Μετάβαση σε περιεχόμενο

Εξωσωματική και αυτοάνοσο


Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια! Προσπαθούμε με τον άντρα μου εδώ και 3 χρόνια για παιδάκι χωρίς επιτυχία. Έχουμε κάνει όλες τις εξετάσεις κ βρήκαμε ότι έχει λίγο τεμπέλικο σπέρμα με αδύναμη μορφολογία. Προσπαθήσαμε σπερματέγχυση και φάρμακα-βιταμίνες αλλά τίποτα.

πρόσφατα διαγνώστηκα με Δισκοειδή Ερυθματώδη Λύκο (ΔΕΛ) και ξεκίνησα plaquenil κάτι που δυσκολεύει την κατάσταση. Σκεφτόμαστε να προχωρήσουμε με εξωσωματική σε φυσικό κύκλο για να αποφύγω τις ορμόνες αλλά είμαστε από επαρχεία και έχω χαωθεί με τα κέντρα και τους γιατρούς. Έχετε να προτείνετε κάτι σε Αθήνα ή Θεσσαλονίκη? Ιδανικά κάποιον γιατρό με εμπειρία στα αυτοάνοσα...

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα ! Εύχομαι όλα να πάνε καλά ! Στο Αρεταιειον υπάρχουν γιατροί που εξειδικεύονται σε θέματα που αφορούν αυτοάνοσα ( παρακολουθης κύηση υψηλού κινδύνου ) κλείσε ένα ραντεβού και βλέπεις . Σε παραπέμπουν σε ανάλογα τμήματα http://www.aretaieio-obgyn.com/el/stuf/clinic-stuf.html

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 ώρες, ο/η Kukki είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Προσπαθούμε με τον άντρα μου εδώ και 3 χρόνια για παιδάκι χωρίς επιτυχία. Έχουμε κάνει όλες τις εξετάσεις κ βρήκαμε ότι έχει λίγο τεμπέλικο σπέρμα με αδύναμη μορφολογία. Προσπαθήσαμε σπερματέγχυση και φάρμακα-βιταμίνες αλλά τίποτα.

πρόσφατα διαγνώστηκα με Δισκοειδή Ερυθματώδη Λύκο (ΔΕΛ) και ξεκίνησα plaquenil κάτι που δυσκολεύει την κατάσταση. Σκεφτόμαστε να προχωρήσουμε με εξωσωματική σε φυσικό κύκλο για να αποφύγω τις ορμόνες αλλά είμαστε από επαρχεία και έχω χαωθεί με τα κέντρα και τους γιατρούς. Έχετε να προτείνετε κάτι σε Αθήνα ή Θεσσαλονίκη? Ιδανικά κάποιον γιατρό με εμπειρία στα αυτοάνοσα...

 

Καλησπερα , ευχομαι ολα να σου πανε καλα και να αποκτησεις το παιδακι σου! Για θεσσαλονικη σου προτινω ανεπιφυλαχτα την κ. Λευκου ...ειναι αψογη σε ολα! Πολυ καλη επιστημονας...εγω πηγα γιατι.ειχα μια αποβολη και με εστειλε εκει η γυναικολογος να την αξιολογησουμε μεσα απο εξετασεις , τελικα δεν ηταν τιποτα αλλα ειδα εκει γυναικες με σοβαροτερα προβληματα και αυτοανοσα να ποιανουν τις κοιλιες τους και να την ευχαριστουν...βαλε youtube και δες βιντεο που μιλαει για διαφορα θεματα υπογονιμοτητας ...Ελμινα Λευκου λεγεται η γιατρος...και ειναι αιματολογος...αυτη μπορει να σε κατευθυνει για το πως θα το χειριστεις και τι θα κανεις! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 1 month later...

Κορίτσια σας ευχαριστώ πολύ! Πήγα σε ένα σωρό γυναικολόγους στην Αθήνα και μου βρήκαν πιθανή ενδομητρίωση στην αριστερή ωοθήκη 2.5εκ

Ακόμα κοιτάζω το θέμα της λαπαροσκόπησης γιατί τα φάρμακα μετά δεν είναι και η καλύτερη επιλογή για κάποια με αυτοάνοσο. Παρόλα αυτά, ιδιωτικά ζητούν κοντά στα 3,000€ (!!!!!!!)

ξέρετε γυναικολόγο σε δημόσιο νοσοκομείο που να ασχολείται με λαπαροσκοπήσεις; Είναι πάρα πολλά τα λεφτά που θέλουν...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...