Μετάβαση σε περιεχόμενο

Βοήθεια με Ορμονολογικές Εξετάσεις


Recommended Posts

Κορίτσια χρειάζομαι για άλλη μια φορα τη βοήθεια σας, μιας και όπως έχω καταλάβει όσο καιρό σας διαβάζω έχετε αρκετές γνώσεις οι περισσότερες! Έκανα ορμονολογικές εξετάσεις και πήρα τα αποτελέσματα και θέλω τη γνώμη σας

ΑΜΗ 4,94 ng/mL

Προλακτίνη 8,42 ng/mL

FSH 6,60 mIU/mL

Τις έχω στείλει και στο γιατρό μου αλλα λογικά θα μου απαντήσει αύριο!

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η Natacha είπε:

Κορίτσια χρειάζομαι για άλλη μια φορα τη βοήθεια σας, μιας και όπως έχω καταλάβει όσο καιρό σας διαβάζω έχετε αρκετές γνώσεις οι περισσότερες! Έκανα ορμονολογικές εξετάσεις και πήρα τα αποτελέσματα και θέλω τη γνώμη σας

ΑΜΗ 4,94 ng/mL

Προλακτίνη 8,42 ng/mL

FSH 6,60 mIU/mL

Τις έχω στείλει και στο γιατρό μου αλλα λογικά θα μου απαντήσει αύριο!

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!

 

Καλημέρα καλή μου, 

Για τα αποτελέσματα δεν μπορώ να σε βοηθήσω, δεν ξέρω κιόλας. Αυτό θα το δει ο γιατρός σου. Ότι και να είναι όμως δεν πρέπει να σε αγχώνει. Έκανα κι εγώ κάποιες ορμονολογικές εξετάσεις πριν μείνω έγκυος το γιο μου και απλά η γιατρός μου έγραψε κάποια συμπληρώματα όπως σίδηρο, μαγνήσιο κλπ.

Δεν είναι κάτι που πρέπει να σε αγχώνει! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα ... Όλες αυτές οι εξετάσεις γίνονται εννοείται την 2-3η μέρα περιοδιου οπότε με βάση αυτό ... ο γιατρός μου μου είχε πει ότι μια FSH γύρω στο 7 είναι πολύ καλή για μια γυναίκα στα 30. Αν είναι και πιο χαμηλή ακόμη καλύτερα..... δηλ 5,5-6 είναι σούπερ. Προλακτινη ειχα 6,5 και που είχε πει πάλι ότι είναι πολύ καλή... Γενικά η προλακτινη πρέπει ιδανικά να είναι κάτω από 15-16 αν θυμάμαι καλά και αν δε σου λέω βλακείες.. Η οιστραδιολη (Ε) πρέπει να είναι 40-45 και η AMH δε συμπεριλαμβάνεται στον κλασικό ορμονολογικο έλεγχο αλλά αν έκανες γράφει τις φυσιολογικές τιμές δίπλα ανάλογα με την ηλικιακή φάση στην οποία βρίσκεσαι.. .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου σας ευχαριστώ πολύ που μου απαντήσατε.

Μου απάντησε ο γιατρός μου και μου είπε πως είναι καλές οι εξετάσεις μου. Είχα μεγάλη αγωνία είναι η αλήθεια!

@marla8 μαγνήσιο παίρνω και εγώ καθώς και φυλλικό οξύ και βιταμίνη D. Μακάρι να τα καταφέρω.

@Gelie ναι η εξετάσεις έγιναν 3η ημέρα του κύκλου και η ΑΜΗ μου είπε είναι καλή - είμαι 30. Για να δούμε όμως γιατί δεν έρχεται τόσο καιρό.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...