Εχω ακουσει ο,τι μπορεις να φανταστεις. Η πρωτη μου ελεγε δεν χειρουργειται αλλα οταν εμεινα εγκυος μου λεει , γιατι δεν το βγαλαμε; Αλλοι μ λενε δεν εχει καμια σημασια . Γενικα ο καθε γιατρος τα δικα του! Εγω οταν γεννησα τελικα με καισαρικη επιβεβαιωσα μεγαλο και στραβο διαφραγμα καθως μεχρι τοτε μονο σε υπερηχο το ειχαμε δει. Παντως δεν μου δημιουργησε καμια παθολογια στην εγκυμοσυνη μου και ολα καλα. Ευχομαι να σου ερθει συντομα αλλα σιγουρα παρε και αλλες γνωμες για το αν πρεπει να το αφαιρεσεις. Το ψαχνω και εγω γιατι θελω αν κανω αλλο παιδακι να προσπαθησω vbac αν μαθω κατι καινουριο θα σε ενημερωσω! Παντως επειδη ειχα και εγω μια παλινδρομη στην 11η εβδομαδα εγω,  κανεις δεν μου επιβεβαιωσε οτι εφταιγε το διαφραγμα παροτι ετσι πιστευα, εμεινα εγκυος λιγους μηνες μετα στον γιο μου ολα καλα. Οποτε μην απογοητευεσαι :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 ώρες, ο/η Μπλε είπε:

Καλα φοβερο! Μπηκα μετα απο τοσο καιρο τυχαια και το ειδα @misofeggaro τι κανεις κοπελα μου;;;;!
@kaounmar Κοριτσι εγω εχω διθαλαμο μητρα γεννησα πριν ενα χρονο τον γιο μου χωρις προβλημα! Εχω ακουσει ο,τι μπορεις να φανταστεις. Η πρωτη μου ελεγε δεν χειρουργειται αλλα οταν εμεινα εγκυος μου λεει , γιατι δεν το βγαλαμε; Αλλοι μ λενε δεν εχει καμια σημασια . Γενικα ο καθε γιατρος τα δικα του! Εγω οταν γεννησα τελικα με καισαρικη επιβεβαιωσα μεγαλο και στραβο διαφραγμα καθως μεχρι τοτε μονο σε υπερηχο το ειχαμε δει. Παντως δεν μου δημιουργησε καμια παθολογια στην εγκυμοσυνη μου και ολα καλα. Ευχομαι να σου ερθει συντομα αλλα σιγουρα παρε και αλλες γνωμες για το αν πρεπει να το αφαιρεσεις. Το ψαχνω και εγω γιατι θελω αν κανω αλλο παιδακι να προσπαθησω vbac αν μαθω κατι καινουριο θα σε ενημερωσω! Παντως επειδη ειχα και εγω μια παλινδρομη στην 11η εβδομαδα εγω,  κανεις δεν μου επιβεβαιωσε οτι εφταιγε το διαφραγμα παροτι ετσι πιστευα, εμεινα εγκυος λιγους μηνες μετα στον γιο μου ολα καλα. Οποτε μην απογοητευεσαι :)

Καλησπέρα! Λογικά κάπου εδώ κοντά έχετε γενέθλια! Χρόνια σας πολλά. 

Εγώ είμαι καλά, περιμένω να αδιαθετησω, να κάνω παπ υπέρηχο και καλλιέργεια κολπικου, προληπτικά όλα αυτά, και έχω το οκ από τον λοιμοξιολογο να ξεκινήσω προσπάθεια. Ελπίζω αυτή τη φορά να πάνε όλα καλά μέχρι το τέλος. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η misofeggaro είπε:

Καλησπέρα! Λογικά κάπου εδώ κοντά έχετε γενέθλια! Χρόνια σας πολλά. 

Εγώ είμαι καλά, περιμένω να αδιαθετησω, να κάνω παπ υπέρηχο και καλλιέργεια κολπικου, προληπτικά όλα αυτά, και έχω το οκ από τον λοιμοξιολογο να ξεκινήσω προσπάθεια. Ελπίζω αυτή τη φορά να πάνε όλα καλά μέχρι το τέλος. 

Ναι ειχαμε στις 17/9 :) Σε ευχαριστω. Αντε κοπελα μου να σου πανε ολα τελεια αυτη την φορα, στο ευχομαι ολοψυχα !!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 2/10/2019 at 8:57 ΜΜ, ο/η Μπλε είπε:

Καλα φοβερο! Μπηκα μετα απο τοσο καιρο τυχαια και το ειδα @misofeggaro τι κανεις κοπελα μου;;;;!
@kaounmar Κοριτσι εγω εχω διθαλαμο μητρα γεννησα πριν ενα χρονο τον γιο μου χωρις προβλημα! Εχω ακουσει ο,τι μπορεις να φανταστεις. Η πρωτη μου ελεγε δεν χειρουργειται αλλα οταν εμεινα εγκυος μου λεει , γιατι δεν το βγαλαμε; Αλλοι μ λενε δεν εχει καμια σημασια . Γενικα ο καθε γιατρος τα δικα του! Εγω οταν γεννησα τελικα με καισαρικη επιβεβαιωσα μεγαλο και στραβο διαφραγμα καθως μεχρι τοτε μονο σε υπερηχο το ειχαμε δει. Παντως δεν μου δημιουργησε καμια παθολογια στην εγκυμοσυνη μου και ολα καλα. Ευχομαι να σου ερθει συντομα αλλα σιγουρα παρε και αλλες γνωμες για το αν πρεπει να το αφαιρεσεις. Το ψαχνω και εγω γιατι θελω αν κανω αλλο παιδακι να προσπαθησω vbac αν μαθω κατι καινουριο θα σε ενημερωσω! Παντως επειδη ειχα και εγω μια παλινδρομη στην 11η εβδομαδα εγω,  κανεις δεν μου επιβεβαιωσε οτι εφταιγε το διαφραγμα παροτι ετσι πιστευα, εμεινα εγκυος λιγους μηνες μετα στον γιο μου ολα καλα. Οποτε μην απογοητευεσαι :)

Κορίτσι μου να χαίρεσαι το παιδάκι σου!!! Κατατοπιστική η απάντησή σου και σε ευχαριστώ. Σχετικά με τη δίκερη έχω ακούσει και εγώ πολλά αλλά με τον τωρινό γιατρό που έχω καταλήξαμε ότι δεν φτιάχνεται γιατί είναι πλήρης εικόνα δίκερης μήτρας, αν πάμε να αφαιρέσουμε κάτι θα γίνει ζημιά. Το 2016 είχα κάνει υστεροσκόπηση και η τότε γιατρός μου τελικά δεν μπόρεσε να αφαιρέσει το διάφραγμα γιατί νόμιζε ότι θα ήταν λεπτό αλλά βρήκε άλλα δεδομένα. Στην περίπτωση μου μάλλον έφταιξε πολύ και το ινωμύωμα που είχα και ως την 12η εβδομάδα πήγε στα 7 εκ οπότε περιόρισε το χώρο. Τι να πω τώρα το αφαίρεσα και περιμένω Δεκέμβρη να αρχίσουμε κ νέου προσπάθεια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...